ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ
ZLOČINŮ KOMUNISMU

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY
Securitas Imperii - sborník




Dokument 4

1988, 22. února, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 22. února 1988.

Sekretariát

operačního štábu FMV

V Praze dne 22. února 1988
Č. j. SM-0025-15/S-88
PŘÍSNĚ TAJNÉ
Výtisk číslo: 22
Počet listů: 6

Schvaluji: [...]a

genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.
I. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV

[...]b

Z Á V Ě R Y

z jednání operačního štábu FMV konaného dne 22. února 1988

Jednání operačního štábu FMV řídil jeho náčelník genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc., I. náměstek ministra vnitra ČSSR.

Účast členů OŠ FMV na zasedání je uvedena v prezenční listině.1

Program jednání:

1. Informace o vývoji bezpečnostní situace na území ČSSR od posledního zasedání OŠ FMV;

2. Kontrola plnění závěrů uložených na prvním zasedání OŠ FMV;

3. Návrhy členů OŠ FMV na opatření k možným a předpokládaným formám boje vnějšího i vnitřního nepřítele a prognózy dalšího vývoje bezpečnostní situace;

4. Různé;

5. Závěry z jednání OŠ FMV.


K bodu 1

Informaci o vývoji bezpečnostní situace přednesl s. Rozhoň. Dalšími údaji ji doplnili:

s. Viedenský2

Ideodiverzní centra v zahraničí se nezmohla na závažnější akci proti ČSSR. Emigrantská organizace Velehrad připravuje na 27. 2. 1988 demonstraci před ZÚ ČSSR v Londýně.

s. Nemec

"Světové sdružení bývalých politických vězňů" připravuje v rakouském Gmündu vzpomínkovou manifestaci, zaměřenou na vyjádření solidarity s "politickými vězni v ČSSR". Informoval o opatřeních, která HS PS OSH k této akci přijala.

s. Juska3

Byl získán poznatek, že v NSR bylo zahájeno vydávání nového emigrantského časopisu pod názvem "Akta".4

s. Vykypěl5

Laický apoštolát připravuje na 6. 3. 1988 celostátní pouť v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Podle dosavadních poznatků se oficiální církevní činitelé od organizování této náboženské akce distancují. Jsou prováděna příslušná operativní opatření6 i opatření prostřednictvím státní správy.

s. Zajíc7

Velení ČSLA přijalo na podkladě dopisu I. náměstka ministra vnitra ČSSR a náčelníka OŠ FMV opatření k zajištění doporučených úkolů.

Podle získaných poznatků byl v Moravském Písku založen tzv. Klub neangažované mládeže.

s. Zamykal

Je zjišťován zvýšený zájem pracovníků zastupitelských úřadů kapitalistických států, zejména USA a NSR, o přestavbu. Kontaktují častěji čs. hospodářské pracovníky.

Jsou vytěžováni čs. řidiči TIR, zvláště k přesunům sovětských raket.

Informoval o vydaném pokynu k provedení akcí "OCHRANA 88" a "REŽIM".8

s. Carda

Je prověřován poznatek k tzv. Štafetě mladých, což představuje úmysl členů organizace SSM NV hl. m. Prahy vykřikovat na oslavě Vítězného února na Staroměstském náměstí provokační hesla.

Seznámil s opatřeními, která jím řízená S SNB připravuje k Anežské pouti v chrámu sv. Víta dne 6. 3. 1988. V této souvislosti požádal o vyčlenění sil z PP VB MV ČSR.

s. Novák

Informoval o zabezpečení úkolů za součinnosti ministerstev zdravotnictví a spravedlnosti ČSR a o vydání pokynů pro národní výbory a inspekce požární ochrany.

Informaci o bezpečnostní situaci dále doplnili ss. Čarnota,9 Menzl,10 Homola,11 Tomáš, Pilský, Horák.12

Závěry k bodu 1

Náčelník OŠ FMV zdůraznil, že se nelze spokojovat s tím, že nejsou získány poznatky k činnosti vnějšího i vnitřního protivníka. Proto je nutné soustředit všechny síly a prostředky k získávání informací. Musíme počítat s tím, že nám dosud i neznámé osoby nepřátelského zaměření mohou vyvíjet aktivní činnost.

genmjr. Nemec

- neprodleně zpracovat stručnou informaci k akci, připravované "Světovým sdružením bývalých polititických vězňů" v Gmündu a cestou s. náměstka MV ČSSR genmjr. JUDr. Hrušeckého13 ji předložit s. ministrovi vnitra ČSSR;

- za součinnosti I., II. a VI. správy SNB zjišťovat nadále informace k uvedené akci a dokumentovat je tak, aby jich bylo možno dále využívat; do této akce zainteresovat brigády PS Bratislava a Znojmo.14

genmjr. Carda, plk. Wiederlechner

- neprodleně zpracovat informaci k organizování tzv. Dne odporu a zapracovat do ní i opatření, která byla za součinnosti VI. a IV. správy SNB přijata; důraz přitom položit na prevenci; informaci předložit náčelníkovi OŠ FMV;

- dokončit prověrku signálu k tzv. Štafetě mladých a přijmout opatření k eliminaci a zadokumentování případných provokací při manifestaci pracujících na Staroměstském náměstí v Praze.

plk. Wiederlechner, genmjr. Buchvaldek,15 genmjr. Carda

- rozpracovat jednotlivé alternativy postupu proti přípravě církevní poutě v chrámu sv. Víta v Praze dne 6. 3. 1988 a jejímu zneužití k nepřátelským provokacím;

- do 24. 2. 1988 zpracovat a předložit informaci o přijatých opatřeních a navrhovaném postupu ke splnění uvedeného úkolu;

- o možných alternativách postupu informovat příslušné stranické a státní orgány;

- jako přílohu uvedené informace zpracovat dopis pro náčelníky KS SNB a v něm informovat o přípravě této akce s požadavky na přijetí vlastních opatření.

plk. Wiederlechner, genmjr. Carda

- věnovat zvýšenou pozornost připravované pietní vzpomínce hrobu T. G. Masaryka v Lánech, kterou organizuje na 6. 3. 1988 tzv. Masarykova společnost; přijmout opatření, aby uvedená akce nebyla zneužita k nepřátelským cílům.16

genmjr. Novák

- zajistit vyčlenění posil z PP VB MV ČSR podle požadavku   náčelníka S SNB hl. m. Prahy a Sčk.


K bodu 2

Náčelník OŠ FMV konstatoval, že úkoly uložené na minulém zasedání OŠ FMV byly splněny a přijatá opatření jsou prováděna.


K bodu 3

Na podkladě návrhů genmjr. Starosty,17 genmjr. Nemce a plk. Havlíka18 formuloval náčelník OŠ FMV následující závěry:

pplk. Zamykal

- v součinnosti s federálním ministerstvem spojů zabezpečit kontroly dálnopisných stanic a jejich zajištění proti zneužití.

genmjr. Starosta

- přijmout opatření ke zvýšení připravenosti Spojů k záchytu anonymních telefonátů.

plk. Michna

- zajistit poučení a prověrku obsluh telefonních stanic na operačních střediscích územních útvarů.

genmjr. Nemec

- projednat s ředitelem Ústřední celní správy otázku důkladných celních kontrol se zaměřením na dovoz závadových tiskovin a dalších nežádoucích materiálů do ČSSR.

plk. Havlík

- zajistit přijetí technických opatření k získávání poznatků ke sledovaným událostem.

členové OŠ FMV

- využít všech sil a prostředků k nepřetržitému získávání informací;

- věnovat pozornost odhalování neoficiálních středisek s reprografickou technikou;

- zabezpečit ve dnech 24. až 26. 2. 1988 dosažitelnost odpovědných funkcionářů a přehled o dosažitelnosti předat sekretariátu OŠ FMV.

Příští zasedání OŠ FMV bude svoláno dle vývoje bezpečnostní situace v ČSSR.

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 1, č. l. 88-93. - Kopie strojopisu.





a Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).

b Vpravo razítko HS PS a OSH (viz Dok. 2); došlo 24. února 1988, č. j. 006009/88-2, přílohy 0.

1 Prezenční listina nebyla nalezena.

2 Plk. Ing. Štefan Viedenský (1931) nastoupil po absolvování Chemicko-technologického institutu v Moskvě v roce 1956 jako starší referent (později specialista) na I. správu MV, v letech 1973-1974 byl frekventantem rozvědné školy v SSSR, poté SRS I. správy FMV (1970-1980 zároveň instruktorem odboru bezpečnostní politiky oddělení státní administrativy ÚV KSČ), od 1980 zástupcem náčelníka I. správy SNB, po 1984 I. zástupcem náčelníka I. S-SNB. V kádrovém hodnocení pro PÚV KSČ bylo zdůvodňováno jeho uvolnění z funkce: "Plk. VIEDENSKÝ byl po celou dobu služby kladně hodnocen... Při zabezpečování úkolů úspěšně využíval získané teoretické znalosti a bohaté praktické zkušenosti z operativní práce a dosahoval dobrých pracovních výsledků... Jmenovaný dosáhl důchodového věku..." Srovn. SÚA - A ÚV KSČ, fond PÚV KSČ, sign. P 79/88, bod 4 (21. 7. 1988): "Změna řídících a organizačních struktur ministerstva vnitra ČSSR, bezpečnostního úseku ministerstva vnitra a životního prostředí ČSR a bezpečnostního úseku ministerstva vnitra a životního prostředí SSR a jejich kádrového zabezpečení", příloha 4.

3 Mjr. JUDr. Ivo Juska (1947) byl 1. 7. 1987 dočasně pověřen výkonem funkce zástupce náčelníka II. správy SNB, od 1. 2. 1988 zástupce náčelníka II. S-SNB, 4. 5. - 24. 6. 1988 absolvoval při VŠ FED v SSSR kurs pro náčelníky správ a jejich zástupce, což nezabránilo jeho převedení do zálohy pro přechodně nezařazené příslušníky (k 1. 8. 1988), od 1. 11. 1988 v činné záloze (jako náčelník odboru II. S-SNB), 25. 6. 1990 propuštěn ze služebního poměru příslušníka SNB. V návrhu personálních opatření podaných předsednictvu ÚV KSČ v souvislosti s reorganizací FMV můžeme nalézt částečnou odpověď na jeho pád z postu zástupce náčelníka II. S-SNB: "V současném zařazení jsou však zjišťovány nedostatky v kvalitě zpracovávaných materiálů a v problematice kontrarozvědné ochrany sovětských vojsk a vizových cizinců." Tamtéž.

4 Acta byl čtvrtletník Československého dokumentačního střediska nezávislé literatury v Schenfeldu, redigoval je Jan Vladislav za spolupráce Jiřího Gruši a Viléma Prečana. První číslo šlo do tisku v červnu 1987.

5 Pplk. RSDr. Karel Vykypěl (1943) byl v období od 1. 11. 1987 do 31. 7. 1988 I. zástupcem náčelníka X. správy SNB.

6 Preventivně bylo zadrženo větší množství osob, některé na 48 hodin, další byly střeženy v bydlišti. Viz: Sdělení VONS č. 728 Rozsáhlé policejní akce, in: Informace o Chartě 77 č. 5, roč. 11 (1988), str. 5-6, dále č. 731 Rozsáhlé policejní akce - doplnění, in: Informace o Chartě 77 č. 6, roč. 11 (1988), str. 10, a Dokument Charty 77 č. 10/88, který je zároveň Sdělením VONS č. 735 O hrubém porušování náboženských svobod a útocích proti Chartě 77, in: Informace o Chartě 77 č. 6, roč. 11 (1988), str. 2-3.

7 Zajíce - pravděpodobně pracovníka resortu FMNO - se nepodařilo ztotožnit.

8 K akci "OCHRANA" srovn. pozn. 3 Dok. 73. Pokyn k akci REŽIM rozeslal pod čj. E-00111/5-88 dne 19. 2. 1988 náčelník XI. S-SNB (z pov. pplk. JUDr. Vojtěch Zamykal) náčelníkům jednotlivých správ StB a náčelníkovi XII. S-SNB dálnopisem:

"vec: vyhlaseni akce 'r e ž i m' v roce 1988 na celem uzemi cssr.

na zaklade rmv cssr c. 1 ze dne 3. 2. 1988 k zabezpeceni dulezitych vyroci a probihajicich akci v cssr v prubehu roku 1988 (vyroci unora, majovych oslav, zasedani vykonneho vyboru rvhp v praze, srpnoveho vyroci a vyroci vzniku ceskoslovenske republiky) a na zaklade rozhodnuti operacniho stabu fmv ze dne 16. 2. 1988 v y h l a s u j i

ve smyslu metodickeho pokynu ze dne 2. 9. 1977 cj. nb-00566/77 akci 'r e ž i m' na celem uzemi cssr.

cilem akce 'r e ž i m' je proverit zabezpeceni a zamezit zneuziti prostredku reprograficke a rozmnozovaci techniky, ktere se nachazi v objektech chranenych cs. kontrarozvedkou a dalsich dulezitych statnich a hospodarskych organizacich, zejmena v tech, kde v minulosti byly zjisteny hrube nedostatky nebo v soucasne dobe jsou agenturne - operativnimi prostredky zjistovany negativni poznatky.

nacelnici sprav stb v krajich a nacelnik 12. s-snb urci dle stb situace konkretni objekty, ve kterych bude akce provedena a soucasne stanovi termin jejich provedeni.

akci provedte silami tretich odboru s-stb (popripade zapojte do akce operativni pracovniky cs. kontrarozvedky, kteri prislusne objekty operativne obhospodaruji) v uzke soucinnosti s vedoucimi zvlastnich oddeleni organizaci.

vedouci zo organizaci obdrzi v tomto smeru pokyny od vedoucich zo z centralnich clanku rizeni jednotlivych rezortu statni spravy.

akci provadejte pred prislusnymi vyrocimi a chronologicky je ciselne oznacujte. prvni etapu uskutecnete k zabezpeceni unoroveho vyroci.

o prubehu akce prubezne informujte 5. odbor 11. s-snb, zejmena o poctu kontrolovanych organizaci v jednotlivych etapach a rozsahu zjistovanych nedostatku. zjistene hrube nedostatky prubezne hlaste.

jednotnou evidenci cele akce zabezpecujte prostrednictvim utvaru ost. celkove hodnoceni akce provedte po ukonceni jednotlivych etap a zaradte jej do prilohy k ctvrtletnimu nebo pololetnimu vyhodnoceni pracovnich vysledku za rok 1988.

akci 'r e ž i m' vecne ridi a soucinnost koordinuje 5. odbor XI. s-snb."

Kopie dálnopisu v archivu ÚDV. V záhlaví dálnopisu je pravděpodobně poznámka pplk. Z. Macenaura "3b - spoj se s 3a a připravte" a dále jinou rukou "2. odd. Rg.".

Dne 10. března 1988 podal pod čj. OS-0096/3b-88 náčelník 3b odboru S-StB Praha mjr. František Král 5. odboru XI. S-SNB požadované hlášení (zpracované npor. V. Votrubcem):

"...byla... provedena ve dnech 20. února - 29. února 1988 I. etapa akce REŽIM v teritoriu hl. m. Prahy a Středočeského kraje.

Akce REŽIM byla zaměřena na zajištění rozmnožovací techniky před zneužitím ve vytypovaných objektech.

V průběhu akce bylo kontrolováno umístění a zabezpečení reprodukční techniky před zneužitím nepovolanou osobou a dále byla věnována pozornost rozpracování a funkčnosti interních směrnic pro provoz této techniky včetně odpovědnosti příslušných řídících pracovníků.

  1.  Akce Režim I. etapa byla provedena v 26 objektech.
  2.  Zjištěno závad celkem ..... 8.

Prováděné kontroly REŽIM jsou vedoucími organizací plně respektovány a drobnější závady byly v průběhu akce ihned odstraněny."

V příloze hlásil náčelník 2. oddělení npor. Jiří Dvořák zjištěné nedostatky v zabezpečení reprodukční techniky:

"a) nezpracované interní směrnice

SD Včela Praha

České energetické závody

b) porušování nebo nedodržování předpisů:

České energetické závody - neprováděna evidence

Útvar hl. architekta - nedodržování směrnice

c) nedostatečné zabezpečení rozmnožoven:

Triola p. ř. Praha - nedostatečné zajištění

žst. st. Praha střed - - " -

České energetické závody - - " -

Útvar hl. architekta - - " -

Vzhledem k zjištěné závadě v zajištění rozmnožovací techniky v žst. stanici Praha střed bylo provedeno preventivně výchovné opatření s odpovědnými pracovníky ing. PRACHT Ladislav, nar. ... 1943, a KŘENKOVÁ Zdeňka, nar. ... 1943. PVO se jmenovanými bylo provedeno formou pohovoru, při kterém byli upozorněni na zjištěný nedostatek nezajištění rozmnožovací techniky před zneužitím."

Kopie strojopisu v archivu ÚDV.

Vyhodnocení II. etapy bylo náčelníkem 3b odboru mjr. Králem postoupeno 2. 5. 1988:

"... byla... provedena ve dnech 22. - 28. dubna akce REŽIM II. etapa v teritoriu hl. m. Prahy a Středočeského kraje...

V průběhu akce bylo kontrolováno umístění a zabezpečení reprografické techniky před zneužitím nepovolanou osobou a dále byla věnována pozornost rozpracování a funkčnosti interních směrnic pro provoz této techniky včetně odpovědnosti příslušných řídících pracovníků.

  1.  Akce REŽIM II. etapa byla provedena v 33 objektech
  2.  Zjištěno závad: 3."

Příloha opět uváděla konkrétní "nedostatky":

"a) nezpracované interní směrnice

nezjištěny závady

b) porušování nebo nedodržování předpisů:

Dopravní podniky GŘ - nedodržování inter. směrnice,  která zároveň neodpovídá současným podmínkám;

ONV Praha 3 - nedodržování interní směrnice, rozmnožování písemností bez žádanek;

c) nedostatečné zabezpečení rozmnožoven:

Dopravní podniky GŘ - nedostatečné zajištění jednotlivých rozmnožovacích přístrojů před zneužitím."

Kopie strojopisu v archivu ÚDV.

Celá akce byla zahájena na základě výše zmíněného metodického pokynu ze dne 2. září 1977 náměstka MV ČSSR genmjr. prof. JUDr. Jána Pješčaka, DrSc., k provedení bezpečnostních opatření akce REŽIM (čj. N/B-00566/77):

"Realizované a rozpracované případy soustavně poukazují na skutečnost, že k protistátní činnosti řízené nepřátelskými rozvědkami a zbytky vnitřních nepřátelských sil z pravicově oportunistických antisocialistických sil je zneužíváno i rozmnožovací, kopírovací a obdobné techniky. V neposlední řadě k rozmnožování jiných nepovolených tiskovin spadajících do oblasti obecné kriminality, včetně pornografických tiskovin.

V řadě případů jsou na této technice množeny i utajované písemnosti bez řádného jejich zabezpečení před nepovolanými osobami.

Do současné doby není jednotně upraveno užívání a zabezpečení rozmnožovací techniky před jejím zneužitím. I opatření, která jsou na jednotlivých organizacích provedena k zabezpečení formou interních směrnic vycházejících ze Směrnice federálního ministerstva vnitra ze dne 21. 12. 1971 pro manipulaci a dopravu písemných a jiných materiálů obsahujících skutečnosti tvořící předmět státního, hospodářského a služebního tajemství, čl. 31, dosud nepokrývající plně tuto problematiku. Z uvedených důvodů je nutno této oblasti věnovat stálou pozornost.

Účelem metodických pokynů je upravit jednotný postup útvarů federálního ministerstva vnitra, krajských správ Sboru národní bezpečnosti a jim podřízených útvarů, součinnost s vedoucími organizací, zvláštními odděleními (odbory), pověřenými pracovníky federálních a republikových ministerstev a ostatních centrálních orgánů a jimi řízených organizací, zařízení na obranu vlasti (dále jen 'organizací') při zabezpečování rozmnožovací techniky před jejím zneužitím, vedenou pod názvem 'akce REŽIM'.

K zajištění akce REŽIM  s t a n o v í m :

V rámci ČSSR akci REŽIM vyhlašuje náčelník XI. správy FMV, pokud o provedení akce nebude rozhodnuto přímo ministrem vnitra ČSSR nebo příslušným jeho náměstkem. Vyžádá-li si to situace (potřeba) vyhlašuje akci REŽIM náčelník XII. správy ve vztahu k centrálním orgánům SSR; na území krajů náčelník KS-SNB. V těchto případech o provádění akce informují vyhlašující náčelníci XI. správu a dále postupují podle těchto metodických pokynů.

Akce REŽIM je plněna ve dvou etapách:

a) v přípravném období se vybírají objekty a organizace, kde bude provedena kontrola, s jakým cílem a jakých prostředků a sil v ní bude použito; zpracuje se plán ve smyslu metodických pokynů náčelníka XI. správy pro provádění kontrol pracovníky útvarů ochrany státního tajemství (viz Metodické pokyny náčelníka XI. správy FMV ze dne 15. 12. 1975 pro provádění kontrol pracovníky útvarů ochrany státního tajemství čs. kontrarozvědky v organizacích na úseku ochrany státního, hospodářského a služebního tajemství, čj. E-00132/5-75);

b) Provedením kontrol a přijetím závěrů z jejich výsledků.

Cíl akce REŽIM:

Cílem provádění akce REŽIM je zjišťování úrovně zabezpečení rozmnožovací, kopírovací a jiné techniky (dále jen 'rozmnožovací techniky'), používané v organizacích, proti jejímu zneužití ke kontrarevolučním úmyslům, obecné kriminalitě, případně jejímu poškození, k ochraně státního, hospodářského a služebního tajemství, pokud je tato technika užívána k rozmnožování utajovaných písemností.

Prováděné kontroly budou zaměřeny ke zjišťování stavu

- na federálních a republikových ministerstvech, ústředních   orgánech a organizacích;

- na organizacích včetně zařízení na obranu vlasti, rozmístěných   na teritoriu krajů.

Obsahem prováděných kontrol v akce REŽIM bude

- plnění zákona č. 102/1971 Sb. o ochraně státního tajemství a prováděcích předpisů

- plnění interních předpisů k ochraně rozmnožovací techniky před jejím zneužitím, případně proč interní předpisy dosud vydány nebyly; stanovení režimu používání

- umístění rozmnožovací techniky a ochrana před možností poškození, zničení případně zneužití

- plnění požadavků složek Státní a Veřejné bezpečnosti.

U těch organizací, kde kontroly budou prováděny útvary Veřejné bezpečnosti, v písemném pokynu stanoví dodržení základních zásad obsažených v Metodických pokynech náčelníka XI. správy FMV.

V těch organizacích, kde kontroly z akce REŽIM budou prováděny samotnými vedoucími zvláštních oddělení (odborů), pověřenými pracovníky, zajistí plnění úkolů z akce REŽIM prostřednictvím útvarů ochrany státního tajemství, bez uvedení krycího názvu akce.

Výběr organizací zahrnutých do akce REŽIM je prováděn podle cíle bez ohledu na dříve stanovenou kategorizaci objektů. Podřizuje se státobezpečnostní situaci, soustředění utajovaných skutečností a jiným požadavkům. V písemných požadavcích uvádějí jmenovitě organizace, ve kterých má být akce REŽIM provedena, cíl a rozsah provedení kontroly.

Metodika, zahájení, průběh, dokumentace, výsledek a zhodnocení provedených kontrol je prováděno v souladu s citovanými Metodickými pokyny náčelníka XI. správy.

Náčelník XI. správy řídí a zabezpečuje kontrolu a koordinaci prováděných opatření v akci REŽIM, pokud tato nebudou rozhodnuta přímo ministrem vnitra ČSSR.

Výkonnými útvary pro akce REŽIM jsou:

1. odbor ochrany státního tajemství XI. správy, který plní funkci výkonnou ve vymezených federálních a republikových ministerstvech, ústředních orgánech a organizacích; metodicko-řídící, kontrolní, svodnou a vyhodnocovací, informační (bez narušení platného informačního systému) vůči útvarům ochrany státního tajemství XII. správy FMV a správ StB;

2. útvar ochrany státního tajemství XII. správy, který plní funkci výkonnou ve vymezených ministerstvech, ústředních orgánech a vybraných organizacích Slovenské socialistické republiky;

3. útvary ochrany státního tajemství správ StB, které plní funkci výkonnou, metodicko-řídící, kontrolní, svodnou, vyhodnocovací a informační ve vztahu k organizacím rozmístěným na teritoriu kraje a okresů.

U těchto útvarů se soustřeďují požadavky složek Státní a Veřejné bezpečnosti popřípadě ostatních složek a jejich útvarů dislokovaných na území kraje.

Podrobnosti o součinnosti jednotlivých útvarů a kádrové zabezpečení při vyhlášení akce REŽIM stanoví příslušný náčelník podle rozsahu prováděných kontrol.


Povinnosti systému operačních středisek a dozorčích důstojníků:

Při vyhlášení akce REŽIM na celém území ČSSR ústřední operační středisko federálního ministerstva vnitra zabezpečuje úkoly v souladu s nařízením ministra vnitra ČSSR č. 29/76, čl. 1 odst. 2 (viz Nařízení ministra vnitra ČSSR ze dne 31. 8. 1976 č. 29, kterým se vydávají prozatímní směrnice pro činnost ústředního operačního střediska FMV).

Dozorčí důstojník XI. správy je informován o vyhlášení akce REŽIM v působnosti XI. a XII. správy a 3. odborů správ StB, případně útvarů ochrany státního tajemství. Zabezpečuje pokyny náčelníka XI. správy v akci REŽIM. Tok informací v rámci S SNB bude zajišťován operačním střediskem S SNB, které bude po vyhlášení akce REŽIM soustřeďovat poznatky z prováděných kontrol a předávat je řídícímu štábu akce.

Hlášení o provedení akce REŽIM:

1) Po ukončení přípravného období nahlásí řídící štáb akce náčelníku XI. správy nebo náčelníkovi, který akci vyhlásil:

- v kolika organizacích budou provedeny kontroly útvary ochrany státního tajemství popřípadě útvary dalšími

- v kolika organizacích vedoucími zvláštních oddělení (odborů) a pověřenými pracovníky, s upřesněním oborů a odvětví

- jaké problémy se vyskytly.

V průběhu kontrol hlásit pouze zjištěné závadové poznatky.

2) Po ukončení akce REŽIM zpracují jednotlivé kontrolní skupiny zhodnocení akce REŽIM a do 3 dnů je předloží náčelníkovi XI. správy případně náčelníku XII. správy pro řídící štáb.

3) Obsah předkládaných zpráv:

- ve které době, v kolika organizacích byly provedeny kontroly

- zhodnocení celkového průběhu, zjištěné závady, jaká opatření byla provedena k jejich odstranění, případně návrhy na celkové řešení zjištěných závad

- počty zúčastněných příslušníků a vedoucích zvláštních oddělení (odborů), pověřených pracovníků."

Kopie strojopisu v archivu ÚDV.

9 Plk. RSDr. Vasil Čarnota (1936) byl od 1. 4. 1980 do 19. 1. 1990 I. zástupcem náčelníka V. správy SNB, ze služebního poměru uvolněn 30. 9. 1990.

10 "Menzl" uvedeno chybně: pplk./plk. JUDr. Václav Mencl (1940) se 1. 12. 1987 stal náčelníkem IV. S-SNB, 15. 2. 1990 odvolán z funkce, 13. 8. 1990 skončen služební poměr.

11 Plk. RSDr. Štefan Homola (1937) byl od 1. 8. 1986 ustanoven do funkce náčelníka XII. S-SNB, 9. 2. 1990 zařazen do zálohy pro přechodně nezařazené, 30. 11. 1990 uvolněn ze služebního poměru příslušníka SNB.

12 Pplk./plk. JUDr. Ladislav Horák (1947) byl 1. 8. 1986 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka S-StB Bratislava, 1. 10. 1986 jmenován I. zástupcem náčelníka správy SNB hl. m. Bratislavy a Zsk. a zároveň náčelníkem S-StB Bratislava, 8. 2. 1990 odvolán z funkce, 31. 3. 1990 uvolněn ze služebního poměru. Později k OŠ FMV Horák vypověděl: "Pokud si vzpomínám, asi ve 2 nebo 3 případech jsem se v zastoupení krajského náčelníka zúčastnil jednání operačního štábu FMV. Na těchto jednáních má účast spočívala v tom, že jsem vyslechl informaci o současné bezpečnostní situaci v celé republice a dále jsem referoval o plnění úkolů krajské správy, uložených na předchozích zasedáních. Za mé účasti se neprojednávala vyloženě konkrétní opatření. Pouze se zejména prověřovalo, zda byl rozpracován vlastní plán opatření a zda jsou tato opatření plněna. Tato zasedání řídil 1. náměstek FMV, který v závěru uložil jednotlivé úkoly, které pak byly dodatečně písemně zaslány na jednotlivé krajské správy... Na další dotaz... jaké autority u mě osobně požíval bývalý ministr vnitra ing. Kincl a jakou autoritu měl ve vztahu ke svým náměstkům a krajským náčelníkům, uvádím, že ministra Kincla jsem si vysoce vážil a vážím si ho i v současné době, znal jsem ho již v době jeho působení v Brně a vím, že to je seriozní a odpovědný člověk s přirozenou autoritou a s dobrým přístupem k lidem. Nevidím tedy důvod, proč by ho jeho 1. náměstek či další náměstci neměli respektovat. Hodnověrně však vím, že tehdejší krajský náčelník v Bratislavě ho vysoce respektoval."

Protokol o výslechu JUDr. Ladislava Horáka z 9. 1. 1991, in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. VI., č. l. 1096-1102.

13 Genmjr. JUDr. Vladimír Hrušecký (1930) byl 1. 6. 1979 jmenován náměstkem MV ČSSR, 31. 5. 1988 odvolán, poté v záloze pro přechodně nezařazené, 1. 12. 1988 se stal konzultantem MV ČSSR a 31. 12. 1988 uvolněn ze služebního poměru.

14 "Brigáda PS Bratislava" byla 11. brigádou PS a "Znojmo" 4. brigádou PS.

15 Genmjr. Milan Buchvaldek (1931) byl od poloviny roku 1973 náčelníkem V. S-FMV/SNB, 1. 7. 1989 ustanoven konzultantem Kanceláře MV, 31. 12. 1989 uvolněn z řad SNB.

16 Prohlášením z 21. 3. 1988 reagovalo 37 čs. občanů na preventivní zastrašovací akce Státní bezpečnosti kolem 138. výročí narození T. G. Masaryka. Viz: Informace o Chartě 77 č. 7, roč. 11 (1988), str. 7-8.

17 Genmjr. Ing. Miloslav Starosta (1931) byl 1. 9. 1973 dočasně ustanoven náčelníkem VII. S-FMV, o měsíc později ustanoven, od 1. 8. 1988 náčelníkem správy spojení SNB, 31. 12. 1989 uvolněn ze služebního poměru příslušníka SNB.

18 Plk. Emanuel Havlík (1932) byl 1. 1. 1985 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka VI. S-SNB, 1. 9. 1985 ustanoven náčelníkem, 1. 8. 1988 zařazen do zálohy pro přechodně nezařazené, od 1. 12. 1988 v činných zálohách (náčelník správy), 15. 9. 1990 uvolněn ze služebního poměru.


Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |