ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1989, 20. dubna, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 20. dubna 1989.
Sekretariát operačního štábu FMV
[...]a
V Praze dne 20. dubna 1989
P Ř Í S N Ě T A J N É !
Č. j.: OV-0056/S-89
Výtisk číslo: 8
Počet listů: 7
S c h v a l u j i : [...]b
genpor. ing. Alojz LORENC, CSc.
I. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV
Jednání OŠ FMV řídil jeho náčelník, I. náměstek ministra vnitra ČSSR genpor. ing. Alojz LORENC, CSc.
Jednání štábu se kromě jeho členů zúčastnili:
Program jednání:
1/ Zahájení a organizační opatření k činnosti operačního štábu FMV
2/ Informace o bezpečnostní situaci na území ČSSR a její doplnění členy operačního štábu FMV
3/ Stručný doklad náčelníků
o zabezpečení Májových oslav, Dne osvobození Československa Sovětskou armádou a dalších akcí konaných v období MBO na teritoriích krajů a jejich požadavky na vyčlenění sil a prostředků ze zálohy SOŠ FMV
V. správy SNB
o zabezpečení ochrany stranických a vládních činitelů při jednotlivých akcích v rámci Májových oslav
4/ Návrhy členů OŠ FMV na opatření k zabezpečení úkolů vyplývajících z RMV ČSSR č. 5/1989
5/ Různé
K bodu 1
V úvodu jednání byli přítomní funkcionáři informováni o:
- vydání rozkazu ministra vnitra ČSSR č. 5/1989, kterým je na období
vyhlášen 1. stupeň mimořádných bezpečnostních opatření;
- dopisech I. náměstka ministra vnitra ČSSR a náčelníka OŠ FMV zaslaných náčelníkovi GŠ ČSLA a I. zástupci ministra národní obrany ČSSR s. genplk. ing. Miroslavu VACKOVI a náčelníkovi hlavního štábu LM ČSSR s. plk. ing. Miroslavu NOVÁKOVI, v nichž byla uvedeným funkcionářům doporučena opatření k podpoře úsilí Sboru národní bezpečnosti při zajišťování klidu a veřejného pořádku v období Májových oslav;
- aktivizaci operačních štábů Praha a Bratislava a operačního štábu náčelníka V. správy SNB s úkolem koordinovat a řídit bezpečnostní opatření k ochraně klidu a veřejného pořádku po dobu sledovaných akcí a organizovat využití nasazených sil a prostředků;
- zřízení sekretariátu OŠ FMV ve složení mjr. JUDr. Karel ROZHOŇ (náčelník sekretariátu), plk. ing. Jaroslav MICHNA, mjr. Bohumil BÖHM (pracoviště ÚOS VOS FMV linka 711/6145, 5093).
K bodu 2
Informaci o bezpečnostní situaci na území ČSSR přednesl kpt. JUDr. KRÁLKA.1 O další údaje ji doplnili náčelníci (nebo jejich zástupci):
I., II., III.2, IV., V., VI. a XII. správy SNB, S SNB hl. m. Prahy a Sčk., S SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk., inspekce ministra vnitra ČSSR, KS SNB Košice, Banská Bystrica, Brno, Ostrava, Hradec Králové, České Budějovice, Ústí nad Labem, Plzeň a náčelník HS PS OSH.
Závěry k 2. bodu jednání
Jednání členů OŠ FMV a náčelníků KS SNB potvrdilo reálnost přednesené informace o bezpečnostní situaci na území ČSSR.
Náčelník OŠ FMV ukládá:
1/ náčelníkovi odboru analytiky a informací VOS FMV:
- přednesenou informaci o bezpečnostní situaci předat přítomným funkcionářům;
- přednesenou informaci o bezpečnostní situaci doplnit o poznatky sdělené členy OŠ FMV a náčelníky KS SNB a předložit ji dne 20. dubna 1989 do 15.00 hodin ministru vnitra ČSSR;
2/ členům OŠ FMV a náčelníkům KS SNB:
- zajistit neprodlené předávání informací se vztahem k zajišťování Májových oslav přímo útvarům, do jejichž kompetence jejich řešení spadá /tím není dotčena povinnost zajišťovat stanovený informační tok/;
3/ náčelníkům II., IV., VI. správy SNB a S SNB hl. m. Prahy a Sčk.:
- zabezpečit nepřetržitý tok informací, jejich vyhodnocování a přijímání adekvátních opatření k řešení vzniklých problémů; zajištění uvedených úkolů bude na příštím zasedání OŠ FMV dokladovat náčelník II. správy SNB;
4/ náčelníkovi I. správy SNB
- zajistit neprodlené předávání získaných informací II. správě SNB s cílem umožnit přijetí příslušných opatření k eliminaci činnosti protivníka na území ČSSR.
K bodům 3 a 4
Členové OŠ FMV a náčelníci KS SNB po doplnění informace o bezpečnostní situaci na území ČSSR dokladovali vlastní přijatá opatření k plnění úkolů vyplývajících z RMV ČSSR č. 5/1989 a navrhli přijetí některých dalších úkolů.
Operační štáb vzal na vědomí přednesené doklady a konstatuje, že úkoly uložené v citovaném RMV ČSSR byly na jednotlivých útvarech rozpracovány a jsou plněny.
Náčelníci S SNB hl. m. Prahy a Sčk. a hl. m. SSR Bratislavy a Zsk. předali požadavky na vyčlenění sil a prostředků ze záloh SOŠ ČSSR.
Závěry k bodům 3 a 4
Náčelník OŠ FMV po projednání otázek zahrnutých v programu jednání zvýraznil hlavní trendy činnosti protivníka, z nichž vyplývají pro výkon bezpečnostní služby zejména tato zaměření s dlouhodobou platností:
- věnovat zvýšenou a soustavnou pozornost ochraně oficiálních společenských struktur před činností protivníka;
- zabezpečit kontrarozvědnou ochranu mládeže, zejména vysokoškolské;
- přijímat opatření, směřující k zabránění změn v politické orientaci a vztahu ke KSČ /KSS/ ze strany politických stran organizovaných v Národní frontě;
- diferencovat jednotlivá nepřátelská seskupení a na podkladě analýzy jejich zaměření a činnosti přijímat nebo navrhovat odpovídající opatření k eliminaci jejich nepřátelského působení. K tomuto úkolu II. správa SNB urychleně dokončí analytický materiál, který zašle zainteresovaným útvarům;
- zabránit snahám protivníka pronikat do dělnického prostředí.
K zajištění Májových oslav náčelník OŠ FMV u l o ž i l :
1/ Zabránit všemi prostředky pokusům o zneužití Májových oslav k provokacím. Při plnění tohoto úkolu vycházet z operativní situace svého teritoria nebo liniového zaměření činnosti.
2/ Přijímat na podkladě analýzy bezpečnostní situace na teritoriu příslušná opatření k zabránění organizování tzv. kontraoslav.
3/ Věnovat maximální pozornost plnění úkolů vyplývajících z akce VÝBUCH.
Zaměřit výkon služby ke znemožnění obdobného případu, který se udál např. v Ústí nad Labem /výbuch trhaviny/. K zajištění uvedeného úkolu vejít ve styk s vedoucími tajemníky KSČ /KSS/ krajů /okresů/ a navázat úzkou součinnost s územními štáby LM k ochraně vytypovaných objektů.
4/ Přijmout opatření k ochraně národního hospodářství před mimořádnými událostmi. K tomu zaktivizovat zejména agenturní a důvěrnickou síť ve vytypovaných objektech.
5/ Nasadit maximální síly k ochraně klidu a veřejného pořádku, zejména v centrech a na frekventovaných místech měst. Mimořádnou pozornost přitom věnovat rozšiřování provokačních písemností, psaní hanlivých symbolů a nápisů a poškozování výzdoby.
6/ Pokračovat v plnění úkolů, směřujících k zabránění narušení nebo zneužití vysílání čs. televize /rozhlasu/, včetně snahy o uskutečnění ilegálního vysílání. Je nutné vycházet z předpokladu, že se protivník o uvedenou činnost pokusí.
7/ Vytvořit podmínky pro získávání hodnověrných informací a na podkladě jejich vyhodnocování přijímat na všech stupních řízení adekvátní opatření ke zmaření činnosti protivníka. Využít přitom zkušeností, které dokladoval náčelník KS SNB Brno.
8/ Zajistit bezchybné fungování informačního toku, přičemž dodržovat i zásadu přímého předávání informací zainteresovaným útvarům, zejména II. správě SNB, která centrálně zajišťuje jejich souhrnné vyhodnocování.
9/ Vycházet z předpokladu, že se protivník pokusí o provokace a je nezbytné připravit se na dokumentování jeho nepřátelské činnosti pro důkazní řízení.
10/ Zvýšenou pozornost věnovat ochraně tribun, instalovaných k Májovým oslavám.
Dále náčelník OŠ FMV u l o ž i l :
1/ náčelníkovi VOS FMV
- vyčlenit pro zajišťování úkolů sekretariátu OŠ FMV:
a/ jednoho pracovníka z odboru analytiky a informací /k přípravě informací o bezpečnostní situaci a dalších analytických materiálů/,
b/ jednoho pracovníka z právního odboru /k legislativní úpravě řídících aktů vyplývajících z činnosti OŠ FMV/,
c/ jednu administrativní pracovnici z ÚOS,
- zajistit zvýšené nároky lustrace na SEO;
2/ náčelníkům inspekce ministra vnitra ČSSR, S SNB hl. m. Prahy a Sčk. a hl. m. Bratislavy a Zsk.
- zajistit kontrolu výkonu služby v rámci zajišťování Májových oslav, zejména vyčleněných sil ze záloh SOŠ ČSSR; zajištění úkolu bude dokladovat na příštím zasedání OŠ FMV náčelník inspekce ministra vnitra ČSSR.
K bodu 5
Náčelník odboru analytiky a informací VOS FMV přednesl zprávu o vyhodnocení informačního toku z KS SNB a centrálních správ SNB.
Termín příštího zasedání bude sdělen dodatečně s ohledem na vývoj bezpečnostní situace. Účastníky jednání vyrozumí sekretariát OŠ FMV.
Rozdělovník k čj.: [...]c
[...]f
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 1, č. l. 1-7 (rozdělovník ve sv. XXIII., č. l. 2898). - Kopie strojopisu.
a Nalevo od hlavičky razítko FMV (viz Dok. 3); došlo 25. IV. 1989, č. j. IM-0084/01-89, přílohy 0.
b Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).
c Rukou připsáno "OV-0056/S-89".
d Rukou připsáno: "výtisk č. 1 vrácen dne 2. 5. 89 a zničen, výtisk č. 2 vrácen dne 2. 5. 89 a zničen. mjr. Böhm".
e Rukou připsáno: "výtisk č. 7 vrácen dne 2. 5. 89 a byl zničen. mjr. Böhm".
f Vpravo připsáno rukou "odesláno dne:", následuje razítkem datum "24. dubna 1989" a nečitelný podpis.
1 Kpt. JUDr. Michal Králka (1949) byl 1. 5. 1987 přemístěn z X. S-SNB na sekretariát FMV do funkce SRS 1. oddělení OAIP, od 1. 10. 1988 SRS skupiny analytiky oddělení analytiky a informací AIO VOS FMV, od 1. 5. 1989 SRS oddělení analytiky a informace, od 1. 12. 1989 VSRS oddělení informací odboru analytiky a informací, odvolán z funkce 30. 4. 1990, dne 31. 8. 1990 uvolněn ze služebního poměru příslušníka SNB.
2 Náčelník III. správy SNB genmjr. Ing. Pavel Vrlík podal 20. dubna 1989 i písemnou "Informaci o bezpečnostní situaci v ozbrojených silách ČSSR" (čj. Sb-00167/170-1/89):
"Bezpečnostní situace v ozbrojených silách ČSSR je stabilizována. V posledních 7 dnech nedošlo k závažné trestné činnosti ani mimořádným událostem, které by vedly k narušení kázně, klidu, pořádku a morálně-politického stavu vojsk.
Ve vztahu k nadcházejícím květnovým oslavám nebyly VKR získány negativní ohlasy příslušníků ozbrojených sil, signály příprav teroristických akcí a protestních vystoupení hromadného charakteru ani jednotlivců.
V souvislosti se současnými společenskými procesy, snižováním početních stavů, výzbroje, připravovanou reorganizací ČSLA a dalšími aktuálními událostmi jsou vojenskou kontrarozvědkou odhalovány názory na perspektivnost služby v ČSLA a celkovou přestavbu v ČSSR. Jednotliví vojáci a občanští pracovníci posuzují, zda-li redislokace probíhá v duchu posílení obranného charakteru armády, vyjadřují obavy ze sociálních jistot a perspektivnosti velitelského sboru, kritizují nedostatečnou informovanost z vyšších stupňů velení ve směru připravovaných změn. Ve vztahu k přestavbě se vyskytují úvahy, aby přílišná demokratizace v ozbrojených silách nevedla k poklesu kázně a morálně-politického stavu vojáků. Nesouhlas se zásahem pořádkových jednotek proti provokačním akcím v lednu 1989 v Praze s následným postihem 'chartistů' je zjišťován ojediněle.
Orgány VKR byly získány poznatky z civilního prostředí v Plzni, kde má údajně 6. května 1989 proběhnout tzv. tichá demonstrace při příležitosti jejího osvobození Americkou armádou. V k. p. ŠKODA Plzeň mají být za tímto účelem rozšiřovány letáky informující o připravovaných akcích za použití trhavin v jeho výrobních halách. Mezi civilní veřejností v Olomouci jsou zjišťovány zprávy o přípravách stoupenců CHARTY-77 a dalších nelegálních struktur na manifestační vystoupení v tomto městě dne 1. května 1989. O uvedených skutečnostech byly informovány příslušné teritoriální orgány SNB.
Dne 13. dubna 1989 oznámil VKR praporčík VÚ 3275 Lažany, že obdržel anonymní dopis, v němž je neznámou skupinou, která se 'chystá uskutečnit velkou věc', žádán o pomoc v oblasti elektroniky za finanční úplatu. Kontakt s ním chce skupina udržovat telefonicky osobou, která se představí 'strejda'. Anonym vykazuje obdobné znaky jako anonymní dopis, který obdržel vedoucí tajemník OV KSČ v Chomutově. V tomto dopise je uvedena výhružka, že bude překažena májová manifestace i za cenu použití zbraní a trhavin. 'Strejda' se s praporčíkem podle jeho vyjádření již jednou spojil, když se jej ptal na podrobnosti, řekl, že se ozve znovu. K odhalení pisatele jsou prováděny součinnostní opatření s O-StB Chomutov.
Na adresy vojáků z povolání a FMNO jsou v jednotlivých případech zasílány tiskoviny NEZÁVISLÉHO MÍROVÉHO SDRUŽENÍ obsahující problematiku odmítnutí výkonu vojenské služby z důvodu svědomí.
Dne 13. dubna 1989 byl agenturně získán poznatek, že od roku 1987 je postrádáno 700 kusů granátů RG-4. Uvedené granáty chybí ve skladu VÚ 1856 Milín. Do současné doby bylo zjištěno, že při výcviku záloh ÚVN v září 1987 bylo organizováno házení ostrých granátů ve VVP JINCE, ale o spotřebě granátů není žádná dokumentace. V součinnosti s velitelskými orgány jsou přijímána opatření k objasnění této mimořádné události.
Na základě agenturních poznatků VKR bylo u 2 vojáků základní služby VÚ 5944 Čáslav v minulém týdnu zajištěno 205 kusů ostrých nábojů do samopalu a kulometu, 25 kusů ručních osvětlovačů a 10 kusů dýmovnic. Motivem nedovoleného ozbrojování bylo použití prostředků při různých příležitostech (na Silvestra apod.). O skutečnostech byly informovány velitelské a politické orgány k přijetí vlastních opatření.
V současné době jsou všechny zbraně ztracené nebo zcizené v roce 1989 vypátrány, jednalo se o 5 pistolí. Z roku 1988 zůstávají nevypátrány 4 služební pistole, 1 malorážková puška, 2 protiletadlové letecké rakety a 123 ks bezdýmného střelného prachu. Z roku 1987 3 samopaly, 10 služebních pistolí, 1 malorážková puška, 1 malorážková pistole a dalších 11 ručních granátů. V souvislosti s odcizením těchto prostředků nebyly zjištěny signály jejich případného zneužití k nepřátelským akcím politického charakteru.
Agenturními prostředky VKR byl odhalen zájem civilní osoby, nealkoholového toxikomana z Brna, o sehnání samopalu prostřednictvím vojáka základní služby zařazeného u VÚ 9376 Vimperk. V součinnosti s velitelskými orgány byla přijata opatření k zamezení přístupu vojáka ke zbraním. Motiv zájmu o zbraně je předmětem šetření.
Dne 12. dubna 1989 ve večerních hodinách došlo k opakovanému narušení signální stěny objektu muničního skladu VÚ 3686 Jihlava. Po vypracování stopy služebním psem bylo zjištěno, že oplocení skladu bylo překonáno neznámou osobou, která se pohybovala uvnitř skladu. V součinnosti s velitelskými orgány a orgány SNB jsou přijímána opatření k vypátrání narušitele.
Ke dnešnímu dni je VKR prováděno pátrání po 7 neozbrojených zbězích z řad vojáků základní služby ČSLA, z nichž 2 byli před nástupem vojenské služby trestáni. Ve 2 případech se jedná o zběhy z roku 1987 a v 1 případě z roku 1988. Velitelskými orgány je v součinnosti s orgány SNB dále celostátně pátráno po 3 (?) vojenských zbězích, z nichž rovněž žádný není ozbrojen. U žádného z nich nejsou známy poznatky nasvědčující možnému páchání trestné činnosti v souvislosti s květnovými oslavami.
O vývoji státobezpečnostní situace, náladách a názorech, jsou průběžně informovány příslušné velitelské a politické orgány včetně ministra národní obrany a náčelníka HPS ČSLA. Poznatky k civilním osobám jsou postupovány teritoriálním orgánům SNB.
Na základě rozkazu ministra vnitra ČSSR bylo vydáno nařízení náčelníka III. správy SNB s rozpracovaným opatřením k zajištění MBO. Byla stanovena 100% dosažitelnost náčelníků a jejich zástupců a 30% dosažitelnost ostatních příslušníků vojenské kontrarozvědky. Náčelníkům všech stupňů bylo uloženo zabezpečit součinnost s příslušnými útvary SNB, velitelskými a politickými orgány ČSLA, PS a VMV z hlediska vzájemné informovanosti o vývoji bezpečnostní situace; zasílat neprodleně stb poznatky související s májovými oslavami cestou operačního střediska náčelníkovi III. správy SNB. U výkonných útvarů VKR je:
- aktivizována agenturní a operativní činnost k vyhledávání signálů o přípravách nebo pokusech narušit veřejný pořádek a bezpečnost příslušníky ozbrojených sil ČSSR s důrazem na místa konání prvomájových manifestací a pietních aktů u památníků osvobození;
- zintenzivněna agenturní kontrola osob vedených ve vnitřní problematice s cílem organizování účinných preventivních opatření proti potenciálním pachatelům trestné činnosti včetně zabraňovacích opatření proti výskytu hanlivých nápisů, strhávání vlajek apod.;
- zesilována kontrarozvědná práce na úseku boje proti zběhnutí do ciziny, ochrany státních hranic, zbraní a munice.
Pro případné posílení bezpečnostních opatření podle rozhodnutí MV ČSSR je vytvořena záloha z příslušníků III. správy SNB. Do 20. dubna 1989 byly prověřeny vlastní dílčí plány k zajištění MBO a zabezpečena připravenost vyčleněných sil a prostředků k zajištění bezpečnostních opatření v ozbrojených silách ČSSR."
Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXIII., 2869-2873.