ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ
ZLOČINŮ KOMUNISMU

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY
Securitas Imperii - sborník




Dokument 9

1988, 12. srpna, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 12. srpna 1988.

S e k r e t a r i á t

operačního štábu FMV

V Praze dne 12. srpna 1988
P Ř Í S N Ě  T A J N É !
OV-0025-7/S-88
Výtisk číslo: 22
Počet listů: 6

Schvaluji: [...]a

genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.
I. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV


Z á v ě r y

z jednání operačního štábu FMV konaného dne 12. srpna 1988

Jednání OŠ FMV řídil jeho náčelník, I. náměstek ministra vnitra ČSSR, genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc. Kromě členů OŠ FMV, jejichž účast je dokumentována v prezenční listině,1 se ho zúčastnil zástupce vedoucího XIII. odd. ÚV KSČ s. Jakub SOLÍK.

Z účasti na zasedání byli omluveni náčelníci V., XII. správy SNB a kádrové správy FMV.

Program jednání

1) Zahájení

2) Informace o bezpečnostní situaci na území ČSSR a její doplnění členy operačního štábu FMV

3) Kontrola uložených úkolů

4) Projednání úkolů k zajištění klidu a veřejného pořádku v souvislosti s výročím 21. srpna

5) Různé

[...]b

K bodu č. 2

Informaci o bezpečnostní situaci na území ČSSR přednesl s. Charvát. Doplnili ji:

s. plk. Viedenský

Podle poznatků ze zahraničních pramenů nejsou na území ČSSR připravovány v souvislosti s výročím 21. srpna široké protestní akce. Cílem je vytvořit dojem, že "Charta" podporuje proces přestavby v SSSR a současně odsuzuje naše stranické a státní vedení. Důraz klade protivník na organizování co nejširších protestních akcí v zahraničí.

s. pplk. Vykypěl

V PLR byly údajně zjištěny letáky a nápisy s výzvami k protestním shromáždění na Sněžce u příležitosti výročí 21. srpna. Signál je prověřován.

s. genmjr. Nemec

Na čs. hraničních přechodech je v současné době velmi silný provoz. Přes zvýšenou kontrolní činnost orgánů OPK nebyl zjištěn pokus o převoz závadového materiálu.

s. genmjr. Carda2

Od dne 7. srpna nebyl na území hl. m. Prahy zaznamenán výskyt letáků a nápisů.

Dne 11. srpna v Praze 10, poblíž Edenu, odložila neznámá osoba na zídku několik kusů tiskovin z roku 1969. Část těchto materiálů se podařilo zajistit.

Byl zjištěn poznatek, že příslušníci závadové mládeže PUNK se chystají ve spolupráci se stejně smýšlejícími osobami ze Severočeského kraje pomalovat pomocí barev ve spreji budovy v hl. m. Praze. Signál je prověřován.

s. mjr. Horák

Dne 10. srpna t. r. volal v Bratislavě neznámý pachatel na linku 158, že se připravuje únos letadla Svazarmu. Byla přijata příslušná opatření.

s. plk. Vacek

Je rozpracován případ zcizení výbušniny TRITOL při železniční přepravě. Dosud zjištěné skutečnosti nasvědčují, že k zcizení této výbušniny došlo na tzv. území nikoho mezi stanicemi Čop a Čierná nad Tisou.

s. pplk. Ondriška3

V noci na 12. srpna t. r. byla na ulici v Praze 6 dosud neznámým pachatelem pobodána vědecká pracovnice filozofické fakulty UK Praha, členka KSČ. Motiv činu není dosud zjištěn.

S dalšími příspěvky k bezpečnostní situaci vystoupili ss. Koman,4 Pejša5 a Žák.6

Závěr k 2. bodu jednání

Z jednání OŠ FMV vyplynulo, že vývoj bezpečnostní situace od posledního zasedání nedoznal výraznějších změn. Jako správná se ukazuje přijatá prognóza o třech základních variantách zamýšleného jednání protivníka. Z těchto důvodů se ukazuje nutnost i nadále dbát zejména na:

- důslednou ochranu klidu a veřejného pořádku

- mimořádnou aktivizaci agenturní sítě7

- vyhledávání všech signálů, zejména charakterizujících pokusy o teroristická jednání vůči místním funkcionářům; jde o možnost zneužití i psychicky nemocných osob

- zvýšit úsilí v boji proti vzniku mimořádných událostí, zejména v dopravě a významných hospodářských objektech.

S ohledem na silné přelidnění v hl. m. Praze a Bratislavě a některých dalších městech v ČSSR vyžaduje zabezpečování klidu a veřejného pořádku maximální citlivost, zejména při zákrocích. Je nutné mít na zřeteli, že snaha protivníka může v některých případech směřovat k vyprovokování neúměrného zákroku a jeho pozdějšímu zneužití k antisocialistické propagandě.

K bodu č. 3

Splnění uložených úkolů dokladovali ss. Starosta, Šabata,8 Carda, Pilský, Vykypěl a Ondriška.

Lze konstatovat, že uložené úkoly byly v zásadě splněny.

K bodu č. 4

I. náměstek MV ČSSR a náčelník OŠ FMV s. genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc. uložil tyto úkoly:

náčelníkovi V. správy SNB

Dokladovat dne 16. srpna 1988 stav přípravy útvaru k plnění uložených úkolů.

náčelníkovi II. správy SNB

Dokladovat přípravu opatření zaměřených k předpokládanému provokačnímu shromáždění na Sněžce. Termín dojednat přímo se sekretariátem I. náměstka MV ČSSR.9

Akci VLNA10 provádět ve variantě č. II s vyloučením vnější ostrahy objektů uniformovanými příslušníky. S úkolem seznámit náčelníky II. odborů S StB KS SNB na poradě dne 16. srpna 1988.

náčelníkům II. a XIII. správy SNB

Osobně dokladovat opatření v akci VSTUP. Termín dojednat cestou sekretariátu I. náměstka MV ČSSR.

náčelníkovi správy vojsk MV

Zpohotovit po dobu MBO na základně dvě zásahové skupiny OZU. O jejich nasazení rozhodne výhradně I. náměstek MV ČSSR.

náčelníkovi letecké správy SNB

Zpohotovit po dobu MBO jeden vrtulník pro potřebu nasazení zásahové skupiny OZU.

všem náčelníkům útvarů FMV a podřízených FMV

Po dobu MBO zabezpečit 100% služební dosažitelnost náčelníků útvarů a jejich zástupců.

Zabezpečit 50% služební dosažitelnost podřízených příslušníků.

náčelníkům S SNB hl. m. Prahy a Sčk., S SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk. a KS SNB

Zabezpečit po dobu MBO 100% dosažitelnost náčelníků správ a odborů.

Stupeň služební dosažitelnosti ostatních příslušníků určí náčelník KS SNB podle vývoje bezpečnostní situace na teritoriu.

Vyšší stupeň služební dosažitelnosti nebo služební pohotovost mohou jednotliví náčelníci nařídit na základě vývoje bezpečnostní situace a rozsahu plněných úkolů.

sekretariátu OŠ FMV

Zpracovat do 15. srpna 1988 podklad pro jednání s náčelníkem GŠ ČSLA s. genplk. Vackem a náčelníkem HŠ LM ČSSR s. Novákem.11

Vyrozumět písemně náčelníky útvarů podřízených FMV, kteří nejsou členy OŠ FMV, o stupni služební dosažitelnosti.

Závěr

Příští zasedání operačního štábu FMV se uskuteční dne 18. srpna 1988 ve 14.00 hodin v zasedací místnosti FMV, Majakovského ulice.12

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 1, č. l. 127-132. - Kopie strojopisu.





a Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).

b Vpravo razítko HS PS a OSH (viz Dok. 2); došlo 17. srpna 1988, č. j. 006009/88-9, přílohy 0.

1 Prezenční listinu tohoto zasedání OŠ FMV neměli editoři k dispozici.

2 Správa SNB hl. m. Prahy a Sčk. krátce před konáním OŠ FMV připravila informaci o bezpečnostní situaci ve svém terioriu v době od 5. do 11. srpna 1988:

"V hodnoceném období, podobně jako v předchozím 32. týdnu, byly zaznamenány převážně ojedinělé aktivity vnitřního, ale i vnějšího nepřítele, obsahově zaměřené k výročí Srpna 88.

Dne 5. 8. 1988 v 11.30 hodin se vyskytla v prostoru Václavského náměstí skupina osob s filmovou a televizní technikou, jejíž členové se snažili o natočení interview s náhodně vybranými čs. občany.

Na základě těchto poznatků, získaných prostřednictvím hlídky VB, ale rovněž z telefonátu čs. občanky na linku 158, a po konzultaci na II. S SNB bylo zjištěno, že jde o akreditované pracovníky NSR televizní společnosti ARD, kteří prováděli interview s čs. občany již předchozího dne. Z prověřeného Pramene bylo následně zjištěno, že tuto skupinu vyslal do prostoru Václavského náměstí vedoucí korespondent ARD v Praze Carl BRINGER, nar. 7. 2. 1929, který sám určil obsah otázek, které mají být čs. občanům položeny ('dne 21. srpna 1968 došlo v ČSSR k určitým událostem, můžete nám k tomu něco říci?' a dále 'myslíte si, že vzhledem k současné politické situaci v ČSSR mohou být politické osobnosti z roku 68 rehabilitovány ve společnosti?'). Pracovníci ARD prováděli tento průzkum mezi čs. občany cca 40 - 45 minut, během nichž se jim podařilo získat odpovědi od cca 20 čs. občanů. Z téhož prověřeného Pramene je nám známo, že s výsledkem interview, prováděných ve dnech 4. a 5. 8. 1988, nebyl vedoucí korespondent spokojen. Vyjádřil se v tom smyslu, že 'očekával více kritiky a nespokojených lidí'.

Téhož dne, t. j. 5. 8. 1988 v 17.15 hod., byla vozidla pracovníků ARD registrována v Praze 1, Křižovnickém náměstí. Jedná se o vozidla SPZ SHR-491, tov. zn. OPEL rekord, modré barvy a SPZ SHR Wolgsvagen s označením ARD-NSR. Dále disponují vozidly SPZ XOB-09-07 OPEL bílý combi a XOB-08-95 OPEL modrý.

Dne 8. 8. 1988 pak navštívil vedoucí korespondent ARD v Praze Carl BRINGER pravicového exponenta Čestmíra CÍSAŘE na jeho chalupě v Zadní Kopanině. CÍSAŘ údajně souhlasil s poskytnutím interview, předal však BRINGEROVI pojednání, které obsahuje jeho vzpomínky na události v roce 1968 a které si má BRINGER prostudovat. K natočení interview má dojít 15. 8. 1988, kdy se vrátí do ČSSR kameraman ARD. Při této příležitosti hodlá BRINGER požádat CÍSAŘE o zprostředkování rozhovoru s Alexandrem DUBČEKEM, a to v týdnu od 15. do 19. srpna.

Pokračuje rovněž činnost nově založené nelegální organizace 'Nezávislé mírové sdružení' (dále jen NMS), jejíž členové se sešli dne 8. 8. 1988 v bytě Jana CHUDOMELA. Hlavním tématem bylo projednání dopisu č. 3, určeného FS ČSSR, jehož obsahem je požadavek odsunu sovětských vojsk z území ČSSR a přehodnocení vstupu vojsk pěti států Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968. V další části schůzky diskutovali účastníci o 'Branném zákoně ČSSR' s aplikací na změnu tohoto zákona v PLR a vypracováním návrhu na změny v tomto zákoně u nás, který hodlá NMS rovněž zaslat FS ČSSR.

Dne 7. srpna 1988 v době od 4.30 do 9.00 hod. byl zjištěn v obvodu Prahy 1 zvýšený výskyt protistátních letáků s názvem 'Zpráva o připravované protestní rozptýlené manifestaci 21. srpna 1988'. Tyto letáky, v počtu asi 50 ks, byly převážně vylepeny na výlohy prodejen a účelových zařízení v prostorech Perštýn, Skořepka, Rytířská, Na Můstku, Perlová, Železná, Jilská, Malé náměstí, Staroměstské náměstí, Pařížská, Maislova a dále pak Jindřišská, Panská a v rychlíku R 770 na nádraží Praha - střed, jedoucím na trati Praha - Ústí n/Labem. Zajištěné letáky jsou předmětem odborného zkoumání.

S cílem včasného odhalování všech těchto letáků a 'výzev k 21. srpnu', zjišťování jejich výskytu na celém území hl. m. Prahy a následného dopadení pachatelů při jejich vylepování jsou organizovány od 5. 8. 16.00 hodin denní a noční průzkumy v době od 10.00 do 20.00 hodin a od 03.00 do 07.00 hodin. Tato opatření mají rovněž za cíl zjišťovat výskyt a činnost západních žurnalistů, odhalovat nejen jejich kontakty s představiteli CH-77, VONS a dalších protisocialisticky smýšlejících osob, ale kontrolovat rovněž kontakty náhodně vybíraných čs. občanů. V případě zjištěných pokusů o provokaci, ev. návodu k narušení klidu a pořádku ze strany těchto žurnalistů, provádět opatření s cílem zkrácení jejich pobytu v ČSSR."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 1054-1056.

3 Pplk. JUDr. Jan Ondřiška (1938) byl 1. 10. 1983 dočasně pověřen výkonem funkce zástupce náčelníka FS VB, od 1. 9. 1984 v záloze pro dočasně nezařazené příslušníky, od 1. 4. 1985 I. zástupce náčelníka FS VB, 1. 4. 1990 I. náměstkem ředitele správy, propuštěn 29. 2. 1992.

4 Jde o Andreje Komana (1943), u něhož nebylo zjištěno, na jakém útvaru sloužil.

5 Plk. Josef Pejša (1934) byl od 1. 10. 1982 zástupcem náčelníka III. S-SNB (HS VKR), od 1. 9. 1985 I. zástupcem, od 11. 5. do 24. 10. 1988 pověřeným zástupcem ve funkci náčelníka III. S-SNB, 1. 6. 1990 byla VKR na základě usnesení předsednictva vlády ČSSR č. 3 ze dne 4. ledna 1990 vyčleněna z podřízenosti FMV a zařazena do resortu FMNO, a to včetně plk. Pejši.

6 Plk. MUDr. Kornel Žák (1937) byl 1. 11. 1975 ustanoven zástupcem náčelníka zdravotnické správy FMV, od 15. 6. 1978 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka zdravotnické správy, od 1. 9. 1978 náčelníkem správy, od 1. 8. 1988 I. zástupcem náčelníka správy pro plán, rozpočet a sociální zabezpečení FMV, od 1. 1. 1990 dočasně pověřen výkonem funkce náčelníka správy, uvolněn ze služebního poměru 31. 10. 1991.

7 Již druhého dne - 13. srpna 1988 - získal "agenturní prostředek" II. odboru S-StB Praha informace ze schůzky aktivistů Nezávislého mírového sdružení (příloha k čj. CB-0060/3-2/88 - na S-SNB Praha registrováno 15. 9. 1988 pod čj. KS-00116-12/01-88):

"Dne 13. 8. 1988 se v bytě Jana CHUDOMELA ve večerních hodinách uskutečnila schůzka výboru Nezávislého mírového sdružení (NMS). Kromě jmenovaného se této v pořadí třetí schůzky zúčastnili MARVANOVÁ, ŠORMOVÁ, PAVLÍČEK, KOBAL, VYDRA, KAPLAN, ZEMAN Miloš a Martin ČECH. Její průběh byl pod kontrolou agenturních prostředků 2a. odboru S-StB Praha.

Jedním z bodů jednání bylo přijetí Lenky MARVANOVÉ (1963), členky ekologického výboru CH-77 a VONS, mezi členy NMS.

Dalším bodem byla obsahová stránka BULLETINU NMS č. 2, který je připravován k vydání a na jehož rozmnožování se podílí PAVLÍČEK. Přítomní se sjednotili na tom, že toto číslo bude obsahovat: texty dopisů zasílaných Sejmu PLR, generálnímu tajemníkovi ÚV KSSS, ÚV KSČ a představitelům zemí socialistického společenství, jejichž vojska v roce 1968 poskytla internacionální pomoc. Dopis musí obsahovat požadavek stažení vojska sovětské armády z našeho území jako zásadní formu přehodnocení činnosti L. I. BREŽNĚVA při řešení mezinárodní politiky ve střední Evropě v roce 1968. Dále bude obsahem tohoto BULLETINU článek o Afganistánu, opětovné otištění úvodního prohlášení NMS s výzvou rozšíření členské základny NMS a nově vyhotovený seznam členů NMS, který v současné době činí 65 osob.

Schválen byl obsah textu dopisu určeného Petru OBŠILOVI (1966) z Olomouce. Jmenovaný se dopustil tr. činu maření způsobilosti ke službě (§ 266/1 tr. z.) a nenastoupení služby v ozbrojených silách (§ 269/1 tr. z.). Uvedeného jednání se dopustil jako pacifista. Byl odsouzen k trestu odnětí svobody nepodmíněně v délce 22 měsíců - konec trestu dne 22. 9. 1988. V uvedeném dopise schvalují jeho činnost, která odpovídá programu NMS, s tím, že nad jeho osobou a dalšími jeho nástupci odmítajícími službu v ČSLA převezmou patronát. Po propuštění OBŠILA na svobodu mají zájem o osobní kontakt.

Patronátní činnost je dále orientována na nábožensky založeného člena sekty 'LETNIČNÍ HNUTÍ' - Vladana KOČÍHO (1964) z Prahy, vazebně stíhaného VOP Praha pro trestný čin dle § 269/odst. 1 tr. zákona. V tomto případě jej mají členové NMS písemně kontaktovat, vyjádřit solidaritu s jeho rozhodnutím nenastoupit vojenskou službu, psychicky jej podpořit a získat pro činnost v NMS.

Rozebírána byla dále otázka spolupráce NMS s Demokratickou iniciativou (DI) v oblasti zakládání tzv. 'Nadace Karla Havlíčka Borovského' v ČSSR. Inspirátorkou této činnosti je DI. Aktivní je v tomto směru Emanuel MANDLER (1932) z Prahy. K bližší dohodě zatím nedošlo.

Jednání výboru NMS navštívila také Jacquelina HENARD, nar. 16. 5. 1957, NSR státní příslušnice, trvale akreditována v ČSSR jako dopisovatelka FRANKFURTE ALGEMEINE ZEITUNG a externistka 32. běhu Letní školy slovanských jazyků. O existenci CHUDOMELA se dozvěděla dle svého vlastního vyjádření při návštěvě DIENSTBIERA, kde se také seznámila s letákem. Její hlavní zájem se orientoval na sociologický průzkum v ČSSR. Zajímala se o činnost NMS, jeho propojení na jiné iniciativy, vztah k náboženství a církvi, jaká je aktivita mladých lidí, co si tito myslí o současných poměrech v ČSSR, zda již mají zkušenosti z policejních represí atp. Rovněž neopomenula zájem o vztah NMS k roku 1968, vlastní zkušenosti členů NMS s rokem 1968 a nebo vliv rodiny. Informace od ŠORMOVÉ a PAVLÍČKA má v úmyslu zveřejnit, a to jak ve svém časopise, tak v relaci Hlasu Ameriky. Přítomní s publicitou NMS souhlasili s tím, že jim může jenom prospět.

V další části jednání byl rozebírán kontakt s organizací WOLNOSZCI POKOJ (WIP) v PLR, která má obdobné programové cíle jako NMS. Kontakt zprostředkovává Tomáš DVOŘÁK (1967), který má za úkol dovézt z PLR branný zákon. Ten bude porovnáván s čs. branným zákonem a následně vyvíjeny nátlakové akce na zákonodárce, aby k obdobné změně v otázce výkonu vojenské služby došlo i u nás. V této souvislosti se vedení NMS zajímá o odborníka, který má znalost právních norem a nařízení platných v podmínkách ČSLA.

Jiří PAVLÍČEK informoval přítomné, že z důvodu akceschopnosti a zkvalitnění činnosti NMS realizováním připomínek přívrženců NMS z různých krajů ČSSR je třeba do konce října 1988 zabezpečit vzájemné setkání i za účasti mezinárodních pozorovatelů. Jako místo setkání PAVLÍČEK předpokládá PRAHU pod názvem 'Forum NMS'. Není však ujasněna otázka organizačního zajištění celé této akce, a proto je uvažováno o této akci pouze v teoretické rovině.

Pro nejbližší období má NMS v plánu organizovat pochody NMS s vědomím, že tímto způsobem získají pro svoji činnost širší základnu. Pro období odvodů do ČSLA mají v úmyslu na základě podnětu Václava HAVLA připravit letákovou protiakci, jejímž cílem bude výzva k brancům, aby doplňování početních stavů ČSLA a svoji ústavní povinnost bojkotovali.

Analýzou poznatků získaných 2a. odborem S-StB Praha z průběhu dosavadních třech schůzek je možno charakterizovat současnou operativní situaci v NMS:

- snahou pomocí letáků dne 21. 8. 1988 organizovat rozptýlenou demonstraci s vyjadřováním nesouhlasu s pobytem vojsk SA na našem území a odsoudit internacionální pomoc v roce 1968,

- navázat užší spolupráci s organizací WIP v PLR, která má obdobné programové cíle jako NMS a je napojena na SOLIDARITU,

- pokusit se zabezpečit účast široké základny a zahraničních pozorovatelů na FORU NMS v měsíci září nebo říjnu 1988,

- rozpory v názorech na koncepci vlastní činnosti v dalším období, odmítání propojení s DI, nejednotnost přijetí Jaroslava ŠABATY do organizační struktury NMS jako ideového vůdce,

- zkvalitnit techniku zpracování BULLETINU vydávaného a rozšiřovaného v prostředí NMS, dokumentů a dopisů se zaměřením na konspirativní způsob jejich distribuce,

- vyvíjení nátlakových akcí na státní orgány v souvislosti s výkonem vojenské základní služby,

- snaha o internacionalizaci své činnosti jak v ZSS, tak i v KS. Tak si zabezpečit popularitu, finanční a jiné prostředky.

S cílem tuto nežádoucí činnost paralyzovat jsou navrhována následující opatření:

- prostřednictvím stávající a nově získávané agenturně důvěrnické sítě, za použití dezinformací vnášet mezi hlavní organizátory činnosti NMS rozpory a tyto prohlubovat i ve vztahu NMS k DI,

- v součinnosti s orgány vnitřní ochrany S SNV ČSR zajistit dopis NMS pro ods. Petra OBŠILA a tuto činnost zadokumentovat. Provést konzultaci s vyšetřovatelem, zda není tímto dopisem naplněna skutková podstata trestného činu schvalování trestného činu dle § 165/1 tr. z.,

- v součinnosti s 2. odbory S-StB v krajích přijímat operativně účinná opatření směřující k rozkládání snah narušovat klid a pořádek a v negativním duchu zmanipulovat část mládeže ze strany NMS,

- o záměru NMS narušit odvod branců informovat s cílem koordinace opatření III. S-SNB a 2. odbory S-StB v krajích,

- s cílem rozkrýt pachatele letákových akcí zaměřených k 21. 8. 1988. Organizovat na teritoriu hl. m. Prahy operativní průzkum. Zabezpečit agenturně operativní kontrolu představitelů NMS 21. 8. 1988 a účinnými preventivními opatřeními jim zabránit v pokusech narušit veřejný klid a pořádek."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., sv. XVIII., č. l. 1417-1420. Navazující agenturní zpráva doslovně citovala návrh dopisu, který měl být NMS zaslán P. Obšilovi do NVÚ Plzeň Bory (tamtéž, č. l. 1429-1430).

8 Ke genmjr. JUDr. J. Šabatovi srovn. pozn. 2 Dok. 3.

9 K setkání došlo. Srovn. Dvě prohlášení Polsko - čs. solidarity - komuniké z hranic, in: Informace o Chartě 77 č. 17, roč. 11 (1988), str. 15.

10 K akci VLNA srovn. pozn. 1 dokumentu č. 23, in: Securitas Imperii č. 3/1996, str. 175.

11 Podklad nebyl v přístupných materiálech nalezen.

12 Viz Dok. 11.


Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |