Nesvéprávný nebo nesvéprávní

Rozsudky českých soudů jsou mnohdy zvláštní. Jeden z kategorie těch zvláštních až téměř nesmyslných jsem si včera po více jak sedmiletém trestním stíhání a téměř tříletém odposlouchávání soukromé telefonní stanice odnesl z odvolacího řízení u Městského soudu v Praze. Podle předsedkyně senátu Felície H. jsem v květnu 1992 nesprávně deklaroval dovezený automobil Honda Acord. Namísto faktury znějící na částku 7.500 USD, kterou soud označil jako jedinou správnou, jsem při celním řízení předložil fakturu na částku 5.000 DM. Tímto jednáním jsem se podle pravomocného rozsudku dopustil trestného činu krácení celních poplatků, neboť jsem stát připravil o částku 44.700 Kč, za což mne soud vyměřil peněžitý trest ve výši 50.000 Kč, nebo alternativní trest 2 měsíce „natvrdo“. (Tomuto pravomocnému rozsudku předcházely dva naprosto odlišné rozsudky. Nejprve zprošťující, následně po odvolání státního zástupce trest peněžitý – 4.700 Kč, nebo 14 dní kriminál.) Za normálních okolností by bylo vše v pořádku. Ošidil jsi stát na daních, zaplať anebo jdi bručet.

Poslední, pravomocný rozsudek však v sobě skrývá jednu nuanci, která mne nedá spát. Jestliže bych totiž za více jak pět let starý automobil, navíc vyrobený pro americké silnice skutečně zaplatil částku 7.500 USD (cca 220.000 Kč), pak bych měl neprodleně navštívit psychiatra. Jeho verdikt by po seznámení s podivnou obchodní transakcí pravděpodobně zněl: nesvéprávný a nezpůsobilý k právním úkonům. Zřejmě by pak následovalo odebrání cestovního pasu, občanského a řidičského průkazu atd. atd.

Vzhledem k tomu, že jsem za předmětný automobil zaplatil skutečně „pouze“ 5.000 DM, přemýšlím jak k psychiatrovi dodat dotyčné tři soudce, kteří mají nesmyslný rozsudek na svědomí, aby se přezkumu způsobilosti k právním úkonům podrobili oni.

 

Praha 3. 5. 2001

 

 

Přemysl Vachalovský

před i polistopadový

kriminální živel