ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ
ZLOČINŮ KOMUNISMU

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY
Securitas Imperii - sborník




Dokument 24a

1989, 25. ledna, Praha. - Průvodní dopis ministra vnitra ČSSR předsedovi vlády ČSSR k Dokumentu 24b.

[...]a

V Praze dne 25. ledna 1989
Č. j.: OV-016/A-89
T A J N É
Přílohy: 25/475


Vážený soudruhu,

v příloze předkládám stanovený počet výtisků materiálu "Informace o protispolečenských akcích antisocialistických elementů ve dnech 15. - 22. ledna 1989 v Praze a ve Všetatech, okr. Mělník[,] a o průběhu bezpečnostních opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku".

Materiál je určen k projednání ve vládě ČSSR.

[...]b

Soudruh
Ladislav Adamec [...]c
předseda vlády ČSSR
P r a h a

[...]d

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 3, č. l. ?. - Kopie strojopisu.





a Předtištěno: "MINISTR VNITRA ČSSR".

b Vpravo vlastnoruční podpis "Kincl".

c Vpravo připsáno rukou: "Projednáno ve vládě ČSSR dne 26. 1. 1989."

d Uprostřed připsáno rukou: "Založit A-5. 30. 1. 1989" (podpis nečitelný). Vedle toho vpravo razítko ÚŘADU PŘEDSEDNICTVA VLÁDY s položkami "vstupní číslo:", "došlo dne:", [?], "utajované přílohy...listů", "[?] přílohy", [?] a "Č. j.:"; čitelné položky mají toto doplnění: vstupní číslo 0, došlo dne "25. 1. 1989" (razítkem), utajované přílohy "25" - listů "19 stran" (rukou), č. j. "0107" (rukou).



Dokument 24b

1989, 25. ledna, Praha. - Informace FMV pro schůzi vlády ČSSR o protispolečenských akcích vnitřního protivníka a průběhu bezpečnostních opatření ve dnech 15. - 22. ledna 1989 v Praze a ve Všetatech.

FEDERÁLNÍ MINISTERSTVO VNITRA
Č. j.: OV-016/A-89

V Praze dne 25. ledna 1989
T A J N É
Výtisk číslo: 27
Počet listů: 19

P r o  s c h ů z i  v l á dy  Č S S R

Věc: Informace o protispolečenských akcích antisocialistických elementů ve dnech 15. - 22. ledna 1989 v Praze a ve Všetatech, okr. Mělník[,] a o průběhu bezpečnostních opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku

Předkládá se na základě
rozhodnutí předsedy
vlády ČSSR [...]a

P ř e d k l á d á :
ing. František  K i n c l
ministr vnitra ČSSR [...]b


I n f o r m a c e

o protispolečenských akcích antisocialistických elementů ve dnech
15. - 22. ledna 1989 v Praze a ve Všetatech, okres Mělník[,] a o
průběhu bezpečnostních opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku



Protistátnímu vystoupení antisocialistických elementů ve dnech 15. - 22. 1. 1989 předcházely z jejich strany přípravné akce /informování a přizvání zástupců zahraničních sdělovacích prostředků, letáky, formulování konkrétních požadavků a hesel, vystoupení řečníků z CHARTY 77/. Tyto akce doprovázela kampaň v západních rozhlasových stanicích, zejména v Hlasu Ameriky, Radiu Svobodná Evropa a BBC. Ve svých relacích určených do ČSSR informovali posluchače o připravovaných akcích, jejich výsledku a vyzývali "národ k iniciativě".

Iniciativu v organizování veřejné protispolečenské akce k 20. výročí sebeupálení Jana Palacha dne 15. ledna 1989 na Václavském náměstí v Praze převzal tzv. prozatímní koordinační výbor Nezávislého mírového sdružení /NMS/. Jeho činnost podpořili stoupenci dalších tzv. nezávislých iniciativ /CHARTA 77 a České děti/.

Vzhledem k široké publicitě, kterou této akci věnovaly zejména rozhlasová stanice Svobodná Evropa, Hlas Ameriky, BBC a další, byli dne 15. 1. 1989 ve 13.45 hod. preventivně zadrženi organizátoři nepovoleného shromáždění, představitelé tzv. nezávislých iniciativ. Byli předvedeni na útvary VB a po výslechu ve smyslu zákona č. 40/1974 Sb. do 21.30 hod. postupně propuštěni. Jednalo se např. o R. BATTĚKA, L. LISE, E. KANTŮRKOVOU, P. PLACÁKA, V. MALÉHO, T. HRADÍLKA, A. STANKOVIČE, celkem 25 osob.

Bezpečnostní opatření dne 15. 1. 1989 byla provedena na Václavském a Staroměstském náměstí, náměstí Krasnoarmějců, pěší zóně, na Olšanských hřbitovech a ve Všetatech, okr. Mělník. Nasazeno bylo celkem 2 200 příslušníků SNB a 1 300 příslušníků Lidových milicí.

Ve 13.30 hod. byl uzavřen prostor Václavského náměstí. Ve 13.45 hod. se pod sochou sv. Václava shluklo asi 300 osob, které se snažily zpívat čs. státní hymnu a některé skandovaly "svoboda". Zákrokem pořádkové jednotky SNB a příslušníků Lidových milicí byla tato skupina vytlačena do Vodičkovy, Jindřišské a Opletalovy ulice. Současně se vytvářely další skupiny osob kolem uzávěr Václavského náměstí, zejména na Můstku.

Ve 14.05 hod. uzavřela pořádková jednotka PP VB ČSR Staroměstské náměstí. I v tomto prostoru se kolem zábran v ulicích Celetná, Železná, Melantrichova a na Malém náměstí vytvořily skupiny osob. Po nasazení pořádkových jednotek se podařilo část rozptýlit, zbývající osoby se přesunuly do Kaprovy ulice směrem k náměstí Krasnoarmějců. Proto byly uzavřeny Mánesův a Karlův most a most 1. máje. Po nasazení vodních stříkačů byly i tyto skupiny osob postupně rozptýleny a v 16.30 hod. již byl v okolí Staroměstského náměstí a náměstí Krasnoarmějců klid. Ve stejné době se v bezprostředním okolí Václavského náměstí stále pohybovaly skupiny osob, které bránily dopravnímu provozu a na opakované výzvy příslušníků SNB k opuštění prostoru reagovaly hanlivými výkřiky "fuj", "fašisti", "gestapáci", apod.

Na rohu ulic Jindřišská a Politických vězňů natáčeli zákroky pořádkových sil pracovníci ARD, přičemž nerespektovali opakované výzvy k opuštění prostoru. V jejich blízkosti se pohybovaly tři osoby /dva muži a žena/, které jim poskytovaly ochranu a podněcovaly kolem stojící zvědavce k slovním a fyzickým útokům proti příslušníkům SNB a Lidových milicí. Postupně se kolem nich vytvořila skupina několika desítek osob, které vykřikovaly hanlivé výroky proti příslušníkům SNB a Lidových milicí. Byla proti nim nasazena pořádková jednotka, před kterou se část davu dala na útěk a oba pracovníky ARD přitom srazila k zemi.

Nejaktivnější účastníci nepovoleného shromáždění odmítali výzvy k opuštění prostoru, chovali se agresivně, slovně napadali příslušníky SNB a Lidových milicí, po zákrocích pořádkových jednotek se stále přemisťovali, např. na náměstí Republiky, k budově Federálního shromáždění a do Čelakovského sadů.

Po obnovení klidu v prostoru kolem Václavského náměstí byly v 18.00 hod. staženy jednotky Lidových milicí, část sil a prostředků SNB byla přesunuta do pohotovostního prostoru. Ve 20.00 hod. bylo bezpečnostní opatření ukončeno, zvýšený výkon pořádkové služby pokračoval do ranních hodin dne 16. 1. 1989.

V dalších dnech /16. - 18. 1. 1989/ se činnost antisocialistických elementů soustředila převážně na prostor Václavského náměstí. Vývoj situace a potřeba obnovení pořádku v těchto prostorách si vynutil přijmout obdobná bezpečnostní opatření i v těchto dnech.

O zostřující se intenzitě útoků proti zakročujícím příslušníkům SNB a Lidovým milicím svědčí událost, ke které došlo dne 17. 1. 1989 krátce po 18.30 hod. ve Vodičkově ulici. Neznámý mladík vhodil z pasáže SVĚTOZOR proti postupující pořádkové jednotce předmět, který v okamžiku dopadu explodoval.

V průběhu prováděného opatření byl na Václavském náměstí v tento den zjištěn pohyb pracovníka ZÚ USA v Praze R. NORMANA, kterému bylo pod legendou zajištění jeho bezpečnosti znemožněno kontaktovat účastníky provokace.

Doba, ve které kulminovaly události dne 19. 1. 1989, byla jejich organizátory předem načasována. Například na letácích zjištěných na žurnalistické, filozofické, pedagogické a právnické fakultě UK byla kromě pozvání na Václavské náměstí uvedena doba 17.00 hodin. V tuto dobu se zde mimo jiné pohybovali: R. NORMAN, I. tajemník politické sekce ZÚ USA v ČSSR, St. MROZEK, kulturní přidělenec ZÚ Francie v ČSSR, J. NAEGELE, korespondent Hlasu Ameriky[,] a pracovníci západoněmecké ARD.

V 16.40 hod. byl prostor kolem sochy sv. Václava zcela zaplněn, zaplňovaly se chodníky i po obou stranách Václavského náměstí, až na úroveň Opletalova a Krakovská. V 17.00 hod. se osoby, do té doby stojící na chodnících, nahrnuly do středu náměstí a vytvořily dav 2 000 - 2 500 osob. Několik desítek jich začalo pískat a ozývaly se výkřiky "svobodu, svobodu", "Češi[,] pojďte sem" apod., které přilákaly do horní části náměstí další osoby. Doprava byla v té době částečně přerušena. Dav pokračoval ve skandování hesel, např. "dejte vládu z ruky", "vraťte nám Dubčeka", "Jakeš ven", "Štěpán ven", "svobodné volby". Vše doprovázel pískot a potlesk.

V 17.25 hod. zasáhly pořádkové jednotky, čímž byl dav překvapen a dal se na útěk směrem k dolní části náměstí. Tomuto úmyslu zabránil koordinovaně provedený zásah Lidových milicí.

V 18.15 hod. byl v prostoru Václavského náměstí obnoven klid a veřejný pořádek. V 18.50 hod. bylo dosaženo vyklizení celého prostoru a přilehlých ulic.

V průběhu bezpečnostního opatření dne 19. 1. 1989 bylo předvedeno celkem 281 osob, z nichž 23 je realizováno pro trestný čin, 80 pro přečin a 30 pro přestupek.

Dne 20. 1. 1989 kolem 16.55 hod. se v horní části Václavského náměstí soustředilo, zejména na chodnících, 750 osob. Shromáždění postupně přerostlo v provokační vystoupení, které omezovalo provoz na chodnících i ve vozovce.

Po opakovaných výzvách k uvolnění prostoru řada občanů Václavské náměstí opustila. Zbývající dav byl vytlačen do střední části Václavského náměstí a postupně rozptylován. V 18.30 hod. byl v celém prostoru Václavského náměstí obnoven veřejný pořádek.

Dne 21. 1. 1989 bylo bezpečnostní opatření na Václavském náměstí v Praze prováděno v souvislosti s předpokládaným protispolečenským vystoupením. V jeho průběhu byl v prostoru klid. Pouze v horní části Václavského náměstí byl před 17.00 hod. zjištěn pohyb několika jednotlivců, kteří po kontrolách příslušníků SNB a následném upozornění tento prostor opustili.

V souvislosti s připravovanou akcí "nezávislých struktur" bylo dne 21. 1. 1989 provedeno bezpečnostní opatření rovněž v obci Všetaty, okr. Mělník.

Od 08.00 hod. začali do uvedené obce přijíždět první aktivisté a účastníci plánované demonstrace. V průběhu dopoledne se jednalo především o mimopražské osoby, zejména ze Severočeského kraje, které se na místo konání demonstrace snažily dostat všemi možnými prostředky /vlakem, osobními auty, pěšky přes pole atd./.1

Před 12.00 hod. přijel do Všetat osobní automobil ZÚ Velké Británie s Patricií Holland a Damianem Toodem. Dále přijeli I. tajemníci ZÚ Dánska, Kanady a USA v Praze. Mimo diplomatů se na místo dostavily rovněž televizní štáby ARD, ÖRF, dopisovatelé agentur AFP, AP a Reuter, všichni s platnou akreditací.

V rámci opatření byla v Praze 9 a na dalších přístupových komunikacích do Všetat ve Středočeském kraji provedena dopravně bezpečnostní akce zajišťovaná silami VB a StB.

Celkem bylo zřízeno 5 filtračních bodů, v nichž bylo v průběhu dne až do večerních hodin perlustrováno 449 osob. Vráceno zpět bylo 227 osob, dalších 222 osob, které nehodlaly ustoupit od úmyslu pokračovat do Všetat, bylo předvedeno. Vyslechnuto dle § 19, zák. č. 40/1974 Sb. bylo 34 osob.

Mezi zadrženými bylo celé vedení "Demokratické iniciativy" v čele s E. MANDLEREM, B. DOLEŽALEM a M. LITOMISKÝM. Dále byl předveden Ján ČARNOGURSKÝ z Bratislavy, aktivisté "nezávislého mírového sdružení" L. VYDRA, R. ZEMAN, M. ŠMÍD, L. MAYER a další.

U R. ZEMANA byly zjištěny petice zaměřené proti opatření státních orgánů v uplynulém týdnu, pod které měly být na demonstraci získány podpisy. Petice jsou adresovány prezidentu republiky, federálnímu shromáždění, předsednictvu vlády a federálnímu ministerstvu vnitra.

Účastníci demonstrace přestali přijíždět kolem 18.30 hod. Jednalo se převážně o osoby ve věku 15 - 35 let.

V průběhu opatření došlo k 1 případu napadení veřejného činitele, jehož se dopustili L. Marks a P. Hejdánková. Marks je trestně stíhán.2

Kromě uvedených událostí došlo v okr. Mělník dne 21. 1. 1989 k následujícímu: v ranních hodinách bylo na OS SNB Mělník anonymně oznámeno, že ve Všetatech "bude ohýnek". V 07.35 hod. došlo k požáru stodoly v Byšicích, asi 5 km od Všetat, který se podařilo lokalizovat až v odpoledních hodinách. Na uskladněné slámě vznikla škoda 100 tis. Kčs, následné škody na budovách apod. nejsou zatím vyčísleny. Nelze vyloučit souvislost s demonstrací ve Všetatech.

V neděli dne 22. 1. 1989 nedošlo v prostoru Všetat ani v hlavním městě Praze k narušení klidu a veřejného pořádku.

Provokační vystoupení antisocialistických elementů v Praze provázely četné anonymní telefonáty na telefonní linky 158, na sekretariáty OV KSČ, do závodů i do bytů občanů v různých místech ČSSR, zejména v Praze. Telefonující osoby vyhrožovaly provedením teroristických činů namířených proti funkcionářům KSČ, příslušníkům SNB i občanům, kteří veřejně odsoudili počínání antisocialistických živlů. Objevily se také výhrůžky provedení destrukcí závodů a veřejných budov. Na OV KSČ v Šumperku bylo rozbito kamenem 5 oken zasedacího sálu. V Praze a v okresech Jičín a Rokycany byly zjištěny nápisy hanobící KSČ a SNB.

Při zákroku pořádkových jednotek dne 20. ledna 1989 byla v odpadkovém koši pod sochou sv. Václava nalezena pistole ČZ ráže 7,65 mm.

V průběhu prováděných bezpečnostních opatření od 15. 1. do 22. 1. 1989 bylo perlustrováno celkem 2 021 osob a počet zadržených a předvedených osob dosáhl 851. V témže období bylo zjištěno 76 trestných činů a 127 přečinů. Národním výborům bylo oznámeno 91 přestupků.

Událostmi v Praze ve dnech 15. - 21. 1. 1989 vyvrcholil proces přechodu antisocialistických živlů od skrytých forem podvratného působení k otevřeným konfrontačním akcím započatým v srpnu 1988. Jednalo se o připravené, načasované, koordinované a nepřátelskými silami ze zahraničí podporované akce. Jejich průběh a cíl je třeba posuzovat i v souvislosti s probíhající konferencí signatářů Helsinské dohody ve Vídni i s vývojem situace v jiných socialistických státech, např. PLR, MLR.

Potvrdilo se, že protivník zvolil centrum Prahy k veřejným konfrontačním vystoupením záměrně, s cílem dosáhnout co nejširší publicity a zdání masovosti s ohledem na frekvenci pohybu občanů i návštěvníků Prahy. Současně vytvořil podmínky pro usnadnění činnosti pracovníků západních sdělovacích prostředků, kteří měli dokumentovat tzv. porušování lidských práv v ČSSR a diskreditovat ČSSR v očích světové veřejnosti.

Na omezení aktivity antisocialistických elementů měla vliv obvinění vznesená pro podezření z páchání trestné činnosti V. HAVLOVI a mluvčím CHARTY 77 D. NĚMCOVÉ a A. VONDROVI.3 Tento postup vyvolal mezi představiteli jednotlivých protisocialistických seskupení vážné obavy z reálné možnosti trestního postihu a jejich aktivita přechodně poklesla. Rovněž důsledná opatření SNB, zejména rozhodný zákrok pořádkových jednotek v součinnosti s příslušníky Lidových milicí dne 19. 1. 1989, se pozitivně projevila v dalších dnech. Pozitivní roli postupně sehrávají i hromadné sdělovací prostředky.

V důsledku jednotného postupu orgánů státní moci a správy se antisocialistické živly dočasně stáhly do ústraní a vyčkávají dalšího vývoje. Je zřejmé, že přehodnocují situaci a taktiku dalšího postupu.

V nejbližším období lze očekávat pokračování provokačních akcí narušujících klid a veřejný pořádek.

Dne 19. 1. 1989 bylo ONV Praha 2 doručeno "Oznámení veřejného shromáždění", které organizuje tzv. "Nezávislé mírové sdružení - iniciativa za demilitarizaci společnosti" na náměstí Míru v Praze 2, dne 28. 1. 1989 v 15.00 hod., jako "veřejnou diskusi o problémech spojených s výkonem základní vojenské služby".4

Obdobně jako v případě Jana PALACHA lze očekávat, že budou podniknuty pokusy oživit ve veřejnosti provokačními akcemi sebevraždu Jana ZAJÍCE /25. 2. 1969/.

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 3, č. l. 8-16. - Kopie strojopisu.





a Vpravo připsáno rukou: "Rozdělovník:, Výtisk č. 1 - 25 - vláda ČSSR, 26 - dokumentace, 27 - pro domo." Vpravo přes přípis razítkem datum "25. I. 1989".

b Přes jméno vlastnoruční podpis: "Kincl".

1 Srovn. např. vzpomínku Stanislava Devátého Pouť ke hrobu, in: Ve jménu života vašeho, Praha 1991, str. 39-41.

2 Trestní stíhání probíhalo na svobodě. Srovn. Sdělení VONS č. 896 Luděk Marks stíhán pro útok na veřejného činitele, in: Informace o Chartě 77 č. 3, roč. 12 (1989), str. 6.

3 Spolu s dalšími třinácti údajnými organizátory byli obviněni z trestného činu výtržnictví. Srovn. Sdělení VONS č. 894 Postihy údajných organizátorů manifestací, tamtéž, str. 5.

4 Státní moc provedla rozsáhlé preventivní opatření. Srovn. Sdělení VONS č. 909 Postihy za přítomnost na náměstí Míru, tamtéž, str. 12.



Dokument 24c

1989, leden ?, Praha. - Vyhodnocení bezpečnostních opatření v Praze a Středočeském kraji ve dnech 15. - 22. 1. 1989 a návrh dalšího postupu. Příloha k ?.

Příloha k č. j. OV-017/A-89
T A J N É
Výtisk č. 2
Počet listů: 5


Vyhodnocení bezpečnostních opatření k zajištění klidu a veřejného
pořádku v hlavním městě Praze a Středočeském kraji ve dnech
15. - 22. 1. 1989 a návrh dalšího postupu


Otevřená protispolečenská vystoupení, ke kterým došlo v posledním období zejména v hl. m. Praze, byla dlouhodobě připravována vnějším i vnitřním nepřítelem.

Navenek prezentovanou záminkou bylo výročí sebeupálení Jana PALACHA, avšak je zřejmé, že akce byly koordinovány a načasovány na období konání následné schůzky signatářů KBSE ve Vídni.

Významnou roli v organizování a popularizaci nepřátelských akcí sehrály především štvavé vysílače SVOBODNÁ EVROPA a HLAS AMERIKY. Na podněcování nepřátelské aktivity se podíleli rovněž představitelé čs. politické emigrace na Západě. Organizující roli štvavých vysílačů dokládá mimo jiné skutečnost, že v době konání demonstrace 15. ledna např. SVOBODNÁ EVROPA vyhradila předem čas na přímé vstupy do vysílání z Prahy.

Bývalí představitelé pravicového oportunismu z krizových let 1968-69 /A. DUBČEK, Č. CÍSAŘ, V. SLAVÍK a další/ zůstávají nadále stranou konfrontačních akcí a nesouhlasí s nimi, protože odporují jejich koncepci.

Událostmi v Praze ve dnech 15. - 21. ledna 1989 vyvrcholil proces přechodu antisocialistických živlů od skrytých forem podvratného působení k otevřeným konfrontačním akcím,1 započatým v srpnu 1988.

Potvrdilo se, že protivník zvolil centrum Prahy k veřejným konfrontačním vystoupením záměrně s cílem dosáhnout co nejširší publicity a zdání masovosti s ohledem na frekvenci pohybu občanů i návštěvníků Prahy, kteří měli vytvořit akcím potřebnou kulisu. Současně bylo cílem vytvořit podmínky pro usnadnění činnosti pracovníků západních sdělovacích prostředků, kteří měli dokumentovat tzv. porušování lidských práv v ČSSR.

Hlavní roli organizátorů na místě demonstrací převzali aktivisté tzv. nezávislých iniciativ, především Nezávislého mírového sdružení, Českých dětí a dalších. Členové těchto iniciativ tvořili jádro účastníků a byli iniciátory protisocialistických projevů. Přední signatáři "charty" stáli v této fázi v pozadí. Podstatnou část účastníků tvořily zmanipulované osoby, převážně mladí lidé do 30 let. U starších lze důvodně předpokládat politickou motivaci účasti na akcích. Zdání masovějšího charakteru akcí vyvolalo i značné množství přihlížejících občanů, kteří přicházeli na Václavské náměstí i ze zvědavosti.

Vzhledem k intenzitě i rozsahu provokačních akcí, kdy hrozilo také nebezpečí materiálních škod, byl zásah pořádkových jednotek SNB2 a Lidových milicí nezbytný. Nasazení Lidových milicí napomohlo nejen posílení zakročujících pořádkových jednotek, ale především podstatně ovlivnilo v pozitivním směru postoje a názory veřejnosti.

Prvotní reakce občanů na průběh zákroků příslušníků SNB a Lidových milicí proti narušitelům veřejného pořádku v Praze byla rozporná - od projevů souhlasu až po ostrou kritiku. V důsledku opakovaného narušování normálního života v prostoru Václavského náměstí se veřejné mínění začalo částečně obracet proti těmto akcím.

V ovlivňování názorů občanů sehrály svou roli i masově sdělovací prostředky. Reagovaly na vývoj situace se snahou odhalovat charakter demonstrací, jejich pozadí i spojení organizátorů se zahraničím, včetně úlohy štvavých vysílačů. Určitou měrou přispěly i k utlumení aktivity nepřátelských živlů[,] zejména v posledních dnech.

Jako účinné se ukázalo zahájení trestního stíhání hlavních organizátorů V. HAVLA, D. NĚMCOVÉ, S. VONDRY a dalších. Mezi antisocialistickými živly vyvolalo obavy z možného trestního postihu širšího okruhu představitelů nelegálních struktur. Uvědomily si, že stupňování akcí vede k ráznějšímu postupu státních orgánů a mohlo by dojít k veřejné diskreditaci nejen "opozice" jako celku, ale především konkrétních osob. Proto zřejmě ustoupily od plánovaných akcí na Pražském hradě a dalších, které měly proběhnout do 25. ledna. Od 19. ledna se akcí na Václavském náměstí také nezúčastnil nikdo z čelných představitelů nelegálních struktur.

Vývoj vnitropolitické situace v ČSSR provázený od druhé poloviny minulého roku výraznou aktivizací antisocialistických živlů vyžaduje posoudit politické, právní, administrativní a bezpečnostní aspekty ochrany naší společnosti s ohledem na požadavky vyplývající z procesu přestavby společnosti nejen v současné době, ale i v období po XVIII. sjezdu KSČ.

V důsledku realizovaných opatření se antisocialistické živly dočasně stáhly do ústraní a vyčkávají dalšího vývoje. Je zřejmé, že přehodnocují situaci a taktiku postupu. Tohoto období utlumení jejich otevřené aktivity je nezbytné využít k ofenzivnímu rozvinutí politických forem boje s vnitřním nepřítelem a k aktivizaci masově politické a ideologické práce. Současně důsledně realizovat opatření trestně právního i administrativně správního charakteru vůči všem zadrženým účastníkům nepřátelských akcí.

K tomu se navrhuje realizovat následující opatření.

1. V oblasti bezpečnostní práce

- důsledně realizovat přijatá trestně právní opatření k postihu V. HAVLA a dalších organizátorů, včetně řízení o přečinech a přestupcích vůči dalším osobám;

- pokračovat ve sdělovacích prostředcích v systematickém rozkrývání skutečných cílů organizátorů nepřátelských akcí, pozadí jejich činnosti, politického a morálního profilu představitelů nelegálních struktur a jejich vztahu na ideodiverzní a emigrantská centra;

- důsledně zabezpečit informování zaměstnavatelů, škol, národních výborů v místech bydliště o osobách, které se zúčastnily jednotlivých nepřátelských vystoupení;

- vyhodnotit aktivitu pracovníků zastupitelských úřadů USA, Velké Británie a NSR v Praze v průběhu protispolečenských vystoupení od druhé poloviny roku 1988 a dokumentované poznatky využít po linii FMZV. Obdobně postupovat u akreditovaných západních novinářů a zpravodajů rozhlasových a televizních stanic;

- předložit předsednictvu ÚV KSČ k projednání návrh opatření ke zkvalitnění řídící, mobilní a technické připravenosti orgánů SNB k likvidaci protispolečenských vystoupení.

2. V oblasti právních institutů a působnosti prokuratury

K účinnějšímu omezování protispolečenských jevů a postihu účastníků jednotlivých nepřátelských akcí je potřebné:

- v trestním i přestupkovém řízení pružněji přistupovat k uplatňování dosavadní právní úpravy dokazování, resp. rozšířit důkazní prostředky také o zvukový a obrazový záznam;

- prosadit takovou úpravu správního řízení a přestupkové agendy, která by umožnila účinný finanční postih jednotlivců za účast na hromadných protispolečenských vystoupeních a za tvorbu a rozšiřování písemností bez souhlasu příslušného orgánu;

- urychlit přípravu návrhu zákona, kterým se vydají statuty hlavních měst Prahy a Bratislavy, případně dalších větších měst v ČSSR, upravující mimo jiné podmínky a režim veřejných shromáždění, včetně sankcí za jejich porušování;

- výrazně posílit právní výchovu a propagandu k osvětlování závazků ČSSR v oblasti lidských práv a svobod, vyplývajících z mezinárodních smluv; na konkrétních případech srovnávat přístupy ČSSR a západních států k jejich realizaci.

A. Lorenc a spol., 8 T/91, sv. XXI., č. l. 2382-2386. - Kopie strojopisu.





1 Z provenience MS VB Praha jsou zachovány následující svodky: "Informace o průběhu bezpečnostního opatření ve dnech 13. - 15. 1. 1989" (čj. VB-0020-21/01-89):

"Z prostředí vnitřního nepřítele byly získány poznatky, že představitelé tzv. nezávislých iniciativ (CHARTA 77, České děti, Mírový klub Johna Lennona, Nezávislé mírové sdružení, Společnost přátel USA) připravují v souvislosti s 20. výročím sebeupálení Jana Palacha několik na sebe navazujících protispolečenských akcí. Chtějí tak pokračovat v nastoleném konfrontačním kursu, stupňovat nátlak na státní orgány a podněcovat čs. veřejnost proti politice strany a státu. Jedná se zejména o nepovolené shromáždění spojené s kladením věnců a projevy představitelů CHARTY 77 dne 15. 1. 1989 ve 14.00 hod. na Václavském náměstí, vzpomínkový akt na Olšanských hřbitovech připravovaný na den 18. 1. aktivisty NMS, kladení věnců u sochy sv. Václava novými mluvčími CH-77 dne 19. 1. a tzv. celonárodní pouť na hřbitov a k rodnému domu Palacha ve Všetatech, okr. Mělník, dne 21. 1. 1989.

Tyto provokační akce jsou již několik dní avizovány pomocí letáků a v relacích západních rozhlasových stanic, zejména BBC, Hlasu Ameriky a Radia Svobodná Evropa.

K zajištění klidu a veřejného pořádku v době těchto akcí byl v návaznosti na RMV ČSSR č. 2/89 vyhlášen rozkazem náčelníka Správy SNB hl. m. Prahy a SčK č. 3/89 4. stupeň mimořádných bezpečnostních opatření. Od 13. 1. byl na teritoriu S SNB organizován zvýšený výkon pořádkové služby a v nočních hodinách operativní průzkum v předpokládaných místech výskytu protistátních letáků a hanlivých nápisů.

13. 1. kol. 18.00 hod. byla příslušníky VB v Praze 4 Bráníku kontrolována nizozemská státní příslušnice Tessy HOUBEN, nar. 30. 12. 1959, bytem Amsterdam. Operativní cestou byly ke jmenované získány poznatky, že 13. 1. kontaktovala několik předních signatářů CHARTY 77 (Petr UHL, Petruška ŠUSTROVÁ, Václav MALÝ, Ivan KLÍMA). Vzhledem k tomu, že HOUBEN neměla u sebe doklady a nemohla prokázat svoji totožnost, byla zajištěna a ve smyslu § 23 zákona č. 40/1974 Sb. umístěna do CZZ MS VB. Po konzultaci s pracovníkem diplomatického protokolu MZV bylo ověřeno, že se jedná o návštěvnici nizozemského velvyslance v Praze. Po vyřízení formalit byla HOUBEN dne 14. 1. ve 14,30 hod. propuštěna z CZZ a osobně předána nizozemskému velvyslanci D'ASENBORG v přítomnosti pracovníka diplomatického protokolu MZV s. Konvalinky. Území ČSSR opustila dne 15. 1. 1989 přes OPK Cheb.

Dne 14. 1. ve 14,00 hod. volal na linku 158 [anonym], který oznámil, že na telef. stanici č. 261288 se nachází magnetofonový záznam, po jehož vyslechnutí je ještě možné zachránit pět lidských životů. Uvedená telef. stanice je přidělena provozu vydavatelství Večerní Praha a funguje jako tzv. služba pro nepřítomné (v plně automatickém režimu nahrává různé vzkazy a informace pro redakci Večerní Prahy - číslo je uvedeno v tiráži VP). Vyhodnocením magnetofonového záznamu bylo zjištěno, že anonym pod názvem 'pochodeň č. 1' upozorňuje, že v případě uzavření Václavského náměstí dne 15. 1. 1989 dojde na různých místech v Praze 1 k sebeupálení pěti osob. Jednalo se o Staroměstské, Václavské a Hradčanské náměstí, Perštýn a Hlavní nádraží. Na uvedených místech byla dne 15. 1. zajištěna lékařská pohotovost Správy SNB a zesílen výkon pořádkové služby VB se zaměřováním na zjišťování podezřelých osob.

Od 14,00 hod. dne 14. 1. byl posílen výkon pořádkové služby na teritoriu Prahy o 340 příslušníků SNB (včetně 100 příslušníků PP VB v záloze) a 200 příslušníků Lidových milicí ve smíšených hlídkách. Ve večerních hodinách bylo prováděno bezpečnostní opatření při koncertu rockových skupin ve sportovní hale ČSTV a PKOJF, jehož výtěžek je věnován na pomoc Arménii. Získané poznatky nasvědčovaly tomu, že vzhledem k větší koncentraci mládeže zde může dojít k pokusům o její negativní ovlivňování a k agitaci pro účast na nepovoleném shromáždění dne 15. 1. na Václavském náměstí. Koncertu se zúčastnilo 7 500 diváků. Před zahájením, v průběhu koncertu, ani při rozchodu diváků nedošlo k narušení klidu a veřejného pořádku. V průběhu koncertu a po jeho skončení bylo v prostorách Sportovní haly nalezeno celkem 14 ks ručně psaných letáků s výzvou k účasti na vzpomínkové akci za Palacha dne 15. 1. od 14,00 hod. na Václavském náměstí.

Ve dnech 13. a 14. 1. bylo celkem zajištěno 236 letáků (z toho 212 ve vestibulu metra Karlovo náměstí u odpadkového koše).

Bezpečnostní opatření dne 15. 1. 1989 bylo provedeno na Václavském a Staroměstském náměstí, náměstí Krasnoarmějců, na pěší zóně, na Olšanských hřbitovech a ve Všetatech, okr. Mělník. Zúčastnilo se jej 2 200 příslušníků SNB (včetně důchodců SNB a záloh) a 1 300 příslušníků Lidových milicí.

V dopoledních hodinách byl v celém zájmovém prostoru klid a běžný nedělní provoz. Od 11,13 hod. bylo zajištěno technické projíždění vlaků metra na trasách A a C ve stanici Muzeum. Vzhledem k nízkému pohybu osob byl provoz v 11,45 hod. obnoven. Další technické projíždění bylo zajištěno v době od 12,45 do 17,25 hod. Toto opatření bylo od 15,20 hod. provedeno i ve stanici Můstek na trasách A a B a od 15,25 do 15,40 hod. i ve stanici Hradčanská na trase A.

Ve 12,35 hod. byl zjištěn pohyb pracovníků televizní společnosti ARD BRINGERA, ÖRF ČERNÉHO a dopisovatele AFP CONRATHA směrem k Václavskému náměstí. Jmenovaným bylo příslušníky SNB sděleno, že v zájmu osobní bezpečnosti jim nebude na Václavské náměstí umožněn vstup.

Ve 13,30 hod. byl prostor Václavského náměstí uzavřen. Ve 13,45 hod. byli v Mánesově ulici v Praze 2 zadrženi organizátoři nepovoleného shromáždění, kteří zde měli v bytě Andreje KROBA schůzku, odkud chtěli společně odejít na Václavské náměstí. Jednalo se o 25 představitelů nezávislých iniciativ, kteří byli po odchodu z domu č. 20 v Mánesově ulici předvedeni na MO VB Benediktská a MO VB Náměstí míru, kde s nimi byl sepsán zápis o výpovědi podle § 19 zák. č. 40/1974 Sb. a do 21.30 hod. byli postupně propuštěni. Jednalo se např. o Rudolfa BAŤTKA, Ladislava LISE, Evu KANTŮRKOVOU, Petra PLACÁKA, Otakara VEVERKU, Heřmana CHROMÉHO, Václava MALÉHO, Tomáše HRADÍLKA, Andreje STANKOVIČE a další. Nebyly u nich zajištěny žádné věci, ani stuhy.

Ve 13.45 hod. se na středním pásu Václavského náměstí pod platem u sochy sv. Václava shluklo cca 300 osob, které se snažily zpívat hymnu a některé z nich skandovaly 'svoboda'. Rychlým a rozhodným zákrokem pořádkové jednotky a příslušníků Lidových milicí se tuto skupinu během 25 minut podařilo vytlačit do Vodičkovy, Jindřišské a Opletalovy ulice. Současně se však vytvořily skupiny osob kolem uzávěr Václavského náměstí, zejména na Můstku. Ve 14.05 hod. bylo pořádkovou jednotkou PP VB uzavřeno Staroměstské náměstí. I zde se kolem zábran v ul. Celetná, Železná, Melantrichova a na Malém náměstí vytvořily skupiny osob. K jejich rozptýlení musely být nasazeny pořádkové jednotky, část se podařilo rozptýlit a zbytek se přesunul do Kaprovy ulice směrem k nám. Krasnoarmějců. Byl proto vydán pokyn k uzávěrám Mánesova a Karlova mostu a mostu 1. máje. Za pomoci vodních stříkačů byly i tyto skupiny osob postupně rozptýleny a v 16.30 hod. byl již v okolí Staroměstského nám. a nám. Krasnoarmějců klid. Ve stejné době se v bezprostředním okolí Václavského nám. neustále pohybovaly skupiny osob, které bránily v dopravním provozu a na opakované výzvy k opuštění prostoru reagovaly hanlivými výkřiky (fuj, fašisti, gestapáci atd.). Na rohu ulic Jindřišská a Politických vězňů natáčeli pracovníci ARD zákroky pořádkových sil, přičemž nerespektovali opakované výzvy k rozchodu. Kameraman ARD a jeho pomocník přitom stáli na přenosných kufrech. V jejich blízkosti byla skupina 3 osob (2 muži a žena), která jim poskytovala ochranu a podněcovala okolní zvědavce k slovním a fyzickým útokům proti příslušníkům SNB a LM. Postupně se kolem nich vytvořila skupina několika desítek osob, které vykřikovaly vůči příslušníkům SNB a LM hanlivé výroky. Byla proti nim nasazena pořádková jednotka, před kterou se část davu dala na útěk a oba pracovníky ARD povalila.

Nejaktivnější účastníci nepovoleného shromáždění odmítali uposlechnout výzev k opuštění prostoru, chovali se agresivně, slovně napadali příslušníky VB a LM a po zákrocích pořádkových jednotek se neustále přemisťovali, např. na nám. Republiky, k Federálnímu shromáždění a do Čelakovského sadů. Část z nich byla zadržena a 92 jich bylo vyvezeno služebními vozidly za Prahu (Mníšek, okr. Praha - západ). Toto opatření nebylo uplatněno proti starcům, dětem a invalidním osobám.

V 16.00 hod. byl v prostoru kolem Václavského nám. obnoven klid a veřejný pořádek. V 18.00 hod. byly staženy jednotky LM a část sil a prostředků SNB se přesunula do pohotovostních prostorů. Ve 20.00 hod. bylo bezpečnostní opatření ukončeno. Do ranních hodin pokračoval zvýšený výkon pořádkové služby, zejména na nám. Krasnoarmějců, v prostoru Václavského nám. a u Olšanských hřbitovů. Rovněž byl prováděn operativní průzkum.

V průběhu bezpečnostního opatření bylo do 3 realizačních skupin převedeno celkem 117 osob. 40 z nich bylo vzhledem k nedostatečné důkazní situaci propuštěno bez opatření, 22 je realizováno pro tr. čin (z toho 2 vazebně), 17 pro přečin a 38 pro přestupek. Bylo perlustrováno 422 osob, z toho 403 čs. občanů a 19 cizinců (viz příloha). V nemocničních zařízeních požádalo o lékařské ošetření 9 osob, které uvedly, že utrpěly zranění při zákroku bezpečnostních orgánů proti účastníkům protispolečenského vystoupení (seznam viz příloha).

Z h o d n o c e n í :

Opatření na Václavském a Staroměstském náměstí bylo organizačně velmi dobře zvládnuto. Velmi dobře lze hodnotit součinnost s jednotkami LM a jejich samotnou účast při zákrocích proti účastníkům protispolečenského vystoupení, kdy příslušníci LM prokázali svoji aktivitu a akceschopnost. Je třeba zvážit, zda by nebylo nutné vybavit příslušníky LM pro podobné akce např. obušky.

Pozitivně lze rovněž hodnotit, že se podařilo včas izolovat hlavní organizátory protispolečenského vystoupení, a tak chyběla účastníkům vůdčí osobnost.

Určitým nedostatkem bylo, že se nepodařilo při vytlačování a rozptylu hloučků zabránit v jejich přeskupování. Bude proto nutné zajistit pro příště uzavření prostoru, do kterého bude dav vytlačen a kde bude možné nejaktivnější osoby zadržet, event. vyvážet mimo Prahu.

Průběh bezpečnostního opatření prokázal, že vnitřní nepřítel pokračuje v politice konfrontace, že vzrůstá jeho agresivita. Znovu se ukázalo, že nepřátelské elementy při konfrontaci s příslušníky SNB zneužívají invalidních osob a neštítí se vystavovat před pořádkové jednotky malé děti."

Z 15. ledna 1989 je "Informace o průběhu MBO na Staroměstském náměstí dne 15. 1. 1989" I. zástupce náčelníka MS VB mjr. Michala Danišoviče (čj. VB-0020-20/01-89):

"Štáb MBO na Staroměstském nám. zahájil činnost v 9.50 hod. dnešního dne. K dispozici měl následující síly a prostředky:

2 + 40 VB - zesílení poř. služby /z toho 20 PP VB/
2 + 20 oper. - oper. hlídky v prostoru Staroměstského nám. a nám. Krasnoarmějců /z toho 10 S StB/
3 autohlídky na mostech /1 + 2 přísl. + pes/
1 + 100 PP VB /Staroměstská radnice/
2 vozidla PMJ
1 T 138 s pískem
30 kovových zábran

Všem přísl. byly provedeny instruktáže dle plánu, byl zpracován plán uzávěry Staroměstského nám. a plán radiospojení.

Každou hodinu byla předávána hlášení všech hlídek o bezpečnostní situaci a souhrnná informace byla předávána na operační štáb MBO.

Na základě vývoje situace na Václavském nám. jsem vydal ve 13.52 hod. pokyn ke zpohotovění poř. jednotky PP VB a aktivizaci hlídek pořádkové i operativní služby. Ve 14.03 byla zajištěna bezprostřední ochrana sochy na Staroměstském nám.

V souladu s pokynem NS SNB jsem ve 14.05 hod. vydal povel k uzavření Staroměstského nám., což bylo provedeno silami pořádkové jednotky PP VB za použití kovových zábran do 10ti minut. K přehrazení ulic Pařížská a Dlouhá byla použita vozidla AVIA PP VB.

Dav dorazil k zábranám ve 14.22 hod., a to ulicemi Celetnou, Železnou, Melantrichovou a na Malé nám. v souhrnném počtu cca 800 - 1 000 osob.

V ulicích Železná byl dav v počtu cca 150 osob vytlačen na úroveň ulice Kožná a v Celetné ul. byl dav v počtu cca 100 osob vytlačen na úroveň křižovatky ulic Celetná - Štupartská /obchod LUXOR/. Zbylá část davu se přesunula do ulice Kaprovy směrem na nám. Krasnoarmějců. Vzhledem k tomu jsem přesunul část sil na nám. Krasnoarmějců a současně jsem vydal pokyn autohlídkám PMJ k uzavření mostů. Dále jsem vyžádal od operačního štábu MBO posily k vyřešení situace na nám. Krasnoarmějců, v ul. Kaprově a pro posílení uzávěr mostů Mánesův, Karlův a 1. máje.

Pomocí vodních děl byl dav z uvedených prostorů rozptýlen. V 16.30 hod. byl v prostoru Staroměstského nám., nám. Krasnoarmějců a mostech normální provoz.

V 16.40 hod. byla stažena část sil z uzávěr Staroměstského nám. zpět do Staroměstské radnice. V 19.45 hod. byly zrušeny na mostech autohlídky PMJ, operativní hlídky a záloha PP VB. V 19.53 hod. přešly hlídky tzv. zesílení poř. služby pod přímé velení operačního štábu MBO. Štáb na Staroměstském nám. byl zrušen.

V průběhu opatření nedošlo ke zranění příslušníků. Kontrolováno bylo 28 osob."


Poslední představovanou zprávou MS VB je "Informace o průběhu bezpečnostního opatření dne 16. 1. 1989" (čj. VB-0020-22/01-89):

"Představitelé tzv. nezávislých iniciativ (CHARTA 77, České děti a Nezávislé mírové sdružení) pokračovali rovněž dne 16. 1. 1989, t. j. v den 20. výročí sebeupálení Jana PALACHA, v již započatém konfrontačním kurzu a stupňování nátlaku na státní orgány, když v uvedený den zorganizovali kladení kytic u sochy sv. Václava na Václavském náměstí.

V návaznosti na vyhlášený rozkaz náčelníka Správy SNB hl. m. Prahy a SčK č. 3/89 byl na teritoriu S SNB organizován zvýšený výkon pořádkové služby, zejména v prostoru Václavského náměstí a několika dalších prostor na území hl. města.

Krátce po 15,00 hod. se v bezprostřední blízkosti sochy sv. Václava na Václavském náměstí utvořila skupina 7 osob, mezi nimiž byli mj. Alexander VONDRA a Jana PETROVÁ, představitelé CHARTY 77 a Nezávislého mírového sdružení. Všichni jmenovaní byli oděni do obleků černé barvy.

V 15,05 se podařilo položit kytici z boku pomníku směrem od Domu koberců Petru PLACÁKOVI, bezprostředně po něm se o stejné pokusily Jana PETROVÁ a Jana STERNOVÁ. Všechny tři kytice byly přítomnými příslušníky odebrány. Na každé z kytic byla připevněna ozdobná stuha se státní trikolorou s nápisy 'Janu PALACHOVI Nezávislé mírové sdružení', 'Janu PALACHOVI - NEZAPOMÍNÁME - CHARTA 77' a 'Janu PALACHOVI ČESKÉ DĚTI'. Všichni jmenovaní byli bezprostředně po svém pokusu zadrženi. V průběhu zákroku příslušníků VB se shromáždilo v prostoru kolem sochy sv. Václava a Domu potravin asi 300 osob, tento dav se pak v průběhu bezpečnostního opatření rozrostl odhadem na 700 osob.

Ve stejném prostoru pak bylo v době od 15,30 do 15,45 hod. zadrženo 13 hlavních organizátorů této protispolečenské provokační akce a následně předvedeno na MO VB Václavské náměstí - Školská.

Jednalo se např. o Alexandra VONDRU, Janu PETROVOU, Danušku NĚMCOVOU, Otakara VEVERKU, Petra PLACÁKA, Janu STERNOVOU a další. Ve stejnou dobu byl pracovníky II. S SNB zadržen a předveden na MO VB Školská také Václav HAVEL.

Při zákroku bylo použito proti VEVERKOVI a PETROVÉ mírnějších prostředků vzhledem k tomu, že napadali fyzicky zakročující příslušníky.

V této době se v horní části Václavského náměstí u plata sochy sv. Václava a před Domem potravin shluklo již asi 700 osob, které skandovaly 'svoboda', 'fuj', 'gestapo'. Rychlým a rozhodným zákrokem pořádkové jednotky se podařilo tuto skupinu osob za pomoci vodních stříkačů vytlačit do přilehlých ulic a posléze rozptýlit.

Bezpečnostního opatření dne 16. 1. 1989 se zúčastnilo 1 157 příslušníků SNB včetně záloh (pokryto bylo rovněž Staroměstské náměstí a náměstí Krasnoarmějců). V 17,00 hodin byl v prostoru Václavského náměstí obnoven klid a veřejný pořádek, v 18,30 hodin staženy všechny síly a v 18,50 hodin obnovena individuální doprava. Bezpečnostní opatření bylo ukončeno v 19,50 hodin.

Od 20,30 hodin byl v prostoru Václavského náměstí a jeho okolí organizován zesílený výkon operativní a pořádkové služby do 05,00 hodin dne 17. 1. 1989. Opatření s vyvezením nejaktivnějších účastníků nepovoleného shromáždění mimo Prahu služebními vozidly bylo využito u 31 osob (14 osob Mníšek, okr. Praha - západ, 17 osob směr Poděbrady a Kolín).

V průběhu bezpečnostního opatření dne 16. 1. 1989 bylo do 2 realizačních skupin předvedeno 36 osob, 4 z nich byly vzhledem k nedostatečné důkazní situaci propuštěny bez opatření, 19 je realizováno pro tr. čin (z toho 14 vazebně), 9 pro přečin a 3 pro přestupek. Václav HAVEL byl zajištěn podle § 23 z. č. 40/74 Sb. a o dalším postupu bude rozhodnuto v průběhu jeho zajištění. V nemocničních zařízeních požádaly o lékařské ošetření 2 osoby, které uvedly, že k jejich zranění došlo při zákroku bezpečnostních orgánů na Václavském náměstí."

Dokumenty byly ÚDV postoupeny A MV ČR Kanice v rámci složky čj. VB-0020/01-89 - MBO "PALACH" pod čj. ASU-00829/AK-97.

2 Zásah pořádkových jednotek byl připraven MS VB Praha v rámci "Plánu bezpečnostního opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku u příležitosti 20. výročí úmrtí Jana Palacha" (administrativně podchycen 12. 1. 1989 pod čj. VB-0020-1/01-89):

"Dne 15. 1. 1989 od 14.00 hod. organizují nepovolené iniciativy v rámci 20. výročí úmrtí Jana PALACHA vzpomínkovou akci na Václavském náměstí u sochy sv. Václava.

Cílem bezprostředního opatření je zamezit protisocialistickému vystoupení a zajistit klid a veřejný pořádek na Václavském náměstí, Staroměstském náměstí, pěší zóně, nám. Krasnoarmějců a Hradčanském náměstí.

Ke splnění výše uvedeného cíle

I.  z ř i z u j i

OPERAČNÍ ŠTÁB S SNB ve složení:

náčelník: náčelník S SNB hl. m. Prahy a Středočes. kraje
členové: náčelník S StB Praha

     zástupce náčelníka MS VB

     zástupce II. S SNB

     zástupce MVŽP ČSR

     zástupce Městského štábu LM

     funkcionář PP VB ČSR

     pracovník odd. stát. administrativy MV KSČ

SEKRETARIÁT operačního štábu ve složení:

náčelník: náčelník OOO S SNB
členové: ZNS StB Praha

     náčelník spoj. odboru S SNB

     náčelník oper. odd. OOO S SNB

     náčelník EO S SNB

     náč. odd. pořádk. služby VB S VB

     analytik OOO S SNB

     4 spojky (přísl. OS SNB Praha 1 - místní znalost)

     1 písařka

     1 radista oper. stř. S SNB

Součinnost

- zástupce městského prokurátora
- zástupce NVP
- zástupce požární ochrany

Stanoviště operačního štábu S SNB

Potravinoprojekt Praha 1, Opletalova č. 2, 5. patro, č. dv. 508
telefon: VTS 22 73 83, 22 37 09, pob. ATÚ Bartolomějská 2393, 2394 přímá na oper. stř. S SNB
volací znak: STROM - VKV frekvence pro celé bezp. opatření

Péčí S SNB hl. m. Prahy a Středočes. kraje je zřízen systém průmyslové televize s cílem přenášet z oper. stř. S SNB přímý přenos z televiz. kamer umístěných na Václavském a Staroměstském náměstí. Navíc je zajištěn televiz. vysílač pro přenos videosignálu, který je namontován na vozidle a snímá dle oper. situace kterékoliv místo Václavského náměstí a přilehlého okolí.

OPERATIVNÍ ÚTVAR

velitel: zástupce náč. S StB
zástupce: náč. OS SNB Praha 1
stanoviště: Václavské nám., před domem č. 57 (ÚCS)
prostředky: 1 osobní vozidlo s rdst.
volací znak: STROM - 10

záloha operativního útvaru

50 přísl. LM (v civil. oděvu nebo uniformy)
stanoviště: klub ADRIA - tel. 22 13 97

úkoly:

- působí v davu rozkladným způsobem formou konfrontace názorů

- při výzvách funkcionářů NV, že shromáždění je nezákonná, nabádají účastníky k uposlechnutí výzvy

- získávají přehled o organizátorech, mluvčích a rozšiřování nezákonných písemností, podpisování nátlakových rezolucí a pod. O těchto osobách informují příslušníky VB v uniformě a hlásí se jako svědci k potvrzení negativní činnosti předvedených osob

Operativní skupina č. 1

velitel: zástupce náč. 2a odboru S StB
zástupce: náč. OVB OS SNB Praha 1
stanoviště: Václavské nám. - Krakovská (u domu módy)
členové: 15 přísl. oper. průzkumu 2a, 2b odboru se znalostí představitelů a členů CH-77 a ostatních nepovolených iniciativ
15 přísl. VB v uniformě - dotuje OS SNB Praha 1
45 býv. přísl. - důchodců - zajistí ZN pro PVP
20 MIVP
prostředky: 1 AVIE (komůrka) stanoviště ul. Krakovská před DI STROM - 81
5 přenos. rdst. - přísl. VB
15 kapes. magnetofonů - přísl. StB
5 fotoaparátů pro potřeby S StB zajistí velitel skupiny
volací znak: STROM - 11

Operativní skupina č. 2

velitel: zástupce náč. 2b odboru S StB
zástupce: zást. náč. OVB OS SNB Praha 1
stanoviště: Václavské nám. - Opletalova
členové: 5 skupinek ve složení:
2 zkušení přísl. VB (nejméně 3 roky ve výkonu služby), 1 přísl StB (znalost představitelů a organizátorů, se znalostí němčiny nebo angličtiny)
3 civilisté, nejlépe důchodci SNB
1 fotograf

5 přenosných rdst. - zajistí po 1 rdst. OS SNB Praha 2, 5, 6, 8 a 10
5 kapes. magnetofonů - zajistí velitel skupiny pro přísl. StB
1 AVIE (komůrka) - MO VB Václavské nám. STROM - 82
volací znak: STROM - 16

Dotace příslušníků:

2 přísl. VB v uniformě OS SNB Praha 2, 5, 6, 8 a 10

každá tato OS SNB získá 3 civilisty

5 přísl. oper. průzkumu - dodá StB
5 techniků foto - MS VB a OS SNB

Úkoly operativních skupin:

- operativní skupiny pracují v určeném prostoru předpokládaného protisocialistického vystoupení

- činnost těchto skupin je zaměřena na zjišťování organizátorů a mluvčích na těchto shromážděních, na zjišťování nálad a případných úmyslů o jejich dalším pohybu, jednání a chování

- zjišťování přítomnosti a charakteru účasti cizinců na těchto shromážděních (novinářů, televiz. pracovníků, diplomatů ZÚ KS), narušování jejich činnosti, cestou přísl. VB provádět jejich perlustraci, vyzývat je, aby prostor opustili

- provádět dokumentaci jejich negativního jednání (podněcování účastníků k pochodu Prahou, provolávání hesel a pod.)

- v případě nebezpečí z prodlení (podpisové akce, rozšiřování letáků) provést zadržení v úzké součinnosti StB, VB a důchodců a tyto osoby předvést do určené realizační skupiny a zde vypovědět (všichni, kteří se na předvedení podíleli) do protokolu o jejich negat. činnosti a předat dokumentační materiály

REALIZAČNÍ SKUPINA č. 1

velitel real. skupiny: vyšetřovatel OVS StB
zástupce: vyšetřovatel OV VB Praha - město
velitel objektu: určený funkcionář MO VB Václavské nám.
členové: operativní pracovník S StB
2 oper. pracovníci OS SNB Praha 1 (plní též úlohu nezúčastněné osoby při výslechu)
5 SIPS z OS SNB Praha 1
1 technik z OS SNB Praha 1 (otisky + foto)
3 přísl. VEO - eskorta
3 přísl. IPS z OS SNB Praha 1 (střežení osob)
1 písařka OS SNB Praha 1
komůrka AVIA - STROM 41
telefon: 764/22, VTS 22 36 04
stanoviště: MO VB Václavské nám. (Školská ul.)

REALIZAČNÍ SKUPINA č. 2

velitel real. skupiny: vyšetřovatel OVŠ StB
zástupce: vyšetřovatel OVŠ OS SNB Praha 1
velitel objektu: určený funkcionář MO VB Bartolomějská
členové: operativní pracovník S StB
2 oper. pracovníci OS SNB Praha 1(plní též úlohu nezúčastněné osoby při výslechu)
5 SIPS z OS SNB Praha 1
1 technik z OS SNB Praha 1 (otisky + foto)
3 přísl. VEO - eskorta
3 přísl. IPS z OS SNB Praha 1 (střežení osob)
1 písařka OS SNB Praha 1
komůrka AVIA - STROM 42
telefon: 3055, 3051
stanoviště: MO VB Bartolomějská

PERLUSTRAČNÍ SKUPINA

velitel: náč. OVB OS SNB Praha 6
zástupce: zást. náč. OPS MS VB Praha
8 přísl. OPS MS VB Praha
členové: 80 přísl. SIPS nebo IPS, 30 civilistů (důchodců)
  - 20 OS SNB Praha 1     15 OS SNB Praha 4
     10 OS SNB Praha 2     10 OS SNB Praha 5
     10 OS SNB Kladno     15 OS SNB Praha 9
stanoviště: v prostoru Václavského nám. - dle pokynu náčelníka štábu
prostředky: 2 komůrky AVIA - STROM 43, 44 - MO VB Školská
10 přen. rdst.
volací znak: STROM - 400

Záloha perlustrační skupiny

velitel: náč. OVB OS SNB Praha 4
zástupce: náč. 1. odd. OPS MS VB Praha
členové: 40 přísl. SIPS nebo IPS dodá
     1 + 9 OS SNB Praha 6
     1 + 9 OS SNB Nymburk
     1 + 9 OS SNB Praha 8
     1 + 9 OS SNB Praha 10
stanoviště: objekt OOK MS VB Jungmannovo nám.
prostředky: 6 přen. rdst.
telefon: 3920, 3922
volací znak: STROM - 411

Úkoly zálohy perlustr. skupiny:

- provádí perlustr. zájmových osob nebo osob, které neuposlechly výzvy orgánů NV a VB a setrvávají v zájmovém prostoru

- dalším jejich hlavním úkolem je rozptylovat hloučky osob (4 - 5), kontrolovat je a vykazovat ze zájmového prostoru. Při nerespektování pokynů provádět perlustraci. Při kladení odporu osoby předvádět nejméně ve dvojici do určených realiz. skupin

- čitelně vyplňovat kontrolní lístky, zpracovávat úplné záznamy o jejich negativní činnosti, příp. toto vypovědět do protokolu

- po uzavření zájmového prostoru příslušníci perlustrační skupiny zadržují a předvádějí organizátory a nejagresivnější účastníky protisocialistických vystoupení do realizačních skupin nejméně ve dvojicích a zde opět působí jako svědci

- v případě, že by dav prolomil uzávěru a pochodoval Prahou, je povinností perlustračních skupin následovat jej a svoji činnost zaměřit na dokumentaci a realizaci organizátorů a nejagresivnějších osob v davu

UZÁVĚROVÁ SKUPINA č. 1

velitel: náč. OVB OS SNB Praha 2
zástupce: zástupce náč. OVB pro PDS OS SNB Praha 2
členové: 90 přísl. pořádkové služby, 90 LM (civil nebo unifor.)
- 70 PP VB MVŽP ČSR
   2 + 3 OS SNB Kladno
   2 + 3 OS SNB Praha 5
   2 + 3 OS SNB Praha 8
   3 + 2 OS SNB Praha 10
stanoviště: kino Praha [rukou škrtnuto a připsáno 'Konviktská 14, VZ']
prostředky: 2 BUSY - 1 Václavské nám. u domu obuvi - STROM 112
          1 v ul. Myslíkova     - STROM 113
1 hlídkový vůz VB (PMJ) - ul. Myslíkova - STROM 111
11 přen. rdst.
22 ochra. štítů, přileb, dlouhé gum. tyče a brýle
100 slzných granátů
2 megafony (1 přísl. VB a 1 prac. ONV Praha 1)
60 zábran
telefon: VTS 26 20 36
volací znak: STROM - 100

Uzávěrová skupina je určena k uzavření dolní části Václavského nám. v prostoru mezi domem obuvi a automatem Koruna, dále k uzavření příchodu z ul. Na Příkopě na Václavské nám. (kavárna Savarin).

UZÁVĚROVÁ SKUPINA č. 2

velitel: náč. OVB OS SNB Praha 7
zástupce: zástupce náč. OVB pro PDS OS SNB Praha 7
členové: 60 přísl. pořádkové služby, 60 LM (civil nebo unif.)
- 40 PP VB MVŽP ČSR
   2 + 3 OS SNB Příbram
   1 + 4 OS SNB Praha 5
   1 + 4 OS SNB Praha 6
   2 + 3 OS SNB Příbram
stanoviště: CTD Štvanice
prostředky: 1 BUS S SNB - STROM 209
1 hlídkový vůz VB - STROM 208
1 hlídkový vůz VB ODS - STROM 210
9 přen. rdst.
22 ochra. štítů, přileb, dlouhé gum. tyče a brýle
100 slzných granátů
2 megafony
60 zábran
volací znak: STROM - 200

Tato skupina provádí uzávěru horní části Václavského nám. u domu koberců, podchodů metra, Muzea, u domu potravin a rampy Muzea (oboustranně). K uzávěře se využívají zábrany (plůtky).

Rozmístění příslušníků VB a zábran:

5 přísl. VB + 10 zábran - uzávěra horní části Václavského nám. od domu potravin k magistrále
5 přísl. VB + 10 zábran - uzávěra horní části Václavského nám. od domu č. 66 šikmo k magistrále
10 přísl. VB + 14 zábran - uzávěra oboustranně rampy Muzea včetně chodníků pod kašnou
4 přísl. VB + 2 zábrany - uzávěra krajních výstupů z metra u domu potravin, dole
3 přísl. VB + 2 zábrany - uzávěra krajních výstupů z metra u domu koberců, dole
5 přísl. VB - uzávěra krajních vstupů do metra u domu potravin, nahoře
4 přísl. VB - uzávěra krajních vstupů do metra u domu koberců, nahoře
2 přísl. VB + 2 zábrany - uzávěra středního výstupu z metra u sochy sv. Václava, dole
2 přísl. VB + 2 zábrany - uzávěra středního výstupu z metra u sochy sv. Václava, dole
2 přísl. VB - uzávěra středního vstupu do metra u sochy sv. Václava, nahoře
2 přísl. VB - uzávěra středního vstupu do metra u sochy sv. Václava, nahoře
8 přísl. VB - uzávěra prostoru u sochy sv. Václava, včetně plata
8 přísl. VB - k dispozici veliteli uzávěry k operativnímu řešení situace

Záložní uzávěrová skupina pro Václavské, Staroměstské náměstí nebo náměstí Krasnoarmějců

velitel: náč. OVB OS SNB Praha 8
zástupce: zástupce náč. OVB pro PDS OS SNB Praha 8
členové: 90 přísl. pořádkové služby VB, 50 LM (civil nebo uniforma)
- 70 PP VB MVŽP ČSR
   2 + 3 OS SNB Praha 2
   2 + 3 OS SNB Praha 4
   2 + 3 OS SNB Praha 8
   3 + 2 OS SNB Praha 10
stanoviště: kinosál Bartolomějská 7, 3. patro
prostředky: 1 BUS - Bartolomějská - STROM 312
1 hlídk. vůz VB - STROM 208
12 přen. rdst.
22 ochra. štítů, přileb, dlouhé gum. tyče a brýle
100 slzných granátů
2 megafony
volací znak: STROM - 200 telefon: 2236

Tato skupina provádí uzávěru Václavského náměstí od Můstku k domu módy oboustranně.

Rozmístění příslušníků VB a zábran /plůtků/ pro Záložní uzávěrovou skupinu

5 VB
od 4 plůtky
- uzávěra ul. Krakovská na úrovni Václavského nám. Domu módy k bistru Blaník
4 VB
3 plůtky
- uzávěra východu z pasáže kina Blaník na Václavské náměstí
5 VB
4 plůtky
- uzávěra ul. Ve smečkách na úrovni Václ. nám.
8 VB
8 plůtků
- uzávěra ul. Štěpánské na úrovni Václavského náměstí
4 VB
2 plůtky
- uzávěra východu z pasáže Lucerna /divadlo Rokoko/ na Václavské nám.
9 VB
5 plůtků
- uzávěra ul. Vodičkova na úrovni výstupů z podchodu ve stř. části Václavského nám.
16 VB
10 plůtků
- uzávěra východů z podchodu ve střední části Václavského nám. na Václavské nám. z toho:
  3 VB - 2 plůtky - východ z podchodu k Polské kultuře / Úřad pro patenty a vynálezy
  3 VB - 2 plůtky - východ z podchodu před OD Družba
  3 VB - 2 plůtky - východ z podchodu směr Štěpánská
  3 VB - 2 plůtky - východ z podchodu směr Alfa
  2 VB - 1 plůtek - 1. východ z podchodu do střední části Václ. nám. směr Muzeum
  2 VB - 1 plůtek - 2. východ z podchodu do střední části Václ. nám. směr Muzeum
- uzávěra se provádí dole v podchodu vždy u výstupů směrem na Václ. nám., příčný provoz chodců podchodem z ul. Vodičkova do ul. Jindřišská zůstává zachován
8 VB
5 plůtků
- uzávěra východu z pasáže Alfa na Václavské nám. od začátku podchodu mezi sloupy k prodejně PRAGOIMPA
3 VB - uzávěra východů z pasáže Práce /dům č. 17/ na Václavské nám. - lze uzavřít mříží
8 VB
6 plůtků
- uzávěra ul. Jindřišská od rohu domu Polské kultury k OD Družba
3 VB - uzávěra východu z OD Družba na Václavské nám. (možnost uzavření hl. vchodu - ponechat východ do podchodu ve stř. části Václ. nám.)
3 VB
2 plůtky
- uzávěra východu z pasáže OD Družba na Václ. nám.
3 VB - uzávěra východu z pasáže Luxor na Václ. nám. - lze uzavřít mříží - dům č. 41
3 VB - uzávěra východu z pasáže Jalta na Václ. nám. - lze uzavřít mříží - dům č. 43
8 VB
6 plůtků
- uzávěra ul. Opletalova na úrovni Václ. nám. od prodejny Zemědělské knihy k mléčnému baru

Úkoly pro uzávěrové skupiny:

- nástup na určená stanoviště k uzavření zájmového prostoru jen na rozkaz náčelníka operačního štábu S SNB nebo jeho zástupce

- při plnění úkolů postupovat taktně, disciplinovaně, důrazně a nekompromisně. Do zájmového prostoru propouštět jen ty osoby, které tam bydlí, pracují, prokazatelně jdou na návštěvu kulturních podniků

- vůči starším osobám, invalidům, rodičům s malými dětmi a tělesně postiženým se chovat vzorně, vysvětlovat jim, proč tato opatření byla přijata, a doporučovat jim, aby pro svoji procházku využili jiných prostorů v Praze

- velitelé uzávěrových skupin udržují úzkou součinnost s veliteli pořádkových jednotek a v případech potřeby určitým počtem příslušníků jim pomáhají při likvidaci pokusu o hromadné protispolečenské vystoupení

Výstroj: v první fázi nasazení uniforma, přilba, gum. tyče

Výzbroj: pistole, 2 zásobníky, 16 nábojů, pouta, kasr, 1 slzný granát (použít jen na rozkaz), píšťalka

POŘÁDKOVÁ JEDNOTKA

velitel: náč. ŠPO S VB + 2 velitelé čet
zástupce: náč. ŠPO MS VB + 2 velitelé čet
členové: 76 přísl., z toho:  28 ŠPO MS VB, 28 ŠPO S VB, 10 OPS MS VB, 10 OŘD ODS, 40 vyškolených vojáků vojsk MV včetně osádek vodních stříkačů a jejich ochrany
stanoviště: Karlovo nám. 21 - objekt S SNB
prostředky: 3 BUSY, z toho bude 1 připraven k použití eskorty zadržených
2 komůrky
3 vozidla PMJ (1 velitelské, 2 doprovod CAS)
2 vodní děla - CAS - vojsk MV
5 psovodů PMJ
1 vozidlo Š 1203
2 vozidla vojsk MV, 1 vozidlo s rozhl. zař. BOUŘE
volací znak: STROM - 500     telefon: 3777
Výstroj: pro přísl VB - uniforma, přilby, štíty, ochranné brýle, gum. tyče
Výzbroj: pistole, 2 zásobníky, 16 nábojů, pouta, kasr, píšťalka, slzný granát (použít jen na rozkaz)
poznámka: výstroj a výzbroj vojsk FMV je prováděno samostatně kmenovým útvarem

Úkoly pořádkové jednotky:

- je připravena v plné pohotovosti poblíž zájmového prostoru

- je secvičena a připravena k likvidaci HPSV (VB-poř-I-2) a jejím hlavním úkolem je zadržet organizátory, výtržníky, agresivní skupiny pachatelů tr. činnosti a zajistit klid a pořádek

ZÁLOHA č. 1

velitel: náč. OVB OS SNB Praha 9
zástupce: zástupce náč. OVB pro PDS OS SNB Praha 9
členové: 60 přísl. pořádkové služby VB, dodá
   1 + 4 OS SNB Praha 2   1 + 4 OS SNB Praha 9
   1 + 4 OS SNB Kolín       1 + 4 OS SNB Praha 10
   1 + 4 OS SNB Kolín       1 + 4 OS SNB Praha 8
   30 přísl. PP VB MVŽP ČSR
stanoviště: Karlovo nám. 21
prostředky: 8 přen. rdst.
1 BUS - Karlovo nám.
1 megafon - VB
32 ochra. štítů, přileb, dlouhé gum. tyče
50 slzných granátů
výstroj: uniforma, přilby, gumové tyče
výzbroj: pistole, 2 zásobníky, 16 nábojů, pouta, kasr, píšťalka, slzný granát (jen na rozkaz)
volací znak: STROM - 50   telefon: 3777, 3765

Úkoly pro zálohu č. 1:

Nastupuje současně s pořádkovou jednotkou s cílem tuto jednotku plně podpořit a pomoci realizovat organizátory, výtržníky a agresivní účastníky nepovoleného shromáždění. Jejich činnost dokumentovat, čitelně vypisovat kontrolní lístky, záznamy o jejich zadržení a činnosti a tyto zadržené osoby nejméně ve dvojici předvádět do realizační skupiny a jejich činnost zadokumentovat.

ZÁLOHA č. 2

velitel: náč. OVB OS SNB Praha 10
zástupce: zástupce náč. OVB pro PDS OS SNB Praha 10
členové: 40 přísl. pořádkové služby VB, dodá
   20 přísl. PP VB MVŽP ČSR
   2 + 8 OS SNB Praha 4
   1 + 4 OS SNB Praha 6
   1 + 4 OS SNB Praha 9
stanoviště: DI OS SNB Praha 1, Krakovská - zasedačka 4. patro
prostředky: 1 BUS - Karlovo nám.
6 přen. rdst.
22 přileb a gum. tyčí
50 slzných granátů
1 megafon - VB
výstroj: uniforma, přilby, gumové tyče
výzbroj: pistole, 2 zásobníky, 16 nábojů, pouta, kasr, píšťalka, slzný granát (použít jen na rozkaz)
volací znak: STROM - 60   telefon: 761/55

Úkoly pro zálohu č. 2

Posiluje pořádkové jednotky, zadržuje organizátory, výtržníky a agresivně se projevující účastníky nepovoleného shromáždění.

Předvádí je do určené realizační skupiny a zde vypovídají do protokolu o jejich negativní činnosti.

ZÁLOHA č. 3

velitel: zástupce vel. PMJ MS VB
zástupce: velitel čety PMJ
členové: 30 přísl. pořádkové služby, dodá
   3 + 12 PMJ MS VB
   15 PP VB MVŽP
   5 psovodů PMJ
stanoviště: učebna OS SNB Praha 1, Bartolomějská 6
prostředky: 1 BUS v ul. Bartolomějská
4 přen. rdst.
17 přileb, gum. tyče, ochran. štíty a brýle
50 slzných granátů
1 megafon - VB
výstroj: uniforma, přilby, gum. tyče
výzbroj: pistole, 2 zásobníky, 16 nábojů, pouta, kasr, píšťalka, slzný granát (použít jen na rozkaz)
volací znak: STROM - 70   telefon: 3006

Úkoly pro zálohu č. 3

Dle operativní situace je možno nasadit do prostoru Václavského nám., Staroměstského nám. a nám. Krasnoarmějců.

ZÁLOHA č. 4

velitel: náč. ODS MS VB
zástupce: ZN ODS MS VB
členové: 10 přísl. dopravní služby MS VB
stanoviště: Karlovo nám. 21
prostředky: 3 hlídkové vozy VB - ODS
10 přen. rdst.
volací znak: STROM - 800   telefon: 3777, 3765

POSÍLENÍ VÝKONU SLUŽBY

autohlídky PMJ

1 autohlídka 1 + 2 provádí výkon služby v okolí Václavského náměstí po pravé straně směrem od Muzea dolů

volací znak: STROM - 21

1 autohlídka 1 + 2 provádí výkon služby v okolí Václavského náměstí po levé straně od Muzea dolů

volací znak: STROM - 22

1 autohlídka 1 + 2 provádí výkon služby v okolí ul. Rytířská, Uhelný trh, Národní

volací znak: STROM - 23

Doprovody vodních stříkačů - CAS

1 autohlídka 1 + 1 doprovod CAS Požárního útvaru - stanoviště most K. Gottwalda směrem do centra, stanoviště zaujmout na pokyn operačního štábu

volací znak: STROM - 33

1 autohlídka 1 + 1 doprovod CAS Požárního útvaru - stanoviště ostrov Štvanice, před Zimním stadionem směrem do centra, stanoviště zaujmout na pokyn operačního štábu

volací znak: STROM - 34

Vozidla s megafonisty

1 autohlídka 1 + 1 stanoviště Jindřišská před hlavní poštou

volací znak: STROM - 24

1 autohlídka 1 + 1 stanoviště Příkopy před budovou banky

volací znak: STROM - 25

K řízení a koordinaci bezpečnostních opatření na Staroměstském náměstí, nám. Krasnoarmějců a přilehlých prostorech

z ř i z u j i

ŠTÁB ve složení:

velitel: mjr. JUDr. Michal DANIŠOVIČ
členové: pplk. ing. Stanislav KREJČÍ
mjr. JUDr. Josef ŠULC
funkcionář PMJ
funkcionář OOK
1 spojka
1 písařka
stanoviště: Ministerstvo vnitřního obchodu a cestovního ruchu na Staroměstském náměstí
volací znak: STROM - 700   telefon: 231 28 39

OPERATIVNÍ SKUPINA

velitel: náč. 2b odboru S StB
zástupce: funkcionář 2b odboru S StB
členové: 10 přísl. OP - S StB
10 přísl. OP - MV VB (OOK. OHK)
50 přísl. LM v civilu
stanoviště: Ministerstvo vnitřního obchodu a cestovního ruchu na Staroměstském náměstí
prostředky: osobní vozidlo s rdst.
volací znak: STROM - 720

Příslušníci operativní skupiny jsou rozmístěni na Staroměstském nám., nám. Krasnoarmějců a pěší zóně.

POSÍLENÍ VÝKONU POŘÁDKOVÉ SLUŽBY

velitel: náč. OVB OS SNB Praha 3
zástupce: funkcionář OPS MS VB
členové: 20 PP VB MŽVP ČSR včetně velitelů
20 přísl. pořádkové služby, dodá
   - 1 + 4 OS SNB Praha 1
     1 + 4 OS SNB Praha 4
     1 + 4 OS SNB Praha 5
     1 + 4 OS SNB Praha 9
prostředky: 35 přen. rdst.
volací znak: STROM - 701 (velitel)
STROM - 702 (zástupce)

Rozmístění příslušníků pořádkové služby VB

  2 VB - ul. Národní od ND k OD Máj
  2 VB - ul. Národní od OD Máj k Jungmannovu náměstí
  2 VB - Jungmannovo nám.
  2 VB - pěší zóna od Jungmannova nám. na Můstek
  2 VB - ul. na Můstku
  6 VB - pěší zóna od Můstku k Panské
  2 VB - od ul. Panské k Prašné bráně
  2 VB - od Prašné brány k nám. Republiky
  6 VB - Staroměstské nám.
12 VB - nám. Krasnoarmějců
  2 VB - ve funkci spojky mezi nám. Krasnoarmějců a Staroměstským nám.

Autohlídky PMJ (MOSTY)

1 autohlídka 1 + 1 + psovod - stanoviště u Mánesova mostu

volací znak: STROM - 631

1 autohlídka 1 + 1 + psovod - stanoviště u Karlova mostu

volací znak: STROM - 632

1 autohlídka 1 + 1 + psovod - stanoviště u mostu 1. máje

volací znak: STROM - 633

Dotaci psovodů do osádek zajistí u OS SNB Praha 1 - 10 odbor pořádkové služby MS VB.

ZÁLOHA - POŘÁDKOVÁ JEDNOTKA PP VB MŽVP ČSR

velitel: určený funkcionář PP VB
zástupce: určený funkcionář PP VB
členové: 400 přísl. PP VB MVŽP ČSR, z toho
   - 100 přísl. Radniční klub, Praha 1
     300 přísl. v pohotovosti na útvaru
prostředky: 3 OTE
2 vodní stříkače
3 eskortní komůrky AVIA
8 přepravníků AVIA
volací znak: STROM - 750   telefon:

Uvedené prostředky budou parkovat v Pařížské ul., kromě OTE

Výzbroj a výstroj - jako pořádková jednotka (zajistí PP VB).

Nástup příslušníků na bezpečnostní opatření dne 15. 1. 1989

- operativní skupiny a perlustrační skupina v 10.00 hod. k instruktážím
- ostatní skupiny na stanovištích v 11.00 hod.
- pohotovost ve 12.00 hod.

Instruktáže k prováděným bezpečnostním opatřením se konají:

dne 9. 1. 89 v 09.00 hod. v Bartolomějské č. 7, 3. patro - kinosál. Zúčastní se zástupci OS SNB Praha 1 - 10 pro PDS, OPS, ODS, S VB, PMJ, 2a, 2b odbory S StB, ETO, spoj. odbor, oper. střediska S SNB a OVŠ StB.

dne 13. 1. 89 ve 13.00 hod. v Bartolomějské č. 7, 3. patro - kinosál. Zúčastní se velitelé skupin a jejich zástupci...

II.  u k l á d á m

   1/ náčelníkům S StB, S VB, MS VB Praha, OS SNB Praha 1 - 10, Ú SNB Palác kultury

a/ zjišťovat agenturně operativními prostředky všechny signály, směřující k akci PALACH, tyto prověřovat a přijmout odpovídající opatření. O všech opatřeních informovat štáb opatření a zajistit hlásnou službu

b/ věnovat zvláštní pozornost všem místům, kde v minulosti došlo ke srazům, vylepováním plakátů, letáků a psaní hanlivých nápisů

c/ vyčlenit potřebný počet příslušníků k zajištění bezpečnostních opatření dle požadavku OOO S SNB Praha

   2/ náčelníku S StB

a/ v součinnosti s II. S SNB provádět rozkladnou činnost všemi operativními prostředky, provádět profylaktickou činnost mezi skupinami mládeže formou pohovorů, aktivizovat agenturní, důvěrnickou síť a rezidenturu v zájmových místech

b/ organizovat operativní průzkum pracovníky S StB v zájmových prostorách, tj. Václavské, Staroměstské nám., nám. Krasnoarmějců, Olšanských hřbitovech a v Sámově ulici ve dnech 14. 1. - 19. 1. 89 včetně

c/ zajistit ve dnech 15. - 19. 1. 89 operativní dohled u atelieru Zoubka, Sámovská č. 15, Praha 2

   3/ náčelníku MS VB

a/ organizovat ve dnech 14. 1. - 19. 1. 89 včetně operativní průzkum OOK, OHK v místech předpokládaného narušení klidu a veřejného pořádku

b/ zajistit ve dnech 14. 1. - 19. 1. 89 zvýšený výkon služby v prostorech metra se zaměřením na zajištění klidu a veřejného pořádku, psaní hanlivých nápisů, vylepování letáků a pokusů o nedovolené srazy, zejména ve stanicích J. Želivského, Flóra, Muzeum, Můstek, Národní a Staroměstská

c/ zajistit ve dnech 14. 1. - 19. 1. 89 zaměření výkonu služby v noční době do obvodů OS SNB Praha 1 a 3 hlídkami PMJ s psovody se zvláštním úkolem k zájmovým prostorám, kde by mohlo dojít k pokusům o zneužívání 20. výročí úmrtí PALACHA (Václavské nám., nám. Krasnoarmějců, V Jirchářích - Husův bohoslovecký seminář, Olšanské hřbitovy)

   4/ zástupci NS SNB pro týl

a/ vyčlenit potřebné množství spojovací, záznamové a přenosové techniky, dopravních prostředků a zajistit jejich akceschopnost

b/ zajistit stravování, případně podávání čaje, zdravotnickou péči příslušníkům vyčleněným na bezpečnostní opatření

   5/ náčelníku OS SNB Praha 1

a/ zajistit ve dnech 14. 1. - 19. 1. 89 zvýšený výkon služby příslušníky OP a pořádkové služby VB v prostorech Václavského, Staroměstského nám. a nám. Krasnoarmějců

   6/ náčelníku OS SNB Praha 3

a/ zpracovat vlastní plán bezpečnostního opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v prostorech Olšanských hřbitovů. Plán předložit do 10. 1. 89 na OOO S SNB

b/ zajistit ve dnech 14. 1. - 19. 1. 89 zvýšený výkon služby příslušníky OP a pořádkové služby VB v prostorech Olšanských hřbitovů, kde se nachází býv. hrob J. PALACHA

   7/ náčelníku OS SNB Mělník

a/ zpracovat vlastní plán bezpečnostního opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v prostorech hřbitova ve Všetatech a jeho okolí na období od 15. 1. do 22. 1. 89 včetně. Plán předložit do 10. 1.  1989 na OOO S SNB.

b/ zajistit ve dnech 15. 1. - 22. 1. 89 zvýšený výkon služby příslušníky OP a pořádkové služby VB v prostorech hřbitova ve Všetatech a jeho okolí.

Náčelník
správy SNB hlavního města Prahy
a Středočeského kraje
genmjr. JUDr. Bohumil  C A R D A"

Tamtéž. Z dokumentu jsme vynechali tabulku "DOTACE SIL".


Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |