ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1989, 14. července, Praha. - Průvodní dopis předsedovi vlády ČSSR k Dokumentu 42b.
V Praze dne 14. července 1989
Č. j. OV-088/A-89
T a j n é
Výtisk č. 2
Přílohy: 62/682
Vážený soudruhu,
v příloze zasílám stanovený počet výtisků "Informace o bezpečnostní situaci v ČSSR", která je určena k projednání ve vládě ČSSR.
Se soudružským pozdravem
[...]a
Soudruh
Ladislav ADAMEC
předseda vlády ČSSR [...]b
P r a h a
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 4, č. l. 41. - Kopie strojopisu.
a Vpravo nečitelný podpis.
b Pod "ČSSR" razítkem datum "[?]. VII. 1989".
1989, 14. července, Praha. - Informace FMV pro vládu ČSSR o bezpečnostní situaci v ČSSR.
V Praze dne 14. července 1989
T A J N É
Výtisk č. 65a
Počet listů: 11
Věc: Informace o bezpečnostní situaci v ČSSR
Informace se předkládá na návrh ministra vnitra ČSSR. |
O b s a h : Příloha I - Informace |
[...]b
Předkládá:
František KINCL
ministr vnitra ČSSR
Určeno pro osobní informaci členů vlády ČSSR, po seznámení materiál vrátit!
Základní tendence podvratné činnosti vnějšího protivníka proti ČSSR odrážejí nadále platnou strategii USA a dalších států NATO dosáhnout cestou politické a ekonomické destabilizace naší společnosti mocensko-politického zvratu a likvidace socialismu v ČSSR. Speciální služby stupňují úsilí k získání zpravodajských informací z celého spektra politiky, ekonomiky, vědy a dalších oblastí společenského života. K aktivní nepřátelské činnosti proti ČSSR stále šířeji využívají legálních diplomatických a nediplomatických pozic. Zjištěný zájem speciálních služeb se v politické oblasti soustřeďuje na získávání informací využitelných při koncipování politiky západních zemí vůči ČSSR a k realizaci různých nátlakových akcí připravovaných na základě soustavné a komplexní analýzy společenského vývoje v ČSSR.
V návaznosti na jednání čs. vlády s Vatikánem se do popředí zájmu protivníka dostaly otázky vztahu státních orgánů k církvi. Speciální služby zhodnocují názory čs. obyvatelstva na postavení "charty 77" ve společnosti, její další akce a snahy o navázání kontaktů s nezávislými skupinami v PLR a MLR a na zásahy SNB proti akcím organizovaným opozičními skupinami. Získávají tendenční informace k jednotlivým stranickým a státním funkcionářům s cílem jejich diskreditace a snižování politické autority u čs. obyvatelstva. Zkoumají nálady obyvatelstva, ohlasy na aktuální vnitropolitické změny a dění.
V ekonomické oblasti vnější protivník věnuje značné úsilí k získávání informací o reálné hospodářské situaci v ČSSR, zda v ČSSR existují finanční rezervy použitelné v případě potřeby k různým dotacím. Předpokládají, že stav čs. ekonomiky bude mít dopad na životní úroveň obyvatelstva. Provádějí konzultace s čs. disidentskými kruhy, jak politicky využít ke svým cílům případný pokles životní úrovně. Aktivně zkoumají, jak ekonomické otázky využít k rozněcování národnostních rozporů v ČSSR. Projevují zájem o informace z centrálních orgánů v oblasti plánování, bankovnictví, prognózování, zahraničního obchodu v návaznosti na probíhající přestavbu společnosti a způsob rozdělování investičních prostředků k rozvoji ekonomiky a sociálních programů. Speciální služby projevují zájem o podstatu a ekonomickou ochranu státních podniků, o společné podniky s kapitálovou účastí nesocialistických států a o předpokládaný rozvoj vztahů ČSSR a EHS.
Ve vojenské oblasti byla pozornost protivníka zaměřena na sovětské raketové prostředky rozmístěné na našem území, prvosledové jednotky ČSLA, prostředky PVOS a další důležité útvary. Zvýšil se počet rozvědných cest pracovníků vojenských oddělení kapitalistických zastupitelských úřadů v Praze, při kterých prováděli vizuální rozvědné pozorování zájmových objektů. Hlavní pozornost protivníka ve vztahu ke Střední skupině vojsk je mj. věnována realizaci rozhodnutí vlády SSSR o částečném odsunu sovětských vojsk z území ČSSR v období měsíců května až listopadu 1989, konkrétně ke zjištění jeho termínu, časového rozpisu dosavadní dislokace v ČSSR a budoucí lokality v SSSR (eventuálně v MLR a PLR), počtům mužstva a výzbroje, využití uvolněných vojenských objektů a k ohlasům těchto opatření u čs. obyvatelstva. Současně byl zájem protivníka zaměřen na průběh reorganizace v ČSLA, její politické, organizační, kádrové a technické důsledky.
Trvá aktivita diplomatů kapitalistických zastupitelských úřadů a pracovníků západních sdělovacích prostředků v ovlivňování a napomáhání činnosti představitelům antisocialistických sil v ČSSR. Značnou zpravodajskou a podvratnou iniciativu v tomto směru projevoval I. tajemník politického oddělení ZÚ USA NORMAN, který pořádal pravidelná konzultační setkání disidentů ve svém bydlišti, zvaná "Dny otevřených dveří". Osobně se pak aktivně zúčastňoval nepovolených akcí. Po komplexním zhodnocení jeho nepřátelské činnosti během pobytu v ČSSR byl NORMAN v měsíci červnu 1989 vyhoštěn a 3. 7. opustil území ČSSR.1
Kontakty diplomatů s čs. disidenty byly zaměřeny mj. na shromažďování podkladů a dokumentačních materiálů určených k protičeskoslovenským útokům na mezinárodních fórech po vídeňské následné schůzce KBSE. Současně pokračoval politický a diplomatický tlak obou zemí, směřující k legalizaci čs. nelegálních struktur v rámci čs. politického systému.
Registrovaná aktivita kulturních oddělení ZÚ států NATO signalizuje tendenci zneužívat rozvíjející se kulturní spolupráci k ideodiverznímu působení se snahou o podchycení známých osobností z různých oblastí čs. kulturního, ale i ekonomického a společenského života.
V prostředí vnitřního protivníka se krystalizují dva základní proudy:
Radikálněji zaměření signatáři "charty" a členové satelitních skupin prosazují konfrontační linii vůči KSČ a státním orgánům s orientací na hromadná protispolečenská vystoupení. Své působení zaměřují na inteligenci a mládež, zejména vysokoškolskou.
Druhý proud - reformní - tvoří značná část bývalých funkcionářů KSČ, vyloučených pro své pravicové postoje[,] a bývalí pravicově orientovaní členové Sociálně demokratické strany. Tyto osoby, které se sdružují především v tzv. OBRODĚ a Společnosti pro studium demokratického socialismu, by měly vytvořit požadovaný "levicový blok opozice", schopný za určitých okolností ovlivnit nejen bývalé a současné členy KSČ, ale i část dělnické třídy.
Hlavní představitelé obou proudů - především nepřátelských seskupení Demokratická iniciativa, Hnutí za občanskou svobodu i Společnost pro studium demokratického socialismu a OBRODA - projevují silné politické ambice, směřující k vytvoření politických stran, opozičních KSČ. Markantním příkladem je orientace Hnutí za občanskou svobodu v politickém manifestu nazvaném "Demokracii pro všechny", zakotvující v 11 požadavcích boj proti politice KSČ a jejímu vedoucímu postavení ve společnosti.2
Sílí tendence exponentů vnitřního protivníka koordinovat nepřátelskou činnost jednotlivých nezávislých iniciativ a přenést protisocialistické působení i do teritorií krajů, kde k němu dosud nedocházelo.
Úsilí OBRODY i dalších nelegálních struktur je orientováno v první fázi na dosažení přehodnocení vstupu vojsk v srpnu roku 1968, především ze strany těch socialistických států, které se na něm podílely. Současně je zdůrazňována linie priority politických reforem před ekonomickými.
Značná pozornost vnitřního protivníka je v současném období věnována přípravě protispolečenského vystoupení v centru Prahy dne 21. 8. 1989. Příkladem je podpisová akce popularizovaná v západních sdělovacích prostředcích k materiálu pod názvem "Několik vět".3 Materiál má podnítit veřejnost a zejména kulturní pracovníky a další příslušníky inteligence k otevřenému vystoupení proti politice strany a státu. Svým vystoupením chce demonstrovat sílu opozičního hnutí v ČSSR a "urychlit průběh změn" po vzoru PLR a MLR. Do konfrontačního vystoupení hodlají nelegální struktury, po předchozích zkušenostech, zapojit zejména mladé lidi.
Celkový vývoj v oblasti vnitřního protivníka se promítá i v nárůstu vydávaných nelegálních periodik (měsíčníků, čtvrtletníků apod.) V současné době je jich evidováno již kolem 75 (mimo církevní struktury).4 Z jejich obsahu jsou patrné cíle vnitřních i vnějších nepřátel, a to zpochybňovat vedoucí úlohu strany ve společnosti, vyvolat emoce a nedůvěru k našemu socialistickému zřízení. Nepřátelské prostředí ve spojení se zahraničními sdělovacími prostředky organizuje dlouhodobě řadu nátlakových akcí (formou petic, letáků, nápisů, apod.) proti trestním stíháním svých exponentů, jejichž cílem je dosáhnout propuštění těchto osob, kompromitovat politiku čs. státních orgánů a popularizovat vlastní činnost. Největší rozsah měla kampaň za propuštění Václava HAVLA.
Jsou zjišťovány rovněž snahy představitelů vnitřního nepřítele získávat informace z prostředí státních orgánů k připravovaným opatřením tak, aby mohli s předstihem zaujímat vlastní stanoviska a předkládat oponentní návrhy. Ty pak publikují v nelegálních tiskovinách.
Rozšiřují a prohlubují se internacionální vazby vnitřního protivníka, zejména ve vztahu na PLR, SSSR a MLR. Projevuje se to nejen v nárůstu vzájemné výměny informací a zkušeností v rámci tzv. internacionalizačních iniciativ[,] jako je "Východoevropská informační agentura" a "Kruh přátel polsko-československé solidarity", ale i v četnosti podpůrných solidárních nátlakových akcí.5
V posledním období vnitřní protivník stále více orientuje svoji pozornost i na ovlivňování a aktivizaci seskupení ekologického charakteru se zřejmou snahou nejen diskreditovat postup stranických a státních orgánů v této oblasti, ale i vytvořit zárodky pro založení tzv. Strany zelených v ČSSR.
Na úseku církví a sekt jsou zaznamenávány snahy zneužít procesu přestavby a demokratizace společnosti k prosazování požadavků, jejichž cílem má být postupné získávání rozhodujícího vlivu římskokatolické církve ve společnosti s vyústěním v úplnou odluku církve od státu. Reakční část hierarchie, reprezentovaná kardinálem TOMÁŠKEM, projevuje tendence k otevřené podpoře konfrontačního kursu nastoupeného opozičními strukturami, k útokům na státní orgány za postup vůči nezávislým skupinám a trvající "potlačování" náboženských svobod. Prohlubuje se nepřátelská činnost nelegálních církevních struktur zaměřená především na zneužití církevních akcí, církevních svátků a poutních slavností k vyvolávání nátlakových akcí a organizování hromadných vystoupení věřících. Kardinál TOMÁŠEK je nejen plně pod vlivem tvrdého kursu vatikánské politiky, který aktivně v čs. podmínkách realizuje, ale současně, zejména v posledních letech, i pod vlivem představitelů nelegální církve, např. duchovních bez státního souhlasu Otto MÁDRA, signatáře "charty 77" ThDr. Josefa ZVĚŘINY a tajně vysvěceného biskupa Karla OTČENÁŠKA.
Stále větší význam přikládají všechny struktury římskokatolické církve oficiálnímu programu katolíků v rámci "Desetileté duchovní obnovy"6 národa, jehož stěžejním úkolem je docílit programové sjednocení věřících na základě morálně křesťanských norem, které mají být konfrontovány s morálkou současné společnosti. Jde o dlouhodobou přípravu k dosažení politických cílů, kdy v první etapě je sledováno výrazné oživení katolicismu na masovém základě, posílení pozic kléru ve společnosti a vytvoření struktur k manipulaci s masou věřících a v další etapě pak prosazení svých cílů pomocí takto připravené základny. V této souvislosti lze předpokládat, že budou vzrůstat snahy politicky organizovaných křesťanů organizujících se v tzv. Sdružení katolických laiků "Pokoj na zemi", které by v budoucnosti mělo přerůst v politickou stranu křesťansko-demokratického zaměření.
S cílem podněcovat masy věřících ke konfrontaci s politikou strany i se státními orgány a zneužít je k rozvíjení opoziční politické činnosti se prohlubuje koordinace činnosti církevních struktur, zejména s "chartou 77" a tzv. Hnutím za občanskou svobodu.
Značný a koordinovaný tlak reakčních duchovních i představitelů nelegální církve a laického apoštolátu směřuje rovněž proti činnosti Sdružení katolických duchovních Pacem in terris. Narůstající agresivita odpůrců SKD PIT se projevuje i v nátlakových anonymech osobám angažujícím se v tomto "Sdružení", v nichž je jim vyhrožováno i fyzickým násilím.
Na úseku ochrany čs. národního hospodářství byla zvýšená pozornost věnována ochraně před úmyslnými narušeními, zvláště záškodnickými a sabotážními akcemi.
Tato intenzívní činnost se odrazila v objasnění rozsáhlé trestné činnosti organizované skupiny osob stíhané pro spáchání trestného činu záškodnictví podle § 95, odst. 1, písm. a), odst. 2, písm. a), c) trestního zákona a trestného činu vraždy podle § 219 trestního zákona (v letech 1986-88). Jedná se o skupinu pachatelů silně protisocialisticky zaměřenou se značnými fašizujícími tendencemi, která v úmyslu poškodit socialistické společenské a státní zřízení republiky úmyslně založila požáry v n. p. SEPAP Štětí, k. p. AGROZET Roudnice nad Labem a cukrovaru Mělník s přímou škodou převyšující částku 32 miliónů Kčs, přičemž byly ohroženy další hodnoty a životy osob. V průběhu dalšího objasňování spáchané trestné činnosti bylo zjištěno, že na činnosti se poskytováním rady, utvrzováním v přesvědčení trestné činy spáchat a slibem přispět po trestném činu pomocí podílely další osoby blízké svými vztahy aktivním exponentům "charty 77". Tyto poznatky jsou předmětem dalšího intenzívního vyšetřování.7
K výskytu nejzávažnějších případů trestné činnosti na úseku ochrany leteckého provozu dne 29. března došlo k únosu letadla MLR - MALÉV dvěma mladistvými pachateli z letiště Praha-Ruzyň do NSR. V květnu bylo zabráněno pokusu o únos letadla ČSA na lince Praha - Karlovy Vary do NSR.
Negativní jevy byly zjištěny při porušování životního prostředí v ČSSR. Stále se vyskytuje řada nedbalostních porušení pracovních povinností a porušení bezpečnostních opatření při manipulaci se závadovými látkami, které negativně narušují ekologii. Jsou zjišťovány poznatky, že některé zahraniční firmy využívají možnosti navazování přímých vztahů na čs. zemědělské podniky a provádějí na našem území zkoušky neověřených chemických přípravků na ochranu rostlin bez souhlasu pracovníků Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu v zemědělství.
Pokud se týká zahraničně obchodních vztahů, byly zjišťovány snahy některých západních firem získávat jednostranné výhody při navazování přímých obchodních styků. Využívají přitom menších zkušeností našich výrobních organizací a jejich pracovníků v oblasti zahraničně obchodního podnikání. Někteří zástupci kapitalistických firem se pokoušejí při dosahování svých cílů získávat za úplatu, či jinou formou (např. hrazením dovolené v zahraničí) od našich hospodářských pracovníků informace o investičních záměrech a dovozních možnostech čs. podniků.
Vývoj veřejnobezpečnostní situace v 1. pololetí 1989 byl složitější než ve stejném období předchozího roku. Přispěla k tomu především protisocialistická akce v lednu v Praze, masové narušení veřejného pořádku. Veřejná bezpečnost v součinnosti s dalšími bezpečnostními orgány toto i několik dalších vystoupení antisocialistických sil (kupř. pokus o narušení prvomájové manifestace v Praze), svým zásahem dostala pod kontrolu. Přesto měly tyto akce nepřátelských živlů určitý společenský dopad.
V 1. pololetí 1989 byl zaznamenán výrazný nárůst počtu anonymních telefonátů a dopisů (celkem přes 400 případů), vyhrožujících teroristickými činy. Provedením potřebných opatření se tato oznámení ukázala jako nepravdivá. Výbuch trhaviny v Ústí nad Labem, ke kterému došlo 8. února, nebyl předem avizován. Odhalení pachatelů této trestné činnosti je velmi obtížné a zatím bylo objasněno pouze 15 % případů. V poslední době se objevují výhrůžky politického teroru vůči funkcionářům KSČ.
Počet zaznamenaných trestných činů a přečinů se v 1. pololetí 1989 ve srovnání se stejným obdobím minulého roku mírně zvýšil (o 2 329) na celkových 135 234 trestných skutků, při zachování stejné úrovně objasněnosti - přes 80 %. Škody způsobené kriminalitou rovněž stouply (o více než 64 miliónů Kčs) a přesáhly 511 miliónů Kčs.
Mírný nárůst trestné činnosti byl způsoben zvýšením počtu skutků obecné kriminality (o 2,3 %). Nejvýraznější nárůst v obecné kriminalitě byl zaznamenán u majetkových deliktů, jejichž počet vzrostl o 3,2 % na 63 646; objasněnost zůstala na úrovni 62 %. Majetková trestná činnost tak dosáhla téměř poloviční podíl na celkové kriminalitě páchané v ČSSR (její podíl představuje přes 47 %). Z majetkových deliktů byl zvlášť výrazný nárůst počtu krádeží vloupáním (+ 1 026) a krádeží prostých (+ 713).
Počet násilných deliktů zůstal na úrovni předchozího období a jejich objasněnost byla již tradičně vysoká a přesáhla 95 %. Negativem je, že se zvýšil počet nejzávažnějších násilných deliktů - vražd o 11 na celkových 89 případů (objasněnost 96,6 %) a loupeží o 54 na 651 (objasněnost 87,6 %).
Pokračoval pokles počtu odhalených trestných činů a přečinů hospodářské kriminality (- 1 484). Celkově jich bylo v 1. pololetí 1989 odhaleno 21 877, objasněnost se stále pohybuje okolo 95 %. Přitom škody způsobené hospodářskou trestnou činností vzrostly o 79 miliónů Kčs a přesáhly částku 250 miliónů Kčs.
Přes pokles o 1 347 skutků zůstává se 7 532 případy rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví nejfrekventovanějším hospodářským deliktem. O narůstající nekázni vedoucích pracovníků v ekonomické sféře svědčí odhalení 1 924 trestných činů směřujících proti hospodářské kázni (nárůst o 829).
Nepříznivá situace přetrvává v oblasti nealkoholové toxikomanie. Počet toxikomanů evidovaných orgány VB přesáhl 6 800. Roste počet případů krádeží vloupáním do lékáren a zdravotnických zařízení. V důsledku zneužívání omamných látek zemřelo v hodnoceném období 21 osob.
Celkově nepříznivý vývoj byl zaznamenán v dopravní nehodovosti. V 1. pololetí 1989 došlo k 48 912 dopravním nehodám, což je v podstatě na úrovni stejného období minulého roku. Následky dopravní nehodovosti jsou však ve všech ukazatelích nepříznivější. Usmrceno bylo 589 osob (o 50 více), těžce zraněno 2 619 (o 401 více) a rovněž se zvýšily hmotné škody. Pod vlivem alkoholu bylo způsobeno 3 122 dopravních nehod (zvýšení o 111).
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XV., obálka 4, č. l. 40 a 42-50. - Kopie strojopisu.
a Číslo výtisku "65" i počet listů "11" razítkem.
b Vpravo rukou připsáno "Rozdělovník: výtisk č. 1-62 - vláda ČSSR, 63 - dokumentace, 64 - gen. taj. ÚV KSČ, 65 - pro domo", vedle řádku "64 - gen. taj. ÚV KSČ" je rukou datum "26. 7. [89?]" a nečitelný podpis, přes to razítkem "ZNIČENO".
1 Srovn. Servis VIA Praha 040-89, zpráva č. 5.
2 Srovn. Hnutí za občanskou svobodu 1988-1989. Dokumenty, Praha 1994, dok. č. 1., str. 25-32.
3 Srovn. Několik vět, in: Informace o Chartě 77 č. 14, roč. 12 (1989), str. 14-15.
4 Nejznámějšími byly Informace o Chartě 77, Lidové noviny, Vokno, Revolver Revue, Střední Evropa, Prostor, Dialog. Srovn. Posset, Johanna: Česká samizdatová periodika 1968-1989, Brno 1992.
5 Srovn. Sdělení Východoevropské informační agentury, in: Informace o Chartě 77 č. 22, roč. 11 (1988), str. 20, a Kruh přátel Polsko-československé solidarity, in: Informace o Chartě 77 č. 10, roč. 10 (1987), str. 19-20.
6 Desetiletí duchovní obnovy bylo zahájeno Společným pastýřským listem k roku blahoslavené Anežky Přemyslovny, který byl čten v českých kostelích 29. 11. 1987. Srovn. Informace o církvi č. 1/1988, str. 20-21, a dále Adalbertinum 1988-1997: Desetiletí sv. Vojtěcha - cesta uzdravení, in: Studie č. 115, str. 63-67.
7 Srovn. Vykonstruované spojování údajné záškodnické činnosti s nezávislými iniciativami, in: Servis VIA Praha 039-89, zpráva č. 9, a dále Dokument Charty 77 č. 52/89 Kdo seje vítr a kdo má sklidit bouři?, in: Informace o Chartě 77 č. 15, roč. 12 (1989), str. 2-3.