ÚŘAD DOKUMENTACE A
VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1988, 20. října, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 20. října 1988.
[...]a
S e k r e t a r i á t
operačního štábu FMV
V Praze dne 20. října 1988
P Ř Í S N Ě T A J N É !
OV-0042/S-88-6
Výtisk č.: 22
Počet listů: 6
S c h v a l u j i : [...]b
genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.
I. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV
Z á v ě r y
z jednání operačního štábu FMV konaného dne 20. října 1988
Jednání operačního štábu řídil I. náměstek ministra vnitra ČSSR a náčelník operačního štábu FMV genmjr. ing. Alojz LORENC, CSc.
Účastníci jednání operačního štábu FMV jsou uvedeni v prezenční listině.1 Zasedání se zúčastnili náčelníci krajských správ SNB a náčelník právního odboru vnitřní a organizační správy FMV a vedoucí XIII. oddělení ÚV KSČ s. Jakub SOLÍK.
Program jednání:
1/ Zahájení zasedání OŠ FMV a seznámení s rozkazem ministra vnitra ČSSR č. 16/1988.2
2/ Informace o bezpečnostní situaci na území ČSSR a o činnosti vnitřního protivníka.
3/ Uložení úkolů náčelníkem OŠ FMV k zabezpečení RMV č. 16/1988.
4/ Různé.
5/ Závěry z jednání.
[...]c
V úvodu jednání byli členové operačního štábu FMV a náčelníci krajských správ SNB informováni o vydání rozkazu ministra vnitra ČSSR č. 16/1988, kterým je od 22. října 1988 do 31. října 1988 vyhlášen III. stupeň MBO s omezením.
K bodu 2
Informaci k bezpečnostní situaci na území ČSSR přednesl mjr. Rozhoň a o činnosti vnitřního protivníka ji doplnil pplk. VYKYPĚL.
Dále bezpečnostní situaci doplnili ss. plk. PEJŠA, genmjr. NEMEC, genmjr. ŠABATA, pplk. MENCL, plk. ČARNOTA, mjr. VOSTRÝ,3 plk. NEKOLNÝ,4 pplk. PILSKÝ, pplk. VOSTÁREK,5 genmjr. NOVÁK, náčelníci KS SNB ss. plk. KATANA,6 plk. BENEDEK,7 plk. MIKULA, plk. ŠOBÁŇ,8 plk. ŠKARKA, pplk. HAKL,9 pplk. VESELÝ,10 pplk. ŠARMAN,11 plk. SEDLÁK, genmjr. CARDA, pplk. HOMOLA a s. SOLÍK.
Na základě přednesených dokladů lze vyvodit, že na vývoj bezpečnostní situace v současné době mají vliv zejména tyto čtyři faktory:
1. aktivizace vnějšího protivníka a jeho vliv na opoziční skupiny v ČSSR s cílem mobilizovat je k nepřátelské činnosti a působení na stále širší okruh našich občanů;
2. výrazná aktivita vnitřního protivníka, který politizuje své nepřátelské působení se snahou o jeho dopad na masy pracujících;
3. míra, s jakou se daří naplňovat linii strany, zejména v ekonomické oblasti[,] a jejich vliv na zásobování trhu, činnost služeb a podobně;
4. faktor aktivizace národní fronty a politické izolace skupin vnitřního protivníka.
Závěr
Z hlediska cílů MBO je třeba konstatovat zjevnou tendenci výrazné aktivizace vnitřního protivníka, který v koordinaci s vnějším nepřítelem usiluje o politické cíle, což vyžaduje mimořádná opatření všech útvarů SNB k zajištění klidu a veřejného pořádku v průběhu mimořádných bezpečnostních opatření.
K bodu 3
Na podkladě vývoje bezpečnostní situace je nutné při plnění úkolů vyplývajících z RMV ČSSR č. 16/1988 vycházet z následujícího zaměření:
1. Nedopustit provokační vystoupení, narušení klidu a veřejného pořádku v Praze. Každý z náčelníků zajistí, aby se jím řízený útvar na splnění tohoto závazného úkolu svým dílem podílel. Přitom nelze opomenout, že i v Bratislavě a Brně, popřípadě v dalších krajských městech může nastat situace, která si vyžádá obdobná opatření, která byla přijata vůči Praze.
2. Nedopustit, aby se opakoval obdobný případ, jako dne 13. září t. r. v Pelhřimově /výbuch trhaviny/. K tomu přijmout příslušná preventivní opatření, zejména v Praze, Středočeském, Jihočeském a Západočeském kraji. Při nasazení sil a prostředků vycházet z rozboru místních podmínek za využití dosud získaných poznatků z případů v Českých Budějovicích, Plzni a Pelhřimově.12
3. Zabránit rozmnožování, distribuci a podpisování "manifestů", organizování tzv. diskusních klubů a dalších podobných akcí, při nichž dochází k nepřátelskému ovlivňování občanů.
Při zajištění úkolů, vyplývajících z RMV č. 16/1988 a uložených náčelníkem operačního štábu FMV, nelze opomíjet tyto skutečnosti:
- při vyhodnocování bezpečnostní situace vycházet z toho, že určujícím faktorem jejího vývoje je stanovení účinných opatření a úroveň jejich plnění,
- mimořádnou pozornost věnovat ideologické práci na útvarech SNB a politické práci, zejména s mladými příslušníky,
- zorganizovat a připravit k zásahu na území hlavních měst za součinnosti správy SNB hl. m. Prahy a Sčk s MV ŽP ČSR a správy SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk s MV ŽP SSR dostatečné síly a prostředky k provedení účinného zásahu pro případ, že dojde i k masovému narušení klidu a veřejného pořádku;
plní náčelníci operativních správ SNB a náčelníci KS SNB
genmjr. NEMEC
Přijmout opatření proti příjezdu hromadných zájezdů do ČSSR, zejména z PLR a MLR, u jejichž účastníků je podezření z úmyslu zúčastnit se zde nepřátelských akcí.
náčelníkům KS SNB
- v součinnosti s orgány prokuratury a soudů v co nejkratším čase uskutečňovat přípravné řízení proti osobám, které se dopustily nepřátelské činnosti sledovaného charakteru,
- intenzivně pátrat po všech prvcích k uskutečnění demonstrací /letáky a jiné nepřátelské písemnosti, nápisy s výzvami, příprava cesty do Prahy, s cílem účasti na nepřátelském vystoupení, apod./ a přijímat příslušná opatření,
- při bezpečnostním zajištění oficiálních manifestací pracujících a dalších akcí organizovaných kompetentními orgány brát v úvahu možnost jejich zneužití k teroristickým akcím, zejména odpálení výbušniny,
- netrpět zahraničním novinářům a pracovníkům ZÚ z KS, aby se podíleli na organizování nepřátelských akcí. V takovém případě dokumentovat jejich jednání na video a zvukový záznam tak, aby bylo možno jej využít jako průkazný materiál.
pplk. VYKYPĚL
Zajistí za součinnosti KS SNB zpracování seznamů nepřátelských živlů, proti kterým budou přijata opatření s cílem nedopustit jejich přítomnost v Praze.
genmjr. ŠABATA
Prověřit možnost zpohotovení dalších vozidel CAS s osádkami a o počtu informovat sekretariát OŠ FMV.
do 24. října 1988
náčelníci KS SNB
Zajistit provedení součinnostních dohovorů s příslušnými funkcionáři LM a KVS s cílem dojednat konkrétní možnosti a nasazení jejich příslušníků v rámci prováděných opatření.
sekretariát OŠ FMV
- počínaje dnem 24. října 1988 zasílat denně náčelníkům KS SNB, MV ŽP ČSR a MV ŽP SSR stručné informace o vývoji bezpečnostní situace,
- zpracovat dopis pro náčelníka GŠ ČSLA a uplatnit v něm požadavky FMV.
členové OŠ FMV a náčelníci KS SNB
Ministr vnitra ČSSR ukládá všem náčelníkům dbát na zkvalitnění vztahů příslušníků SNB k občanům, jde o jednání a pochopení zájmů občanů, se kterými přicházejí při výkonu služby do styku.
pplk. VYKYPĚL, genmjr. CARDA a náčelníci KS SNB
Zajistí posílení výkonu operativní služby v Praze operativními pracovníky z jednotlivých KS SNB, kteří znají zájmové osoby.
Informační tok zabezpečit následujícím způsobem:
- s platností od 22. října 1988 08.00 hodin informovat o událostech majících vztah a souvislost s 28. říjnem,
- počínaje dnem 24. října do 31. října 1988 zasílat každodenně do 06.00 hodin informaci o vývoji bezpečnostní situace na teritoriu po liniích.
Události, mající operativní charakter, zasílají správy StB na II. správu SNB.
Závažné události a události mající vztah k 70. výročí vyhlášení samostatnosti ČSR, hlásit ihned náčelníkovi operačního štábu FMV cestou Ústředního operačního střediska FMV.
K bodu 4
- V různém byli příslušníci operačního štábu FMV a náčelníci KS SNB informováni o přípravách a průběhu a rozsahu AMNESTIE, kterou vyhlásí dnem 27. října 1988 prezident Československé socialistické republiky.
Opatření, která vyplynou pro MV vyhlášením amnestie[,] budou vydány v pokynu ministra vnitra ČSSR, který se připravuje.
- Dále byl OŠ FMV seznámen s požadavky náčelníků správy SNB hl. m. Prahy a Sčk. a správy SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk. na posílení výkonu služby ve sledovaném období.
K požadavkům ze strany OŠ FMV nebylo vzneseno připomínek.
Rozhodnutí bude postoupeno MV ČSSR ke schválení.
K bodu 5
Příští zasedání užšího operačního štábu FMV se koná dne 26. října 1988. Účastníci budou včas vyrozuměni sekretariátem OŠ FMV.
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 1, č. l. 139-144. - Kopie strojopisu.
a Uprostřed razítkem datum "21. října 1988".
b Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).
c Vpravo razítko HS PS a OSH (viz Dok. 2); došlo 21. 10. 1988, č. j. 006009/88-12, přílohy 0.
1 Prezenční listina nebyla editorům k dispozici.
2 Srovn. Dok. 17.
3 Mjr. Ing. Boris Vostrý, CSc., (1947) byl 15. 7. 1981 dočasně pověřen výkonem funkce zástupce náčelníka technické správy FMV (současně pověřen řízením vědecko-technického ústavu), od 1. 11. 1988 zástupcem náčelníka správy, od 1. 8. 1988 zástupcem náčelníka VI. S-SNB, 15. 2. 1990 odvolán z funkce a 2. 8. 1990 propuštěn ze služebního poměru příslušníka SNB.
4 Plk. Jindřich Nekolný (1933) nastoupil z funkce zástupce náčelníka 57. odboru I. správy SNB na post konzultanta ministra vnitra ČSSR, v letech 1988 - 1989 byl zástupcem náčelníka I. S-SNB.
5 Pplk. JUDr. Josef Vostárek (1946) byl od 1. 8. 1988 náčelníkem FS VB, 4. 2. 1990 odvolán a 31. 12. 1990 propuštěn ze služebního poměru příslušníka SNB.
6 Plk. JUDr. Juraj Katana (1937) v roce 1980 přešel z I. S-SNB na post instruktora odboru pro bezpečnostní politiku oddělení státní administrativy ÚV KSČ, k 1. 1. 1986 se vrátil zpět k MV, pravděpodobně ihned do funkce náčelníka KS SNB Košice, v níž setrval až do přelomu let 1989/1990.
7 Plk. RSDr. Gabriel Benedek (1932) byl od roku 1972 zástupcem náčelníka S-VB Banská Bystrica, posléze se stal náčelníkem KS SNB Banská Bystrica; v této funkci setrval až do přelomu let 1989/199O.
8 Plk. Ing. Josef Šobáň (1934) byl od 1. 1. 1980 náčelníkem správy StB Ostrava, od 20. 1. 1988 náčelníkem KS SNB Brno, 13. 1. 1990 zařazen do zálohy pro přechodně nezařazené, 31. 1. 1990 uvolněn ze služebního poměru příslušníka SNB.
9 Pplk. RSDr. JUDr. Josef Hakl (1940) byl od 1. 11. 1983 náčelníkem S-StB Hradec Králové, 15. 2. 1990 odvolán a 30. 6. 1990 uvolněn ze služebního poměru příslušníka SNB.
10 Pplk. JUDr. Josef Veselý (1943) byl od 1. 1. 1986 náčelníkem S-StB České Budějovice, 25. 1. 1990 odvolán a 25. 6. 1990 skončen služební poměr příslušníka SNB.
11 Pplk. (od 1. 11. 1988 plk.) RSDr. Inocenc Šarman (1935) byl od 1. 7. 1987 náčelníkem KS SNB Plzeň, 12. 1. 1990 odvolán a 12. 7. ukončen služební poměr.
12 Srovn. pozn. 11 dokumentu č. 4, in: Securitas Imperii č. 3/1996, str. 76.
Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |