ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1989, 25. dubna, Praha. - Podklady k jednání operačního štábu FMV dne 27. dubna 1989.
Sekretariát operačního štábu FMV
V Praze dne 25. dubna 1989
P Ř Í S N Ě T A J N É !
OV-0059/S-89
Prvopisem
Počet listů: 6 [...]1
Zasedání OŠ FMV se uskuteční dne 27. dubna 1989 v 16.00 hodin na zasedací místnosti v budově FMV Praha 6, Majakovského 21.
Členové OŠ FMV byli na jednání pozváni dopisem I. náměstka ministra vnitra ČSSR a náčelníka operačního štábu FMV genpor. ing. Alojze LORENCE, CSc.
Program jednání:
1/ Informace o bezpečnostní situaci na území ČSSR od posledního zasedání operačního štábu FMV a její doplnění členy OŠ FMV.
2/ Kontrola plnění úkolů uložených na prvním zasedání operačního štábu FMV.
3/ Návrhy členů operačního štábu FMV na přijetí opatření proti předpokládaným formám boje protivníka v období májových oslav.
4/ Úkoly náčelníka operačního štábu FMV k zajištění májových oslav na území ČSSR.
5/ Různé.
Pořad jednání:
K bodu 1
Informace o bezpečnostní situaci na území ČSSR od posledního zasedání operačního štábu FMV a její doplnění členy OŠ FMV.
Doporučuje se zahájit jednání a vyzvat kpt. KRÁLKU1 k přednesení informace o vývoji bezpečnostní situace na území ČSSR od předchozího zasedání OŠ FMV. Po přednesení informace vyzvat členy OŠ FMV k jejímu doplnění.
Přijmout závěry k 1. bodu jednání:
Pokud v průběhu jednání nevyplynou jiné skutečnosti, doporučuje se následující formulace závěrů:
Bezpečnostní situace za období od 20. dubna 1989 je charakteristická pokračováním snah vnitřního protivníka o narušení důstojného průběhu prvomájových oslav.
V této souvislosti se potvrdila zejména aktivita protisocialistických a radikálních živlů z Prahy (soustředěných kolem P. UHLA), z Brna (kolem J. ŠABATY) a Olomouce (kolem R. BEREZY a T. HRADÍLKA).
Současně se potvrzuje předpoklad, že hlavní nepřátelské seskupení "charta 77" zůstane v pozadí a veškerou aktivitu v přípravě provokativních akcí ponechá plně na svých satelitních tzv. nezávislých iniciativách.
Na většině území ČSSR pokračují výhružné telefonáty hrozící destrukcí veřejných budov, jsou zjišťovány letáky vybízející především k občanské neposlušnosti a vyjadřující podporu signatářům "charty" V. HAVLOVI a S. DEVÁTÉMU a výhružné dopisy politicky a veřejně aktivním osobám.
K bodu 2
Kontrola plnění úkolů uložených na prvním zasedání operačního štábu FMV.
Doporučuje se vyzvat členy OŠ FMV, aby dokladovali splnění úkolů, uložených na prvním zasedání OŠ FMV:
1/ Náčelník II. správy SNB
- zabezpečení nepřetržité vzájemné informovanosti o sledovaných událostech mezi II., IV., VI. správou SNB a správou SNB hl. m. Prahy a Sčk., vyhodnocování informací a přijímání příslušných opatření;
- stav práce na analytickém materiálu k činnosti jednotlivých nepřátelských seskupení, jehož cílem je vytvořit podklad pro jednotný a kvalifikovaný postup proti vnitřnímu nepříteli.
2/ Náčelník I. správy SNB
- zajištění předávání informací II. správě SNB, která je využije k přijímání opatření proti záměrům protivníka na území ČSSR.
3/ Náčelníci S SNB hl. m. Prahy a Sčk. a S SNB hl. m. Bratislavy a Zsk.
- bezpečnostní zajištění míst konání oslav 1. máje na území hlavních měst Prahy a Bratislavy.
4/ Náčelník inspekce ministra vnitra ČSSR
- organizační zajištění kontroly výkonu služby sil, vyčleněných ze záloh SOŠ ČSSR ve prospěch S SNB hl. m. Prahy a Sčk. a S SNB hl. m. Bratislavy a Zsk.
Dále se doporučuje konstatovat splnění těchto úkolů:
1/ Na podkladě požadavků náčelníků S SNB hl. m. Prahy a Sčk. a S SNB hl. m. Bratislavy a Zsk. zpracoval sekretariát OŠ FMV rozhodnutí, kterým ministr vnitra ČSSR vyčlenil ze zálohy SOŠ ČSSR síly a prostředky k posílení bezpečnostních opatření při májových oslavách v hlavních městech Praze a Bratislavě.
2/ Informace o bezpečnostní situaci byla doplněna o poznatky, které vyplynuly z jednání OŠ FMV[,] a předložena ve stanoveném termínu s. ministrovi.
3/ Náčelník VOS FMV organizačně zajistil činnost sekretariátu OŠ FMV.
4/ Sekretariát OŠ FMV předal náčelníkovi III. správy SNB kopii dopisu I. náměstka ministra vnitra ČSSR a náčelníka operačního štábu FMV genpor. ing. Alojze LORENCE, CSc. zaslaného náčelníkovi generálního štábu ČSLA.
Závěry k 2. bodu jednání
Pokud z dokladů náčelníků správ a průběhu jednání nevyplyne jiné, doporučuje se:
a) konstatovat, že úkoly, uložené v závěrech z prvního jednání OŠ FMV[,] byly splněny nebo jsou průběžně plněny;
b) uložit ...... (formulovat úkoly, které případně vyplynou z dokladů členů OŠ FMV)
K bodu 3
Návrhy členů operačního štábu FMV na přijetí opatření proti předpokládaným formám boje protivníka v období májových oslav.
Doporučuje se vyzvat členy OŠ FMV k přednesení návrhů na postup proti předpokládané činnosti protivníka v období májových oslav v pořadí:
- genmjr. Nováka, genmjr. Krajčiho (zda byla navázána součinnost k podpoře úsilí SNB při zajišťování májových oslav s ministerstvy zdravotnictví, správami nápravné výchovy, inspekcemi požární ochrany, popřípadě dalšími mezirezortními orgány);
- náčelníky II., I., III., IV., V., VI., XII., XIII. správy SNB;
- náčelníky S SNB hl. m. Prahy a Sčk. a hl. m. SSR Bratislavy a Zsk.;
- náčelníka FS VB (jaké preventivně bezpečnostní akce byly organizovány a s jakými výsledky),
- další členy OŠ FMV.
Závěry k 3. bodu jednání
Pokud z přednesených námětů a diskuze nevyplynou jiné skutečnosti, doporučuje se:
Zdůraznit, že při bezpečnostní ochraně májových oslav je nutné ze strany protivníka předpokládat:
- zvýšenou nepřátelskou činnost protivníka a jeho snahy zneužít oslav k provokacím;
- pokusy o organizování tzv. kontraoslav;
- vyšší počet anonymních telefonátů a dopisů;
- pokusy o způsobení mimořádných událostí v národním hospodářství;
- poškozování výzdoby, psaní hanlivých nápisů a symbolů;
- provokace při oficiálních projevech a v průběhu prvomájových oslav (provokační výkřiky, transparenty se závadovým textem, apod.);
- další formy nepřátelské činnosti.
K bodu 4
Úkoly náčelníka operačního štábu FMV k zajištění májových oslav na území ČSSR.
Doporučuje se uložit:
1/ Pokračovat v plnění úkolů, uložených na prvním zasedání OŠ FMV k zabezpečení májových oslav, s prvořadým důrazem na:
- zabránění pokusům o zneužití májových oslav k provokacím;
- zajištění klidu a veřejného pořádku, zejména v centrech a na frekventovaných místech měst v období před a při konání prvomájových oslav;
- ochranu tribun;
- plnění úkolů v rámci bezpečnostní akce VÝBUCH.
2/ Další úkoly, které vyplynou z průběhu jednání.
K bodu 5
Různé
Doporučuje se informovat OŠ FMV o těchto skutečnostech:
1/ Sekretariát OŠ FMV uskutečnil za přítomnosti náčelníka ÚOS VOS FMV pracovní jednání se zástupcem náčelníka V. správy SNB pplk. JUDr. POUREM k zabezpečení informačního toku pro s. ministra v době jeho přítomnosti na tribuně na Václavském náměstí. Bylo dojednáno:
- informace budou soustřeďovány z celé republiky (územních i funkčních útvarů) na ÚOS a ve stanovených časových intervalech předávány telefonicky (popřípadě písemně) na operační štáb V. správy SNB;
- V. správa SNB zabezpečí pro sekretariát OŠ FMV a ÚOS VOS FMV průjezdní povolení do prostoru k tribuně a telefonní seznam ke spojení se štábem V. správy SNB v prostoru tribuny.
2/ K zajištění informačního toku je nezbytné, aby centrální útvary FMV předávaly okamžitě poznatky a informace cestou ÚOS VOS FMV sekretariátu OŠ FMV (na KS SNB byl k zabezpečení informačního toku v průběhu prvomájových oslav zaslán náčelníkem ÚOS VOS FMV pokyn).
Dále se doporučuje stanovit náčelníkům (zástupcům) centrálních správ FMV služební dosažitelnost nebo pohotovost, zejména ve dnech 30. dubna a 1. května 1989.
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXIII., č. l. 2912-2917. - Kopie strojopisu.
1 Pod tím rukou připsáno "PŘÍLOHY: [1?]". Ve vyšetřovacím spise A. Lorence a spol., sv. XXIII., str. 2918-2920, skutečně následuje "Informace o vývoji bezpečnostní situace v ČSSR" s datací 26. dubna 1989: pro velkou podobnost se stejně pojmenovanou informací pro předsednictvo ÚV KSČ /Dokument 37/ ji neuvádíme. O jednotlivých rozdílech mezi těmito dokumenty viz pozn. 1 Dok. 37.