ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ
ZLOČINŮ KOMUNISMU

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY
Securitas Imperii - sborník




Dokument 6

1988, 28. dubna, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 26. dubna 1988.

Sekretariát operačního štábu FMV

[...]a

V Praze dne 28. dubna 1988
P Ř Í S N Ě  T A J N É !
Č. j.: SM-0025-33/S-88
Výtisk číslo: 6
Počet listů: 4

S c h v a l u j i : [...]b

genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.
I. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV


Z á v ě r y

z jednání užšího operačního štábu FMV konaného dne 26. dubna 1988

Jednání užšího operačního štábu FMV řídil jeho náčelník genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.

Jednání se zúčastnili gemjr. JUDr. Carda, plk. Wiederlechner, plk. JUDr. Havlík, plk. RSDr. Čarnota, pplk. JUDr. Zamykal, mjr. JUDr. Juzka a plk. ing. Michna.

Program jednání:

1) Informace o vývoji bezpečnostní a operativní situace od posledního zasedání OŠ FMV;

2) stručná informace o přijatých opatřeních a jejich realizaci, včetně plnění úkolů uložených v Závěrech z jednání dne 21. dubna 1988;1

3) stručná informace o služební dosažitelnosti a pohotovosti vedení správ SNB a jejich příslušníků, včetně operačního štábu FMV.

V 1. bodě jednání se všichni účastníci vyjádřili k vývoji bezpečnostní a operativní situace. Z přednesených dokladů vyplynulo, že:

bezpečnostní situace na území ČSSR je ovlivněna zvýšenou aktivitou vnitřních nepřátel. Lze očekávat, že se pokusí o provokace a narušení májových oslav. Je zjištěno z prostředí nepřátelsky zaměřených osob, že počítají s možností vystoupení v prvomájových průvodech i s takovými hesly, které sice nebudou pobuřující, přesto však nebudou v souladu se současnou linií strany a státních orgánů. Současně bylo zjištěno, že spekulují o zneužití okolností v souvislosti s úmrtím mluvčího Charty 77 Wonky.2 Jsou zjišťovány i anonymní výhružné telefonáty a letáky nepřátelského obsahu. Například na linku 158 v Berouně bylo telefonováno, že v objektu, v němž probíhá okresní konference KSČ[,] dojde k výbuchu. Obdobné telefonáty byly zaznamenány i v Praze, kde bylo vyhrožováno výbuchem, či uložením trhaviny v objektech Kabinetu politické výchovy v Praze 10, Domu bytové kultury, n. p. Armabeton a gymnázia na Budějovickém náměstí v Praze 4. Prohlídky uvedených objektů byly negativní. Dne 26. dubna 1988 v pozdních večerních hodinách bylo v Banské Bystrici nalezeno 7 letáků s výzvou k bojkotu prvomájového průvodu. Do současné doby nebyl nalezen samopal vz. 58, který dne 24. dubna 1988 ztratil vojín základní služby ČSLA, příslušník VÚ Bor u Tachova.

Situace na úseku mimořádných událostí v národním hospodářství a kriminální trestná činnost nevybočila z běžného průměru.

V 2. a 3. bodu jednání podali všichni přítomní stručnou informaci o zjištěných poznatcích a provedených opatřeních k zabezpečení májových oslav. Písemně dokladoval splnění úkolů náčelník S SNB hl. m. Bratislavy a Zsk.

Závěry k 2. a 3. bodu jednání

s. Tarčák3

- zajistí pohotovost vrtulníku v době od 08.00 hodin dne 1. května 1988 pro potřeby V. správy SNB. Podrobnosti dojedná s náčelníkem V. správy SNB;

s. Fiřt

- zabezpečí informovanost o pohybu a činnosti zahraničních novinářů, zejména pracovníků sdělovacích prostředků NSR a USA;

- zabezpečí plán služební dosažitelnosti a pohotovosti hlavních funkcionářů a příslušníků útvaru s ohledem na uložené úkoly;

ss. Fiřt a Wiederlechner

- zabezpečí součinnost svých útvarů při realizaci opatření proti vnitřnímu a vnějšímu protivníkovi;

s. Wiederlechner

- zabezpečí cestou sekretariátu OŠ FMV na správách StB krajských správ SNB (II. odbory) důsledná opatření k zamezení aktivní činnosti signatářů Charty 77 a jiných protispolečenských živlů;

s. Čarnota

- zabezpečí v Čs. televizi a rozhlasu požadavky V. správy SNB;

- ve spolupráci s genplk. Horáčkem,4 náčelníkem ÚV Svazarmu, zabezpečí v sekcích leteckého a raketového modelářství zákaz provádění letů s modely dne 1. května 1988;

s. Michna

- zabezpečí tok informací o průběhu prvomájových oslav z krajských měst;

- zabezpečí zpracování informace o vývoji bezpečnostní situace na území ČSSR do 07.00 hodin dne 1. května 1988;

členové OŠ FMV

- všichni členové operačního štábu budou ve služební pohotovosti na pracovištích v době od 08.00 hodin dne 1. května 1988 do skončení prvomájového průvodu. Zajistí okamžité spojení se sekretariátem OŠ FMV (711/6144, 6145) nebo ÚOS FMV. Nahlášená služební dosažitelnost hlavních funkcionářů v době vyhlášení MBO je nadále v platnosti.5

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 1, č. l. 100-103. - Kopie strojopisu.





a Razítko FMV (viz Dok. 3); došlo 29. IV. 1988, č. j. IM-0041/01-88, přílohy 0.

b Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).

1 Viz Dok. 5a. Den před konáním tohoto OŠ FMV postoupil gen. Carda ministrovi vnitra ČSSR a jeho I. náměstkovi, ministrovi vnitra ČSR a jeho prvnímu náměstkovi a náčelníkům V. a X. S-SNB "informaci o konání oslav u příležitosti svátku sv. Vojtěcha římskokatolickou církví ve dnech 22. 4. a 23. 4. 1988" (čj. KS-279-5/01-88):

"U příležitosti konání oslav sv. Vojtěcha římskokatolickou církví bylo ve dnech 22. 4. 1988 a 23. 4. 1988 provedeno Správou SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje v součinnosti s V. a X. S SNB bezpečnostní opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v průběhu konání bohoslužeb u sv. Markéty dne 22. 4. 1988 a 23. 4. 1988 v chrámu sv. Víta. Původně plánovaná mše v kostele sv. Vojtěcha na den 22. 4. 1988 se neuskutečnila.

Dne 22. 4. 1988 se konala od 20.30 hod. v bazilice sv. Markéty bohoslužba u příležitosti shora uvedeného svátku. Přítomno bylo přibližně 800 osob, ze 70 % ve věku do 35 let. Slavnostní homilii zahájil duchovní Alois KÁNSKÝ, který vyzdvihl význam osobnosti sv. Vojtěcha pro církev. Zároveň přivítal tajemníka polského episkopátu biskupa Jirzyho DAMBROWSKÉHO a dále biskupa z litoměřické dieceze Karla OTČENÁŠKA. DAMBROWSKÝ ve svém vystoupení předal pozdravy od polských věřících, polského primase GLEMPA a zdůraznil, že uvedené slavnosti probíhají současně v PLR, MLR, NDR, NSR a Itálii. Dále vystoupil herec Národního divadla Josef KEMR a seznámil přítomné se životopisem sv. Vojtěcha. Bohoslužba byla ukončena ve 23.30 hod. bez negativních jevů.

Na uvedenou oslavu navazovala pontifikální mše dne 23. 4. 1988 v 10.00 hod. v chrámu sv. Víta, kterou celebroval za přítomnosti biskupa DAMBROWSKÉHO kardinál TOMÁŠEK. Koncelebraci provádělo 60 duchovních za přítomnosti 6 bohoslovců z CMBF v Litoměřicích a 30 ministrantů. Počet věřících na uvedené bohoslužbě se pohyboval kolem 2 800 osob. Kardinál TOMÁŠEK po zahájení ve svém proslovu zdůrazňoval jednotu církve, oddanost papeži, dodržování desatera a zvlášť zvýraznil úspěch podpisové akce za tzv. '31 požadavků', kterou do současné doby podepsalo podle jeho vyjádření půl milionu věřících. Po potlesku ocenil odvahu věřících zúčastněných na manifestaci v Bratislavě, kterou hodnotil jako významnou církevní, nikoliv politickou událost. Tato skutečnost vyvolala mezi přítomnými věřícími bouřlivý potlesk. 12ti minutové vystoupení biskupa DAMBROWSKÉHO v českém jazyce mělo obdobný charakter jako předcházejícího dne u sv. Markéty.

Pontifikální mše byla ukončena v 11.40 hod. a kardinál TOMÁŠEK ve společnosti biskupa DAMBROWSKÉHO vyšel před katedrálu, kde žehnal shromážděným věřícím. Za provolávání hesel 'Ať žije otec kardinál', 'Odvahu', 'Ať žije Polsko' po krátké chvíli odjeli vozidlem kardinála na konzistoř. Před pražskou konzistoří se postupně shromáždilo přibližně 800 osob, z nichž asi 1/3 vyžadovala potleskem, náboženskými písněmi a skandováním hesel 'Ať žije otec kardinál', 'Ať žije Polsko', 'Odvahu', 'Chceme náboženskou svobodu', 'Chceme svaté biskupy' vystoupení kardinála na balkon. Přibližně po 10ti minutách vystoupil velmi krátce kardinál TOMÁŠEK společně s biskupem DAMBROWSKÝM na balkon. Po klesající aktivitě shromážděného davu, kdy zhruba polovina shromážděných již odešla, opět, ale již sám vystoupil kardinál TOMÁŠEK na balkon a žehnal shromáždění. Opět nastalo intenzivnější provolávání výše uvedených hesel. Po několika minutách začala intenzita provolávání hesel a zpívání náboženských písní slábnout. Ve 12.25 hod. se shromáždění v počtu 250 - 300 osob přesunulo k budově Vojenského historického muzea (naproti konzistoři), zde pokleklo, vytvořilo neuzavřený řetěz, společně se pomodlily. Po modlitbě vyvolávaly jména svatých a žádaly, aby za ně orodovaly. Ve 12.30 hod. se shromáždění rozešlo.

Situace na Hradčanském náměstí před konzistoří byla dokumentována pomocí video a foto. Jako hlavní iniciátoři byli zjištěni: duchovní bez státního souhlasu řím. kat. církve ThDr. Oto MÁDR, členové a přívrženci řádu františkánů a dominikánů (Miroslav HEINSCH, Václav KALENDA, František KUBÍČEK, Vojtěch ZLÁMAL, Vladimír FIŠER, Václav BAHNÍK) a katoličtí aktivisté CH-77 (Dana NĚMCOVÁ, Bohumír HÁJEK, Marie Ruth KŘÍŽKOVÁ, MUDr. Dagmar KŘÍŽKOVÁ, Ondřej a David NĚMCOVI, František HOCHMANN, duchovní řím. kat. církve bez státního souhlasu František LIZNA a další).

Z bezpečnostního hlediska proběhla akce bez nutnosti zásahu příslušníků."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVII., č. l. 931-933.

2 Tragicky zemřelý Pavel Wonka nebyl mluvčím a dokonce ani signatářem Charty 77. Viz seznam signatářů Charty 77, in: Charta 77, 1977-1989. Od morální k demokratické revoluci, Scheinfeld - Bratislava 1990, str. 489-514. Ke smrti P. Wonky byly nalezeny dva dokumenty z provenience XIII. oddělení ÚV KSČ (první z 27. 4. 1988 je signován pravděpodobně pomocníkem vedoucího oddělení Václavem Zajíčkem a druhý z 28. 4. 1988 vedoucím oddělení Vladimírem Blechtou), určené generálnímu tajemníkovi M. Jakešovi:

"Informace z oddělení státní administrativy ÚV KSČ /s. M. Jakeš/

Dne 26. 4. 1988 kolem 18,00 hodin zemřel náhle ve věznici Hradec Králové obviněný Pavel WONKA, nar. 23. 1. 1953 ve Vrchlabí, okr. Trutnov, rozvedený, bez pracovního poměru, státní příslušnost ČSSR, trvale bytem Vrchlabí, Pražská 878, okr. Trutnov.

Pavel WONKA byl dodán do výkonu vazby dne 5. 4. 1988 okresním soudem Trutnov pro podezření z přečinu dle § 7 zák. č. 150/1965 Sb., t. j. maření úředního rozhodnutí. Podstata jeho protizákonného jednání spočívala v tom, že neplnil povinnosti ochranného dohledu, který mu byl soudem uložen. Jmenovaný byl dne 20. 4. 1988 odsouzen okresním soudem Trutnov k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 5 měsíců se zařazením do II. nápravně výchovné skupiny. Vzhledem k tomu, že rozsudek nenabyl právní moci, byl obviněný WONKA ponechán ve věznici Hradec Králové.

Dne 26. 4. 1988 v 18,45 hod. použili obvinění z cely 138 na oddělení 3 A přivolávací signalizaci a oznámili strážnému, že obviněný Pavel WONKA nejeví známky života.

Strážný okamžitě informoval velitele směny a ten přivolal v 18,47 hod. rychlou záchrannou pomoc KÚNZ Hradec Králové, která se dostavila v 18,55 hodin. MUDr. J. Kovalský konstatoval u obviněného WONKY náhlé úmrtí z neznámé příčiny. V útvaru Sboru nápravné výchovy byli od 18,50 hod. přítomni rovněž pplk. MUDr. Stejskal a npor. MUDr. Pek, kteří prováděli s obviněným WONKOU oživovací pokusy bez výsledku.

Společně s obviněným WONKOU byli na cele č. 138 umístěni další dva obvinění: Robert B., nar. ... 1968, ve vazbě pro okresní prokuraturu Jičín pro § 132/1a (rozkrádání majetku v soc. vlastnictví), a obviněný Marián A., nar. ... 1962, ve vazbě pro okresní prokuraturu Ústí n. Orl. pro § 247/1 (krádež). Uvedení obvinění byli na této cele umístěni od 14. 4. 1988. Od této doby na cele žádný jiný obviněný nebyl.

Ohledání zemřelého WONKY provedl MUDr. Petr Hotmar ze soudně lékařského oddělení KÚNZ Hradec Králové.

Bylo zjištěno, že dne 26. 4. 1988 se obviněný WONKA choval normálně. Během dne snědl část stravy (polévka, bílá káva), část stravy vylil. Ve večerních hodinách seděl opřený za lůžkem a dle vyjádření B. a A. hovořil nesrozumitelně sám pro sebe. Poté náhle zmlkl, jmenovaní se domnívali, že usnul. Po určité době obviněný B. zjistil, že WONKA nedýchá. A. tomu nechtěl uvěřit, proto oba přistoupili k WONKOVI a při zjištění, že skutečně nedýchá, započal B. oživovací pokusy tlačením na hrudník a druhý obviněný přivolal signalizací příslušníky SNV.

Po dobu výkonu vazby ve věznici Hradec Králové porušoval obviněný WONKA Řád výkonu vazby tím, že například se svlékal do naha, částečně odmítal stravu, jejíž zbytky rozléval po cele nebo do WC, pouštěl bezdůvodně vodu, v cele spal na holé zemi. V posledním období nebylo proti němu příslušníky SNV použito žádných mírnějších prostředků. Obviněný byl pod stálou lékařskou kontrolou.

Po ohledání zemřelého byla nařízena soudní pitva, která se provádí dnes, t. j. 27. 4. 1988.

Pavel WONKA byl výrazně protisocialisticky zaměřenou osobou, provokatér a organizátor řady útoků proti našemu socialistickému společenskému zřízení. Za trestný čin pobuřování podle § 100 odst. 1 písm. a/ tr. zákona byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 21 měsíců, z kterého byl propuštěn 26. 2. 1988.

O osobu Pavla WONKY projevovali trvalý zájem členové VONS, Amnesty International a různé osoby a instituce ze zahraničí. Počátkem letošního roku projevil zájem o setkání s WONKEM profesor Harvardské university dr. Robert Lawrence, údajně člen organizace 'Lékaři pro humanitární právo', který dlel v ČSSR na návštěvě.

Lze předpokládat, že úmrtí jmenovaného vyvolá značnou odezvu u signatářů Charty, dalších vnitřních opozičníků i v zahraničí, se snahou o zneužití jeho smrti k útokům proti ČSSR.

Příčina smrti Pavla WONKY bude objasněna pitvou a po provedení potřebných lékařských laboratorních vyšetření. Předběžně /telefonicky/ bylo lékaři ministerstva spravedlnosti ČSR sděleno, že jde pravděpodobně o selhání pravého srdce v důsledku chorobných změn.

Důslednému prošetření všech okolností souvisejících s tímto případem bude oddělením státní administrativy ÚV KSČ věnována mimořádná pozornost. O všech nových a upřesněných skutečnostech Tě budu průběžně informovat.

Se soudružským pozdravem..."

(Jména spoluvězňů byla anonymizována editory.)

O den později následovala:

"Informace o příčinách úmrtí Pavla WONKY.

Pavel WONKA, narozen 23. 1. 1953, náhle zemřel dne 26. 4. 1988 kolem 18.00 hodin ve věznici v Hradci Králové. Zde byl ve výkonu vazby od 5. 4. 1988 pro podezření z přečinu maření úředního rozhodnutí. Okresním soudem Trutnov byl dne 20. 4. 1988 odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 5 měsíců se zařazením do II. nápravně výchovné skupiny. Rozsudek dosud nenabyl právní moci.

Z předběžné informace o provedené soudní pitvě dne 27. 4. 1988 vyplývá, že u Pavla WONKY došlo ke vzniku krevní sraženiny v žilním systému v oblasti předstojné žlázy (prostaty) s následným uvolněním této sraženiny, která se dostala do plic, a zde došlo k ucpání důležitých plicních cév.

Druhotně z tohoto důvodu došlo k přetížení pravé komory srdeční a tím ke ztrátě funkčních schopností srdce, které zapříčinilo selhání srdce. Jedná se o úmrtí náhlé, jehož vznik nebylo možno žádnou preventivní metodou předvídat.

Pitva byla provedena v Ústavu soudního lékařství LFUK v Hradci Králové znaleckým týmem vedeným vedoucím Ústavu doc. Srchem. Konečná diagnoza příčiny úmrtí bude upřesněna po doplnění o provedená laboratorní vyšetření.

Z předběžné informace lze tedy vyvodit závěr, že se jedná o nenásilnou smrt Pavla WONKY, která nastala z chorobných příčin."

Oba dokumenty jsou uloženy v SÚA - A ÚV KSČ, sign. P 68/88, K inf. 4 (29. 4. 1988). Ke smrti P. WONKY srovn. především "Závěrečnou zprávu dočasné komise předsednictva České národní rady pro vyšetření okolností smrti Pavla Wonky" a "Zprávu o činnosti komise v době od 10. 1. 1991 do 15. 5. 1992" (včetně předchozích zpráv z 25. 4. 1990 a 10. 1. 1991), popř. "Usnesení vyšetřovatele IMV ČSFR kpt. JUDr. Zdeňka Květoně z 30. 10. 1990" (ČVS: IM-42/30-90) a "Usnesení náměstka vojenského obvodového prokurátora pplk. Františka Píše z 18. 2. 1992" (sp. zn. OPv 174/90).

3 Pplk./plk. JUDr. Jozef Tarčák (1941) byl od 1. 11. 1983 náčelníkem VIII. správy FMV, od 1. 8. 1988 letecké správy SNB, 28. 2. 1990 odvolán z funkce, 30. 9. 1990 uvolněn z poměru příslušníka SNB.

4 Genplk. Václav Horáček (1925) byl předsedou Svazarmu od roku 1977.

5 Z uvedených formulací nevyplývá, že by se OŠ FMV měl ještě během májových opatření sejít. Závěry tohoto OŠ FMV byly rozesílány všem zainteresovaným správám dálnopisem. Srovn. kopii dálnopisu s parafou náčelníka KS SNB Ostrava plk. ing. Kincla přijatou pod čj. KS-0019/OV-88 28. 4. 1988, in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXIII., č. l. 2975-2977. Z dalších písemností o činnosti Státní bezpečnosti na teritoriu Prahy v tomto období je zachována část dokumentace akce "VONKA" (též "VOŇKA"). Především jde o "Zápis z porady konané dne 5. 5. 1988 u náčelníka S SNB k přípravě bezpečnostního opatření na Staroměstském náměstí dne 6. 5. 1988":

"Přítomni: ss. CARDA, TOMEŠ, CHMELÍČEK, NECHANICKÝ, SYNEK,  BEČVÁŘ, ŠEJVL, JAROCH, BUBENÍČEK, ŘEPÍK, PALEČEK,  VACEK, BODNÁR, GOŠ, KOUDELKA - za S SNB

s. ČEŠELSKÝ - za X. S SNB

[?] [s. Carda ?]

- na základě poškozené poštovní zásilky se závadovým obsahem postoupené [?] poštovního úřadu v Praze 1, jsou získány signály o tom, že [?] 6. 5. 1988 se má na Staroměstském náměstí konat od 15.00 hod. náboženská vigilie, které se zúčastní přívrženci CH-77, Jazzové sekce a dalších skupin a skupinek

- vzhledem k možnému dopadu této nepovolené akce je zapotřebí připravit bezpečnostní opatření obdobného složení jako v případě shromáždění osob z okruhu CH-77 v prosinci 1987

- je nutné připravit 2 varianty, a to v oblasti prevence a pro realizaci případného zákroku, protože z textu je zřejmé, že má být vyvolána konfrontace s Bezpečností

- [?] byly postupně na základě připomínek a návrhů upřesňovány podoby obou variant BO

- v době od 21.00 hod. dne 5. 5. 88 do 05.00 hod. dne 6. 5. 88 bude prováděn operativní průzkum zejména ve středu Prahy a dále na místech srazů předpokládaných účastníků - 20 OP StB, 10 OP MS VB, [?] OP OS SNB Praha 1

- dnes večer a zítra v ranních hodinách předvolat vytypované osoby k podání [?] vysvětlení

- [?] hod. dne 6. 5. 88 provést instruktáže příslušníků nasazených [?] filtrech (zde operativci StB + 1 příslušník VB v uniformě a [?] skrytě) - příslušníky filtru a jmenný seznam zajistí s. JAROCH

- v záloze na pracovištích StB dne 6. 5. 88 bude 40 oper. příslušníků

- řídící štáb BO bude v budově ministerstva obchodu ČSR na Staroměstském nám.

- vlastní opatření bude zahájeno ve 13.30 hod.; od 08.00 hod. bude v prostorech Staroměstského náměstí vykonávat roztroušeně službu 10 přísl. VB + normální služba; se zvláštním zřetelem na okolí Husova pomníku (3 přís. VB)

- k dokumentaci 5 video spoj. odboru S SNB + 2 videa StB

- pro případný zákrok je nutná politická podpora; pro tento případ mít v záloze 2 roty PP VB s technikou (při srocení davu, po výzvě k rozchodu, perlustrace)

- k dokumentaci činnosti osob narušujících veřejný pořádek provádět perlustraci s uvedením svědků a dat osob (čitelně)

- je nutná přítomnost městského prokurátora a zástupce ONV Praha 1 + NVP

- důležitá role připadá i na činnost občanského aktivu a vlivových skupin

s. TOMEŠ

- zdůraznil, že tato akce nemá žádný náboženský charakter, a proto v případě, že se nějaká skupinka začne modlit a zapalovat svíčky, bude se zde hromadit hodně kolemjdoucích, což už je vlastně srocení a určitý stupeň narušení veřejného pořádku, tedy důvod k zákroku

Na základě připomínek náčelník S SNB  u k l á d á :

1. Zpracovat plán BO s přesnými úkoly jednotlivých sil a prostředků dle vzorového BO

- zpracuje operační oddělení v součinnosti s N S StB a MS VB

2. Zajistit pro případný bezpečnostní zákrok 2 roty PP VB ČSR s příslušnou technikou. Jedna rota bude rozdělena do záloh s nástupem ve 13.00 hod. dne 6. 5. 1988 a 2. rota v pohotovosti od 15.00 hod. tak, aby mohla být nasazena.

- náč. MS VB

3. Nasadit dokumentační techniku (7 video, 15 - 20 fotoaparátů), zajistit uložení plůtků pro případ uzavření Staroměstského nám.

- ZNS SNB pro týl

4. Provádět zvýšenou kontrolu služby v průběhu 5. a 6. 5. 1988

- náč. kontrol. odd. IN S SNB

Dne 6. 5. 1988 od 09.00 hod. se uskuteční následná porada."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 982-984.

Den poté - 6. května 1988 - zaslal Carda ministru vnitra ČSSR Vajnarovi "Plán bezpečnostního opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku na Staroměstském náměstí a jeho okolí dne 6. 5. 1988" (čj. KS-0065/01-88):

"Byly získány signály, že dne 6. 5. 1988 v 15.00 hod. se různými skupinami připravuje vigilie v prostoru Staroměstského náměstí.

Vzhledem k tomu, že na základě poznatků se předpokládá přítomnost většího počtu lidí, navrhujeme bezpečnostní opatření, které bude zajišťováno příslušníky StB a VB.

Cílem bezpečnostního opatření je zejména preventivními opatřeními zamezit nepovolený sraz přívrženců CH-77, Jazzové sekce a jiných protisocialisticky se projevujících skupin a skupinek. Konkrétní bezpečnostní opatření se uskuteční od 13.30 hod. a bude bezprostředně navazovat na zesílený výkon služby pořádkové služby VB včetně operativního průzkumu StB, který začne od 21.00 hod. dne 5. 5. 1988.

K zajištění jednotného velení a koordinovaného postupu při řízení BO

I.  z ř i z u j i :

štáb bezpečnostního opatření:

velitel:  plk. JUDr. Antonín CHMELÍČEK

zástupci:  pplk. JUDr. Jaroslav NOVÁK

s. SÁMEK X. S SNB

členové:  mjr. ing. Jungmann

pplk. JUDr. Jaroslav ŠEJVL

mjr. JUDr. Václav PALEČEK

s. JAROCH

s. KOUDELKA

s. VACEK

s. MACHEK

s. DVOŘÁK - II. S SNB

s. ZELENÝ - X. S SNB

Poznámka: do štábu bude přizván městský prokurátor s. KUBÁT, s. HOUSKA - NVP

operativní skupinu:

velitel:  kpt. JUDr. Zdeněk ŠÍPEK - ZN 2a odboru S StB

zástupce:  kpt. JUDr. Miroslav LAMAČKA - N 4. odd. 2a odb. S StB

stanoviště:  místnost ministerstva obchodu ČSR, Staroměstské nám.

počet sil:  20 StB - od 21.00 hod. dne 5. 5. 88 do 05.00 hod. dne 6. 5. 88 - operativní průzkum

10 OS SNB Praha 1 - zesílená služba

15 MS VB Praha

110 - příslušníků OP

48 - příslušníků VB v uniformách

4 - operativní pracovníci OS SNB Praha 1

2 - technici spoj. odboru S SNB

1 - technik OS SNB Praha 1 (foto)

4 - technici MS VB (foto)

1 - pyrotechnik MS VB

prostředky: 2 videorecordéry - StB

5 videorecordérů - S SNB

5 foto

23 rdst.


realizační skupiny:

realizační skupina č. 1

velitel:  náčelník odd. vyšetřování OS SNB Praha 1

stanoviště:  MO VB Benediktská

počet sil:  2 vyšetřovatelé StB

2 vyšetřovatelé VB OS SNB Praha 1

1 oper. pracovník S StB

1 oper. pracovník VB OS SNB Praha 1

3 SIPS OS SNB Praha 1

1 řidič AVIA (PMJ)

4 příslušníci OPS (eskortní skupina VEO)

1 technik OS SNB Praha 1

2 písařky

realizační skupina č. 2

velitel:  zástupce náčelníka odboru vyšetřování StB

stanoviště:  S SNB Bartolomějská

počet sil:  2 vyšetřovatelé StB

2 vyšetřovatelé OV VB Praha-město

1 oper. pracovník VB OS SNB Praha 1

2 oper. pracovníci S StB

3 SIPS OS SNB Praha 1

1 technik OS SNB Praha 1

2 písařky

zálohy velitele bezpečnostního opatření:

záloha č. 1

velitel:  určí OPS MS VB
zástupce:  PP VB
stanoviště:  MO VB Benediktská
počet sil:  33 příslušníků PP VB

záloha č. 2

velitel:  určí OPS MS VB
zástupce:  PP VB
stanoviště: Karlovo nám. OŘD
počet sil:  33 příslušníků PP VB MV ČSR

záloha č. 3

velitel:  určí OPS MS VB
zástupce:  PP VB
stanoviště:  objekt S SNB, Jungmannovo náměstí
počet sil:  33 příslušníků PP VB MV ČSR

zálohy č. 4, 5, 6

velitelé:  3 OPS MS VB
zástupci:  3 PP VB
stanoviště:  PP VB
počet sil:  99 příslušníků PP VB MV ČSR

Trasa nájezdu záloh č. 4, 5 a 6 do prostoru bezpečnostního opatření:

Českobrodská, Koněvova, Husitská, Trocnovská, 1. pluku, Křižíkova, Švermovy sady, tunel pod ÚV, nábř. L. Svobody, nábř. Na Františku, Pařížská, Staroměstské nám.

II.  u k l á d á m

1/ veliteli bezpečnostního opatření

  1. svolat poradu štábu v 09.00 hod. dne 6. 5. 1988
  2. v době přípravy zajistit vyhodnocení dosud získaných poznatků a signálů
  3. zajistit řádnou instruktáž nasazených sil se stanovením konkrétních úkolů pro příslušníky StB, operativního průzkumu VB a pořádkové služby VB, úkoly specifikovat pro situaci včetně určení uzávěr  a způsobu rozptýlení davu
  4. zpracovat přehled o průběhu bezpečnostního opatření
  5. organizovat vlastní kontrolní činnost v době přípravy i v průběhu BO
  6. důrazně likvidovat všechny pokusy o narušení veřejného pořádku v souladu se zák. č. 40/1974 Sb. a dalšími souvisejícími předpisy a nařízeními
  7. zajistit hlásnou službu o průběhu BO na operační středisko S SNB

2/ zástupci velitele BO po linii StB

  1. informovat štáb o poznatcích z nepřátelského prostředí, získaných při rozkladné činnosti
  2. organizovat kontrolní činnost po vlastní linii v době přípravy i v průběhu BO
  3. informovat velitele BO o získaných signálech a poznatcích a po dohodě s ním provádět potřebná opatření po své linii
  4. zajistit úzkou součinnost s pracovníky II., VI. a X. S SNB v době přípravy a vlastním průběhu BO
  5. provést instruktáž příslušníků velených na BO dne 6. 5. 88 v 07.15 hod. a v 11.00 hod. na kinosále, 3. patro, Bartolomějská č. 7

3/ zástupci velitele BO po linii VB

  1. provést instruktáž příslušníků VB dne 6. 5. 88 ve 12.00 hod. na zasedací místnosti OS SNB Praha 1
  2. informovat štáb o získaných poznatcích po linii VB
  3. organizovat kontrolní činnost po vlastní linii jak v době přípravy, tak i v průběhu BO
  4. informovat velitele BO o získaných poznatcích a signálech a po dohodě s ním provádět potřebná opatření po své linii
  5. zajistit zvýšený výkon služby ve stanicích Metra od 08.00 hod. dne 6. 5. 88 do ukončení opatření se zaměřením na stanice Můstek, Národní, Malostranská a Staroměstská

4/ zástupci velitele BO pro týl

  1. zajistit v budově ministerstva vnitřního obchodu na Staroměstském nám., Praha 1, místnost pro štáb a operativní skupinu a tuto předat dne 6. 5. 88 ve 13.00 hod. veliteli bezpečnostního opatření. V místnosti vybudovat potřebné spojení
  2. zpracovat plán spojení a zřídit radiostanici se zvláštním kanálem na oper. středisko S SNB. Zajišťovat pravidelné a systematické fungování hlásné služby a spojení mezi jednotlivými skupinami. Zpohotovění provést do 13.00 hod. dne 6. 5. 88
  3. zajistit provoz průmyslové televize a dokumentaci záznamu v prostorách Staroměstského nám., pěší zóny a Václavského nám.

5/ veliteli operativní skupiny

  1. působit s příslušníky operativní skupiny k rozkladu účastníků demonstrace
  2. zjišťovat organizátory a vedoucí, náladu a případný pohyb účastníků
  3. zjišťovat přítomnost a charakter účasti cizinců, zejména činnost cizích novinářů a členů zastupitelských úřadů KS
  4. dokumentovat skutečnosti důležité pro přípravné a soudní řízení, zajišťovat všechny důkazy protiprávního jednání

Poznámka: při instruktáži určí velitel BO rozmístění příslušníků včetně přidělení rdst.

6/ náčelníkům OS SNB Praha 1 - 10

  1. zajistit dne 6. 5. 88 zvýšený výkon služby příslušníky pořádkové a operativní služby
  2. zajistit hlásnou službu o všech negativních jevech, souvisejících s připravovanou demonstrací CH-77
  3. zajistit od 18.00 hod. dne 5. 5. 88 úkolování podřízených příslušníků VB k získávání poznatků k chystané akci a předcházet pokusům o psaní nevhodných nápisů, hesel, rozšiřování letáků vyzývajících k účasti na nepovolené tryzně

- od 08.00 hod. dne 6. 5. 88 do ukončení opatření organizovat zvýšený výkon hlídkové služby a vysílat nepřetržitě 2 dvoučlenné operativní hlídky k získávání poznatků

7/ rozmístění příslušníků oper. průzkumů:

[?] přísl. S StB -

[?] přísl. MSVB - provádí noční operativní průzkum dne 5. 5. 88 od 21.00 hod. do 05.00 hod. dne 6. 5. 88 v centru Prahy se zaměřením na výskyt letáků, nápisů vyzývajících k účasti na tryzně v souvislosti s pohřbem WONKY

[?] přísl. S StB

[?] přísl. X. S SNB - provádí operativní průzkum od 08.00 hod. dne 6. 5. 88 do odvolání v centru Prahy se zaměřením na Staroměstské nám., pěší zónu, Václavské nám. a frekventovaná místa

[?] přísl. S StB - provádí oper. průzkum od 13.00 hod. dne 6. 5. 1988 na jednotlivých přístupových komunikacích na Staroměstské nám. s cílem zabránit vstupu zvaným členům zrušené Jazzové sekce, signatářům CH-77 a dalších známých osob, které se obdobných akcí v minulosti zúčastnily

[?] přísl. StB - provádí operativní průzkum od 13.00 hod. dne 6. 5. 88 v prostoru Staroměstského nám.

8/ pořádková služba VB:

[?] příslušníci - provádí výkon služby na Staroměstském nám. u památníku mistra J. Husa

[?] příslušníků - provádí výkon služby v prostoru Staroměstského nám.

9/ dotace příslušníků VB:

[?] přísl. OS SNB Praha 4

[?]   Praha 5

[?]   Praha 6

[?]   Praha 8

[?]   Praha 9

[?]   Praha 10

_________

[?] přísl.

10/ ROZMÍSTĚNÍ příslušníků StB a VB na stanovištích u filtrů

[?] OP + 3 VB - stanoviště v ul. Melantrichova u průchodu u Kožná

[?] OP + 2 VB - stanoviště v ul. Železná - Kamzíkova

[?] OP + 2 VB - stanoviště u průchodu ul. Železná do ul. Kamzíkova

[?] OP + 3 VB - stanoviště ve vyústění ul. Celetná na Ovocný trh

[?] OP + 2 VB - stanoviště v ul. Štupartská - Malá Štupartská

[?] OP + 2 VB - stanoviště ve vyústění ul. Týnská do ul. Malá Štupartská

[?] OP + 3 VB - stanoviště ve vyústění ul. Dlouhá - V kolkovně

[?] OP + 2 VB - stanoviště ul. Dušní - Salvátorská

[?] OP + 3 VB - stanoviště v ul. Pařížská - Kostečná

[?] OP + 3 VB - ve vyústění ul. Široká - Maislova

[?] OP + 3 VB - ve vyústění ul. Kaprova - U Radnice

[?] OP + 3 VB - stanoviště ve vyústění ul. Platnéřská - U Radnice

[?] OP + 3 VB - stanoviště nám. Dr. Vacka - Linhartská

[?] OP + 2 VB - stanoviště ve vyústění ul. Jilská - Karlova

[?] OP + 2 VB - stanoviště ve vyústění ul. Michalská - Hlavsova

11/ dotace příslušníků VB:

[?] přísl. OS SNB Praha 2

[?]   Praha 3

[?]   Praha 4

[?]   Praha 6

[?]   Praha 7

_________

[?] přísl."

Tamtéž, č. l. 969-977. Poslední příloha obsahovala kanály a volací znaky pro spojení mezi nasazenými součástmi. Např. operační středisko mělo volací znak LUNA, velitel opatření znak MLUVA a záloha č. 1 - 6 PAST 1 až PAST 6 (šlo o spojení PP VB na vlastní frekvenci).

Téhož dne se ještě konala u náčelníka S-SNB součinnostní porada "k zajištění BO na Staroměstském náměstí v souvislosti s pohřbem Pavla WONKY" (viz její zápis z 13. května 1988, čj. KS-0065-11/9-88):

"Přítomni: ss. CARDA, CHMELÍČEK, SYNEK, BEČVÁŘ, NOVÁK, ŠEJVL,  BUBENÍČEK, JAROCH, PALEČEK, NOSEK, VACEK, KOUDELKA,  MACHEK - za S SNB

s. DVOŘÁK - za II. S SNB, s. JODAS - za SV StB, s. SÁMEK - za X. S SNB, s. TURKOVÁ - za MP Praha, s. HOUSKA - za NVP, s. KOTRBA - za OV KSČ Praha 1, s. DANDA - za MŠ LM MV KSČ, s. SOUŠEK - za ONV Praha 1

Poradu zahájil a řídil náčelník S SNB genmjr. JUDr. CARDA. V úvodu svého vystoupení seznámil přítomné funkcionáře NV a LM se zaměřením připraveného opatření. Zdůraznil, že hlavním naším úkolem je prevence, tzn. nepřipustit na Staroměstském náměstí žádné provokace ze strany antisocialistických skupin v souvislosti s pohřbem WONKY, který bude probíhat ve Vrchlabí dnes, t. j. 6. 5. 88 od 15.00 h.

- dále požádal s. SOUŠKA z ONV Praha 1, aby v zájmu maximálního dodržování klidu a veřejného pořádku byli nasazeni v prostoru Staroměstského náměstí, Václavského náměstí, pěší zóny členové MIVP (s. SOUŠEK uvedl, že nasadí 20 členů).

- dále na základě získaných informací by bylo vhodné, aby ONV Praha 1 požádal písemně o zajištění klidu a veřejného pořádku v prostoru Staroměstského náměstí (s. SOUŠEK zašle požadavek mezi 11. - 12. h.)

- zdůraznil, že opatření jsou prováděna v obdobném rozsahu jako v prosinci 1987; informoval dále, že nejaktivnější členové CH-77, Jazzové sekce budou zváni na podání vysvětlení

- požádal s. SOUŠKA o vyslání 3 pracovníků ONV Praha 1, aby od 14.00 hod. byli přítomni ve štábu v budově ministerstva obchodu k případnému vyhlašování výzev (s. SOUŠEK vyslovil souhlas)

- při provokacích budou příslušníci SNB postupovat v souladu s normami socialistické zákonnosti, nedovolíme však čtení výzev či vztyčování hesel nebo transparentů, takové osoby budou předvedeny k podání vysvětlení

- zdůraznil, že na požádání s. JODASE ze SV StB je nutné věnovat pozornost organizování nebo uskutečnění podpisové akce

- dále požádal náčelníka MŠ LM s. DANDU, aby 30 příslušníků LM v civilním oděvu bylo nasazeno v okolí sochy J. Husa od 14.00 hod. (s. DANDA s požadavkem souhlasil)

- v prostoru Staroměstského náměstí budou nasazení příslušníci s fotoaparáty a videokamerami

s. TURKOVÁ

- informovala, že v řídícím štábu bude přítomen prokurátor, v dosažitelnosti budou i další prokurátoři a je zajištěn kontakt i na GP ČSR

s. HOUSKA

- upozornil, že ve stejnou dobu na NVP bude shromážděno asi 500 - 600 osob, které se zúčastní slavnostního předávání vyznamenání


Po odchodu funkcionářů LM, OV KSČ a ONV dokladovali:

s. JAROCH

- skupinu osob, které budou předvedeny k podání vysvětlení, tvoří GRUNTORÁD, HÁJEK, PALOUŠ, LAMPEK, STÁREK, HAJNA, MRÁZ, VEVERKA, MARKS, VONDRA, PAVLÍČEK, CHADIMA - k jejich vytěžování zajištěny místnosti na Olšanské

- v prostoru Staroměstského nám. zřízeno 15 filtrů z operativy StB a X. S SNB, které budou zajišťovat předání známých osob z okruhu CH-77 realizačním skupinám

- pod operativním dohledem jsou ZÁZVORKA (nemocen - doma) a Martin SÝKORA

s. DVOŘÁK

- podle informací má odejet do Vrchlabí skupina AFP a ARD, pohyb zájmových cizinců je minimální, nejsou zjištěny zájezdy, delegace

- upozornil, že akce na Staroměstském nám. se může zúčastnit ze ZÚ USA tajemník NORMAN

s. JODAS

- požádal, aby při prováděných bezpečnostních prohlídkách nebo výkonem služby v prostoru náměstí je nutné věnovat pozornost, zda neprobíhá podpisová akce. Jedná se o podpis ostré provokativní výzvy srovnatelné s obsahem '2000 slov'; v případě výskytu je potřebná perfektní dokumentace, aby byla použitelná pro vyšetřování

s. SÁMEK

- je zřejmé, že hlavní osoby CH-77, Jazzové sekce budou mimo předvedených zúčastněny ve Vrchlabí a na Staroměstském nám., budou 2. a 3. garnitury

- ze Slovenska byl zjištěn neprověřený poznatek o tom, že akce má být zrušena, ale jisté osoby by se měly sejít 2 nebo 3 stanice od nám. VŘSR - zpráva je zkomolená - dává na vědomí, aby se s touto eventualitou mohlo počítat

s. PALEČEK

- připraveno je 5 videokamer, rozdány radiostanice, přehledy volacích znaků a telef. seznamy

- připraveno je 10 megafonů, 2 vodní děla v kasárnách na Pohořelci

- zajištěna služba na stomatologii a chirurgii

- na městském rozhlase přítomen technik NVP + technik S SNB

s. NOVÁK

- v 11.00 hod. proběhne instruktáž, připraveno k nasazení 199 příslušníků PP VB

- 10 příslušníků VB v uniformách bude vykonávat službu v prostoru náměstí; 3 autohlídky PMJ + 8 vozidel bude v záloze; nasadí 5 fotografů z DI a regulovčíky v záloze ŠPO; pro nasazení PP VB postavena trasa

s. CARDA

- hlavním posláním BO je aktivní prevence, k tomu je zapotřebí plnit přesně úkoly ve filtrech, na všech stanovištích

- při zákrocích postupovat dle právních norem, ale rázně a rychle; zajišťovat svědky, aby byla kvalitní dokumentace

- věnovat pozornost kvalitě instruktáží nasazených příslušníků, ukrytí techniky, pro případ výpadku spojení mít v záloze spojky

- vyklizování nebo uzavření Staroměstského nám. pouze na pokyn velitele BO

- štáb BO zahájí svou činnost ve 13.30 hod. a do příchodu NS SNB bude velet s. CHMELÍČEK

- mít připraveny tlumočníky

- příslušníci IN S SNB budou v terénu pomáhat

- operativa musí perfektně typovat iniciátory (podpis, místo, co dělá), aby mohla být dokumentována přesně činnost."

Tamtéž, č. l. 1001-1003.

Akci uzavřela "Informace o průběhu bezpečnostního opatření konaného dne 6. 5. 1988 k zabránění narušení klidu a veřejného pořádku v Praze 1":

"Na základě zjištěných poznatků, že na den 6. 5. 1988 v 15,00 hod. různé skupiny připravují v prostoru Staroměstského náměstí tzv. vigilii v souvislosti se současně probíhajícím pohřbem Pavla WONKY ve Vrchlabí, bylo provedeno bezpečnostní opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku. Bezpečnostní opatření zajišťovali příslušníci S SNB hl. m. Prahy a SčK v úzké součinnosti s X. a II. S SNB v souladu s požadavkem ONV Praha 1.

Cílem opatření bylo zejména preventivními prostředky zamezit nepovolenému srazu přívrženců CH 77, Jazzové sekce a jiných protisocialisticky zaměřených osob.

K tomu bylo využito zesíleného výkonu pořádkové, dopravní služby a úkolů vyplývajících z RNS SNB č. 9/88. Tato opatření byla rozšířena o operativní průzkum v centru a na vytipovaných místech hl. m. Prahy prováděný od 21.00 hod. dne 5. 5. 1988.

Vzhledem k předpokládané účasti přívrženců CH 77, Jazzové sekce, VONS a Undergroundu bylo vytipováno 15 osob, které se v minulosti aktivně podílely na pokusech zorganizovat obdobné akce. Z těchto osob bylo 7 zastiženo a vyzváno k podání vysvětlení dle § 19 zák. 40/74 Sb. Jednalo se o sig. CH 77 Fr. STÁRKA, Ladislava HEJDÁNKA, Jaroslava HAJNU a členy Jazzové sekce Luďka MARKSE, Martina SÝKORU, Ivu VOJTKOVOU - družka Fr. STÁRKA a Otakara VEVERKU. Se všemi jmenovanými byl sepsán zápis o výpovědi. Při předvádění O. VEVERKY z pracoviště n. p. Konstruktiva, Domažlická 15, kde pracuje jako noční hlídač, bylo zde zjištěno větší množství závadových písemností. Veškeré tyto materiály byly zajištěny. Jednalo se např. o připravovaný článek k opatření bezpečnosti v Bratislavě, Infochy, různé samizdaty a zhodnocení protestní akce, kterou uspořádali k výročí LENONA v roce 1987, a návrh organizace obdobné akce v letošním roce. Dále byli pod operativní kontrolou Ivo ZÁZVORKA, člen JS, a Radim PALOUŠ, sig. CH 77, a někteří prac. ARD.

Vlastní bezpečnostní opatření v prostoru Staroměstského náměstí bylo zahájeno ve 13,00 hod. Součástí tohoto opatření byla kontrola osob na 15ti filtrech na přístupových trasách ke Staroměstskému náměstí. Cílem kontrol bylo znemožnit účast na plánované vigilii vytipovaným osobám z prostředí JS, CH 77 a Undergroundu. V rámci tohoto opatření bylo předvedeno 15 osob.

Na Staroměstském náměstí došlo v 15,00 hod. pouze k narušení veřejného pořádku u pomníku J. Husa dvěma muži. Jednalo se o Johna BOKA, nar. ... 1945, zam. Divadlo na Vinohradech, bytem Praha 8, ..., který na připravený papír formátu A 2 napsal černým fixem text: 'Právo končí tam, kde začíná jeho zneužití - Pavel WONKA'. Uvedený plakát se pokusil na Staroměstském náměstí v prostoru sochy J. HUSA rozvinout. Druhý muž, SKOUMAL Miroslav, nar. ... 1946, zam. v n. p. Vodní zdroje Praha 5 - Zličín, závod 01, bytem Praha 2, ..., přišel na Str. náměstí společně s BOKEM a po celou dobu byl přítomen jeho jednání. Sám nesl kytici červených květů a pomáhal BOKOVI při psaní plakátu. Jmenovaní byli vyzváni přísl. SNB, aby od narušování veřejného pořádku upustili. Vzhledem k tomu, že této výzvy neuposlechli a naopak se snažili upoutat pozornost kolemjdoucích občanů rovinutím uvedeného plakátu a hlasitým provoláváním jeho textu, byli předvedeni. Ve 14,50 hod. se dostavili na Staroměstské nám. pracovníci ARD.

Vzhledem k tomu, že uvedená opatření splnila svůj cíl a k zamyšlené vigilii ani k dalšímu narušení veřejného pořádku nedošlo, opustili pracovníci ARD, kteří měli tato protispolečenská vystoupení 'dokumentovat', prostor Staroměstského náměstí v 16,45 hod.

Protože v prostoru Staroměstského náměstí nedošlo k narušení klidu a veřejného pořádku, byla akce v tomto prostoru v 17,00 hod. ukončena. V rámci bezpečnostního opatření byl nadále prováděn zvýšený výkon pořádkové služby příslušníků VB a operativní průzkum příslušníků StB na území hl. m. Prahy do 06,00 hod. dne 7. 5. 1988."

Tamtéž, č. l. 995-997.

Cardova "Informace o prováděném bezpečnostním opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v souvislosti s pořádáním nepovolené III. výstavy obrazů výtvarníků tzv. druhé kultury na Střeleckém ostrově v Praze 1" (čj. KS-366/01-88) pro ministra vnitra ČSSR V. Vajnara zase popisovala opatření vůči akci "druhé" kultury z konce května:

"Dne 21. 5. 1988 bylo příslušníky Správy SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje v době od 10,30 do 17,00 hodin prováděno bezpečnostní opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v souvislosti s pořádáním III. výstavy obrazů výtvarníků tzv. druhé kultury na Střeleckém ostrově v Praze 1.

Uspořádání výstavy, jejíž zahájení bylo stanoveno na 12,00 hodin dne 21. 5. 1988, zorganizoval signatář CHARTY 77 František STÁREK, nar. ... 1952, bytem Praha 2, ... Součástí výstavy měl být od 13,00 hodin koncert neregistrované hudební skupiny 'Ostré nože' pod vedením Jiřího FIALY, přičemž zařazením koncertu bylo sledováno zajištění maximální účasti příznivců undergroundu na této akci. Hlavním záměrem bylo prezentovat tuto akci jako paralelní strukturu ve vztahu ke Svazu výtvarníků a ČFVU. V tomto duchu byla v zájmovém prostředí prováděna publicita za využití samizdatu VOKNOVINY č. 6, na jehož tvorbě a kolportaci se podílí František STÁREK, Ivan JIROUS a Zbyněk FIŠER.

Ve smyslu schváleného plánu opatření byl STÁREK dne 18. 5. 1988 předvolán na Odbor školství a kultury ONV Praha 1, kde mu bylo vedoucím OŠK dr. Karlem Šimkem a obvodní inspektorkou kultury Dariou Červinkovou sděleno, že o povolení akce s výstavou nebylo požádáno, a proto není tato povolena. STÁREK zápis z uskutečněného jednání s tímto závěrem podepsal, avšak rozhodnutí OŠK odmítl respektovat.

Vzhledem k této skutečnosti byl v zájmovém prostoru od 10,30 hodin dne 21. 5. 1988 organizován příslušníky Správy StB Praha operativní průzkum v počtu 1 + 6 OP a současně zajištěn výkon hlídkové služby VB OS SNB Praha 1 v celkovém počtu 6 příslušníků. Kromě toho byla na OS SNB Praha 1 vyčleněna záloha (2 + 2 + 30).

V 11,30 hodin se na Střeleckém ostrově ve směru toku Vltavy shromáždilo cca 30 osob a 5 vystavovatelů začalo instalovat své exponáty. Ve 12,00 hodin bylo v zájmovém prostoru přítomno přibližně 80 osob a na 7 místech ve volné přírodě instalováno celkem 30 exponátů. Daný stav za proměnlivého počtu návštěvníků, který nepřesáhl 100 osob, trval prakticky až do skončení výstavy.

Ve 12,10 hodin byl zaznamenán příchod Františka STÁRKA ve společnosti jeho družky Ivy VOJTKOVÉ (... 1957). Krátce na to byl ve 12,15 hodin STÁREK přítomným vedoucím OŠK ONV Praha 1 dr. Šimkem a obvodní inspektorkou kultury s. Červinkovou upozorněn na rozhodnutí OŠK ze dne 18. 5. 1988 a požádán, aby akci ukončil. STÁREK přislíbil, že ve 13,00 hodin bude prostor vyklizen. Ve 13,00 hodin osobně vyzval přítomné vystavovatele a další účastníky k odchodu. Přítomných přibližně 100 osob jeho výzvu uposlechlo a ve 13,10 hodin byl zájmový prostor bez zákroku příslušníků SNB vyklizen. K vystoupení shora uvedené hudební skupiny v důsledku této skutečnosti nedošlo.

Po ukončení popisované akce byla na rozchodových trasách prováděna perlustrace vytypovaných osob (perlustrováno celkem 15 osob), z nichž jedna osoba byla dle § 20 odst. 3 zák. č. 40/74 Sb. předvedena na MO VB Bartolomějská za účelem ověření totožnosti. Jednalo se o signatáře CH-77 Jiřího GRUNTORÁDA, nar. ... 1952. U jmenovaného byla ve smyslu § 25 zák. č. 40/74 Sb. provedena bezpečnostní prohlídka, při které byl odňat 1 kus magnetofonové kazety Sony MC 60. Po provedených úkonech byl GRUNTORÁD ve 14,35 hodin propuštěn.

Operativním průzkumem byla zaznamenána přítomnost následujících signatářů CH-77 na akci: Petr UHL, nar. ... 1941, Hana ŠABATOVÁ, nar. ... 1951, Jiří GRUNTORÁD, nar. ... 1952, Ivan LAMPER, nar. ... 1957, Otakar VEVERKA, nar. ... 1956, Jaroslav ONDRÁK, nar. ... 1961, František STÁREK - jak je výše uvedeno, Miroslav VODRÁŽKA, nar. ... 1954, a Ivan HAVEL, nar. ... 1938.

Přítomnost pracovníků ZÚ kapitalistických států a pracovníků západních sdělovacích prostředků zjištěna nebyla.

V průběhu akce byla prováděna fotodokumentace, včetně využití videotechniky.

Po zhodnocení situace byl v 15,00 hodin snížen počet nasazených sil a prostředků. Do 17,00 hodin byly v prostoru Střeleckého ostrova a Žofína ponechány 2 dvojčlenné hlídky VB.

V průběhu vlastní akce a po jejím skončení nedošlo k narušení klidu a veřejného pořádku. Záloha nebyla vzhledem k situaci nasazena.

S vedoucím OŠK ONV Praha 1 dr. Karlem Šimkem bylo dohodnuto, že v případě potřeby bude k dispozici v místě bydliště v Praze 6 - Hostivice, ..., tel. 395 138.

Na místě konání akce byl po celou dobu opatření přítomen zástupce náčelníka Správy StB Praha mjr. JUDr. Jiří Březina a zástupce náčelníka MS VB Praha pplk. JUDr. Jaroslav Novák."

Tamtéž, č. l. 944-966. Spolu s touto informací byla Vajnarovi postoupena i fotodokumentace některých exponátů a zúčastněných osob.


Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |