Kauza Tykač: Zkonfiskovaný dům po emigrantech získal policista odměnou za zásluhy o budování
socialismuKdyž v roce 1974 Vladimír Tykač emigroval do zahraničí, zanechal v Praze 9 - Třeboradicích v rodinném domku svoji vlastní dceru s tříletým dítětem. Dceru komunistická moc vystěhovala a dům získal major Oldřich Macháček, zástupce náčelníka hospodářské kriminálky v Praze 9. Současní uživatelé domu, manželé Soukupovy, byli 11. dubna 1995 písemně vyzváni k uzavření dohody o vydání věci. Na výzvu dosud nereagovali. Až na jaře roku 1999 vynesl Obvodní soud pro Prahu 9 rozsudek, v němž nařizuj
e manželům Soukupovým, aby dům byl vydán původním vlastníkům.Autor: Josef Maraczi
V roce 1965 Tykač polovinu nemovitosti získal od rodičů. Dekret zněl na dům, stavební parcelu, garáž a zahradu. Podle kupní smlouvy registrované Státním notářstvím Praha - východ, se společně s manželkou stali vlastníky i zbývající poloviny domu, který dodatečně na vlastní náklady zrenovovali.
O »nelegálním opuštění republiky«
V roce 1971 byl Tykač při cestě za rekreací, společně s manželkou a desetiletým synem, zadržen na československo - maďarské hranici pro údajný útěk do zahraničí. Manželku s dítětem policejní komando zadržovalo ve věznici v Komárně a Tykač byl s pouty na rukou odvezen na vyšetřovnu StB do Bartolomějské ulice v Praze. V bytě mu estebáci provedli domovní prohlídku a z důvodu údajného ?nelegálního opuštění republiky? byl týden vězněn. Manželku Miloslavu krátce po návratu do Prahy estebáci zatkli při nákupu v Dětským domě, bez vysvětlení a výslechu ji hodinu zadržovali na policejní služebně v ulici Na Perštýně v Praze 1. ?V našem bytě v době mého zadržení nikdo nebyl, proto je možné, že právě ta hodina stačila mužům od bezpečnosti, aby v bytě zabudovali odposlech,? říká Tykačová. Jejímu muži dodatečně státní orgány odebraly pas, stanovily všeobecný zákaz vycestování z republiky. V době perzekucí ze strany estebáků postihl srdeční infarkt jeho matku. Zemřela v autě tři sta metrů od nemocnice v Měšicích u Prahy, kam ji rodinní příslušníci převáželi, když do třech hodin pro jejich matku nepřijela záchranná služba. Trestní stíhání Tykače bylo zastaveno až po třech letech, v roce 1973. Cesta do emigrace
Rodina se rozhodla, že opustí ?komunistický ráj to na pohled?. V roce 1974, v kufru osobního vozu, se Tykač nechal z Československa převézt přes Maďarsko do Jugoslávie. ?Ze zadních sedaček jsme vybrali péra a kovové vzpěry. Do toho prostoru se vždy před hranicemi nasoukal Vladimír, kterého jsem v zadním kufru zastavěl věcmi na dovolenou. Ležel tam tak, že dýchal hadičkou, vyvedenou do interiéru vozu,? vzpomíná na Tykačův útěk Jan Š., který si nepřál být jmenován. ?Abych z toho ještě dneska neměl problémy, protože řada lidí neví, jak Tykač tehdy hranice překročil,? dodává.
Manželka Tykače spolu se synem následovala letecky do Záhřebu, odkud společně putovali přes Itálii a Švýcarsko do Německa. V domě zůstala starší dcera s tříletým synem. Tu komunisté bez okolků vystěhovali do místnosti, kam zatékalo a bylo v ní plno myší. Dům koupil policejní náčelník Oldřich Macháček. Na příkaz Místního národního výboru se ?koupě domu přiděluje soudruhovi Macháčkovi za jeho zásluhy o budování socialismu v obvodu Prahy 9,? píše se v materiálech. Nemovitost koupil za 106. 000 kč., ačkoliv úřední odhad, provedený znalcem před odchodem Tykačových za hranice zněl na částku 350. 000 korun. Podle písemné dokumentace odboru stavebnictví Místního úřadu v Čakovicích jenom znalecký odhad materiálu na zděnou přístavbu domu zněl na 75. 000 korun.
Rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 9 z 11. března 1975 byli manželé Vladimír a Miloslava Tykačovi pro trestný čin nedovoleného opuštění republiky odsouzeni k trestu odnětí svobody a k trestu propadnutí majetku. Usnesením téhož soudu z 27. července 1990 byl rozsudek zrušen včetně dalších rozhodnutí v téže věci obsahově navazujících. Soud rozhodl, že trestní stíhání pro uvedený trestný čin se zastavuje.
O perzekucích rodiny
Tykač, který odmítl vstoupit do KSČ, se ničeho protizákonného v této republice nedopustil. Komunismus v praxi poznal i jeho otec. ?Perzekuce naší rodiny se vlastně táhnou od roku 1948. Tehdy můj otec pracoval v továrně v Praze - Čakovicích. Byl předsedou sociálně-demokratické strany v obcích Sluhy a Třeboradice v okrese Praha - východ. Protože odmítl vstoupit do komunistické strany, byl zbaven funkce dílovedoucího a poslán jako metař na dvůr továrny,? říká Tykač. ?Tím, že nejsou vyřešeny naše restituční požadavky navrácení domu, perzekuce mojí rodiny pokračuje i po listopadu 1989.? Po pádu komunistického režimu v Československu nechal v Německu vyrobit propisovací tužky se jménem prezidenta Václava Havla a těšil se, že po návratu do ČR budou rychle napraveny křivdy, které v zemi komunistická strana napáchala. ?Oba máme české občanství. Podporuji zde na obchodním úseku české hospodářství. Přesto musím chodit kolem vlastního domu, který nám byl ukraden a čekat, jak to všechno dopadne.?
Rozhodnutí z řad komunistů
?Byl jsem jedním ze žadatelů o státem zkonfiskovaný dům. Mám v živé paměti, jak bývalý předseda třeboradické KSČ Procházka rozhodl o tom, že dům přednostně koupí Macháček. Rozhodnutí padlo za účasti dalších komunistů, kteří Procházkovi gratulovali, že rozhodl tak, jak rozhodl,? řekl mi v třeboradické hospodě ? U Pokorných? jeden z pamětníků. V hospodě o sporu Tykačových všichni vědí. Bývalý komunista Milan Váňa z Čakovic tvrdí, že osobně viděl jmenný seznam v počtu celkem osmnácti žadatelů. Nechyběla mezi nimi Jana Sečová z Kralup nad Vltavou, která tehdy se čtyřmi dětmi bydlela ve dvou místnostech ve Státním statku v Třeboradicích. Přestože byla jednou z prvních žadatelek o koupi domu, nebyl jí prodán ani poskytnuto jiné bydlení.
Podvodům směrnice nezabránila
V mnoha případech docházelo k vystěhování původních uživatelů, a to je i případ dcery Vladimíra Tykače. Povinností nabídnout rodinný dům ke koupi dosavadním uživatelům byla zakotvena ve vyhlášce o správě národního majetku od 1. ledna 1985. Při prodeji nemovitostí opuštěných po emigrujících rodinách podvodům nezabránila ani směrnice č. 10 ministerstva financí, jím vydaná v roce 1964, v jejímž 1. odstavci se praví, že ?státní organizace spravující rodinný domek je povinna nabídnout jej ke koupi především dosavadnímu uživateli (uživatelům)?. V odstavci 2 stojí: ?Neprojeví-li o koupi rodinného domku jeho uživatel (uživatelé) zájem v přiměřené lhůtě mu určené, upozorní státní organizace vhodným způsobem veřejnost na možnost koupit rodinný domek, a to za podmínek, za kterých byl nabídnut dosavadnímu uživateli (uživatelům). Rodinný domek se pak prodá tomu občanovi, aby prodejem byl uspokojen i společenský zájem za daných okolností nejdůležitější.?
V řadě případů nabídka prodeje domu nebyla veřejně vyvěšována na úřední desce, a proto se řada komunistických funkcionářů stala novými vlastníky nemovitostí, často koupených za malou částku, protože znalci z oboru stavebnictví cenu nemovistosti úmyslně podhodnotili. Předkupní právo závazné právní předpisy -vyhláška o správě národního majetku - do 31. 12. 1984 nezajišťovaly. Zajišťovala je již zmíněná směrnice ministerstva financí, zveřejněná ve Věstníku, což je méně než směrnice zveřejněná ve Sbírce zákonů. Porušení této směrnice tedy nebylo porušením zákona.
Soukupová: »Nemáme kam jít!«
Dnes se v paradoxní situaci ocitli i současní uživatelé domu v Třeboradicích. ?Odhad na dům ve výší 106. 000 korun nemohl být podhodnocen, protože jeho cena byla stanovena v roce 1970, kdy se nevědělo, že ho koupí Macháček,? tvrdí jeho dcera Jiřina Soukupová, která dům dnes s manželem a několika dětmi užívá. Podle ní byl nový odhad ceny nemovitosti učiněn v roce 1982 na 137. 000 korun, po smrti jejího otce. Od té doby však, podle ní, dům prošel dalšími stavebního úpravami: byla položena nová kanalizace, předělán rozvod vody a rekonstruována koupelna. ?Pokud jde o žalobu na vydání věci, kterou na nás Tykačovi podali, tak měli počítat s tím, že o dům přijdou. Z pozice toho, že jsme tu tři rodiny, máme malé děti, šance na nový byt není žádná, tak pro nás jsou to vyhlídky bez střechy nad hlavou,? říká Soukupová.
“Jsme ochotni zaplatit finanční obnos, který nynější uživatelé, do našeho domu investovali. Jde nám pouze o navrácení našeho majetku. Nechápu, proč máme za to všechno bolševikům odpouštět,” dodává Tykač.