ÚŘAD DOKUMENTACE A
VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1988, 4. listopadu, Praha. - Informace FMV pro schůzi vlády ČSSR o vývoji bezpečnostní situace v ČSSR v období oslav 28. října 1988.
FEDERÁLNÍ MINISTERSTVO VNITRA
č. j. OV-021/A-88
V Praze dne 4. listopadu 1988
T A J N É !
Výtisk číslo: 26
Počet listů: 9
P R O S C H Ů Z I V L Á D Y
Věc: Informace o vývoji bezpečnostní situace v ČSSR v období oslav 28. října
Předkládá se na základě rozhodnutí předsedy vlády ČSSR | Obsah: Informace |
[...]a
P ř e d k l á d á :
ing. František K i n c l
ministr vnitra ČSSR
I N F O R M A C E
o vývoji bezpečnostní situace v ČSSR
v období oslav 28. října 1988
Vnější i vnitřní protisocialistické živly dospěly k závěru, že současný vývoj a 70. výročí vzniku ČSR vytváří vhodnou příležitost k rozvinutí všech forem nepřátelské činnosti, včetně konfrontačních vystoupení.
Nepřátelskou aktivitu vyvíjely především nově vzniklé tzv. neoficiální struktury Nezávislé mírové sdružení, České děti, Demokratická iniciativa a Společenství přátel USA, bezprostředně řízené nejreakčnějším jádrem "Charty". Po společné výzvě k demonstraci dne 28. října na Václavském náměstí se soustředily na přípravu svých prohlášení a získání masové účasti našich občanů na této akci.
Na základě zhodnocení celkové aktivity vnitřních nepřátel byl přijat komplex mimořádných bezpečnostních opatření. Jejich cílem bylo zabránit širšímu konfrontačnímu vystoupení, izolovat hlavní organizátory a zabránit příjezdu dalších osob z jiných krajů do Prahy.
K utlumení aktivity nepřátelských živlů v Brně, které chtěly zorganizovat 14. října demonstraci ve středu města jako "generální zkoušku" na 28. říjen, byli postupně zadrženi Jaroslav POPELKA, Jiří ŠTENCL a Petr CIBULKA, kteří rozšiřovali letáky vyzývající k účasti na demonstraci v Brně. Všichni byli umístěni ve vazbě, POPELKA již byl odsouzen pro přečin proti veřejnému pořádku k trestu odnětí svobody v trvání 6 týdnů nepodmíněně.1
V souvislosti s organizováním nátlakové podpisové akce k úmrtí Pavla WONKY bylo dne 20. října 1988 zahájeno trestní stíhání proti signatáři "Charty" Ivanu JIROUSOVI a Jiřímu TICHÉMU pro trestný čin útoku na státní orgán a orgán společenské organizace. Při domovních prohlídkách byl zajištěn mj. rozmnožovací stroj Rank Xerox s pamětí, materiály potřebné pro rozmnožování, část archivu "Charty" a její písemnosti. Oba byli vzati do vazby.2
K aktivizaci členské základny směřoval pokus Nezávislého mírového sdružení (NMS) zorganizovat 22. října 1988 v rekreačním zařízení TJ Lbín (okr. Litoměřice) tzv. fórum NMS. K jeho zabránění bylo předvedeno a vyslechnuto 31 členů NMS. Všichni byli upozorněni na protiprávnost připravované demonstrace 28. října.3 Proti L. VYDROVI a T. DVOŘÁKOVI bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin pobuřování a byli vzati do vazby.4
Dne 27. října 1988 byla zahájena preventivní opatření proti nejaktivnějším organizátorům protispolečenského vystoupení.5 Pro podezření ze spáchání trestného činu pobuřování bylo zadrženo 15 osob, dalších 122 osob bylo umístěno v celách zadržení a zajištění podle zákona o SNB. S celkem 95 osobami byly provedeny pohovory, při nichž jim bylo vysloveno varování, aby upustily od účasti na připravované demonstraci.
Současně bylo provedeno 30 domovních prohlídek, při kterých bylo zajištěno značné množství materiálů "Charty", VONS, NMS, Demokratické iniciativy, včetně tzv. manifestu Hnutí za občanskou svobodu.6 U Aleše LEDERERA byl kromě jiného zajištěn rozmnožovací materiál, osobní počítač VISA s monitorem, tiskárnou a dalším příslušenstvím. U Václava HAVLA byly zajištěny videokazety, osobní počítač IBM s tiskárnou a písemné doklady o jeho příjmech v celkové částce 200 000 TK, u J. ŠTENCLA7 rozmnožovací přístroj s blanami. U Dušana SKÁLY z Brna8 bylo zajištěno kompletní rozmnožovací středisko vybavené cyklostyly, blanami, psacími stroji, 150 kg papíru a dalšími prostředky.
S ohledem na širokou publicitu věnovanou připravované demonstraci západními sdělovacími prostředky a dlouhodobou přípravu této akce antisocialistickými živly byly vyčleněny síly a prostředky k ráznému zamezení těchto snah v centru Prahy.
Zvýšený pohyb osob na Václavském náměstí začal v odpoledních hodinách 28. 10. 1988. Před 15.00 hod. se v horní části náměstí shromáždilo asi 300 osob. Mezitím se na úrovni ulic Krakovská a ve Smečkách shromáždilo asi 1 000 osob a dalších 1 000 osob přihlíželo z chodníků. Demonstrující osoby před sochou sv. Václava skandovaly hesla "Masaryk", "svoboda" a některé se pokoušely zpívat č státní hymnu. Po marných výzvách k rozchodu byla nasazena pořádková jednotka s vodními stříkači a služebními psy. Na zákrok příslušníků SNB reagovaly výkřiky "fuj, hanba, gestapo" ap. Mezi demonstranty byl větší počet podnapilých osob, které slovně napadaly zakročující příslušníky[,] a někteří jednotlivci házeli různé předměty.
Po rozptýlení davu se část osob soustředila na rampě Národního muzea a část se přesunula na Staroměstské náměstí, kde pokračovaly v předcházející činnosti. V 15.45 hod. za použití vodních stříkačů a slzných granátů byl dav před Národním muzeem a Václavským náměstím rozptýlen.
Před Staroměstskou radnicí se v 15.50 hod. shromáždilo přibližně 1 000 osob. Po zásahu pořádkových jednotek byl v 16.20 hod. dav rozptýlen do bočních ulic. Dílčí zákroky byly provedeny v 17.00 hod. na náměstí Krasnoarmějců a v 17.35 hod. na Jungmannově náměstí.
Klid a veřejný pořádek byl plně obnoven v 18.00 hod.
V průběhu demonstrace byla zjištěna účast řady západních novinářů a televizních štábů. Např. A. SMALE z agentury AP, P. KOZA z agentury UPI, J. NAEGELE z Hlasu Ameriky, M. WIS z agentury Reuter, M. CONRATH z agentury AFP, S. KAUFMANOVÁ z francouzského listu Liberation, dále 5 členný štáb západoněmecké televize ARD a 3 členný ZDF.
Mezi účastníky demonstrace na Václavském i Staroměstském náměstí byli zjištěni pracovníci ZÚ USA R. NORMAN, C. BOND a M. GAWRONSKÁ, pracovníci ZÚ Velká Británie R. TODD, P. HOLLANDOVÁ a pracovník ZÚ Francie S. MROZEK. R. NORMAN se snažil být neustále v blízkosti zakročujících příslušníků SNB a hovořil s jednotlivými demonstranty.
V průběhu prováděných opatření bylo kontrolováno celkem 483 osob, z toho 19 cizinců. Většina z nich má trvalé nebo přechodné bydliště v Praze. Předvedeno bylo 133 osob, které se dopustily negativního jednání nebo neuposlechly výzev příslušníků. Z toho proti 12 osobám bylo zahájeno trestní stíhání pro trestné činy útoku a urážky veřejného činitele (2 vazebně), 14 osob je stíháno pro přečin proti veřejnému pořádku (2 vazebně), 3 osoby budou řešeny pro přestupek.9 Je třeba zdůraznit, že přes včasné oznámení o nepovolení této demonstrace tyto osoby vědomě nerespektovaly rozhodnutí státních orgánů.
Jména všech zjištěných účastníků demonstrace budou neprodleně oznámena jejich zaměstnavatelům a příslušným národním výborům. Trestní odpovědnost dalších osob, které se podílejí na organizování a podněcování nepřátelských aktivit[,] posuzují orgány činné v trestním řízení zejména v souvislosti se zveřejněním tzv. manifestu, vydaného "Hnutím za občanskou svobodu".
K zabránění tzv. diskuzního shromáždění "Nezávislého mírového sdružení" na Václavském náměstí v sobotu 29. 10. 1988 prováděli příslušníci SNB kontrolu osob na přístupových ulicích. V průběhu tohoto opatření bylo kontrolováno celkem 817 osob, z nichž 8 bylo předvedeno na útvary VB. Situaci na místě opět sledovali pracovníci ZÚ USA R. NORMAN a C. BOND. K narušení klidu a veřejného pořádku nedošlo.
Provedená preventivní opatření podstatně ovlivnila aktivitu vnitřních nepřátel. Řada jimi plánovaných akcí se neuskutečnila, nebo jen ve velmi omezeném rozsahu. Například v Brně se 28. října po 16.00 hod. na náměstí Svobody shromáždilo pouze okolo 350 osob, převážně z řad tzv. volné mládeže ve výstředním oblečení. U morového sloupu zapálily svíčky a zpívaly č státní hymnu. Klid a pořádek byl příslušníky SNB obnoven v 17.30 hod., pořádkové jednotky nemusely být nasazeny. Předvedeno bylo celkem 39 osob převážně z Brna. Z nich 8 je stíháno pro přečin proti veřejnému pořádku, 12 bude oznámeno ONV pro přestupek.
U hrobu T. G. Masaryka v Lánech se 29. října pokusily zorganizovat provokativní pietní akt dvě skupiny členů "Demokratické iniciativy" a "Společenství přátel USA". Zadrženo bylo celkem 12 osob, mezi nimi mluvčí "Charty" B. JANÁT a signatář P. VLASÁK.10
V Lipníku nad Bečvou 29. října v odpoledních hodinách umístil signatář "Charty" T. HRADÍLEK s manželkou a dcerou fotografii T. G. Masaryka s kyticí a trikolórou na budovu MěNV. Přihlíželo asi 50 osob. HRADÍLKOVI jsou stíháni pro přečin proti veřejnému pořádku, oba manželé vazebně. Ostatní zamýšlené akce, jako např. setkání stoupenců undergroundu v Plzni, setkání katolické mládeže v Turčianských Teplicích a další[,] se neuskutečnily vůbec.
Na území ČSSR bylo v období oslav 28. října zjištěno přes 600 letáků, které převážně vyzývaly k účasti na demonstraci 28. října v Praze a Brně. Nejméně 1 100 letáků se podařilo zajistit ještě před jejich rozšířením. Na území SSR byly letáky zjišťovány jen ojediněle.
Dále bylo zaznamenáno celkem 20 výhrůžných telefonátů (z toho 11 v Praze), upozorňujících na uložení výbušniny, zpravidla ve veřejných budovách nebo objektech státních orgánů. Výhrůžky tohoto charakteru kulminovaly ve dnech 27. a 28. října. Pyrotechnické prohlídky byly ve všech případech negativní.
Jen v několika případech byly zjištěny nepřátelské nápisy a poškozování vlajkové výzdoby.
Provedením preventivních i represivních bezpečnostních opatření, zejména zajištěním hlavních organizátorů demonstrace a aktivistů nelegálních uskupení, byl zmařen pokus vnějších i vnitřních nepřátel vyvolat rozsáhlé konfrontační vystoupení. Obdobně jako v srpnu, i v tomto případě zůstaly provokační akce omezeny na území hlavního města Prahy. Jejich rozsah i politický dopad však byl výrazně snížen.
Nepřátelským živlům se nepodařilo narušit oficiální manifestaci pracujících na Václavském náměstí ani další slavnostní akty na území ČSSR. Zmařen byl jejich záměr veřejně vyhlásit na demonstraci 28. října 1988 ustavení "Hnutí za občanskou svobodu", "Iniciativy sociální obrany", jejich programových prohlášení a uskutečnit širokou podpisovou akci na podporu jejich politických požadavků.
Potvrdilo se, že široká propagandistická kampaň západních sdělovacích prostředků ve spojení s rozšiřováním nepřátelských písemností a letáků je schopna vyprovokovat část našich občanů, zejména mladé lidi, k účasti na protisocialistickém vystoupení.
Zásah pořádkových jednotek na Václavském i Staroměstském náměstí byl nezbytný k obnovení klidu a veřejného pořádku.
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 3, č. l. 1-7. - Kopie strojopisu.
a Vpravo připsáno rukou: "Ve 25 výtiscích předáno I. náměstkem MV ČSSR ministru vnitra ČSSR dne 4. listopadu 1988" (podpis nečitelný).
1 Jaroslav Popelka byl zadržen 3. 10. 1988, když vyhodil z obchodního domu Centrum v Brně větší počet letáků, srovn. Sdělení VONS č. 822 Slávek Popelka znovu odsouzen, in: Informace o Chartě 77, roč. 11 (1988), č. 19, str. 10-11. Petr Cibulka a Jiří Štencl byli zadrženi 14. 10. 1988 v Brně. Předmětem obvinění však nebylo rozšiřování letáků, ale příprava k rozmnožování Informací o Chartě č. 17/1988. Srovn. Sdělení VONS č. 825 Trestní stíhání Petra Cibulky a Jiřího Štencla, in: Informace o Chartě 77 č. 19, roč. 11 (1988), str. 12. Trestní stíhání J. Štencla bylo později zastaveno a věc překvalifikována na přestupek, zatímco stíhání P. Cibulky bylo rozšířeno o tr. čin pobuřování a nedovoleného podnikání; propuštěn byl až 21. listopadu 1989.
2 Srovn. Sdělení VONS č. 830 Ivan M. Jirous a Jiří Tichý ve vazbě, in: Informace o Chartě 77 č. 19, roč. 11 (1988), str. 14-15. Odsouzeni byli na šestnáct resp. šest měsíců vězení.
3 Srovn. Sdělení VONS č. 827 Represe proti NMS a dalším nezávislým aktivitám, tamtéž, str. 13.
4 Srovn. Sdělení VONS č. 829 Luboš Vydra ve vazbě, tamtéž, str. 13-14; propuštěn byl 19. 12. 1988, stíhání zastaveno v srpnu 1989; a č. 828 Tomáš Dvořák ve vazbě, tamtéž, str. 13; propuštěn až 3. května 1989.
5 Rozsáhlá "preventivní" opatření společně připravil 2. odbor správy vyšetřování StB a 10. odbor II. S-SNB (referenti pplk. JUDr. Vladimír Dlouhý a mjr. Ing. Miroslav Chovanec). Dokument s názvem "Návrh komplexních opatření směřujících k paralyzaci nežádoucích aktivit protisocialistických sil směřujících k narušení oslav 70. výročí vzniku ČSR" (čj. CB-00415/10-88 ?) schválili náčelník II. správy SNB pplk. PhDr. Karel Vykypěl, náčelník SV StB pplk. JUDr. Ondrej Tomko, náčelník S-SNB hl. m. Prahy a Sčk. genmjr. JUDr. Bohumil Carda, 25. X. 88 I. NMV ČSSR genmjr. Ing. Alojz Lorenc, CSc., a konečně i ministr vnitra ČSSR Ing. František Kincl (také 25. 10. 1988 ?). Úvodní informace uváděla:
"Agenturně operativními prostředky bylo zadokumentováno, že vedoucí představitelé tzv. nezávislých aktivit /Charta 77, Společenství přátel USA, Výbor na ochranu nespravedlivě stíhaných, České děti/ se snaží v souladu se svými politickými cíly zneužívat probíhajícího demokratizačního procesu v naší společnosti.
Na této platformě se postupně sjednotili s cílem na svoji stranu získat občanskou veřejnost a rozhodli se, že vydají společné programové prohlášení jako manifest 'Hnutí za občanskou svobodu'.
Podle operativních poznatků se na zpracování dokumentu podíleli Rudolf BATTĚK, Radim PALOUŠ, Ladislav LIS, Pavel NAUMANN, Jaroslav ŠABATA a Jiří KANTŮREK. Konečnou úpravu provedl Václav HAVEL.
Toto programové prohlášení nazvané 'Demokracie pro všechny' v písemné podobě za dosud nezjištěných okolností rozmnožili, předali ke zveřejnění v zahraničí. V závěru tohoto materiálu jsou uvedeny osoby, u nichž je tento manifest k dispozici a kde je možno, jako projev souhlasu s požadavky v něm uvedenými, signovat.
Oficiálně byl tento manifest získán dne 23. 10. 1988 v Brně pracovníky KS SNB, při perlustraci Luboše ČOUPKA, který uvedl, že o existenci tohoto materiálu slyšel a vyžádal si jej u Jaroslava ŠABATY v Brně.
Svým obsahem 'Manifest' útočí na základní prvky a instituty zakotvující politickou moc dělnické třídy, vedoucí úlohu KSČ a další principiální zásady politickoprávního uspořádání ČSSR a snaží se vnést nedůvěru mezi občany ve zdárné zakončení započatých procesů a vyzývá k útokům na základní principy socialismu, čímž se zasazuje o změnu politické moci ve státě /viz příloha č. 1/.
Na základě výše uvedených skutečností se
n a v r h u j e
1/ Ve smyslu § 160 odst. 1 tr. řádu zahájit trestní stíhání ve věci pro tr. čin pobuřování podle § 100 odst. 1 písm. a/ tr. zákona,
a/ odborem vyšetřování StB hl. m. Prahy a SčK pro územní příslušnost a ve vztahu k osobám majícím bydliště na území ČSR,
b/ odborem vyšetřování StB hl. m. Bratislavy a Zsk pro územní příslušnost k osobám bydlícím na území SSR /z hlediska funkční GP ČSR a GP SSR/.
2/ S předchozím souhlasem dozorového prokurátora pro shora uvedené odbory vyšetřování StB ve smyslu § 76 tr. řádu z a d r ž e t a ve smyslu § 83 tr. řádu vykonat d o m o v n í p r o h l í d k y u osob, které se podílely na zpracování 'Manifestu', a osob, u nichž je k dispozici za účelem signace /viz příloha č. 4/.
Na základě výsledků domovních prohlídek, výslechů podezřelých a dalších vyšetřovacích úkonů rozhodnout o konkrétním procesním postupu vůči těmto osobám.
3/ Tento postup realizovat ve smyslu zásad místní příslušnosti vyšetřovatelů StB dne 27. 10. 1988 v 05.00 hodin za metodické pomoci SV StB Praha.
4/ Operativními orgány II. S-SNB a S-SNB v krajích následně dne 27. 10. 1988 počínaje 06.00 hodinou:
a/ provést pohovory ve smyslu § 19 zák. č. 40/74 Sb. o SNB s osobami, které 'Manifest' již podepsaly, s cílem rozšířit oficiální poznatkovou a důkazní základnu o osobách autorů a rozšiřovatelů 'Manifestu' /viz příloha č. 2 a 3/.
b/ v odůvodněných případech uplatnit postup ve smyslu § 23 zák. č. 40/74 Sb. o SNB /viz příloha č. 2/.
Přílohy:
č. 1 - Stanovisko k manifestu tzv. HNUTÍ ZA OBČANSKOU SVOBODU
/DEMOKRACIE PRO VŠECHNY/
č. 2 - Seznam osob k pohovorům a navržených k umístění v CZZ
č. 3 - Seznam osob k výslechům a pohovorům
č. 4 - Seznam osob navržených k domovním prohlídkám a k zadržení
Příloha č. 1
S T A N O V I S K O
k manifestu tzv. HNUTÍ ZA OBČANSKOU SVOBODU
(DEMOKRACIE PRO VŠECHNY)
Ve dnech 16. a 17. září 1988 bylo za vůdčí iniciativy exponentů CHARTY 77 ustaveno tzv. 'Hnutí za občanskou svobodu', které sdružuje i další protiprávně vzniklé nepřátelsky zaměřené aktivity na území ČSSR (Výbor na ochranu nespravedlivě stíhaných, České děti, Společnost přátel USA apod.).
Zpracováním manifestu 'Hnutí za občanskou svobodu' nazvaného 'Demokracie pro všechny' byl vytvořen kontrarevoluční programový dokument, který vyzývá čs. občany k aktivní účasti na tomto hnutí s cílem dosáhnout radikálních změn současné společensko politické struktury ČSSR. Uvedený dokument negativisticky a tendenčně zkresleně hodnotí dosažený stav společnosti a státu za dobu 70tileté existence a obviňuje KSČ z toho, že svým vedoucím postavením, totalitním způsobem vlády a nastolením nedemokratických poměrů dovedla společnost k mravnímu a hospodářskému úpadku a ke krizi, kterou není sama schopna, ani povolána řešit. Usiluje o získání široké podpory veřejnosti pro dosažení politicko mocenských změn ve státě, při vyloučení základních principů budování socialistické společnosti. Odmítá vedoucí úlohu dělnické třídy a jejího předvoje KSČ, uplatňování vědeckého světového názoru, třídní chápání demokracie a demokratického centralismu. Demagogicky zneužívá programových cílů stanovených XVII. sjezdem KSČ a na něj navazujících dokumentů přijatých na jednotlivých zasedáních ÚV KSČ.
Obsahem znevažuje dosavadní výsledky dosažené při budování socialistické společnosti, diskredituje politickou linii KSČ a její vedoucí úlohu ve společnosti. Záměrně zkresluje situaci v jednotlivých oblastech argumentací o údajně nevyhovujícím současném statoprávním uspořádání, jeho nedemokratičnosti a neústavnosti. Prostředkem pro dosažení postupných cílů je zabezpečení maximální publicity manifestu jeho nelegálním rozmnožením a distribucí po celém území ČSSR. Současně již ve dnech 17. a 18. 10. 1988 došlo ke zveřejnění obsahu rozhlasovou stanicí HLAS AMERIKY.
Přes proklamaci, že manifest nesměřuje k destabilizaci a nejistotě, je ve své podstatě jednoznačně směřován k vyvolání nedůvěry v politiku KSČ, její vedoucí úlohu v rozvoji politického a hospodářského systému naší společnosti, zejména tendenčním zveličováním chyb a nedostatků. Požadavky jsou formulovány kategoricky tak, aby z právního systému ČSSR byly odstraněny prvky a instituty zakotvující politickou moc dělnické třídy, vedoucí úlohu KSČ a ostatní principiální zásady politicko právního uspořádání ČSSR.
Manifest obsahuje 12 kapitol zaměřených k zásadním principům řízení socialistické společnosti a státu. V kapitole o demokracii útočí na principy soc. demokracie, zejména polemizuje s jejím třídním chápáním a v podstatě požaduje změnu společenského a státního zřízení v ČSSR. V další kapitole požadavkem na politický pluralismus útočí na vedoucí úlohu dělnické třídy a KSČ, oponuje vědeckému světovému názoru a napadá i činnost Národní fronty. V témže duchu je v další kapitole formulován požadavek na novou ústavu s opětovným zdůrazněním požadavku politického pluralismu, zejména vytvořením opozičních politických stran. Ve čtvrté kapitole požaduje změnu právního řádu, s příslušným omezením činnosti bezpečnostních složek a podstatným zeslabením akceschopnosti složky StB. Vyloučením prvků současné státní moci sleduje destabilizaci právního systému. V další kapitole zneužívá nedostatků při řešení problematiky ochrany životního prostředí k neobjektivní kritice hospodářského systému. Dožaduje se pluralistické ekonomiky, vytvoření paralelních struktur s preferencí soukromého vlastnictví výrobních prostředků. V témže duchu je formulována i kapitola o cestách k hospodářské prosperitě. I zde je imperativně prosazována změna politického systému ve prospěch kapitalistických zbožně výrobních vztahů, požadována úplná samostatnost výrobních podniků a jejich odtržení od státní ekonomiky a plně prosazována obnova soukromého podnikání ve výrobní, zemědělské i kulturní sféře.
V dalších kapitolách se zaobírá otázkami duchovního života, náboženstvím, požaduje nezávislé odbory. Dotýká se i obranyschopnosti republiky požadavkem na krácení vojenské služby, vytvoření náhradní služby, snížení výdajů na obranu státu a útočí na existenci vojensky organizovaných sborů dělnické třídy. Napadá federativní uspořádání ČSSR v jeho současném pojetí a nazývá jej federalizovanou totalitou. Na závěr znovu hovoří o totálním systému, o nutnosti překonávat pozůstatky stalinistické imperiální politiky a požaduje návrat k politice T. G. MASARYKA.
K uvažované právní kvalifikaci lze jednoznačně konstatovat, že obsah manifestu svými cíli dokumentuje nepřátelství autorů k soc. společenskému a státnímu zřízení a je v případě jeho rozšíření plně způsobilý podněcovat provádění podvratné činnosti proti společenskému a státnímu zřízení republiky.
V daném případě nelze předmětný dokument považovat za Ústavou zaručenou svobodu projevu nebo tzv. petiční právo, neboť jeho obsah přímo vyzývá široké vrstvy obyvatelstva ke kontrarevolučnímu vystoupení.
Útokem proti socialistickému charakteru republiky (čl. 1/1 Ústavy), vedoucí úloze dělnické třídy a jejímu předvoji KSČ ve společnosti (čl. 1/1 a 4 Ústavy), postavení a úloze Národní fronty v čele s KSČ (čl. 6 Ústavy), právnímu řádu soc. státu a uplatňování soc. zákonnosti (čl. 17 Ústavy), proti zásadě demokratického centralismu (čl. 18 Ústavy) a marxismu leninismu jako vědeckému světovému názoru (čl. 16/1 a čl. 24/3 Ústavy) naplňuje objektivní stránku tr. činu podvracení republiky podle § 98 tr. zákona.
Z uvedeného plyne, že každý, kdo by reprodukoval obsah předmětné písemnosti nejméně dvěma osobám a bylo prokázáno, že tak učinil z nepřátelství k soc. státnímu a společenskému zřízení republiky, dopouští se tr. činu pobuřování podle § 100 odst. 1, písm a) tr. zákona. Osoby, které by předmětný materiál rozmnožovaly, naplňují skutkovou podstatu tr. činu pobuřování podle § 100 odst. 3 písm. a) tr. zákona, a pokud by rozmnožování písemností umožňovaly nebo usnadňovaly, podle odst. 2 téhož ustanovení tr. zákona.
Příloha č. 2
CZZ * pohovory
1/ František BALABÁN 2/ Jarmila BĚLÍKOVÁ 3/ Rudolf BEREZA 4/ Karel BÍŇOVEC 5/ Josef DANISZ 6/ Ivan DEJMAL 7/ Přemysl FIALKA 8/ Markéta FIALKOVÁ 9/ Vladimír HAJNÝ 10/ Ladislav HEJDÁNEK 11/ Pavel BRATINKA 12/ Lenka HRACHOVÁ 13/ Simona HRADÍLKOVÁ 14/ Bohumír JANÁT 15/ Eva KANTŮRKOVÁ 16/ Jan KOZLÍK 17/ Miroslav KUSÝ 18/ Jan LITOMISKÝ 19/ Jaroslav MEZNÍK 20/ Dana MRTVÁ 21/ Michal MRTVÝ 22/ Karel PECKA 23/ Petr PLACÁK 24/ Miloš REJCHRT 25/ Jan RUML 26/ Jiří RUML 27/ Dušan SLÁVIK 28/ Karel SRP 29/ Andrej STANKOVIČ 30/ Jiřina ŠIKLOVÁ 31/ Jan ŠIMSA 32/ Olga ŠULCOVÁ 33/ Petruška ŠUSTROVÁ 34/ Jáchym TOPOL 35/ Jan TREFULKA 36/ Jakub TROJAN 37/ Miroslav TYL 38/ Zdeněk URBÁNEK 39/ Tomáš VLASÁK 40/ Rudolf ZEMAN 41/ Petr UHL 42/ Jan URBAN |
43/ Václav MALÝ 44/ Petr PITHART 45/ Miloš HÁJEK 46/ John BOK 47/ Jiří GRUNTORÁD 48/ Otakar VEVERKA 49/ Heřman CHROMÝ 50/ Zdeněk INGR 51/ Jarmila STIBICOVÁ 52/ Jiří PAVLÍČEK 53/ Peter BARTOŠ 54/ Bedřich KOUTNÝ 55/ Milan JUNGMANN 56/ Rutka ŠORMOVÁ 57/ Jan HRUDKA 58/ Vladimír LÍBAL 59/ Vladimír KOMÁR 60/ Jan CHUDOMEL 61/ Ondřej ČERNÝ 62/ Jaromír HAVLÍČEK 63/ Luděk MARKS 64/ Jaroslav ONDRÁK 65/ Jaroslav MARTÍNEK 66/ Ladislav KOLAFA 67/ Stanislav PENC 68/ Jáchym KAPLAN 69/ Jakub KAPLAN 70/ Radek ZEMAN 71/ Emanuel MANDLER 72/ Bohumil DOLEŽAL 73/ Michal KOBAL 74/ Miroslav ŠTENGL 75/ Jana CHRŽOVÁ 76/ Martin LITOMISKÝ 77/ Jan STRÁNSKÝ 78/ Miloš ZEMAN 79/ David NĚMEC 80/ Václav ŽUFAN 81/ Martin VĚCHET 82/ Peter UHER 83/ Karel MRÁZEK 84/ Stanislav PITAŠ |
Příloha č. 3
Svědecké výpovědi
1/ František ADAMÍK 2/ Pavel BARŠA 3/ Tomáš BĚLKA 4/ Antonín BĚLOHOUBEK 5/ Irena BORŮVKOVÁ 6/ Jiřina ČECHOVÁ 7/ Karel ČEJKA 8/ Albert ČERNÝ 9/ Jiří DIENTSBIER 10/ Viktor DOBAL 11/ Blanka DOBEŠOVÁ 12/ Jan DOBROVSKÝ 13/ Martin DOHNAL 14/ Karel FREUND 15/ Eduard GEISSLER ml. 16/ Jaromír GLAC 17/ Štefan GÜRTLER 18/ Ivan HOFFMAN 19/ Marie HOLUBCOVÁ 20/ Jiřina HRÁBKOVÁ 21/ Ludvík HRADÍLEK 22/ Jana HRADÍLKOVÁ 23/ Marcela BRUNCLÍKOVÁ 24/ Jana BUCHAROVÁ 25/ Josef JABLONICKÝ 26/ Drahoslava JANDEROVÁ 27/ Milan JELÍNEK 28/ Jarmila JOHNOVÁ 29/ Milan JUNGMANN 30/ Petr KABEŠ 31/ Božena KOMÁRKOVÁ 32/ Daniel KROUPA 33/ Jiří KŘIVSKÝ 34/ Marie Rut KŘÍŽKOVÁ 35/ Bohumír KUBA 36/ Marie KUBOVÁ 37/ Ján LANGOŠ 38/ Sergej MACHONIN |
39/ Jiří MACHOVSKÝ 40/ Vladimír MAŇÁK 41/ Anna MARVANOVÁ 42/ Jan PAYNE 43/ Lenka PAYNEOVÁ 44/ Drahuše PROBOŠTOVÁ 45/ Lenka PROCHÁZKOVÁ 46/ Tomáš PŠTROS 47/ Zdeněk ROTREKL 48/ Anton SELECKÝ 49/ Jan SHNEIDER 50/ Jiří SKALICKÝ 51/ František ŠAMALÍK 52/ Dolores ŠAVRDOVÁ 53/ Jaroslav ŠEBESTA 54/ Vladimír TUREK 55/ Milan UHDE 56/ Jitka UHDEOVÁ 57/ Václav UMLAUF 58/ Eduard VACEK 59/ Ludvík VACULÍK 60/ Eva VIDLÁŘOVÁ 61/ Josef VOHRYZEK 62/ Josef VYDRÁŘ 63/ Pavel VYDRÁŘ 64/ Tomáš ZELENKA 65/ Vít ZUKAL 66/ Kateřina ZUKALOVÁ 67/ Hana PROŠKOVÁ 68/ Alice SVOBODOVÁ 69/ Jaroslav OPAT 70/ Karel KUČERA 71/ Lenka PROCHÁZKOVÁ 72/ Karel ŠTINDL 73/ Josef VOSEČEK 74/ Vladimír FRISCH 75/ Jan LOPATKA |
Příloha č. 4
SEZNAM osob navržených k domovním prohlídkám a zadržení
1/ Václav HAVEL
2/ Rudolf BATTĚK
3/ Václav BENDA
4/ Ján ČARNOGURSKÝ
5/ Tomáš HRADÍLEK
6/ Jiří KANTŮREK
7/ Ladislav LIS
8/ Radim PALOUŠ
9/ Jaroslav ŠABATA
10/ Jan ŠTERN
11/ Alexandr VONDRA
12/ Jan ŠABATA
13/ Aleš LEDERER
14/ Dušan SKÁLA
15/ Milan ŠIMEČKA
16/ Pavel NAUMANN
17/ Ivan LAMPÉR
18/ Miroslav KUSÝ"
Kopie strojopisu v archivu ÚDV (Příloha č. 1 in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXXI., obálka Materiály k Manifestu HOSu, č. l. 8-11).
Hodnocení právě proběhlých "komplexních opatření" Státní bezpečností přiblíží - bohužel nikým nesignovaná - informace z 29. 10. 1988, dokončená po 4.00 hodině ranní:
"V souladu se schválenými komplexními opatřeními k paralyzaci nežádoucích aktivit protisocialistických sil směřujících k narušení oslav 70. výročí vzniku ČSR byly v rámci zahájeného trestního stíhání pro trestný čin pobuřování podle § 100 odst. 1, písm. a) tr. zák. v průběhu dne 27. 10. 1988 a 28. 10. 1988 do 04,00 hod. provedeny následující úkony:
Podle § 76 odst. 1 tr. řádu byli jako podezřelí zadrženi při současném provedení domovních prohlídek:
1) PhDr. Václav BENDA, nar. ... 1946, bytem Praha,
se k předmětu podezření odmítl vyjádřit. Při domovní prohlídce byl mezi dalšími písemnostmi CH 77 zajištěn 'Manifest' s jeho vlastnoručním podpisem a podpisy dalších 14 osob.
Z dosud vyslechnutých 4 osob podepsaných na 'Manifestu' pouze Vladimír ŘÍHA potvrdil, že 'Manifest' mu k podpisu předložil BENDA ve svém bytě. Dva svědci odepřeli výpověď ve smyslu ust. § 100 odst. 2 tr. ř. a jedna osoba pouze potvrdila pravost svého podpisu.
2) Jiří KANTŮREK, nar. ... 1932, bytem Praha,
se k podezření odmítl vyjádřit. Proti domovní prohlídce si manželka jmenovaného podala stížnost. Při prohlídce byly zajištěny různé písemnosti. 'Manifest' nalezen nebyl. Prohlídka rekreačního objektu byla negativní.
3) Aleš LEDERER, nar. ... 1953, bytem Praha,
uvedl pouze to, že s 'Manifestem' projevil souhlas a připojil svůj podpis. Písemnost, na níž by byl podepsán, zatím není k dispozici.
Proti domovní prohlídce si LEDEREROVÁ ponechala lhůtu ke stížnosti.
Při prohlídce byly zajištěny různé písemnosti CH 77, samizdatová literatura, videokazety, velká řezačka na papír, 2 ks velkých sešívaček, obaly na xeroxový papír, tiskařské barvy, psací stroj, diskety k počítači, doklady od převodu částky 1 425,- USD na konto LEDEREROVÉ u SBČS od Jutta KITTL, Vídeň.
4) ing. arch. Pavel NAUMANN, nar. ... 1937, bytem Praha,
uvedl, že se podílel na tvorbě 'Manifestu'. O dalších skutečnostech však odmítl vypovídat.
Při domovní prohlídce byl zajištěn 'Manifest', písemnosti CH 77, písemnosti k problematice ekologie a leták k obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.
5) PhDr. Radim PALOUŠ, nar. ... 1924, bytem Praha,
uvedl, že s 'Manifestem' souhlasí, podporuje jej a také jej podepsal. K dalším skutečnostem odmítá vypovídat.
Proti domovní prohlídce si vyhradil lhůtu k možnému podání stížnosti. Prohlídky byly provedeny v bytě a v rekreačním objektu, byl zajištěn psací stroj a písemnosti CH 77. Materiály k předmětu trestního stíhání zajištěny nebyly.
6) Jan ŠTERN, nar. ... 1924, bytem Praha,
uvedl, že 'Manifest' podepsal, k dalšímu odmítl vypovídat. Výtisk 'Manifestu' s jeho podpisem dosud nezajištěn.
Při domovní prohlídce zajištěny 2 ks 'Manifestu' a 2 ks strojem psané písemnosti 'Československo 88'.
7) Václav HAVEL, nar. ... 1936, bytem Praha,
po předvedení ve 22,00 hod. k předmětu podezření se odmítá vyjadřovat. Uvádí pouze to, že 'Manifest' zná, dle jeho mínění nezpochybňuje statoprávní uspořádání v ČSSR, nepovažuje 'Manifest' za písemnost, která by mohla být posuzována jako pobuřování. Chápe jej jako účast na celonárodní diskusi k nové Ústavě, včetně námitek proti vedoucí úloze KSČ a nedostatečnému garantování občanských práv. I kdyby mu byla účast na přípravě 'Manifestu' prokázána, podezření z pobuřování bude odmítat, neboť Ústava zaručuje občanům právo vyjadřovat se k situaci a předkládat návrhy na její zlepšení.
Proti provedení domovní prohlídky v bydlišti a v rekreačním objektu si manželka HAVLA stížnost nepodala, ponechala si však zákonnou lhůtu.
V bydlišti byly zajištěny 3 ks výtisků 'Manifestu', jeden s vlastnoručním podpisem HAVLA, písemnost 'Oslovení manifestace 28. 10.', písemnosti CH 77, písemnosti k přípravě sympozia 'Československo 88', prohlášení výboru pro založení 'Sdružení T. G. MASARYKA' a slavnostní prohlášení přípravného výboru 'Masarykovy společnosti k 70. výročí ČSR' a další, 500 ATS, 530 DM, videokazety, doklady o příjmech Václava HAVLA ve výši přes 200 000 TK.
Při domovní prohlídce rekreačního objektu v obci Vlčice, ..., okr. Trutnov, byly zajištěny písemnosti vztahující se k činnosti HAVLA v CH 77, přípravném výboru 'Československo 88', podkladový materiál k 'Manifestu - Demokracie pro všechny', koncept projevu k připravované manifestaci 28. 10. 1988 s výzvou k občanům, filmy do kamery, osobní počítač zn. IBM 515 X s paměťovou jednotkou a tiskárnou, diskety k počítači, doklady k převodu TK na konto HAVLA (1984 - 30 000 TK, 1987-20 000 TK).
8) PhDr. Jaroslav ŠABATA, nar. ... 1927, bytem Brno,
uvedl, že je signatářem 'Manifestu' a zná jeho obsah, k dalším skutečnostem se odmítá vyjadřovat.
Při domovní prohlídce v trvalém bydlišti, mimo dalších materiálů, byly zajištěny různé písemnosti vztahující se k 'Manifestu' Damokracie pro všechny, z nichž je patrno, že se podílel na jeho konečném znění. Byl zajištěn dopis, z něhož vyplývá, že zasílá zřejmě Milanu UHDEMU původní text prohlášení od Rudolfa BATTĚKA. Prohlídka rekreačního objektu negativní.
Lékař Ú SNV MS Brno dle sdělení k 16.00 hod. dne 27. 10. 1988 odmítal převzít jmenovaného do zadržení vzhledem k dřívějšímu infarktu a angíně pectoris.
Svědek Luboš ČOUPEK uvedl, že 'Manifest' získal od Jaroslava ŠABATY, svědek Radomír MALÝ 'Manifest' údajně obdržel poštou. Proti DP si podal stížnost, s tím, že nesouhlasí s trestněprávní kvalifikací ve vztahu k obsahu 'Manifestu'.
9) Jan ŠABATA, nar. ... 1952, bytem Brno,
k předmětu podezření se odmítá vyjádřit s tím, že vedené trestní stíhání je výsledkem chybné interpretace čs. právních norem nejvyšší právní síly, především Ústavy. Domovní prohlídka byla negativní.
10) Dušan SKÁLA, nar. ... 1954, bytem Brno,
se k předmětu podezření nevyjádřil. Při domovní prohlídce byly zajištěny písemnosti, které nemají k předmětu řízení vztah a jsou využitelné v jiných trestních věcech.
Za přítomnosti jmenovaného prováděna další domovní prohlídka v rekreačním objektu, její výsledek není dosud znám.
11) ing. Tomáš HRADÍLEK, nar. ... 1945, bytem Lipník n. B., okr. Přerov,
se k podezření odmítl vyjádřit s tím, že trestní stíhání je nezákonné. Se stejným zdůvodněním si podal stížnost i proti domovní prohlídce.
Při prohlídce v místě bydliště bylo zajištěno 5 ks 'Manifestu', Informační bulletin Československo-polské solidarity, červenec 88, 7 ks kopií strojopisu s názvem 'Stanovy společnosti přátel USA', 2 ks textu nadepsaný 'Slovo k nezávislé manifestaci 28. října' vydané SPUSA, 7 ks smutečních stuh s nápisem 'Nezapomeneme - signatáři CH 77' a 'Nezapomeneme - SPUSA'.
Svědek Karel BIŇOVEC uvedl, že HRADÍLEK jej informoval o existenci 'Manifestu', tento mu přečetl, a i když měl on sám námitky k některým formulacím, dal souhlas k tomu, aby jej HRADÍLEK pod tento dokument podepsal. HRADÍLKEM přislíbený výtisk 'Manifestu' dosud neobdržel.
Svědek Vladislav DRAJSATL (zadržen pro vylepování letáků s textem, že SPUSA vyzývá k manifestaci v Praze) uvedl, že HRADÍLEK mu předal nejméně 67 ks těchto letáků s tím, aby je rozšiřoval či vylepil.
12) JUDr. Jan ČARNOGURSKÝ, nar. ... 1944, bytem Bratislava,
se k 'Manifestu' odmítá vyjádřit.
Při domovní prohlídce byl zajištěn 1 ks 'Manifestu' o počtu 11 listů a 1 ks 'Manifestu' o počtu 7 listů.
13) PhDr. Miloslav KUSÝ, CSc., nar. ... 1931, bytem Bratislava,
uvedl, že dostal 'Manifest' z Čech, jméno odesílatele odmítl uvést, že však vyslovil souhlas, aby pod 'Manifestem' bylo uvedeno jeho jméno, i když měl několik poznámek k některým formulacím. Konečný text se dozvěděl z vysílání Hlasu Ameriky. Spoluautorství popřel, nerozšiřoval jej, souhlasí však s obsahem, a aniž by ho podepsal, souhlasil s uveřejněním svého jména pod textem.
Vydal pracovní fotokopii 'Manifestu' ještě před započetím domovní prohlídky.
Při prohlídce byly zajištěny obálky nasvědčující písemnému styku s Libuší ŠILHAVOU a Jiřím RUMLEM, nalezena písemnost 'Výzva k veřejnosti' pěti zemí - SSSR, PLR, BLR, MLR, NDR, Lidové noviny, více výtisků 'FRAGMENT K 1/88', písemný elaborát 'První přestavbová zkušenost' a další písemnosti.
14) PhDr. Milan ŠIMEČKA, nar. ... 1930, bytem Bratislava,
se k 'Manifestu' odmítl vyjádřit.
Při domovní prohlídce byl zajištěn 1 ks 'Manifestu', 5 ks Lidových novin, 17 ks výběru ze Svědectví, pozvánka pro jmenovaného a jeho manželku na ZÚ USA do Prahy a v rekreačním objektu byl nalezen opět výtisk 'FRAGMENT K 1/88'.
V souladu se stanoveným postupem nebyl splněn záměr dne 27. 10. 1988 ve smyslu § 76/1 tr. ř. zadržet:
ing. Rudolf BATTĚK, nar. ... 1924, bytem Praha
Ivan LAMPÉR, nar. ... 1957, bytem Praha
Ladislav LIS, nar. ... 1926, bytem Praha
RnDr. Alexandr VONDRA, nar. ... 1961, bytem Praha.
Domovní prohlídky však byly ve známých bydlištích těchto osob vykonány, a to s tímto výsledkem:
Ivan LAMPÉR
Prohlídka provedena v trvalém bydlišti za přítomnosti bývalé manželky, která uvedla, že jmenovaný se již asi 1 měsíc na této adrese nezdržuje. Při prohlídce zajištěny materiály CH 77, konkrétně INFORMACE č. 11, 10 a další písemnosti. Manifest nenalezen.
RnDr. Alexandr VONDRA
Prohlídka provedena v bytě bývalé manželky v Praze 2, ..., kde byly zajištěny písemnosti CH 77. Manifest nezajištěn.
V trvalém bydlišti VONDRY v Praze 5, ..., u Ludvíka HRADÍLKA zjištěno, že jmenovaný VONDRA se na této adrese nezdržuje a nebydlí zde asi od dubna 1988. Ludvík HRADÍLEK vydal písemnosti VONDRY, které se tam ještě nacházely, konkrétně LISTY, písemnosti CH 77. V rekreačním objektu otce bývalé manželky VONDRY, na okr. Kutná Hora, dosud neprovedena.
Ladislav LIS
Prohlídka provedena v přechodném bydlišti v Praze 8, ..., za přítomnosti tchýně KOROUSOVÉ, která si proti prohlídce podala stížnost. Před zahájením prohlídky bránila vstupu, dveře byly otevřeny násilím přítomným technikem. Během toho KOROUSOVÁ spustila z okna kufr, v němž byly později nalezeny samizdatové písemnosti, doklady o složení 800 TK od firmy SVEN PERSON, kopie 'Manifestu' a další písemnosti. Při prohlídce zajištěn psací stroj.
Prohlídka provedena i v rekreačním objektu v obci Peklo - Sosnová, ..., okr. Česká Lípa, za přítomnosti sestry jmenovaného Boženy LISOVÉ, kde rovněž muselo být důrazné upozornění k dosažení vstupu do objektu. Jmenovaná odpírala vstup do objektu a do důrazného poučení odmítala uzavřít 4 volně pobíhající psy, kteří ohrožovali příslušníky vykonávající úkon.
Při prohlídce tohoto objektu byly zajištěny písemnosti CH 77, VONS, Svědectví, Listy, Reportér, Lidové noviny, elektrický psací stroj Consul, rukopis textu 'K 28. 10. - Hnutí občanů za svobodu' a doklady na převod TK ve výši asi 3 000,- na jména LISOVÁ a KOROUSOVÁ od firmy SVEN PERSON a firmy ALIMEX.
ing. Rudolf BATTĚK
Prohlídka provedena v době od 21,45 dne 27. 10. do 03,15 hod. 28. 10. 1988 za přítomnosti syna. Při domovní prohlídce zajištěno větší množství písemností z let 1987 a 1988, videokazety a kufříkový psací stroj. Písemnosti související s tvorbou 'Manifestu - Demokracie pro všechny', ani žádný výtisk tohoto dokumentu nebyly nalezeny. Letáky k 28. 10. rovněž nebyly nalezeny.
V souvislosti s prováděnými opatřeními pracovníky II. S SNB byl předveden
RnDr. Miroslav ŠTENGL, nar. ... 1956, bytem Praha,
který při podání vysvětlení podle § 19 zák. č. 40/74 uvedl, že je ochoten dobrovolně vydat písemnosti týkající se 'Demokratické iniciativy'. Po vyzvání podle § 78 tr. řádu vydal vyšetřovateli StB amatérsky zhotovený rozmnožovací přístroj, 52 ks čistých rozmnožovacích blan, psací stroj zn. Olympia a větší množství písemností 'Demokratické iniciativy' a dopisy osob, které s programem této aktivity vyslovily souhlas.
Po předchozím souhlasu Mě P v Praze byl dne 27. 10. 1988 zadržen ve 13,00 hod. ve smyslu § 76 tr. ř.
Při výslechu uvedl, že společně s dalšími zakládajícími členy DI zkoncipoval programový dokument 'Hnutí DI' č. 1, který rozeslal na adresu známých. V říjnu 1988 spolu se zakládajícími členy vypracovali 'Prohlášení DI k 28. 10. 1988' s provoláním, aby se občané dostavili na manifestaci 28. 10. 1988 na Václavské nám. v Praze, sám pak ve větším množství tento dokument rozmnožoval. Dále pak zkoncipovali a rozmnožili další materiály ve větší míře v návaznosti na předešlé písemnosti.
Svědecky byla vyslechnuta Eva ŠTOLBOVÁ, která se písemně k tomuto hnutí přihlásila. Dopis odeslala na adresu Karla STEINGLA, bytem Praha 2, ..., který její písemný souhlas předal RnDr. ŠTENGLOVI.
Další osoby nebyly dosud za účelem svědeckého výslechu dostiženy.
V návaznosti na opatření prováděná II. S SNB byla ve smyslu § 78 tr. ř. vyzvána k vydání věcí důležitých pro trestní řízení
PhDr. Jiřina ŠIKLOVÁ, CSc., nar. ... 1935 v Praze, bytem Praha 1, ...,
která mimo dalších písemností vydala 30 ks letáků s názvem 'Československé nezávislé aktivity oznamují'.
Při svědeckém výslechu sice odepřela ve smyslu § 100 odst. 2 tr. ř. svoji výpověď, avšak k samotným letákům uvedla, že je našla v bytě asi před týdnem, snad je převzala její matka. Popřela, že by nějaké rozdala.
V závěru výslechu poukázala na to, že z bytu jí byly odebrány ještě nějaké další písemnosti a materiály, než které byly specifikovány v protokolu o vydání věci sepsaném vyšetřovatelem. Opětovnou kontrolou vydaných materiálů bylo zjištěno, že nad rámec v protokole specifikovaných materiálů bylo operativními pracovníky do zapůjčeného přenosového obalu uloženo dalších 8 položek písemností. V tomto směru byl protokol o vydání věci doplněn za přítomnosti PhDr. ŠIKLOVÉ a předána jí kopie doplněného protokolu.
O konkrétním procesním postupu vůči již zadrženým osobám bude rozhodnuto v průběhu dne 28. 10. 1988, nejpozději do 17,00 hod., dle výsledků dalších vyšetřovacích úkonů a v návaznosti na výsledky vyhodnocení materiálů zajištěných při domovních prohlídkách."
Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XX, č. l. 1901-1909.
Krátce poté (30. října 1988) zpracoval odbor vyšetřování StB S-SNB hl. m. Prahy a Sčk. "Plán vyšetřování v trestní věci vedené pro tr. čin pobuřování podle § 100 odst. 1 písm. a) tr. zák. (tvorba, rozmnožení a rozšíření tzv. manifestu 'Hnutí za občanskou svobodu')" (čj. VS/ČVS-0757/88), který schválili náčelník správy vyšetřování StB pplk. JUDr. Ondrej TOMKO a II. správy SNB pplk. PhDr. Karel VYKYPĚL:
"Situace
V souladu s návrhem na řešení a paralyzaci nežádoucích aktivit protisocialistických sil směřujících k narušení oslav 70. výročí vzniku ČSR bylo v uvedené věci zahájeno tr. stíhání pro tr. čin pobuřování podle § 100/1a) tr. zák. a v době od 27. 10. 1988 byli jako podezřelí zadrženi:
1/ PhDr. Václav BENDA,
2/ Jiří KANTŮREK,
3/ Aleš LEDERER,
4/ ing. arch. Pavel NAUMANN,
5/ PhDr. Radim PALOUŠ,
6/ Jan ŠTERN,
7/ Václav HAVEL,
8/ RNDr. Miroslav ŠTENGL,
9/ PhDr. Jaroslav ŠABATA,
10/ Jan ŠABATA,
11/ Dušan SKÁLA,
12/ ing. Tomáš HRADÍLEK.
V souladu se stanoveným plánem se
nepodařilo zadržet následující osoby:
ing. Rudolf BATTĚK, Ivan LAMPÉR, Ladislav LIS a RNDr. Alexandr VONDRA.
V bytech shora uvedených osob (zadržených i těch, které jsou na pohybu) a na jiných místech byly provedeny domovní prohlídky s cílem zajistit procesními úkony důkazy o osobním podílu těchto osob na stíhané trestné činnosti.
Z celkového vyhodnocení dosavadních výsledků vyšetřování byl učiněn závěr, že za dosavadního důkazního stavu nelze proti jmenovaným úspěšně vést trestní stíhání. Proto byly zadržené osoby v zákonné lhůtě 48 hod. propuštěny. Pokud se týká osob, které se nepodařilo ve stanoveném termínu zastihnout a zadržet, je zastáván v souladu s celkovými výsledky vyšetřování názor, že s výjimkou Ladislava LISE a ing. Rudolfa BATTĚKA nelze již RNDr. Alexandra VONDRU a Ivana LAMPÉRA zadržet jako podezřelé, neboť provedenými domovními prohlídkami, výslechy svědků, ani jinými procesními úkony nebyly získány důkazy, které by dokumentovaly nebo rozšiřovaly původní podezření.
Cíle dalšího vyšetřování
1/ Nezbytnými procesními úkony objasnit a dokumentovat vznik, rozmnožování a rozšiřování tzv. manifestu 'Hnutí za občanskou svobodu', aby mohlo být rozhodnuto o meritu věci;
2/ objasnit, zda existence tzv. manifestu je v příčinné souvislosti s organizováním a konáním demonstrace dne 28. 10. 1988 v Praze;
3/ prohloubit důkazní stav k
Václavu HAVLOVI,
Rudolfu BATTĚKOVI, Pha
Jaroslavu ŠABATOVI,
Václavu BENDOVI, Pha
Ladislavu LISOVI,
Milanu ŠIMEČKOVI
tak, aby mohli být vzati k trestní odpovědnosti;
4/ z důvodů obecného zájmu odejmout zajištěné závadové písemnosti a rozmnožovací techniku formou zabrání za podmínek ust. § 73 tr. zák. Ostatní věci, které nemají tento charakter, vrátit oprávněným osobám. Pokud bude vedeno trestní stíhání proti konkrétním osobám, vytřídit zajištěné věci za účelem rozhodnutí o jejich propadnutí ve smyslu ust. § 55 tr. zák.
Plánovaná opatření
1/ Analyzovat dosud soustředěné materiály a poznatky a stanovit okruh osob, včetně jejich ustanovení, které bude nutno vyslechnout jako svědky.
T: 4. 11. 1988
O: ss. Kováčik (z DP), Bežuch (z výslechů)
(ustanovení svědků provést v součinnosti s II. S-SNB a S StB Praha)
- Provedeno, svědci byli ustanoveni. Mimo uvedený okruh byly ustanoveny i osoby, zadržení dne 28. 10. 88 v Praze, Brně, Ostravě.
2/ Provést výslechy svědků, kteří vyplynou z analýzy provedené v bodu 1/.
T: do 25. 11. 1988
O: s. Bežuch
- Provedeno ve stanoveném termínu.
3/ Provést výslechy svědků z řad osob, které byly po zadržení propuštěny - pokud nebude proti nim vzneseno obvinění.
T: do 25. 11. 1988
O: s. Bežuch
- Vyslechnut, se záměrem ve výslechu pokračovat podle důkazní situace.
4/ Analyzovat výsledky AOR, které se bezprostředně vztahují k tvorbě, rozmnožování a rozšiřování tzv. manifestu, včetně jeho předání do ciziny ke zveřejnění ve sdělovacích prostředcích. Výsledky analýzy předat vyšetřovateli StB za účelem provedení výslechů svědků, popř. jiných úkonů.
T: 2. 11. 1988
O: II. S SNB, S StB Praha
- Provedeno, výsledky analýzy viz informaci pro MV ČSSR. Jsou zahrnuty do plánu výslechu [?].
5/ V případě osob ing. Rudolfa BATTĚKA a Ladislava LISE zintenzivnit pátrání ke zjištění jejich pobytu a zajistit jejich předvedení vyšetřovateli StB.
T: průběžný
O: II. S SNB (LIS)
S StB Praha (BATTĚK)
- Splněno, BATTĚK a LIS byli zadrženi jako podezřelí § 76 tř. a vyslechnuti.
6/ Realizovat zadržení a výslech podezřelých uvedených v bodu 5/.
T: průběžný
O: ss. Pelc, Heřmanský
- " - viz bod 5)
7/ Vytřídit materiály zajištěné při domovních prohlídkách a materiály vydané, které se vztahují k tzv. manifestu.
T: 4. 11. 1988
O: s. Kováčik
- Vytříděné písemnost + [?] materiál byly dány na písmoznaleckou expertízu.
8/ Vytříděný materiál z bodu 7/ předložit ke znaleckému zkoumání za účelem
a) zjištění obsahu počítačových pamětí a jejich vyvolání,
b) porovnání počítačových sjetin s výtisky tzv. manifestu, které byly zajištěny v průběhu vyšetřování, a provést individuální identifikaci tiskárenské techniky,
Vyžádáno: 28. 10. 88
c) provedení indviduální identifikace ručního a strojového písma,
Vyžádáno: 11. 11. 1988
d) provedení lustrace v evidencích TEP.
Vyžádáno: 28. 10. 1988
T: do 11. 11. 1988 - splněno v dohodnutém termínu.
O: s. Kováčik
9/ Zadokumentovat fakt, že tzv. manifest byl vysílán ve vysílání zahraničního rozhlasu, popř. jinak publikován a v jakém rozsahu.
T: 4. 11. 1988
O: s. Kováčik
- splněno v termínu.
10/ Vytříděné věci, které bezprostředně nesouvisí se stíhaným skutkem, vrátit, pokud jich nebude třeba pro další trestní řízení nebo nepřipadá v úvahu jejich zabrání či propadnutí.
T: 25. 11. 1988
O: s. Kováčik
- vyčkat na výsledky písmoznal. expertízy, pak dohodnout najednou.
11/ Sumarizovat věci (písemnosti), ohledně kterých bude z důvodu obecného zájmu podán návrh na zabrání (včetně návrhu a příslušných seznamů).
T: 2. 12. 1988
O: s. Kováčik
29. 11. 88 - orientačně provedeno. Vyčkat expertíz.
12/ V případě trestního stíhání konkrétních osob sumarizovat věci (písemnosti), u nichž připadá v úvahu návrh na propadnutí.
T: průběžný
O: s. Kováčik
29. 11. 88 - viz bod 11)
13/ Podle výsledků vyšetřování průběžně hodnotit otázku důkazního stavu proti konkrétním osobám z hlediska možnosti vznesení obvinění, popř. rozhodnout o druhu meritorního rozhodnutí.
T: průběžný
O: s. Pazderka
28. 11. 88 - HAVEL, BATTĚK, Jar. ŠABATA, HRADÍLEK - důkazy na § 100/1 a), resp. § 48/1, 2, písm. b).
- Ostatní podezřelí 0. Další hodnocení srovnej s výsledky expertíz.
14/ V souladu se schváleným návrhem na realizaci postupně rozhodovat o vyloučení trestních věcí k samostatnému projednání v případech osob, kterým bylo anebo bude vzneseno obvinění vyšetřovatelem OVŠ StB Brno a Ostrava.
T: průběžný
O: s. Koudelka
5.11.88 - Předběžné výsledky důkazního stavu Jar. ŠABATA, HRADÍLEK projednány. Dohodnut postup podle § 23/1 tr. ř.
Plán vyšetřování bude průběžně doplňován o další nezbytné úkony podle průběhu a výsledků vyšetřování.
Náčelník odboru vyšetřování StB:
pplk. Jaroslav S p u r a
Spura
*1 ad bod 3) - Ustanovit a vyslechnout svědky z řad osob, kterým byl Manifest předložen k podpisu a které odmítly podepsat
T: 23. 11. 88
O: - BEŽUCH OVŠ
- II/10,11; S StB 2 b)
- Ustanovit a vyslechnout účastníky nepovolené manifestace 28. 10. 88 v Praze, kteří potvrdí příčinnou souvislost mezi účastí na této demonstraci a existencí manifestu, případně jednání konkrétních osob
T: 23. 11. 88
O: - Bežuch OVŠ
- II/10,11; S StB 2b)
- Ustanovit a vyslechnout svědky, kteří napsali protest do čs. hromadných sdělovacích prostředků
T: 23. 11. 88
O: Bežuch OVŠ
- Splněno, výsledek negativní.
*2 ad bod 9) Prověřit způsob, jakým byl manifest odeslán do ciziny.
T: 11. 11. 88
O: - 2. odb. SV (?) StB
- II/10
- splněno, způsob odeslání nezjištěn.
Kopie dne 5. 12. 89 jako nepotřebné skartovány."
Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXXI., obálka Materiály k Manifestu HOSu, č. l. 2-7.
6 Srovn. Sdělení VONS č. 839 Preventivní represe v souvislosti s 28. říjnem, in: Informace o Chartě 77 č. 19, roč. 11 (1988), str. 18-19.
7 Srovn. Sdělení VONS č. 825 Trestní stíhání Petra Cibulky a Jiřího Štencla, tamtéž, str. 12.
8 D. Skála byl zadržen 27. 10. 1988. Srovn. Sdělení VONS č. 835 Další vývoj v trestní věci proti P. Cibulkovi a spol., tamtéž, str. 16. Dne 22. 12. 1988 byl propuštěn z vazby a později odsouzen k podmíněnému trestu.
9 Srovn. Sdělení VONS č. 840 Trestní postihy za účast na manifestaci 28. 10. 1988, tamtéž, str. 19-20, a dále č. 875 Další postihy za účast na manifestaci 28. 10. 1988, in: Informace o Chartě 77 č. 1, roč. 12 (1989).
10 Srovn. Dne 29. 10. 1988 se měla uskutečnit..., in: Informace o Chartě 77 č. 19, roč. 11 (1988), str. 9.
Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |