ÚŘAD DOKUMENTACE A
VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1989, 22. března, Praha. - Průvodní dopis ministra vnitra ČSSR předsedovi vlády ČSSR k Dokumentu 27b.
V Praze dne 22. března 1989
Č. j.: OV-049/A-89
TAJNÉ
Výtisk číslo: 2
Přílohy: 31/434
Vážený soudruhu,
na základě osobního projednání v příloze zasílám stanovený počet výtisků "Informace o bezpečnostní situaci v ČSSR", určené pro členy vlády ČSSR.
Se soudružským pozdravem
[...]a
Soudruh
Ladislav Adamec
předseda vlády ČSSR
P r a h a
[...]b
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 4, č. l. 27. - Kopie strojopisu.
a Vpravo vlastnoruční podpis "Kincl".
b Vpravo připsáno rukou datum "22. 3. 89" s nečitelným podpisem, přes to razítko "ÚŘAD PŘEDSEDNICTVA VLÁDY ČSSR zvláštní oddělení".
1989, 22. března, Praha. - Informace FMV pro vládu ČSSR o bezpečnostní situaci v ČSSR.
FEDERÁLNÍ MINISTERSTVO VNITRA
č. j.: OV-049/A-89
V Praze dne 22. března 1989
TAJNÉ
Výtisk číslo: 33
Počet listů: 14
V L Á D A Č S S R
Informace o bezpečnostní situaci v ČSSR
Předkládá se na základě návrhu ministra vnitra ČSSR |
O b s a h : I. Informace |
[...]a
Předkládá:
ing. František KINCL
ministr vnitra ČSSR
Určeno pro osobní informaci členů vlády ČSSR, po seznámení materiál vrátit!
Informace o bezpečnostní situaci v ČSSR
Určujícím faktorem vývoje politické a bezpečnostní situace je objektivní zainteresovanost lidu na plnění linie strany a úkolů přestavby. Současně s pozitivními procesy probíhajícími v naší společnosti výrazně narůstá aktivita vnějších i vnitřních nepřátel, kteří se snaží zmařit úsilí o realizaci přestavby a zneužít prohlubování socialistické demokracie k narušení vnitropolitické stability.
Nepřátelské speciální služby a jejich rezidentury na ZÚ kapitalistických států v Praze stupňují úsilí k získávání informací ze všech oblastí našeho společenského života. Ve vojenské oblasti se nadále zaměřují na důležité objekty ČSLA a Střední skupiny sovětských vojsk, zejména raketové útvary a útvary PVOS, tankové a letecké jednotky.
V průběhu roku 1988 bylo zjištěno přes 200 případů rozvědného pozorování vojenských objektů a prostorů západními diplomaty. Nejaktivnější byli pracovníci vojenských oddělení ZÚ Velké Británie, Francie, NSR a USA. V době vojenského cvičení ŠUMAVA 88 v červnu 1988 byl ve výcvikovém prostoru zadržen T. SANDEL s manželkou, akreditovaný jako pomocník kulturního atašé ZÚ Velké Británie ve Vídni. Na základě dokumentovaných poznatků bylo rozhodnuto o vyhoštění z ČSSR pracovníků vojenského oddělení ZÚ Velké Británie v Praze pplk. Johna MAYNARDA a seržanta G. ADDYHO.
V ekonomické oblasti vnější protivník usiluje o získávání informací z centrální sféry plánování, financování a řízení čs. národního hospodářství, vědeckovýzkumné základny, jaderné energetiky, vojenské výroby a zahraničního obchodu. V oblasti politické se soustřeďuje na otázky praktické realizace přestavby, reagenci našich občanů na probíhající společenské změny, kádrová opatření ve vrcholných orgánech, s cílem zneužít je zpětně k ideodiverznímu ovlivňování čs. veřejnosti.
Zvyšuje se intenzita styků pracovníků západních sdělovacích prostředků a diplomatů ZÚ kapitalistických států s exponenty vnitřního protivníka. Hlavní úlohu v podněcování a ovlivňování vnitřních nepřátel sehrávají diplomaté ZÚ USA v Praze, především I. tajemník R. NORMAN. Zúčastnil se mj. aktivně provokačních akcí v Praze v prosinci 1987, 21. srpna 1988, 28. října 1988 i událostí na Václavském náměstí v lednu 1989. Činnost NORMANA i některých dalších západních diplomatů /např. D. TODD - I. tajemník ZÚ Velké Británie, P. BAKEWEL - II. tajemník ZÚ Kanady aj./ zjevně překračuje rámec jejich diplomatického poslání. Je nezbytné nadále důsledně dokumentovat takovou činnost diplomatů, která je v rozporu s jejich posláním[,] a v součinnosti s FMZV jí efektivně čelit.
Nepřátelské speciální služby aktivizují svoji činnost k získávání agenturních zdrojů informací uvnitř naší společnosti. S tímto cílem vyvíjejí i vysoce aktivní, až agresivní činnost také proti čs. institucím a občanům působícím v zahraničí, se snahou získat je ke spolupráci nebo emigraci. V roce 1988 bylo zaznamenáno téměř 50 hrubých provokací včetně výhrůžek, fyzického napadení a vloupání do bytů nebo motorových vozidel.
Pro trestnou činnost vyzvědačství bylo v průběhu loňského roku stíháno 7 našich občanů /z toho 5 příslušníků ČSLA/. Jedná se o osoby, které nabídly spolupráci nepřátelským rozvědkám nebo shromažďovaly utajované informace v úmyslu předat je protivníkovi. Jedním z odhalených nepřátelských agentů byl František MIKLOŠ, vedoucí technické přípravy výroby podniku Tatra v Novém Jičíně. V prosinci 1988 byl odsouzen k odnětí svobody v trvání 11 let.
Situace na úseku boje proti vnitřním nepřátelům je charakterizována jejich přechodem od skrytých forem podvratné činnosti k otevřeným výzvám na destrukci socialismu a organizování konfrontačních akcí. Dokladem toho jsou protispolečenská hromadná vystoupení k 20. výročí srpna, 70. výročí vzniku ČSR loňského roku a v lednu tohoto roku u příležitosti výročí sebeupálení studenta Jana PALACHA.
Antisocialistické živly parazitují na existujících problémech ve společnosti a snaží se dokázat, že jejich řešení není možné v rámci současného socialistického společenského systému. V této souvislosti napadají zejména vedoucí úlohu KSČ ve společnosti.
Narůstající radikalizace antisocialistických živlů v ČSSR je provázena rozšiřováním do nedávné doby ustálené struktury kolem "charty 77" a vznikem řady dalších tzv. nezávislých seskupení, prezentovaných jako výsledek občanského hnutí. Zatímco do roku 1988 existovalo asi 12 různých seskupení, na přelomu loňského a letošního roku se jejich počet zvýšil na současných asi 20 seskupení. Příkladem je vznik iniciativ tzv. Společenství přátel USA, Iniciativa sociální obrany, Demokratická iniciativa, Ekomonitor, Společnost T. G. Masaryka aj.
Snahy vnitřního protivníka rozšířit svůj vliv a zapojit především mladé lidi do nepřátelské činnosti a nátlakových akcí, se promítly ve vzniku a zaměření takových iniciativ, jako např. Nezávislého mírového sdružení /NMS/, České děti, Klub Johna Lennona, Havlíčkova mládež a další. Tyto iniciativy jsou plně pod vlivem hlavního nepřátelského seskupení "charta 77". Jejich program a činnost jsou zaměřeny na získání a ovlivňování především pacifisticky naladěné části mládeže. U seskupení "České děti" je zjevná tendence zpolitizovat příznivce tzv. undergroundu, včetně kriminálních živlů.
Úsilí o zpolitizování činnosti vnitřního protivníka se projevuje v tzv. Hnutí za občanskou svobodu /HOS/, u jehož zrodu stáli pod vedením V. HAVLA zejména L. LIS, J. ŠABATA, R. PALOUŠ, R. BATTĚK a další známí exponenti antisocialistických sil. Za cíl si klade postupně integrovat nepřátelské skupiny a iniciativy v jednotnou opoziční politickou stranu a přejít od deklarací ke konkrétnímu politickému boji. Tzv. manifest tohoto hnutí nazvaný "Demokracie pro všechny"1 je koncipován jako komplexní politický program, který zakotvuje boj proti politice KSČ a jejímu vedoucímu postavení ve společnosti.
S cílem posílit ofenzivnost činnosti vnitřního protivníka v oblasti lidských práv a upevnit pozice v zahraničí, byl počátkem listopadu 1988 vytvořen tzv. Československý helsinský výbor /ČSHV/ v čele se signatářem "charty" Jiřím HÁJKEM. Záměrem je diskreditovat čs. státní orgány v oblasti dodržování Závěrečného aktu KBSE a současně izolovat na mezinárodním poli oficiální Výbor čs. veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci. Potvrzuje to i průběh soukromé návštěvy generálního tajemníka Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva (IHF) Geralda NAGLERA koncem ledna tohoto roku v Praze, který v rozhovoru s tajemníkem Výboru čs. veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci s. Fléglem dal otevřeně najevo, že pro IHF je hlavním partnerem tzv. Čs. helsinský výbor, reprezentovaný J. HÁJKEM.
"Reformní" křídlo vnitřního protivníka se nezapojilo do akcí otevřené konfrontace, tyto osoby také nepodepsaly tzv. Manifest. Jejich aktivita byla zaměřena na vytvoření "konstruktivnějšího" programu, kterým by "oslovily" naši společnost, včetně členů KSČ. Toto úsilí vyvrcholilo v únoru letošního roku vyhlášením ustavení nové iniciativy pod názvem "Obroda - klub za socialistickou přestavbu" /OBRODA-KSP/.2 Její organizátoři /V. MENCL, V. KABRNA, V. KURAL, J. STEHLÍK aj./ ve svém prohlášení proklamují příslušnost k socialismu a hlásí se k Akčnímu programu z dubna 1968, jako předvoji přestavby. Na základě tzv. pravdivého přehodnocení dějin chce tato iniciativa působit ne jako opozice, ale jako oponentní klub, který by včas upozorňoval KSČ na chyby a nesprávně zvolené cesty. O registraci požádali její představitelé MV ŽP ČSR dne 7. 2. 1989.
Nebezpečné jsou i tendence bývalých členů Sociálně demokratické strany /POŠUSTA, HÁJEK, NEDBÁLEK/, iniciované a aktivně podporované ze zahraničí /tzv. exilovou Sociálně demokratickou stranou v Rakousku/. Směřují k založení vlastní iniciativy pod názvem "Společnost pro studium demokratického socialismu" /SDS/, která by v ČSSR byla partnerem levicových hnutí v zahraničí a v pozdější době by vyústila ve vytvoření tzv. Strany demokratického socialismu. Tato "Společnost" má být napojena a podporována Socialistickou internacionálou a některými politickými stranami na Západě /např. SPD, SPÖ, Francouzskou socialistickou stranou aj./. Spolu s Klubem OBRODA by pak měla vytvořit požadovaný "levicový blok opozice".
V pozadí vzniku a ovlivňování činnosti těchto nelegálních seskupení stojí vždy aktivní signatáři "charty". Většinou jde o jedny a tytéž osoby /P. UHL, V. HAVEL, J. HÁJEK, L. LIS, V. BENDA, J. ŠABATA, S. DEVÁTÝ a další/.
Výrazným rysem je sílící tendence k internacionalizaci činnosti nelegálních skupin a o propojení s opozičními skupinami v sousedních socialistických státech. Vyústěním je ustavení "Východoevropské informační agentury",3 ve které jsou zastoupeny opoziční skupiny z ČSSR, SSSR, PLR, MLR, NDR a v rámci níž dochází i k vzájemné výměně zkušeností z protisocialistické činnosti.
V současné době je v ČSSR evidováno několik desítek nelegálních tiskovin, vydávaných zpravidla jako periodika. Oproti roku 1987 vzrostl výrazně i počet nově vydávaných titulů. Z jejich obsahu jsou zřejmé již uvedené cíle vnitřního nepřítele, a to zpochybňovat vedoucí úlohu strany ve společnosti, vyvolat nedůvěru k našemu socialistickému zřízení, emoce a otevřené nátlakové akce. Takto zaměřena jsou např. nová periodika "Pohled spotřebitele", "Glosař", "Bulletin ISO" a další.4
Mimořádný význam přikládá vnitřní protivník dosažení legalizace vydávání tzv. Lidových novin. Cílem seskupení osob kolem tohoto periodika, v čele s J. RUMLEM, je dosáhnout pod heslem prohlubování demokratizačního procesu a veřejné informovanosti vytvoření prostoru pro politickou seberealizaci paralelních struktur prostřednictvím vlastních sdělovacích prostředků. Současně se projevuje úsilí těchto osob o vytvoření nezávislé novinářské organizace jako protiváhy stávajícímu Československému svazu novinářů.
Nepřátelské písemnosti zasílají autoři k publikování do zahraničí, kde jsou využívány k útokům proti politice KSČ a našeho státu. Za to se jim dostává finanční i morální podpory ze strany ideodiverzních a emigrantských center. Vedle toho nejaktivnější antisocialistické živly dostávají téměř pravidelně finanční částky určené pro potřeby tzv. postižených jednotlivců nebo jejich rodinných příslušníků, ale i pro financování nákladů spojených s nepřátelskou činností. Finanční prostředky jsou zasílány jednak prostřednictvím zahraničních zastoupení podniku TUZEX, jednak prostřednictvím diplomatů akreditovaných v ČSSR a vízových cizinců během jejich pobytu v ČSSR.5
Příznačným rysem současné církevně politické situace je úsilí Vatikánu a domácí reakční katolické hierarchie o zpolitizování otázek vztahů mezi církví a státem v ČSSR a snaha organizačně i ideově sjednotit všechny církevní struktury, s cílem vytvořit jednotnou frontu pod vlivem katolicismu.
Strategickým cílem reakčních duchovních v ČSSR v čele s kardinálem TOMÁŠKEM i představitelů nelegální církve a laického apoštolátu je obnovení pozic církví před rokem 1948 pod heslem normalizace vztahů mezi státem a církví, tj. dosažení úplné odluky církve od státu. Kardinál TOMÁŠEK je nejen plně pod vlivem tvrdého kursu vatikánské politiky, který aktivně v čs. podmínkách realizuje, ale současně, zejména v posledních letech, i pod vlivem představitelů nelegální církve, např. duchovního bez státního souhlasu Otto MÁDRA, tajně vysvěceného biskupa Karla OTČENÁŠKA, "chartisty" ThDr. Josefa ZVĚŘINY aj.6
Prohlubuje se tendence koordinovat činnost církevních struktur s antisocialistickými živly, zejména s "chartou", se zjevným cílem zformovat masy věřících v politickou sílu; podněcovat je ke konfrontaci s politikou strany a se státními orgány a zneužít je k rozvíjení opoziční politické činnosti. Součástí tohoto programu je organizování veřejných podpisových akcí nátlakového charakteru. Nejrozsáhlejší byla kampaň tzv. moravských katolíků k pamfletu Augustina NAVRÁTILA o 31 bodech, kterou podepsalo přes 500 tisíc osob. Tuto akci výrazně podporovaly a propagovaly buržoazní sdělovací prostředky, především Hlas Ameriky /HA/ a Radio Svobodná Evropa.7
Značný a koordinovaný tlak reakčních duchovních i představitelů nelegální církve /NC/ a laického apoštolátu /LA/ směřuje proti činnosti Sdružení katolických duchovních Pacem in terris /SKD PIT/. V současné době je z iniciativy představitele NC a signatáře "charty" A. NAVRÁTILA šířena mezi katolickými laiky výzva k založení organizace "Pokoj na zemi", která by měla vytvořit protiváhu Pacem in terris.
Sílu katolicismu mělo demonstrovat i vystoupení věřících při tzv. celonárodní církevní pouti 6. 3. 1988 v chrámu sv. Víta v Praze a zejména shromáždění věřících v Bratislavě 25. 3. 1988 zorganizované nelegální církví za aktivní podpory ze zahraničí. Církev je postupně vyvyšována na jakéhosi sjednotitele opozičního hnutí v Československu. Tomu odpovídá i pamflet "charty" /č. 9/88/ vyslovující podporu těmto církevním iniciativám a návštěva jejich mluvčích B. JANÁTA a S. DEVÁTÉHO u kardinála TOMÁŠKA dne 3. 3. 1988.
Do organizování činnosti nelegální církve se aktivně zapojují příslušníci řeholí, řádů, laického apoštolátu a reakční duchovní. Dochází k vytváření tajných komunit, tajnému svěcení kněží a řeholnic, budování laických skupin, dodržujících přísně zásady konspirace práce při tvorbě a rozmnožování nelegálních samizdatových písemností a pokynů k nelegální činnosti. Zároveň jsou budovány kanály spojení do zahraničí.
Aktivizují se zejména řádová seskupení, která mezi sebou koordinují postup a úsilí o dosažení legalizace. Nelegální činnost vyvíjí tzv. Rada řeholních společností (obdoba "Sekretariátu řeholních společností" z krizových let), ve které jsou zapojeni všichni provinciálové významnějších řeholí. Téměř všechny mužské řehole na území ČSSR mají v souladu s činností NC vytvořeny dobře fungující systémy tajné organizace, zvláště jezuité a saleziáni.
Výrazná aktivita představitelů nelegální církve a laického apoštolátu je zaměřena především na ovlivňování mládeže, zejména studentů středních a vysokých škol, kteří jsou postupně získáváni k nelegální náboženské činnosti. Celkově již bylo upuštěno od tradičních forem získávání mladých lidí pouze náboženskou činností a křesťanskou ideologií. Zaměřují se na moderní provádění duchovní správy - organizují rockové mše, promítání videopořadů, diapozitivů apod. Pro tyto skupiny mládeže jsou rovněž organizovány přednášky a semináře s náboženskou tématikou v rámci tzv. antiuniverzit, například v bytě signatáře "charty" Miroslava VODRÁŽKY. Teprve v pozdějším období, po výběru a prověření vhodných jedinců, je prováděno hlubší intenzivní ovlivňování křesťanskou ideologií.
Nepřátelskou činnost oživuje i reakční křídlo v Československé církvi evangelické /ČCE/, tzv. Nová orientace. Konkrétním projevem je požadavek na podporu úsilí římskokatolické církve, vycházející z koncepce národního usmíření církví a věřících na ekumenické bázi, který vznesli představitelé této skupiny v červnu 1988.
Vývoj církevně politické situace nasvědčuje tomu, že se nadále bude zvyšovat agresivita nelegálních církevních struktur. Lze očekávat rostoucí tlak na prosazování požadavků vyjádřených v 31 bodech pamfletu A. NAVRÁTILA, zejména dosažení odluky církve od státu s argumentací se závěry Vídeňské schůzky účastníků KBSE. Nátlakové akce zřejmě soustředí ke svatořečení Anežky Přemyslovny, které chce papež vyhlásit na podzim letošního roku. V této souvislosti lze předpokládat organizování hromadných podpisových akcí za umožnění příjezdu papeže do ČSSR.
Při ochraně čs. ekonomiky kladou bezpečnostní orgány větší důraz na předcházení škod, způsobovaných nejčastěji porušováním technologické výroby a dalších povinností v provozu socialistických organizací. V roce 1988 bylo odhaleno 24 případů tohoto charakteru. Pro úmyslné způsobení poruch na strojním zařízení v Jihočeských dřevařských závodech byly 3 osoby již odsouzeny a dalších několik pachatelů je trestně stíháno. Výboru lidové kontroly ČSSR byla zaslána upozornění na závažné škody a ztráty vzniklé v činnosti hospodářských organizací. Například šlo o porušování technologických postupů při výrobě motocyklů JAWA, ztráty v důsledku nerealizovaného kontraktu PZO EXICO na vývoz účelově vyrobené vojenské obuvi apod.
Značné škody způsobují naší společnosti mimořádné události v národním hospodářství. Jejich počet zůstává na úrovni předcházejícího roku, stejný je i podíl mimořádných událostí způsobených úmyslně. Ze 600 evidovaných případů mimořádných událostí jich bylo zatím objasněno 447, tj. téměř 75 %. Nejzávažnější objasněnou úmyslně způsobenou mimořádnou událostí, byl požár v k. p. KAUČUK Kralupy nad Vltavou.
Pokud se týká zahraničně obchodních vztahů, byly zjišťovány snahy některých západních firem získávat jednostranné výhody při navazování přímých obchodních styků. Využívají přitom menších zkušeností našich výrobních organizací a jejich pracovníků v oblasti zahraničně obchodního podnikání.
Někteří zástupci kapitalistických firem se pokoušejí při dosahování svých cílů získávat za úplatu, či jinou formou /např. hrazením dovolené v zahraničí/ od našich hospodářských pracovníků informace o investičních záměrech a dovozních možnostech čs. podniků. Například za přijetí úplatku od západní firmy v souvislosti s nákupem měřícího zařízení pro Ústav jaderného výzkumu v Řeži, které bylo předraženo o jeden milión Kčs, je trestně stíhán jeden hospodářský pracovník. V souvislosti s prosazováním nákupu technologického zařízení od kanadské firmy SIMONS pro n. p. Slovcepa Ružomberok byli stíháni a odsouzeni dva hospodářští pracovníci, vůči dalším třem osobám bylo uplatněno preventivně výchovné opatření.
V této souvislosti vystupuje do popředí otázka politických, odborných a zejména morálních hodnot pracovníků, kteří jsou ve styku se zahraničními partnery. Vzhledem ke značné latenci úplatkářství a ke škodám, které způsobuje našemu národnímu hospodářství, bude nutné zvýšit účinnost předcházení této trestné činnosti a jejího postihu.
Únik utajovaných skutečností zůstává početně na úrovni minulých let. Vesměs jde o porušení zásad pro manipulaci a přepravu utajovaných písemností. Většina případů je řešena preventivně výchovnými opatřeními, 4 osoby byly trestně stíhány.
Veřejná bezpečnost v součinnosti s dalšími bezpečnostními orgány plnila odpovědné úkoly při zabezpečování klidu a veřejného pořádku. Pořádkové jednotky zasáhly proti provokačním protisocialistickým akcím v březnu 1988 v Bratislavě, v srpnu, říjnu 1988 a v lednu 1989 v Praze.
Mimořádný důraz je kladen na prověřování výhrůžných anonymních telefonátů o umístění výbušnin ve veřejných budovách, obchodních domech, dopravních prostředcích. Počet anonymních telefonátů se výrazně zvýšil. Od počátku tohoto roku jich bylo zaznamenáno přes 260, z toho nejvíce - 152 - ve 2. polovině února. Odhaleno bylo 41 pachatelů.
Objem kriminality, registrované v roce 1988, se oproti roku 1987 mírně snížil, její objasněnost zůstává na úrovni kolem 80 %. Škody způsobené kriminální trestnou činností se však zvýšily o cca 140 miliónů Kčs a dosáhly téměř 970 miliónů Kčs.
Poměrně dobrých výsledků je dosahováno při objasňování hospodářské kriminality, ze zjištěných 44 tisíc případů bylo objasněno téměř 95 %. Stále přetrvává negativní postoj odpovědných hospodářských pracovníků a kontrolních orgánů k plnění zákonem uložené oznamovací povinnosti.
Obecná kriminalita představuje dvě třetiny celkové kriminality. Pachatelé této kriminální trestné činnosti se rekrutují převážně z řad nejzkušenějších kriminálních živlů, živnou půdou pro jejich činnost je především nezájem v mezilidských vztazích. Nejpočetnější skupinu násilných deliktů tvoří nadále úmyslné ublížení na zdraví, kde průvodním jevem je rostoucí brutalita pachatelů bez zjevné motivace. Procento objasněnosti dosahuje více než 70 %, u násilných trestných činů 95 %. Počet vražd poklesl z 206 v roce 1987 na 177 v roce 1988.
Poměrně nízká je objasněnost trestných činů krádeží vloupáním. Z téměř 25 tisíc případů /z toho 5 tisíc vloupání do bytů/ bylo objasněno 60 %.
Pokračuje mírný nárůst kriminality mládeže. Znepokojující je podíl mládeže cikánského původu, která páchá jednu čtvrtinu trestných činů a přečinů mladých lidí.
Specifickým problémem zůstává recidiva trestné činnosti. Recidivisté se podílejí dvěma třetinami na objasněných trestných činech obecné a jednou třetinou na trestných činech hospodářské kriminality.
V boji proti nealkoholové toxikománii jsou realizována opatření, přijatá na základě usnesení předsednictva ÚV KSČ z února a října 1987. Směřují k zintenzivnění součinnosti útvarů SNB s dalšími orgány státní správy při prohlubování prevence a vytváření podmínek k omezování tohoto závažného jevu. V ČSSR je v současné době evidováno přes 6 tisíc toxikomanů, 45 osob zemřelo v roce 1988 v důsledku intoxikace omamnými látkami.
Hlavním cílem činnosti Veřejné bezpečnosti je v návaznosti na probíhající proces přestavby a demokratizace společnosti zajistit klid a veřejný pořádek, ochranu práv a svobod občanů, eliminovat pokusy o zneužití demokratizačního procesu protispolečenskými živly, usilovat o zvýšení účinnosti boje proti kriminalitě a ochrany společnosti před trestnou a jinou protispolečenskou činností.
Předsednictvo ÚV KSČ projednalo dne 13. ledna 1989 Zprávu o bezpečnostní situaci v ČSSR, cíle a hlavní úkoly služební činnosti SNB, PS a vojsk MV na rok 1989. Konkrétní úkoly, vyplývající pro bezpečnostní aparát z tohoto dokumentu, byly rozpracovány do plánu útvarů a jsou postupně realizovány.
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 4, č. l. 26 a 28-39. - Kopie strojopisu.
a Vpravo připsáno rukou: "Rozdělovník: výtisk č. 1-31 pro členy vlády ČSSR, 32 dokumentace, 33 domo".
1 Manifest HOS se správně nazýval Demokracie pro všechny, in: Hnutí za občanskou svobodu 1988-1989. Dokumenty, Praha 1994, dok. č. 1, str. 25-32.
2 Srovn. Obroda - klub za socialistickou přestavbu. Dokumenty, Praha 1996, dok. č. 12 a 14, str. 48-51 a 52-53.
3 Byla vyhlášena 20. 12. 1988, srovn. Sdělení Východoevropské informační agentury (VIA), in: Informace o Chartě 77 č. 22, roč. 11 (1988), str. 20.
4 Pohled spotřebitele, později Pohledy a Glosář vydávala Demokratická iniciativa, Bulletin ISO nikdy nevyšel.
5 Srovn. např. Janouch, František: Stockholmská nadace Charty 77 a podpora nezávislé literatury a jejích tvůrců. In: Česká nezávislá literatura po pěti letech v referátech, Praha 1995, str. 98-114.
6 Srovn. např. článek Přijetí u kardinála Tomáška, in: Informace o Chartě 77 č. 5, roč. 11 (1988), str. 3-4, který informuje o přijetí mluvčích Charty 77 kardinálem Tomáškem a o Dokumentu Charty 77 č. 9/1988, jímž Charta vyslovila podporu iniciativě moravských katolíků "Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů v ČSSR" (tzv. 31 bodů), viz další pozn.
7 Srovn. např. T. A. (= P. Uhl): Statisíce čs. katolíků se domáhají odluky církve od státu, in: Informace o Chartě 77 č. 3, roč. 11 (1988), str. 18-19, a Dokument Charty 77 č. 9/1988 Vyjádření podpory iniciativě moravských katolíků, in: Informace o Chartě 77 č. 5, roč. 11 (1988), str. 2.
Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |