ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ
ZLOČINŮ KOMUNISMU

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY
 

Securitas Imperii - sborník



Dokument 49a

1989, 10. srpna, Praha. - Dopis I. náměstka MV ČSSR I. náměstku MVŽP ČSR o změně doby zpohotovení Pohotovostního pluku VB ČSR a Pohotovostního útvaru VB pro SSR.

[...]a

V Praze dne 10. srpna 1989
P Ř Í S N Ě  T A J N É !
č. j.: OV-0096/S-89
Výtisk č.: [...]b


Vážený soudruhu,

ministr vnitra ČSSR souhlasí s Tvým návrhem na změnu doby zpohotovení PP VB ČSR a PÚ VB pro SSR. Uvedené útvary budou uvedeny do pohotovosti jako záloha Společného operačního štábu ČSSR v době od 06.00 hodin dne 19. srpna 1989 do ukončení MBO.

K uvedené změně nebude vydána novela RMV ČSSR č. 9/1989. Žádám Tě o zajištění uvedeného opatření u PP VB ČSR.1

[...]c

Vážený soudruh
genmjr. RSDr. Karel NOVÁK
I. náměstek MVŽP ČSR
P r a h a

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XIX., č. l. 1776. - Kopie strojopisu.





a Předtištěno "I. NÁMĚSTEK...", pod tím strojopisem "genpor. ing. Alojz..." (viz Dok. 29). Pod tím razítko /nalevo od hlavičky/ jako u Dok. 45; poř. číslo 7097, přijato 13.25 ?, odesláno 13.45 ?, přes poslední dvě položky razítkem datum "11. srpna 1989".

b Rukou připsáno: "prvopisně".

c Vpravo vlastnoruční podpis "gen. Lorenc".

1 I. náměstek MVŽP ČSR genmjr. RSDr. Karel NOVÁK upozorňoval 10. srpna gen. Lorence pod čj. B-0091/1989 "na skutečnost, že pokud by došlo k nasazení všech 3 praporů PP VB ČSR, tento by nebyl schopen plnit další úkoly vyplývající z jeho poslání. (služby, letiště a pod.)". V příloze zároveň zaslal "požadovanou informaci o připravenosti pořádkových jednotek Veřejné bezpečnosti":

"V době mimořádného ohrožení klidu a veřejného pořádku lze k potlačení hromadných protispolečenských vystoupení použít na území ČSR pořádkové jednotky Veřejné bezpečnosti zřizované na stupni okres, kraj a pořádkové jednotky PPVB ČSR.

Pořádkové jednotky zřízené rozkazy územních náčelníků jsou tvořeny 30 - 40 příslušníky. Jejich složení je dáno možnostmi jednotlivých okresů a není u nich zabezpečováno speciální technické vybavení.

Ve smyslu nařízení ministra vnitra ČSR číslo 7/1982 byly náčelníky KS SNB a náčelníkem S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje zřízeny Školní pohotovostní oddíly, které tvoří pohotovostní zálohu uvedených náčelníků k zákrokům pod jednotným velením v případech, kdy není možné situaci zvládnout běžnými bezpečnostními silami a prostředky.

Rozhodující silou v této oblasti je se svými 1 200 příslušníky (a 400 příslušníky stálého stavu) PPVB ČSR, u kterého je pro případné okamžité nasazení v pohotovosti trvale 1 prapor (cca 350 příslušníků) a k celkovému nasazení 3 prapory s přidělenou speciální technikou.

Všechny uvedené pořádkové jednotky Veřejné bezpečnosti jsou průběžně připravovány na plnění úkolů, pro které byly zřízeny. Okresní v rozsahu stanoveném rozkazy náčelníků OS SNB, v ŠPO v rámci prováděné teoretické výuky i praktických secvičení. V rámci kontrolních akcí je úroveň akceschopnosti a připravenosti ověřována a je možno konstatovat, že úroveň přípravy je dobrá. Za 1. pololetí 1989 bylo prověření formou zpohotovění jednotek provedeno u pěti správ VB.

Na základě rozhodnutí I. náměstka MVŽP ČSR je prováděn kontrolní průzkum plnění úkolů stanovených rozkazem ministra vnitra ČSSR č. 9/1989 - vyhlášení mimořádných bezpečnostních opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku na území ČSSR u příležitosti 21. výročí internacionální pomoci vojsk států Varšavské smlouvy. Jeho cílem je ověřit úroveň organizačního zabezpečení realizace úkolů vyplývajících z citovaného rozkazu se speciálním zaměřením na zpohotovění, odbornou připravenost, akceschopnost, materiální a technické vybavení a vedení předepsané dokumentace pořádkových jednotek.

V rámci jednotlivých krajů probíhají součinnostní nácviky s Lidovými milicemi, jsou upřesňovány typové plány na zásahy ve vytypovaných prostorech, kde je předpoklad, že by mohlo dojít k narušení klidu a veřejného pořádku.

Vedle Lidových milicí je součinnost zajištěna s vojsky ministerstva vnitra a požární ochranou.

U PPVB ČSR byly v měsíci březnu 1989 provedeny pravidelné pololetní secvičné praporů. V těchto dnech byly provedeny opakovaně a lze konstatovat, že jednotky jsou připraveny provádět zákroky pod jednotným velením za využití techniky, t. j. vodních děl a obrněných transportérů, i bez ní za využití pouze příslušníků pořádkových jednotek a mírnějších prostředků.

Všechny prapory jsou vybaveny provozuschopnými dopravními prostředky. Přes zastaralost posilových prostředků (OT-64, vodní stříkače) jsou i tyto k dispozici. Ke zvýšení ochrany obsluhy vodních stříkačů například před házenými předměty, zápalnými lahvemi aj. jsou tyto vybavovány kryty z plexiskla.

Mezi vedením MSVB Praha a PPVB ČSR jsou projednány a připraveny varianty zákroků na některých vytypovaných místech v hl. městě Praze. Tyto jsou průběžně aktualizovány podle získávaných poznatků o bezpečnostní situaci.

Připravovaná bezpečnostní opatření v hl. městě Praze jsou specifikována do míst předpokládaného narušení klidu a veřejného pořádku. Jedná se zejména o centrum města (Václavské náměstí, Staroměstské náměstí a náměstí Míru), dále pak o Letnou, Stromovku a Kampu. Vedle těchto typových projektů musí být pořádkové jednotky schopny zasáhnout dle potřeby v kterémkoliv místě.

Zákroky pořádkových jednotek jsou připravovány ve třech variantách. V případě, když bude známo místo a čas připravovaného narušení klidu a veřejného pořádku, dojde k uzavření prostoru nebo k případnému vytlačení davu z tohoto prostoru pouze živou silou. Pro tyto účely se předpokládá i využití příslušníků Lidových milicí. Počítá se i se zadržením osob, které neuposlechly výzev k rozchodu, iniciátorů apod.

Druhá varianta vychází z předpokladu agresivního jednání jednotlivců či skupin, fyzického napadání pořádkových orgánů, ničení majetku apod. V tom případě se počítá kromě nasazení příslušníků SNB a LM i s využitím techniky, a to především vodních stříkačů, slzotvorných prostředků, služebních psů apod. Byly připraveny i zálohy vojsk FMV.

Při třetí variantě, pokud by došlo ke hrubým násilnostem a ničení hromadného charakteru, by kromě prostředků použitých pro přímý zákrok byly použity i obrněné transportéry, jak k ochraně pořádkových sil, tak i k narušení zátarasů, k zadržení vůdců agresivních skupin. Byly by použity síly a prostředky vojsk FMV, případně i ČSLA.

Všechna dosud provedená opatření svědčí o tom, že bezpečnostní situaci je věnována soustavná pozornost s cílem zajistit klid a veřejný pořádek v době výročí internacionální pomoci států Varšavské smlouvy. Dojde-li k jeho narušení, je předpoklad jeho obnovení.

Po politické stránce jsou příslušníci Veřejné bezpečnosti připraveni plnit uložené úkoly. Jsou seznámeni s vnitrostátní situací i s akty týkajících se činností nezávislých iniciativ a stanovisky ÚV KSČ. Např. na PPVB ČSR jsou připraveny aktivy praporů, na kterých bude rozebírána informace přednesená soudruhem Ježkem na aktivu, který se uskutečnil dne 8. 8. 1989 na MVŽP ČSR."

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XIX, č. l. 1628-1631.



Dokument 49b

1989, 10. srpna, Praha. - Dopis I. náměstka MV ČSSR náměstku MVŽP SSR o změně doby zpohotovení Pohotovostního pluku VB ČSR a Pohotovostního útvaru VB pro SSR.

[...]a

V Praze dne 10. srpna 1989
P Ř Í S N Ě  T A J N É !
č. j.: OV-0096/S-89
Výtisk č.: [...]b


Vážený soudruhu,

ministr vnitra ČSSR vyslovil souhlas s návrhem 1. náměstka MVŽP ČSR s. genmjr. RSDr. Karla NOVÁKA na změnu doby zpohotovení PP VB ČSR a PÚ VB pro SSR. Uvedené útvary budou uvedeny do pohotovosti jako záloha Společného operačního štábu ČSSR v době od 06.00 hodin dne 19. srpna 1989 do ukončení MBO.

K uvedené změně nebude vydána novela RMV ČSSR č. 9/1989. Žádám Tě o zajištění realizace uvedeného opatření na PÚ VB pro SSR.

[...]c

Vážený soudruh
genmjr. JUDr. Ján KRAJČI
náměstek MVŽP SSR
B r a t i s l a v a

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XIX., č. l. 1777. - Kopie strojopisu.





a Předtištěno "I. NÁMĚSTEK...", pod tím strojopisem "genpor. ing. Alojz..." (viz Dok. 29). Pod tím razítko /nalevo od hlavičky/ jako u Dok. 45; poř. číslo 7098, přijato 13.25, odesláno 13.35, přes poslední dvě položky razítkem datum "11. srpna 1989".

b Rukou připsáno: "prvopisně".

c Vpravo vlastnoruční podpis "gen. Lorenc".


Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |