ÚŘAD DOKUMENTACE A
VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1988, 20. prosince, Praha. - Vyhodnocení bezpečnostních opatření v období výročí 28. října 1988 pro předsednictvo ÚV KSČ.
[...]a
PŘÍSNĚ TAJNÉ!
Výtisk číslo: 34
Počet listů: 11
P Ř E D S E D N I C T V O
ÚSTŘEDNÍHO VÝBORU KOMUNISTICKÉ STRANY
ČESKOSLOVENSKA
K bodu: Vyhodnocení průběhu bezpečnostních opatření k zabezpečení klidu a veřejného pořádku a návrh ke zkvalitnění řídící, mobilní a technické připravenosti orgánů SNB k likvidaci protispolečenských vystoupení
Předkládá se v souladu s usnesením PÚV KSČ ze dne 4. 11. 1988. | Příloha I Návrh usnesení |
Příloha II Stanovisko oddělení ÚV KSČ |
|
Příloha III Vyhodnocení... |
|
Příloha IV Předběžné požadavky na materiálně technické zabezpečení předložených návrhů |
Předkládá:
s. M. Štěpán
s. F. Kincl
Č. j.: OV-00112/A-88 [...]b
V Praze dne 20. prosince 1988
[...]c
Příloha III
V y h o d n o c e n í
průběhu bezpečnostních opatření k zabezpečení klidu a
veřejného
pořádku a návrh opatření ke zkvalitnění řídící, mobilní a technické
připravenosti orgánů SNB k likvidaci protispolečenských vystoupení
Vnitřní nepřítel za aktivní podpory zahraničních ideodiverzních centrál neustále zvyšuje svoji aktivitu k narušování socialismu v ČSSR. Cílevědomě se snaží o vytváření společenského neklidu a podkopávání důvěry v politiku KSČ a socialistického státu v období komplexní přestavby společenského a hospodářského mechanismu. V posledním období jde o přímou konfrontaci se státními orgány.
K pokusům o otevřená protispolečenská vystoupení jsou především využívána významná výročí a vnitropolitické události.
Podvratné akce jsou koordinovány a podílí se na nich především nepřátelské skupiny "Charta 77", "České děti", "Spolek přátel USA" a "Nezávislé mírové sdružení". Řada společných prohlášení je dávána k dispozici západním sdělovacím prostředkům a informace o připravovaných akcích jsou rozsáhle šířeny jejich ideodiverzními prostředky. S cílem podchycení zájmu co nejširší veřejnosti nepřátelská propaganda umně využívá problémy a nedostatky v hospodářství a společnosti. Tyto prvky se v plné šíři projevily při přípravě protispolečenského vystoupení dne 28. října 1988 v hl. m. Praze.
Při přípravě a vlastní realizaci bezpečnostních opatření na Václavském a Staroměstském náměstí bylo postupováno podle předem zpracovaných typových plánů. Celkově bylo nasazeno 1 985 příslušníků SNB s 10 vodními stříkači, 4 obrněnými transportéry, 7 eskortními vozidly, 3 nákladními vozidly s pískem spolu s příslušnou dokumentační a spojovací technikou.
Vyhodnocení dosud prováděných bezpečnostních opatření k likvidaci hromadných protispolečenských vystoupení ukazuje na dílčí nedostatky v řízení sil a prostředků SNB a jejich efektivním nasazování a na málo účinný postih protisocialistických elementů, zejména:
- v důsledku organizačních nedostatků neměl řídící štáb potřebné množství objektivních, bezprostředních informací o vývoji bezpečnostní situace v místě protispolečenského vystoupení, což se promítlo v účinnosti řízení pořádkových sil;
- k zajištění osob podle § 23 zákona o SNB byly po vzájemné dohodě s ministerstvem spravedlnosti využívány prostory věznice Ruzyně, určené k vazebním účelům; podle stanoviska správy nápravné výchovy nelze tuto osvědčenou a z hlediska kapacitních možností jedinou možnost umístění zadržovaných osob nadále uplatňovat;
- možnost následného účinného postihu osob za aktivitu při protispolečenském vystoupení ovlivnil nedostatek použitelné dokumentace. V důsledku toho zůstala většina účastníků vystoupení v anonymitě, což podněcuje jejich další protispolečenskou činnost.
S ohledem na zkušenosti z PLR byla realizována preventivní opatření k zamezení možného nelegálního vstupu tzv. černých vysílačů do rozhlasového a televizního vysílání a k zamezení možného zneužití vysílačů Čs. rozhlasu a Čs. televize. Realizaci těchto opatření ovlivnila nedostatečná technická vybavenost útvarů SNB prostředky k vyhledávání a zaměřování vysílání, uskutečňovaného v pásmu velmi krátkých vln. Rovněž možnosti ČSLA jsou nevyhovující, proto bylo využito speciální služby ministerstva Státní bezpečnosti NDR, které zapůjčilo svůj mobilní komplex. Z vyhodnocení provedených opatření vyplývá, že pro zajištění radiové ochrany velkých měst nemáme vytvořeny potřebné technické podmínky.
Při bezpečnostních opatřeních v hl. m. Praze je nejsložitějším problémem vlastní zásah pořádkových jednotek, zejména na Václavském náměstí. Při postupu podle zpracovaných typových plánů se projevily dílčí problémy. Bude proto nezbytné tyto plány přehodnotit a aktualizovat. Více je třeba promýšlet vlastní taktiku zásahu, počínaje účinnými zpravodajskými a operativními opatřeními až po rozhodnutí o počtu, způsobu a čase nasazení sil a prostředků. Větší důraz je třeba položit na praktickou přípravu příslušníků SNB, nasazovaných do jednotlivých skupin. Vývoj situace na Václavském náměstí ukázal, že pouhá přítomnost pořádkových hlídek VB nepostačuje k zabránění hromadnému protispolečenskému vystoupení. Nezbytně nutná je jejich soustavná aktivní činnost při kontrole osob a rozptylování skupinek tak, aby nemohlo dojít ke shromažďování většího počtu osob, včetně pasivně přihlížejících.
Ukázalo se také, že z bezpečnostního hlediska je racionální a účinné uzavřít zájmové prostory v předstihu. To se potvrdilo již 29. října a také 26. listopadu t. r.1 Tento postup však nelze obecně aplikovat, neboť vyvolává řadu problémů v turistickém ruchu, dopravě, návštěvnosti kulturních zařízení apod., ale i negativní reagence našich občanů a cizinců. Obdobný vliv má i úprava provozního režimu metra /vlaky nestaví ve stanici Muzeum, příp. Můstek/.
Mezi kontrolovanými a předvedenými osobami byla část takových, které nemají bezprostřední /pracovní nebo rodinné/ vazby na Prahu, ale ani přímé kontakty na členy tzv. nezávislých iniciativ. Tato skutečnost plně podporuje opodstatněnost přijímat preventivní opatření celostátně i nutnost včas získávat a vyhodnocovat informace o přípravě protispolečenských vystoupení. Do popředí vystupuje požadavek co nejtěsnější součinnosti a koordinace mezi oběma složkami SNB a všech územních útvarů SNB. Jen na základě včasných a kvalitních informací je možné připravit účinná bezpečnostní opatření.
Je zřejmé, že organizátoři protispolečenských akcí jednají stále promyšleněji. Situování akcí do prostoru Václavského a Staroměstského náměstí je záměrné. Využívají velké frekvence osob k vytváření kulisy a zdánlivě vysokého počtu přímých účastníků. Používají i konfrontační prvky, např. pokusy zneužít malých dětí a tělesně postižených osob[,] se zjevným propagandistickým záměrem dokumentovat "tvrdý postup" státních orgánů.2
+ + +
Usnesením vlády ČSSR číslo 180/1969 byly zřízeny Pohotovostní útvary Veřejné bezpečnosti /PP VB ČSR a PÚ VB SSR/. Jednotlivé organizační celky těchto útvarů /čety, roty, prapory/ procvičují pod jednotným velením zákroky proti hromadným protispolečenským vystoupením. Pro případné použití je například u PP VB ČSR v pohotovosti 1 prapor /cca 350 příslušníků/, který je určen i pro plnění dalších úkolů podle vzorových typových plánů /výron škodlivin ve Spolaně Neratovice, zákrok proti teroristickým skupinám v prostoru letiště, uzávěra Prahy apod./ a dalších mimořádných událostí na celém území ČSR.
K plnění úkolů, které není možno zajistit běžným výkonem služby, je v resortu FMV vypracován sedmistupňový systém mimořádných bezpečnostních opatření a bezpečnostních akcí, upravený příslušnými resortními normami. Je odstupňován podle závažnosti vývoje bezpečnostní situace na teritoriu; vyšší stupně mimořádných bezpečnostních opatření počítají již se součinností s ČSLA a Lidovými milicemi. Tento systém se osvědčuje, vyhovuje současným potřebám a není třeba jej zásadně měnit.
Rostoucí potřeba posilovat bezpečnostní opatření zejména na území hl. m. Prahy, vyžaduje zvýšit akceschopnost Pohotovostního pluku VB ČSR. Možným řešením je zvýšení počtu branců povolávaných k náhradní vojenské službě a přípravě u pluku minimálně o 50 % v jedné etapě, tj. celkem 200 branců.
Pohotovostní útvary v současné době disponují technikou, která je již v řadě případů zastaralá /kolové obrněné transportéry/ nebo je jí nedostatek /cisternové automobilové stříkačky, vrhače granátů, účinná osvětlovací technika apod./. Doplnění potřebné techniky je také jedním z předpokladů rychlého, důrazného a účinného zákroku pořádkových jednotek.
Navrhované řešení vychází z předností stávajících pohotovostních útvarů, zejména dobré secvičenosti pořádkových jednotek, připravenosti velitelského sestavu a potřebného týlového zabezpečení. Proto je také z hlediska finančních a materiálních nákladů nejméně náročné.
K posílení pořádkových jednotek lze využít také příslušníky školních pohotovostních oddílů, které zřizují ve své kompetenci náčelníci krajských správ SNB a náčelník správy SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje, dále posluchače denního studia resortních škol /jako zálohy ministra vnitra ČSSR/ a také příslušníky pořádkových jednotek, které zřizují náčelníci jednotlivých územních útvarů /okresních a městských správ SNB/. U těchto jednotek však bude nezbytné zabezpečit plánovitou praktickou přípravu k nasazení a vybavit je potřebnými prostředky a technikou.
Vzhledem k dosavadním zkušenostem je odůvodněný požadavek posílit Pohotovostní pluk VB ČSR o 200 branců. Takovéto řešení má následující výhody:
- na území hl. m. Prahy by byla posílena jednotka připravená k rychlému nasazení na zákroky pod jednotným velením;
- výcvik a výuka těchto příslušníků by se z převážné části realizoval ve stávajícím zařízení PP VB ČSR a bylo by zároveň využito i stávajícího velitelského a pedagogického sestavu;
- napomohlo by i postupnému naplňování neobsazených a uvolňovaných tabulkových míst ve výkonu služby v hl. m. Praze.
Realizace této varianty řešení předpokládá:
a/ změnu usnesení vlády ČSSR č. 180 ze dne 23. 6. 1969, zvýšení stanoveného limitu na vojáky náhradní služby určené pro PP VB ČSR o 200 míst ročně /tzn. o 100 v každém nástupním termínu/;
b/ zajištění finančních prostředků na materiální krytí:
- výstroje a výzbroje příslušníků,
- dopravních prostředků,
- technických prostředků,
- dalších souvisejících výdajů;
c/ úpravu, popřípadě rozšíření stavebně ubytovacích a stravovacích kapacit PP VB ČSR;
d/ posílení velitelského, pedagogického stavu, pracovníků týlového zabezpečení cca o 40 tabulkových míst.
Příloha IV
Předběžné požadavky na materiálně technické
zabezpečení předložených návrhů
Posílení pohotovostního pluku VB ČSR o 200 příslušníků a dovybavení operativních útvarů technikou potřebnou k likvidaci a dokumentaci hromadných protispolečenských vystoupení si vyžádá náklady na:
- základní výstroj a výzbroj pro 200 příslušníků PP ČSR a 40 příslušníků stálého stavu,
- speciální výzbroj a výstroj příslušníků /ochranné štíty a vesty, přilby apod./,
- doplnění spec. výstroje o ochranné vesty k ochraně horní části těla při zákroku /dovoz z PLR/,
- automobilní a ženijní technika /vodní děla, eskortní vozidla, OT apod./,
- speciální materiál /např. skupinové vrhače slzných granátů, osvětlovací soupravy/.
Na likvidaci a dokumentování hromadných protispolečenských vystoupení a zajišťování úkolů v rámci mimořádných bezpečnostních opatření v hl. m. Praze se podílejí další útvary Sboru národní bezpečnosti, které je nutné rovněž vybavit potřebnou technikou, např.:
- televizními kamerami pro stabilní kontrolu vytypovaných míst,
- operativními magnetofony s automatickým vypínáním,
- videokamerami s vestavěným magnetofonem,
- kompaktními fotoaparáty typu Polaroid,
- dalšími prostředky záznamové a přenosové techniky /např. videotechnikou k pořizování fotografií z televizního záznamu, speciálními směrovými dálkovými mikrofony, radiostanicemi/.
Potřebné finanční náklady spojené s realizací navrhovaných opatření se na úrovni resortů MV specifikují.
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 2, č. l. 45-53. - Kopie strojopisu.
a Podle dalších dokumentů stejného typu /informace pro PÚV KSČ/ a podoby xeroxové kopie, kterou máme k dispozici, se dá předpokládat, že v originálu bylo vlevo nahoře na 1. stránce ještě "FEDERÁLNÍ MINISTERSTVO VNITRA".
b Vpravo na stránce připsáno rukou: "Rozdělovník, Výtisk č. 1 - 32 - PÚV KSČ viz [?], 33 - dokumentace, 34 - pro domo, 35 - -"-, [?], 28/12" (podpis nečitelný); přes konec přípisu razítko "ZNIČENO".
c Přílohu I a II neuvádíme.
1 Dne 28. listopadu 1988 postoupil náčelník S-SNB Praha genmjr. Carda ministrovi vnitra Kinclovi a vedoucímu tajemníkovi OV KSČ Jaroslavu Bánskému pod čj. KS-0682/01-88 v několika přílohách "Informaci o průběhu bezpečnostního opatření SOCHA dne 26. listopadu 1988":
"Při demonstraci dne 21. 8. 1988 vyzval člen vedení nelegálního Nezávislého mírového sdružení (NMS) Tomáš DVOŘÁK k pořádání diskusních shromáždění v prostoru Václavského náměstí, vždy na poslední sobotu v měsíci. Stejně jako v měsíci září a říjnu, byly i v průběhu listopadu získány ověřené informace, že členové Nezávislého mírového sdružení (NMS) chtějí toto nepovolené diskusní shromáždění zorganizovat dne 26. 11. 1988.
Vzhledem k tomu, že hlavní organizátoři NMS DVOŘÁK, VYDRA a MARVANOVÁ jsou od svého říjnového protispolečenského vystoupení vazebně stíháni, stali se hlavními organizátory nežádoucího srocení dne 26. 11. 1988 členové NMS Jana PETROVÁ a Ondřej ČERNÝ, kteří i přes neochotu ostatních členů vedení NMS vybízí příslušníky CH-77 i ostatních iniciativ alespoň k fyzické přítomnosti na Václavském náměstí v inkriminovanou dobu. Ke splnění svého úkolu narušit veřejný pořádek a dokumentovat případné zákroky příslušníků SNB mají PETROVÁ a ČERNÝ v úmyslu zneužít případnou přítomnost mladých lidí a zvědavců. Stejně jako v září a říjnu, i tentokrát informovaly o této nepovolené akci západní sdělovací prostředky (Hlas Ameriky, Svobodná Evropa) a vyzývaly naše občany k účasti na ní.
Na základě těchto informací, se souhlasem I. náměstka MV ČSSR, vyhlásil náčelník S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje na den 26. 11. 1988 bezpečnostní opatření SOCHA.
V úzké součinnosti s II. S SNB, PP VB ČSR, vojsky MV, vedením MPO, orgány ONV Praha 1 a NVP hl. m. Prahy a PS VB přijala S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje opatření ke znemožnění jakéhokoliv pokusu konání nepovoleného shromáždění na teritoriu Prahy (Václavské a Staroměstské náměstí).
Dne 25. 11. 1988 byly orgány II. S SNB a S StB Praha provedeny preventivní pohovory podle § 19 zák. č. 40/74 Sb. o SNB s 15ti představiteli NMS i s představiteli dalších nelegálních struktur. Při těchto pohovorech bylo jim vysloveno varování s cílem odradit je od připravované akce dne 26. 11. 1988. Současně s vysloveným varováním podle § 29 zák. č. 40/74 Sb. o SNB byl těmto osobám vyhlášen zákaz vstupu na Václavské a Staroměstské náměstí dne 26. 11. 1988 v době od 10.00 do 22.00 hod. Byli upozorněni, že dne 20. 10. 1988 nabyla platnost vyhláška NVP, týkající se zásady ochrany památek v Praze, která v prostoru centra Prahy povoluje akce pouze takového druhu, které jsou organizovány Národní frontou při slavnostních a výjimečných příležitostech.
Dalších 7 osob, které byly vytypovány k preventivním pohovorům, nebyly zastiženy na své ani na žádné z dalších známých adres (např. ONDRÁK, STANKOVIČ, ŽUFAN).
V průběhu dne 26. 11. 1988 bylo prováděno střežení 7 představitelů v místě jejich bydliště, nebo v zaměstnání s cílem zamezit jejich účasti na nepovoleném shromáždění (PLACÁK, VEVERKA, ŠMÍD, PAVLÍČEK).
Všech 15 osob vzalo vyslovení varování na vědomí, 9 z nich však odmítlo podepsat zápis o výpovědi. PLACÁK uvedl, že toto varování nehodlá respektovat, ale na Václavském náměstí v inkriminované době nebyl viděn.
Bezpečnostní opatření SOCHA bylo zahájeno dne 26. 11. 1988 ve 13.00 hod. K zamezení nepovoleného shromáždění bylo vyčleněno 1 143 příslušníků SNB včetně příslušníků II. S SNB (33), PP VB ČSR (450 příslušníků) a vojsk MV (42) a 60 členů PS VB. Akce se dále zúčastnilo 6 pracovníků ONV Praha 1, 13 funkcionářů SSM a 18 důchodců, bývalých příslušníků SNB, s úkolem působit v davu společně s příslušníky, jako členové vlivových skupin.
Na skrytých záložních stanovištích byly připraveny dopravní prostředky, eskortní vozidla a vodní stříkače. Byly použity spojovací prostředky a záznamová technika včetně videozařízení. Magnetofony použity nebyly.
Od 13.00 hod. byl prováděn zesílený výkon pořádkové služby v celém centru Prahy. Na Václavském a Staroměstském náměstí byl nepřetržitě prováděn operativní průzkum pracovníky StB a zvýšená perlustrační činnost pořádkové služby VB.
Od 13.00 - 15.00 hod. byl v prostoru Václavského náměstí mírně zvýšený sobotní provoz, odpovídající předvánočnímu období s prodlouženou prodejní dobou do 18.00 hod. Ve 14.15 hod. byly zpohotoveny zálohy. Kolem 15.00 hod. se v horní části Václavského náměstí a na rampě před Národním muzeem začaly vytvářet menší hloučky občanů. V 15.03 hod. byla nasazena uzávěrová skupina č. 1 k vyklizení rampy před Národním muzeem. Dále byly uzavřeny chodníky na úrovni Domu potravin a na protější straně u Domu koberců. Současně byla uzavřena i stanice metra Muzeum a po dohodě s DP hl. m. Prahy touto stanicí projížděly vlaky metra bez zastavení až do odvolání (cca 25 minut).
U uzávěry u Domu koberců se během několika minut soustředilo asi 200 občanů cca v 15.15 hod. Po zjištění, že se jedná o občany, kteří přijeli do Prahy za nákupy, bylo jim vysvětleno, proč se přijalo toto opatření, a po menších skupinkách byli propouštěni. Během 10ti minut již žádné vážnější problémy u této a i u další uzávěry v prostoru Domu potravin nebyly.
Souběžně s těmito opatřeními zesílily svoji činnost operativní a perlustrační skupiny s cílem kontrolovat, dokumentovat negativní činnost a rozptylovat hloučkující se občany.
V 15.10 hod. byla v bezprostřední blízkosti sochy sv. Václava zadržena skupina 4 osob, které provokovaly kolemjdoucí občany k účasti na diskusi. Na pokyn příslušníků SNB k zachování klidu a opuštění prostoru nereagovaly.
Perlustrací těchto osob bylo zjištěn, že se jedná o:
Jana CHUDOMELA, nar. ... 1967, bytem Praha 3, ..., jde o představitele zakázaného NMS, který byl již několikráte zadržen při podobných akcích jako jeden z organizátorů protispolečenských vystoupení.
Příslušníci SNB CHUDOMELA předvedli na MO VB Václavské nám. pro neuposlechnutí výzvy orgánů VB a vyhledavatelem VB mu bylo sděleno podezření z přečinu proti veřejnému pořádku dle § 6 a zák. č. 150/69 Sb. a byl propuštěn. Spisový materiál byl postoupen na Obvodní prokuraturu Prahy 1.
Tomáše TVAROCHA, nar. ... 1963, bytem České Budějovice, ..., přech. bytem Praha 1, ..., zaměstnán FOK Praha, stoupenec NMS. Rovněž i on byl zjištěn jako účastník několika nedovolených shromáždění.
Jmenovaný je od 15. 11. 1988 bez pracovního poměru. Naposledy pracoval jako klavírista u Symfonického orchestru FOK Prahy. TVAROCH při perlustraci a zejména při předvádění kladl odpor příslušníkům VB. Jeho činnost byla zadokumentována několika svědeckými výpověďmi. Byl zadržen dle § 76 odst. 2, tr. řádu a vzneseno mu obvinění pro podezření z tr. činu útoku na veřejného činitele a dán do vazby, věznice Ruzyně, z důvodů § 67 odst. b, c tr. řádu a jeho materiál postoupen na oddělení vyšetřování Městské prokuratury Praha z pokynu městského prokurátora.
Jaroslava KOLAFU, nar. ... 1962, bytem Praha 4 - Chodov, ..., zaměstnán Středočeské plynárny, U plynárny 4, jako technik, nevoják, ženatý, dosud netrestán.
Jmenovaný je známý přívrženec Johna Lennona a patří mezi organizátory nepovoleného spolku tzv. 'Umění za mír'.
Byl předveden pro neuposlechnutí výzvy orgánů SNB na MO VB Václavské náměstí, kde byla zadokumentována jeho činnost a vyhledavatelem VB mu bylo sděleno podezření z přečinu proti veřejnému pořádku dle § 6 a zák. č. 150/69 Sb. a poté byl propuštěn. Spisový materiál byl postoupen na Obvodní prokuraturu pro Prahu 1.
Aleše VALENTU, nar. ... 1964, bytem Chlumec nad Cidlinou, ..., zaměstnán jako referent Muzea v Hradci Královém, svobodný.
Jmenovaný byl předveden pro neuposlechnutí výzvy orgánů SNB na MO VB Václavském náměstí a zde po zadokumentování jeho negativní činnosti mu bylo vyhledavatelem VB sděleno podezření z přečinu proti veřejnému počátku dle § 6 a zák. č. 150/69 Sb. a poté byl propuštěn. Jeho přítomnost byla též zjištěna na Václavském náměstí dne 28. 10. 1988. Spisový materiál byl postoupen na Obvodní prokuraturu Prahy 1.
Při zadržení a provedení bezpečnostní prohlídky byly u Tomáše TVAROCHA zajištěny 2 písemné materiály závadového charakteru (viz příloha).
V 15.35 hod. byli hloučkující se občané rozptýleni a na Václavském náměstí zajištěn a udržován klid a veřejný pořádek.
V 15.40 hod. byl v prostoru uzávěry u Domu Koberců zadržen Svatopluk HOREČKA, nar. ... 1965, bytem Praha 5, ..., zaměstnán ČFVU Praha 1, Národní tř., jako uklízeč, české národnosti, branec, svobodný, který byl zjištěn již jako účastník nepovolených shromáždění ve dnech 24. 9. a 28. 10. 1988.
Jmenovaný neuposlechl výzvy příslušníků SNB k zachování klidu a pořádku, proto byl předveden na MO VB Václavské náměstí, kde po zadokumentování jeho činnosti mu bylo vyhledavatelem VB sděleno podezření z přečinu proti veřejnému pořádku podle § 6 a zák. č. 150/69 Sb., poté byl propuštěn. Spisový materiál byl postoupen na Obvodní prokuraturu pro Prahu 1.
Dále byli předvedeni:
Bedřich TĚŠÍNSKÝ, nar ... 1961, trv. bytem Praha 2, ..., zaměstnán jako dělník Novinářské závody Mir, Praha 1, Václavské nám. č. 15, svobodný, netrestán.
Jmenovaný na příslušníky VB vykřikoval 'to jste Češi', 'jděte do prdele', 'to není žádná demokracie'. Jeho předvedení na MO VB Václavské náměstí bylo v 18.30 hod., zde byl vyslechnut a vyšetřovatelem VB mu bylo sděleno podezření z tr. činu urážky veřejného činitele podle § 156 odst. 2 tr. zák. a poté byl propuštěn. Spisový materiál byl postoupen na oddělení vyšetřování Městské prokuratury Praha.
Jiří ČECH, nar ... 1959, Most, bytem Praha 10, ..., české národnosti, ženatý, zaměstnán jako vedoucí prodejny Potraviny 043-10, Praha 10, Na groši. Byl rovněž perlustrován dne 21. 8. a 28. 10. 1988.
Jmenovaný ve své výpovědi uvádí, že dne 26. 11. 1988 v 15.00 hod. přišel k soše sv. Václava, kde hodil 1 karafiát s trikolorou, a to proto, že chtěl uctít patrona české země. A dodal, že toto učinil z politických důvodů, protože nesouhlasí s politikou KSČ. Dále uvedl, že přesně nevěděl, že dojde na Václavském nám. k shromáždění, a to jak předpokládal, protože je poslední sobota v měsíci, a že příště přijde znovu. Na závěr výpovědi prohlásil, že nesouhlasí s nařízením ONV Praha 1 o zákazu shromažďování v centru města a že nebere na vědomí, že při účasti by se vystavoval v nebezpečí podle zákona.
K jmenovanému je prováděna další dokumentace a podle jejího výsledku bude k němu přijato další opatření.
Jiří KLIMEŠ, nar ... 1963 Kaplice, okr. Český Krumlov, bytem Blatná, zaměstnán jako dělník Jihočeské tiskárny, záv. Č. Budějovice, podnik 07 Blatná, ženatý.
K jeho osobě nebyly získány další poznatky, jen byl z něho cítit alkohol, přiznal, že vypil 3 piva a několik dvoudecí vína. Jelikož se u něho nezjistilo provokační jednání (jen sledoval události), byl po výslechu napomenut a propuštěn. O jeho předvedení byl informován operační důstojník OS SNB Strakonice, který sdělil, že jmenovaný není v jejich pátrání a o jeho zadržení nežádají.
Celkem bylo předvedeno 8 osob, z nichž 2 vzneseno obvinění z podezření tr. činu urážky veřejného činitele (TVAROCH, TĚŠÍNSKÝ).
4 osobám bylo vzneseno vyhledavatelem VB podezření z přečinu (HOREČKA, CHUDOMEL, KOLAFA a VALENTA), u 1 osoby napomenutí (KLIMEŠ) a u ČECHA zhodnocena jeho výpověď a dán pokyn k prověření a zadokumentování doslova jeho provokativního jednání a postojů.
Bezpečnostní opatření, prováděné souběžně na Staroměstském náměstí, pěší zóně, Národní třídě, mostu 1. máje, Karlova mostu a Mánesova mostu, proběhlo po celou dobu bez narušení klidu a veřejného pořádku.
V průběhu bezpečnostního opatření bylo v prostoru Václavského náměstí perlustrováno celkem 261 osob, které svým zjevem a chováním budily pozornost, a 8 cizích státních příslušníků (2 NSR, 4 NDR, 1 PLR a 1 SSSR), jedná se o tyto cizí stát. příslušníky:
1/ MEISNER Stefan, nar. 8. 2. 1961, NSR st. příslušník,
2/ SOMMER Peter Dietmar, nar. 15. 5. 1959, NSR st. příslušník,
3/ VOJACZEK Mariuzs, nar. 11. 7. 1966, PLR st. příslušník,
4/ POSTNIKOV Vladimír Alexandrovič, nar. 18. 3. 1949, st. příslušník SSSR,
5/ HÖHNE Heiko, nar. 8. 6. 1965, NDR st. příslušník,
6/ HANSMAN Bernd Eberhard, nar. 19. 9. 1959, NDR st. příslušník,
7/ REICHELT Michal, nar. 6. 8. 1970, NDR st. příslušník,
8/ WIEDEMANN Dirk, nar. 17. 6. 1969, NDR st. příslušník.
(Uvedení vízoví cizinci v mikropočítači S StB Praha neprocházejí).
Zhodnocení 261 osob - viz příloha.
Nadále se pokračuje ve vyhodnocení získané dokumentace (video, foto, vytěžování evidencí a pod.).
Specielní prostředky jsou zaměřeny na podchycení reakce zájmového prostředí na provedená bezpečnostní opatření.
Seznamy předvedených a perlustrovaných osob po zpřesnění budou opět předány NVP hl. m. Prahy k jejich opatření.
Příloha č. 2 ...
Podle trvalého bydliště bylo:
Praha Středočeský kraj Severočeský kraj Západočeský kraj Jihočeský kraj Východočeský kraj Jihomoravský kraj Severomoravský kraj Středoslovenský kraj Východoslovenský kraj Západoslovenský kraj |
152 osob 31 osob 13 osob 15 osob 7 osob 10 osob 11 osob 12 osob 4 osoby 4 osoby 2 osoby |
Z hlediska věku bylo:
do 18 let 18 - 25 let 26 - 30 let 31 - 35 let nad 35 let |
86 osob 73 osob 35 osob 36 osob 31 osob |
Z hlediska sociálního postavení bylo:
12 vysokoškolských studentů (7x ČVUT, 2x VŠE, 1x VŠZ, 1x MFF UK, 1x PedF UK/
27 středoškoláků
40 učňů
4 úředníci
7 techniků
33 příslušníků inteligence
125 dělníků - 69 průmysl
- 49 služby
- 7 zemědělství
[?] důchodců
[?] bez pracovního poměru
[?] ostatní
[?] perlustrovaných vysokoškoláků:
ČUCHNA Martin, nar. ... 1965, bytem Praha 3, ..., MFF UK Praha,
HORÁK Martin, nar. ... 1966, bytem Praha 4, ..., VŠE Praha,
JAHODA Tomáš, nar. ... 1963, bytem Neratovice, ..., Vysoká škola zemědělská Praha,
LHOTÁK Daniel, nar. ... 1969, bytem Praha 8, ..., ČVUT Praha,
POŘÍZKA Aleš, nar. ... 1968, bytem Ostrava, ..., ČVUT, fakulta strojní Praha,
RADOLÍMSKÝ Petr, nar. ... 1968, bytem Praha 10, ..., ČVUT,
ŠKORPÍK Pavel, nar. ... 1969, bytem Praha 5, ..., VŠE Praha,
[?]AČ Maroš, nar. ... 1966, bytem Bratislava, ..., ČVUT,
VYLEŤAL Jan, nar. ... 1966, bytem Brandýs nad Orlicí, ČVUT,
ZEMÁNEK Lubor, nar. ... 1965, bytem Praha 4, ..., pedagogická fakulta UK Praha,
k uvedeným osobám se nenacházejí ve fondu mikropočítače S StB Pha žádné poznatky,
11/ FRANEK Antonín, nar. ... 1968, bytem Neředín, ..., okr. Olomouc, ČVUT, fakulta strojní, podle evidence v mikropočítači S StB Praha byl předveden již 21. 8. 1988,
12/ KINCL Roman, nar. ... 1965, bytem Praha 4, Libuš, ..., ČVUT, podle evidence v mikropočítači S StB Praha byl perlustrován 21. 8. 1988.
Příloha č. 3 ...
Z celkového počtu 261 čs. státních občanů, perlustrovaných v průběhu BO na Václavském náměstí dne 26. 11. 1988, se u 24 osob zjistila jejich účast na protispolečenských vystoupeních a nebo jiném negativním jednání. Jedná se o tyto osoby:
BLATNÝ Daniel, nar. ... 1969, bytem Praha 1, ..., učeň SOU Praha 3, Husovo nám.
V únoru 1988 se jmenovaným proveden pohovor 2b odborem S StB Praha z důvodů jeho účasti na srazu k výročí úmrtí J. Len[n]ona v roce 1987 na Kampě.
FRINT Martin, nar. ... 1963, bytem Praha 7, ..., zaměstnán AVU Praha 7.
Se jmenovaným byl 5. 9. 1988 proveden O StB Mělník preventivní pohovor k jeho stykům na osoby z CH-77 a tzv. Svobodné umělce. Poslední sobotu v říjnu (29. 10. 88) byl kontrolován příslušníky VB a propuštěn bez jakéhokoliv opatření.
HÖGER Martin, nar. ... 1962, bytem Praha 6, ..., zaměstnán Metrostav Praha 7, Dělnická.
Jmenovaný byl dne 29. 10. 88 kontrolován a předveden na MO VB a poté bez dalšího opatření propuštěn.
HORKÝ František, nar. ... 1955, bytem Praha 5, ..., zaměstnán OPBH Praha 5.
Jmenovaný byl dne 28. 10. 88 předveden na MO VB a vyhledavatelem VB mu bylo sděleno podezření z přečinu proti veřejnému pořádku podle § 6 a zák. č. 150/69 Sb. Dne 26. 11. 88 byla opět zjištěna jeho přítomnost na Václavském náměstí.
HANZL Vladimír, nar. ... 1951, bytem Praha 4, ..., svobodné povolání.
Jmenovaný byl dne 29. 10. 88 perlustrován na Václavském nám., rovněž i jeho přítomnost byla zjištěna dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez jakéhokoliv opatření.
H... P..., nar. ... 1963, bytem Praha 4, ..., inval. důchodce.
V září 1986 byl jmenovaný kontrolován hlídkou OS SNB Praha 4 a nalezena u něho brožura 'Výbor z kratších textů', jejichž autorem je Manuel Levinas. HULAN se léčí na schizofrenii a je inval. důchodce. Dne 26. 11. 88 byla zjištěna jeho přítomnost na Václavském nám. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
KLEPAL Martin, nar. ... 1970, bytem Praha 6, ..., zaměstnán ČKD Praha 9.
Jmenovaný byl perlustrován dne 28. 10. 88 a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
KARÁSEK Viktor, nar. ... 1952, bytem Praha 10, ..., zaměstnán Výzkumný a vývojový úsek maltoviny a ostinocementu Praha 4 - Nusle.
Jmenovaný byl kontrolován dne 29. 10. 88 a jeho přítomnost byla rovněž zjištěna na Václavském nám. dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
KOMÁREK Tomáš, nar. ... 1966, bytem Praha 5, ..., zaměstnán Pražské energetické závody.
Jmenovaný byl kontrolován dne 29. 10. 88 a rovněž jeho přítomnost byla zjištěna i dne 26. 11. 88 na Václavském náměstí. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
KUTÍLEK Milan, nar. ... 1957, bytem Praha 2, ..., zaměstnán Úklid, podnik hl. m. Prahy, Dlouhá 16.
Jmenovaný byl dne 29. 10. 88 kontrolován a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
MALÝ Jakub, nar. ... 1972, bytem Praha 8, ..., student gymnázia Lidových milicí 19, Praha 9.
Jmenovaný byl kontrolován dne 29. 10. 88 a jeho přítomnost na Václavské nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
OLENIČ Ivan, nar. ... 1940, bytem Praha 5, ..., zaměstnán ředitelství poštovní přepravy.
Jmenovaný byl kontrolován dne 28. 10. 88 a rovněž jeho přítomnost byla zjištěna na Václavském nám. dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
PLECITÝ Michal, nar. ... 1945, bytem Praha 1, ..., zaměstnán KÚNZ Praha 2, U nemocnice 1.
Jmenovaný byl kontrolován dne 28. 10. 88 a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
PLESNÍK Petr, nar. ... 1967, bytem Praha 2, ..., zaměstnán Dopravní závod spojů Praha.
Jmenovaný byl kontrolován dne 28. 10. 88 a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
ŠALAMOUN Milan, nar. ... 1955, bytem Praha 3, ..., zaměstnán výzkumný ústav.
Na základě provedené dokumentace S StB Praha je orgány VB stíhán pro přečin rozkrádání majetku v soc. vlastnictví, kterého se dopustil tím, že odcizil benzin. bloky na 60 l. Jmenovaný byl kontrolován na Václavském nám. dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
THEUER Jan, nar. ... 1967, bytem Praha 3, ..., zaměstnán Stavodílo Praha 2, Mánesova 53.
Jmenovaný byl kontrolován dne 29. 10. 88 a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
TREJBAL Jaroslav, nar. ... 1971, bytem Kutná Hora, ..., zaměstnán Figera Kolín.
K jmenovanému provádí prověrku O StB Kolín pro podezření z propagace fašismu. Jmenovaný byl dne 26. 11. 88 kontrolován na Václavském nám. Bez dalšího opatření byl propuštěn.
PECKA Jiří, nar. ... 1955, bytem Jílové u Prahy, okr. Praha-záp., ..., zaměstnán ČSD žst. Jílové.
K jmenovanému bylo v květnu 1985 provedeno preventivní opatření u zaměstnavatele z důvodů jeho návštěv na ZÚ USA a NSR v Praze a že navazuje kontakty s čs. emigrací v NSR. Opatření k jeho osobě bylo prováděno z toho důvodu, že pracuje v blízkosti objektu ČSLA - ZD. Jmenovaný byl kontrolován dne 26. 11. 88 na Václavském nám. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
BALÁN Miroslav, nar. ... 1969, bytem Kutná Hora, ..., přech. bytem Praha 10, ..., zaměstnán Inženýrské a průmyslové stavby Praha.
Jmenovaný byl dne 21. 8. 88 perlustrován a dne 26. 11. 88 byla zjištěna jeho přítomnost na Václavském nám. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
CIHELKA Miloš, nar. ... 1969, bytem Jilemnice, ..., zaměstnán Technické služby Jilemnice.
Jmenovaný byl kontrolován dne 21. 8. 88 a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
HODAN Martin, nar. ... 1973, bytem Horní Slavkov, okr. Sokolov,
Jmenovaný byl kontrolován dne 29. 10. 88 a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
LEIBL Zdeněk, nar. ... 1956, bytem Ústí nad Labem, ..., zaměstnán Kovošrot Ostrava, závod Hr. Králové.
Jmenovaný byl kontrolován dne 28. 10. 88 a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
ŠIMEK Daniel, nar. ... 1970, bytem Pardubice, ..., zaměstnán Mír - novinářské závody.
Jmenovaný byl kontrolován dne 21. 8. 88 a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření.
TOMÁŠEK Jindřich, nar. ... 1962, bytem Chomutov, ..., zaměstnán ESSM Tušimice.
Jmenovaný byl kontrolován dne 28. 10. 88 a jeho přítomnost na Václavském nám. byla zjištěna i dne 26. 11. 88. Byl propuštěn bez dalšího opatření."
Poslední přílohou se stala kopie prázdného petičního archu NMS ve věci úlev základní vojenské služby, "zajištěná přísluš. SNB při osobní prohlídce u Tomáše TVAROCHA dne 26. 11. 1988". Další výtisky uvedené informace byly určeny Jirečkovi, Lorencovi, Novákovi, Štěpánovi, Hamanovi, Horčíkovi, Zajíčkovi, Vykypělovi, Načeradskému a Chmelíčkovi. Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XVIII, č. l. 1453-1469.
2 Zpracovatelé informace opomněli zmínit akci "Lennon". Z podkladů pražského MV SSM, především konceptu "Politicko organizačního zabezpečení akce 'Lennon 1988'", zpracovalo 30. listopadu 1988 2. oddělení 2b odboru S-StB Praha "PLÁN operativního zajištění akce LENNON 1988 v Praze 1":
"Samotný plán operativního zajištění akce LENNON 1988, která se každoročně koná dne 8. 12. v prostoru Kampy v Praze 1, bude rozdělen do dvou etap: I. preventivní opatření v období před konáním akce Lennon, II. vlastní opatření k zajištění klidu a pořádku dne 8. 12. 1988.
I.
Organizace operativního zajištění vychází v letošním roce ze skutečnosti, že nad uvedenou akcí převzal patronát Městský výbor SSM, který společně s ÚV SSM bude hlavním garantem hladkého průběhu 8. výročí úmrtí J. W. Lennona. Ze strany SSM bude vyvíjena snaha nenásilnou formou vstoupit do shromáždění osob, které se na Kampě sejdou, s cílem eliminovat protispolečenské jevy a řídit dění na Kampě. K realizaci tohoto záměru byla ustavena pracovní skupina ve složení: ss. KYSELÝ (tajemník MV SSM), VELEK (prac. odd. PA MV SSM), FREY (prac. OZČ ÚV SSM), CHLÍBEC (PKS). Tato pracovní skupina požádala o součinnost PKS, které se začalo na akci Lennon 88 aktivně podílet. Dne 30. 11. 1988 v 11.00 hod. byla uskutečněna porada, na které byli přítomni členové MV SSM, ÚV SSM, MV, PKS. Byla také provedena následná obhlídka místa, kde dochází každoročně dne 8. 12. ke srocení osob. Předběžně byla stanovena forma a průběh hudební produkce, při které bude snaha nenásilně vstupovat mezi osoby, které se zde sejdou pomocí zvukové techniky. Bude snaha o vytvoření poetické atmosféry, ve které by každý verbální projev působil násilně a měl by být negativně hodnocen i účastníky akce.
Předložený program sestavený štábem MV SSM na den 8. 12. 1988 (varianta A):
16.00 - reprodukovaná hudba (produkce Beatles)
cca 17.00 - vystoupení folkového zpěváka V. MERTY
(1 vstupní píseň na neformální zahájení)
recitace moderátora M. KOVAŘÍKA (výbor z básníků generace J. W. Lennona)
V. MERTA - recitál
M. KOVAŘÍK - recitace
vystoupení hudební skupiny CK Vocál
cca 18.30 - závěr celé produkce - M. KOVAŘÍK (případné puštění svíček po Vltavě)
Celý program bude moderován M. KOVAŘÍKEM, který má rozsáhlé zkušenosti v práci s davem (uvádí festivaly PORTA).
- do současné doby bylo provedeno v rámci akce Lennon 88 9 preventivních pohovorů (Horákovský Petr, Tlaskal Jiří, Vais Jiří, Klička Václav, Jurček Břetislav, Künzel Jiří, Šebl Václav, Odvárka Martin, Jančařík Evžen)
- do 7. 12. 1988 bude provedeno dalších cca 10 preventivních pohovorů s osobami, které aktivně vystupují při organizování srazů na Kampě. Pohovory budou dále zaměřeny na reagence přípravy akce a na osoby, které v minulých letech byly autory letáčků, a na osoby, které prováděly fotodokumentaci
Termín: do 7. 12. 1988
- do akce bude využita stávající agenturní síť ke zjišťování reagence na výše uvedenou akci a agentura, která má možnosti pronikat mezi bývalé účastníky srazu a organizátory
Termín: průběžně
- zajistit aktivní agenturně operativní kontrolu bývalých organizátorů srazů na Kampě, autory letáčkových a protispolečenských vystoupení. Jedná se především o objekty rozpracovávaných akcí ŽLUVA, LHÁŘ
Termín: průběžně
5. 12. - 8. 12. 1988
- zajistit odluku objektů akcí OTA, SATAN
Termín: 8. 12. 1988
- na II. S-SNB, 11. odb., bude zpracován samostatný plán k úkolování agentury z jiných krajů ČSSR a zájmových objektů ZÚ KS (Francie, Anglie, USA)
- bude prováděna perlustrace závadových a zájmových osob v místech, kde dochází k jejich koncentraci. Jedná se především o restaurace Na Klamovce Praha 5, U českého lva Praha 4, U Jirásků Praha 2
Termín: 5. 12. - 7. 12. 1989
- zajistit přes MS VB Praha odklonění dopravy a zákaz parkování v Hroznové ulici na den 8. 12. 1988
Termín: do 7. 12. 1988
- organizační štáb MV SSM bude informován o průběhu návštěvy F. MITTERRANDA v Praze a o jeho pobytu na ZÚ Francie dne 8. 12. 1988
Termín: do 6. 12. 1988
Zodpovídá: ZN 2. odd., 2b odb.
Technická opatření:
- ověřit rozsah a možnosti využití stacionární kamery umístěné v ulici Hroznová
Termín: do 2. 12. 1988
- na spojovacím odboru ověřit možnost využití video kamery pro noční vidění
Termín: do 2. 12. 1988
- upřesnit možnosti využití opěrného bodu v budově TJ Tesla Žižkov, Velkopřevorské nám. č. 6 (jedná se o určení stanoviště pro umístění technických prostředků v budově)
Termín: do 6. 12. 1988
II.
- nasazené síly a prostředky dne 8. 12. 1988 v prostoru Kampy v Praze 1: 10 operativních pracovníků II. S-SNB, 30 operativních pracovníků Správa StB Praha
- organizační štáb MV SSM bude dne 8. 12. 1988 umístěn v klubu SSM RUBÍN, kde bude také provedeno od 14.00 hod. rozdílení pro členy pořadatelské služby
- nad vytypovanými 'lennonovci' budou OP provádět během celé produkce dne 8. 12. určitý dozor, aby nedošlo z jejich strany ke zneužití pořadatelské činnosti
- dne 8. 12. bude v blízkých restauračních zařízeních kolem zájmového prostoru prováděna kontrola podávání alkoholických nápojů
- zabezpečit dne 8. 12. uzavření restaurace Na Kampě.
Do 8. 12. 1988 budou probíhat každodenní součinnostní porady se štábem MV SSM, kde bude dle potřeby řešena momentální operativní situace."
Plán doporučil ZN 2. odd. 2b odboru kpt. Václav Hruška, souhlasili náčelník 2b odboru mjr. JUDr. Josef Bahník i (?) plk. J. Bytčánek a konečně schválil jej i náčelník správy StB Praha plk. JUDr. Antonín Chmelíček. Oficiálně všechny podklady postoupil Bezpečnosti 2. 12. 1988 předseda pražského MV SSM Josef Mráz zároveň s žádostí "o pomoc při zachování pořádku" na pořádané akci (šlo o "Návrh MV SSM na preventivní opatření SNB", usnesení sekretariátu MV KSČ beroucí na vědomí "informaci o přístupu MV SSM" a konečně samotný dokument "Přístup MV SSM k letošnímu výročí zavraždění Johna Lennona"). Kopie strojopisu in: T 8/91, A. Lorenc a spol., sv. XVIII, č. l. 1478-1495 (Sběrný arch k čj. 698/01-88).
Ke dni 9. 12. 1988 zpracovala Cardova krajská správa pod čj. 698/01-88 zprávu nazvanou "INFORMACE o průběhu bezpečnostního opatření k výročí zavraždění J. LENNONA dne 8. 12. 1988 v Praze 1, na Kampě" pro ministra vnitra:
"Na základě požadavku MV SSM bylo dne 8. 12. 1988 provedeno v prostoru Kampy v Praze 1 bezpečnostní opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku při vzpomínkové kulturní akci pořádané MV SSM u příležitosti výročí zavraždění J. LENNONA. MV SSM zajistil kulturní program (reprodukovaná hudba, vystoupení několika písničkářů, verše, záznam telefonického rozhovoru s vdovou po LENNONOVI) a zabezpečil pořadatelskou službu. V místě konání kulturní akce bylo nasazeno 40 příslušníků SNB v občanském oděvu (20 k ochraně účinkujících, 20 pro případ narušení akce). Dále byly do prostoru produkce nasazeny 2 pořádkové hlídky SNB ve stejnokroji, bylo provedeno vyloučení dopravy a parkování z Velkopřevorského nám., uzavření restaurace Na Kampě a připraveny podmínky pro možnost uzávěry horní části Nerudovy ulice, Karlova mostu a mostu 1. máje, kde bylo počítáno s plynulým postupným odchodem účastníků kulturní akce. Dále bylo připraveno uzavření Velkopřevorského náměstí po odchodu účastníků s cílem umožnit demontáž zvukové aparatury.
Vzhledem k tomu, že v blízkosti místa kulturní akce se nachází zastupitelský úřad Francie a rezidence francouzského velvyslance, byla v součinnosti s V. správou SNB provedena opatření k zajištění klidu a bezpečnosti v souvislosti se státní návštěvou francouzského prezidenta MITTERRANDA. Dále byla připravena opatření s cílem zamezit případnému pochodu účastníků shromáždění na Kampě se svíčkami do vnitřní Prahy.
K těmto opatřením byly zřízeny 4 uzávěry (65 příslušníků), pořádková jednotka (66 příslušníků) a 3 zálohy (95 příslušníků). Všechny tyto síly byly dislokovány na skrytých stanovištích. Byl mírně posílen výkon bezpečnostní služby na Václavském a Staroměstském náměstí a na celém teritoriu Prahy.
Kulturní program byl zahájen v 16.50 hod. Počet účastníků se v jeho průběhu postupně rozrostl až na 500 osob (včetně pořadatelů a příslušníků SNB). Mezi přítomnými byli zaregistrováni aktivisté 'nezávislých iniciativ' František STÁREK, Martin PALOUŠ, Jan URBAN, Radek ZEMAN, Karel SRP, Ota VEVERKA, Petr PLACÁK, Václav ŽUFAN a Jana PETROVÁ. Před zahájením kulturního programu v 16.00 hod. prošel místem konání II. tajemník politické sekce ZÚ USA Robert NORMAN. Kolem 18.00 hod. prošel prostor dopisovatel Hlasu Ameriky NAEGELE.
Kulturní program proběhl podle scénáře připraveného MV SSM. Jediným rušivým momentem bylo vystoupení písničkáře Vladimíra MERTY, který při své produkci použil několika invektiv (např. zpochybňoval oprávněnost pobytu sovětských vojsk na čs. území, vzpomínal na emigranta Karla KRYLA, za pořadatele akce označoval SNB a pod.). Na jeho narážky reagovali nejblíže přítomní diváci smíchem a potleskem. Jeho vystoupení však nevzbudilo větší zájem pro špatnou akustiku a rovněž proto, že jej věkově mladší diváci neznali a neupoutal jejich pozornost. Průběh kulturního programu natáčeli pracovníci USA televizní společnosti ABC. Po jeho ukončení v cca 18.30 hod. přečetl Ota VEVERKA petici za propuštění Ivana JIROUSE z vazby a od kolem stojících osob získával podpisy (podle odhadu příslušníků oper. průzkumu získal cca 60 podpisů). Stanislav PENC (pravidelný účastník srazů k výročí LENNONA) rozdával letáčky, oznamující, že se 10. 12. 1988 koná se souhlasem ONV Praha 3 setkání občanů ke 40. výročí vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv na Škroupově náměstí. Operativním průzkumem bylo dále zjištěno, že mezi přítomnými koluje nacyklostylované 'Základní prohlášení mírového klubu Johna LENNONA', které obsahuje řadu útoků proti čs. státním orgánům. Mluvčími klubu jsou Ota VEVERKA, Stanislav PENC a Heřman CHROMÝ.
Kolem 19.00 hod. začali účastníci shromáždění postupně odcházet. Několik záběrů pořizoval zpovzdálí štáb francouzské televize, který doprovází prezidenta MITTERRANDA. Na místě zůstalo cca 150 - 200 lidí, kteří zapalovali svíčky a pokládali je pod obrazy LENNONA, postávali a tiše debatovali v hloučcích. Byly mezi nimi zjištěny názory, že chybí osobnost, která by zorganizovala neoficiální část setkání a že příští rok bude nutné sraz uspořádat na jiném místě, aby se vyloučila účast SSM. Kolem 19.30 hod. se několik účastníků pokoušelo neuměle zpívat písničky Beatles. Na místě dále setrvávalo 90 - 100 příznivců LENNONA, kteří pouze přihlíželi a nenarušovali veřejný pořádek. Ve 20.50 hod. vystoupil s krátkým projevem František CIGÁNEK, nar. ... 1948, bytem Praha 7, ..., zaměstnán v Úklidu hl. m. Prahy. Nabádal přítomné k míru, vzájemné toleranci a varoval před nevhodnými výstupy. Po jeho projevu se zbylí účastníci začali rozcházet.
V průběhu bezpečnostního opatření nedošlo k narušení klidu a veřejného pořádku, které by vyžadovalo bezpečnostní zákrok. Z průběhu opatření byla pořízena videodokumentace, která se vyhodnocuje. Bezpečnostní opatření bylo ukončeno ve 21.40 hod."
Tamtéž, č. l. 1471-1474. Informace byla odeslána kurýrem Lorencovi, Jirečkovi, Novákovi, Štěpánovi, Hamanovi, Cihlářovi (ÚV), Bánskému, Horčíkovi a Vykypělovi.
Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |