ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1989, 14. srpna, Praha. - Podklady k jednání operačního štábu FMV dne 16. srpna 1989.
Sekretariát operačního štábu FMV
V Praze dne 14. srpna 1989
P Ř Í S N Ě T A J N É !
OV-009[?]a/S-89
Výtisk č.: 1
Počet listů: 7
Přílohy:
Zasedání operačního štábu FMV se uskuteční v 09.00 hodin dne 16. srpna 1989 na zasedací místnosti budovy FMV v Praze 6, Majakovského ul. č. 21.
Členové operačního štábu FMV byli o termínu a programu jednání vyrozuměni v závěrech z posledního zasedání, zástupce 13. oddělení ÚV KSČ s. RSDr. Viliam BABULÍK byl pozván na zasedání dopisem náčelníka sekretariátu OŠ FMV.
Program jednání:
1/ Informace o vývoji bezpečnostní situace od posledního zasedání OŠ FMV.
2/ Kontrola plnění uložených úkolů.
3/ Návrhy členů OŠ FMV na řešení problémů vyplývajících ze stávající bezpečnostní situace.
4/ Různé.
K 1. bodu jednání
Informace o vývoji bezpečnostní situace od posledního zasedání OŠ FMV.
Doporučuje se přivítat přítomné funkcionáře a vyzvat náčelníka sekretariátu OŠ FMV s. mjr. JUDr. Václava NOVOTNÉHO, aby přednesl informaci o vývoji bezpečnostní situace od posledního zasedání štábu.
Dále se doporučuje vznést dotaz na členy OŠ FMV k doplnění přednesené informace o bezpečnostní situaci.
Závěry k 1. bodu jednání
Pokud nevyplynou z jednání jiné skutečnosti, doporučuje se konstatovat:
Vnitřní protivník stupňuje své úsilí v přípravách protestních akcí se zjevným záměrem zapojit do nich co nejvíce občanů, demonstrovat vlastní síly a ukázat se jako reálný společenský a politický činitel.
Jeho pozornost je soustředěna zejména na vystoupení ve dnech 20. a 21. srpna 1989. V důsledku přijatých opatření jsou v jeho řadách nejednotné názory na konkrétní charakter akcí.
V současné době převládá varianta tzv. tichého korza1 /uplatněná bez většího ohlasu veřejnosti v Praze/. Jde o taktiku nevyzývat otevřeně k nepřátelským akcím, vyvolat dojem pokojných shromáždění občanů, ale vytvořit napjatou atmosféru, příhodnou k vyvolání otevřených projevů nespokojenosti.
Další variantou je demonstrativní uctívání památky osob, které přišly v souvislosti se vstupem vojsk o život. Lze však očekávat, že protivník uplatní i formu otevřené konfrontace.
K 2. bodu jednání
Kontrola plnění uložených úkolů
Doporučuje se postupně vyzvat členy OŠ FMV, aby informovali, jak zajistili v rámci podřízených útvarů úkoly uložené na předešlém jednání OŠ FMV.
Jedná se zejména o:
a) průběžnou aktualizaci a plnění úkolů vyplývajících z RMV ČSSR č. 9/1989 a celostátní porady po linii StB, konané dne 20. července 1989 v Praze;
b) aktivizaci operativní činnosti, vlivového a rozkladného působení a zabezpečení důsledné dokumentace nepřátelské činnosti; opatření ke znemožnění účasti protivníka na nepřátelských akcích v různých místech republiky; zajištění ochrany mládeže;
c) zajištění kvalifikované politicko-výchovné činnosti na podřízených útvarech se zaměřením zejména na mladé příslušníky a příslušníky určené k bezprostřednímu výkonu služby;
d) zabezpečení vysoké připravenosti sil a prostředků, zejména určených do pořádkových jednotek a velitelských funkcí; zajištění fyzické ochrany zakročujících příslušníků a techniky před útoky nepřítele.
Dále se doporučuje vyzvat k dokladaci úkolů, které byly uloženy následujícím členům OŠ FMV:
I. náměstka MVŽP ČSR genmjr. RSDr. Karla NOVÁKA a náměstka MVŽP SSR genmjr. JUDr. Jána KRAJČIHO
K úkolům, vyplývajícím z jejich odpovědnosti za přípravu a plnění úkolů ochrany veřejného pořádku proti pokusům o protispolečenské vystoupení. Zejména:
- připravenost pořádkových sil a prostředků k nasazení (včetně MTZ),
- příprava variant nasazení sil a prostředků včetně součinnostních sil,
- připravenost požární techniky s obsluhou útvarů požární ochrany k nasazení proti hromadným protispolečenským vystoupením.
Náčelníka II. správy SNB plk. PhDr. Karla VYKYPĚLA
- opatření k zabránění účasti osob polské Solidarity na nepřátelských akcích v ČSSR,
- opatření přijatá proti nejaktivnějším nepřátelským osobám.
Náčelníka I. správy SNB, z pov. pplk. PhDr. Viléma KAINARA
- zajištění úkolu k identifikaci zájmových osob na OPK se součinnostními útvary.
Náčelníka správy vyšetřování StB plk. JUDr. Ondreje TOMKA
- vyhodnocení stavu plnění úkolů v rámci akce EXPLOSE,
- výsledky akce LÉČKA, ukončené dne 15. srpna 1989.
Náčelníky S SNB hl. m. Prahy a Sčk., plk. JUDr. Antonína CHMELÍČKA[,] a S SNB hl. m. Bratislavy a Zsk., plk. JUDr. Štefana MIKULU
- připravenost sil a prostředků (za součinnosti s náčelníky HS PS OSH a správy vojsk MV), které jsou uvedeny v dílčích plánech MBO s hlavní pozorností na velení,
- zpracování variant předpokládaného využití uvedených sil a prostředků na konkrétní místa.
Náčelníka inspekce MV ČSSR, plk. Otakara PILSKÉHO
- výsledky provedené kontroly u vybraných útvarů, která byla zaměřena na připravenost a účelnost přijímaných opatření územními náčelníky k zajištění klidu a veřejného pořádku.
Závěry k 2. bodu jednání
Nevyplynou-li z jednání jiné skutečnosti, doporučuje se konstatovat:
OŠ FMV bere na vědomí přednesené doklady o přijatých opatřeních a ukládá jednotlivým náčelníkům ukončit jejich realizaci s ohledem na vývoj bezpečnostní situace a v souladu se závěry jednání OŠ FMV.
K 3. bodu jednání
Návrhy členů OŠ FMV na řešení problémů vyplývajících ze stávající bezpečnostní situace.
Navrhuje se vyzvat členy OŠ FMV, aby s ohledem na stávající bezpečnostní situaci, obsah dosavadního jednání štábu a předpokládané formy činnosti protivníka přednesli návrhy na přijetí opatření ke splnění úkolů, vyplývajících z RMV ČSSR č. 9/1989:
- náměstky ministrů vnitra a životního prostředí ČSR a SSR
- náčelníky II., I. a XII. S SNB
- náčelníky S SNB hl. m. Prahy a Sčk. a S SNB hl. m. Bratislavy a Zsk.
- ostatní členy OŠ FMV
Závěry k 3. bodu jednání
Pokud z přednesených námětů jednotlivých členů OŠ FMV nevyplyne jiné, doporučuje se orientovat přítomné na tyto skutečnosti:
- nadále je nutno plnit hlavní úkoly stanovené na prvním zasedání OŠ FMV dne 8. srpna 1989 a plány vlastní činnosti aktualizovat o nové úkoly, které vyplynou z dnešního jednání,
- aktivita vnitřního protivníka má stoupající tendenci a její gradace je plánována na 20. a 21. srpna 1989. Vedle projevů občanské neposlušnosti a různých "pokojných" protestních akcí není vyloučeno hromadné protispolečenské vystoupení,
- protivník používá vedle anonymních telefonátů hrozících destrukcí v různých objektech i výhružných telefonátů, jejichž obsah hrozí fyzickou likvidací aktivním členům KSČ nebo těm, kteří ve sdělovacích prostředcích vystoupili na podporu politiky strany,
- je snaha zakládat další skupiny nezávislé iniciativy, např. "Hnutí za nenásilí", které hodlá veřejně vystoupit 21. srpna 1989 v prostoru Václavského náměstí,
- vnitřní protivník připravuje pietní akty v místech, kde došlo k obětem čs. občanů v roce 1968[,] již na dny 19. a 20. srpna 1989,
- šíří se zájem polské Solidarity účastnit se na nepřátelských akcích, především na hraničních přechodech a v hl. m. Praze,
- narůstá počet rozšiřovaných letáků, jejichž obsah hrubě hanobí čs. zřízení, KSČ, vedoucí představitele strany a vlády a nabádá k účasti na nepřátelských akcích,
- pokračuje organizování tzv. tichých pochodů na Václavském náměstí a pěší zóně v Praze,
- zatím ojediněle jsou získávány poznatky o snaze vnitřního protivníka získat i násilnou trestnou činností zbraně, výbušniny a tyto využívat k teroru a sabotážím.
K 4. bodu jednání
Různé
Doporučuje se k zabezpečení kontinuity řízení bezpečnostních akcí v hl. m. Praze přijímat opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v užším štábu ve složení:
I. náměstek ministra vnitra a ŽP ČSR
náčelníci II. S SNB, I. S SNB, IV. S SNB, V. S SNB, VI. S SNB
náčelník S SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje
Užší štáb uskutečnit dne ...... srpna 1989 v ........ hodinb v objektu FMV, kancelář I. náměstka MV ČSSR.
[...]c
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XIX., č. l. 1753-1760. - Kopie strojopisu.
a Poslední číslice z čtyřčíslí rukou přepsána: pravděpodobně má jít o "9".
b Rukou doplněno: dne "19." srpna, v "900" hodin.
c Rukou připsáno: "19. 8. 1000 [1000 přeškrtnuto] 900 (1000) [?], 20. 8. 900 ([?]000) [?], 21. 8., 22. 8. 900"; pod tím jiným rukopisem: "vyhotoveno ve 4 výtiscích, výtisk č. 1 pro I. NMV ČSSR, č. 2 - 4 pro sekretariát OŠ FMV, výtisky č. 2 - 4 nevyužity a zničeny dne 25. 9. 89. mjr. Böhm".
1 Tzv. tichá korza probíhala např. 19. 6. 1989, dále pak denně od 1. do 21. 8. 1989 na pěší zóně v Praze.