ÚŘAD DOKUMENTACE A
VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1988, 21. dubna, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 21. dubna 1988.
[...]a
S e k r e t a r i á t
operačního štábu FMV
V Praze dne 21. dubna 1988
Č. j. SM-0025-28/S-88
P Ř Í S N Ě T A J N É !
Výtisk číslo: 22
Počet listů: 6
Přílohy: 0
Schvaluji: [...]b
genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.
I. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV
Z á v ě r y
z jednání operačního štábu FMV konaného dne 21. dubna 1988
Jednání operačního štábu FMV řídil jeho náčelník genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc., I. náměstek ministra vnitra ČSSR.
Účast členů OŠ FMV na jednání je uvedena v prezenční listině.1
Program jednání
1) Informace o vývoji bezpečnostní a operativní situace za období měsíců března a dubna 1988;
2) doplnění bezpečnostní a operativní situace členy OŠ FMV;
3) stručný doklad náčelníků S SNB hl. m. Prahy a Sčk., S SNB hl. m. Bratislavy a Zsk. a V. správy SNB o zabezpečení májových oslav v Praze a Bratislavě;
[...]c
4) návrhy členů OŠ FMV na přijetí opatření k předpokládaným formám boje vnějšího a vnitřního nepřítele;
5) různé;
6) závěry z jednání.
V úvodu jednání bylo přítomným připomenuto, že RMV ČSSR č. 1/1988 je na dobu
od 16.00 hodin dne 29. dubna 1988
do 08.00 hodin dne 2. května 1988
vyhlášen 3. stupeň mimořádných bezpečnostních opatření s omezením. Současně byla podána informace o vydání Rozhodnutí MV ČSSR, kterým byly vyčleněny síly a prostředky ve prospěch S SNB hl. m. Prahy a Sčk., S SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk. a V. správy SNB.
Informaci o bezpečnostní situaci přednesl s. Rozhoň. Dalšími údaji ji doplnili: ss. Wiederlechner, Tomko,2 Nemec a Čarnota. Jednalo se zejména o následující informace:
- 15. dubna t. r. se sešla skupina osob, které hodlají založit tzv. Klub vyloučených členů KSČ. Jsou mezi nimi rozpory, zejména co do způsobu organizování a postojů k otázce registrace. Další schůzku plánují na podzim t. r. a o registraci nebudou prozatím žádat.
- 22. dubna t. r. se má v Praze uskutečnit oběd ministra zahraničních věcí Holandska s některými čs. pravicovými exponenty.3
- Zástupce ministerstva kultury ČSR projednal s kardinálem TOMÁŠKEM některé otázky průběhu církevních oslav ve dnech 22. a 23. dubna 1988 v Praze.
- V Brně je vazebně vyšetřován pachatel, který v březnu t. r. v Jihomoravském kraji rozšiřoval letáky s nepřátelským obsahem.4
- Byl získán poznatek o tom, že dne 23. dubna 1988 se v Chrástu u Plzně má konat církevní slavnost za účasti arcibiskupa z MLR.
Závěry k bodu 1. a 2.
Současná bezpečnostní situace vyžaduje zvýšení výkonu operativní služby, zejména se zaměřením na zjišťování aktivity reakčního kléru, nelegálních církví a vnitřního protivníka, s cílem zjišťovat včas případné pokusy o narušení májových oslav. Dále je potřebné přijmout zesílená opatření k zajištění veřejného pořádku, zejména zabránění výskytu nepřátelsky zaměřených letáků, nápisů a poškozování výzdoby.
Operační štáb FMV uložil, aby při plnění bezpečnostních opatření v tomto období bylo vycházeno z úkolů, uložených v Závěrech z jednání OŠ FMV dne 16. února 1988, č. j.: SM-0025-11/S-88, str. 4 - 6.5
Ve třetím bodu jednání informovali ss. Chmelíček6 a Čarnota o bezpečnostních opatřeních připravovaných v souvislosti s církevními oslavami svátku sv. Vojtěcha v Praze.
Závěry k bodu č. 3
Úkoly k zabezpečení opatření při církevních oslavách v Praze:7
ss. genmjr. Carda, gemjr. Buchvaldek, plk. Wiederlechner
Mimo již zabezpečené úkoly:
- připravit síly a prostředky k zásahu na rozptýlení možného procesí věřících na území Prahy;
- k použití pořádkových jednotek ve větším rozsahu je nutno vyžádat souhlas vedení FMV;8
- zvážit možnost vyhlásit v součinnosti se státními a stranickými orgány Pražský hrad jako státní památku s omezením různých akcí.
s. plk. Wiederlechner
- prověřit signál o uložení transparentů v chrámu sv. Víta a přijmout potřebná opatření;
- prověřit v součinnosti s KS SNB České Budějovice signál o přípravách církevní akce v Chrástu u Plzně.
Úkoly k zabezpečení májových oslav:
Letošní oslavy 1. máje si vyžadují naši zvýšenou pozornost oproti dřívějším rokům. Jde zejména o již zmiňované snahy nepřátelsky zaměřených osob využít prvomájových průvodů ke zveřejnění nevhodných hesel a požadavků.
ss. genmjr. Carda, plk. Wiederlechner, plk. Mikula a pplk. Zamykal
- do 26. dubna 1988 předložit plány opatření k zabezpečení májových oslav.
s. plk. Wiederlechner
- provést opatření k zabránění zneužití prvomájových průvodů nepřátelsky zaměřenými osobami, zejména "chartisty".
Mimo úkoly uložené na jednání operačního štábu FMV rozhodl I. náměstek MV ČSSR a náčelník OŠ FMV genmjr. LORENC zabezpečit dosažitelnost všech členů operačního štábu FMV dne 1. května 1988. Jméno funkcionáře a telefonní spojení je třeba nahlásit sekretariátu OŠ FMV (711/6144, 6145) do 28. dubna 1988.
V bodu různé byl operační štáb FMV seznámen se zprávou oddělení fonoskopie Kriminalistického ústavu FS VB o provedených kontrolách záznamových zařízení na operačních střediscích, zejména tísňového volání na lince 158. Bylo zjištěno, že technickému stavu zařízení a stavu používaných magnetofonových pásek je věnována malá pozornost. Tato skutečnost silně ovlivňuje případné vyhodnocování záznamů anonymních telefonátů.
Závěry k bodu různé
náčelníci KS SNB
1. V součinnosti se stranickými orgány na teritoriu zorganizovat společná opatření k zamezení možných pokusů provokace při májových průvodech (transparenty aj.);
2. při organizování opatření v souvislosti s májovými oslavami zabezpečit výraznou aktivitu agenturní operativní práce a nasazení maximálně možného počtu operativních hlídek a orgánů pořádkové služby. Zabránit pokusům o narušení veřejného klidu a pořádku, pokusům o psaní hanlivých nápisů, rozšiřování závadových letáků, strhávání vlajkové výzdoby apod.;
3. zabezpečit okamžité provedení kontroly stavu záznamové techniky na operačních střediscích KS SNB a OS SNB, její seřízení, opravy a obměnu magnetofonových pásek, zejména na stanicích tísňového volání;
4. znovu proškolit na operačních střediscích "Zásady taktiky pro činnost OD při příjmu anonymních hovorů" č. j.: SM-01062/S-85.
s. genmjr. Starosta
- zabezpečit mimořádnou prověrku záznamové techniky a seřízení magnetofonů, zejména na linkách tísňového volání, docílit důsledné dodržování vydaných pokynů k údržbě záznamové techniky na všech operačních střediscích;
- zabezpečit obměnu magnetofonových pásek, zejména na linkách 158.
Závěry z jednání
Příští zasedání užšího operačního štábu se uskuteční dne 28. dubna 1988 v kanceláři I. náměstka ministra vnitra ČSSR.9 Svolání účastníků bude provedeno telefonicky sekretariátem OŠ FMV.
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., č. l. 94-99. - Kopie strojopisu.
a Uprostřed razítkem datum "22. dubna 1988".
b Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).
c Vpravo razítko HS PS a OSH (viz Dok. 2); došlo 22. 4. 1988, č. j. 006009/88-4, přílohy 0.
1 Prezenční listina nebyla nalezena.
2 Pplk. (od 1. 11. 1989 propůjčena hodnost plk.) JUDr. Ondrej Tomko (1946) byl 1. 11. 1985 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka správy vyšetřování StB, 18. 12. 1989 odvolán z funkce, 11. 1. 1990 zrušeno jeho zařazení na staršího vyšetřovatele specialistu IN KS SNB Košice, 30. 7. 1990 propuštěn ze služebního poměru příslušníka SNB.
3 Holandský ministr Hans van den Broek obědval s Milošem Hájkem (?), Jiřím Hájkem, Václavem Havlem a dalšími. Viz: Dokument Charty 77 č. 19/88 Setkání s ministrem zahraničních věcí Nizozemského království, in: Informace o Chartě 77 č. 9, roč. 11 (1988), str. 2.
4 "Pachatelem" byl Slávek Popelka. Viz: Muž s letáky na brněnské ulici, in: Informace o Chartě 77 č. 8, roč. 11 (1988), str. 18-19.
5 Viz Dok. 3.
6 Plk. JUDr. Antonín Chmelíček (1940) byl od 1. 7. 1987 I. zástupcem náčelníka S-SNB hl. m. Prahy a Sčk. (= náčelník S-StB Praha), od 15. 4. do 6. 12. 1989 náčelníkem, 23. 6. 1990 propuštěn ze SNB.
7 Akce "VOJTĚCH" je písemnostmi z provenience SNB a StB poměrně rozsáhle dokumentována. Již dne 15. 4. 1988 se u náčelníka S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje konala "součinnostní porada": "Přítomni: ss. CARDA, MACENAUER, SÁMEK, ČESELSKY (oba X. S SNB), NOVOTNÝ
PROGRAM: Příprava součinnostních opatření prováděných v souvislosti s konáním Vojtěšské poutě v Praze dne 23. 4. 1988
Jednání zahájil a řídil náčelník S SNB genmjr. JUDr. CARDA, který přivítal přítomné a předal slovo zástupcům X. S SNB.
s. SÁMEK
- informoval o připravovaných církevních slavnostech na území hl. m. Prahy v rámci tzv. 'Desetiletí duchovní obnovy' vyhlášené kardinálem TOMÁŠKEM; v této souvislosti se bude konat poutní mše u příležitosti výročí úmrtí sv. Vojtěcha. Poutní mše proběhne dne 23. 4. 88 v 10.00 h. v chrámu sv. Víta; v předvečer svátku dne 22. 4. 88 proběhnou bohoslužby v kostele sv. Vojtěcha v Praze 1 a sv. Markéty v Praze 6
- konání svatovojtěšských oslav bylo již avizováno formou letáčků, které byly rozdávány kněžím na 'zelený čtvrtek' (31. 3. 88)
- přestože nebyly dosud zjištěny poznatky k organizování masové účasti věřících, byla připravena preventivní a rozkladná opatření; rovněž nebyly zachyceny žádné reakce na připravované slavnosti ze strany CHARTY, ostatních nelegálních struktur, a ani nebyly připravované církevní slavnosti publikovány v zahraničních sdělovacích prostředcích
- v rámci prováděných součinnostních opatření počítáme s nasazením příslušníků S SNB v okolí Pražského hradu k zajištění klidu a veřejného pořádku, včetně opatření po linii dopravní služby - zákazy vjezdu, parkování autobusů atd.
s. CARDA
- opatření na Praze 6 a Praze 1 bude prováděno v součinnosti s OS SNB
- při plánovaném opatření je nutno využít dobrých zkušeností z předchozích akcí, zejména z opatření konaného v souvislosti s tzv. Anežskou poutí; je nutné počítat s menším nasazením sil, než při tomto opatření
- opatření připravit v několika variantách, přitom počítat zejména s příslušníky v zálohách
- rozsah opatření včetně součinnosti s V. S SNB projedná s I. NMV ČSSR
- opatření budou provedena v součinnosti s ONV Praha 1, 6
- v současné době by se měly již provádět preventivní a rozrušovací akce - zjišťovat zvláštní spoje - vlaky a autobusy; působit prostřednictvím církevních tajemníků; tlumit činnost pomocí duchovních zapojených v PIT
- je nutné provádět opatření pomocí agentury s cílem zjistit postoje nelegálních církví, CHARTY a pod.
Na základě projednané informace a navrhovaných opatření náčelník S SNB uložil:
- zpracovat plán vlastních opatření v součinnosti s X. S SNB
Odpovídá: s. MACENAUER
Termín: do 19. 4. 1988
Příští porada se uskuteční na S SNB dne 19. 4. 1988 v 10.00 hod. za účasti V. S SNB.
Zapsal: mjr. Levý"
Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVII., č. l. 936-937.
Dne 19. 4. 1988 proběhla další avizovaná "součinnostní porada":
"Přítomni: ss. CARDA, CHMELÍČEK, BYTČÁNEK, BEČVÁŘ, SYNEK, NOVÁK J., ŘEPÍK, PALEČEK, TUHÁČEK, ČARNOTA /V. S SNB/, SÁMEK, PELC /X. S SNB/, HÁLEK /MV ČSR/, ŠEJVL, ŠÁRA, KNÍŽKA
Program: Dokladace k současné situaci a projednání plánu součinnostních opatření prováděných v souvislosti s konáním svatovojtěšské pouti
Jednání zahájil a řídil náčelník S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje genmjr. JUDr. CARDA, který v úvodu přivítal přítomné a vyzval zástupce X. S SNB [k] předání informace o současné situaci.
s. SÁMEK
- doposud nebyly zjištěny žádné signály k aktivizaci církevních kruhů, kardinál TOMÁŠEK se sám snaží utlumovat situaci, přesto se předpokládá účast většího počtu věřících na bohoslužbách 23. 4. 1988 v 10.00 hod. v chrámu sv. Víta, protože v podvědomí lidí toto je, zejména u pražanů
- počítá se s účastí i biskupa DOMBROWSKÉHO z polského Hvězdna a dalších církevních hodnostářů z Rakouska a dalších států
- prostřednictvím církevního tajemníka JELÍNKA bylo kardinálovi TOMÁŠKOVI doporučeno, aby na bohoslužby i zpět jel osobním autem a aby s DOMBROWSKÝM na veřejnosti nevystupoval, případně, aby DOMBROWSKI nehovořil
- z jednotlivých krajů nebyla zjištěna žádná aktivita
- pokud se jedná o situaci v Římě - nedošlo k žádné dohodě, naše delegace dostala v podstatě ultimatum, v jednání bude pokračováno
s. BYTČÁNEK
- v akci DOKTOR bylo zjištěno, že objekt akce volal telefonicky do zahraničí, aby tam byla zveřejněna ve sdělovacích prostředcích informace o Vojtěšské pouti, přesto dosud publikováno nebylo
- pokud se jedná o bohoslužby v kostele sv. Markéty dne 22. 4., od 20.00 hod. bylo rozhodnuto ministerstvem kultury /s. Jelínek/, že při větším počtu osob bude využito osvětlení a ozvučení, které bude připraveno
- katoličtí laici jsou názoru, že kardinál TOMÁŠEK brzdí publicitu Vojtěšské pouti
- prostřednictvím zástupců OS SNB pro StB jsou prováděna opatření na obvodech a okresech, zejména ke zjišťování, zda budou vybaveny mimořádné vlaky a autobusy, a je zjišťována součinnost s církevními tajemníky
s. ŠÁRA
- duchovní KÁNSKÝ žádal telefonicky provedení dopravních opatření v okolí kostela sv. Markéty
s. KNÍŽKA
- bezpečnostní opatření na den 22. 4. 1988 u kostela sv. Markéty i sv. Vojtěcha je připraveno ve 2 variantách podle počtu nasazených příslušníků
- I. varianta počítá s operativním průzkumem, pořádkovými hlídkami VB, zálohou pořádkové služby i operativy, vozidlem PMJ se psem
- II. varianta počítá se zvýšenými počty a uzávěrami jak pro vozidla, tak pro chodce; vybavení veškerými technickými prostředky, štíty, přilbami a slzným plynem
s. CARDA
- bylo dohodnuto s I. NMV ČSSR, že bezpečnostní opatření nebude provedeno v takovém rozsahu, jako při akci ANEŽKA, ale je nutné zajistit u KS SNB, aby předávaly poznatky a signály, zejména k počtu osob, které hodlají bohoslužby navštívit
- pokud se jedná o akci v chrámu sv. Víta, je nutné zajistit, aby se tam nedostalo více než 7 - 8 tisíc lidí, jinak je nutné provést uzavření v okolí hradu; k tomu je nutné, aby byly připraveny plůtky /tak, aby je nebylo vidět - průjezdy domů apod./; při tom zajistit domlouvání pouze pomocí radiostanic a konspirativně, v případě nutnosti vyžádat pomoc VII. S SNB
zajistí: ZNS SNB pro týl a náč. SO S SNB
- opatření u Pražského hradu bude provedeno pouze ve 2 pásmech /oproti plánovaným 3 pásmům/
- pokud se jedná o vlivovou agenturu, bude použita z vlastních řad, v počtu max. 70 příslušníků S StB, kteří budou nasazeni v kostele a půjdou s občany i po rozchodových trasách
zajistí: náč. S StB
- realizační skupina bude použita pouze 1, stanoviště bude mít na V. S SNB
- opatření na hradě je nutné koordinovat s 2. stupněm opatření plánovaných V. S SNB
zajistí: s. KNÍŽKA
- zajistit použití tlumočníků z vlastních řad /OPaV/ nejméně 3. jazyků, případně zvážit, zda požádat VŠ SNB
zajistí: náč. S StB
- MBA bude vyhlášena od 17.00 hod. dne 21. 4. 1988 do 17.00 hod. dne 23. 4. 1988, bylo schváleno
s. KNÍŽKA
- pokud se jedná o zálohy příslušníků, které v předchozím opatření byly v ulicích, bude projednáno, aby byly v kasárnách na Loretánském náměstí
s. HÁLEK
- záloha PP VB v síle 1 roty bude připravena na základně v době od 16.00 dne 22. 4. 1988 do 16.00 hod. dne 23. 4. 1988 podle požadavku; bude zajištěno vybavení zálohy jako pořádkové jednotky
s. CARDA
- jiná omezení - např. v městské hromadné přepravě, jako byla prováděna při předchozím opatření, není nutné provádět, přesto je nutné na všech stanicích metra, na vlakových nádražích a autobusových nádražích zesílit výkon pořádkové služby a zajistit z jejich strany dokonalou hlásnou službu; při tom je zejména nutné zajistit hlásnou službu s ohledem na počty přepravovaných osob, transparenty apod., na OVB METRO zesílit stálou službu od pátku do neděle a přidat 1 telefonní linku
zajistí: ss. NOVÁK, PALEČEK
- pokud se jedná o odklon dopravy, je nutné připravit podle plánu předchozího BO, ale provádět pouze na pokyn náč. S SNB, případně vyššího funkcionáře
s. KNÍŽKA
- na zvážení je ještě otázka zákazu parkování autobusů na parkovišti před hradem, značky je nutné osadit 4 dny předem
s. CARDA
- opatření k zákazu parkování autobusů provedeme
- průjezdky vozidel na hradčanské náměstí pro členy štábu vydá V. S SNB; obdobně bude postupováno s propustkami do prostoru štábu
- štáb bude zasedat na V. S SNB u s. ČARNOTY, nástup po 06.00 hod.
- je nutné na BO u chrámu sv. Víta zajistit 3 video
- na ONV Praha 1 bylo telefonicky projednáno zajištění 2 pracovníků, kteří by pomocí megafonů promlouvali ke shromážděným věřícím /nástup v 08.00 hod. 23. 4. 1988 na štábu u s. KNÍŽKY/
s. KNÍŽKA
- na opatřeních u kostela sv. Markéty a sv. Vojtěcha dne 22. 4. 1988 jsou připraveny rovněž 2 varianty; větší účast věřících se předpokládá u sv. Markéty
s. CARDA
- je nutné zajistit i při opatření u kostela sv. Markéty 10 - 15 příslušníků jako vlivovou agenturu z S StB
- zajistit 3 vozidla s otočnými světlomety a přenosný světelný zdroj LT /milion svíček/, který je k dispozici na OS S SNB
zajistí: ss. SYNEK, PALEČEK
- stanovil nasadit 1 + 18 příslušníků operativního průzkumu a 1 + 4 příslušníků pořádkové služby
- k zajištění dopravy nasadit 1 příslušníka dopravní služby /byl informován náč. IV. S SNB, vzhledem k tomu, že v blízkosti je objekt IV. S SNB, kam zajíždějí jejich vozidla, i když je tam zákaz vjezdu/
- záloha bude 10 operativních pracovníků VB a 25 příslušníků ŠPO S VB, bude umístěna na MO VB Břevnov
- do zálohy dále zařadit 2 vozidla PMJ se psy; videorecordér s obsluhou, 3 megafony, osobní vozidlo s přídavnými světlomety a přenosný světlomet LT
- realizační skupina bude umístěna na OVŠ OS SNB Praha 6 na Bělohorské ul., velitelem bude náčelník OVŠ OS SNB Praha 6
- pro zálohu budou vyčleněna 2 vozidla AVIE, která budou umístěna před MO VB Břevnov
s. KNÍŽKA
- na bezpečnostní opatření v okolí kostela sv. Vojtěcha je počítáno s I. variantou, protože se předpokládá menší počet věřících, to znamená 1 + 10 operativních pracovníků, 1 + 6 pořádkové služby, v záloze 1 + 5 operativců a 1 + 15 příslušníků pořádkové služby OS SNB Praha 1
s. CARDA
- je nutné provést opatření v restauraci U Fleků
zajistí: s. ŠEJVL
- vejít ve styk s přáteli z NDR a provést opatření k ubytovaným v koleji Arnošta z Pardubic
zajistí: s. CHMELÍČEK
- na opatření u kostela sv. Vojtěcha budou nasazena 2 vozidla s přídavnými světlomety, 1 video s obsluhou, 1 vozidlo PMJ se psem
zajistí: s. PALEČEK
- pro řízení dopravy v okolí kostela sv. Vojtěcha budou nasazeni 4 příslušníci dopravní služby a budou zajištěna 2 odtahová vozidla
- zálohu bude tvořit 1 + 5 příslušníků operativy a 1 + 15 příslušníků ŠPO; stanoviště zálohy v objektu MS VB na Karlově náměstí
zajistí: s. KNÍŽKA
- na ONV Praha 1 nutno zajistit 1 pracovníka na den 22. 4. 1988, který by byl schopen hovořit k občanům - vybavený megafonem
zajistí: s. ŠEJVL
- stanoviště štábu BO a realizační skupiny bude na OS SNB Praha 1
- pro zálohu bude zajištěno 1 vozidlo AVIE, které bude mít stanoviště na dvoře MO VB Bartolomějská
zajistí: s. SYNEK
- na ONV Praha 6 nutno zajistit 1 pracovníka, který by hovořil ke shromážděným věřícím; vybavit megafonem
zajistí: s. ŠÁRA
- týloví pracovníci zajistí dostatečný počet plůtků, jejich uschování v domech, průjezdech a posílení pracovníků pro jejich provoz
zajistí: s. SYNEK
- spojovací odbor odpovídá za perfektní spojení na všech pojítkách, bezporuchový chod linky 158, provádění blokací telefonátů na operační středisko, zajištění služby technika na operačním středisku a součinnost se VII. S SNB, pokud se jedná o techniku a o lidi
zajistí: s. PALEČEK
- na operačním středisku S SNB je nutné zesílit výkon služby po dobu MBA o 2 příslušníky a zajistit bezchybný výkon služby a předávání informací
zajistí: s. ŘEPÍK
- opatření velí s. CARDA, zástupcem je s. CHMELÍČEK, po linii VB je zástupcem s. NOVÁK J.; členové štábu jsou dále ss. ČARNOTA, SÁMEK a BYTČÁNEK
ss. KNÍŽKA a PALEČEK řídí pracovní skupiny
BO na Praze 6 a Praze 1 řídí náčelníci OS SNB, kteří jsou podřízeni velení štábu
- ve čtvrtek dne 21. 4. 1988 proběhne porada u I. NMV ČSSR, kde budou upřesněny některé otázky; v případě nutnosti bude svolána ještě další porada, jinak bude upřesněno telefonicky
zapsal: mjr. ing. LEVÝ"
Tamtéž, č. l. 921-927.
Dne 19. dubna 1988 informoval náčelník S-SNB Praha gen. Carda I. náměstka MV ČSSR gen. Lorence (čj. KS-0279-1/01-88):
"Vážený soudruhu první náměstku,
v příloze předkládám informaci o připravovaných oslavách svátku sv. Vojtěcha ve dnech 22. - 23. 4. 1988 v Praze.
Byl položen důraz na zintenzivnění schůzkové činnosti s agenturou z prostředí římskokatolické církve a z prostředí CH-77 a na využívání vlivové agentury. Rovněž je věnována zvýšená pozornost osobám, které se již v minulosti negativně projevily při podobných akcích (LENNON, Staroměstské náměstí, ANEŽKA a pod.). Konkrétní opatření k těmto osobám budou přijímána v součinnosti se IV. a X. S SNB.
Dále je položen důraz na precizní výkon služby (cestou instruktáží), dokonalou hlásnou službu, včetně používání kódovaného spojení. Odklon dopravy kolem Hradu bude proveden jen na rozkaz. Rovněž tak i uzavření Hradu. Dne 23. 4. 1988 od 07.00 - 12.00 hod. bude zákaz parkování autobusů v prostoru Pohořelec až k ulici Brusnice.
V čele štábu je náčelník správy SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje a 22. 4. 1988 zasedá štáb od 18.00 hod. v kanceláři náčelníka správy SNB a 23. 4. 1988 od 07.00 hod. zasedá v kanceláři náčelníka V. správy SNB.
Součinnostní porady se konaly dne 15. a 19. 4. 1988. Dne 19. 4. 1988 byli na součinnostní poradě přítomni funkcionáři V. a X. správy SNB a zástupce MV ČSR. Další součinnostní štáb bude dne 22. 4. 1988 ve 13.30 hod. v kanceláři náčelníka S SNB.
Do současné doby nebyly získány poznatky o masové účasti věřících a nebo o přípravách zneužití těchto církevních akcí. Přesto v plánovaných opatřeních počítáme s nasazením záloh v případě potřeby.
Tuto informaci rovněž obdržel ministr vnitra ČSSR, soudruh VAJNAR...
I n f o r m a c e
Římskokatolická církev vyhlásila oficielním pastýřským listem kardinála TOMÁŠKA tzv. 'Desetiletí duchovní obnovy', které má vyvrcholit oslavami tisíciletého výročí mučednické smrti druhého pražského biskupa sv. Vojtěcha v roce 1997.
Kardinál TOMÁŠEK v duchu tohoto programu zpracoval tzv. velikonoční výzvu věřícím, kterou rozeslal jednak představitelům nekatolických církví v ČSSR, ale i představitelům katolických episkopátů v PLR, MLR, NDR, NSR, Itálii a žádal je, aby počínaje rokem 1988 byly dne 23. 4. na svátek sv. Vojtěcha organizovány každoročně slavnostní bohoslužby. Bohoslužby se mají konat v těch místech, která mají se sv. Vojtěchem historickou spojitost. Konkrétně v ČSSR se mají konat bohoslužby v Praze a Trnavě. V Praze, v předvečer svátku sv. Vojtěcha dne 22. 4. 1988, ve 20.30 hod. se uskuteční kajícná bohoslužba (vigílie) v kostele sv. Markéty v Břevnově a tentýž den a ve stejný čas se další bohoslužba uskuteční v kostele sv. Vojtěcha v Praze 1, Pštrossova ulice.
Hlavní mše k oslavě sv. Vojtěcha se uskuteční 23. 4. 1988 v 10.00 hod. v chrámu sv. Víta. Tuto bohoslužbu kardinál TOMÁŠEK nazval slavnou jubilejní poutní mší a formou oběžníku vyzval k účasti zástupce kněží a laiků ze všech vikariátů pražské arcidieceze. Konání svatovojtěšských oslav bylo též avizováno formou letáčků, které byly dne 31. 3. 1988 rozdávány kněžím při obnově kněžských slibů v chrámu sv. Víta.
X. S SNB byly získány poznatky, že bohoslužby v chrámu sv. Víta se zúčastní polský arcibiskup z Hvězdna Jerzi DAMBROWSKI.
Dne 20. 4. 1988 dle sdělení zástupce náčelníka X. S SNB SAMKA projedná s. JELÍNEK (MK ČSR) s kardinálem TOMÁŠKEM, že do katedrály sv. Víta ke konání bohoslužby pojede TOMÁŠEK s polským arcibiskupem DAMROWSKIM společně v jednom autě, že polský arcibiskup nebude v chrámu sv. Víta samostatně vystupovat a že kardinál TOMÁŠEK nebude vycházet po ukončení bohoslužeb sám nebo s polským arcibiskupem na balkon konsistoře. Dále s. JELÍNEK požádá kardinála TOMÁŠKA, aby neorganizoval větší návštěvnost, která by narušila klid a veřejný pořádek v prostorách Pražského hradu.
Dále byl s. JELÍNEK požádán, aby cestou církevních tajemníků v Praze působil v tom směru, aby duchovní v rámci pražské arcidieceze neorganizovali z vlastní iniciativy návštěvnost bohoslužby v chrámu sv. Víta.
Dne 18. 4. 1988 byly získány poznatky, že duchovní kostela sv. Markéty v Praze 6 z bezpečnostních důvodů požádal s. JELÍNKA o osvětlení prostranství před kostelem, aby nedošlo k úrazu, a v případě větší návštěvnosti i o ozvučení prostranství před kostelem. S. JELÍNEK dal souhlas. X. S SNB informovala správy StB v rámci ČSSR o slavnostních bohoslužnách k oslavě sv. Vojtěcha jak v Praze, i v Trnavě a požádala o aktivizaci agenturně operativních prostředků a zabezpečení plynulosti toku informací na X. S SNB, majících vztah k zneužití oslav sv. Vojtěcha.
Správou StB Praha z věrohodného pramene je získán poznatek, že dne 10. 4. 1988 navštívil Ján ČERNOGURSKÝ Václava BENDU, kde mimo jiné BENDA jmenovanému sdělil názor kardinála TOMÁŠKA v tom smyslu, že v současné době ještě není situace dostatečně příznivá pro konfrontaci sil, a kdyby k ní došlo, mohla by skončit tragicky a posílit současný režim. Je třeba vyvolávat tlak a do střetnutí jít ve chvíli, kdy budou pozitivní politické tlaky.
Dne 9. 4. 1988 hovořil BENDA s PALOUŠEM a přikládal velký význam připravované vojtěšské pouti v kostele sv. Markéty na Břevnově. Hovořil mimo jiné o tom, že v tomto kostele mají probíhat bohoslužby celou noc, a dodal, že je třeba se ještě o této akci poradit, protože zájem lidí je velký a je potřebné, aby informace o těchto bohoslužbách se co nejdříve dostaly do vysílání některých západních rozhlasových stanic.
Dotazem na FÚTI bylo zjištěno, že Hlas Ameriky ve své rozhlasové relaci dne 16. 4. 1988 informoval o konání slavnostních bohoslužeb k sv. Vojtěchovi v Praze, a to v pátek dne 22. 4. 1988 ve 20.30 hod. v kostele sv. Markéty v Břevnově a dne 23. 4. 1988 v 10.00 hod. v katedrále sv. Víta na Hradčanech.
II. správa SNB byla požádána o získávání poznatků o zájmu diplomatů, západních žurnalistů a VC o konání těchto bohoslužeb a o charakteru tohoto zájmu.
V součinnosti s V. S SNB jsou přijímána opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v prostoru hradu a jeho okolí v zajištění svatovojtěšských oslav dne 23. 4. 1988. Plán společných opatření projednán dne 19. 4. 1988 a zpracovává se.
S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje zpracovala souhrnný plán opatření k zajištění klidu a pořádku při svatovojtěšských oslavách. Jednotlivé plány vycházející z operativní situace byly zpracovány S StB, a to jak ke kostelu sv. Markéty, tak i ke kostelu sv. Vojtěcha.
Po linii VB byly zpracovány samostatné plány bezpečnostního opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku při mši v kostele sv. Vojtěcha v Praze 1, Pštrossova ul. a v kostele sv. Markéty v Praze 6 - Břevnov."
Tamtéž, č. l. 916-920.
Výše uvedené hlášení bylo mj. zpracováno na podkladě "Informace o oslavách sv. Vojtěcha v Praze", signované v zastoupení náčelníka X. S-SNB jeho zástupcem pplk. J. Sámkem (čj. VN-016?7/5-88):
"Římskokatolická církev vyhlásila oficielním pastýřským listem kardinála TOMÁŠKA tzv. 'Desetiletí duchovní obnovy', která má vyvrcholit oslavami tisíciletého výročí mučednické smrti druhého pražského biskupa sv. Vojtěcha v roce 1997.
Kardinál TOMÁŠEK v duchu tohoto programu zpracoval tzv. 'Velikonoční výzvu věřícím...' ..., kterou rozeslal jednak představitelům nekatolických církví ČSSR, ale i představitelům katolických episkopátů v Evropě. Současně informoval Evropskou biskupskou konferenci, aby počínaje letošním rokem byly na svátek sv. Vojtěcha dne 23. 4. organizovány každoročně slavnostní bohoslužby, zejména v těch místech, která mají s jeho osobou historickou spojitost. Kromě Prahy a Trnavy mají dle přání TOMÁŠKA bohoslužby probíhat:
Hnězdno - PLR
Ostřihom - MLR
Magdeburk - NDR
Cáchy - NSR
Řím, Verona, Monte Casino - Itálie.
Celá akce má být pojata jako 'podpora římskokatolické církve ČSSR' a jako 'symbol katolického sjednocování národů Střední Evropy' v duchu koncepce papeže JANA PAVLA II. Současně TOMÁŠEK na oslavy do Prahy pozval polského primase kardinála GLEMPA, který mu v odpovědi sdělil, že plně podpoří jeho iniciativu 'svatovojtěšských oslav' i v PLR, a protože sám nemůže do ČSSR přicestovat, vyšle oficielně svého zástupce, arcibiskupa z Hnězdna Jerzy DAMBROWSKÉHO. Současně požádal o vyslání dvou představitelů katolického kléru na svatovojtěšské oslavy do Hnězdna (zatím není známo, koho TOMÁŠEK delegoval). TOMÁŠEK do současné doby o těchto aktivitách státní orgány neinformoval.
Účast DAMBROWSKÉHO v ČSSR doporučil i zastupitelský úřad PLR v Praze.
Na základě pokynu kardinála TOMÁŠKA bylo rozhodnuto centralizovat oslavy sv. Vojtěcha do chrámu sv. Víta v 10.00 hod. 'slavnou, jubilejní, poutní mší'. Formou oběžníku vyzval, aby se jí zúčastnili zástupci kněží a laiků ze všech vikariátů pražské arcidieceze... Dále určil, aby se v předvečer svátku dne 22. 4. v 20.30 hod. uskutečnila v kostele sv. Markéty v Břevnově vigílie - kajícná bohoslužba. Další oslavy mají proběhnout v kostele sv. Vojtěcha v Praze 1 - Pštrossova ul., které by měl sloužit biskup MATOUŠEK. Oznámení o konání svatovojtěšských oslav v Praze bylo avizováno formou letáčku, které byly rozdávány kněžím na Zelený čtvrtek (31. 3.) při obnově kněžských slibů v chrámu sv. Víta.
Přestože kardinál TOMÁŠEK aktivizuje věřící k oslavám sv. Vojtěcha, nebyly dosud získány poznatky o organizování masové účasti věřících. Rovněž nebyly dosud získány žádné signály o tom, že představitelé nelegálních struktur a CH-77 chtějí zneužít uvedených oslav k nátlaku a protestům vůči státním orgánům. Propagace dosud nebyla prováděna ani v relacích známých zahraničních rozhlasových stanic. Lze předpokládat, že případná aktivizace nelegálních struktur a zahraničního vysílání nastane až po uskutečněném jednání čs. delegace ve Vatikánu (11. - 15. 4. 1988).
Těžiště navrhovaných opatření bude proto spočívat ve vlivové, preventivní a rozkladné činnosti v době příprav v úzké součinnosti se státní správou, která by měla být garantem v pozitivním ovlivňování kléru a hierarchie:
- o dalších aktivitách TOMÁŠKA informovat S-StB ČSSR s cílem aktivizace agenturní sítě a zabezpečení urychlené hlásné služby. Rozsah dalších opatření bude stanoven dle vývoje operativní situace;
- v součinnosti se S-SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje a V. S-SNB zabezpečit dle typového projektu přípravu a realizaci vhodných opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku svatovojtěšských oslav v Praze. Konkrétní rozsah opatření, včetně nasazených sil a prostředků, bude stanoven dle vývoje operativní situace;
- analogicky zabezpečit oslavy sv. Vojtěcha i v Trnavě;
- v součinnosti s II. S-SNB zjišťovat zájem diplomatů, západních žurnalistů a vízových cizinců."
Tamtéž, č. l. 939-941.
Informace pro I. NMV ČSSR dále vycházela z nesignované a nedatované svodky (přijaté dodatečně 27. 4. 1988 pod čj. KS-279-9/01-88):
"Dne 10. dubna 1988 navštívil Ján ČARNOGURSKÝ Václava BENDU a společně hodnotili současnou situaci mezi obyvatelstvem. Došli k názoru, že nyní, 'po Bratislavě', vládne zejména na Slovensku 'velice bojová nálada', že byly 'prolomeny psychologické bariéry strachu' a že je možné, dokonce nutné 'orientovat se na účinné akce ke svržení režimu, jako jsou stávky a podobně'. ČARNOGURSKÝ vidí situaci jako velice příznivou, neboť na Slovensku je, podle jeho vyjádření, 'velká chuť' manifestovat, koluje tam nějaký leták k 1. máji apod. BENDA se k tomuto konfrontačnímu záměru ČARNOGURSKÉHO stavěl poněkud zdrženlivěji, i když s ním naprosto souhlasil v hodnocení situace, jenom se obával 'předčasných akcí'. Vycházel při tom ze stanoviska TOMÁŠKA, které tlumočil předchozího dne (9. 4. 1988) Martinovi PALOUŠOVI, když řekl, že 'kardinál musel radikálním katolickým přátelům říci, že situace není pro konfrontaci ještě dostatečně příznivá, případně [v případě?], že by k ní došlo již nyní, skončila by tragicky a naopak by posílila současný režim. Můžeme vyvolávat tlak, ale nemůžeme jít do střetnutí ve chvíli, kdy nemáme ještě ty správné tlaky politické' - řekl BENDA, když hovořil o názoru kardinála TOMÁŠKA.
V rozhovoru s PALOUŠEM přikládal BENDA velký význam připravované Vojtěšské pouti, která se uskuteční dne 23. dubna 1988, m. j. v kostele sv. Markéty v Praze na Břevnově, kde mají celou noc probíhat bohoslužby. BENDA řekl, že je nutné nejdříve se o této akci poradit, protože zájem lidí je velký a je potřebné, aby se informace o této 'celonárodní pouti' dostaly co nejdříve do vysílání některé ze západních stanic.
Z uvedeného je zřejmé, že výše uvedené osoby stále uvažují o realizaci stanoveného cíle 'konfrontace', který byl vytýčen pro rok 1988."
Tamtéž, č. l. 942-943.
8 Náčelníci V. S-SNB gen. JUDr. M. Buchvaldek, S-SNB hl. m. Prahy a Sčk. gen. JUDr. B. Carda, náčelník sekretariátu FMV pplk. JUDr. J. Vostárek, I. náměstek MV ČSSR gen. Ing. A. Lorenc a ministr vnitra ČSSR V. Vajnar schválili žádost o vyhlášení MBA ve dnech 21. - 23. 4. 1988, zpracovanou 19. 4. 1988 (viz A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVII., č. l. 934-935, čj. O-0451/Sv-88). Zároveň vydal 19. 4. 1988 I. náměstek MV ČSR genmjr. RSDr. K. Novák rozhodnutí o posílení bezpečnostních opatření vyhlášených náčelníkem S-SNB hl. m. Prahy a Sčk. a uložil veliteli Pohotovostního pluku VB ČSR "vyčlenit k zajištění klidu a veřejného pořádku... dvě pořádkové jednotky po 50 příslušnících PP VB s příslušnou výzbrojí a výstrojí v době od 16.00 hodin dne 22. 4. 1988 do 16.00 hodin dne 23. 4. 1988 a ponechat je v záloze na základně". Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVII., č. l. 928.
9 Viz Dok. 6.
1988, 21. dubna, Praha. - Informace o vývoji bezpečnostní
situace v ČSSR.
Příloha k Dokumentu 5a.
Příloha k Závěrům z jednání OŠ FMV č. j.: SM-0025-28/S-88 ze dne 21. dubna 1988
V Praze dne 21. dubna 1988
I n f o r m a c e
o vývoji bezpečnostní situace v ČSSR
Pro současnou bezpečnostní situaci je charakteristická zvýšená aktivita reakčního kléru, nelegálních církví a pravicových exponentů, zejména v prostředí tzv. charty. S nadcházejícími májovými oslavami lze očekávat, že se tyto síly pokusí o narušení jejich důstojného a nerušeného průběhu.
V prostředí vnitřního nepřítele pokračují snahy s pomocí některých západních sdělovacích prostředků přímo organizovat vytváření opozičních skupin, podněcovat je k akcím, které mají vyvolávat neklid a napětí v naší společnosti, a dokonce je přikrývat náboženskou motivací.
Jednou z nich bylo nepovolené náboženské shromáždění v Bratislavě dne 25. března 1988. Organizovala je nelegální církev v čele s Jánem ČARNOGURSKÝM a Františkem MIKLOŠKEM. Ti svoji činnost koordinovali jak s bratislavskými bývalými pravicovými exponenty, tak i s diplomaty britského velvyslanectví v Praze a akreditovanými západními novináři. Cílem nepovoleného shromáždění byla podpora podpisové akce tzv. moravských katolíků s 31 požadavky k nastolení situace ve vztahu církve ke státu před rokem 1949, včetně odluky církve od státu a obsazení biskupských stolců.
Nepřátelské živly v náboženském prostředí se netají snahou demonstrovat těmito akcemi, že se stávají "politickou silou", s kterou musí čs. vláda v budoucnu počítat.
Aktivizují se i členové nepovolených řádů. Jejich představitelé se dohodli na zpracování žádostí o povolení činnosti, které po soustředění předají kardinálu Františku TOMÁŠKOVI k projednání se zástupci Vatikánu. Také představené ženských řeholí sepsaly další žádost o povolení přijímání řeholního dorostu a adresovaly ji generálnímu tajemníku ÚV KSČ.
Aktivitu nelegální církve lze očekávat i v následujícím období. Prvotní poznatky signalizují, že náboženské demonstrace se mají uskutečnit i na Moravě - v Kroměříži nebo Olomouci. V květnových dnech pak i v Praze. Termín ani místo nebyly dosud přesně určeny. Údajně se uvažuje i o možnosti zorganizovat v jednom termínu dvě demonstrace s cílem narušit tak akceschopnost Bezpečnosti. Pokračovat by měly i podpisové akce. Uvažuje se o akci proti zákonu o umělém přerušení těhotenství, k diskreditaci církevních činitelů ve Sdružení katolických duchovních Pacem in terris a další.
Kardinál František TOMÁŠEK organizuje na 23. dubna 1988 oslavy svátku sv. Vojtěcha. V pražské katedrále sv. Víta bude v tento den od 10.00 hodin konána poutní mše za účasti zástupců - kněží a laiků ze všech vikariátů pražské arcidiecéze. Na slavnost přijede i arcibiskup z Hnězdna Jerzy DAMBROWSKI. Dosud nebyly získány poznatky o organizování masové účasti věřících. Téhož dne se má uskutečnit i dvakrát odložené "Ekumenické fórum". Podle signatáře Václava BENDY se jej nezúčastní duchovní se státním souhlasem, aby nedošlo k jejich kompromitaci.
V prostředí signatářů "charty" je charakteristickou snaha vytvořit v souvislosti s přestavbou hospodářského a společenského života novou koncepci nepřátelské činnosti. Signatáři se orientují na vytváření nezávislých skupin, které by využívaly každý prostor nedostatečně pokrytý oficiální politikou státu. Jedná se o tzv. Ekologický výbor, vytvoření Mírové skupiny, přípravy k založení Společnosti T. G. Masaryka, nezávislé společnosti historiků, Klubu vyloučených členů KSČ, Demokratické iniciativy, snahy o založení Společnosti přátel USA, Svobodné společnosti pro podporu přátelství s NSR, přípravu založení Havlíčkovy nadace a Sítě občanské sebeobrany.
Aktivita signatářů je signalizována i na počátek měsíce května. Očekávají, že 9. května bude vyhlášena amnestie, a proto vyzývají k organizování nátlakových akcí na státní orgány a instituce s cílem dosáhnout, aby se amnestie týkala i tzv. politických vězňů.
Dne 1. května 1988 chtějí chartisté vytvářet hloučky, které se začlení do prvomájového průvodu a rozvinou transparenty s chartistickými hesly. V období mezi 1. a 9. květnem chtějí připravit i dvě demonstrace, jejichž účastníci ponesou transparenty s výzvou na uplatnění politiky soudruha Gorbačova, uvolnění politického napětí a nepronásledování osob s jiným politickým smýšlením.
I v dalším období lze předpokládat aktivizaci "charty", především v souvislosti s vnitropolitickými změnami a 20. výročím srpna 1968. K těmto událostem je a bude směrována nelegální publikační činnost signatářů.
Značnou snahu signatáři vyvíjí na uspořádání mezinárodního semináře k výročí srpna 1968 za účasti nezávislých struktur ze Západu i socialistických zemí. Jsou připravovány dvě alternativy: uskutečnit jej týden před konáním 7. konventu za evropské jaderné odzbrojení ve švédském Lundu (29. 6. - 3. 7. 1988) a v případě jeho znemožnění čs. státními orgány situaci propagandisticky zneužít na jednání konventu, nebo jej zorganizovat v září 1988 jak k výročí srpna, tak i k 70. výročí vzniku Československa.
Tuto druhou alternativu podporuje i emigrant Jiří PELIKÁN a poslanci Evropského parlamentu. Podle PELIKÁNA byla vypracována nátlaková rezoluce, kterou již podepsalo 280 osob ze zahraničí.
Pozornost je také věnována i obsahu anonymního dopisu, zaslaného dne 5. dubna 1988 Čs. televizi. Pisatel - "Svaz bojovníků za lidská práva, za mír a demokracii" - vyhrožuje generálnímu tajemníku ÚV KSČ a prezidentu ČSSR fyzickou likvidací při oslavách 1. května 1988, nesplní-li mimo jiné i tyto požadavky: k 28. říjnu 1988 vypsat svobodné volby, v rámci přestavby zrušit národní ministerstva, upravit důchody členům JZD a uskutečnit odchod sovětských jednotek z ČSSR.
Ve sledovaném období došlo k 17 závažným požárům, 6 větším strojním poruchám a 8 leteckým a železničním nehodám, při kterých vznikla škoda přes 28 miliónů Kčs. Největší z nich byl požár v k. p. Kaučuk Kralupy nad Vltavou dne 1. března 1988 ve skladu granulovaného polysterenu se škodou 9 miliónů Kčs. Pachatel - zaměstnanec podniku - byl vypátrán a vzat do vazby. U všech případů mimořádných událostí nebyl zjištěn státobezpečnostní motiv.
Kriminální trestná činnost nevybočila z běžného rozsahu. Závažnější je počet anonymních telefonátů - 8 případů, informujících o umístění bomb v hotelích a prodejnách v Praze, v Ostrově nad Ohří a v Bratislavě v objektu ÚV KSS. Jeden anonym upozorňoval na ozbrojené přepadení letiště v Nymburce. Všechny telefonáty byly klamné.
Stále se vyskytují případy nedovoleného ozbrojování. Za poslední necelé dva měsíce bylo zajištěno 41 ručních palných zbraní, přes 3 000 kusů střeliva a více jak 1 000 kg trhavin.
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXIII., č. l. 2971-2974. - Kopie strojopisu.
Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |