ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ
ZLOČINŮ KOMUNISMU

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY
Securitas Imperii - sborník




Dokument 7a

1988, 4. srpna, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 4. srpna 1988.

[...]a

S e k r e t a r i á t

operačního štábu FMV

V Praze dne 4. srpna 1988
P Ř Í S N Ě  T A J N É !
OV-0025-2/S-88
Výtisk číslo: 22
Počet listů: 8
Příloha: 1/7

Schvaluji: [...]b

genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.
I. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV


Z á v ě r y

z jednání operačního štábu FMV konaného dne 4. srpna 1988

Jednání operačního štábu FMV řídil jeho náčelník, I. náměstek ministra vnitra ČSSR genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.

Jednání OŠ FMV se kromě jeho členů zúčastnili zástupce vedoucího XIII. oddělení ÚV KSČ s. Jakub SOLÍK a náčelníci (zástupci náčelníků) KS SNB.1

Program jednání:

1) Zahájení zasedání OŠ FMV

2) Informace o současném vývoji bezpečnostní a operativní situace na území ČSSR

[...]c

3) Doplnění bezpečnostní situace členy OŠ FMV

4) Informace členů OŠ FMV o případných vlastních opatřeních, která již přijali v souvislosti se zajištěním klidu a veřejného pořádku u příležitosti výročí 21. srpna

5) Projednání úkolů k zajištění klidu a veřejného pořádku u příležitosti výročí 21. srpna

6) Různé

K bodu číslo 1

V úvodu jednání přítomné přivítal I. náměstek ministra vnitra ČSSR a náčelník OŠ FMV genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc. a informoval je o reorganizaci FMV a s ní spojenou změnou ve složení OŠ FMV.2 K RMV ČSSR č. 12/1988, který řeší zřízení útvarů FMV a útvarů podřízených FMV, bude v dosud přesně neurčeném termínu měsíce srpna t. r. provedena celostátní porada.

K bodu číslo 2

Informaci o bezpečnostní situaci na území ČSSR přednesl s. Rozhoň.

K bodu číslo 3 a 4

Informaci o bezpečnostní situaci na území ČSSR doplnili a o přijatých opatřeních a jejich realizaci informovali:

s. genmjr. Carda3

Aktivita vnitřního protivníka, která směřuje k vyvolání masovějších provokačních shromáždění, nenalézá širší ohlas a podporu. Signalizovaným místem (ze zachycených 20 ks letáků) tzv. pokojné manifestace by mělo být dne 21. srpna Václavské náměstí. Tyto letáky na sobě nemají daktyloskopické stopy. Postup proti uvedené protispolečenské činnosti probíhá podle zpracovaného "plánu souhrnných opatření". Jsou prověřovány 4 podezřelé osoby.4

Předsedovi CZV KSČ oborového ředitelství Vodních staveb - Metrostav v Praze 7 byl zaslán strojem psaný dopis, v němž pisatel uvádí některé "nahromaděné nedostatky ve straně" a požaduje jejich projednání. Pro případ, že se tak nestane, vyhrožuje "opatřením proti předsedům CZV KSČ, jednotlivým ředitelům, vedoucím pracovníkům apod.". Byla přijata opatření v součinnosti s II. S SNB.

Západoněmecký ARD, rakouský ÖRF a švýcarský rozhlas připravují akci, při které mají být "živě" vysílány rozhovory mezi exponenty v zahraničí (Mlynář, Pelikán, Hejzlar apod.) a pravicovými živly v ČSSR. Prostřednictvím tzv. telemostů mají být - dle získaných poznatků - vysílána z ČSSR i různá interview, zejména 21. 8. 1988. RSE má být toho dne vysílána anketa, jejímž základem se má stát odpověď Dany NĚMCOVÉ na otázku "Jak jsem se probudila 21. srpna 1968?"

s. pplk. Vykypěl5

II. správa SNB pracuje na poznatku k zamýšlenému vstupu protivníka do vysílání čs. televize za využití techniky z PLR. Pracovníci II. správy SNB již konzultovali uvedenou otázku s polskými přáteli a věnují jí maximální pozornost.

s. pplk. Zamykal

Ve dnech 21. - 24. července 1988 došlo mezi železničními stanicemi Čierná nad Tisou a Česká Třebová k narušení přepravované zásilky výbušnin a odcizení 40 kg tritolu. Údaje k tomuto případu doplnil s. Blažek.6 S. Zamykal navrhl, aby II. správa SNB předala potřebné údaje KS SNB, FS VB a zapojila je do objasňování případu.

s. plk. Muzikář7

V současné době je zvýšený pohyb na čs. státní hranici. Je zjišťován i větší počet případů převážení různých tiskovin.

s. genmjr. Sochor8

Do ČSSR přijede v nadcházejícím období asi 10 filmařských týmů z kapitalistických států s úmyslem zadokumentovat události v souvislosti s výročím 21. srpna. Své příjezdy maskují udáváním jiných důvodů pobytu a cestují přes tzv. třetí státy.

s. pplk. Mencl

Je aktivizována agentura v hotelích a přijímána opatření s cílem získat přehled o pobytu a jednání pracovníků těchto týmů filmařů.

S dalšími příspěvky k projednávaným bodům jednání vystoupili ss. Puklický,9 Tříska,10 Žalman,11 Blažek, Škarka,12 Sedlák,13 Korbel,14 Horák a Žalud.15

s. plk. Vacek16

Písemně dokladoval součinnostní dohody s mimorezortními orgány, zaměřené k opatřením v souvislosti se zajištěním klidu a veřejného pořádku u příležitosti sledovaného výročí.

s. pplk. Pilský

Informoval o provedené analýze stavu sil a prostředků SNB k plnění úkolů. Poukázal v něm na nežádoucí sebeuspokojování některých náčelníků a operativních pracovníků StB, kteří hodnotí tendenčně kladně současnou situaci. Prověrka dokumentů z toku informací však prokázala nedostatky v jejich práci.

Přetrvávajícím problémem zůstává trestná činnost příslušníků páchána pod vlivem alkoholu.

Závěry k bodu 3 a 4

I. náměstek ministra vnitra ČSSR a náčelník OŠ FMV, genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc. přijal tento závěr:

Současná bezpečnostní situace je charakterizována výraznou aktivizací vnitřního i vnějšího protivníka s cílem dosáhnout u příležitosti nadcházejícího výročí 21. srpna nepřátelské akce masovějšího rozsahu. Na podkladě analýzy bezpečnostní situace a získaných poznatků lze očekávat zejména tyto tři základní varianty jeho jednání:

a) Demonstrace nepřátelských projevů formou masovějšího rozšiřování letáků či jiných tiskovin, psaní nápisů apod., a to zejména na významných místech našich měst. Uvedené formě nepřátelské činnosti je nutné věnovat maximální pozornost a k jejímu zabránění nasadit na kritickou dobu (počínaje asi 3 dny před a konče den po 21. srpnu) co nejpočetnější síly.

Úkolem náčelníků S SNB hl. m. Prahy a Sčk., S SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk. a KS SNB je přijmout taková opatření, aby v centrech a na významných místech měst nedošlo k nepřátelskému jednání uvedeného charakteru ve větším měřítku. Pokud dojde k pokusu o takové jednání, musí být zadržen pachatel.

S ohledem na místní podmínky citlivě volit kam a v jakém množství vysílat uniformované či operativní hlídky. (Je nežádoucí, aby docházelo k většímu soustředění hlídek v uniformách).

Operativní hlídky vysílat i do nočních linek hromadné dopravy osob. Lze předpokládat, že někteří pasažéři by se mohli pod vlivem alkoholu dopouštět trestné činnosti sledovaného charakteru.

b) Tzv. rozptýlené demonstrace. V tomto případě půjde zejména o odhalování iniciátorů, a to již v zárodku a za plného využití agentury. V případě, že budou některé osoby nosit trikolory, jim je nelze strhávat. Soustřeďování informací k této formě činnosti, jejich analýza a koordinace postupu náleží II. správě SNB.

Pozornost je nutné věnovat všem oficiálním i neoficiálním akcím, kde může dojít k jejich zneužití protivníkem k protispolečenskému jednání (podpisové akce, provokace, apod.).

c) Přímé masovější nepřátelské vystoupení kolem nebo přímo 21. srpna.

K tomu je nutné pečlivě prověřit celý systém územních a dílčích plánů MBO a MBA a připravenost pořádkových jednotek SNB i VB.

Náčelníci S SNB hl. m. Prahy a Sčk., S SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk. a KS SNB zajistí informovanost vedoucích tajemníků KSČ a KSS na svých teritoriích o možných nepřátelských akcích protivníka a projednání způsobů, jakými budou řešeny.

K bodu číslo 5

I. náměstek ministra vnitra ČSSR a náčelník OŠ FMV[,] genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc., uložil tyto úkoly:

Náčelník II. správy SNB

- Na podkladě jednání OŠ FMV zpracovat informaci o úkolech v souvislosti se zajištěním klidu a veřejného pořádku u příležitosti nadcházejícího výročí 21. srpna a navrhnout v ní konkrétní opatření. Informaci předložit I. náměstku ministra vnitra ČSSR do 15. srpna 1988.17

- Dne 8. srpna 1988 dokladovat I. náměstkovi ministra vnitra ČSSR přijatá opatření v souvislosti s Osmým světovým kongresem mediciálního práva, který se koná ve dnech 21. - 25. srpna t. r. v pražském Paláci kultury.

Náčelníci VI., XIII. správy SNB

Učinit vše pro to, aby bylo protivníkovi znemožněno "vstoupit" do vysílání čs. televize. Ke splnění tohoto závažného úkolu nešetřit síly ani prostředky. Úkol konzultovat s přáteli z NDR. Připravit se na neprodlený zásah pro případ takového jednání. Pokud by se plně nepodařilo zabránit narušení vysílání, mít informace k vysvětlení okolností (odkud vysíláno, jakým způsobem apod.).

Náčelník PS útvaru 9600

Přijmout opatření na státní hranici k zabránění převozu závadových tiskovin a materiálů sloužících k teroristickým akcím.

Náčelníci II. správy SNB, správy pasů a víz SNB, PS útvaru 9600

Analyzovat příjezdy cizinců do ČSSR, typovat mezi nimi zájmové osoby, mít přehled o jejich pohybu a paralyzovat jejich nepřátelský vliv. Zaměřit pozornost i na tzv. deklasovanou mládež.

Náčelníci II. správy SNB, správy spojení SNB

Přijmout opatření za součinnosti pracovníků Spojů k ochraně dálnopisné sítě proti zneužití.

Náčelníci II. správy SNB, federální správy VB18

Přijmout opatření k objasnění případu zcizení trhaviny tritol v průběhu přepravy mezi železničními stanicemi Čierná nad Tisou a Česká Třebová. Podle potřeby do jednotlivých úkolů zapojit i KS SNB.

Náčelníci federální správy VB, S SNB hl. m. Prahy a Sčk., S SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk., KS SNB

Organizovat, s ohledem na stanovené úkoly, preventivně bezpečnostní akce a směřovat je zejména k problémům, které mají přímý vliv na zajištění klidu a veřejného pořádku u příležitosti výročí 21. srpna.

Náčelníci správy spojení SNB, KS SNB

Přijmout opatření ke kvalitní dokumentaci anonymních telefonátů a odhalování jejich pachatelů.

Náčelníci S SNB hl. m. Prahy a Sčk., S SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk., KS SNB

Přijmout opatření, zaměřená proti možnosti zneužít sirény, zejména dne 21. srpna.

Členové OŠ FMV, náčelníci KS SNB

- Zajistit dodržování zásad informačního toku. Závažné informace neprodleně hlásit telefonicky I. náměstkovi ministra vnitra ČSSR a náčelníkovi OŠ FMV, genmjr. ing. Alojzu LORENCOVI, CSc.

- S ohledem na rozsah plněných úkolů a vývoj bezpečnostní situace stanovit po dobu MBO potřebné procento pohotovosti a dosažitelnosti podřízených příslušníků.

- Úkoly, které vyplývají z jednání OŠ FMV, rozpracovat a zahrnout do plánů činnosti.

Sekretariát OŠ FMV

Zpracovat závěry z jednání OŠ FMV a s informací o bezpečnostní situaci v ČSSR rozeslat členům OŠ FMV a náčelníkům KS SNB.

Termín příštího zasedání OŠ FMV bude stanoven dodatečně.

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 1, č. l. 104-110. - Kopie strojopisu.





a Uprostřed razítkem datum "8. srpna 1988".

b Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).

c Vpravo razítko HS PS a OSH (viz Dok. 2); došlo 8. srpna 1988, č. j. 006009/88-6, přílohy 1/7+7.

1 Mezi náčelníky KS SNB nenastaly k počátku srpna 1988 žádné změny (srovn. pozn. 1 Dok. 3). Z I. zástupců náčelníka KS SNB (= náčelníci S-StB) jsou k tomuto termínu identifikováni: plk. JUDr. Antonín Chmelíček (1940), od 1. 7. 1987 náčelník S-StB Praha, od 15. 4. 1989 náčelníkem S-SNB hl. m. Praha a Sčk.; pplk. Václav Říha (1936), od 1. 1. 1988 náčelníkem S-StB KS SNB Ústí nad Labem, 15. 12. 1988 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka KS SNB; pplk. Jan Ludvík (1944), 1. 3. 1988 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka S-StB Plzeň, od 1. 7. 1988 náčelníkem, 1. 2. 1990 odvolán z funkce, 6. 7. 1990 ukončen služební poměr příslušníka SNB; pplk./plk. JUDr. Jan Puklický (1940), od 20. 1. 1988 náčelníkem S-StB Brno, 16. 2. 1990 do zálohy pro přechodně nezařazené, 31. 3. 1990 uvolněn ze služebního poměru; mjr./pplk. JUDr. Miroslav Naglík (1948), od 20. 1. 1988 náčelníkem S-StB Ostrava, 15. 2. 1990 odvolán z funkce, 30. 4. 1990 uvolněn ze služebního poměru; pplk. JUDr. Josef Veselý (1943), od 1. 1. 1986 náčelníkem S-StB České Budějovice, 25. 1. 1990 odvolán, 25. 6. 1990 propuštěn ze služebního poměru; pplk. JUDr. RSDr. Josef Hakl (1940), od 1. 11. 1983 náčelník S-StB Hradec Králové, 15. 2. 1990 odvolán, 30. 6. 1990 uvolněn ze služebního poměru; pplk. JUDr. Ladislav Horák (1947), 1. 8. 1986 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka S-StB Bratislava, od 1. 10. 1986 náčelníkem, 8. 2. 1990 odvolán, 31. 3. 1990 uvolněn ze služebního poměru; pplk. JUDr. Štefan Sarnovský (1940), od 1. 7. 1981 náčelník S-StB Košice, 16. 1. 1990 zproštěn výkonu služby, 15. 2. 1990 odvolán a 31. 1. 1991 uvolněn ze služebního poměru příslušníka SNB.

2 Rozkaz ministra vnitra ČSSR č. 12 z 22. července 1988 zrušil k 31. 7. 1988 tyto organizační celky (se vztahem k OŠ FMV): Kancelář MV ČSSR, sekretariát FMV, inspekci MV ČSSR, kádrovou správu FMV, správu pro politickovýchovnou, vzdělávací, kulturní a propagační činnost FMV, ekonomickou správu FMV, správu hospodářského zabezpečení FMV, správu spojení FMV, zvlášní správu FMV, správu vývoje automatizace FMV, technickou správu FMV, leteckou správu FMV, hlavní správu rozvědky, správu kontrarozvědky pro boj proti vnějšímu nepříteli, správu sledování, správu ochrany stranických a ústavních činitelů, správu výkonné zpravodajské techniky, správu kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli, správu kontrarozvědky pro ochranu ekonomiky, správu kontrarozvědky v Bratislavě, správu vyšetřování Státní bezpečnosti, správu pasů a víz, federální správu VB, hlavní správu Pohraniční stráže a ochrany státních hranic, správu vojsk MV. Zároveň k 1. 8. 1988 zřídil: vnitřní a organizační správu, inspekci MV ČSSR, kádrovou správu FMV, správu pro plán, rozpočet a sociální zabezpečení FMV, hlavní správu rozvědky SNB, hlavní správu kontrarozvědky SNB, správu sledování SNB, správu ochrany stranických a ústavních činitelů SNB, správu zpravodajské techniky SNB, správu zpravodajské kontrarozvědky SNB v Bratislavě, zvláštní správu SNB, správu vyšetřování StB, federální správu VB, správu spojení SNB, leteckou správu SNB, hlavní správu Pohraniční stráže a ochrany státních hranic a správu vojsk MV (opět zde není úplný výčet útvarů; jde pouze o ty, jejichž náčelníci byli delegováni do OŠ FMV).

3 Již 2. 8. 1988 se konala pod patronací genmjr. Cardy tzv. konference - viz zápis mjr. Bartuňka "o konferenci náčelníka S SNB vydané dne 2. 8. 1988 o 07.45 pro náčelníky OS SNB Praha 1 - 10" (čj. KS-496-6/01-88):

"Konferenci zahájil náčelník S SNB genmjr. JUDr. CARDA. V úvodu si ověřil účast náčelníků, slyšitelnost a srozumitelnost. Ohlásili se všichni - OS SNB Praha 1 - 10. Vznesl dotaz, zda na všech OS SNB byly zpracovány plány opatření v souvislosti s 20. výročím internacionální pomoci vojsk VS v srpnu 1968. Náčelníci OS SNB Praha 1 - 10 potvrdili zpracování vlastních plánů.

Dále aktivizovat všechna ustanovení RNS SNB č. 4/88. Zdůraznil všechny konkrétní úkoly a k jednotlivým bodům nařídil přijmout konkrétní opatření. U preventivně bezpečnostních akcí doporučil nečekat, podle bezpečnostní situace navrhnout a realizovat. Nejvyšší důraz položil na rychlou, konkrétní a včasnou hlásnou službu o získaných poznatcích k srpnovým událostem. Nařídil náčelníkům OS SNB informovat o všech opatřeních, která v této souvislosti chtějí realizovat, územní tajemníky OV KSČ.

Uložil dále předložit do 8. 8. 1988 do 12.00 hod. písemně informaci, jak jsou plněny úkoly vyplývající z RNS č. 4/88, jak jsou ustanovení realizována a s jakými výsledky včetně úkolů obsažených ve vlastních plánech opatření. Stejnou informaci předložit dne 15. 8. 1988 do 12.00 hod.

Důraz položil na denní řídící a kontrolní činnost náčelníků, aktivizaci podřízených příslušníků včetně ústrojové kázně, chování a vystupování na veřejnosti.

Dále uložil předložit do 15. 8. 1988 dokumentaci o plnění úkolů vyplývajících z pokynu NS SNB č. j.: KS-22-23/01-88 k životnímu prostředí na území hl. m. Prahy. Zdůraznil postih ohrožovatelů živ. prostředí, zejména řidičů znečišťujících vozovky a dalších.

Zdůraznil denní systematickou práci všech příslušníků na směnných úsecích k zajištění klidu a veřejného pořádku. Uvedl: tam, kde bude naprostý pořádek, obdrží příslušný náčelník OS SNB určitou částku pro jeho fond odměn k odměnám těch, kteří se na udržení pořádku nejvíce podíleli.

Vznesl dotaz, zda všichni konferenci porozuměli, zda má někdo připomínku nebo dotaz. Náčelníci OS SNB Praha 1 - 10 rozuměli, nikdo nevznesl dotaz nebo připomínku.

Konferenci přebrali:

OS SNB Praha 1 - pplk. Šejvl, 2 - pplk. Palát, 3 - mjr. Červený, 4 - pplk. Starka, 5 - pplk. Pokorný, 6 - kpt. Šára, 7 - mjr. Neumann, 8 - pplk. Novák L., 9 - mjr. Macháček, 10 - mjr. Gubala."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 1018-1019.

Jako ukázku, čím se také S-SNB hl. m. Prahy a Sčk. v předmětném období zabývala, uvádíme zde pokyn genmjr. Cardy ze dne 3. 8. 1988 - "Výskyt triček s nevhodným nápisem" (čj. KS-470/01-88):

"V poslední době byly zjištěny poznatky, že mladí lidé v hl. m. Praze, ale i na jiných místech se oblékají do triček s potištěným nápisem 'PRAHA 1968', u kterého je šestka přeškrtnuta a nadepsána osmičkou. Nad uvedeným nápisem je vytištěna ruka s prsty naznačujícími písmeno 'V' (VICTORIA). Ve zjištěných případech se jednalo o bílá trička s potištěním v černé a modré barvě. Vzhledem k tomu, že v současné době je možnost výskytu a rozšíření triček s tímto nebo obdobným potiskem mezi mladými lidmi,  u k l á d á m :

1. Věnovat zvýšenou pozornost tomuto negativnímu jevu při výkonu služby. Osoby, u kterých budou trička zjištěna, požádat ve smyslu § 19 zák. č. 40/74 Sb. o vysvětlení a sepsat s nimi zápis o výpovědi, ve kterém je nutno uvést přesně veškeré osobní data včetně školního vzdělání, trvalého i přechodného pobytu, zaměstnavatele, členství v organizacích, předchozí pobyt v zahraničí, jména a data rodičů, jejich zaměstnání a členství v politických organizacích. Dále výslechy zaměřit na to:

- kde a od koho trička získali

- kolik za trička zaplatili

- kdo další z jejich okruhu je vlastníkem uvedených nebo obdobných triček

- důvod nošení triček.

2. U zjištěných případů provést ihned hlásnou službu směrem k S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje."

Kopie strojopisu v archivu ÚDV.

Toto opatření bylo okrajově zmíněno v "předsrpnové" svodce S-SNB hl. m. Prahy a Sčk.:

"Ve 32. týdnu se operativní ('předsrpnová') situace vyvíjela formou ne masových, spíše rozptýlených aktivit vnitřního nepřítele, obsahově zaměřených především k tomuto výročí. Tyto rozptýlené aktivity v některých případech sice směřují k pokusům o svolání masovějšího shromáždění obyvatel hl. m. Prahy, avšak bez toho, že by nacházely širší ohlas či podporu. Dalším signalizovaným místem takovéhoto shromáždění ('pokojné manifestace') by mělo být (podle cca 20 ks zajištěných letáků) Václavské náměstí dne 21. srpna 1988 v 18.00. Letáky vyzývající k účasti na této manifestaci byly zjištěny v obvodech Prahy 1, P-2 a P-3, nejčastěji tak, že byly odevzdány na příslušných MO VB, poté, co byly nalezeny v poštovních schránkách oznamovatelů. O organizovanou formu se stále pokouší i nově založená nelegální organizace 'Nezávislé mírové sdružení', jejíž členové se sešli dne 1. 8. 1988 v počtu cca 15 osob, rozdali si mezi sebou trikolory a pozvánky k účasti na tzv. 'rozptýlené' demonstraci. Dále si mezi sebou rozdali nové (zvláštní) číslo bulletinu, který tato organizace vydává. I nadále jsou zachycovány výzvy k nošení smutečního oblečení, vyvěšování státních vlajek a pod. Opět však jen ve víceméně ojedinělých případech.

S cílem včasného odhalování všech těchto letáků a 'výzev' k 21. srpnu, zjišťování míst jejich výskytu na celém území hl. m. Prahy, byl zpracován plán souhrnných opatření, který mj. aktivizuje všechny ZN OS SNB pro StB tak, aby bylo hlavně zamezeno vzniku jakékoliv 'demonstrace' a pod. Plán zpracoval a zajišťuje 2a odbor S StB. Také IDC, resp. západní sdělovací prostředky pokračovaly v tomto týdnu v přípravě akcí k 21. srpnu. Zejména RSE (ČEŘOVSKÁ) aktivizovala své informátory (PRŮŠU, NĚMCOVOU aj.) k tomu, aby se zúčastňovali různých interview a rozhovorů ('telemostů'), které mají být vysílány zejména 21. srpna. Také západoněmecký ARD, rakouský ÖRF a švýcarský rozhlas připravuje podobnou akci, při které mají být (živě) vysílány rozhovory mezi exponenty v zahraničí (MLYNÁŘ, PELIKÁN, HEJZLAR aj.) a pravicovými exponenty v ČSSR. Prostřednictvím UHLA (?), LISE a JANOUCHA si tyto rozhlasové společnosti zajišťují telefonickou dosažitelnost CÍSAŘE, ŠILHÁNA, SLAVÍKA, URBANA, HÁJKA a dalších dne 21. 8. 1988. Věnek ŠILHÁN řekl, že se toho dne stahují on, jeho maželka a další exponenti do Prahy, i když jsou třeba dlouhodobě na svých rekreačních chalupách. Dana NĚMCOVÁ připravuje pro RSE svou odpověď na otázku: Jak jsem se probudila 21. srpna 1968, která bude tvořit základ ankety, která má být vysílána rovněž 21. 8. 1988. Dále si NĚMCOVÁ připravuje samostatné interview, které bude vysíláno RSE v příslušném pořadu k 21. srpnu.

Doplnění:

K letákům 'Výzva k pokojné manifestaci' na Václavském nám. dne 21. 8. 1988 v 18.00 hod. bylo mj. zjištěno, že do poštovních schránek v domech byly tyto letáky dávány v dopoledních hodinách a pravděpodobně v rukavicích, protože na nich nebyly zjištěny žádné daktyloskopické stopy.

Dne 3. 8. 1988 a 4. 8. 1988 nebyly již tyto letáky zjištěny ani v hl. m. Praze, ani Středočeském kraji.

Dne 2. 8. 1988 mezi 17.00 - 18.00 hod. v prostoru metra byla viděna dvě mladá děvčata (stáří 20 - 22 let), která měla na sobě bílá trička s nápisem '1968', zde byla šestka přeškrtnuta a nad ní byla napsána osmička a nad těmito číslicemi 'V' (VICTORIA).

Dne 2. 8. 1988 v dopoledních hodinách obdržel předseda CZV KSČ Vodní stavby - Metrostav (Praha 7) poštou dopis nadepsaný vážené soudružky a soudruzi (přílohu přikládám).

Informace bezpečnostního štábu FMV:

S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje zajišťuje BO 'Světové výstavy poštovních známek PRAGA-88' u příležitosti 70 let vzniku Československa a 70. výročí vydání první čs. poštovní známky. Tuto výstavu pořádá Federální ministerstvo spojů a Svaz čs. filatelistů v PKOJF, v domě U Hybernů a v jízdárně Pražského hradu. Organizační výbor rozhodl, že exponáty výstavy budou instalovány od 11. 8. 1988 do 5. 9. 1988."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 1066-1067.

Obě hlavní součásti správy SNB hl. m. Prahy a Sčk. - Státní i Veřejná bezpečnost - však již tou dobou měly na starosti důležitější záležitosti - přípravu "komplexních opatření" na srpnové výročí. S-StB Praha prostřednictvím svého náčelníka plk. JUDr. Antonína Chmelíčka 29. 7. 1988 předložila ke schválení náčelníkovi krajské správy genmjr. Cardovi "Plán bezpečnostního opatření S-StB Praha k zajištění klidu a veřejného pořádku v období 20. výročí internacionální pomoci států Varšavské smlouvy ČSSR":

"V souvislosti s 20. výročím internacionální pomoci států VS ČSSR v srpnu roku 1968 jsou získávány poznatky o nepř. činnosti, jak vnějšího, tak i vnitřního nepřítele, která je podporována čs. emigrantskými kruhy v KS a centry ideologické diverze a speciálními službami kapitalistických zemí. Nepřátelské síly v kapitalistických státech mají snahu vyvolat tzv. 'Předsrpnovou kampaň' s cílem rozpoutat v ČSSR vlnu protestů proti současnému státnímu a stranickému vedení, které by mělo [která by měla ?] vyvrcholit 21. srpna. Do této negativní činnosti jsou zapojeny HSP KS a štvavé rozhlasové stanice typu SE.

Jednou z akcí, které jsou v KS pořádány, jsou tzv. semináře k výročí 21. 8. 1968 za účasti předních čs. emigrantů působících v KS proti ČSSR. Například Gramsciho institut v Římě organizuje seminář, na který jsou pozváni i disidenti z ČSSR. V NSR k výročí 21. srpna byla vydána kniha P. Kohouta. RSE připravuje za pomoci sig. CH-77 Němcové relaci na téma 'Jak jsem se probudil 21. srpna 68'. Rakouský rozhlas má v úmyslu 20. 8. uspořádat tzv. 'telefonické fórum' s představiteli CH-77 na téma roku 1968.

Z analýzy získaných poznatků o záměrech a cílech vnitřního protivníka vyplývá, že panuje nejednotnost o způsobu projevu protestu a provedení akce k 21. srpnu. Z prostředí CH-77 jsou neprověřené informace o tom, že UHL, DIENSTBIER a další sig. CH-77 připravují na Rohanském ostrově v objektu skladů Metrostavu tzv. 'seminář'.

Podle vyjádření sig. CH-77 M. BALABÁNA se má údajně na Staroměstském náměstí nebo v okolí Národního muzea konat demonstrace, na kterou je pozvána řada tel. společností a zástupců tisku z KS. Tato demonstrace se má uskutečnit 20. 8. ve večerních hodinách nebo 21. 8. dopoledne. Rovněž byl v prostředí CH-77 zachycen poznatek o tzv. 'rozptýlené demonstraci'. Hlavním organizátorem by měla být nově vzniklá nelegální organizace NMS /Nezávislé mírové sdružení/, jehož aktivistka A. SVOBODOVÁ se pokusila aktivizovat zorganizování této akce i v Brně. Účastníci 'demonstrace' by měli být označeni trikolorou, oblečeni do černých šatů, bojkotovat MHD atd.

Dále byl získán poznatek, že do ČSSR /Praha/ bylo od opozice v PLR ilegálně přepraveno mobilní televizní vysílací zařízení, které by mělo být použito dne 20. 8. nebo 21. 8. ve večerních hodinách ke 'vstupu' do televizního vysílání ČST. Poznatek je v současné době prověřován.

Na základě vývoje oper. situace, provedeného zhodnocení a analýzy zjištěných informací budou prováděna následující opatření po jednotlivých odborech S-StB:

1/ Aktivizovat schůzkovou činnost s TS, KTS, důvěrníky a oficiálními styky s cílem získávat informace /poznatky/ o přípravě provokací, nebo jiné závadové činnosti směřující k narušení klidu a veř. pořádku

a/ po linii vnitřního protivníka se zaměřením především do prostředí tzv. CH-77, VONS a nově vzniklých nelegálních seskupení NMS, ISO, Demokratická iniciativa, EKOL. skupina apod.

b/ v oblasti kontrarozvědné ochrany čs. ekonomiky s cílem, aby nedošlo k mimořádným událostem, které by mohly být zneužity k vyprovokování protestních akcí nepř. osobami

c/ po linii vnějšího protivníka se zaměřením na akreditované i neakreditované pracovníky záp. sděl. prostředků, zastupitelské úřady KS v Praze, předně ZÚ USA, VB, NSR, Francie, Rakouska a další kategorizované VC.

Zpracovat grafikon zhuštěné schůzkové činnosti od 18. - 26. 8. 1988.

Zodpovídá:  náč. jedn. odborů

Termín:  1. 8. 1988

Kontrola:  jednotliví ZN S-StB Praha

2/ U hlavních rozpracovávaných objektů jednotlivých odborů zabezpečit důslednou agenturní kontrolu, včetně využití ZTÚ. Ve spolupráci s VI. S-SNB denně vyhodnocovat nasazené tech. prostředky, popř. dle OS vytěžovat 'živě'.

Zodpovídá:  náč. jedn. odborů

Termín:  od 1. 8. 1988

Kontrola:  jedn. ZN S-StB Praha

3/ Na úseku kultury v období měsíce srpna 1988 provádět kontrolu kulturních akcí, vystoupení v jedn. OKD a ve spolupráci s OK NVP a příslušnými inspektory NV v teritoriu zabezpečit odstranění případných negativních projevů. V problematice hudebních skupin věnovat pozornost pořádání koncertů amat. hudeb. skupin, na které se váže závadová mládež.

Zodpovídá:  náč. 2a a 2b odb.

Termín:  od 1. 8. 1988

Kontrola:  ZN S-StB Praha - pplk. JUDr. Jiří Bytčánek

4/ V problematice mládeže zajistit ochranu osob z uvedené báze před působením antisoc. sil, ZKZO a církve, aby nedošlo k jejich zneužití nebo účasti na 'akcích' /demonstrace/ nepř. zaměřených osob 21. 8. Na úseku VŠ mládeže, vysokoškolských kolejí a klubů provádět ve spolupráci s přísl. funkcionáři VŠ opatření směřující k zamezení všech neg. jevů.

Zodpovídá:  náč. 2b odboru

Termín:  1. 8. 1988

Kontrola:  ZN S-StB Praha - pplk. JUDr. Jiří Bytčánek

5/ V součinnosti s X. S-SNB provádět opatření vyplývající z projektu akce 'KLÍN' a zabezpečit úkoly stanovené z akce 'VSTUP'.

Zodpovídá:  náč. 2a, 2b, 3b odb.

Termín:  od 1. 8. 1988

Kontrola:  ZN S-StB - pplk. JUDr. Jiří Bytčánek, pplk. Ing. Macenauer Zdeněk

6/ V objektech, kde se nacházejí zbraně, psychoterapické látky, střelivo, výbušniny, sklady PNM [PHM?] a rozmnožovací technika, zabezpečit cestou zodpovědných pracovníků a v součinnosti se složkou VB důkladné zajištění před zneužitím.

Zodpovídá:  náč. 2a, 2b, 3a, 3b odb.

Termín:  od 1. 8. 1988

Kontrola:  ZN S-StB Praha - pplk. JUDr. Jiří Bytčánek, pplk. Ing. Zdeněk Macenauer

7/ Ve spolupráci s KGB a VKR zajistit prostřednictvím O-StB a VP StB v Stk aktivní opatření k ochraně S skv (?) a vojsk ČSLA proti nepř. projevům. (akce TRASA)

Zodpovídá:  náč. 1b odboru

Termín:  od 1. 8. 1988

Kontrola:  ZN S-StB Praha - mjr. JUDr. Jiří Březina

8/ Ve dnech 19. 8. - 22. 8. organizovat operativní průzkumy, především v místech, kde dochází k soustřeďování závadových osob, rozhozu letáků, výskytu nepř. nápisů, a ve vytypovaných veřejných zařízeních, kde se schází nepř. zaměřené osoby z řad. sig. CH-77 apod. /viz samostatný plán oper. průzkumu/

Zodpovídá:  náč. 2a odboru

Termín:  do 1. 8. 1988

Kontrola:  ZN S-StB Praha - pplk. JUDr. Jiří Bytčánek

9/ Od 15. 8. 1988 od 16.00 hod. do odvolání zajistit stálou službu na OPV S-StB Praha. Od 19. 8. 1988 od 16.00 hod. do odvolání zajistit dosažitelnost pracovníků /tlumočníků/ cizineckého oddělení na OPV S-StB Praha.

Zodpovídá:  náč. OPV

Termín:  do 15. 8. a 19. 8. 1988

Kontrola:  ZN S-StB Praha - mjr. JUDr. Jiří Březina

10/ V návaznosti na R NS SNB hl. m. Prahy a Stčk. č. 4/88 vyhlásit ode dne 19. 8. 1988 od 16.00 hod. do 22. 8. 1988 do 08.00 hod. 3. stupeň MBO.

Zpracovat seznam oper. pracovníků 50% dosažitelnosti.

Zodpovídá:  náč. jedn. odb.

Termín:  4. 8. 1988

Kontrola:  jedn. ZN S-StB Praha

11/ Náčelníci jednotlivých odborů S-StB Praha zpracují individuální plány bezpeč. opatření po linii příslušných rozprac. problematik k zajištění plnění úkolů v rámci MBO.

Zodpovídá:  náč. jedn. odborů

Termín:  do 1. 8. 1988

Kontrola:  jedn. ZN S-StB Praha

Plán bezpečnostního opatření S-StB Praha bude průběžně doplňován dle potřeb a vývoje oper. situace v teritoriu působnosti."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVIII., č. l. 1393-1398. Vlevo pod podpisem plk. Chmelíčka je rukou připsáno: "Od 5. 8. 1988 provádět nárazové průzkumy míst koncentrace mládeže + závadových osob (restaurace a pod.)", parafa nečitelná.

Téhož dne - 27. července 1988 - je datován i další dokument s podobným názvem "Plán mimořádných bezpečnostních opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v období srpna 1988 správy StB Praha" z provenience S-StB Praha, signovaný jejím náčelníkem plk. JUDr. Chmelíčkem:

"V souladu s RMV ČSSR č. 1/1988 a RNS SNB č. 4 a 14/1988 k zabezpečení klidu a veřejného pořádku, řešení škodlivých jevů a mimořádných událostí, k zabránění zneužití 20. výročí internacionální pomoci spojeneckých armád Varšavské smlouvy antisocialistickými a protispolečenskými živly k provokačním akcím je vyhlášeno mimořádné bezpečnostní opatření.

1/ V této souvislosti jsou stanoveny následující typové akce zabezpečované správou StB Praha:

SOCHA v době od 16.00 hod. dne 19. 8. 1988 do 08.00 hod. dne 22. 8. 1988

1. úsek - stanoviště MO VB Školská (operativní průzkum Václavské náměstí a okolí) - 2 operativní pracovníci

2. úsek - stanoviště MO VB Bartolomějská 9 (operativní průzkum Staroměstské náměstí a okolí) - 14 operativních pracovníků

Časy nástupů:
první nástup dne 19. 8. 1988 od 16.00 do 24.00 hod.
poslední nástup 21. 8. 1988 od 00.00 hod. do 22. 8. 1988 do 08.00 hod.

Další nástupy vždy:
v 00.00 hod.
v 08.00 hod.
v 16.00 hod.

Pozn.: nástup na stanoviště vždy 30 minut před stanovenou dobou

Seznam příslušníků velených na akci SOCHA tvoří přílohu tohoto plánu č.    TRASA v době od 16.00 hod. dne 19. 8. 1988 do 08.00 hod.      dne 22. 8. 1988 vyhlašuji variantu č. 1 (otevřená forma kontroly).

Rozsah, počet sil a prostředků a rozmístění provede náčelník OS SNB Mladá Boleslav a Nymburk ve stanoveném termínu.

Náčelník 1b odboru mjr. JUDr. MUDRA projedná s náčelníkem 2. sektoru ZO KGB Milovice přijatá opatření a o vyhlášení varianty č. 1 informuje zainteresované útvary VKR. Současně bude dále postupovat ve smyslu varianty č. 1 této typové akce.

1/ Pro výkonný štáb S SNB (jehož členem je náčelník S StB s. plk. JUDr. Antonín CHMELÍČEK) a sekretariát výkonného štábu (jehož členem je zástupce náčelníka S StB s. pplk. JUDr. Jiří BYTČÁNEK), realizační skupinu a zálohu bezpečnostního svazu je stanovena dosažitelnost od 16.00 hod. dne 19. 8. 1988 do 08.00 hod. dne 22. 8. 1988.

2/ Realizační skupinu S StB tvoří:

[?] - zástupce náčelníka 2b odboru S StB

- 3 příslušníci S StB

Do zálohy bezpečnostního štábu za S StB bude veleno 5 příslušníků StB.

Úplný seznam příslušníků realizační skupiny a zálohy bezpečnostního štábu tvoří přílohu tohoto plánu č.

3/ Náčelníci odborů S StB do 4. 8. 1988 zpracují a postoupí [?]S StB seznam příslušníků odboru v 50% dosažitelnosti v době od 16.00 hod. dne 19. 8. 1988 do 08.00 hod. dne 22. 8. 1988.

Seznamy příslušníků v dosažitelnosti tvoří přílohu tohoto plánu č.

4/ Zástupce náčelníka VSEO S StB s. mjr. Miroslav KABELKA zajistí denní vyhodnocování bezpečnostní situace ve dnech 19. - 22. 8. 1988 a její postoupení vedení S StB. Seznam pracovníků VSEO na stanovené dny tvoří přílohu tohoto plánu č.

5/ Zástupce náčelníka 3a odboru s. kpt. JUDr. Ludvík JANČAŘÍK zajistí uvedení výjezdové skupiny (skupina pro objasňování MU S StB) do pohotovosti v době od 16.00 hod. dne 19. 8. 1988 do 08.00 hod. dne 22. 8. 1988.

Seznam skupiny tvoří přílohu tohoto plánu č.

6/ Pohotovost členů vedení S StB Praha ve dnech:

19. 8. 1988 od 16.00 - 20. 8. 1988 do 08.00 hod. - mjr. JUDr BŘEZINA

20. 8. od 08.00 - 21. 8. 1988 do 08.00 hod. - pplk. JUDr. BYTČÁNEK

21. 8. od 08.00 - 22. 8. 1988 do 08.00 hod. - plk. JUDr. CHMELÍČEK

7/ Na oddělení S StB budou v uvedené dny v pohotovosti:

19. 8. od 16.00 - 20. 8. 1988 do 08.00 hod. - npor. PANTÁKOVÁ

20. 8. od 08.00 - 21. 8. 1988 do 08.00 hod. - mjr. KAREŠ

21. 8. od 08.00 - 22. 8. 1988 do 08.00 hod. - mjr. KOTT"

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII, č. l. 1036-1039.

Dne 29. července 1988 informoval také genmjr. Carda kandidáta předsednictva ÚV KSČ a vedoucího tajemníka SKV KSČ Josefa Hamana (čj. KS-0463/01-88):

"Vážený soudruhu vedoucí tajemníku,

k zajištění klidu a veřejného pořádku u příležitosti 20. výročí internacionální pomoci států Varšavské smlouvy ČSSR byl zřízen výkonný štáb ve složení:

- náčelník:  genmjr. JUDr. Bohumil CARDA

- členové:  plk. JUDr. Antonín CHMELÍČEK

pplk. JUDr. Jiří NECHANICKÝ

plk. JUDr. Jaroslav HOUBA

plk. RSDr. Jiří BEČVÁŘ

pplk. JUDr. Miroslav SYNEK

sektereriát výkonného štábu ve složení:

- náčelník:  plk. Vladislav ŘEPÍK

- členové:  pplk. JUDr. Jiří BYTČÁNEK

pplk. JUDr. Jaroslav NOVÁK

pplk. JUDr. Václav PALEČEK

pplk. JUDr. Vratislav NOSEK

mjr. ing. Jaroslav KNÍŽKA

Velitelem realizační skupiny je mjr. JUDr. František NOVOTNÝ, který má k dispozici 14 příslušníků, složených z operativních pracovníků vyšetřovatele po linii StB i VB, pyrotechnika, psovoda a vozidlo Avia-komůrka.

Velitelem zálohy výkonného štábu je mjr. JUDr. Jan HENDRICH. Záloha je v počtu 60 příslušníků z řad StB i VB.

Náčelníkům S StB, MS VB, S VB a OS SNB je uloženo důsledně plnit úkoly uložené rozkazem NS SNB č. 4/88. Jde zejména o tyto úkoly:

- získávat poznatky o přípravě provokací nebo jiné činnosti směřující k narušení klidu a veřejného pořádku v období 20. výročí internacionální pomoci. Každý takovýto signál ihned prověřovat a provádět neodkladné opatření ke zmaření nepřátelských záměrů. Mimořádnou pozornost věnovat signálům o přípravě teroristických akcí a hromadných protispolečenských vystoupení

- zajistit ochranu mládeže před působením zbytku antisocialistických sil ZKZO a církve. Současně jsou přijímána opatření k rozkládání závadových skupin mládeže, nedovoleným srazům, potlachům a pod. U vytypovaných KZO důsledně plnit úkoly vyplývající z jednotlicých forem dohledu

- zajistit důslednou kontrolu exponentů pravice a antisocialistických elementů k zamezení jejich nepřátelských záměrů. Proti hlavním exponentům pravice provádět aktivní diferencovaná opatření, včetně administrativně správních

- ve spolupráci KGB a VKR zajistit realizaci aktivních opatření k intenzivní ochraně střední skupiny sovětských vojsk a vojsk ČSLA proti všem projevům nepřátelské činnosti ve smyslu vydaných nařízení

- věnovat pozornost kategorizovaným VC, kteří v době bezpečnostního opatření přijedou do ČSSR. Přijmout opatření k zabránění dovozu závadových tiskovin, letáků, emigrantského tisku a pod. v součinnosti s příslušnými správami, orgány OPK, celnicí a OLK Ruzyň

- orientovat výkon služby zejména k likvidaci pokusů o rozšiřování protistátních letáků, hanlivých nápisů, poškozování výzdoby a symbolů

- zajistit důslednou kontrolu režimu používání rozmnožovací a reprografické techniky a zabraňovat výrobě a rozšiřování nepřátelských tiskovin, zvýšenou pozornost věnovat ochraně státního a služebního tajemství

- realizovat preventivní opatření v úzké součinnosti s MIPO, KIPO, OIPO, LM a opovědnými hospodářskými pracovníky k zamezení vzniku mimořádné události v ekonomice. Zvláštní pozornost věnovat místům se zvýšeným nebezpečím vzniku mimořádných událostí, zejména na úseku energetiky, železniční přepravy a spojů. Všechny zjištěné nedostatky aktivně řešit s odpovědnými hospodářskými pracovníky, případně příslušnými stranickými orgány, prokuraturou a soudy

- provádět aktivní pátrání po ilegálně držených zbraních a střelivu. V součinnosti s příslušnými orgány zabezpečit zvýšenou ochranu skladů zbraní, výbušnin, jedů a jiných prostředků hromadné účinnosti. Provést kontrolu v objektech, v nichž jsou držitelé zbrojních průkazů

- organizovat v době vyhlášení III. stupně MBO zvýšený výkon hlídkové a obchůzkové služby se zaměřením na místa přepokládaného výskytu tr. činnosti, k jejímu posílení využívat i PS VB

- doporučit příslušným orgánům, aby zabezpečily nástup výkonu trestu odnětí svobody osob pravomocně odsouzených pro závažnou tr. činnost, zejména kriminálních recidivistů

- provádět operativní dohled nad nebezpečnými psychopaty, narkomany, pyromany, sexuálními devianty a pod., nebezpečné jedince po dohodě s příslušními zdravotními orgány preventivně izolovat

- v souladu s ročními plány realizovat preventivní bezpečnostní akce 'ZBRANĚ A STŘELIVO', 'MLÁDEŽ A ALKOHOL', 'PŘÍŽIVNÍCI' a 'RAZIE'. Zabezpečit, aby tyto preventivně bezpečnostní akce byly ukončeny 3 - 5 dní před 20. výročím internacionální pomoci

- důsledně zhodnocovat všechny materiály k osobám a v případě potřeby předkládat návrhy na uvalení vazby nebo jiná zákonná opatření, která by jim zabránila v páchání tr. činnosti

- zajistit rychlou a včasnou hlásnou službu na operační středisko o všech událostech majících vztah k prováděnému bezpečnostnímu opatření.

Náčelníci S StB, MS VB, S VB a OS SNB mají zpracovány vlastní plány opatření k zajištění úkolů vyplývajících z tohoto rozkazu. Při jejich zpracovávání vycházeli z konkrétní operativní situace.

První porada výkonného štábu bude dne 1. 8. 1988 v 10.00 hod. v mé kanceláři, kde bude zhodnocena současná bezpečnostní situace v hl. m. Praze a ve Středočeském kraji a doklad jednotlivých náčelníků o plnění uložených úkolů."

Tamtéž, č. l. 1236-1239.

Dne 3. srpna 1988 proběhla porada vedení krajské správy SNB ("Přítomni: ss. CARDA, CHMELÍČEK, NECHANICKÝ, BEČVÁŘ, ŘEPÍK, SYNEK, NOVÁK Jar., BODNÁR, ŠINDELÁŘ, ČÍŽEK, KNÍŽKA, SAHULA, TUHÁČEK. Hosté: s. HOLUBEC - SAO MV KSČ Praha."), jejíž průběh je zachycen v dokumentu pořízeném mjr. JUDr. Bartuňkem "Zápis z jednání výkonného štábu S SNB a jeho sekretariátu, konaného dne 1. 8. 1988" (čj. KS-00116-2/01-88). Jediným bodem programu byla příprava "MBO srpen 1988".

"Jednání zahájil a řídil náčelník S SNB genmjr. JUDr. CARDA, přivítal přítomné a zdůraznil účel jednání výkonného štábu v souvislosti s 20. výročím internacionální pomoci vojsk VS v srpnu 1968.

Dále zdůraznil věnovat nejvyšší pozornost přípravě MBO již od počátku srpna 1988; připomněl rozkazy NS SNB hl. m. Prahy a Stč. kraje č. 4 a č. 14 z r. 1988 včetně jejich jednotlivých ustanovení, kterými jsou ustanoveny výkonný štáb a jeho sekretariát, jmenovitě s osobní odpovědností. Upozornil na plnění úkolů vyplývajících z obou rozkazů na úseku operativních prostředků obou složek SNB, ochraně mládeže před negativními vlivy, zejména antisoc. sil, církví a pod.

- pozornost věnovat výskytu letáků, hanlivých nápisů, spolupracovat v tomto směru s příslušnými orgány státní moci a správy

- realizovat opatření k zamezení vzniku MU v ekonomice, provádět kontroly ke zvýšené ochraně skladů zbraní, výbušnin a střeliva, kontroly režimu používání rozmnožovacích strojů a reprografické techniky, spolupracovat s SNV a dalšími orgány činnými v tr. řízení na prověrkách signálů o přípravě závažné tr. činnosti a této ve smyslu zákona zabraňovat

- provádět důsledný operativní dohled nad nebezpečnými psychopaty, narkomany, sex. devianty a pod.

- v době MBO využít všech posil ke snižování nápadu kriminality na území hl. m. Prahy a Stč. kraje

- realizovat bezpečnostní akce RAZIE, PŘÍŽIVNÍCI, ZBRANĚ a STŘELIVO - ukončit je 3 - 5 dnů před srpnovým MBO

- důraz položil na včasnou a perfektní hlásnou službu cestou operačních středisek v souvislosti s prováděným BO; zajistit stálé služby ve svých vlastních evidencích k lustraci

- analyzovat bezpečnostní situaci, navrhovat a realizovat příslušná BO, zejména pozornost zaměřit do řad mládeže, vědět, kde se schází, zmapovat místa srazu závadové mládeže, vyznavačů a příznivců hnutí PUNCK ROCK a dalších hnutí, diskoték a pod.

- zaměřit kontrolní činnost náčelníků na plnění ustanovení obou rozkazů.


Poté otevřel s. CARDA diskusi:

s. NECHANICKÝ

- seznámil přítomné, že v době od 17. - 22. 7. proběhla v rámci MS VB Praha akce 'VĚCI' (zbraně a střelivo), od 7. - 18. 8. 88 proběhne akce RAZIE, směrována bude do prostředí kriminálně závadových osob

- od 1. - 7. 8. 88 bude realizována dopravně bezpečnostní akce - týden zvýšeného dozoru nad bezpečností a plynulostí silničního provozu a od 8. - 11. 8. 88 DBA 'X'. Obě akce jsou zaměřeny zejména na kontrolu převážených věcí ve vozidlech (letáky, závadové materiály a pod.)

- vedení MS VB provádí kontrolní činnost přípravy MBO i na ZÚ VB v Praze, v rámci ŠPO je aktivizována pořádková jednotka. V době MBO je zajištěn nepřetržitý provoz na všech evidencích a odboru automatizace. Dotázal se, zda zpracovat společný plán opatření s S StB.

s. CARDA

- zdůraznil zpracování vlastních plánů opatření vyplývajících z RNS SNB č. 4/88. Seznámil přítomné s tím, že dne 4. 8. 88 ve 14.00 hod. se uskuteční štáb FMV, kterého se osobně zúčastní, a bude upřesněn další postup, zejména informační tok a časový sled předávaných informací. Připomněl aktivizovat všechny příslušníky v součinnosti s útvarovými stran. orgány.

V této souvislosti  u l o ž i l :

1. Sdělit NS SNB 4. 8. 88 do 11.00 hod. důležité poznatky týkající se bezpečnostní situace na teritoriu.

Odpovídá: NS StB, MS VB, S VB

2. Předložit 8. 8. 88 do 12.00 hod. stručnou informaci o plnění ustanovení RNS SNB č. 4/88, č. 14/88 a bezpečnostní situaci; další informaci předložit do 15. 8. 88 do 12.00 hod.

Odpovídá: OS SNB Praha 1 - 10 a OS SNB SČK, NS StB, MS VB, S VB

3. Neprodleně informovat ústně o získaných důležitých závažných poznatcích týkajících se opatření v souvislosti s 20. výročím internacionální pomoci vojsk VS.

Odpovídá: N S StB, MS VB a S VB

4. Doplnit, konkretizovat a předložit do 10. 8. 88 organizačnímu a operačnímu odboru S SNB vlastní plány BO v souvislosti s 20. výročím internacionální pomoci vojsk VS.

Odpovídá: NS StB, MS VB, S VB a N OS SNB Praha 1 - 10 a STČK"

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVIII., č. l. 1399-1401.

Ještě téhož dne - 3. srpna 1988 - MS VB připravila "Plán bezpečnostního opatření v období srpna 1988" (čj. VB-0071/01-88), který schválil náčelník MS VB Praha pplk. JUDr. Jiří Nechanický:

"K zajištění klidu a veřejného pořádku a zabránění zneužití 20. výročí internacionální pomoci spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy antisocialistickými a protispolečenskými živly byly vydány RN S SNB č. 4 ze dne 11. 2. 1988 a č. 14 ze dne 18. 7. 1988.

RN S SNB č. 4/88 je vyhlášen 3. stupeň MBO v době od 16.00 hodin dne 19. 8. 1988 do 08.00 hodin dne 22. 8. 1988.

RN S SNB č. 14/88 je určena 50% dosažitelnost příslušníků v době od 16.00 hodin dne 19. 8. 1988 do 08.00 hodin dne 22. 8. 1988.

V souladu s uvedenými RN S SNB stanovím:

1. Pohotovost vedení MS VB Praha

od 16.00 hodin 19. 8. do 08.00 hodin 20. 8. 1988
pplk. ing. Stanislav KREJČÍ
od 08.00 hodin 20. 8. do 16.00 hodin 21. 8. 1988
pplk. JUDr. Jiří NECHANICKÝ
mjr. JUDr. Michal DANIŠOVIČ
pplk. ing. Stanislav KREJČÍ
mjr. JUDr. Oldřich PAVELKA
od 16.00 hodin 21. 8. do 08.00 hodin 22. 8. 1988
mjr. JUDr. Michal DANIŠOVIČ

2. Náčelníci odborů a samostatných oddělení MS VB Praha:

a) zajistí důsledné plnění úkolů uložených v RN S SNB č. 4/88 ze dne 11. 2. 1988;

b) zajistí v době od 16.00 hodin dne 19. 8. 1988 do 08.00 hodin dne 22. 8. 1988 pohotovost odpovědného funkcionáře na pracovišti. Předloží na VO MS VB Praha jejich seznamy s počtem příslušníků v dosažitelnosti - do 15. 8. 1988;

c) vyčlení určený počet příslušníků pro bezpečnostní opatření, realizační skupinu, zálohu bezpečnostního štábu a speciální zásahovou skupinu PMJ;

d) zajistí aktualizaci plánů vyrozumění příslušníků organizačních celků.

3. Náčelník VO MS VB Praha:

a) zajistí v době od 16.00 hodin 19. 8. do 09.00 hodin 22. 8. 1988 službu na sekretariátu MS VB Praha;

b) zpracuje informace o bezpečnostní situaci a předloží je N S SNB dne 8. 8. a 15. 8. 1988 do 12.00 hodin;

c) zajistí svolání porady náčelníků OS SNB a N OVB Praha 1 - 10 a náčelníků odborů a samostatných oddělení MS VB Praha dne 5. 8. 1988 ve 13.00 hodin.

4. Náčelníci OOK, OHK, OPS, ODS a velitel PMJ:

a) zpracují v souladu s úkoly dle RN S SNB č. 4/88 a č. 14/88 vlastní plány opatření a tyto předloží na VO MS VB Praha - do 2. 8. 1988;

b) předloží na VO MS VB Praha informace o bezpečnostní situaci a plnění úkolů k MBO - dne 8. 8. a 15. 8. 1988 do 07.30 hodin.

5. Náčelníci OOK, ODS a OSS:

a) zajistí výkon služby na vlastních evidencích v době od 16.00 hodin 19. 8. do 08.00 hodin dne 22. 8. 1988.

6. Náčelníci OOK, OHK, OPS a ODS:

a) zajistí kontrolní a metodickou činnost vůči útvarům OS SNB Praha 1 - 10 k plnění úkolů MBO.

7. Mjr. JUDr. Oldřicha PAVELKU - za člena sekretariátu výkonného     štábu - od 15. 8. 1988."

Tamtéž, č. l. 1402-1404.

Správa VB svůj "Plán bezpečnostního opatření k zajištění přípravy a průběhu 20. výročí internacionální pomoci států Varšavské smlouvy v ČSSR (konkretizace plánu úkolů z února 1988 k rozkazu č. 4/88 NS SNB)" definitivně dokončila pod čj. VB-0097/01-88 dne 4. srpna 1988:

"V souladu s Rozkazem náčelníka Správy SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje č. 4/88 a 14/88 vydávám plán bezpečnostních opatření k zabezpečení klidu a veřejného pořádku na území Středočeského kraje v době přípravy a průběhu 20. výročí internacionální pomoci států Varšavské smlouvy v ČSSR.

Cílem tohoto opatření je zamezit zneužití a narušení tohoto výročí protisocialistickými a protispolečenskými elementy.

K zajištění jednotného řízení, k zajištění klidu a veřejného pořádku v průběhu tohoto výročí

1.  v y h l a š u j i

od 16.00 hod. dne 19. 8. 1988

do 08.00 hod. dne 22. 8. 1988

50% dosažitelnost

2.  z ř i z u j i

výkonný štáb správy VB ve složení:


náčelník - ZN SVB s. mjr. JUDr. Zdeněk Čížek

členové - pplk. Mášek

pplk. Dědek

mjr. Veverka

pplk. Souček

kpt. Homola

mjr. Sviták

Pohotovost členů vedení správy VB:

19. 8. mjr. JUDr. Veverka

20. 8. mjr. JUDr. Čížek

21. 8. plk. JUDr. Houba

1. zasedání výkonného štábu bylo uskutečněno dne 2. 8. 1988 v kanceláři náčelníka správy VB. Dále se bude scházet dle vydaného pokynu.

3.  u k l á d á m

1. Aktivizovat agenturní a důvěrnickou síť s cílem získávat poznatky o přípravě provokací a jiné činnosti směřující k narušení klidu a veřejného pořádku v období 20. výročí internacionální pomoci. Každý získaný signál ihned prověřit a provést neodkladné opatření ke zmaření nepřátelských záměrů. Mimořádnou pozornost věnovat signálům o přípravě teroristických akcí a hromadných protispolečenských vystoupení.

Odpovídají: náčelníci O + SO VB

Termín: ihned a po dobu opatření

2. Provést v níže uvedených objektech nár. hospodářství preventivní kontroly k ochraně majetku v soc. vlastnictví, zabezpečení objektů s cílem zamezit po dobu prováděného opatření mimořádných událostí. Kontroly budou provedeny ZZN Benešov, Kablo Kladno, ŽOS Kolín, St. statek Uhlířské Janovice, Spolana Neratovice, Azbestoš Zvěřínek, Kovohutě Čelákovice, Šroubárny Libčice, ZZN Příbram a St. statek Jesenice.

Odpovídá: náčelník OHK SVB

Termín: od 1. 8. do 19. 8. 1988

3. Během výkonu služby získávat poznatky k výskytu letáků a hanlivých nápisů. Získané poznatky neprodleně prověřovat.

Odpovídají: N O + SO SVB

Termín: ihned a po dobu trvání opatření

4. Při prováděných opatřeních uskutečňovat kontrolu výkonu služby závodních stráží a zajištění objektů.

Odpovídá: N OHK SVB

Termín: ihned a po dobu trvání opatření

5. Projednat zvýšené zajištění letecké techniky na letištích Aeroklubu KV Svazarmu.

Odpovídá: N OHK SVB

Termín: do 18. 8. 1988

6. Na SEZ a STP projednat zajištění nerušených dodávek plynu a elektřiny po dobu opatření.

Odpovídá: N OHK SVB

Termín: do 18. 8. 1988

7. V objektech distribuce projednat zajištění plynulého zásobování prodejen zbožím s cílem zamezit úmyslného nebo nedbalostního narušení zásobování, které by negativně ovlivnilo veřejné mínění.

Odpovídá: N OHK SVB

Termín: do 18. 8. 1988 a po dobu opatření

8. K ochraně životního prostředí provést kontrolu ve skladech Benzina Kralupy n. Vlt., Mstětice, Pečky, sklad PHM ČSD Nymburk. Současně se zaměřit na odstranění příčin, které by mohly vést ke vzniku MU.

Odpovídá: N OHK SVB

Termín: do 18. 8. 1988

9. Zvýšit kontrolní a metodickou činnost na ochranu mládeže před působením antisocialistických sil, KZO a církve, včetně dalších negativních vlivů. Provádět rozklad závadových skupin mládeže, předcházet a zamezovat nedovoleným srazům, potlachům apod. Zvýšit dohledovou činnost společenských zábav, zejména mládeže. U vytypovaných osob z řad mládeže plnit důsledně dohledovou činnost.

Odpovídá: N OOK, OPS SVB

Termín: ihned a po dobu trvání MBO

10. V rámci kontrolní metodické činnosti se zaměřit na provádění dohledu nad nebezpečnými psychopaty (narkomany, pyromany, sex. devianty). Vejít ve styk s vedoucím odboru zdravotnictví S KNV, kde tuto otázku projednat a zajistit izolování po dobu opatření nebezpečných jedinců.

Odpovídá: N OOK SVB

Termín: projednání do 8. 8. 1988 a pak po dobu opatření

11. Zvýšenou činnost věnovat ochraně mládeže, která bude v období opatření soustředěna v rekreačních oblastech (pionýrské tábory) a v rámci letní aktivity (chmelařské oblasti).

Odpovídá: N OOK, OPS VB

Termín: ihned a po dobu trvání opatření

12. Aktivizovat pátrání po hledaných osobách a osobách, na které jsou vydané příkazy do vazby a výkonu trestu.

Odpovídá: N OOK SVB

Termín: ihned a po dobu trvání opatření

13. Provádět okamžitou hlásnou službu o událostech majících vztah [k] prováděným bezp. opatřením operačnímu středisku S SNB.

Odpovídají: NO + SO SVB

Termín: po dobu trvání MBO

14. Od 16 hod. dne 19. 8. do 08.00 hod. dne 22. 8. 1988 zajistit stálou službu v evidencích odboru OK SVB a lustrací SAPO.

Odpovídá: NOOK SVB

Termín: podle výše uvedeného časového rozmezí

15. Zajistit kvalitní provoz všech nasazených technických prostředků, kterými jsou chráněny objekty v soc. vlastnictví, zejména zabezpečit okamžité odstraňování vzniklých závad. Prvořadou pozornost věnovat zajištění provozu zabezpečovací techniky v objektech, kde jsou uloženy zbraně, střelivo, výbušniny a ostatní materiály nebezpečné povahy. K tomuto vytvořit potřebnou materiální technickou základnu k vykrytí požadavků kriminální služby na nasazení PNT do operativních akcí.

Odpovídá: N OSOO SVB

Termín: po dobu prováděných opatření

16. V součinnosti s OHK SVB Střč. kraje zajistit na vybraných objektech NH plnění úkolů po linii OSOO. Zajistit pořizování videozáznamů z průběhu prováděných kontrol za účelem dokumentování zjištěných nedostatků.

Odpovídá: N OSOO SVB

Termín: do 19. 8. 1988

17. Od 19. 8. 1988 do 6. 9. 1988 zabezpečit nasazení 4 příslušníků OSOO SVB na pomoc při zajišťování provozu techn. prostředků na akcích 'Známka 88'.

Odpovídá: N OSOO SVB

Termín: dle výše uvedeného časového rozmezí

18. Provést bezpečnostní akci RAZIE ve dnech 15. - 17. 8. 1988 na KZO, příživníky, recidivisty apod. Přípravu k provedení akce provést ve dnech 8. 8. - 14. 8. 1988. V tomto směru zaměřit taktéž kontrolně-metodickou pomoc směrem k OS SNB.

Odpovídá: N OOK SVB

Termín: dle výše uvedených časových údajů

19. Zajistit zesílení výkonu dopravní služby, zejména se zaměřením na bezpečnost a plynulost silničního a dálničního provozu, převozu rozmnožovací techniky, výbušnin, ilegálně držených zbraní, letáků apod. Současně věnovat pozornost psaní hanlivých nápisů a předmětů v blízkosti vozovek. Podílet se na plnění úkolů vyplývajících z bezpečnostní akce RAZIE.

Odpovídá: N ODS SVB

Termín: od 9. 8. do ukončení MBO

20. Vyčlenit potřebný počet příslušníků KDSD SVB, včetně služebních vozidel pro případné využití v rámci MBO na území hl. m. Prahy a Střč. kraje.

Odpovídá: N ODS SVB

Termín: po dobu trvání MBO

21. Provést od 9. 8. 1988 do 19. 8. 1988 kontrolně-metodickou činnost na OOVB Kouřim, Český Brod, Týnec n. L., Zbraslavice, Hořovice, Roztoky a Hostivice se zaměřením na plnění úkolů vyplývajících z MBO.

Odpovídá: N OPS SVB

Termín: podle výše uvedených časových údajů

22. Zajistit aktivizaci jednotek a členů PSVB a při výkonu služby je velet do míst, kde dochází ke zvýšenému nápadu tr. činnosti. Zejména tyto velet k plnění úkolů do smíšených hlídek.

Odpovídá: N OPS SVB

Termín: od 19. do 22. 8. 1988

23. Důsledně vyhodnocovat materiály získané k rozpracovaným osobám a předkládat návrhy na uvalení vazby, případně jiného zákonného opatření, která by jim zabránila páchání tr. činnosti.

Odpovídá: N OOK SVB

Termín: od 8. 8. do 28. 8. 1988

24. Ve spolupráci s příslušnými útvary SNV a prokuraturami na území Středočeského kraje prověřovat případné signály o přípravě závažné tr. činnosti osob ve výkonu trestu odnětí svobody. Projednat s předsedou Krajského soudu a Krajským prokurátorem urychlený nástup výkonu trestu odnětí svobody nebo vazby.

Odpovídá: ZN SVB

Termín: do 5. 8. 1988

25. V rámci kontrolně-řídící činnosti směrem k OS SNB zajistit, aby byl důsledně dodržován zákon č. 120/62 Sb.

Odpovídá: N OPS, ODS SVB

Termín: úkol trvalý

26. Výkonnému štábu důsledně hodnotit vývoj veřejno-bezpečnostní situace na území Středočeského kraje a ke zjištěnému stavu navrhovat a realizovat odpovídající bezpečnostní opatření.

Odpovídá: N výkonného štábu

Termín: úkol trvalý

27. Zajistit důslednou kontrolu režimu používání rozmnožovacích prostředků a reprografické techniky. Zvýšenou kontrolní činností provádět ve spolupráci s odpovědnými pracovníky zabránění výrobě a rozšiřování nepřátelských tiskovin. Pozornost věnovat taktéž ochraně státního a služebního tajemství.

Odpovídá: N O + SO VB

Termín: úkol trvalý

28. K zajištění zodpovědného plnění úkolů vytvořit 3 kontrolní skupiny, které provedou na OS SNB nejméně 2 kontroly, a to jednu v přípravném období a druhou v průběhu prováděného opatření. Kontroly provést na OS SNB Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Nymburk, Praha-východ a Praha-západ. Prověrkovou činnost provést podle zpracovaného zaměření a o výsledcích prověrek zpracovat písemnou dokumentaci, kterou předat na vedení správy VB.

Odpovídá: N OOK, OHK, OPS SVB

Termín: v průběhu prováděného opatření

29. Od 16 hod. dne 19. 8. do 08.00 hod. dne 22. 8. 1988 ustanovit zásahovou skupinu. Velitelem skupiny určuji náčelníka ŠPO kpt. Houbala. Současně v tomto časovém rozmezí provést zpohotovění výjezdu SVB k řešení bezpečnostní situace.

Odpovídá: ZN SVB, N OPS

Termín: dle uvedených časových údajů

Příslušníkům správy VB Středočeského kraje náleží za služební pohotovost a službu konanou nad stanovenou základní dobu služby v týdnu zvláštní odměna podle čl. 37 N MV ČSSR č. 8/87."

Zásadní dokument za náčelníka S VB plk. JUDr. Jaroslava Houbu podepsal mjr. JUDr. Zdeněk Čížek. Doplněna byla ještě:

"Poznámka k bodu č. 29

- v případě nasazení ŠPO vytvořit zásahovou skupinu z příslušníků PO VB a KDSD pod velením por. Paty. Zodpovídá: N OPS SVB."

Tamtéž, č. l. 1405-1413.

Dne 10. srpna 1988 je ještě doložena součinnostní porada u náčelníka S-SNB hl. m. Prahy a Sčk. (viz zápis Levého ze 16. 8. 1988):

"Přítomni: genmjr. JUDr. CARDA - náčelník S SNB

plk. Ing. NAKLÁDAL - náčelník KVS Praha

pplk. KULÍŠEK - náčelník PO KVS Praha

Program: Zajištění součinnosti při plnění bezpečnostních opatření k 21. srpnu.

Jednání zahájil a řídil NS SNB genmjr. JUDr. CARDA, který přivítal přítomné funkcionáře KVS a vyzval je k informování o prováděných opatřeních:

s. NAKLÁDAL

- služba u KVS je v období srpnových dnů zajištěna 5ti člennou skupinou velení a řízení, která bude ve stanovené dny v pohotovosti

- obdobně bude řešeno na OVS ve Středočeském kraji, kde bude v pohotovosti 2 členná skupina a řidič s vozidlem

- zvláštní plán opatření nebyl vydán, byly dány pokyny pro jednotlivé útvary na teritoriu, zejména pro strážní roty, kde budou omezeny vycházky vojáků základní služby, strážní služba bude posílena, obdobně pořádkové hlídky, u útvarů bude provedeno poučení

- z hlediska součinnostního vejdou ve styk s odd. obrany S SNB, obdobně na OVS bude navázána součinnost s OS SNB

s. CARDA

- informoval o výskytu letáků, nápisů, výskytu tiskovin, požádal o zabezpečení součinnosti při zjištění tohoto negativního jevu; využít zejména linku 158

- z hlediska chování mládeže je nutné věnovat pozornost nošení trikolor apod. - zde zejména zjišťovat iniciátory prodeje a rozšiřování

- je nutné mít dokonalý přehled o zajištění rozmnožovací techniky, aby nemohlo dojít ke zneužití, včetně chemikálií, papíru atd.

- jakýkoliv signál teroru, diverze, úniku státního tajemství je nutno okamžitě předat, aby se mohlo řešit

- zdůraznil nutnost zajištění střežení budov KVS a OVS v kraji, zejména v noční době od 19. do 22. 8. 1988."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 1070-1071.

4 Jednou z "podezřelých" byla patrně Lucie Váchová, později trestně stíhaná, viz: Sdělení VONS č. 797 Tr. postih proti účastníkům manifestace z 21. 8. 88, in: Informace o Chartě 77 č. 16, roč. 11 (1988), str. 13-15, a č. 898 Lucie Váchová stíhána pro pobuřování, in: Informace o Chartě 77 č. 3, roč. 12 (1989), str. 8-9.

5 K mechanismu přípravy a fungování OŠ FMV se Vykypěl později vyjádřil:

"Na tvorbu rozkazu MV ČSSR [k MBO] naše X., později II. správa SNB neměla žádný vliv, naším úkolem bylo pouze naplňovat informační tok a na základě našich informací mohla být MBO či MBA vyhlášena. Vlastní náplň rozkazu byla odvislá od toho, k čemu MBO či MBA bylo vyhlašováno, pokud vím, zejména se těmito rozkazy aktivizovala agenturní síť, došlo k aktivizaci technických prostředků, realizovaly se různé akce či projekty, např. Výbuch, Režim, případně v některých ojedinělých případech i akce Vlna. Objevovaly se tam i takové úkoly, jako např. nepřipustit nějakou činnost, či konání určité akce, přičemž o nepovolení této akce rozhodovaly politické a státní orgány, nikoliv složky ministerstva vnitra. Vím i o tom, že v těchto rozkazech bylo uváděno, že je třeba izolovat zejména organizátory nepovolených akcí. Dá se říci, že v rámci uplatňování jednoty SNB rozkazy MV ČSSR k MBO či MBA obsahovaly jak úkoly pro složku VB, tak i úkoly pro složku StB.

Otázka: Ke kterým událostem byly vydávány RMV ČSSR o vyhlášení MBO či MBA, a to v době, kdy jste vykonával funkci náčelníka II. správy SNB?

Odpověď: V období... byl RMV ČSSR... vyhlášen k 21. 8. 1988, potom tuším některé nezávislé iniciativy pořádaly demonstrace poslední soboty v měsíci a nevím, jestli právě k těmto událostem nebyl vyhlašován také rozkaz, pokud ano, tak se týkal Správy SNB Prahy a Střed. kraje. Dále byl vyhlášen rozkaz v souvislosti s 28. říjnem 1988, nevím, jestli byl vyhlášen k sympoziu Československo 1988, které se konalo v listopadu, dále rozkaz mohl být vyhlášen k výročí úmrtí Johna Lennona v prosinci 1988, potom byl určen znovu pro pražskou správu, dále byl vyhlášen rozkaz k událostem v lednu 1989, výročí upálení Jana Palacha, ale ten se rovněž týkal pražské správy. Potom v roce 1989 to byly oficiální výročí, nevím, jestli byl vyhlášen rozkaz k únoru, ale zcela jistě byl vyhlášen v souvislosti s májovými oslavami, koho se tento rozkaz týkal, to nevím, ale předpokládám, že byl celorepublikové působnosti a dále byl vyhlášen rozkaz k 21. srpnu a 28. říjnu 1989...

Otázka: Jaké otázky a problémy byly na operačních štábech FMV řešeny?

Odpověď: Na zasedání OŠ FMV byl nejprve přednášen doklad o operativní situaci, který přednášel někdo z operačního oddělení. Potom někteří z vyzvaných, popř. všichni přítomní prováděli doplnění dokladu o operativní situaci. Potom formuloval gen. Lorenc úkoly, které většinou měl již připraveny, ale formuloval i v některých případech další úkoly, které vyplynuly z problémů, o nichž se na poradě jednalo. Tyto úkoly byly jak obecného charakteru, tak i konkrétního charakteru, mezi ty konkretní např. patřilo připravit seznamy určitých osob, u nichž se nedopustí účast na určitých akcích, tyto konkrétní úkoly se týkaly konkretní součásti, měly zadaný termín a odpovědnost... kontrola byla prováděna, a to výlučně gen. Lorencem... v písemné, tak i ústní podobě."

Protokol o výslechu PhDr. Karla Vykypěla z 5. 8. 1991, in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVIII., č. l. 62-85.

6 Plk. JUDr. Miroslav Blažek (1929) byl od 15. 6. 1981 náčelníkem krajské správy SNB Hradec Králové, dne 30. 6. 1989 byl uvolněn z řad SNB do důchodu.

7 Plk. ing. Jan Muzikář (1934) byl od 1. 10. 1980 náčelníkem štábu a I. zástupcem náčelníka HS PS OSH, 1. 2. 1990 zařazen do kádrové dispozice a 28. 2. 1990 propuštěn ze služebního poměru vojáka.

8 Genmjr. Karel Sochor (1930) byl 1. 3. 1981 přemístěn z ČSLA do funkce náčelníka I. správy SNB, od 1. 5. 1989 nastoupil jako konzultant Kanceláře ministra vnitra, 30. 9. 1989 propuštěn ze služebního poměru vojáka do důchodu.

9 Pplk. (od 1. 11. 1988 plk.) JUDr. Jan Puklický (1940) byl 1. 6. 1979 ustanoven náčelníkem správy StB Brno, 15. 10. 1987 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka KS SNB Brno, od 20. 1. 1988 opět náčelníkem správy StB Brno, 16. 2. 1990 do zálohy a 31. 3. 1990 uvolněn ze služebního poměru.

10 Plk. JUDr. Ladislav Tříska (1938) byl od 1. 1. 1986 náčelníkem KS SNB České Budějovice, odvolán 12. 1. 1990, služební poměr příslušníka SNB ukončen 24. 6. 1990.

11 Pplk. Miloslav Žalman (1925) byl náčelníkem odboru HS PS OSH, bližší údaje se nepodařilo zjistit.

12 Pplk. JUDr. Jiří Škarka (1932) byl od 1. 10. 1980 náčelníkem správy VB Ostrava, 1. 6. 1988 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka KS SNB Ostrava, od 1. 5. 1989 náčelníkem KS SNB Ostrava až do uvolnění 5. 2. 1990.

13 Plk. Otto Sedlák (1933) byl 1. 1. 1980 ustanoven do funkce náčelníka KS SNB Ústí nad Labem, od poloviny prosince 1988 do konce roku 1989 náměstek ministra vnitra ČSSR.

14 Plk. JUDr. Pavel Korbel (1934) byl od 1. 2. 1980 náčelníkem S-StB Banská Bystrica, dne 31. 12. 1989 uvolněn ze služebního poměru příslušníka SNB do důchodu.

15 Mjr. ing. Karel Žalud (1949) byl dne 15. 2. 1984 dočasně pověřen výkonem funkce I. zástupce náčelníka VIII. správy, od 1. 7. 1985 zástupcem náčelníka VIII. správy (od 1. 8. 1988 letecké správy SNB), 31. 12. 1989 uvolněn ze služebního poměru příslušníka SNB.

16 Plk. JUDr. Karel Vacek (1927) byl od 1. 1. 1977 zástupcem náčelníka správy SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje, ke dni 1. 10. 1980 přemístěn a ustanoven do funkce náčelníka správy kriminální služby MV ČSR, od 1. 10. 1988 zařazen do zálohy pro přechodně nezařazené příslušníky SNB a 31. 12. 1988 uvolněn ze služebního poměru příslušníka SNB do důchodu.

17 Zmíněná informace se mezi materiály, z nichž se tato kolekce připravovala, nenacházela.

18 Náčelníkem FS VB byl od roku 1982 až do reorganizace v roce 1988 plk. Vojtěch Tomáš (1933).





Dokument 7b

1988, 4. srpna, Praha. - Informace o vývoji bezpečnostní situace v ČSSR k 3. srpnu 1988. Příloha k Dokumentu 7a.

Příloha k č. j.: OV-0025-2/S-88

I n f o r m a c e

o vývoji bezpečnostní situace v ČSSR ke dni 3. srpna 1988

Vývoj bezpečnostní situace v uplynulém období byl charakterizován snahou vnitřního protivníka, především osob soustředěných kolem tzv. charty, zneužít procesu přestavby v SSSR i u nás a zpolitizováním nepřátelské činnosti zvýšit vliv na čs. veřejnost.

Změnila se i jeho koncepce, od snahy o vytváření jednotné opoziční organizace, k budování širokého spektra opozičních skupin, jako jsou nezávislé mírové sdružení, mírový výbor "charty", ekologický výbor, společnost T. G. MASARYKA apod. Usiluje formovat i taková seskupení, která by byla zárodkem opozičních politických stran, jako např. tzv. demokratická iniciativa nebo tzv. iniciativa sociální obrany, orientovaná na přípravu nezávislých odborů.

V koordinaci s emigrantskými a ideodiverzními centry pokračuje snaha o zinternacionalizování činnosti nepřátelských živlů v socialistických zemích. Vedle propagandistické činnosti a snahy o pořádání společných akcí (např. seminář Praha 88), usilují i o vytvoření společné opoziční organizace, tzv. Evropský mírový parlament se sídlem v Praze. Prezentací své činnosti na veřejnosti chtějí docílit nejen aktivizaci nepřátelského prostředí, ale i širší aktivity čs. občanů, a tak vytvořit podmínky pro kulminaci akcí k výročí srpna 1968. S tímto cílem pokračuje i rozšiřování samizdatové produkce.1

Širokou publicitu výročí srpna 1968 věnují i západní sdělovací prostředky. Rozsáhle komentují průběh různých seminářů a akcí pořádaných na Západě k tématu "pražského jara", se snahou nalézt podobnost přestavby v SSSR s idejemi roku 1968. Zvýrazňovány jsou výzvy na adresu sovětských představitelů, požadující přehodnocení událostí srpna 1968. Výrazně se také zvýšil počet příspěvků ideodiverzních rozhlasových stanic, věnovaných aktivizaci nelegálních seskupení v ČSSR. Propagovány jsou zejména tzv. demokratická iniciativa a nezávislé mírové sdružení, jako "reálná síla" stojící proti československému vedení. Přitom "charta" je vydávána za hlavního iniciátora vzniku těchto skupin.

V měsíci červnu byly zachyceny první písemnosti reagující na blížící se výročí srpna 1968. V Brně se pokusil zadržený S. POPELKA rozšířit 1 500 letáků, vyzývajících čs. občany k demonstraci.2 Z Karlových Varů a Kladna byly rozesílány neznámými pisateli dopisy, vyzývající k akcím, které by odrážely názory na události před 20 lety. V tomto období bylo také zachyceno 126 samizdatových písemností, včetně materiálů "charty" a tzv. výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Dá se předpokládat, že jejich produkce se s blížícím výročím bude zvyšovat.

Přes provedená opatření, kterými se podařilo řadě nepřátelských akcí zamezit, jako např. schůzce kolektivu mluvčích, IV. fóru "charty"3 nebo tzv. mezinárodnímu semináři Praha 88, získané poznatky signalizují přípravu dalších akcí právě v období výročí srpna 1968. Měly by být převážně organizovány formou zasílání dopisů, prohlášení a různých dotazníků, nevylučují se však ani veřejné demonstrace.

Kupříkladu "charta" vydala dokument nazvaný "Výzva občanům pěti ZSS zúčastněných na vojenském zásahu 21. 8. 1968 v ČSSR".4 Byl předán k publikaci do zahraničí a jeho cílem bylo vytvořit tzv. občanský tlak na vlády SSSR, PLR, MLR, NDR a BLR k revidování tehdejšího internacionálního aktu, označit jej za nezákonný, za porušení suverenity ČSSR a mezinárodního práva.

Další její písemností má být tzv. Závěrečný dokument nátlakového charakteru shrnující ve své podstatě dosud nelegálně vydané materiály k událostem v roce 1968. Má být vydán k 21. srpnu.5

Do 19. srpna má být k tomuto výročí také vydán společný dokument nepřátelských živlů z NDR, PLR, MLR, SSSR a ČSSR.6

Ideodiverzní centra a emigrace v čele s Jiřím PELIKÁNEM a Františkem JANOUCHEM připravují "dopis čs. exilu M. Gorbačovovi", požadující revizi vstupu vojsk do ČSSR v roce 1968 a stažení současných sovětských jednotek z našeho území. Text dopisu byl zaslán signatářům "charty" a členům nepovolené Jazzové sekce k zorganizování podpisové akce. V předvečer 21. srpna má být dopis doručen generálnímu tajemníku ÚV KSSS.7

Intenzívně je prověřována informace o snaze "charty" za přímé účasti neustanoveného občana PLR vstoupit dne 20. srpna v 19.30 hod. do vysílání televizních novin s pomocí údajně dovezeného technického zařízení /bylo již použito v PLR/. Má být promítnut videozáznam rozhovoru se signatářem Václavem HAVLEM. Přijatá opatření mají za cíl zjistit organizátory a znemožnit uvedený záměr.

Charta" společně s tzv. nezávislým mírovým sdružením připravuje tzv. rozptýlenou manifestaci na den 21. srpna. Každý, kdo si připne trikoloru nebo složením barev svého oděvu vytvoří tento státní symbol, bude považován za účastníka manifestace. Vyjádří tak protest proti přítomnosti sovětských jednotek na našem území.8 "Sdružení" má připraveno i prohlášení k 21. srpnu s požadavkem odchodu sovětských jednotek z ČSSR, které hodlá zaslat gen. tajemníku ÚV KSSS.

S tímto úmyslem koresponduje i dopis z NSR, zaslaný na adresu Čs. rozhlasu v Praze. Neznámý pisatel doporučuje během 21. srpna nenavštěvovat kina, divadla a restaurace, nepoužívat veřejné dopravní prostředky, nenakupovat denní tisk a ozdobit hroby "obětí srpna". Úderem dvanácté hodiny mají čs. občané zastavit jízdu svých osobních aut a na 5 minut rozžehnout světla. Adresát je vyzýván k rozšiřování těchto instrukcí v co nejširší okruh známých. Anonymní dopisy a letáky s obdobnými instrukcemi a vyzývající k rozptýlené manifestaci byly zjištěny občany i v Severočeském, Jihočeském a Východočeském kraji.

V poštovních schránkách domu v Praze 9 byly zjištěny pozvánky na manifestaci na Staroměstském náměstí. Má se konat 21. srpna ve 20.30 hodin. V Praze 1 a Praze 3 bylo ve schránkách na dopisy nalezeno 16 letáků, jejichž text vyzývá občany, aby 21. srpna vyvěsili státní vlajky ČSSR a v 18.00 hod. se zúčastnili pokojné manifestace na Václavském náměstí.

I další informace z nepřátelského prostředí signalizují snahu vnitřního protivníka připravit demonstrace ve všech krajských městech. Jejich smyslem má být podpora lidských práv. Občané mají bojkotovat městskou dopravu, nosit smuteční oděvy apod. Aby se narušila akceschopnost Bezpečnosti, měly by se konat současně na dvou různých místech určitého teritoria. Mluvčí "charty" připravují "prohlášení k národu", které by mělo mladší signatáře vyprovokovat k vyvolání demonstrace.9 Byly zachyceny úvahy i o zorganizování celostátní symbolické akce - přerušení práce na pět minut bez dalších projevů.

Podle dosud neověřených poznatků se má i v MLR uskutečnit ve dnech 20. - 21. 8. 1988 na celém území MLR celonárodní podpisová akce pod rezoluci, ve které se maďarský národ omlouvá Čechům a Slovákům, že se v r. 1968 pod údajným nátlakem SSSR i maďarská vojska zúčastnila internacionální pomoci, což by se dnes nestalo.10

Na 20. srpna organizuje sraz závadové mládeže Jan SOLDAN z Uničova. Vlastní seznam 50 osob s okresů Šumperk, Olomouc a Vsetín s tím, že jsou zvány do restaurace "Na střelnici" v Uničově. SOLDAN má mít připraven písemný projev.

Na organizování uvedených akcí není mezi nepřátelskými živly jednotný názor. Především tzv. exkomunisté M. HÜBL, B. ŠIMON, St. FORST a další se od jejich příprav distancují. Příznačné je, že i někteří hlavní aktéři se snaží do provokací zatáhnout mladší vrstevníky a sami - jak signalizují poznatky - se jim vyhnout odjezdem na dovolenou mimo Prahu. Takový úmysl mají i členové "demokratické iniciativy" a další.

K podstatné změně taktiky dochází i u nepřátelských osob v prostředí římkat. církve. Především nelegální církev přechází od skryté podvratné činnosti k organizování nátlakových akcí na veřejnosti. Nejde jen o prezentování masovosti katolicismu, ale o nastolování politických požadavků. O tom svědčí i organizování podpisových akcí, z nichž nejzávažnější byla tzv. akce "moravských katolíků", kde v 31 bodech byl mj. kladen požadavek odluky církve od státu.11 Reakční katolické seskupení s cílem organizačně a ideově sjednotit legální i nelegální struktury se snaží eliminovat loajální část kléru a vyvolávat širokou aktivizaci laiků, kteří by se měli stát nositeli předkládaných požadavků zaměřených k odstranění státní regulace v oblasti církevní politiky. Jejich záměrem je zapojit do tohoto procesu i protestantské církve, s cílem vytvořit jednotnou frontu pod vlivem katolicismu.

Další nepřátelské akce vnitřního nepřítele jsou plánovány až po 21. srpnu. Již 25. srpna se má - podle vyjádření římkat. kněze bez státního souhlasu Františka LABANCE - konat v Nitře obdobná náboženská demonstrace jako 25. března v Bratislavě.12 Začátkem října se má uskutečnit v Praze "svatováclavská církevní pouť", zorganizovaná k 70. výročí vzniku ČSR.13 Plánuje se i "týden modliteb" v Doksanech u Litoměřic.

Také členové "demokratické iniciativy" a "nezávislého mírového sdružení" připravují na říjen tzv. fórum demokratické iniciativy zaměřené na vězeňství v ČSSR a mírové otázky.14

Všechny poznatky jsou dále ověřovány s cílem včas přijmout adekvátní opatření.

Veřejnobezpečnostní situace v ČSSR zůstává stabilizovaná. Nedošlo k vážnějšímu narušení klidu a veřejného pořádku. Opět byly zaznamenány anonymní telefonáty, upozorňující na umístění výbušnin ve veřejných objektech. Např. 10. července 1988 oznámil na linku 158 MS VB Praha neznámý muž, který se představil jako člen organizace UNITA, že v obchodním domě KOTVA je položena bomba. Provedená pyrotechnická prohlídka byla v tomto i dalších případech negativní. Neznámí pachatelé také vyhrožovali vyhozením vily vedoucího stranického funkcionáře do vzduchu, výbuchem bomby v obchodním domě v Č. Budějovicích.

Celkový objem kriminality v porovnání se stejným obdobím r. 1987 se nepatrně zvýšil /+ 0,5 %/, kdežto objasněnost klesla o 0,4 %. Celkem bylo za 1. pololetí spácháno 132 905 tr. činů a přečinů. K nárůstu došlo zejména u majetkové kriminality /o 6,1 %/. Násilná, mravnostní i hospodářská kriminalita se snížily. Podstatně vzrostly škody způsobené kriminalitou o 48,1 mil. Kčs na celkových 447 mil. Kčs. Z posledního období jako příklad lze uvést vloupání neznámého pachatele do státního zámku v Hrádku u Nechanic, který odcizením historicky cenných věcí způsobil škodu 700 tis. Kčs. Část odcizených věcí byla nalezena 23. 7. 1988 ve stropním prostoru vozu mezinárodního rychlíku Praha - Mnichov.

Pouze v měsíci červnu bylo odhaleno 13 osob, které se dopustily trestného činu nedovolené ozbrojování. Při domovních prohlídkách bylo zajištěno 5 pušek, 7 pistolí, 3 revolvery, 3 brokovnice, větší množství munice a vojenská vysílačka.

Počet mimořádných událostí v národním hospodářství, kromě živelných pohrom v minulých dnech, rozsahem nepřevýšil předešlá hodnocená období. Od počátku roku došlo k 12 MU /3 požáry, 5 poškození strojního zařízení, 3 případy železničních nehod v železniční dopravě a 1 znehodnocení mléka/ v národním hospodářství zaviněných úmyslným jednáním pachatelů. Jednání se dopustili ze msty vůči nadřízeným, v podnapilosti a z důvodů zakrytí stop po spáchání jiného trestného činu.

Je zjišťována zvýšená aktivita protisocialistických elementů v ČSD, zejména bývalých členů Federace lokomotivních čet. S touto aktivitou může mít souvislost nárůst úmyslného poškozování lokomotiv a vagónů. Např. od října 1987 až dosud došlo v žst. Košice k 4 úmyslným požárům lokomotiv s celkovou škodou 600 tis. Kčs. V květnu 1988 došlo v lokomotivním depu Sokolov k přeřezání tlakových hadic na 2 lokomotivách. Opakované rozpojení brzdových hadic u nákladního vlaku bylo zjištěno v 2. čtvtletí 1988 v žst. Borohrádek. Ani v jednom případě se dosud nepodařilo odhalit pachatele.

Přetrvávajícím negativním jevem v naší společnosti zůstává problematika emigrace do kapitalistických států. V 1. pololetí letošního roku emigrovalo 1 239 osob /o 240 více než v 1. pololetí 1987/, z toho 232 dětí ve věku do 15 let. Nejvýrazněji se na emigraci podílejí pracovníci dělnických profesí, kteří tvořili asi 45 % emigrantů. Další nejpočetnější skupinou jsou středně odborní pracovníci /asi 24 %/.

Trvale nejvyšší počet emigrantů pochází z Prahy, Středočeského kraje, Bratislavy a Západoslovenského kraje.

Pozornost čs. veřejnosti v tomto období vyvolalo nezákonné opuštění republiky čs. známými sportovci - reprezentanty. Jde o hokejistu VOLKA a fotbalisty KUBÍKA a KNOFLÍČKA.15

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 1, č. l. 112-118. - Kopie strojopisu.





1 Seminář konající se v Praze ve dnech 17. - 19. 6. 1988 za účasti aktivistů ze sedmnácti zemí byl opakovaně narušován zásahy StB, viz: Dokument Charty 77 č. 35/88 a sdělení VONS č. 778 Policejní akce proti mezinárodnímu mírovému semináři Praha 88, in: Informace o Chartě 77 č. 13, roč. 11 (1988), str. 2-3, Závěrečná zpráva o průběhu semináře Praha 88, in: Informace o Chartě 77 č. 13, roč. 11 (1988), str. 3-5, T. A. (= Petr Uhl): Několik zpráv ze semináře, tamtéž, str. 5-6.

2 Viz Sdělení VONS č. 779 J. Popelka znovu ve vězení, in: Informace o Chartě 77 č. 14, roč. 11 (1988), str. 13, č. 794 Hlavní líčení v tr. věci proti J. Popelkovi, in: Informace o Chartě 77 č. 16, roč. 11 (1988), str. 11, a č. 795 J. Popelka odsouzen, tamtéž, str. 12.

3 Čtvrté fórum Charty 77 bylo 14. 5. 1988 rozehnáno příslušníky SNB, předtím však ještě přijalo komuniké, viz: Čtvrté fórum Charty 77, in: Informace o Chartě 77 č. 10, roč. 11 (1988), str. 14-15.

4 Dokument Charty 77 č. 13/88 se správně jmenoval Výzva k veřejnosti pěti zemí - SSSR, Polska, Maďarska, Bulharska a NDR, in: Informace o Chartě č. 6, roč. 11 (1988), str. 7-8.

5 Dokument Charty 77 č. 40/88 Slovo k 20. výročí srpna 1988, in: Informace o Chartě 77 č. 15, roč. 11 (1988), str. 2-3.

6 Dne 10. 7. 1988 bylo vydáno Prohlášení Polsko-československé solidarity, in: Informace o Chartě 77 č. 14, roč. 11 (1988), str. 10-12.

7 Text dopisu in: Informace o Chartě 77 č. 13, roč. 11 (1988), str. 7-8, kde byl otištěn jako příloha Dokumentu Charty 77 č. 34/88 Iniciativa australských občanů.

8 Srovn. dokument Zpráva o připravované protestní "rozptýlené" manifestaci 21. srpna 1988, in: Informace o Chartě 77 č. 15, roč. 11 (1988), str. 7, viz též: Sdělení VONS č. 788 a Dokument Charty 77 č. 41/88 Policejní represe proti účastníkům akcí k 20. výročí sovětské vojenské intervence, in: Informace o Chartě 77 č. 16, roč. 11 (1988), str. 2-4.

9 Viz pozn. 6 zde.

10 V srpnu 1988 bylo v Budapešti vydáno Prohlášení maďarských občanů k 20. výročí Srpna, signované 180 podpisy, český text in: Informace o Chartě 77 č. 15, roč. 11 (1988), str. 6-7.

11 Jde o petici Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů v ČSSR, známé jako "31. bodů", jejímž autorem byl Augustin Navrátil, in: Studie č. 115 (1988), str. 54-60.

12 V Bratislavě na Hviezdoslavově náměstí proběhla 25. 3. 1988 tzv. svíčková manifestace, brutálně rozehnaná SNB. Srovn. Sdělení VONS č. 743 Represe v souvislosti s manifestací v Bratislavě, in: Informace o Chartě 77 č. 7, roč. 11 (1988), str. 6-7. V Nitře se patrně demonstrace neuskutečnila.

13 Dne 2. října 1988 se konala v katedrále sv. Víta na Pražském hradě poutní mše, během níž byli zadrženi někteří katoličtí aktivisté, v okolí Hradčan byly přítomny zásahové jednotky. Srovn. Sdělení VONS č. 824 Policejní represe proti katolické pouti u sv. Víta v Praze, in: Informace o Chartě 77 č. 19, roč. 11 (1988), str. 11.

14 Mělo jít o samizdatový časopis. Záměr se nerealizoval, viz: Anketa Demokratické iniciativy, in: Informace o Chartě 77 č. 15, roč. 11 (1988), str. 15-16.

15 Srovn. Zápotocký Vladimír: Ivo Knoflíček, Břeclav 1996.


Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |