ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ
ZLOČINŮ KOMUNISMU

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY
Securitas Imperii - sborník




Dokument 11

1988, 18. srpna, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 18. srpna 1988.1

S e k r e t a r i á t

operačního štábu FMV

V Praze dne 18. srpna 1988
P Ř Í S N Ě  T A J N É !
OV-0025-17/S-88
Výtisk číslo: 22
Počet listů: 6

Schvaluji: [...]a

genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.
I. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV


Z á v ě r y

z jednání operačního štábu FMV konaného dne 18. srpna 1988

Jednání OŠ FMV řídil jeho náčelník, I. náměstek ministra vnitra ČSSR, genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.

Účast zasedání je dokumentována v prezenční listině.2 Kromě členů OŠ FMV se ho zúčastnil zástupce vedoucího XIII. oddělení ÚV KSČ s. Jakub SOLÍK.

Program jednání

1) Zahájení

2) Informace o bezpečnostní situaci a její doplnění členy OŠ FMV

3) Dokladace plnění uložených úkolů

4) Projednání dalšího postupu při zajišťování klidu a veřejného pořádku u příležitosti výročí 21. srpna a uložení úkolů

5) Různé, závěr

[...]b

K bodu č. 1

Jednání OŠ FMV zahájil jeho náčelník, I. náměstek ministra vnitra ČSSR s. genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.

K bodu č. 2 a 3

Informaci o vývoji bezpečnostní situace přednesl s. Charvát. Doplnili ji a současně o plnění úkolů k zajištění klidu a veřejného pořádku u příležitosti nadcházejícího výročí 21. srpna informovali:

s. genmjr. Carda

- dne 17. srpna 1988 byla v Praze 1 zadržena při rozdávání nepřátelských letáků skupina italských a španělských státních příslušníků, z nichž 8 byl zkrácen pobyt v ČSSR. Bylo u nich zajištěno 300 výtisků letáků;3

- dne 18. srpna 1988 v 10.00 hodin skupina italských a belgických státních příslušníků rozvinula na soše Svatého Václava na Václavském náměstí v Praze 1 transparent s provokačním textem a dále se pokusila rozvinout poblíž tohoto místa další provokační transparent o délce asi 20 metrů, podepsaný "Radical parti". Uvedené osoby byly zadrženy hlídkami VB a byl jim ukončen pobyt v ČSSR;4

- operativními prostředky bylo zjištěno, že se v konkrétním bytě v Praze 6 nalézá rozmnožovací centrum letáků, podepisovaných "České děti". Při domovních prohlídkách uvedeného a dalších objektů byla zajištěna rozmnožovací technika a větší množství nepřátelských tiskovin;5

- byly získány poznatky o přípravě osob z prostředí závadové mládeže na výtržnická jednání, zejména v souvislosti s fotbalovým zápasem konaným dne 20. srpna 1988 na hřišti Bohemians Praha. Byla přijata příslušná opatření;

- S SNB hl. m. Prahy a Sčk. je připravena k likvidaci případných protispolečenských vystoupení;

- byla navázána součinnost s velením pražské posádky ČSLA a na pražská nádraží jsou veleny smíšené pořádkové hlídky.

s. pplk. Vykypěl

- v součinnosti s XIII. správou SNB je zabezpečena akce VSTUP, v současné době probíhají preventivně bezpečnostní akce REŽIM a OCHRANA a ve spolupráci se S StB KS SNB je provedena příprava k akci VLNA;

- s ministerstvem dopravy a spojů byla projednána prevence mimořádných událostí v tomto rezortu;

- v součinnosti s KS SNB Hradec Králové a polskými přáteli je zajištěna akce SNĚŽKA;6

- bylo zjištěno, že někteří aktivní signatáři "Charty 77" se chtějí ve dnech 20. a 21. srpna vrátit z rekreačních objektů do Prahy.

s. plk. Pejša

- byl proveden dosud neobjasněný útok na muniční sklad ve Vimperku, v souvislosti s tím byla přijata opatření k zesílení ochrany těchto objektů;

- v ojedinělých případech dochází v souvislosti s výročím 21. srpna 1988 k výstřelkům v chování mladých vojáků z povolání. Případům je věnována patřičná pozornost. V Karlových Varech občanská pracovnice ČSLA společně s italským občanem rozdávali závadové letáky.

s. plk. Homola

- byly zjištěny poznatky k přípravě výtržností v souvislosti s fotbalovým zápasem, který se uskuteční dne 20. srpna 1988 v 19.00 hodin v Bratislavě. Tuto informaci dále doplnil s. plk. Mikula a informoval, že byla přijata odpovídající opatření;

- ukazuje se nezájem čs. občanů o činnost žurnalistů kapitalistických států, což u nich vyvolává zklamání.

s. genmjr. Nemec

- je patrný zvýšený tlak občanů NDR a PLR na tzv. zelené hranici. V porovnání s loňským rokem se značně zvýšil provoz na OPK, což ztěžuje kontrolní činnost. Přesto je věnována zvýšená pozornost přijíždějícím vízovým cizincům.

K bodu č. 4

Na podkladě jednání přijal náčelník operačního štábu FMV tyto závěry:

Operativní situace na území ČSSR je ovlivněna zvýšenou aktivitou vnitřního a vnějšího protivníka. Pozitivním jevem je, že se čs. občané často podílejí z vlastní iniciativy na odhalování rozšiřovatelů letáků a neprojevují zájem o rozhovory se západními žurnalisty v tom duchu, jak tito očekávali. Jejich postoj vyvolává u protivníka zklamání.

Vývoj bezpečnostní situace ukazuje, že ke třem dosud uplatňovaným základním okruhům nepřátelské činnosti protivníka je nutné přičíst i další - zvýšenou protispolečenskou aktivitu cizích státních příslušníků. Z tohoto vyplývá úkol připravit se a čelit provokacím skupin cizích státních příslušníků nebo skupin těmito osobami podněcovanými.

Zejména na území hlavních měst nelze připustit vyvěšování či nošení transparentů, čtení výzev, provokační proslovy, manifestační pochody apod. Úkolem příslušných náčelníků je nasadit k zajištění uvedených úkolů dostatečné síly a prostředky a konkrétní výkon služby přizpůsobit místním podmínkám.

Při provádění zákroků je vždy nutné sledovat i otázku jeho politického dopadu. Brát do úvahy, že jedním z cílů protivníka je vyvolat konfrontaci, které by bylo zneužito proti politice strany a státu.

Kromě těchto obecně závazných pokynů uložil náčelník operačního štábu FMV konkrétní úkoly jednotlivým náčelníkům:

Náčelníci S SNB hl. m. Prahy a Sčk. a II. správy SNB

- připravit zásahovou skupinu pro případné nasazení v akci VSTUP;

- zabránit kladení kytic a podobným provokacím na významných místech pravicovými exponenty;

- po ukončení MBO zpracovat samostatnou informaci o nepřátelské aktivitě cizích státních příslušníků. Využít k tomu i materiály z ostatních útvarů.

Náčelník II. správy SNB

- vyhodnotit průběh církevních poutí v Nitře a na Hostýně, zejména se zaměřením na činnost příslušníků nelegálních církví;

- poznatky, týkající se převozu závadových materiálů přes OPK, předávat neprodleně orgánům PS útvaru 9600 k přijetí příslušných opatření.

Náčelníci vnitřní a organizační správy FMV a XIII. správy SNB

- zabezpečit navázání součinnosti s přáteli z NDR v akci VSTUP.

Náčelník PS 9600 útvaru

- zpřísnit režim při přechodu čs. státních hranic, zejména italskými státními příslušníky. Případné poznatky předávat neprodleně II. správě SNB.

Náčelník inspekce ministra vnitra ČSSR

- uskutečnit prověrku systému dosažitelnosti příslušníků na dvou útvarech FMV.

Sekretariát OŠ FMV

- zajistit neprodleně informovanost náčelníků KS SNB o provokacích cizích státních příslušníků v Praze a navrhnout opatření;7

- zabezpečit mimořádný informační tok pro potřeby OŠ FMV.8

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 1, č. l. 133-138. - Kopie strojopisu.





a Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).

b Vpravo razítko HS PS OSH (viz Dok. 2); došlo 1. září 1988, č. j. 006009/88-10, přílohy 0.

1 Zápisy ze zasedání OŠ FMV z následujících dnů bohužel neměli editoři k dispozici.

2 Prezenční listina nebyla editorům k dispozici.

3 Srovn. pozn. 2 Dok. 10 a Informaci o protispolečenské aktivitě a konkrétních projevech vnitřních nepřátel na území republiky a v Praze v souvislosti s připomenutím událostí roku 1968, in: Lidové noviny, září 1988, č. 9, příloha, str. I-II.

4 Gen. Carda informoval přítomné členy OŠ FMV na základě této informace:

"Dne 18. 8. 1988 v 10.00 hod. zjistila operativní hlídka OS SNB Praha 1, že na Václavském náměstí v prostoru sochy sv. Václava rozvinuli tři muži transparent z bílé látky s nápisem 'SVOBODA'. V součinnosti s hlídkou PMJ MS VB byl transparent zajištěn a muži předvedeni do služebních místností SNB. Jednalo se o italské státní příslušníky:

LALLI Antonio, nar. 16. 4. 1952, bytem Řím
NEGRI Giovanni, nar. 16. 5. 1957, bytem Brusel - Belgie
PACI Gabriele, nar. 10. 7. 1955, bytem Cattotika - Itálie

Ve stejné době rozvinula skupina osmi osob další transparent v prostoru křižovatky Václavské náměstí, ul. Opletalova a Ve Smečkách. Jednalo se o pruh bílé látky o rozměrech 20 x 1,5 m s černým nápisem (písmena cca 40 x 20 cm) 'SPOLEČNĚ ZA DEMOKRACII 1968 - SOVĚTSKÁ VOJSKA PRYČ ZE ZEMĚ - RADICAL PARTY 1988 - SVOBODA - LIDSKÁ PRÁVA'. Dále byla na transparentu malba tanku a květin. Také tento transparent byl příslušníky SNB zajištěn a zúčastněné osoby předvedeny. Jednalo se o:

LORENZI Giuseppe, nar. 15. 5. 1947
DONVITO Luigi Vincenzo, nar. 20. 2. 1953
NOVENTA Oliviero, nar. 24. 6. 1957
BERTÉ Luicio Antonio, nar. 17. 2. 1940
CARAVAGGI Paula, nar. 18. 7. 1952,

všichni občané Itálie. Dále ve skupině byli belgičtí státní příslušníci:

Van GASSEN Georg Henri Joseph, nar. 1. 1. 1951
ROBERT Jean-Luo Pier, nar. 3. 3. 1963

a USA státní příslušnice:

BROWN Elisabeth Antonia, nar. 8. 8. 1956.

Rozvinutí transparentů a zákroku příslušníků SNB přihlíželo cca 300 - 400 osob, které se na výzvu příslušníků pokojně rozešly. Ve skupině přihlížejících byla kontrolována SMALE Alison Christine, nar. 5. 2. 1955, britská st. příslušnice, dopisovatelka tiskové kanceláře USA Associated Press.

Předvedení cizí státní příslušníci byli vyslechnuti dle § 19 zákona č. 40/1974 Sb. Elisabeth BROWN vypověděla, že do ČSSR přicestovala dne 15. 8. 1988 spolu s manželem Vincenzo DONVITO a přítelem Antonio LALLI přes OPK Petržalka. Dva dny pobývali v Bratislavě, kde rozšířili 3 000 ks letáků Radikální strany. Dále vypověděla, že účelem jejich cesty do ČSSR bylo rozšíření letáků a rozvinutí transparentu jako připomínka 20. výročí r. 1968. Na cestu je vyslala Radikální strana, která též hradila náklady. Ví o tom, že přicestovalo 14 členů Radikální strany a přivezlo 10 000 letáků a 2 transparenty.

Antonio LALLI vypověděl, že od sekretáře Radikální strany Sergio STANZANI z Říma dostali úkol manifestovat u příležitosti výročí srpna 1968 a vyvěsit v Praze transparent. Prohlásil, že si uvědomuje protiprávnost jejich jednání ve smyslu čs. zákonů.

Giovanni NEGRI uvedl, že do ČSSR přijelo větší množství skupin Radikální strany, ale že jejich členy osobně nezná. Toto potvrdil i Antonio BERTE a naznačil, že každá skupina měla svůj konkrétní úkol. On měl za úkol rozvinout transparent a dalších akcí se již neměl zúčastňovat. Jeho pobyt v ČSSR byl plánován do 22. 8. 1988. Z výslechů ostatních předvedených nebyly zjištěny podstatné skutečnosti.

Po sepsání zápisů o výpovědi a videodokumentaci transparentů a předvedených jim byla pracovníky OPV omezena platnost čs. víz a stanoven jim odjezd z ČSSR do 20.00 resp. 22.00 hod. přes jednotlivá OPK."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 1100-1101 a 1205-1207. Uvedená zpráva byla Cardou zaslána (pod čj. KS-495/01-88) nejen náměstkovi MV ČSSR, ale také republikovému ministrovi vnitra Jirečkovi a jeho I. náměstkovi Novákovi, náčelníkovi II. S-SNB Vykypělovi, primátorovi Z. Horčíkovi, vedoucímu tajemníkovi SKV KSČ J. Hamanovi a vedoucímu tajemníkovi MV KSČ M. Štěpánovi.

5 Srovn. Placák, Petr: StB a "protizákonné" písemnosti v osmdesátých letech, in: Securitas Imperii č. 1/1994, str. 44. Údaje o letákové aktivitě Českých dětí obsahuje již výtisk č. 2 informace II. správy SNB (příloha k čj. CB-0060/3-2/VN-88), určený KS SNB Praha (administrativně zaregistrováno až 15. 9. 1988 pod čj. KS-00116-13/01-88):

"Dne 11. 6. 1988 se v restauraci 'U MELOUNA' v Praze 1 uskutečnil hudební beatový koncert undergroundových skupin ŽENY, BISSEX, ŠANOV II, LITINOVÝ PEPA.

Organizátorem této akce, která byla legalizována jako oslava narozenin, byli přívrženci hnutí underground Vratislav MACHULKA (1950), Miloš VOLÁK (1955) a Jiří FIALA (1952). Uvedeného koncertu se zúčastnilo cca 150 lidí, mimo jiné i signatáři CH-77 David NĚMEC, STÁREK František, HÁJEK Bohumil, Miroslav JIREC, Jaroslav KUKAL, Jiří GRUNDTORÁD a Petr PLACÁK.

PLACÁK Petr (1964) při koncertu mezi přítomné rozšiřoval prohlášení, v němž 'ČESKÉ DĚTI' žádají o navrácení majetku šlechtě a řádům. Dle tvrzení PLACÁKA se jedná o sdružení mladých lidí, kteří nefilozofují jako jejich tatíci, ale provádějí i takové akce, po kterých je v Praze pěkně rušno. Uvedené prohlášení signoval pouze Andrej STANKOVIČ (1949) z důvodu, že jeho předci pocházeli z drobné šlechty.

V souvislosti s názvem 'ČESKÉ DĚTI' byl pouze v teritoriu Prahy zjištěn výskyt 10ti kusů letáků, které byly vhazovány do domovních poštovních schránek. Leták je opatřen textem vyzývajícím k účasti na pokojné demonstraci dne 21. 8. 1988 na Václavském náměstí od 18.00 hod. Dále obsahuje výzvu k odchodu sovětských vojsk, požaduje okamžité odstoupení vlády a vyvěšení čsl. vlajek na protest proti 'okupaci'. Leták je laicky zhotoven rámečkem a ofsetovou technikou.

Prováděnými agenturně technickými opatřeními v prostředí osob inklinujících k tzv. nezávislému mírovému sdružení (NMS) byl zjištěn 13. 8. 1988 kontakt Pavly JIROUTOVÉ (... 1966), bytem Praha 1, ..., na Jana CHUDOMELA. Jmenovaný byl žádán o podporu zamýšlené činnosti 'ČESKÝCH DĚTÍ' a její následování NMS. CHUDOMEL informaci JIROUTOVÉ vzal na vědomí, ale vlastní iniciativu v této činnosti NMS doposud nevyvíjí.

S cílem nepřipustit nežádoucí aktivitu negativně zpolitizovaných osob z řad mládeže jsou v součinnosti s 2a., 2b. odborem S-StB Praha a příslušnými odbory zdejší součásti přijímána operativní opatření s cílem zamýšlené akce paralyzovat."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVIII., č. l. 1431-1432.

V dokumentu zmiňovaná informace o "konkrétním bytu v Praze 6" se týká případu L. Váchové, srovn. úřední záznam kpt. JUDr. Šáry, kpt. JUDr. Hubáčka, mjr. Kučery a kpt. Štůly z OS SNB Prahy 6 ze 17. srpna 1988:

"Dne 16. srpna 1988 v 15.15 hod. bylo na linku 158 oznámeno, že v Praze 6, ul. Hošťálkova č. 4 se pohybovaly 2 mladé ženy ve stáří cca 27 let, oblečené v tmavé šaty, a jedna z nich měla přes rameno černou kabelku, ze které vyndala písemnost a vhodila ji do poštovní schránky na jméno VELEK Stanislav, Praha 6, ... Jmenovaný kromě popisu uvedl, že ženy šly směrem nahoru ulicí Hošťálkovou a před prodejnou potravin zahly vpravo. Na místo se dostavila autohlídka MO VB Břevnov, oper. průzkum OOK Praha 6 a ZN OS SNB Praha 6 pro VB kpt. JUDr. Šára. Šetřením na místě nebylo získáno dalších poznatků. Byla provedena zevní obhlídka schránek a nebyl již zjištěn výskyt dalších písemností. Písemnost, kterou odevzdal občan VELEK Ivan, nar. ... 1935, bytem dtto, obsahovala výzvu čs. občanům podepsanou tzv. 'českými dětmi'.

Do uvedeného prostoru byly veleny v noční době autohlídky, ale další výskyt písemností nebyl zaznamenán.

Dne 17. 8. 1988 byl zjištěn výskyt těchto písemností na celém území OS SNB Praha 6. Proto byly vyslány jak operativní, tak i pořádkové hlídky po celém teritoriu a zjištěné písemnosti byly shromážďovány na operačním středisku OS SNB Praha 6. Po vyhodnocení situace bylo konstatováno, že písemnosti pocházejí pravděpodobně z jednoho pramene. Byli tipováni pachatelé z řad ZKZO a členů CHARTY. V operativní hlídce ve složení kpt. JUDr. Šára, kpt. JUDr. Hubáček a kpt. Štůla byla prověřována HOFMANOVÁ Olga, nar. ... 1958, bytem Praha 6, ..., která je signatářkou CHARTY 77 a VONS. Bydliště jmenované se nachází v místě, kde se obě ženy, které roznášely písemnosti, ztratily z dohledu svědka VELKA. Pro vytěžování byla stanovena legenda, že v místě jejího bydliště došlo k násilnému tr. činu dne 16. 8. 1988 kolem 15.00 hod. a svědkové události uvádějí, že zde procházely 2 ženy uvedeného popisu, které se ztratily v blízkosti jejího bydliště. Při vytěžování byla jmenovaná dotazována, zda k ní v uvedenou dobu nepřišel někdo na návštěvu, na což odpověděla, že ne, zabouchla dveře a nechtěla dále komunikovat. Po chvíli znovu otevřela a ptala se, co se vůbec stalo. Bylo jí řečeno, že zde byla přepadena žena, která je těžce zraněna, a dle vyjádření svědků 2 ženy, které šly kolem, musely vidět pachatele. Na to Hofmanová řekla, že u ní byly na návštěvě 2 kamarádky, které odpovídají uvedenému popisu, ale že je nezná. Po dalším hovoru jmenovaná uvedla, že se jedná o Lucii VÁCHOVOU a Báru VESELOU. Jejich bydliště nezná a byly u ní na návštěvě do 21.00 hod. Dalším vytěžováním bylo zjištěno, že Váchová bydlí někde na Bělohorské ulici u prodejny obuvi. Na místě byla ponechána hlídka MO VB Břevnov a operativní hlídka pokračovala ve ztotožnění Váchové. Při prohlídce domu Bělohorská č. 16 bylo zjištěno, že ve druhém patře bydlí Otto VÁCHA. Po zazvonění přišla otevřít dívka, které kpt. Šára řekl 'Ahoj, Lucie!'. Ona mu na to řekla, že Lucie není, ta bydlí naproti. Po zazvonění na protější byt, který měl jmenovku KUDRNA, přišla otevřít dívka, které rovněž řekl: 'Ahoj! Ty mě nepozveš dál?' Ona ho pozvala dál. Kpt. Šára vešel do předsíně a viděl na zemi v kuchyni povalovat se různé písemnosti a mezi nimi výzvu čs. občanům podepsanou tzv. 'českými dětmi'. Na to hned vstoupili do bytu kpt. Hubáček a kpt. Štůla. Na dotaz, kde je pan Kudrna, nám bylo odpovězeno: 'co je vám do toho'. Prokázali jsme se služebními průkazy s tím, že sháníme pana Kudrnu. Při vizuální prohlídce bylo vidět velké množství závadových písemností, cyklostylové blány a cyklostylový rozmnožovací přístroj. Rovněž byl v místnosti psací stroj. Jmenovaná byla vyzvána k prokázání totožnosti a předložila občanský průkaz na jméno Lucie VÁCHOVÁ, nar. ... 1967, bytem Praha 6, ... Do bytu se dále dostavil mjr. Kučera a byla vyrozuměna obvodní prokurátorka dr. Smržová. Kpt. Hubáček vyrozuměl ZN S SNB pro StB plk. Chmelíčka a na místo se dostavil zástupce plk. Chmelíčka pplk. Bičánek. Dále byla vyrozuměna zástupkyně městského prokurátora dr. Turková, vyšetřovatelé StB.

V době mezi 11.00 a 11.30 hod. se do bytu dostavili holandští st. příslušníci VÁCHA Antonín, nar. ... 1957, bytem v Utrechtu, a RAYMOVÁ Zuzana, nar. ... 1956, bytem tamtéž, kteří šli navštívit Váchovu sestru Lucii. Jmenovaní mají odejet do Holandska dnešního dne v 15.00 hod. Přesné bydliště Utrecht, Scherzerhornstraat 13. Tito jmenovaní byli předáni operativním pracovníkům S SNB Praha - StB.

Celý případ byl ve 14.30 hod. dne 17. srpna 1988 předán vyšetřovateli StB."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 1072-1074.

Hlášení se objevilo i ve svodce S-SNB Praha:

"Dne 17. 8. 1988 v 11,00 hod. bylo operativními prostředky OS SNB Praha 6 zjištěno, že v bytě na adrese Praha 6, ... se údajně nachází větší množství letáků s názvem 'VYZÝVÁME ČESKOSLOVENSKÉ OBČANY', podepsaných 'ČESKÉ DĚTI'. Výskyt těchto letáků v dopisních schránkách občanů byl oznamován ve dnech 16. a 17. 8. 1988 na linku 158.

V uvedeném bytě je k trvalém pobytu přihlášena Marie KUDRNOVÁ, nar. ... 1948, která se však na této adrese nezdržuje. Byt fakticky užívá Lucie VÁCHOVÁ, nar. ... 1967, trvale bytem Praha 6, ... Na základě zjištěných skutečností bylo vyšetřovatelem StB OVŠ StB Praha zahájeno trestní stíhání ve věci trestného činu pobuřování podle § 100 odst. 1, písm. a, c, Trestního zákona a Lucie VÁCHOVÁ byla zadržena jako podezřelá z uvedeného trestného činu podle § 76 trestního řádu.

V době příchodu příslušníků SNB se do bytu dostavili býv. českoslovenští občané, nyní státní přísl. Holandska, manželé Antonín VÁCHA, nar. ... 1957, emigrant z roku 1979, nevlastní bratr Lucie VÁCHOVÉ, a Zuzana VÁCHOVÁ, nar. ... 1956, která se v roce 1980 z ČSSR legálně vystěhovala. Jmenovaní přicestovali do ČSSR dne 28. 6. 1988 s platností čs. víza do 17. 8. 1988.

Lucie VÁCHOVÁ byla vyslechnuta jako podezřelá z trestného činu pobuřování. Ke své osobě mimo jiné uvedla, že pracuje jako dobrovolná pečovatelka na Obvodním ústavu soc. služeb v Praze 7. Politicky organizována není a soudně trestána dosud nebyla. V průběhu roku 1988 však byla vyšetřována v souvislosti s účastí na FÓRU CH 77 v Odolené Vodě. VÁCHOVÁ svůj vztah k CH 77, závadovým tiskovinám a rozmnožovacímu zařízení výslovně nepopřela, odmítla se však k těmto otázkám vyjádřit.

Antonín a Zuzana VÁCHOVI se na základě výzvy dostavili k výslechu na OVŠ StB Praha. Výslechem svědků a prohlídkou vozu nebyla prokázána jejich účast na vyšetřované trestné činnosti a vzhledem k tomu, že jmenovaným skončila doba platnosti vstupního víza do ČSSR, byl ve spolupráci s OPV Praha zajištěn jejich odjezd v 08,00 hod. dne 18. 8. 1988 přes OPK Rozvadov.

Ve spolupráci s OS SNB Praha 6 a OD S SNB bylo dosud ustanoveno 15 občanů, kterým byly do poštovní schránky vhazovány letáky s názvem 'VYZÝVÁME ČESKOSLOVENSKÉ OBČANY'. Z uvedeného počtu 8 občanů učinilo oznámení na linku 158 a [?] věc oznámili na příslušném MO VB v Praze 6.

Dále byla ustanovena sig. CH 77 Olga HOFMANOVÁ, ke které Lucie VÁCHOVÁ spolu s další, dosud neustanovenou ženou přišla bezprostředně po vhození letáků do schránky jednoho ze svědků.

Na základě výše uvedených skutečností byly se souhlasem městského prokurátora v Praze nařízeny a vykonány domovní prohlídky v trvalém bydlišti Lucie VÁCHOVÉ v Praze 6, ..., další prohlídka byla uskutečněna ve faktickém bydlišti podezřelé v Praze 6, ... a třetí prohlídka byla provedena v bytě Olgy HOFMANOVÉ v Praze 6, ...

V průběhu domovní prohlídky v bytě na Bělohorské třídě 10, P6 bylo nalezeno několik desítek ks letáků 'VYZÝVÁME ČESKOSLOVENSKÉ OBČANY' a několik set letáků 'ŽIŽKOVÁCI, PRAŽÁCI', 50 ks rozmnožovacích blan s texty letáků a potřebami pro ruční rozmnožování tiskovin. Dále byly nalezeny materiály vztahující se k CH 77 /Infochy, Prohlášení a 92 ks samizdatů a pod./ a větší množství korespondence a magnet. kazet.

V průběhu domovní prohlídky v bydlišti Olgy HOFMANOVÉ byly odňaty rovněž technické prostředky k rozmnožování, písemnosti mající vztah k CH 77, periodika Revolver Revue, Vokno atd. Olga HOFMANOVÁ z obavy, že v místě jejího bydliště budou tyto věci nalezeny, krátce před započetím domovní prohlídky z bytu uprchla a skrývá se na neznámém místě.

Všechny odňaté věci budou podrobeny kriminalist. zkoumání a poté vyhodnoceny v součinnosti s útvary S StB. Dále budou prováděny výslechy svědků. Podezřelá Lucie VÁCHOVÁ byla dne 18. 8. 1988 v 00,10 hod. ze zadržení propuštěna."

Tamtéž, č. l. 1064-1065.

Jak zjištěné aktivity italských turistů, tak opatření vůči L. Váchové a O. Hofmanové byly uvedeny v další svodce S-SNB Praha:

"Poznatky z poslední doby ukazují, že občané z Itálie a Španělska přiváží do ČSSR, jak již bylo uvedeno v předchozí informaci, letáky k výročí 1968 - 1988 nadepsané 'ZA DEMOKRACII A SVOBODU'.

Dne 17. 8. 1988 v 10.35 hod. byli zadrženi při předávání těchto letáků Ital, bytem Řím, a španělská st. příslušnice, bytem Madrid, z nichž 700 se jim podařilo rozdat nebo rozhodit, zejména wve středu Prahy, a zbývajících 300 ks bylo zabaveno.

Jmenovaní dne 15. 8. 1988 přijeli do ČSSR, jejich auto bylo vyhledáno a střeženo na Gorkého náměstí. Ve večerních hodinách k tomuto autu přijela další auta s Italy. Postupně, jak auta přijížděla, byli Italové předvedeni k pohovoru s cílem podání vysvětlení a byly provedeny bezpečnostní prohlídky jejich aut. Při těchto prohlídkách byl ve vozidle Alfa Romeo nalezen balík obsahující asi 500 ks letáků 'Za demokracii a svobodu'. Činnost Italů byla zadokumentována a z jejich výpovědi vyplynulo, že do ČSSR přijeli jak Italové, tak i někteří Španělé jako členové, podle nich pokrokové, 'Radikální strany' s cílem propagovat její činnost, a popírají, že by znali obsah letáku v čs. jazyce.

Všem italským a španělským st. příslušníkům a příslušnicím byl zkrácen pobyt v ČSSR, zpracovány návrhy na stanovení odjezdu přes různá OPK.

Dnes (18. 8. 1988) v 10.05 hod. bylo příslušníky SNB zjištěno, že jeden Ital za podpory dalších dvou italských st. příslušníků vylezl na sochu sv. Václava a shora shodil několikametrový transparent, na němž bylo v českém jazyce napsáno 'Svobodu politickým vězňům'.

V tutéž dobu začalo dalších osm později zjištěných italských st. příslušníků rozbalovat transparent, se kterým chtěli pochodovat po Václavském náměstí. Transparent obsahoval tyto nápisy v českém jazyce:

Společně za demokracii 1968
Sovětská vojska pryč ze země
kresba tanku s květinami
Radical Parti
Svoboda - lidská práva.

Rovněž u těchto lidí se provádí dokumentace a výslechy, poté jim bude zkrácen pobyt a s doprovodem budou odesláni na čs. stát. hranice.

O činnosti těchto vízových cizinců byly informovány všechny obvodní a okresní správy SNB s pokynem k provádění aktivních opatření - aktivizaci agenturně důvěrnické sítě a zesílení prováděných operativních průzkumů v místech, kde se cizinci zdržují.

Další úspěšné opatření bylo provedeno na Praze 6, kde byly operativní cestou získány poznatky, že na Břevnově, v ulici ..., v bytě s vizitkou KUDRNOVÁ, bydlí Lucie VÁCHOVÁ, která je pravděpodobně autorem i rozšiřovatelem letáků s podpisem 'České děti'. Poznatky byly potvrzeny, zahájeno tr. stíhání ve věci a v bytech KUDRNOVÉ i její přítelkyně HOFMANOVÉ v Praze 6, ... byly provedeny domovní prohlídky ve smyslu tr. řádu. Průběh domovních prohlídek byl dokumentován na video.

V bytě KUDRNOVÉ, který s jejím souhlasem obývá od roku 1985 VÁCHOVÁ, bylo zajištěno celkem 73 položek - cyklostylové blány, cyklostylový rozmnožovací přístroj, psací stroj, velké množství samizdatů, letáky 'Žižkováci' a 'Slovo ke spoluobčanům', 40 ks 90 minutových magnetofonových kazet, 50 ks rozmnožovacích blan zn. Astra - zatím nepoužitých, a další zařízení i materiály potřebné k rozmnožování.

Rovněž domovní prohlídka u HOFMANOVÉ byla pozitivní, zde bylo zajištěno 80 položek - kazety, samizdaty, balíky bílých kancelářských a průklepových papírů, tiskařská barvy, namnožovací zařízení a pod.

Domovní prohlídky potvrdily poznatky získané operativní cestou, že VÁCHOVÁ (1967) a HOFMANOVÁ (1958) rozmnožovaly letáky 'České děti'. Váchová byla vyslýchána od 01.00 hod. dne 18. 8. 1988, přihlásila se k CH-77, VONSu a odmítla vypovídat. Hofmanová opustila svůj byt a dosud nebyla zadržena, proto bylo zahájeno stíhání ve věci.

V noci ze dne 13. na 14. 8. 1988 byl v Čelákovicích zjištěn výskyt závadových letáků v množství přibližně 100 ks s výzvou k účasti na rozptýlené demonstraci. Šetřením bylo zjištěno, že pravděpodobnými pachateli jsou Radek ŠIMICE (1962) a jeho společníci, kteří v inkriminovanou dobu byli v Čelákovicích a poté odejeli do Doks k Máchovu jezeru. Rovněž zde byl zjištěn výskyt 30 ks letáků stejného obsahu.

Ve spolupráci se S StB Ústí nad Labem byli Radek Šimice a jeho společníci předvedeni. Šimice a jeho kamarád VANĚČEK (1968) se při výslechu plně doznali k rozšiřování letáků v Čelákovicích a Doksech. Nezávisle na sobě označili oba jmenovaní jako iniciátora Stanislava PENCE (1970), zedníka, který se však k těmto skutečnostem odmítl vyjádřit do protokolu. Mimo protokol uvedl, že letáky dostal někdy kolem 8. 8. 1988 v restauraci 'Na Klamovce' v Praze 5 od neznámé osoby.

Dne 17. 8. 1988 bylo ŠIMICEMU, VANĚČKOVI a PENCOVI vyšetřovatelem VB v České Lípě vzneseno obvinění z tr. činu podle § 100 tr. zák.

Materiály byly konzultovány s krajským prokurátorem, bylo rozhodnuto propustit výše uvedené osoby a další šetření provádět na svobodě. PENC, ŠIMICE a VANĚČEK byli vyzváni, aby se dne 19. 8. 1988 dostavili na S SNB Praha. Pokud šetření neprokáže další tr. činnost, bude celý případ z rozhodnutí krajského prokurátora předán k řešení na NV Čelákovice. Rychlé a úspěšné řešení výše uvedených případů mělo za následek, že v noci ze 17. na 18. 8. 1988 nebyl zjištěn výskyt žádných letáků.

Přesto jsou získány poznatky o připravovaném negativním vystoupení vlajkonošů na fotbalovém utkání Bohemians - Sparta. Proto byla navázána úzká spolupráce s národními výbory, OV KSČ, LM, pořadatelem utkání i vedoucími okolních restaurací. Současně bylo přijato opatření, aby vlajkonoši nebyli vpuštěni na hřiště, připravuje se opatření i na trasách rozchodu pro případ, že by vlajkonoši a další fanouškové mladšího věku byli zneužiti k vystoupení na Václavském náměstí.

Byl navázán úzký kontakt s náčelníkem LM, v rámci Prahy je nepřetržitě ve službě 54 příslušníků LM, kteří drží službu na MV KSČ, OV KSČ a na rotách. Od pátku až do 22. 8. 1988 je na každém východě vyčleněno kolem 130 příslušníků LM v civilu, kteří jsou připraveni jako zásahová jednotka k použití na základě požadavku SNB Praha. Dalších 30 příslušníků LM bude nasazeno na fotbalové utkání Bohemians - Sparta ve Vršovicích.

Byly získány poznatky, že závadová mládež a členové dalších nepřátelských seskupení nebo jejich příznivci chtějí přijít v pátek a v sobotu na Václavské náměstí. Je několik signálů, že chtějí chodit bosi, ve smutečních oděvech s trikolorami, se svíčkami a bez občanských průkazů. Po shromáždění na Václavském náměstí by měli pochodovat na Staroměstské náměstí a Karlův most. Byly rovněž získány poznatky, že vystoupení nebo demonstraci těchto lidí budou filmovat a natáčet na video zahraniční novináři a pracovníci hromadných sdělovacích prostředků.

Situace bude neustále vyhodnocována a přijímána adekvátní opatření. V případě potřeby budou připravena k použití vodní děla, přístupové cesty na Václavské nám., Staroměstské nám., Karlův most budou blokovány tzv. trychtýři, kde bude probíhat perlustrace, případně předvedení známých provokatérů a iniciátorů i dalších živlů k pohovorům.

Na štábu MV KSČ jsou přijímána opatření v rámci všech služeb v Praze (dopravní služba, zdravotní služba, zásobování, ČSD) tak, aby byl zajištěn klid a veřejný pořádek.

Jsou přijímána i opatření ke znemožnění provokativní akce signatářů CH-77, kteří podle získaných poznatků chtějí dávat kytičky tzv. padlým v roce 1968 a předat provokativní petici na velvyslanectví SSSR."

Tamtéž, č. l. 1075-1078.

6 K akci SNĚŽKA srovn. Dok. 9.

7 Pravděpodobně z tohoto bodu vzešel "Požadavek S SNB k zajištění ochrany zájmových objektů a bytů stranických čelních představitelů, který vyplynul z operativní porady náměstka FMV s. Lorence ze dne 18. 8. 1988":

"Jedná se o zajištění těchto objektů z titulu zamezení vylepování plakátů, nevhodných nápisů, balíčků a případného zadržení osob nepřátelsky zaměřených.

Opatření se provádí pořádkovou službou VB, operativním průzkumem jen vně objektu bez kontaktu na V. S SNB.

Seznam objektů:

Pražský hrad
Hradčany
Úřad předsednictva vlády ČSSR - nábř. kpt. Jaroše č. 4, Praha 1
Hotel PRAHA - Sušická 20, Praha 6
FMZV - Loretánská, Praha 1
Úřad vlády ČSR - Lazarská č. 7, Praha 1
Státní ústav národního zdraví SANOPS

- vila - Xaveriova 10, Praha 5

- poliklinika I - Na cihlářce 6, Praha 5

- nemocnice - U Sanopsu 5/1500, Praha 5

ÚV KSČ - nábř. L. Svobody 1222/11 (?) Praha 1
Federální shromáždění - Vítězného února 1/52
FM - ul. Majakovského č. 22, Praha 6
Rezidence velvyslance SSSR - Na Zátorce 807/11, Praha 6
Dodávková služba Praha - Mladé gardy 1179/37, Praha 5
SPK - kpt. Jaroše č. 1993 (?), Praha 5

- Praha 3, Žižkov, Velehradská č. 25

Bydliště:

s. Jakeš   - Kozlovská č. 5, Praha 6
s. Štrougal   - Sušická č. 19, Praha 6
s. Indra   - Nad Šárkou č. 24, Praha 6
s. Vajnar   - Na Kodynce č. 2, Praha 6
s. Bilak   - U mrázovky č. 17, Praha 5
s. Pitra   - U mrázovky č. 17, Praha 5
s. Fojtík   - U mrázovky č. 17, Praha 5

tato bydliště střežit pouze po linii OP

s. Adamec   - Obránců míru č. 56, Praha 7
s. Hoffman   - Obránců míru č. 92, Praha 7
s. Haman   - Obránců míru č. 84, Praha 7
s. Zavadil   - Jeseniova č.1 55, Praha 3
s. Kempný   - U laboratoře č. 26, Praha 6
s. Jireček   - Vondroušova č. 1196, Praha 6
s. Lenárt   - Na Míčance č. 42, Praha 6

Toto opatření se týká období od 16.00 hod. dne 19. 8. 1988 do 08.00 hod. dne 22. 8. 1988."

Kromě toho je v dokumentu uveden seznam hotelů, v nichž měli pravděpodobně být ubytováni sovětští občané (na naší kopii chybí levý okraj textu: nadpis je "[?] skupin, které budou v období 20. -21. 8. 88 ubytovány v Praze", pod seznamem hotelů je azbukou připsáno "VSEGO: 1 500 čel."). Kopie strojopisu in: A. Lorenc spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 1115-1117.

8 Zhuštěný informační tok ve směru správa SNB Praha - I. náměstek MV ČSSR gen. Lorenc je možno dokumentovat dopisem gen. Cardy z 19. srpna 1988:

"Vážený soudruhu první náměstku,

v současné době je bezpečnostní situace v Praze charakterizována snahou vnitřního i vnějšího protivníka, především osob soustředěných kolem CH-77, o působení na veřejnosti a zorganizování protispolečenského vystoupení na veřejných místech, zejména ve středu Prahy.

Vnitřní nepřítel pokračuje v rozšiřování letáků, v nichž vyzývá k demonstracím v době výročí srpna 1968. Byly získány poznatky signalizující, že chtějí zneužít i tzv. vlajkonoše, kteří se zúčastní fotbalového utkání Bohemians - Sparta dne 20. 8. 1988 ve Vršovicích, k demonstrativnímu pochodu z Václavského na Staroměstské náměstí a Karlův most.

Vzhledem k těmto skutečnostem, v zájmu zajištění klidu a veřejného pořádku žádán o poskytnutí posily v síle 60ti příslušníků VB z PŠ SNB Brno, včetně zabezpečení jejich dopravy dvěma autobusy, které budou k dispozici výkonnému štábu náčelníka S SNB.

Tyto posily budou tvořit zálohu náčelníka štábu S SNB pro případ nasazení do akce k obnovení klidu a veřejného pořádku, proto žádám, aby byli vybráni příslušníci VB a jejich velitelé, kteří mají zkušenosti z výkonu pořádkové služby. Dále žádám, aby byli vybaveni štíty, přilbami a dlouhými obušky.

V souladu s plánem BO je třeba, aby posily nastoupily dne 20. 8. 1988 do 14.00 hod. a jejich velitel se hlásil u náčelníka S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje k předání dalších pokynů. Konec opatření je předpokládán dne 22. 8. 1988 v ranních hodinách."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVIII., č. l. 1249-1250.

Kromě toho 19. srpna gen. Carda žádal (pod čj. KS-496-2/01-88) náčelníka štábu LM MV KSČ Viléma Dandu:

"Vážený soudruhu náčelníku,

správa SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje provádí bezpečnostní opatření při 20. výročí internacionální pomoci vojsk Varšavské smlouvy. Vzhledem k tomu, že byly získány poznatky k provokacím a narušování veřejného pořádku, rozhazování letáků, vyvěšování transparentů s protisocialistickou tématikou a dalšími negativními jevy, narušujícími závažným způsobem klid a pořádek na území hl. m. Prahy, prosím Tě, soudruhu náčelníku, o pomoc při zajišťování tohoto bezpečnostního opatření.

Příslušníci LM v občanském oděvu budou mít za úkol provádět rozkladnou činnost mezi občany a v případě, že by došlo k narušování veřejného pořádku, by pomáhali příslušníkům VB na určených stanovištích.

Instruktáž příslušníků LM se koná dne 20. 8. 1988 ve 13.00 hod. v kině Praha (pro 70 příslušníků) a na OV KSČ Praha 1 (pro 30 příslušníků), kde budou seznámeni s bezpečnostní situací a úkoly."

V příloze dopisu je precizována dotace příslušníků Lidových milicí k posílení bezpečnostního opatření ve dnech 20. - 21. 8. 1988:

"- nástup dne 20. 8. 88 ve 13.00 hod.

70 příslušníků - v kině PRAHA, Václavské nám.
30 příslušníků - na OV KSČ Praha 1

Rozdělení sil:

- pro Václavské nám.  - 70 příslušníků jako záloha pro filtry na   přístupových komunikacích

1/   10 - Havířská - Na Příkopě

2/   5 - Václavské nám. - Na Můstku

3/   14 - 28. října - Václavské nám. - vyústění Jungmannova nám.

4/   10 - Vodičkova - Palackého

5/   10 - Jindřišská - Panská - Pol. vězňů

6/   5 - Štěpánská - V jámě

7/   2 - Ve smečkách - Žitná

8/   2 - Krakovská - Žitná

9/   2 - Opletalova - Pol. vězňů

10/   2 - Washingtonova - Pol. vězňů

11/   8 - 4 výstupy z metra (vestibuly), po 2 v každém výstupu na Václavské nám.

Spolupracují s příslušníky VB v civilu a uniformách, při tom se řídí jejich pokyny.

- pro Staroměstské nám. - 30 příslušníků jako záloha pro filtry na přístupovách komunikacích

1/   8 - Pařížská - Jáchymova

2/   6 - Dlouhá - Dušní

3/   4 - Celetná - Kamzíkova

4/   2 - Železná - Havelská

5/   2 - Melantrichova - Havelská

6/   4 - Malé nám. - ve zúžení na Staroměstské nám.

7/   4 - Platnéřská - U radnice

Spolupracují s příslušníky VB v civilu a uniformách, při tom se řídí jejich pokyny."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 1011-1013.

Krajský velitel LM Josef Haman přijal již 2. 8. 1988 vlastní opatření: pod čj. LM-022/88 vydal - za asistence náčelníka KŠ LM Josefa Vysokého - "Rozkaz krajského velitele LM k zabezpečení klidu a veřejného pořádku v období od 19. 8. do 22. 8. 1988", adresovaný všem OV KSČ (k rukám vedoucích tajemníků):

"Dne 21. srpna si připomeneme 20. výročí internacionální pomoci vojsk Varšavské smlouvy Československu.

Protože nelze vyloučit, že tohoto výročí mohou využít nepřátelsky smýšlející osoby k provokacím a osočování našich spojenců, zejména Sovětského svazu, nařizuji k zajištění klidu a veřejného pořádku provést ve dnech 19. 8. od 14,00 hod. do 22. 8. - 08,00 hod. tato opatření:

1. Zřídit dozorčí služby u všech OŠ LM, u velitelství [?] LM a rozhodujících ZJ LM: Do dozorčí služby určit velitele jednotek, které řádně poučit. Dozorčí služby držet v síle 1 + 2. Ostatní příslušníci OŠ LM a velitelství jednotek LM v přísné domácí pohotovosti.

2. Po celé uvedené období zvýšit bdělost příslušníků LM ke včasnému zjištění signálů o pokusech narušit klid a pořádek.

3. Politickou angažovaností příslušníků LM bojovat proti šíření nepravdivých informací a pomlouvačných zpráv mezi pracujícími. V zárodku zamezit případnému výskytu a rozšiřování nepřátelských tiskovin, hanlivých nápisů, letáků, hanobení památníků apod. Postupovat v součinnosti s příslušnými orgány SNB s využitím poznatků z minulých let.

Realizovaná opatření pokud možno provádět skrytě, především v občanském oděvu.

4. V měsíci srpnu zvýšit kontrolní činnost v jednotkách LM s důrazem na dodržování zásad bojové pohotovosti a na důsledné zabezpečení uložení zbraní, munice a trhavin, zabránění jejich zcizení a následnému zneužití.

5. V případě vyhlášení 4. stupně MBO vyčlenit podle zpracované dokumentace MBO stanovené síly a prostředky ve prospěch SNB.

6. O provedených opatřeních informovat náčelníka OS SNB.

7. Hlášení:

a/ 19. 8. ve 14,00 hlásit na KŠ LM nástup dozorčí služby na OŠ LM /dále hlásit každé střídání dozorčí služby/

b/ pravidelné hlášení vždy do 07,00 se stavem k 06,00 hod. a do 19,00 se stavem k 18,00 hod.

c/ 22. 8. předat na KŠ LM souhrnné hlášení do 08.00 hod.

d/ mimořádné události hlásit I H N E D !

/nasazení sil hlásit tabulkou - PŘEHLED SIL NASAZENÝCH PŘI MBO/."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVII., č. l. 1020-1021.

Správa SNB Praha postoupila prostřednictvím ÚOS FMV následující zprávu (čj. KS-00110/01-88) ze dne 20. 8. 1988 - "Informace o bezpečnostní situaci na teritoriu S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje v období od 19. 8. do 03.00 hod. dne 20. 8. 1988":

"V rámci S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje probíhají od 16.00 (?) hod. dne 19. 8. 1988 veškerá opatření stanovená plánem BO v plné síle. Probíhající opatření jsou upřesňována v souladu s vývojem bezpečnostní situace.

Bezpečnostní situace je charakterizována snahou vnějších i vnitřních nepřátel, zejména signatářů a stoupenců CH-77, o negativní působení na veřejnost a zorganizování tzv. protestní rozptýlené demonstrace dne 21. 8. 1988 na veřejných místech ve středu Prahy.

Agenturně operativními prostředky byl získán poznatek, že signatáři CH-77 chtějí předat protestní petici na velvyslanectví SSSR v Praze. Dosud však není rozhodnuto, zda petici předají současní, nebo bývalí mluvčí CH-77. Operativní kontrolu a další opatření provádí S StB Praha ve spolupráci s II. S SNB.

Do ČSSR přicestovali dva pracovníci redakce STERNU, a to Michail [?]DVAY a Niklas FRANK (syn válečného zločince K. H. FRANKA). Cílem jejich pobytu je získat materiál o současném dění v ČSSR v souvislosti se srpnem. Jmenovaní uskutečnili interview s KOHOUTEM a CIBULKOU v Brně. VACULÍK rozhovor o srpnu odmítl s tím, že se nyní zabývá výhradně ekologickými otázkami. Nejvíce informací získali od Václava HAVLA (v současné době v Hrádku u Trutnova), který uvedl, že dne 20. 8. 1988 má být předána na ZÚ SSSR v Praze petice CH-77. V neděli 21. 8. 1988 mají být kladeny věnce a kytice na místech, kde podle HAVLA došlo k 'masakrům' na čs. občany v srpnu 1968. Podle vyjádření HAVLA připravovanou manifestaci ve večerních hodinách dne 21. 8. 1988 na Václavském náměstí neorganizuje CH-77, ale ostatní antisocialistické síly.

Oba pracovníci STERNU se chtějí v ranních hodinách dne 21. 8. 1988 zúčastnit mše v kostele P. M. Sněžné v Praze 1, neboť předpokládají, že zde proběhne provokační akce k výročí srpna 1968.

Opatření k těmto osobám provádí S StB Praha.

Dne 19. 8. 1988 ve 12.15 hod. byl na základě agenturního poznatku zadržen hlídkou VB mladistvý Jiří ŠTENCL, nar. ... 1971, Valtice, bytem Litovel, ..., okr. Olomouc, student gymnázia tamtéž. U jmenovaného, který byl označen jako spojka CH-77, bylo nalezeno větší množství písemného materiálu protistátního zaměření. Dále se našly podací lístky PÚ Praha 110 01 - 12 podané jako rekomando ze dne 18. 8. 1988, které byly adresovány: APN, ÚV KSČ, s. Jakešovi, ČNR s. Kempnému, ÚV KSČ s. Lenártovi, ČTK, ÚV KSČ, FS, úřad předsedy vlády ČSSR, ÚV NF, ČNR, SNR, ÚV KSČ s. Fojtíkovi, s. Hoffmanovi, s. Šalgovičovi, s. Bilakovi, s. Indrovi, Kanceláři prezidenta republiky s. Husákovi.

Bližší informaci k podacím lístkům zadržený odmítl uvést. Jmenovaný i se zajištěnými písemnými materiály byl předán pracovníkům II. S SNB.

V současné době jsou orgánům Bezpečnosti předávány zbytky letáků 'České děti', rozšiřované v minulých dnech osobami, které již byly realizovány správou SNB.

Dne 19. 8. v 07.00 hod. byly v telefonní kóji na stanici metra Národní zajištěny letáčky (15 ks) pod názvem 'Zpráva o připravované protestní rozptýlené manifestaci dne 21. 8. 1988'. Uvnitř letáčků byly vloženy čs. trikolory.

Dne 19. 8. v 19.26 hod. bylo hlídkou OVB Metro zajištěno v telefonní kóji stanice metra Sokolovská 36 ks letáků vyzývajících občany k protestní manifestaci dne 21. 8. 1988. Letáky jsou podepsány 'Za nezávislé mírové sdružení - iniciativu za demilitarizaci společnosti, Jan Chudomel'.

Dne 19. 8. 1988 odhalila OS SNB Příbram autory a rozšiřovatele závadových letáků hanobících členy KSČ, které byly zajištěny dne [?] 7. 1988 v obcích Lhota a Obecnice. Pachatelům Františku KALINOVI (1939) a Jiřímu LUKÁŠOVI (1956) bylo vzneseno obvinění pro trestný čin podle § 198 písm. b/ trestního zákona. Ve dnech 18. a 19. 8. 1988 bylo provedeno rozkladné opatření vůči závadové partě mládeže z prostředí hnutí PUNCK ve městě Poděbrady. Provedeným opatřením bylo zabráněno v účasti této party na protestní manifestaci v Praze dne 21. 8. 1988. U tří iniciátorů byly zadrženy letáky vyzývající k účasti na této manifestaci. Případ bude předán k dalšímu opatření na 2a odbor S StB Praha.

Dne 19. 8. 1988 bylo pokračováno v operativním šetření k případu anonymního telefonátu veliteli střelecké roty LM v ZPA Pečky, okr. Nymburk, s. ČERNÉMU. Jmenovaný téhož dne ve 14.30 hod. oznámil, že při odchodu ze zaměstnání zjistil na své píchací kartě kresbu šibenice. Karta byla zajištěna a předána k provedení daktyloskopického zkoumání. Je pokračováno v operativním šetření a bylo přijato opatření k ochraně s. ČERNÉHO před případným fyzickým napadením.

Zvýšená pozornost je věnována mládeži soustředěné na okresech Rakovník, Kladno a Mělník v souvislosti se sklizní chmele. Na okrese Rakovník je celkem soustředěno 8 933 brigádníků, na okrese Kladno 1 200 brigádníků a na okrese Mělník 1 376. Jejich činnosti je věnována pozornost. Zatím nebyly zjištěny signály a skutečnosti, svědčící o protispolečenském a protisocialistickém jednání.

Bylo zjištěno, že jako odezva na opatření s italskými a belgickými státními příslušníky (stoupenci Radical Parti) byl svolán BRINGEREM štáb pracovníků ARD a bylo rozhodnuto, že od rána dne 19. 8. 1988 bude štáb ARD projíždět Prahou, aby v případě výskytu demonstrací mohl okamžitě natáčet. Současně bude jeden pracovník ARD připraven ve studiu pro případ, že by někdo podal informaci o výskytu jakékoliv protispolečenské akce.

Byly získány ohlasy na televizní pořad ze dne 18. 8. 1988 k událostem v ČSSR před 20ti lety. Pořad je kritizován, že zde zejména chyběly argumenty, které by vstup vojsk VS odůvodnily jako neodkladný a životně nutný pro další rozvoj našich národů.

Současně je vyslovována nespokojenost s tím, že byl dán velký prostor teoretikům, chyběl názor přímých účastníků a zejména těch, proti kterým byly vedeny útoky sdělovacími prostředky a jiné nátlakové akce, např. pracovníků soudů a prokuratur, příslušníků MV, zakladatelů JZD, milicionářů a dalších. Rovněž nebylo dáno slovo dělníkům, aktivním řadovým členům strany i nestraníkům.

Veřejnobezpečnostní situace v Praze a Středočeském kraji nedoznala podstatných změn a nevybočuje z normálu. Nebyl zaznamenán zvýšený výskyt mimořádných událostí ani jiné závažné trestné činnosti."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVIII., č. l. 1290-1293. Cardovu zprávu obdrželi také Z. Horčík, Jireček, M. Štěpán, J. Haman, Puchart (OV KSČ Praha 1), další výtisky byly odeslány na MS-VB, S-VB, S-StB Praha, II. S-SNB a V. S-SNB.

Následovala zpráva gen. Cardy "Informace o bezpečnostní situaci na teritoriu S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje v období od 03.00 do 15.00 hod. dne 20. 8. 1988" z 20. 8. 1988:

"V rámci S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje je pokračováno v realizaci opatření stanovených plánem BO. Bezpečnostní situace v hodnoceném období nedoznala žádných změn.

Na základě poznatku o snaze mluvčích CH-77 předat na velvyslanectví SSSR protestní petici bylo orgány S StB Praha v součinnosti s II. S SNB přijato opatření k překažení tohoto záměru.

Dne 20. 8. 1988 v 11.30 hod. bylo zjištěno, že mluvčí CH-77 JANÁT, HÁJEK a DEVÁTÝ směřují Korunovační ulicí v Praze 7 k velvyslanectví SSSR, a proto byli zadrženi a ve smyslu § 19 zák. č. 40/74 Sb. předvedeni k podání vysvětlení. Při bezpečnostní prohlídce byl u JANÁTA a DEVÁTÉHO nalezen třístránkový dokument s názvem 'Slovo k 20. výročí srpna 1968'. V dokumentu se uvádí, že vstup vojsk VS do ČSSR je největší vojenská operace po druhé světové válce, která měla za cíl utužení imperiální nadvlády nad naším státem a jejíž obrovské negativní důsledky postihují všechny sféry kulturního, politického a ekonomického života, a je charakterizována jako národní katastrofa. Dále se uvádí, že i přes velký odstup času vládne do současné doby v ČSSR totalitní a byrokratický režim, opírající se o zvůli Bezpečnosti. Zákrok v ČSSR byl předehrou k válce v Afganistánu a umlčení polské Solidarity. Dále se v dokumentu uvádí, že CH-77 se obrací ke všem svým spoluobčanům s výzvou zbavit se strachu a nebát se mluvit o svých názorech otevřeně a svobodně. Současně na adresu stranického a státního vedení je adresován požadavek těm, kteří pozvali před dvaceti lety vojska VS do ČSSR, proč byl zvolen právě tento a ne jiný postup. Materiál je signován jmény mluvčích CH-77 a za správnost jej podepsal Stanislav DEVÁTÝ.

Byl získán poznatek o uskutečněném interview vedoucího korespondenta NSR televize ARD Carl BRINGERA s bývalým ministrem školství a kultury, pravicovým exponentem Čestmírem CÍSAŘEM, ke kterému došlo dne 17. 8. 1988 v 10.00 hod. ve studiu ARD. Z poskytnutého interview vyplývá, že CÍSAŘ odpovídal na následující otázky:

- jaký byl akční program a jeho cíle v roce 1968, co by mohl říci k osobě DUBČEKA, osobní zážitky po vstupu vojsk VS v roce 1968, zda je možné, aby došlo k rehabilitaci osobností z tohoto období, a konečně zda změny v SSSR mohou mít vliv na další vývoj v ČSSR.

CÍSAŘ z již známých pozic hovořil o tzv. Akčním programu, tzn. že šlo o vědecky připravený program koncipovat socialismus novým způsobem, zbavit jej nánosu stalinských deformací atd. S použitím současných termínů o demokratizaci a pod. tvrdí, že všechny tyto termíny měly již tehdy v Akčním programu svou konkrétní podobu. V ekonomické oblasti hledá CÍSAŘ paralely s dnešní hospodářskou reformou. K osobě DUBČEKA řekl, že byl 'lidský, charakterní, upřímný a otevřený' atd. Připustil, že DUBČEK jako politik neobstál, protože nevyhodnotil vždy správně situaci a hlavně lidi kolem něho, měl být podle CÍSAŘE ostražitější. K současnému vedení řekl, že je natolik spjato se stagnačními jevy minulosti, že nemůže objektivně analyzovat a posoudit situaci současnosti. K současným reformám v SSSR řekl, že nejdříve GORBAČOVOVI nevěřili, ale nyní je tomu jinak. Uvedl, že i současné čs. vedení je rozděleno na příznivce a odpůrce reforem. Dále řekl, že je podstatný rozdíl v míře podpory lidu, kterou tento projevoval k reformám tehdy a dnes. Dnes je lid pasivní. Na otázku, zda má CÍSAŘ nějaké osobní přání či stanovisko, řekl, že si 21. 8. 1968 uvědomil, že politicky prohrál, ale je přesvědčen, že to byla prohra 'dočasná'.

Veřejno bezpečnostní situace v Praze a Středočeském kraji nedoznala v průběhu hodnoceného období podstatných změn. Nebyl zaznamenán ani zvýšený výskyt mimořádných událostí nebo jiné závažné tr. činnosti."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVIII., č. l. 1331-1332, konfrontováno s kopií tamtéž, č. l. 1310-1311.

Další "Informace o bezpečnostní situaci na teritoriu S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje v období od 15.00 hod. dne 20. 8. 1988 do 03.00 hod. dne 21. 8. 1988", odeslaná sekretariátu OŠ FMV, nesla datum 21. 8. 1988 (čj. KS-00110/01-88-72): "V souladu s plánem BO k zajištění klidu a veřejného pořádku na teritoriu S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje byly průběžně plněny stanovené úkoly. Celková bezpečnostní situace nedoznala za uplynulých 12 hodin podstatných změn.

Dne 20. 8. 1988 kolem 19.00 hod. se v prostoru u sochy sv. Václava na Václavském náměstí shromáždilo asi 90 - 120 osob a dalších 150 přihlížejících na chodnících, kterým neztotožněný asi 25tiletý, slovensky hovořící muž předčítal ustanovení vyhlášky č. 120 FMZV z 10. 5. 1976 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech. Mimo jiné vyzval přítomné k účasti na obdobných diskusích, které se mají konat vždy poslední sobotu v měsíci od 13. hod. na stejném místě. Průběh tohoto shromáždění byl natáčen televizními společnostmi NSR, a to ARD a ZDF. Byla zjištěna i účast pracovníka čs. televize. Mezi přítomnými byl rovněž první tajemník politické sekce ZÚ USA Robert NORMAN a někteří zahraniční novináři. Shromáždění bylo pod kontrolou orgánů SNB, kteří vzhledem ke klidnému průběhu neprovedli žádný zákrok. Účastníci shromáždění se kolem 20.00 hod. v klidu rozešli.

Z prostředí I. tajemníka politické sekce ZÚ USA v Praze Roberta NORMANA byl získán poznatek o tom, že dne 21. 8. 1988 ve 13.00 hod. budou položeny květiny u budovy čs. rozhlasu, u sochy sv. Václava na Václavském náměstí a před budovou ÚV KSČ. V 19.00 hod. téhož dne pak mají být v prostoru před sochou sv. Václava zapáleny svíčky.

Poznatek stejného charakteru byl získán i mezi aktivisty tzv. Nezávislého mírového sdružení, konkrétně v rozhovoru Jana CHUDOMELA s Ondřejem ČERNÝM. Mimo výše uvedená místa kladení kytic označili tito dva za další místo bývalou proluku U Myslbeka v ulici Na příkopech, kde v roce 1968 probíhaly diskuse ve stylu anglického Hyde Parku.

Podle dosud neověřeného poznatku z prostředí strojní fakulty ČVUT se studenti této fakulty vzájemně varují před účastí na připravované demonstraci na Václavském náměstí dne 21. 8. 1988 s tím, že hrozí nebezpečí zásahu SNB, ale naopak se mají shromáždit téhož dne kolem 18.00 hod. v prostoru mezi uvedenou fakultou a VŠCHT.

Dne 20. 8. 1988 v 18.10 hod. byl na dopravní značce na [?] km dálnice D-1 ve směru na Prahu zjištěn výskyt závadového nápisu. Na značce byla modrozelenou barvou namalována pěticípá hvězda, která byla přeškrtnuta, a pod ní nápis '1968 - 1988 NEZAPOMENEM'. Po zadokumentování byla dopravní značka odstraněna. Ke zjištění pachatele provádí další opatření OS SNB Benešov.

Dne 20. 8. 1988 bylo provedeno opatření k zajištění klidného a nerušeného průběhu fotbalového utkání BOHEMIANS - SPARTA. Během utkání ani po jeho skončení nedošlo k žádným negativním jevům.

Dne 20. 8. 1988 ve 20.45 hod. byl orgány ostrahy budovy Federálního shromáždění zadržen Josef KOCUR, nar. ... 1953, bytem Kladno, ..., stavební dělník Výstavby víceúčelových zařízení SVAZARMU v Praze 6, netrestán, bez politické příslušnosti. Jmenovaný rozbil skleněnou výplň vstupních dveří v zadním traktu budovy a krátce poté byl zadržen. Vzhledem k tomu, že nedovedl vysvětlit důvod vniknutí do budovy FS, byl zadržen a umístěn v CZZ. Případ šetří OS SNB Praha 1.

V průběhu hodnoceného období nedošlo k podstatné změně veřejnobezpečnostní situace."

Tamtéž, č. l. 1348-1350.

Předposlední Cardova zpráva tohoto charakteru nesla název "Informace o bezpečnostní situaci na teritoriu Správy SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje za dobu od 03.00 do 15.00 hod. dne 21. 8. 1988":

"V rámci S SNB jsou v souladu s plánem BO plněna stanovená opatření, situace je průběžně vyhodnocována a je pružně reagováno na její změny.

Bezpečnostní situace v posledních 12ti hodinách je charakterizována aktivitou jednotlivců z řad vnitřních nepřátel, zejména signatářů a stoupenců CH-77, kteří se snaží působit na veřejnost a vyvolat provokační akce, o jejichž dokumentování projevili mimořádný zájem zahraniční zpravodajové, zejména ze společnosti ARD.

Operativní cestou byl získán poznatek o činnosti ARD dne 20. 8. 1988. Pracovníci ARD společně s korespondentem ZDF JAUREM se dne 20. 8. 1988 v dopoledních hodinách pokusili natočit předání protestní petice CH-77 před ZÚ SSSR. Podařilo se pouze natočit záběry několika osob před ZÚ, neboť předání petice bylo zabráněno. Téhož dne natáčeli na Václavském náměstí pracovníci ARD od 18.00 do 19.00 hod., kdy bylo natáčení ukončeno, neboť se nic 'zajímavého' nedělo, bylo špatné počasí a nevhodné světelné podmínky. Vedoucí korespondent ARD BRINGER projevil obavy, že se natočený materiál neuplatní a nikdo v NSR o něj nebude mít zájem.

Dne 21. 8. 1988 chtějí pracovníci ARD jezdit po Praze s cílem natočit provokační akce k srpnu 1968. Již v 16.10 hod. mají objednán vysílací čas do NSR na Kavčích horách a do té doby musí materiál sestříhat.

Provokační akce k srpnu 1968 se dne 21. 8. 1988 soustředily na Václavské náměstí k soše sv. Václava.

V 10.45 hod. zde položili kytici slunečnic Jan DUS, nar. ... 1931, bytem Praha 6 - Suchdol, invalidní důchodce, signatář CH-77, DUSOVÁ Anna, nar. ... 1935, zubní laborantka, a Jan DUS ml., nar. ... 1966, student FFUK Praha. Kytice převázaná trikolorou byla odstraněna a jmenovaní byli po perlustraci propuštěni.

Ve 12.15 hod. položili k soše sv. Václava kytici karafiátů s trikolorou Věra MAŠKOVÁ, nar. ... 1932, důchodkyně, bytem Praha 1, ..., a Karel MAŠEK, nar. ... 1958, technik OPBH. Byli předvedeni na MO VB Václavské náměstí a po sepsání zápisu o výpovědi propuštěni.

Kolem 12.30 hod. bylo u sochy sv. Václava zjištěno postupné soustředění mladých lidí odpudivého zjevu a dalších osob. Ve 13.00 hod., po příjezdu pracovníků televizní společnosti ARD, ZDF (NSR) a AVC (USA), se zde shromáždilo celkem asi 150 lidí, některé osoby začaly házet květiny k soše sv. Václava a zpívaly čs. státní hymnu. Poté se rozdělily do 3 diskusních hloučků, kde prováděli zahraniční zpravodajové rozhovory s diskutujími občany. Podle operativních poznatků byli ve středu hloučků členové Nezávislého mírového sdružení, kteří vysvětlovali svůj program (demokracie, ekologie, ekonomika atd.).

Mezi účastníky byli zjištěni signatáři CH-77 Tomáš HRADÍLEK, nar. ... 1945, a Eva KANTŮRKOVÁ, nar. ... 1930.

Byl předveden Peter UHER, nar. ... 1968, zaměstnanec ČSD, trv. bytem Prievidza, přechodně ubytován v Praze, který dne 20. 8. 1988 předčítal v prostoru sochy sv. Václava text vyhlášky FMZV č. 120/76. V současné době probíhá jeho výslech.

Dále bylo v prostoru sochy sv. Václava kontrolováno a perlustrováno 93 osob.

V 11.30 hod. byli z prostoru Staroměstského náměstí hlídkou PMJ předvedeni na MO VB Benediktská PĚNIČKA Roman, nar. ... 1961, NĚMEC Jan, nar. ... 1967, oba bytem Hradec Králové, a BODLÁKOVÁ Dana, nar. ... 1969, bytem Dvůr Králové nad Labem. Jmenovaní byli částečně oblečeni ve smutečním oděvu s trikolorou a měli připnutou 'placku' s číslicí '20'.

V ranních hodinách dne 21. 8. 1988 byla operativním průzkumem zadržena a předvedena skupina 5 osob, podezřelých z vylepování závadových letáků (České děti) v prostoru Prahy 8, Ďáblice. Jednalo se o TAŠEK Jiří, nar. ... 1969, bytem Praha 8, ..., KLIMTOVÁ Helena, nar. ... 1969, bytem Praha 8, ..., JAREŠ Martin, nar. ... 1969, bytem Praha 7, ..., JEŘÁBEK Jan, nar. ... 1969, bytem Praha 8, ..., BAREŠ Marek, nar. ..., bytem Praha 4, ... Vytěžením jmenovaných bylo zjištěno, že na vylepování letáků se podíleli pouze BAREŠ a JEŘÁBEK, který údajně letáky našel v poštovní schránce. Oba jmenovaní vylepování letáků doznali.

JEŘÁBEK je ve styku se členy 'Nezávislého mírového sdružení' Jáchymem a Jakubem KAPLANOVÝMI. Další opatření provádí OS SNB Praha 8 v součinnosti s S StB Praha.

V posledních 12 hodinách je v různých částech Prahy zjišťován ojedinělý výskyt nápisů a závadových jevů.

Dne 21. 8. 1988 v 07.20 hod. oznámil na linku 158 ing. HERAIN Jiří, nar. ... 1920, výskyt závadového nápisu v Praze 5, ul. Strakonické, na pilíři bránického mostu. Jednalo se o nápis 'P A M A T U J  21. 8. 1968', nastříkán sprejem žluté barvy o rozměrech 1,5 x 3 m, výška písmen 70 cm. Po dokumentaci byl nápis odstraněn, opatření provádí OS SNB Praha 5.

Dne 21. 8. 1988 v 09.30 hod. byl autohlídkou PMJ MS VB Praha zjištěn v Praze 1, Husova 6, na pilíři v podloubí hákový kříž, který byl nastříkán světlemodrým sprejem, velikost 30 x 40 cm, 150 cm od země. Po dokumentaci byl hákový kříž odstraněn, opatření provádí OS SNB Praha 1.

Dne 21. 8. 1988 v 10.03 hod. byla hlídkou operativního průzkumu zjištěna v Praze 3, Chelčického 6 v okně ve 2. poschodí částečně vyvěšená čs. státní vlajka. Šetřením bylo zjištěno, že obyvatelé bytu JANÍČEK Josef, nar. ... 1947, a PLACÁK Petr, nar. ... 1964, se zde nenacházejí, proto byla vlajka odstraněna pomocí vozidla s plošinou Pražského požárního útvaru. Další opatření provádí Praha 3.

Dne 21. 8. 1988 v 15.15 hod. zjistila hlídka PMJ v Růžové ulici v Praze 1 nápis nastříkaný červeným sprejem ve znění '21. 8. 1968, okupace ČSSR, obrázek injekční stříkačky a pod ní nápis heroin'. Nápis byl ve 3 řádcích o velikosti 30 cm x 1 m. Nápis byl odstraněn, opatření provádí OS SNB Praha 1.

Bezpečnostní situace v Praze a Středočeském kraji je v posledních 12 hodinách bez podstatných změn, nebyl zjištěn zvýšený výskyt mimořádných událostí nebo jiné závažné trestné činnosti."

Tamtéž, č. l. 1377-1380.

Další představovanou zprávou do jisté míry nahrazující nedostatek dokumentů z vyšší úrovně OŠ FMV je souhrnná "Informace o průběhu bezpečnostního opatření dne 21. srpna 1988" (příloha k čj. KS-00110/01-88), jejíž zachovaná kopie dvanáctého výtisku neobsahuje průvodní dopis, a tudíž ani není signována:

"Bezpečnostní opatření dne 21. 8. 1988 byla prováděna dle schváleného plánu. V ranních hodinách byl na teritoriu hl. m. Prahy relativní klid. Byly zjištěny a dokumentovány dva závadové nápisy, a to na pilíři bránického mostu v Praze 5 nápis 'Pamatuj 21. 8. 1968' a v Husově ulici v Praze 1 hákový kříž.

V 10.45 hod. položili signatář CH-77 Jan DUS, jeho manželka Anna a syn Jan kytici slunečnic převázaných trikolorou u sochy sv. Václava na Václavském náměstí. Kytice byla odstraněna a jmenovaní byli po perlustraci propuštěni. Ve 12.15 hod. zde položili kytici karafiátů s trikolorou Věra MAŠKOVÁ a její syn Karel. Po předvedení na MO VB a sepsání zápisu o výpovědi byli rovněž propuštěni.

Kytice k soše sv. Václava plánovali položit mluvčí CH-77 Miloš HÁJEK a Bohumír JANÁT. Oba byli v dopoledních hodinách zadrženi a izolováni. Stanislav DEVÁTÝ, třetí mluvčí CH-77, byl zadržen již 20. 8.

V době, na kterou bylo ohlášeno v západních sdělovacích prostředcích pokládání kytic mluvčími, tj. kolem 12.30 hod., se v prostoru sochy sv. Václava postupně soustředilo cca 150 osob a začali zde natáčet pracovníci televizních společnosti ARD, ZDF /NSR/ a ABC /USA/. Některé z osob začaly házet květiny k soše sv. Václava a zpívaly hymnu. Skupina se rozdělila do 3 diskusních hloučků, jejichž střed tvořili členové tzv. Nezávislého mírového sdružení Tomáš DVOŘÁK, Hana MARVANOVÁ a Luboš VYDRA. Mezi účastníky byli též zjištěni signatáři CH-77 Tomáš HRADÍLEK a Eva KANTŮRKOVÁ. Členové Nezávislého mírového sdružení se pokoušeli vysvětlovat svůj program a vedli s přítomnými diskuse na téma svoboda, demokracie, zkrácení vojenské služby atd.

Mezi přítomnými byl zjištěn též Peter UHER, který dne 20. 8. 1988 předčítal v prostoru sochy sv. Václava text vyhlášky FMZV č. 120/76. Byl předveden na MO VB. Při sepisování zápisu o výpovědi podle § 19 zák. č. 40/74 Sb. odmítl podat vysvětlení.

Dále bylo kontrolováno dalších 120 osob, z toho 56 jich bylo z Prahy, 14 ze středočeského kraje, 46 z ostatních krajů ČSSR a 4 cizinci. Dle sociálního složení bylo 22 učňů a středoškoláků, 86 dělníků a zaměstnanců, 1 důchodce a 1 voják ZS.

Členové NMS v průběhu diskusí prováděli propagaci a nábor do NMS a sbírali podpisy pod Prohlášení NMS. Některé podpisové archy a další materiály NMS /tzv. Dopis NMS č. 1 - 3, anglické překlady, kopie dopisu kardinála TOMÁŠKA členům NMS atd./ se podařilo operativní cestou získat. Je předpoklad, že se organizátorům podařilo získat v průběhu celého odpoledne několik set podpisů.

Tomáš DVOŘÁK s Hanou MARVANOVOU sestavili prohlášení, ve kterém je internacionální pomoc vojsk VS v r. 1968 označována za okupaci a násilný zločin spáchaný Sovětským svazem proti českému a slovenskému národu. Vyjadřován v ní je nesouhlas se společenským pořádkem a požadován urychlený odchod sovětských vojsk, spravedlivé potrestání čelních představitelů tehdejší čs. moci, kteří se provinili zradou, vypsání nových voleb, skončení perzekucí proti signatářům CH-77 atd. Po přečtení prohlášení na Václavském náměstí bylo pod něj sebráno nejméně 200 podpisů. Prohlášení má být zasláno čelným představitelům ČSSR.

Jako hlavní organizátoři demonstrace na místě se projevovali především aktivisté NMS Tomáš DVOŘÁK, Hana MARVANOVÁ, Filip TOPOL, Ivan LAMPER, Jiří PAVLÍČEK a dále Vlastimil KULA, Josef MARAI, Hana ŠLÉGROVÁ, Oliver POLAKOVIČ, Zbyněk KOUBA a Jaroslav KALOUS.

V 19,40 hod. se demonstranti na výzvu organizátorů odebrali na Staroměstské náměstí. V čele průvodu byly neseny čs. státní vlajky. Byla skandována hesla: 'DUBČEK, SVOBODA, dejte nám svobodu, Rusové domů, v jednotě je síla, vy se nás bojíte, komu sloužíte?, dejte nám zbraně, dáváme vám na ně, gestapo, fašisti, střílejte do nás' apod.

V prostoru Staroměstského náměstí demonstranti zpívali opět hymnu, píseň Ach synku, synku a ozývaly se výzvy k pochodu na Hrad. Vzhledem k této situaci byly povolány zálohy /100 příslušníků pohotovostní jednotky VB a 100 příslušníků z OO VB/. Byla uzavřena Pařížská ul., provedeny uzávěry mostů a zesílena ostraha budovy ÚV KSČ a ZÚ SSSR.

Průvod demonstrantů pokračoval přes Náměstí Krasnoarmějců na předmostí Karlova mostu, kde asi 400 demonstrantů usedlo na zem a kladlo pasivní odpor příslušníkům SNB. Za stálého skandování hesel se demonstranti odebrali přes Smetanovo nábřeží k Národnímu divadlu. Dav zatarasil křižovatku u Národního divadla a způsobil přerušení dopravy. Příslušníci SNB uzavřeli předmostí mostu 1. máje a do blízkosti počaly najíždět zásahové jednotky z prostoru od Karlových lázní. Průvod demonstrantů se dal na pochod po Gottwaldově nábřeží směrem k ZÚ NDR. Zde se příslušníkům SNB podařilo asi 1/3 nejaktivnějších demonstrantů oddělit od náhodně přihlížejících osob. Postupně se podařilo obnovit provoz na mostě 1. máje a Smetanově nábřeží.

Aktivní část davu se vrátila zpět na Národní třídu a postupovala směrem k Jungmannovu náměstí. Zde skupinka osob hodila proti příslušníkům několik lahví a bylo proti ní použito mírnějších prostředků a někteří byli zadrženi. Asi 300 osobám se podařilo proniknout na Václavské náměstí a ve 23.00 byly vytlačeny směrem k Anglické ulici.

Ve 23.40 hod. byl již dav rozptýlen. Od 24.00 hod. je prováděn operativní průzkum, střežení důležitých objektů a trvale blokován Karlův most.

Demonstrace se aktivně zúčastnilo více jak 4 000 osob, převážně mladých lidí. V průběhu opatření bylo předvedeno [?] osob. Průběh šetření ukazuje, že některé z nich budou muset být umístěny v CZZ.

Bylo předvedeno 7 vízových cizinců /SFRJ, NSR, Španělsko, Francie, Velká Británie/. Šesti z nich bude omezena platnost čs. víza a určena doba odjezdu z ČSSR.

Z průběhu podstatné části demonstrace byla pořízena videodokumentace včetně zvukového záznamu.

V průběhu opatření byl zraněn jeden příslušník SNB hozenou lahví. Bylo mu okamžitě poskytnuto ošetření v ÚN SNB. Zranění si nevyžádalo hospitalizaci.

Bylo zjištěno, že o průběhu demonstrace již v nočních hodinách informoval signatář CH-77 Jan URBAN Jana KAVANA do Londýna, redaktorku RSE Libuši ČEŘOVSKOU a sovětského občana Alexandra PODROBINĚKA, který jej zpětně informoval o průběhu demonstrace tzv. Demokratického svazu v Moskvě. Obě akce shodně hodnotili jako úspěšné. Ze získaných poznatků rovněž vyplynulo, že dne 22. 8. 1988 se současně v ČSSR, NDR, PLR, MLR a SSSR uskuteční tiskové konference pro západní sdělovací prostředky, na kterých bude zveřejněno společné prohlášení k výročí 21. 8. 1968 signované zástupci antisocialistických sil z uvedených zemí. URBAN pozitivně hodnotil prohlášení tzv. Demokratického svazu v SSSR k čsl. lidu, které v průběhu dne 21. 8. 1988 telefonicky předal manželce URBANA Jurij MIŤUNOV z Moskvy. Text byl předán manželkou URBANA dopisovateli HA NAEGELEMU.

Ze zhodnocení průběhu veřejného vystoupení nepřátelských elementů dne 21. 8. 1988 v Praze vyplývají následující závěry:

- ačkoliv navenek byly akce organizované CH-77 a NMS presentovány odděleně, potvrdilo se, že byly úzce koordinovány a veškerá činnost NMS je prakticky řízena CHARTOU 77;

- průběh demonstrace na Václavském náměstí byl zvláště v úvodní části plně podřízen potřebám zahraničních zpravodajských štábů, které průběh zaznamenávaly;

- potvrdila se změna taktiky antisocialistických elementů, kdy se nepřátelská aktivita směrem k veřejnosti přesouvá ze značně zkompromitované CHARTY 77 na nově vytvářená seskupení /v tomto případě NMS/. Nepřátelské elementy zneužívají přirozené mentality mládeže, její ochoty riskovat konfrontaci se státními orgány, její politické nezralosti a naivity k vyvolávání antisovětských a protikomunistických nálad;

- byl zjištěn záměr organizátorů vytvořit ze shromáždění dne 21. 8. 1988 precedens a organizovat podobné akce na Václavském náměstí pravidelně vždy poslední sobotu v měsíci, počínaje zářím 1988."

Tamtéž, č. l. 1386-1390.

Správa SNB hl. m. Prahy a Sčk. zpracovala i následující informaci "o nasazení sil a prostředků v rámci bezpečnostních opatření ve dnech 20. - 21. 8. 1988":

"K zajištění klidu a veřejného pořádku na území hl. m. Prahy v souvislosti s 20. výročím internacionální pomoci spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy byly vydány NS SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje rozkazy č. 4 a 14 v souladu s RMV ČSSR č. 1/88. Tyto rozkazy zahrnovaly veškeré úkoly k zajištění klidu a veřejného pořádku včetně zabezpečení sil a prostředků.

Od 16.00 hod. dne 19. 8. 1988 bylo vyhlášeno bezpečnostní opatření SOCHA, které zahrnovalo v 1. úseku Václavské náměstí a nejbližší okolí a ve 2. úseku Staroměstské náměstí a jeho okolí včetně Karlova mostu.

Hlavní důraz v tomto opatření byl kladen na příslušníky operativního průzkumu v součinnosti s příslušníky pořádkové služby VB. Úkolem operativního průzkumu bylo získávat poznatky z těchto oblastí o činnosti nepřátelsky zaměřených osob, identifikovat známé osoby z těchto řad a hlásnou službou informovat štáb BO o jejich činnosti.

Na příchodových trasách byly prováděny tzv. filtry, kde se prováděla kontrola podezřelých, případně nevhodně oblečených osob s možností i předvedení na součást VB k perlustraci.

Celkem bylo na toto opatření nasazeno:

1. úsek /Václavské náměstí/

100 příslušníků operativního průzkumu

36 příslušníků pořádkové služby VB

5 hlídkových vozů VB

4 vozidla v civilním provedení

1 komůrka AVIA

1 videorekordér

5 foto

2. úsek /Staroměstské náměstí/

32 příslušníků operativního průzkumu

21 příslušníků pořádkové služby VB

2 hlídkové vozy VB

2 vozidla v civilním provedení

1 videorecordér

5 foto

Výkon služby byl po dobu bezpečnostního opatření organizován v 8 hodinových směnách. Při nástupu každé směny do výkonu služby byla prováděna instruktáž k současné bezpečnostní situaci a o úkolech jednotlivých hlídek.

Na základě poznatků byla prováděna ve dnech 20. a 21. 8. 1988 zvýšená ostraha míst a objektů, kde se předpokládalo položení věnců a kytic /ÚV KSČ, Čs. rozhlas, socha sv. Václava/ a ostraha zastupitelského úřadu SSSR, kde mělo dojít k předání petice.

Na těchto opatřeních bylo nasazeno celkem:

ÚV KSČ - 10 příslušníků operativního průzkumu

2 příslušníci dopravní služby

1 příslušník pořádkové služby VB

2 vozidla v civilním provedení

Čs. rozhlas - 1 příslušník operativního průzkumu

1 příslušník pořádkové služby VB

Velvyslanectví SSSR - 8 příslušníků OP

3 příslušníci VB

1 hlídkový vůz VB

Dále bylo od 20. 8. 1988 bezpečnostní opatření posíleno:

- politickým aktivem tzv. vlivovou skupinou v síle 100 příslušníků SNB v civilním oděvu, kteří měli za úkol rozkládat skupiny diskutujících v prostoru u sochy sv. Václava na Václavském náměstí

- vytvořena záloha v prostoru Václavského náměstí /kino Praha/, kde bylo připraveno 120 příslušníků VB /60 VŠ SNB a 60 ŠPO...

[v originálu následující list číslo 1172 neměli editoři bohužel k dispozici]

...Na základě získaných poznatků o připravovaném negativním vystoupení vlajkonošů na fotbalových utkáních dne 20. 8. - Bohemians - Sparta a dne 21. 8. 1988 Dukla Praha - Slávia byla přijata zesílená bezpečnostní opatření na stadionech a rozchodových trasách. V rámci těchto opatření bylo nasazeno:

Dne 20. 8. 1988 /Bohemians - Sparta/

[?]6 příslušníků operativního průzkumu

113 příslušníků poř. služby VB

5 příslušníků dopravní služby

5 psovodů se psy

30 příslušníků LM

17 hlídkových vozů VB

3 komůrky AVIA

1 videorecordér

3 foto

Dne 21. 8. 1988 /Dukla Praha - Slávia/

- 22 příslušníků operativního průzkumu

151 příslušníků poř. služby VB

7 příslušníků dopravní služby

27 příslušníků LM

7 hlídkových vozů VB

6 psovodů se psy

3 komůrky AVIA

1 videorecordér

5 megafonů

2 foto

Ve večerních hodinách 21. 8. 1988, kdy došlo k pochodu demonstrantů Václavským náměstím směrem na Staroměstské náměstí, byly vyžádány další posily, a to 100 příslušníků zásahové jednotky PP VB a 150 příslušníků VŠ SNB.

Zásahová jednotka PP VB přímo nastoupila vyzbrojena přilbami, štíty, dlouhými obušky.

Po příchodu davu na Staroměstské náměstí se okamžitě uzavřela ul. Pařížská a Dlouhá, čímž se znemožnilo pochodu k budově KSČ a velvyslanectví SSSR. Následně došlo k uzavření Mánesova mostu a po pohybu davu Smetanovým nábřežím i k uzavření Karlova mostu. Zde došlo k nasazení vyžádaných posil PP VB a VŠ SNB. S nasazením 14 psovodů se psy a s využitím dvou nákladních vozů s pískem byl zákrok ukončen ve 23.40 hod. v prostoru Václavského náměstí, kde byl dav vytlačen a rozptýlen. Po 24.00 hod. byly síly upraveny na původní počty v rozsahu opatření SOCHA a s tím, že navíc v prostoru Václavského náměstí bylo ponecháno 1 vozidlo AVIA s 20 příslušníky a 1 eskortní vozidlo.

Kritické (?) zhodnocení opatření

Nemělo se vůbec připustit srocení davu v okolí sochy sv. Václava včetně diskusních kroužků i za cenu přítomnosti západních sdělovacích prostředků, zahraničních turistů a dalších přihlížejících, provést zvýšené opatření v kontrolách a následných předvedeních k informativním pohovorům včetně bezpečnostních prohlídek /bylo předem konzultováno s prokurátorem a následně dáno na instruktáži/.

Rozhodnutí o odvolání příslušníků pořádkové jednotky připravené k přehrazení Václavského náměstí v prostoru Můstku - diskutabilní úspěch zákroku.

Pro příště bude třeba propracovat opatření do širšího okolí /např. pochod davu ze Staroměstského náměstí se zajišťoval až v průběhu pochodu operativně/.

Roztříštěnost velení s následným negativním vlivem na koordinaci akcí.

Nepropracovaná otázka spojení - na příště centralizovat na operační středisko S SNB.

Důslednější a propracovanější postup při provádění prvotní dokumentace zadržených osob - lustrační lístky při předávání eskortní skupině - nejdůležitější údaje /co dělal, kdo zadržel/.

Roztříštěnost pořádkové jednotky /ŠPO MS VB a S VB + DS/; tato jednotka byla jako celek secvičená - i přes to se z jejich počtu dotovaly posily na sportovní utkání."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXVII., č. l. 1170-1175.

Kromě toho S-SNB Praha hlásila:

"V odpoledních a večerních hodinách dne 21. 8. 1988 bylo orgány SNB předvedeno 77 osob a předány do věznice č. 1 Praha Ruzyně.

Zde realizační skupina /S StB 20 a VB 10 příslušníků/ pod vedením mjr. JUDr. Františka NOVOTNÉHO, zástupce náčelníka [?] odboru S StB Praha, provedla vytěžování předvedených osob podle § 19 zák. č. 40/1970 Sb.

Na základě těchto informačních výslechů bylo z předvedených 77 osob 49 propuštěno v ranních hodinách dne 22. 8. 1988.

28 osob zůstalo zajištěno podle § 23 odst. 1 zák. č. 40/74 Sb. Dne 22. 8. 1988 ve 13.00 hod. byly materiály k 28 osobám konzultovány náčelníkem Odboru vyšetřování S StB s náměstkyní Městského prokurátora JUDr. Turkovou, která rozhodla pro nedostatek důkazů neprodleně 13 osob ze zajištění propustit.

Dne 22. 8. 1988 byly 2 osoby předány k realizaci pro kriminální trestnou činnost na MO VB Bartolomějská, OS SNB Praha 1 a MO VB Vršovice, OS SNB Praha 10. Jeden pachatel byl předán do psychiatrické léčebny Praha 8, Bohnice /schizofrenik/.

Dne 23. 8. 1988 byly spisové materiály 2 zajištěných osob předány k dalšímu řízení vyšetřovateli Městské prokuratury /útok na veřejného činitele dle § 156 a, 154 odst. 2 tr. zák./.

Téhož dne zbývajících 10 osob bylo ze zajištění propuštěno, s tím, že ke 3 osobám byly poznatky postoupeny na OS SNB dle místa bydliště pro podezření z tr. činu příživnictví /§ 203 tr. zák./."

Tamtéž, č. l. 1143.

Zachován je i "Zápis z jednání bezpečnostního štábu náčelníka Správy SNB konaného dne 21. 8. 1988 v 10.30 hod." (čj. KS-496-49/01-88):

"Přítomni: ss. CARDA, CHMELÍČEK, KUBÁT, TURKOVÁ (MP Praha), HOLUBEC (MV KSČ), HOUBA, NECHANICKÝ, ŠEJVL, VEGRICHT, TUHÁČEK, HNÍŽKA, SYNEK, LABUTA (MVŽP ČSR), KAŠE, ČÁRNOTA (V.S SNB), SÁMEK (II.S SNB), BYTČÁNEK, PALEČEK, NUSEK, NOVOTNÝ, ŘEPÍK, HENDRYCH, PODHOLA, KAMIŠ

Program: Vyhodnocení bezpečnostní situace a další postup při provádění opatření k zabránění narušení klidu a veřejného pořádku na území hl. m. Prahy a Středočeského kraje.

S. CARDA přivítal přítomné účastníky jednání, seznámil je s jeho obsahem a požádal o podání stručných informací k projednávané problematice.

s. SÁMEK:

- k podstatným změnám nedošlo, studenti se obávají následků z organizované činnosti, jsou poznatky, že studenti by měli vytvářet diskusní kroužky u strojnické fakulty ČVUT

- k CH-77 jsou poznatky k pokládání věnců a květin u čs. rozhlasu, ÚV KSČ a sv. Václava atd. V této souvislosti v rámci diskusních kroužků, zejména na Václavském náměstí, chtějí vyvolat dialog s občany

- část signatářů CH-77 opustila Prahu, rovněž je zaznamenán odchod žurnalistů z KS, a to zejména do PLR

s. ČARNOTA:

- informoval o případu rozbití výplně dveří a vniknutí do zadního traktu FS, kladně hodnotil postup příslušníků SNB při zadržení pachatele

- informoval o televizní společnosti ABC, která natáčí na Pražském hradě kulturní památky, osoby jsou pod kontrolou

- další opatření jsou prováděna podle plánu BO

s. LABUTA:

- za sledované období došlo k 6ti mimořádným událostem, většinou šlo o požáry

- byly zaznamenány 4 anonymy hrozící destrukcemi, 2 z nich byly z Nymburka a Ostravy

- větší výskyt krádeží vloupáním do bytů, ublížení na zdraví a množí se případy útoků na veřejného činitele

- byly realizovány 3 případy spekulací, nedovolené ozbrojování v Jičíně, kde byly u pachatele zajištěny zbraně a náboje

- z v. ú. Oheb zběhl voj. zákl. sl., zatím není známo, zda má u sebe ostré náboje, zpráva ještě neprošla svodkou

- všechny posily pro Prahu byly realizovány, 50% dosažitelnost příslušníků SNB, 100% pro náčelnický sestav

s. CHMELÍČEK:

- pokračují opatření k ustanovení mluvčího na Václavském náměstí

- zahraniční televizní společnosti jsou pod stálou kontrolou, je o jejich činnosti přehled, s jejich aktivizací se počítá ve [?] na Václavském náměstí

- na dnešní den jsou učiněna veškerá potřebná opatření

- je nutné zlepšit tok informací, a to zejména přímo v inkriminovaných místech, dostat se co nejblíže k informacím a umět jich náležitě využít, průzkumy jsou v terénu

s. BYTČÁNEK:

- v 19.00 hod. dnešního dne mají být u sv. Václava zapáleny svíčky, v tomto směru se jeví iniciativní 1. tajemník pol. sekce zastupitelského úřadu USA R. NORMANN

s. NECHANICKÝ:

- krádeže vloupáním do bytů se nesnižují, velká nehodovost

- síly a prostředky jsou zaktivizovány dle plánu, počítá se i se sportovními akcemi (fotbal, Markéta) a větší koncentrací lidí v souvislosti s končící letní sezónou

s. HOUBA:

- všechny případy jsou uvedeny ve svodkách, opatření probíhají podle plánu

s. SYNEK:

- uložené úkoly jsou plněny

s. HNÍŽKA:

- zlepšit organizační zajištění služeb pro příslušníky SNB

s. ŠEJVL:

- informoval o unikání plynu u Týnského chrámu, bylo učiněno opatření, aby byla závada co nejdříve odstraněna. V této souvislosti uložil s. CARDA s. ŠEJVLOVI, aby věnovali této havárii pozornost, zejména při event. možnosti zneužití dlažby, předmětů atd.

s. KAŠE:

- nápad tr. činnosti poklesl, letáky a nápisy se nevyskytují

s. KAMIŠ:

- informoval o provedeném opatření k fotbalovému utkání SLAVIE - DUKLA, jsou učiněna opatření jak v areálu, tak u vchodů, včetně zajištění rozchodové trasy (105 přísl. VB, 5 psovodů, 27 LM)

- zákaz prodeje alkoholu na stadionu a zákaz vstupu osobám typu 'PANKÁČI', 'SATANI', včetně vlajkonošů

- podobné opatření bude provedeno na plochodrážním stadionu Markéta (8 přísl. VB, 3 přísl. z PP VB)

- negativní poznatky ze zneužití těchto sportovních akcí nejsou

s. PALEČEK:

- poruchy ve spojení nebyly zaznamenány, jsou k dispozici videokamery, je nutno jich lépe využívat

s. CARDA:

- vyslovil krajní nespokojenost s využíváním videotechniky, využíváním magnetofonů atd.

- nedostatky se objevují při provádění perlustrací osob, zejména typu 'PANKÁČ' atd.

- je nutno si všímat osob a institucí, kde se vyvěšují prapory a na která místa se kladou květiny, věnce apod.

- je nutno zlepšit spolupráci s inspektory veřejného popřádku

- v této souvislosti s. náčelník S SNB u k l á d á :

- instalovat od 11.00 hod. dnešního dne 2 videa na Václavském náměstí

- zajistí s. PALEČEK

- při srazu osobností 'PUNK' [?] perlustrovat, provést [?]

- jednotliví náčelníci vedení S SNB

  velitelé jednotlivých úseků

- [?] všechny dostupné prostředky a pomocí nich [?] a zároveň usměrňovat iniciativu v jejich činnosti

- jednotliví náčelníci vedení S SNB

  velitelé jednotlivých úseků

- při každém projevu podpisové akce nekompromisně tuto činnost překazit a tím předejít shromažďování osob

- jednotliví náčelníci vedení S SNB,

  velitelé jednotlivých úseků

- na Václavském náměstí bude odpovědný funkcionář pro VB a odpovědný funkcionář pro StB a jejich činnost bude řídit náčelník, který bude odpovědný za bezpečnostní situaci na Václavském náměstí."

Tamtéž, č. l. 1138-1142.

Posléze již správa SNB hl. m. Prahy a Sčk. hodnotila a bilancovala - "Zhodnocení bezpečnostní situace na teritoriu Prahy a Středočeského kraje v době od 8. 8. - 22. 8. 1988":

"Bezpečnostní situace je charakterizována aktivitou vnitřního i vnějšího nepřítele, zejména signatářů a stoupenců CH 77 (?), funkcionářů tzv. 'Mírového hnutí'. Ze strany vnějšího nepřítele byly stupňovány akce cestou nepřátelských rozhlasových stanic Hlas Ameriky, Svobodná Evropa a dalších. Rovněž zvýšenou aktivitu v posledních 3 týdnech vyvíjely emigrantské kruhy /Pelikán, Janouch, Mlynář a další/.

Obdobně zvýšená aktivita je zjišťována v činnosti televizních společností ARD, CRD, Rakouská R a USA, BBS, Švédské televize a Švýcarském rozhlase. Uvedené televizní společnosti mají akreditaci v ČSSR.

Zejména televizní společnost ARD a CRD prováděla již interview týden před výročím srpna na frekventovaných pražských ulicích s našimi občany k 20. výročí srpna.

Ze získaných poznatků bylo zřejmé, že s odpověďmi našich občanů nebyli spokojeni, což si vysvětlovali po svém, že je to důsledek obav z eventuálního postihu. Skutečnost je taková, že některým našim občanům byly jejich otázky a vůbec celé interview nepříjemné, což vyjadřovali i tím, že volali na linku 158 OS S SNB a ptali se, proč je to povoleno, a doporučovali, aby ze strany bezpečnosti jim byla tato činnost zakázána.

Ze získaných poznatků vyplývá, že jak ARD, tak i další zahraniční televizní i rozhlasové společnosti se více orientovaly na představitele CH-77, na bývalé prominenty z roku 1968, představitele tzv. Nezávislého mírového hnutí, VONSu, Jazzové sekce a podobně. Interview s nimi prováděli ponejvíce v jejich bytech.

Vnitřní nepřítel v období od 8. 8. do 22. 8. 1988 rozšiřoval letáky jak na území Prahy, tak i Středočeského kraje, které byly hlavně zaměřeny na výzvy k odchodu sovětských vojsk, výzvy k demonstracím na Václavském i Staroměstském náměstí dne 21. 8. 1988. Další letáky byly zaměřeny na výzvy k tak zvané rozptýlené manifestaci, vyzývaly občany, aby občané 21. 8. 1988 vyvěsili státní vlajky, nosili trikolory, chodili černě oblečeni, nebo v barvách naší vlajky, auta aby jezdila s rozsvícenými reflektory, aby se nepoužívalo městské hromadné dopravy. Dále byly získány poznatky, že jednotlivé skupiny mládeže, zejména 'PUNK', se připravují, jak policajtům v Praze zatopí, ze dne 20. na 21. 8. 1988 nebo z 21. 8. na 22. 8. 1988 že udělají v Praze 'srpnovou noc' tak, že postříkají ulice, sochy, státní i stranické budouvy fašistickými symboly nebo provokativními nápisy.

V období od 8. 8. do 22. 8. 1988 na území hl. m. Prahy bylo zajištěno 264 kusů letáků, a to nejvíce v Praze 1, a to jak ve schránkách na dopisy, tak i v telefonních budkách. Nejvíce bylo podepsaných 'ČESKÉ DĚTI' a byly vhazovány do dopisních schránek v 6ti pražských obvodech, nejvíce v obvodu Prahy 6. Ve Středočeském kraji bylo 13. 8. 1988 vylepeno v nočních hodinách v obci Čelákovice 100 kusů letáků vyzývajících k manifestaci dne 21. 8. 1988 a 17. 8. 1988 jeden leták v Kutné Hoře. V dalších okresech v hodnoceném období nebyl zjištěn výskyt letáků nebo nepřátelských nápisů. Dále v uvedeném období bylo zaznamenáno 5 anonymních volání o uložení trhavin na různých místech. Například výbuch v obchodním domě KOTVA, výbuch vozové soupravy v Metru a další. Ve Středočeském kraji byly zaznamenány 2 anonymní telefonáty, jeden výhružný a jeden varoval před zapálením pohonných hmot v Kralupech nad Vltavou.

Dne 16. 8. 1988 v 18.20 hod. byly při operativním průzkumu v prostoru Malostranského náměstí i v dalších místech ve středu Prahy nalezeny letáky v telefonních budkách i v chodbách domů s názvem 'ZA DEMOKRACII A SVOBODU'.

Dne 17. 8. 1988 v 10.35 hod. byli na Uhelném trhu v Praze 1 zadrženi při rozdávání letáků italský státní příslušník Massimo FRATOCELI, nar. 1954, a španělská státní příslušnice Micaela BEGONA RODRIGUES, nar. 1950. Zadržení měli u sebe 300 ks letáků a podle jejich výpovědi se jim podařilo 700 kusů letáků rozšířit na různých místech v Praze.

Dalšími opatřeními byla zjištěna obdobná činnost dalších italských a španělských občanů. Na základě těchto poznatků byl 8 italským a 2 španělským občanům zkrácen pobyt.

Dne 17. 8. 1988 v odpoledních hodinách byla zadržena Lucie VÁCHOVÁ na základě operativních poznatků. Lucie VÁCHOVÁ, bytem Praha 6, ..., byla zadržena pro podezření, že spolu s Olgou HOFFMANOVOU, bytem Praha 6, ..., rozmnožují a rozšiřují letáky zejména na obvodě Prahy 6. V průběhu domovních prohlídek v jejich bytech bylo podezření potvrzeno. Nalezeny byly desítky rozmnožovacích blan čistých a s již napsanými letáky s nadpisem vyzýváme čsl. občany a podepsanými 'ČESKÉ DĚTI'. Dále několik set letáků 'ŽIŽKOVÁCI, PRAŽÁCI', dále potřeby pro ruční rozmnožování tiskovin apod.

Dne 18. 8. 1988 v 10.20 hod. bylo zjištěno, že italský státní příslušník za podpory dalších dvou cizích státních občanů vylezl na sochu svatého Václava na Václavském náměstí a rozvinul několikametrový transparent, na němž bylo v českém jazyce napsáno 'SVOBODA'.

V tutéž dobu 8 cizích státních příslušníků téměř rozvinulo 25 metrů dlouhý transparent na Václavském náměstí, na kterém byla hesla v českém jazyce 'Společně za demokracii 1968, Sovětská vojska pryč ze země, kresba tanku s květinami, Radikál party a svoboda - lidská práva'. Výslechy bylo zjištěno, že tuto činnost prováděli na pokyn organizace RADIKÁL party se sídlem v Římě, která je také potřebným materiálem vybavila.

Téhož dne, tj. 17. 8. 1988, byli zjištěni 3 pachatelé, a to Radek ŠIMICE, nar. 1962, Stanislav PENC, nar. 1970, a VANĚČEK, nar. 1968, kteří vylepovali plakáty v Čelakovicích ve Středočeském kraji.

Díky rychlému a úspěšnému řešení výše uvedených případů z 18. na 19. a z 19. na 20. srpna 1988 nebyly na teritoriu Prahy zjištěny letáky, závadné nápisy ani symboly.

Na základě získaných signálů o připravovaném negativním vystoupení vlajkonošů na fotbalovém utkání BOHEMIANS - SPARTA a o jejich účasti i na manifestaci u koně na Václavském náměstí dne 20. 8. 1988 byla ze strany Bezpečnosti, s úzkou součinností s LM, MV a pořadateli utkání, přijata rozsáhlá opatření. Opatření byla účinná jak na stadionu BOHEMIANS, tak i na rozchodových trasách a nedošlo k žádné výtržnosti /provolávání hesel/. Pouze 8 fanoušků přišlo ke koni na Václavském náměstí, tito však nepatřili k vlajkonošům SPARTY. /Vliv na úspěšnost této akce měly i preventivní pohovory s několika desítkami vlajkonošů, které se prováděly v posledním týdnu před zápasem./ Dne 20. 8. 1988 v 11.30 hod. bylo zjištěno, že mluvčí CH-77 JANÁT, HÁJEK a DEVÁTÝ směřují Korunovační ulicí v Praze 7 k velvyslanectví SSSR. Byli zadrženi a ve smyslu § 19 zákona č. 40/74 Sb. předvedeni k podání vysvětlení. Při bezpečnostní prohlídce byl u JANÁTA a DEVÁTÉHO nalezen třístránkový dokument v ruském jazyce s názvem 'SLOVO K 20. VÝROČÍ SRPNA 1968', který chtěli předat na velvyslanectví SSSR.

Dne 20. 8. 1988 v 19.00 hod se v prostoru u sochy sv. Václava na Václavském náměstí shromáždilo kolem 90 - 120 osob, kterým Peter UHER předčítal vyhlášku č. 120 FMZV z 10. 5. 1976 mezinárodního paktu o občanských a mezinárodních právech. Taktéž vyzýval přítomné, aby se nebáli diskutovat. Diskuse o občanských a politických právech, diskuse o sociálních a hospodářských právech se budou uskutečňovat každou poslední sobotu v měsíci od 13.00 hod. na Václavském náměstí pod koněm. Rovněž vyzýval i k účasti ke koni dne 21. 8. 1988 ve 13.00 hodin, kde bude pokládání kytek. Průběh tohoto shromáždění byl natáčen televizní společností NSR - ARD a RDF. Přítomen zde byl i I. tajemník politické sekce velvyslanectví USA ROBERT NORMANN a další zahraniční novináři. Shromáždění trvalo do 20.00 hod., nedošlo k provolávání hesel ani počty účastníků se nerozšiřovaly. Rovněž počet přihlížejících na chodníku /asi 120 osob/ se nerozšířil.

Z 20. 8. na 21. 8. 1988 nebyly v Praze ani ve Středočeském kraji zjištěny letáky, nápisy nebo rušivé jevy.

V 10.45 hod. dne 21. 8. 1988 položil signatář CH-77 Jan DUS, jeho manželka Anna a syn Jan kytici slunečnic, převázaných trikolorou, u sochy sv. Václava na Václavském náměstí. Kytice byla odstraněna a jmenovaní po perlustraci byli propuštěni.

Ve 12.30 hod. se do prostoru sochy sv. Václava začaly soustřeďovat osoby. Kolem 13.00 hod. se snažily některé osoby pokládat, později házet květiny k soše sv. Václava /asi 10 karafiátů/ a zpívat čs. státní hymnu. Již od počátku shromáždění zde byli přítomni pracovníci televizních společností NSR /ARD, ZDF/ a USA - ABC, kteří měli kolem sebe nejméně 20 mladých lidí - cizích státních příslušníků, kteří je zajišťovali a tím zvyšovali počet účastníků, zejména zpočátku. Již od počátku bylo zřejmé, že činnost osob je promyšleně organizovaná. Později se počet těchto lidí, kteří vytvořili několik /4/ kroužků, zvýšil na 400 - 500. Tento počet lidí se zvyšoval a snižoval a nedosáhl výše jak 800 osob. Kroužky vedli členové tzv. 'NEZÁVISLÉHO MÍROVÉHO SDRUŽENÍ'. Vysvětlovali svůj program, s přítomnými vedli diskuse na téma svoboda, demokracie, zkrácení vojenské služby, ekonomika, sociální otázky, svobodné podnikání a podobně. Kolem mluvčích a organizátorů těchto kroužků byli semknuti ostatní a v každém kroužku byli zahraniční novináři.

Kolem 17.00 hod. představitelé 'Nezávislého mírového hnutí' Tomáš DVOŘÁK a Hana MARVANOVÁ sestavili několikabodové závadové prohlášení, zaměřené proti SSSR, žádost o vypsání nových voleb, svobodu signatářům CH-77, nezávislého mírového hnutí a podobně. Toto prohlášení bylo hned na místě podepisováno s tím, že bude zasláno představitelům strany a státu. V 19.40 hod. se demonstranti na výzvu organizátorů /DVOŘÁK, MARVANOVÁ a dalších/ odebrali na Staroměstské náměstí. Ve spodní části Václavského náměstí byly rozbaleny a neseny 2 čs. státní vlajky v čele průvodu a začala se skandovat hesla /Ať žije DUBČEK, SVOBODA, MASARYK, 'Dejte nám svobodu', 'Rusové domů', 'V jednotě je síla', 'Dejte nám zbraně, dáváme Vám na ně', 'Vy se nás bojíte - komu sloužíte', 'SNB je gestapo', 'Fašisti' a další/. K těmto pochodujícím demonstrantům se přidaly osoby z chodníků z pěší zóny a společně šli na Staroměstské náměstí. Na Staroměstském náměstí zpívali Československou státní hymnu a provolávali hesla. Ihned byla uzavřena Pařížská ulice a další prostory, aby nemohli pokračovat k budově ÚV KSČ a k zastupitelskému úřadu SSSR, rovněž byla zesílena opatření u mostů přes Vltavu /Karlův most, Mánesův a 1. máje/ a zamezen jim přístup na Hrad, jak měli v úmyslu. Tato opatření splnila svůj účel a demonstranti, když zjistili, že neprorazí, kladli pasivní odpor u Karlova mostu, kde si sedlo asi 400 osob na zem, u Národního divadla si sedlo na zem asi 200 osob a rovněž kladly pasivní odpor. Kolem 23.00 hod. postupovali demonstranti na Václavské náměstí. V prostoru poblíže Jungmannova náměstí bylo z této skupiny vyhozeno několik lahví proti příslušníkům, z nichž dva byli zraněni. Asi 300 osobám se přesto podařilo proniknout na Václavské náměstí.

Ve 23.40 hod. byl již dav rozptýlen a byl prováděn operativní průzkum na celém území Prahy a střežení důležitých objektů.

Demonstrace se zúčastnilo kolem 4 000 osob, z nichž kolem 1 000 bylo velice aktivních, zejména mladých lidí /většinou ve věku 18 - 25 let/.

V průběhu opatření předvedeno 77 osob, z nich již v nočních hodinách jich bylo 49 propuštěno. V současné době je podáváno trestní oznámení na 8 osob pro spáchání tr. činu výtržnictví, útoku na veřejného činitele atd. 13 osobám bude vzneseno obvinění pro přečin - narušování veřejného pořádku a 15 - 20 /možná více/ bude předáno ONV Praha 1 k řešení přestupků.

Též bylo předvedeno 7 vízových cizinců /SFRJ, NSR, Španělsko, Francie, V. Británie/, šesti z nich byla omezena platnost čs. víza a určena doba odjezdu z ČSSR.

Rozbor průběhu protispolečenského vystoupení v Praze 21. srpna, v návaznosti na obdobné pokusy z konce roku 1987 při výročí smrti J. LENNONA a zejména v listopadu 1987 na Staroměstském náměstí ke dni lidských práv, potvrzuje tyto závěry:

1/ Cílem těchto akcí je vyvolat v zahraničí dojem existence aktivních opozičních protestů v Československu bez ohledu na to, o jaké 'demonstranty' jde /což samozřejmě není uváděno/. Přitom je usilováno o vyvolání otevřeného střetu s mocenskými orgány, což je pak základem pro protičeskoslovenské kampaně v zahraničí i útoky proti politice strany uvnitř země.

2/ Základnou těchto provokačních akcí v Praze je 2 - 3 tisíce osob z řad mládeže, převážně učňovské, středoškolské, a osob do 30 let. Tato základna je několika organizátory, zahraničním rozhlasem a také aktivní činností pracovníků ZÚ USA, Velké Británie, Francie a NSR snadno zmanipulovatelná.

3/ S cíli těchto akcí souvisí i způsob jejich organizace. Jde jednak o širokou prezentaci v západním rozhlase a dále jejich vyvolávání v místech a v čase tak, aby se provokace uskutečňovaly za přítomnosti značného /účastníky akce několikanásobně převyšujícího/ počtu nezúčastněných osob, což zabezpečuje propagaci akce a jejich důsledků a komplikuje zásah pořádkových sil.

Vycházeje z těchto závěrů jsou opatření SNB ke zmaření provokačních vystoupení orientována k maximálnímu omezování počtu účastníků těchto akcí, k odhalování organizátorů, k preventivní likvidaci jejich aktivity. V bezprostředním průběhu akce pak provést jejich likvidaci způsobem přiměřeným jejímu vývoji.

Všechna přijatá opatření k zamezení a likvidaci provokačního vystoupení 21. srpna v Praze budou podrobně analyzována a budou z nich vyvozena potřebná poučení. Již teď se ale ukazuje být potřebné urychleně řešit některé otázky.

[?] potřebu vydat rozhodnutí národního výboru hl. města Prahy o zákazu organizovat jakékoliv shromáždění a manifestace na veřejných (?) místech Prahy /s výjimkou akcí organizovaných organizacemi Národní fronty/.

[?] posouzení účelnosti vydat pro organizování shromáždění [?] jejich manifestačních akcí úpravu, která konkrétněji než [?] zákon č. 126/68 Sb. vymezí organizování shromažďování občanů.

Jeví se (?) účelným posoudit řešení přestupků občanů při jejich (?) účasti na shromážděních způsobem, jež je již využíván v Sovětském svazu. Jde o krátkodobé vazby a účinné pořádkové pokuty (?)."

Tamtéž, č. l. 1179-1186.

Dne 26. srpna 1988 zpracoval kpt. Jaroslav Randa "Informaci (ze dne 25. 8. 1988)":

"Dne 25. 8. 1988 bylo pokračováno ve vyhodnocování soustředěných poznatků a dokumentace k jednotlivým účastníkům narušení klidu a veřejného pořádku ve dnech 20. a 21. 8. 1988 v Praze s cílem provést kvalifikaci skutkové podstaty trestného činu, nebo přečinu.

V rámci provádění procesních úkonů byla soustředěna potřebná dokumentace k níže uvedeným třinácti osobám, kterým bude po předvolání na útvar VB sděleno obvinění pro přečin proti veřejnému pořádku podle § 6, zák. č. 150/69 Sb., o přečinech.

URBAN Jiří, nar. ... 1971

KUCHRÝK František, nar. ... 1970

FRANĚK Antonín, nar. ... 1968

POPPEROVÁ Alice, nar. ... 1979

HALAMÍČEK Čestmír, nar. ... 1957

BABKA Petr, nar. ... 1967 (překvalifikováno z dřívějšího návrhu na přestupkové řízení)

ČERNÝ Ondřej, nar. ... 1966

ZOULA Jaroslav, nar. ... 1953

HÁJEK Tomáš, nar. ... 1964

NERADOVÁ Miroslava, nar. ...1968 překvalifikováno z dřívějšího návrhu na přestupkové řízení)

KLEMENT Jan, nar. ... 1968

KREMIČKA Jindřich, nar. ... 1948

KALITA Libor

Ve výše uvedené souvislosti žádám projednat s náčelníkem OS SNB pro Prahu 1 vyčlenění místnosti pro provedení uvedeného úkonu.

Při zajišťování důkazního materiálu bylo vytypováno dvacet příslušníků VB a posluchačů VŠ SNB, s kterými budou provedeny svědecké výpovědi pro potřeby stíhání přečinu podle § 6 u výše uvedených osob. Z vybraného počtu je nutno ještě ustanovit útvar služebního zařazení u:

nstržm. KRAUS
s. PSOTKA
s. PRŮŠA
ppor. KUDA

Ve dvou případech byly zpracovány návrhy k vyřízení společensky závadové činnosti účastníků nepokojů v Praze v kompetenci přestupkového řízení podle zák. č. 60/61 Sb., o úkolech národních výborů při zajištování socialistického pořádku. Jedná se o:

HOUŽVIČKA Josef, nar. ... 1949 (podle § 17)
ŠAFRÁNKOVÁ Petra, nar. ... 1968 (podle § 19)

K osobě KULE Pavel, nar. ... 1967 byl připraven spisový materiál, který bude postoupen k dalšímu došetření na OO VB v Plzni 5.

Spisový materiál k osobě KULKA David, nar. ... 1966, bude postoupen na OVŠ Praha 4, kde je stíhán pro trestný čin podle § 187 - nedovolená výroba a držení omamných prostředků a jedů tr. z.

Byly získány další dva videozáznamy dokumentující nepokoje na Václavském náměstí ve dnech 19. - 21. 8. 1988, pořízené stacionární kamerou umístěnou na Václavském náměstí. Záznam byl sestřihán a doplněn k již využívanému videozáznamu sloužícímu k identifikaci účastníků nepokojů v Praze.

Náhledem videozáznamu, v souladu se zpracovaným harmonogramem, příslušníky velenými do operativních průzkumů ve dnech 20. a 21. 8. 1988 bylo identifikováno 7 dalších účastníků nepokojů v Praze, kteří budou blíže ustanoveni a prověřováni.

ing. BARTOŠ
HRADÍLKOVÁ Simona
VÍTEK
KONÍČEK
HÁJEK Bohumír
KUNÍK
KULA

V případě 4 již ztotožněných účastníků nepokojů v Praze byly náhledem videozáznamu doplněny další poznatky o závadové činosti v souvislosti s narušením veřejného klidu a pořádku:

NERADOVÁ Miroslava
VANĚČEK Václav
MARVANOVÁ Hana
DVOŘÁK Tomáš

Dále proběhlo jednání na VŠ SNB, kde byl dohodnut harmonogram pro shlédnutí videozáznamu 90 posluchačů VŠ SNB velených do operativních průzkumů na Václavské náměstí a Staroměstské náměstí ve dnech 20. a 21. 8. 1988. Produkce bude zahájena dne 5. 9. 1988 každý den vždy od 09,00 hod. a 14,00 hod. ve skupinách po deseti příslušnících na S StB Praha.

Dne 24. 8. 1988 byly provedeny dva zpravodajské pohovory s aktivními účastníky nepokojů v Praze dne 21. 8. 1988. Jedná se o:

BÁLEK Zdeněk
KOTT Štěpán"

Tamtéž, č. l. 1230-1232.

Poslední nalezená zpráva - opět z pera kpt. Jandy - je z 29. srpna 1988:

"Dnešního dne byly zahájeny výslechy svědků z řad příslušníků SNB, kteří plnili úkoly v rámci operativního průzkumu aj. Jednalo se o následujcící soudruhy:

PSOTKA (PMJ)
KRÁL (VŠ SNB)
ZEDNÍK (METRO)
ZEMAN (METRO)
TANCOŠ (PMJ)
PROCHÁZKA
KÖRTESZ (PMJ)
GÁBORIK (OHK P-9)

Soudruh nstržm. GÁBORIK předal poznatky k účastníku demonstrace Andreji BAZAROVI, nar. ... 1941, který ve smyslu § 102, nebo § 103 tr. z. vulgárními výrazy znevažoval představitele strany a vlády ČSSR. Soudruh předal poznatky k osobám Hana MARVANOVÁ a VYDRA v souvislosti s organizováním podpisové akce NMS. Byl předán s. LIŠKOVI k svědecké výpovědi v souvislosti s trestním stíháním Hany MARVANOVÉ.

Ostatní příslušníci, kteří byli pozváni k svědecké výpovědi podle harmonogramu, se nedostavili.

Dále v průběhu ztotožňování dalších účastníků nepovolené demonstrace bylo ustanoveno 6 jmen.

V rámci procesních úkonů byla přehodnocena činnost hlavních aktérů nepovolené demonstrace a byly vytypovány níže uvedené osoby jako pachatelé přečinu podle § 6 zák. č. 150/69 Sb.

ŠLEGLOVÁ Hana, nar. ... 1969
KONÍČEK Josef, nar. ... 1927
KUNÍK Milan, nar. ... 1947
ČERNÝ Ondrej, nar. ... 1966
CH... J..., nar. ... 1967 (pokud nebude zbaven svéprávnosti)
KREMLIČKA Jindřich, nar. ... 1948
UHER Peter, nar. ... 1968
BŘEZÍK Vladimír, nar. ... 1937
HÁJEK Tomáš, nar. ... 1964
KLEMENT Jan, nar. ... 1968
POLAKOVIČ Oliver, nar. ... 1960
KALITA Libor, nar. ... 1963
NERADOVÁ Miroslava, nar. ... 1968
PLÁŠILOVÁ Alena, nar. ... 1960

V souvislosti s kvalifikací skutků osob, které se dopustily přestupku podle § 17 a 19 zák. č. 60/61 Sb., byly vytypováni následujcí účastníci srocení v Praze dne 21. 8. 1988:

JECH Ivan, nar. ... 1965
ŠAFRÁNKOVÁ Petra, nar. ... 1968
JELEN Jan, nar. ... 1964
VYSOKÝ Luboš, nar. ... 1969
HASPRUN Petr, nar. ... 1958
ŠTENCL Jiří, nar. ... 1971
LAVIČKA Vojtěch, nar. ... 1951
VEČEREK Pavel, nar. ... 1970
BABKA Petr, nar. ... 1967
HOUŽVIČKA Josef, nar. ... 1949
FRANĚK Antonín, nar. ... 1968
URBAN Jiří, nar. ... 1971
KUCHRYL František, nar. ... 1970

V souvislosti s uvedenou kvalifikací činnosti výše jmenovaných osob byli vytypováni následující příslušníci MV, kteří byli dnešního dne pozváni k svědecké výpovědi na 30. 8. 1988 a následující dny.

DIBALKA (PMJ)
CHARVÁT PMJ)
CHAHA (PMJ)
PETRŮ (PMJ)
NERAD (PMJ)
KOUBSKÝ (PMJ)
URBÁNEK (PP VB)
FRAUS (PP VB)
KAUFMAN (MO VB Václav. nám.)
GROMAN
PTÁČEK
KOUBÍK
ZDENĚK
KOČIŠ

Dále podle vypracovaného harmonogramu proběhlo seznamování příslušníků velených do operativních průzkumů v Praze dne 20. a 21. 8. 1988 s videozáznamy a fotodokumentací.

V odpoledních hodinách dnešního dne proběhlo konzultativní jednání s pracovnicí ONV pro Prahu 1 s. BARÁKOVOU v souvislosti se soustřeďováním podkladů pro přestupkové řízení. Z jednání nepřímo vyplynulo, že zmíněná pracovnice ONV a její zástupkyně nejsou nakloněny připravovanému přestupkovému řízení proti účastníkům nepovolené demonstrace. Bylo zřejmé, že při projednávání přestupků budou záměrně zpochybňovat skutkový stav věci. Doporučuji uváděnou skutečnost projednat s odpovědnými stranickými funkcionáři a zvážit budoucí složení a kádrové obsazení komise veřejného pořádku."

Tamtéž, č. l. 1233-1235.


Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |