ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ
ZLOČINŮ KOMUNISMU

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY
 

Securitas Imperii - sborník



Dokument 37

1989, 27. dubna, Praha. - Informace FMV pro předsednictvo ÚV KSČ o bezpečnostní situaci v ČSSR a bezpečnostních opatřeních v období před 1. květnem 1989.1

FEDERÁLNÍ MINISTERSTVO VNITRA

PŘÍSNĚ TAJNÉ
Výtisk č. 34
Počet listů: 9


P ř e d s e d n i c t v o

ÚSTŘEDNÍHO VÝBORU KOMUNISTICKÉ STRANY ČESKOSLOVENSKA

K bodu: Informace o bezpečnostní situaci v ČSSR a opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v období májových oslav.



[...]a

P ř e d k l á d á :
ministr vnitra ČSSR
František  K I N C L [...]b
O b s a h :
I. Informace o bezpečnostní situaci...

Č. j.: OV-00-148/A-89
V Praze dne 27. dubna 1989


I N F O R M A C E
o vývoji bezpečnostní situace v ČSSR

Bezpečnostní situace na území ČSSR je od 20. dubna 1989 charakteristická pokračováním snah vnitřních nepřátel o narušení důstojného průběhu prvomájových oslav.

Potvrdila se aktivita protisocialistických živlů z Brna soustředěných kolem signatáře "charty" Jaroslava ŠABATY zaměřená na výrobu transparentů, které mají zesměšňovat svátek 1. máje, avšak nebudou trestně napadnutelné.2 V tomto prostředí přetrvávají názory, že oslavy 1. máje jsou vhodnou příležitostí k prvnímu skutečně veřejnému vystoupení. Podle nich údajně dozrává doba, kdy "je třeba vylézt z ulity".

Současně se potvrzuje předpoklad, že hlavní nepřátelské seskupení "charta-77" zůstane v pozadí, omezí se na vydání "dokumentu" a veškerou iniciativu v přípravě provokativních akcí ponechá plně na svých satelitních tzv. nezávislých iniciativách. Dokládá to i zpracovaný materiál "charty-77" k 1. máji, kde se mimo jiné uvádí, že "charta-77 se necítí kompetentní vyzývat občany k účasti či neúčasti na 1. máji, připomíná však právo svobodně vyjádřit svůj názor na povoleném shromáždění". V závěru pak důrazně upozorňují státní orgány, aby toto právo občanů vzaly na vědomí.3 Dokument k 1. máji vydala i tzv. Demokratická iniciativa v čele s E. MANDLEREM, který svým obsahem napadá ROH.4

V Praze má demonstrativní vystoupení organizovat signatář "charty" Petr UHL /včetně transparentů, letáků a hesel/. Oslav 1. máje se nezúčastní "exkomunisté" z tzv. OBRODY-KSP, tuto aktivitu přenechají ostatním skupinám.

Z rozporného jednání kolektivu mluvčích "charty-77" v polovině dubna 1989, zaměřeného k akcím na 1. máje, vyplynula pouze jediná konkrétní dohoda, a to, že členové všech iniciativ a "charty" se sejdou v Praze u sochy sv. Václava půl hodiny před zahájením oslav 1. máje.5 Dokládají to i informace z prostředí tzv. Českých dětí a Nezávislého mírového sdružení. Předpokládají přitom preventivní činnost orgánů SNB, včetně zadržení hlavních organizátorů až na 48 hodin.

Společnou "manifestaci" v Praze bude organizovat i tzv. Hnutí za občanskou svobodu /HOS/, jehož stoupenci se mají sejít v Praze 3 /na Škroupově náměstí/ a odtud se společně začlenit do prvomájové manifestace. Hodlají "manifestovat" s různými hesly a transparenty.

Aktivně se připravují k narušení prvomájových oslav i nepřátelské osoby v Olomouci, sdružené kolem signatářů "charty" Rudolfa BEREZY a Tomáše HRADÍLKA.

Sílí tendence vnitřních nepřátel zapojit do svých záměrů k narušení prvomájových oslav zejména mladé lidi. Potvrzuje to nejen zvýšená aktivita představitelů "charty" a nelegálních struktur v prostředí tzv. undergroundu a dalších skupin závadové mládeže, ale i dopis doručený dne 24. 4. 1989 na Střední ekonomickou školu v Praze 2. Vyzývá studenty k negativní aktivitě při prvomájových oslavách mimo jiné slovy "Naši kolegové se nebáli v roce 1968 lehnout pod tanky, my se nesmíme bát alespoň svobodně zvolat[,] co si všichni myslí" a konkretizuje hesla /převážně orientovaná na podporu V. HAVLA/, která mají studenti při manifestaci sborově volat. Text, podepsaný tzv. Sdružením demokratického studentstva, současně požaduje na studentech jeho rozšíření i na další školy.

Prováděnými preventivními opatřeními v prostoru Václavského náměstí byl zjištěn byt, z něhož měla být pořízena dokumentace případného zákroku pořádkových jednotek. Vůči uživateli bytu /Miroslav HEJDA, sympatizující s "chartou", dříve trestán pro trestný čin nedovolené ozbrojování/ bylo přijato příslušné opatření.

Záměr narušit oslavy 1. máje formou prohlášení je možné předpokládat i u organizátorů společného maďarsko-československého setkání tzv. nekonformní mládeže /z ČSSR účast např. skupiny Plastic People/, které se má uskutečnit koncem dubna letošního roku v MLR - Budapešti. Tohoto setkání se mají zúčastnit i někteří emigranti.

V souvislosti s připravovaným zrušením místní nemocnice s poliklinikou v Krompaších /Východoslovenský kraj/ se projevují nadále u pracovníků Slovenských elektrotechnických závodů Krompachy /2 400 zaměstnanců/ tendence neúčastnit se oslav 1. máje, pokud nedojde ke zrušení uvedeného rozhodnutí. V případě, že přece jen k jejich účasti na těchto oslavách dojde, ponesou údajně hesla a transparenty za zachování nemocnice.

Za hodnocené období bylo zaregistrováno celkem 19 anonymních telefonátů, hrozících destrukcí veřejných budov, zejména objektů KSČ, a to ve Východoslovenském [Východočeském?], Západočeském, Severočeském, Severomoravském i Východoslovenském kraji, Praze a Bratislavě. Bezpečnostními prověrkami byly všechny telefonáty potvrzeny jako klamné. Současně byly zjištěny 2 anonymní výhrůžné dopisy. Jeden zaslaný šéfredaktoru Svobodného slova, vyzývající k demonstracím a hrozící destrukcí blíže neurčených budov v Praze, druhý doručený redakci maďarského mládežnického časopisu TABORÜZ v Bratislavě /vydavatelství Smena/, ve kterém anonym hrozí výbuchem nálože v budově. Jako pachatel byl zjištěn mladistvý Gabriel MIHÁL, žák 8. ročníku základní školy.

Ve spojitosti s prvomájovými oslavami byly na OV KSS v Martině /Středoslovenský kraj/ doručeny 4 výhrůžné dopisy, v nichž je anonymně vyhrožováno fyzickou likvidací vedoucímu tajemníku, výbuchy veřejných a soukromých objektů a hrubě útočeno proti KSČ a jejím členům.

Dne 26. 4. 1989 ve večerních hodinách došlo u železniční stanice ČSD Leština /okr. Havlíčkův Brod/ ve vagónu mezinárodního rychlíku R-371 /Berlín - Sofie/ k explozi dosud neznámé výbušniny /pravděpodobně výbušky ČSLA/. Ke zranění osob nedošlo.

Na celém území ČSSR byl zjištěn výskyt 28 kusů letáků. V Táboře a Sezimově Ústí bylo zjištěno 14 letáků, které vybízí k občanské neposlušnosti slovy: "Přestaňte být poslušným stádem... zvedněte pěsti... příkladem ať jsou vám nezávislé iniciativy...". Další vyjadřující podporu signatářům "charty" V. HAVLOVI /8 kusů v Praze/ a S. DEVÁTÉMU /3 kusy v Ostravě/, ostatní letáky útočí na stranické a státní činitele.

Získané poznatky nasvědčují, že vnitřní protivník se nevzdal záměru zneužít májových oslav zejména v Praze k otevřenému vystoupení s cílem opět na veřejnosti prezentovat svoji existenci a provokovat státní moc.

Současně je zjevným cílem vnitřních i vnějších nepřátel využít případného zákroku pořádkových jednotek k rozpoutání široké protičeskoslovenské kampaně v zahraničí a k osočování ČSSR z porušování závěrů vídeňské následné schůzky KBSE. Dokládá to i mimořádný zájem západních žurnalistů o vydání čs. víz na období májových oslav. Jenom v posledních dnech bylo vydáno téměř 350 víz žurnalistům z kapitalistických států, nejvíce z NSR, Velké Británie, Rakouska a USA.

Opatření k zabezpečení klidu a veřejného pořádku v období májových oslav

Útvarům FMV, útvarům podřízeným FMV, útvarům bezpečnostního úseku MV ŽP ČSR a MV ŽP SSR, správě SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje, správě SNB hl. m. Bratislavy a Západoslovenského kraje a krajským správám SNB byl pro toto období vyhlášen 1. stupeň mimořádných bezpečnostních opatření.

K zabezpečení jednotného řízení a racionálního využití sil a prostředků byly na všech stupních řízení aktivizovány operační štáby.

Útvary SNB plní zejména tyto úkoly:

- organizují zvýšený výkon hlídkové a obchůzkové služby se zaměřením na místa předpokládaného výskytu trestné činnosti s cílem zabránit psaní hanlivých nápisů, strhávání vlajkové výzdoby a pod.;

- aktivizují zpravodajskou činnost se zaměřením na vyhledávání, soustřeďování a důsledné vyhodnocování získaných informací a signálů o pokusech narušit veřejný pořádek a bezpečnost s důrazem na místa konání prvomájových oslav, manifestací a pietních akcí u pomníků osvoboditelů;

- realizují opatření k zabránění narušení vysílání Čs. televize a rozhlasu a jejich zneužití formou ilegálního vysílání;

- provádějí opatření ke zjišťování pachatelů anonymních výhrůžných telefonátů, telexů a tiskovin;

- přijímají opatření k ochraně významných hospodářských objektů před mimořádnými událostmi; zvláštní pozornost je věnována ochraně skladů zbraní, střeliva, výbušnin, jedů a jiných prostředků hromadné účinnosti a také ochraně vytypovaných objektů před útoky pachatelů, zejména za použití trhavin;

- v době příprav a konání prvomájových manifestací je zabezpečen operativní dohled nad osobami a skupinami osob, které mají sklony k násilné a teroristické činnosti a k výtržnictví;

- aktivizuje se činnost na odděleních pasových kontrol k zabránění dovozu nepřátelských tiskovin, zbraní a výbušnin do ČSSR;

- do pohotovosti jsou uvedeny pořádkové jednotky a potřebné zálohy ministra vnitra ČSSR;

- jsou prováděny důrazné preventivní pohovory, výstrahy a další opatření vůči exponentům nelegálních struktur, k nimž byly získány poznatky o přípravách narušit provokacemi důstojný průběh májových oslav;

- v krajích jsou prováděna preventivní opatření vůči vytypovaným osobám, s cílem zabránit jim v účasti na prvomájových manifestacích, zejména v Praze;

- zvláštní pozornost je věnována místům soustředění mládeže /kolejím, učňovským zařízením, školám/ s cílem zabránit ve spolupráci s pedagogickými pracovníky zneužití skupin mládeže k narušení klidu a veřejného pořádku.

K zabezpečení nerušeného průběhu vlastních prvomájových manifestací v ČSSR jsou prováděna komplexní bezpečnostní opatření v součinnosti s územními stranickými orgány a štáby Lidových milicí.

Bezpečnostní zajištění prvomájové manifestace pracujících na Václavském náměstí v Praze

Je zpracována podrobná dokumentace včetně grafické části, která řeší nasazení sil a prostředků až na jednotlivé příslušníky.

Prostor Václavského náměstí byl rozdělen na 9 úseků s nasazením potřebného počtu příslušníků SNB /celkově 1 616 příslušníků SNB/. Důraz je kladen zejména na výkon služby v civilním oděvu, příslušníci pořádkové služby VB jsou do výkonu veleni jen v nezbytném počtu.

Pro případ narušení oslav v prostoru Václavského náměstí je připraveno 6 úderných skupin, složených z příslušníků v civilním oděvu, které v případě potřeby provedou zásah. Na skrytých stanovištích poblíž míst předpokládaného zásahu /zejména v blízkosti tribuny/ je připraveno 5 pořádkových jednotek VB o celkovém počtu 300 příslušníků.

V rámci součinnosti s LM bude nasazeno celkem 2 350 příslušníků LM ve stejnokroji, z toho 350 přímo v prostoru hlavní tribuny.

Byla provedena lustrace občanů bydlících na Václavském náměstí a na jejím základě vyvozena příslušná opatření.

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 2, č. l. 37-44., viz též sv. XXIII., č. l. 2888-2889. - Kopie strojopisu.





a Připsáno rukou: "Rozdělovník: výt. 1-32 pro PÚV KSČ, 33 dokumentace [nečitelný podpis], 34 pro domo".

b Přes jméno vlastnoruční podpis "Kincl".

1 Větší část tohoto dokumentu je totožná s "Informací o vývoji bezpečnostní situace v ČSSR", tj. s /nejspíše/ přílohou "Podkladů k jednání operačního štábu FMV dne 27. dubna 1989" /Dokument 35/, celkově je však delší, proto z obou dokumentů uvádíme tento. Vzhledem k tomu, že obě "informace" jsou určeny pro jinou skupinu příjemců - příloha k Dokumentu 35 /dále "Dok. 35+"/ pro operační štáb FMV a Dokument 37 /dále "Dok. 37"/ pro předsednictvo ÚV KSČ, pokládáme za vhodné zde podrobně popsat rozdíly mezi nimi. Dok 35+ má 10 odstavců:

- 1. odstavec je stejný jako 1. v Dok. 37 ("Bezpečnostní situace..."), 3. odpovídá složenině 7. a 4. odstavce Dok. 37, 6. je totožný s 10. v Dok. 37, 9. s 13., 10. s 15. v Dok. 37;

- 2. odstavec odpovídá 2. v Dok. 37, po 1. větném celku /dále "věta"/ následují tyto dvě věty: "Pozornost mají upoutat tím, že vedle psaného textu budou umístěny například obrázky "šmoulů". V tomto prostředí přetrvávají názory, že jejich akce budou prvním veřejným vystoupením[,] a proto musí dát o sobě vědět a říci "už jsme tady a vy s námi musíte počítat".", ve 4. větě chybí oproti stejné větě v Dok. 37 /2. odst., 3. věta/ spojení "podle nich";

- 4. odstavec odpovídá 3. v Dok. 37, ve 2. větě je místo "materiál "charty-77" k 1. máji" uvedeno ""dokument charty-77" č. 34/89 - K 1. máji" a následující citát je delší o tuto pasáž: "v prostředí charty 77 a dalších nezávislých iniciativ se živě diskutuje o účasti na prvomájové manifestaci. Převažuje názor, proč pomocí transparentů a jiným nenásilným způsobem neupozornit v prvomájovém průvodu na neutěšený stav společnosti a nezákonné porušování lidských práv."; naopak chybí v tomto odstavci poslední věta stejného odstavce v Dok. 37 ("Dokument k 1. máji...");

- 5. odstavec odpovídá 5. v Dok. 37, v 1. větě je navíc po "vyplynula" uvedeno "dle T. HRADÍLKA", chybí 2. věta 5. odstavce v Dok. 37 ("Dokládají to i..."), poslední věta tohoto odstavce má jiný slovosled a místo "SNB" je uvedeno "StB";

- 7. odstavec odpovídá 11. v Dok. 37, v 1. větě chybí slovo "nadále", ve 2. "údajně";

- 8. odstavec odpovídá 12. v Dok. 37, v 1. větě je místo "19" uvedeno "16", odstavec je ukončen takto: "[...] ve kterém anonym žádá zaslání radiomagnetofonu. V opačném případě hrozí výbuchem nálože v budově."; na tomto odstavci je navíc zajímavé, že zjevný přepis v 1. větě "ve Východoslovenském,... i Východoslovenském kraji,..." zůstal v Dok. 37 zachován.

V Dok. 35+ tedy vůbec chybí 6., 8., 9., 14., 16. a 17. odstavec Dok. 37 a oddíly "Opatření k zabezpečení..." a "Bezpečnostní zajištění...".

2 O dva dny později postoupil kpt. Rostislav Husek z analytického odboru II. S-SNB navazující informaci pro sekretariát OŠ FMV:

"Věc: Poznatky k narušení májových oslav zjištěné v období od 28. do 29. 4. 1989

Dne 27. 4. 1989 při styku Karla COURALA (aktivně činný v 'Hnutí za občanskou svobodu') z Brna se zatím neustanoveným mužem COURAL uvedl, že členové HOS a dalších iniciativ jsou připraveni na 1. máj. Transparenty z textilu jsou již hotové a na výrobu papírových přijdou do jeho bytu dne 29. 4. 1989 další osoby. Transparenty mají být na téma 'političtí vězni'. Dále byla řešena otázka rozdání transparentů na seřadišti, vklínění se do průvodu a rozvinutí transparentů před tribunou. Podle COURALA se má akce zúčastnit asi 150 osob se 40-ti transparenty.

Dne 29. 4. 1989 se v bytě COURALA sešlo kolem 16-ti osob, které se zabývaly malováním transparentů rozměrů 1 x 2 metry. Transparenty byly předány přítomným osobám, které je mají přinést na seřadiště. Transparenty mají rovněž ekologický podtext, což vyplývá ze zjištění nápisu jednoho z nich 'Coca cola - voda z Rožínky, to je ono'. Jde o upozornění na možnost radioaktivní vody.

Podle definitivní domluvy se má celá skupina vklínit jako celek do prvomájového průvodu.

Dne 28. 4. 1989 byla realizována bezpečnostní akce k prvnímu výročí úmrtí Pavla WONKY ve Vrchlabí v souvislosti s povolenou zádušní mší. Mše se zúčastnilo asi 70 osob a přes snahu umožnit vystoupení aktivistů 'Charty 77' (což bylo odmítnuto duchovním ŠPELDOU) proběhla bez rušivých momentů.

Po skončení mše asi 50 osob odešlo k hrobu WONKY, kde jeho bratr Jiří WONKA vystoupil s prohlášením 'Vzpomínka na Pavla WONKU'. Mezi přítomnými byl i sign. CH-77 Stanislav DEVÁTÝ. V 19.00 hodin se osoby rozešly. K narušení klidu a pořádku nedošlo.

Dle sdělení studenta 3. ročníku DAMU Ondřeje STÝBLA (1964) mají dne 1. května proběhnout v pěti větších městech ČSR akce pořádané tzv. Iniciativou kulturních pracovníků. Konkrétně jmenoval města Slaný a Žatec. Prvomájové průvody v těchto městech mají být zneužity k demonstraci za propuštění Václava HAVLA z vězení.

Nelegální církev v čele s ing. PELIKÁNEM připravuje v Olomouci dne 1. května blíže nezjištěnou akci. Do Olomouce má přijet početná skupina laiků, stoupenců a signatářů CH-77, mezi nimi i Stanislav DEVÁTÝ. Celkem má přijet asi 50 osob. Obdobná akce, i když ne v takovém měřítku jako v Olomouci, se má 1. května uskutečnit rovněž ve Šternberku.

Z prostředí nepřátelských sil v Plzni byl zjištěn prvotní, zatím neprověřený poznatek, že vystoupení nezávislých iniciativ dne 1. května v Praze bude předcházet jejich sraz kolem 12.00 hodin v restauraci 'U Bonaparta' v Praze. Odtud mají stoupenci nezávislých iniciativ odejít na pražský Hrad, kde se předpokládá manifestace s projevem. Poté je počítáno s pochodem na Václavské náměstí, kde bude manifestace pokračovat. Při projevu se má angažovat Miroslav JÍREC z Karlových Varů. Vystoupení se má zúčastnit větší množství osob.

V Plzni byly nalezeny dva letáčky, oznamující, že dne 6. 5. 1989 v 17.00 hodin se uskuteční v Plzni demonstrace.

Dne 23. 4. bylo na MěNV Plzeň doručeno oznámení, že 6. 5. v 17.00 hodin se na náměstí Míru v Plzni bude konat protifašistická demonstrace k uctění padlých amerických vojáků. Za iniciativu k uctění padlých US vojáků mluví Jiří ŠAŠEK, Jan RAMPICH a Jindřich KOLÁŘ z Plzně.

Mezi zaměstnanci s. p. Plynostav Pardubice, závod Chomutov, se hovoří o tom, že přechodem na státní podnik dojde ke snížení platů cca o 40 % a rovněž ke snížení počtu zaměstnanců. Z tohoto důvodu vyzývají někteří zaměstnanci k bojkotu oslav 1. máje v Chomutově. Při průběhu hodlají narušit jeho průběh tak, že na veřejnosti odhodí transparenty a vlajky, čímž vyjádří nesouhlas se současnou politikou.

Klub právní podpory plánuje setkání dne 1. 5. v 08.00 hodin před restaurací Černý pivovar na Karlově náměstí. Členové 'Klubu' se mají na setkání dostavit s transparenty, které si sami zhotovili.

V rámci preventivních opatření byl u Lubora KOHOUTA zajištěn tištěný plánek seřadišť účastníků prvomájového průvodu, do kterého byly rukopisem vyznačeny názvy nepřátelských struktur - Charty 77, Hnutí za občanskou svobodu, Demokratická iniciativa, Klub právní podpory, Nezávislé mírové sdružení a České děti."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXIII., č. l. 2931-2933.

Další zpráva z provenience analytického odboru II. S-SNB (autor - mjr. Jiří Kulhánek) následovala 30. 4. 1989:

"Věc: Poznatky k možnému narušení májových oslav zjištěné v průběhu operačního dne 30. 4. 1989.

Tzv. nezávislá iniciativa 'Hnutí za občanskou svobodu' připravuje pro pražský prvomájový průvod vystoupení mladých přvrženců s transparenty a hesly, čímž plní směrnice BATTĚKA a UHLA. V Praze se mají mladí lidé z nezávislých iniciativ shromažďovat nejen na Václavském náměstí, ale i na přístupových cestách k němu, zejména na stanicích metra 'Hlavní nádraží' a 'I. P. Pavlova'.

Obdobné akce se připravují v Brně a Olomouci.

(I. správa SNB)

Rozhlasová stanice Svobodná Evropa ve svém večerním vysílání dne 27. dubna 1989 zveřejnila dokument CHARTY 77 č. 34, ve kterém se mimo jiné konstatuje, že část aktivistů čs. nezávislých iniciativ považuje, vzhledem k 'okázalému ignorování' svých petičních akcí státními orgány, za nutné upozornit na problematiku politických vězňů v ČSSR nějakým viditelným způsobem. Nová zákonná opatření však občanům ještě více ztěžují legálně se shromažďovat. Část aktivistů čs. nezávislých iniciativ si tudíž klade otázku proč nevyužít legální možnosti, které ještě zbývají, proč pomocí transparentů či jiným nenásilným způsobem neupozornit v prvomájovém průvodu na neutěšený stav naší společnosti, na nezákonné porušování lidských práv. CHARTA 77 v této souvislosti připomíná, že právo svobodně vyjádřit svůj názor, navíc na povoleném shromáždění, je naprosto legitimní a v souladu s čs. zákony i s původním smyslem prvomájových oslav. Využívá proto příležitosti a 'důrazně upozorňuje' státní orgány, aby toto nezadatelné právo občanů 'vzaly laskavě na vědomí'. Podepsáni Tomáš HRADÍLEK, Dana NĚMCOVÁ, Saša VONDRA - mluvčí CHARTY 77.

Ve večerním vysílání následující den RSE dále zveřejnilo stanovisko Mírového klubu J. LENNONA k 1. máji 1989, ve kterém se mimo jiné konstatuje, že ve stavu nesvobodné společnosti se mohou umlčovaní aktivisté jmenovaného klubu omezit jen na vyjádření občanských postojů. Dotyčné stanovisko končí hesly: 'Svobodu politickým vězňům, 1. máj s občanskými iniciativami, dejme šanci svobodě'. Podepsán je Heřman CHROMÝ.

Rozhlasová stanice Svobodná Evropa ve svém večerním vysílání dne 29. dubna 1989 publikovala prohlášení občanské iniciativy České děti k 1. máji, které mimo jiné obsahuje následující sdělení: 'Jelikož současné vedení prakticky postavilo mimo zákon jakékoliv formy občanského protestu, v naprostém protikladu s Ústavou ČSSR, chceme se s transparenty požadujícími propuštění Tomáše DVOŘÁKA, Hany MARVANOVÉ, Ivana JIROUSE, Václava HAVLA, Jany PETROVÉ, Oty VEVERKY a dalších čs. politických vězňů zúčastnit prvomájového průvodu'.

Obsah výše uvedených pořadů RSE byl otištěn v monitoru Čs. rozhlasu a dále již nebyl publikován.

Dne 30. 4. 1989 v dopoledních hodinách byl na náměstí Bratří Synků v Praze na stanici MHD nalezen nalepený kancelářský štítek, na kterém byl strojopisný text: 'Stoupenci nezávislých občanských iniciativ slaví 1. máj letos na Letné'.

(Správa StB Praha)

Dne 30. 4. 1989 byl na zastávce MHD v Olbrachtově ulici na stanici metra Budějovická v Praze nalezen leták formátu A 4 s názvem: 'Více socialismu !', ve kterém pisatel kromě kritiky poměrů v ČSSR vyzývá k občanské odvaze a aktivitě a žádá o povolení tiskového orgánu s názvem HLAS LIDU s cílem rozvinout činnost přípravného výboru Čs. strany socialismu (ČSSS).

Přípravný výbor ČSSS zve v závěru letáku všechny příznivce ČSSS k účasti na oslavách 1. máje a jako místo jejich srazu určuje prostor u sochy knížete Václava na Václavském náměstí v 9.00 hodin.

Stejné letáky byly nalezeny týž den v poledne na stanici metra Kačerov.

(Správa StB Praha)"

Kopie strojopisu in: A. Lorenc, T 8/91, sv. XXII., č. l. 2409-2411, též XXIII., č. l. 2934-2936.

3 Srovn. Dokument Charty 77 č. 34/89 K 1. máji, in: Informace o Chartě 77 č. 9, roč. 12 (1989), str. 5-6.

4 Srovn. Prohlášení Demokratické iniciativy k 1. máji 1989, in: Čas Demokratické iniciativy 1987-1990, Praha 1993, dok. č. 63, str. 118-119.

5 Srovn. Schůzka kolektivu mluvčích, in: Informace o Chartě 77 č. 8, roč. 12 (1989), č. 8, str. 17-18.


Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |