ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ
ZLOČINŮ KOMUNISMU

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY
 

Securitas Imperii - sborník



Dokument 63

1989, 22. srpna, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 22. srpna 1989.

Sekretariát operačního štábu FMV

[...]a

V Praze dne 22. srpna 1989
P Ř Í S N Ě  T A J N É !
č. j.: OV-00108/S-89
Výtisk č.: 24
Počet listů: 4

SCHVALUJI: [...]b

I. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV
genpor. ing. Alojz LORENC, CSc.


Z Á V Ě R Y
z jednání operačního štábu FMV konaného dne 22. srpna 1989

Jednání operačního štábu FMV řídil jeho náčelník, I. náměstek ministra vnitra ČSSR genpor. ing. Alojz LORENC, CSc.

Z jednání operačního štábu byli omluveni členové OŠ FMV ze Slovenské socialistické republiky.

Dále se jednání operačního štábu FMV zúčastnil vedoucí odboru 13. oddělení ÚV KSČ plk. RSDr. Václav ZAJÍČEK.1

Program jednání:

1/ Informace o vývoji bezpečnostní situace od posledního zasedání a její doplnění účastníky jednání.

2/ Plnění stanovených opatření a uložení úkolů pro závěrečnou fázi MBO.


K 1. bodu jednání:

Informace o vývoji bezpečnostní situace od posledního zasedání OŠ FMV a její doplnění přítomnými funkcionáři.

Informaci o vývoji bezpečnostní situace přednesl náčelník sekretariátu OŠ FMV mjr. JUDr. Václav NOVOTNÝ. O další údaje ji doplnili:

1. náměstek MVŽP ČSR genmjr. RSDr. Karel NOVÁK a náčelníci /nebo jejich zástupci/ S SNB hl. m. Prahy a Sčk., I. S SNB, II. S SNB, III. S SNB,2 IV. S SNB, XIII. S SNB, správy vyšetřování StB, HS PS OSH a správy vojsk MV.

Z vystoupení uvedených funkcionářů v rámci doplnění informace o vývoji bezpečnostní situace vyplynuly především tyto poznatky:

- na 22. srpna t. r. připravuje rakouská televize vystoupení MLYNÁŘE k srpnovým událostem v ČSSR;

- západoněmecká CDU a CSU připravují k projednání ve spolkovém sněmu otázku zásahu čs. Bezpečnosti proti pravicovým elementům v Praze a chce této události zneužít k omezení výjezdů občanů a oficiálních činitelů do ČSSR;

- stranické a státní vedení ČLR zaujalo kladný postoj k postupu čs. státních orgánů a mocenských složek proti narušitelům veřejného pořádku v Praze;

- na mostě Přátelství na hranici mezi ČSSR a PLR uspořádala pomocí transparentů a skandování polská Solidarita provokaci za účasti J. KURONĚ a asi 100 osob;

- skupina italských turistů vyjádřila zklamání nad slabou intenzitou střetu mezi čs. Bezpečností a narušiteli veřejného pořádku a vyslovila zejména údiv a zklamání nad tím, že nebylo použito zbraní.


K 2. bodu jednání:

Plnění stanovených opatření a uložení úkolů pro zavěrečnou fázi MBO.

Členové OŠ FMV stručně dokladovali plnění úkolů z předešlých jednání štábů a podíl svých útvarů při realizaci opatření proti narušitelům veřejného pořádku dne 21. srpna t. r. v Praze.

Na podkladě informace o bezpečnostní situaci a přednesených dokladů o plnění stanovených opatření náčelník OŠ FMV uložil tyto okruhy úkolů:

1/ 1. náměstek MVŽP ČSR, genmjr. RSDr. Karel NOVÁK, náčelník S SNB hl. m. Prahy a Sčk., plk. JUDr. Antonín CHMELÍČEK, náčelník správy vyšetřování StB, pplk. JUDr. Ondrej TOMKO

Nasadit potřebné síly k urychlenému dořešení všech případů osob, které byly zajištěny v souvislosti s účastí na nepřátelských akcích. Důraz při postupu položit na přísné dodržování procesních právních norem a vyvarování se i nedostatků formálního charakteru.

2/ Náčelník sekretariátu OŠ FMV mjr. JUDr. Václav NOVOTNÝ

a/ Zpracovat informaci s následujícím zaměřením:

- kvalitativní rekapitulace sledovaných událostí,

- zhodnocení výsledků souboru preventivních opatření,

- postup v činnosti k dokončení započatých akcí včetně opatření, která budou realizována v souvislosti se zadržením osob.

Termín splnění do 23. srpna 1989

b/ Zpracovat z podkladů zaslaných členy OŠ FMV souhrnné vyhodnocení realizace MBO.

Termín do 15. září 1989

3/ Všem členům OŠ FMV

- vyhodnotit průběh a výsledky mimořádných bezpečnostních opatření, zvýraznit klady i nedostatky jejich realizace v rámci podřízených útvarů. Rozboru využít ke zvýšení úrovně práce na daném úseku činnosti; zpracovanou analýzu zaslat do 5. září t. r. náčelníkovi sekretariátu OŠ FMV.3

V závěru jednání náčelník OŠ FMV genpor. ing. Alojz LORENC, CSc. jménem ministra vnitra ČSSR i jménem svým poděkoval všem členům OŠ FMV, náčelníkům KS SNB a jim podřízeným příslušníkům za aktivní, iniciativní a svědomitý přístup k plnění uložených úkolů.

Obdrží:

Náměstek MVŽP SSR genmjr. JUDr. Ján KRAJČI,
náčelníci: XII. S SNB Bratislava
   S SNB hl. m. SSR Bratislavy
   KS SNB České Budějovice, Ústí nad Labem, Plzeň, Hradec Králové, Brno, Ostrava, B. Bystrica, Košice.4

[...]c

A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XIX., č. l. 1701-1706. - Kopie strojopisu.





a Nalevo od hlavičky razítko jako u Dok. 45; poř. číslo 7659, přijato 16.10 a odesláno 17.25, přes položky razítkem datum "23. 08. 89".

b Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).

c Rozdělovník jako u Dok. 58 s tím, že podpisy (nečitelné) jsou pouze u výtisků č. 1 (ten škrtnut) až 4 /u č. 3 ?/ a u výtisku č. 6 (vlastnoruční podpis "Bílková"); pod rozdělovníkem rukou připsáno "Výtisky č. 1, 2 a 6 vráceny dne 22. 9. 89, nevyužity a provedena jejich skartace dne 25. 9. 89. mjr. Böhm", vedle toho vpravo razítkem datum "24. VIII. 1989" a jiným rukopisem "odesláno - viz Dk, nstržm. Krejčová". Prezenční listina jako u Dok. 48: chybí podpisy u MVŽP SSR, XII. S SNB, S SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk.; srovn. níže.

1 Podle zachované prezenční listiny se zasedání operačního štábu FMV dne 22. srpna 1989 zúčastnili: Novák (MVŽP ČSR), Novotný (VOS FMV), Pilský (IMV ČSSR), Koníček (KS FMV), Kavalíř (SPRSZ FMV), Kainar (I. správa SNB), Chovanec (II. správa SNB), Vrlík (III. správa SNB), Mencl (IV. správa SNB), Kilián (V. správa SNB) Šimůnek (VI. správa SNB), Klučinec (XIII. správa SNB), Tomko (SV StB), Vostárek (FS VB), Bizub (správa spojení SNB), Tarčák (letecká správa SNB), Nemec (HS PS OSH), Šabata (SV MV), Chmelíček (S SNB hl. m. Prahy a Sčk.), Zajíček (13. oddělení ÚV KSČ). Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XIX., č. l. 1706.

2 Náčelník III. S-SNB gen. Vrlík se mohl prezentovat "Informací o bezpečnostní situaci v ozbrojených silách ČSSR" (čj. Sb-00290/170-12/89) z 22. 8. 1989:

"Operativní a státobezpečnostní situace v ozbrojených silách je nadále stabilizovaná, od včerejšího OŠ nedošlo ke změnám.

Vojenskou kontrarozvědkou byly zaznamenány další případy pronikání výzvy 'NĚKOLIK VĚT' do řad vojenské veřejnosti. Bylo zjištěno, že výzvu dále podepsal 1 důstojník ČSLA. Rozšiřování výzvy bylo zjištěno u 1 občanského pracovníka a 1 vojáka základní služby ČSLA.

Celkový počet zjištěných podpisů příslušníků ozbrojených sil k dnešnímu dni je 32.

Výhružný anonymní telefonát byl zachycen dne 21. 8. 1989 v 18.05 hodin dozorčím důstojníkem Ústředního domu armády v Praze. Po sdělení 'ty svině komunistická, chcípneš', anonym zavěsil.

V pátrání po ztracených a odcizených zbraních nedošlo ke změnám. Rovněž beze změn zůstává situace v pátrání po vojenských zbězích. O vývoji bezpečnostní situace jsou průběžně informovány velitelské a politické orgány ozbrojených sil ČSSR.

V akci 'NÁSTUP', kde poslední nástupní termín byl dne 18. 8. 1989 24.00 hodin, je možno k dnešnímu dni uvést následující údaje:

- k výkonu cvičení nastoupilo z předpokládaného počtu 166 osob 106 osob (11 důstojníků, 2 praporčíci a 93 vojáků v záloze);

- ze 60 povolávaných osob, které nenastoupily, byly 4 osoby předány VOP (mimo osob uvedených v mé informaci ze dne 19. 8. 1989 bylo zahájeno trestní stíhání V... Josefa, nar. ... 1963, OVS Tábor).

Zbývajících 56 osob nenastoupilo z těchto důvodů:

Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XIX., č. l. 1595-1596.

3 Náčelník I. správy SNB pod čj. A-00109/10-89 ("Vyhodnocení MBO v souvislosti s výročím 21. srpna") dne 4. 9. 1989 hlásil:

"Vyhlášení MBO k zajištění klidu a veřejného pořádku u příležitosti 21. srpna bylo provedeno RNS č. 26/89 ze dne 4. 8. 1989. V době od 15. 8. do 23. 8. byla uložena 50% dosažitelnost pro příslušníky I. S-SNB a 100% dosažitelnost příslušníků pořádkové jednotky a jednotky obrany objektu. Ve dnech 18. - 23. 8. byly zesíleny služby o hotovost 2 příslušníků každého odboru. Všechny úkoly v uvedené oblasti MBO byly splněny, k mimořádným událostem nedošlo.

Pokud jde o informační pokrytí akce, od počátku srpna 1989 odbor 17 koordinoval svoji činnost s OAI II. S-SNB. Vedle otázky ideoverze byla pozornost věnována problematice INN a ochraně ekonomiky. Nepřetržitá info služba 17. odboru od 15. 8. 1989 předala 70 informací II. S-SNB a 125 informací VOS FMV - OAI k dané problematice.

V souladu se záměry akce ZÁCHYT, provedené ve dnech 18. - 22. 8. na sedmi OPK ČSSR, zaměřené na záchyt příjezdu známých pracovníků spec. služeb nepřítele v období MBO, byly zachyceny 2 osoby z řad cizích spec. služeb. Jde o zájmové osoby čs. KR součásti. Komplexní operativní opatření prováděná II., III., IV. a VI. S-SNB potvrzují operativní zajímavost vytypovaných osob. Pracovníci I. S-SNB (22 KP), kteří vycestovali na jednotlivá OPK, provedli v rámci operace PORADA konzultace příslušnosti VC, žádajících o udělení čs. víza, k organizacím nepřátelským ČSSR. Jedná se o nejméně 50 osob. Přesná evidence je vedena HS PS OSH.

V součinnostních jednáních II., III. a IV. S-SNB bylo konstatováno, že byl splněn záměr akce, její realizace byla smysluplná a operativně přínosná."

Tamtéž, č. l. 1675-1676.

Nový náčelník III. S-SNB genmjr. Ing. Josef Červášek pod čj. Skr-00290/170-18/89 počátkem září zaslal "Vyhodnocení účinnosti opatření přijatých k zabezpečení klidu a pořádku v souvislosti s výročím 21. srpna":

"Opatření přijatá vojenskou kontrarozvědkou k předcházení a zamezování akcím vnitřního nepřítele v souvislosti s výročím 21. srpna byla splněna. Jejich adekvátnost a dobrou úroveň potvrdila i kontrola ze strany náčelníka inspekce MV ČSSR s. plk. PILSKÉHO provedená dne 10. 8. 1989.

Operativní a státobezpečnostní situace v ozbrojených silách byla v hodnoceném období příznivá. Vojenská kontrarozvědka pokračovala v kontrarozvědném rozpracování 4 příslušníků ČSLA pro podezření z trestné činnosti páchané pod vlivem osob z řad vnitřního nepřítele. Pro styky na signatáře Charty-77 a členy tzv. nezávislých iniciativ je v operativní situaci vedeno dalších 17 osob (2 důstojníci, 2 praporčíci a 13 vojáků zákl. služby). Přes zintenzivnění agenturně operativních opatření k rozpracovávaným a v operativní situaci vedeným osobám nebyly odhaleny poznatky, jež by vedly k jejich realizaci.

V souvislosti s výročím 21. srpna 1968 nebyly útvary VKR získány signály příprav teroristických akcí nebo protestních vystoupení hromadného charakteru.

V jednotlivých případech byly získány poznatky o negativních ohlasech, zejména vojáků základní služby a absolventů VKVŠ, které však nedosáhly intenzity trestného činu a byly řešeny kázeňsky a preventivně.

Kontrarozvědnou činností VKR byly zjištěny případy proniknutí výzvy 'NĚKOLIK VĚT' do řad vojenské veřejnosti. Naprostá většina příslušníků OS ČSSR 'výzvu' a její signatáře odsuzuje, přesto však bylo zjištěno, že:

- souhlas s 'výzvou' vyjádřili osobním dopisem Havlovi nebo jinému signatáři Charty-77 2 důstojníci, 1 praporčík a 1 občanská pracovnice vojenské správy;

- výzvu 'NĚKOLIK VĚT' signovali 2 důstojníci, 4 praporčíci, 15 vojáků základní služby a 3 občanští pracovníci;

- verbální souhlas s ní vyjádřilo 6 důstojníků, 3 praporčíci a 6 vojáků základní služby;

- 3 praporčíci, 4 vojáci zákl. služby a 1 občanský pracovník byli organizátory podpisových akcí 'výzvy' na vojenských zařízeních a jejími rozmnožovateli.

Jako klad je možné hodnotit, že prvotní poznatky k uvedeným osobám byly v 57 % předány agenturními prostředky VKR.

V legalizovaných případech (59 %) jsou k osobám přijímána v součinnosti s vyšetřovatelem StB ve VKR, velitelskými a politickými orgány OS ČSSR odpovídající preventivní, kádrová a kázeňská opatření. Ve zbývajících případech jsou přijímána opatření k jejich legalizaci a dokumentaci.

V období plnění opatření k 21. srpnu bylo pro podezření z páchání trestné činnosti předáno 12 osob:

a) vyšetřovateli StB pro trestný čin

- hanobení republiky a jejího představitele podle § 103 tr. zák. 1 občanský pracovník

b) vyšetřovateli StB ve VKR pro trestný čin

- pokus zběhnutí do ciziny podle §§ 8 a 283 tr. zák. 1 voj. zákl. služby
- podpora a propagace fašismu a podobného hnutí a hanobení rasy, národa a přesvědčení podle §§ 261 a 198 tr. zák. 1 důstojník
5 voj. zákl. služby

c) vyšetřovateli VOP pro trestý čin

- nedovolené ozbrojování podle
§ 185 tr. zák.
2 voj. zákl. služby
- hanobení rasy, národa a přesvědčení podle § 198 tr. zák. 2 voj. zákl. služby

Z uvedených počtů bylo dosud zahájeno trestní stíhání proti 5 osobám a 3 byly řešeny kázeňsky a preventivně.

Na základě agenturně operativních a součinnostních opatření s velitelskými a politickými orgány OS ČSSR bylo zjištěno:

- 5 výhružných anonymních telefonátů do vojenských objektů

- 3 výhružné anonymní dopisy vojákům a jejich rodinným příslušníkům

- zaslání poštou nebo vhození do schránky 46 kusů protizákonných tiskovin (výzva NĚKOLIK VĚT, Dotazník nezávislé skupiny zabývající se veřejným míněním, výzvy k demonstracím 20. a 21. srpna a jiné) a 22 kusů tiskovin získaných jiným způsobem

- provedení balónové akce mládeže rakouské lidové strany, při níž bylo na naše území dopraveno 210 balónků s letáky

- 5 případů výskytu nepřátelských nápisů a tiskovin v blízkosti nebo přímo na oplocení objektu OS ČSSR

- případ verbálního napadení důstojníka ČSLA neustanovenou civilní osobou v Plzni

- napadení pořádkové služby vojáků zákl. služby při rockovém koncertu v Kežmaroku mladistvými osobami, kde došlo ke zranění 4 vojáků železnými tyčemi

- nátlakové akce neustanovených osob vůči příslušníkům ČSLA a jejich rodinným příslušníkům.

Přes přijatá kontrarozvědná opatření se v době MBO nepodařilo zabránit ve zběhnutí do ciziny 1 vojáku zákl. služby a svémocnému odloučení dalšímu vojáku zákl. služby, který dne 30. 7. 1989 zcizil u jednotky 2 samopaly, 1 pistoli a střelivo. Na základě přijatých opatření byl následujícího dne zadržen při pátrací akci příslušníky VB a ČSLA.

Kvalitním plněním kontrarozvědných opatření se podařilo odhalit vojína zákl. služby, pachatele vniknutí do posádkového muničního skladu Čakov VÚ 7351 České Budějovice, ke kterému došlo dne 18. 8. 1989. Odcizených 159 rozbušek, 10 m zápalné šňůry, 100 m bleskovice, 5 kg plastické trhaviny, 4 kg TNT v náložkách a 20 granátů F-1 se podařilo zajistit, část těchto prostředků byla údajně pokusně odpálena. Pachatel a dva spolupachatelé (voják zákl. služby a civilní osoba) jsou stíháni pro trestné činy nedovolené ozbrojování a rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví (§§ 185/1b, 132/1a tr. zák.).

Dále byly zjištěny případy opakovaného úmyslného přerušení spojení mezi útvarem ČSLA a muničním skladem neznámým pachatelem a 3 neúspěšné pokusy civilních osob a vojáků v záloze na cvičení získat za úplatu samopal a granáty.

V souvislosti s pátráním po vojenských zbězích a odcizených zbraních nebyly zjištěny signály přípravy nebo páchání nepřátelských akcí politického charakteru.

Útvary VKR byla prováděna zvýšená kontrarozvědná ochrana vyčleněných zásahových jednotek ČSLA. K nasazení těchto jednotek ani příslušníků VKR v rámci MBO nedošlo. Na základě získaných agenturních poznatků bylo pro negativní názory a postoje k poslání a úkolům těchto jednotek zabezpečeno vyřazení 1 důstojníka a 4 vojáků zákl. služby. Rovněž bylo zjištěno negativní ovlivňování příslušníků této jednotky vojákem zákl. služby, aktivním účastníkem lednových demonstrací v Praze, k čemuž byla přijata opatření k eliminaci jeho působení.

V rámci opatření k výročí 21. srpna byla útvary VKR zabezpečena agenturní kontrola 110 zájmových osob StB povolaných na základě dohody mezi FMV a FMNO k výkonu vojenského cvičení záloh. Celkové vyhodnocení akce 'NÁSTUP' bude zpracováno samostatně podle pokynu vydaného I. náměstkem MV ČSSR.

Vojenskou kontrarozvědkou bylo při plnění agenturně operativních opatření získáno 89 poznatků k činnosti civilních osob, které byly v rámci součinnosti předány teritoriálním orgánům StB a II. správě SNB. Jednalo se o poznatky k činnosti Charty-77, NMS, OBRODY a dalších tzv. čs. nezávislých iniciativ, k objektům akcí StB, o výskytu protizákonných tiskovin, anonymních výhružných dopisů a telefonátů. K organizování podpisových akcí na podporu výzvy NĚKOLIK VĚT a jejímu rozšiřování bylo VKR zjištěno a postoupeno StB dalších 22 poznatků.

O vývoji bezpečnostní situace v ozbrojených silách ČSSR byly průběžně informovány velitelské a politické orgány.

Opatření přijatá VKR k zabezpečení klidu a pořádku v období výročí 21. srpna se ukázala účinná a dostačující."

Tamtéž, č. l. 1679-1683.

Náčelník IV. S-SNB pplk. JUDr. Václav Mencl datoval své vyhodnocení 4. 9. 1989 (čj. SI-00114/02-89-10):

"Na základě RMV ČSSR č. 9/1989 o zajištění klidu a veřejného pořádku na území ČSSR u příležitosti 21. výročí internacionální pomoci vojsk států Varšavské smlouvy ČSSR byl vydán rozkaz náčelníka IV. správy SNB č. 45/1989, který upravil činnost a úkoly IV. správy SNB v uvedeném období.

Činnost a úkoly správy byly dále upřesňovány na základě pokynů vyšlých z jednání Operačního štábu FMV a Operačního štábu PRAHA.

Při organizování činnosti správy bylo vycházeno i z poznatků získaných při zabezpečování MBO v lednu a květnu 1989. Z těchto důvodů byly síly a prostředky soustředěny pod řízení zástupce náčelníka správy, který byl současně členem Operačního štábu PRAHA a znal celkový vývoj operativní situace. Dále byla posílena řídící činnost operačního a spojovacího střediska, kde veškeré síly a prostředky řídil jeden funkcionář IV. správy SNB. Tímto systémem se přešlo pouze na dvoustupňové řízení, což se ukázalo jako vysoce operativní, síly a prostředky byly pružně přemisťovány podle operativní situace a požadované úkoly byly splněny efektivně.

Ve vztahu k operativním součástem se vyskytly nedostatky zejména ze strany II. správy SNB spočívající v roztříštěnosti vyžadování sledování. Po linii vnitřního protivníka byl sice určen odpovědný funkcionář II. správy SNB za koordinaci požadavků, ale po linii vnějšího protivníka nebyl nikdo ustanoven. Tím docházelo k tomu, že sledování vyžadovali jednotliví operativní pracovníci a nebo náčelníci odboru. Z tohoto důvodu nemohly být pokryty veškeré požadavky na sledování a na druhé straně nešlo přesunout síly a prostředky IV. správy SNB na ty objekty, kde byl největší operativní zájem.

Jedním z úkolů IV. správy SNB bylo vyhledávat v určených prostorech známé objekty z řad vnitřního protivníka a tyto sledovat do doby, než budou realizovány operativními pracovníky. IV. správa SNB tento úkol splnila, ale operativní útvary neměly připraveny realizační skupiny, které by operativně uvedené objekty realizovaly. Když po delší době došlo k realizaci, tak operativní pracovníci nepostupovali podle zákona, nevyžadovali průkaz totožnosti a tím se stalo to, že realizovali příslušníka IV. správy SNB a objekt ing. UHL Petr tuto činnost pozoroval.

Součinnost s ostatními útvary SNB byla na dobré úrovni a nejsou žádné připomínky.

Pro zkvalitnění řídící, organizátorské a informační činnosti doporučuji:

1/ Při vyhlášení MBO vytvořit 'výkonný štáb' ze zástupců II. správy SNB (1 po linii vnějšího a 1 po linii vnitřního protivníka). S StB správy SNB hl. m. Prahy a Sčk., IV. správy SNB a VI. správy SNB. Tento 'výkonný štáb' by plnil následující úkoly:

a/ v případě MBO by rozpracoval úkoly Operačního štábu FMV, úkoly FMV po státobezpečnostní linii, navrhl opatření k zabezpečení MBO, rozplánoval síly a prostředky do jednotlivých prostorů a stanovil součinnost mezi jednotlivými útvary SNB;

b/ v průběhu provádění MBO by neustále zasedal, řídil operativní nasazení sil a prostředků, prováděl koordinaci činnosti mezi jednotlivými útvary, předával jednotné informace o vývoji operativní situace a zabezpečení plnění úkolů."

Tamtéž, č. l. 1661-1663.

Náčelník V. S-SNB pplk. PhDr. Václav Kilián postoupil "Vyhodnocení přípravy a průběhu 3. stupně MBO vyhlášených RMV ČSSR č. 9/1989 na V. správě SNB", zpracované 1. 9. 1989 náčelníkem sekretariátu OŠ správy kpt. JUDr. Jiřím Michálkem pod čj. O-00104-15/Sv-89:

"K provedení úkolů uložených RMV ČSSR č. 9/1989 byl vydán RNS č. 173/1989, kterým byl aktivizován operační štáb V. správy SNB (dále jen 'OŠ správy') a stanoveny konkrétní úkoly náčelníkům jednotlivých organizačních celků správy (dále jen 'OCS'). Náčelníci I., II., III., IV. a VI. odboru vydali vlastní rozkazy k zabezpečování úkolů na jimi řízených úsecích.

V období přípravy a průběhu 3. stupně MBO byly plněny následující úkoly a opatření:

9. 8. - 14. 8. 1989 v období příprav na MBO

- dne 9. 8. 1989 zasedání OŠ správy, na kterém bylo provedeno seznámení s RMV ČSSR č. 9 z 31. 7. 1989, seznámení s bezpečnostní situací v ČSSR a jednáním OŠ FMV ze dne 8. 9. 1989, kontrola stavu plnění úkolů z RNS č. 173 ze dne 4. 8. 1989 a uložení nových úkolů;

- seznámení příslušníků správy s vyhlášením 3. stupně MBO od 16.00 hod. dne 15. 8. 1989 do 08.00 hod. dne 23. 8. 1989 a stanovením 50% dosažitelnosti po dobu MBO;

- prověrky aktuálnosti dokumentace a dílčích plánů MBO a jednotlivých OCS;

- prověrky materiálně-technického zabezpečení ve skladech a doplnění prostředků výkonu služby na strážnicích v objektech ZD;

- prověrky spojení, provozu schopnosti PTV a dokumentačního zajištění;

- aktivizace agenturně-operativní činnosti v okolí objektů ZD, bydlištích a na průjezdových trasách chráněných osob a účelových zařízeních, využívaných chráněnými osobami;

- zajištění zvýšeného výkonu hlídkové a obchůzkové služby u objektů ZD a v bydlištích chráněných osob;

- zajištění zvýšené kontrolní činnosti na úseku ochrany státního a služebního tajemství v objektech ZD;

- aktivizace součinnosti s OS SNB v místech, kde se nacházejí objekty ZD a bydliště chráněných osob;

- navázání součinnosti s Měst. štábem LM v Praze a upřesnění součinnosti s HS ČSSR, včetně vyčlenění a instruktáže 80 příslušníků určených k plnění úkolů při ochraně objektu ZD Pražský hrad;

- v součinnosti s příslušnými pracovníky objektů ZD provedení kontrol opatření k ochraně skladů zbraní, střeliva, výbušnin, jedů, zajištění reprografické techniky a aktivizace opatření ke zjišťování pachatelů anonymních výhružných telefonátů, telexů a písemností.

15. 8. - 23. 8. 1989 v období MBO

- Dne 15. 8. 1989 uskutečněno jednání s II. správou SNB ke koordinaci opatření v souvislosti s církevními obřady v chrámu sv. Víta na Pražském hradě dne 20. 8. 1989;

- dne 15. 8. 1989 od 06.00 hod. do 06.00 hod. dne 23. 8. 1989 provedeno zesílení hlídkové služby u objektů ZD;

- dne 16. 8. 1989 zasedání OŠ správy, na kterém bylo provedeno seznámení s bezpečnostní situací v ČSSR a jednáním OŠ FMV ze dne 16. 8. 1989, kontrola plnění úkolů, projednání BA na Pražském hradě dne 20. 8. 1989 v souvislosti s církevními obřady v chrámu sv. Víta a uložení nových úkolů;

- dne 16. 8. 1989 zpracován a odeslán OŠ Praha přehled míst v okolí objektů ZD, kde v srpnu 1968 došlo k úmrtí nebo ke střelbě;

- dne 16. 8. 1989 zpracován a odeslán OŠ FMV přehled rekreačních a účelových zařízení ÚV KSČ v ČSSR;

- dne 16. 8. 1989 od 06.00 hod. provedeno zesílení zásahové hlídky (1 + 3) I. odboru určené k provádění zásahů v místech bydlišť chráněných osob;

- dne 17. 8. 1989 projednána s teritoriálními útvary SNB opatření k zabezpečení pobytu chráněných osob mimo Prahu ve dnech pracovního volna;

- dne 18. 8. 1989 zasedání OŠ správy (seznámení s bezpečnostní situací, kontrola a uložení úkolů); rozhodnuto provést II. variantu BA (99 příslušníků správy, 48 vojáků HS ČSSR) dne 20. 8. 1989 v souvislosti s církevními obřady v chrámu sv. Víta na Pražském hradě;

- dne 18. 8. 1989 navázána součinnost s dílčím štábem S SNB hl. m. Prahy a SčK, který bude od 20. 8. 1989 v rámci BA zasedat v objektu správy;

- dne 19. 8. 1989 zasedání OŠ správy (seznámení s bezpečnostní situací, kontrola a uložení úkolů);

- dne 19. 8. 1989 od 08.00 hod. uvedena do trvalé pohotovosti pohotovostní skupina správy (1 operativec, 1 pyrotechnik, 1 řidič, 4 příslušníci ve stejnokroji);

- dne 19. 8. 1989 od 08.00 hod. vyhlášena pohotovost na pracovišti vždy 1 odpovědného funkcionáře OCS;

- dne 19. 8. 1989 od 20.00 hod. do 07.00 hod. dne 21. 8. 1989 zrušena činnost odpovědného důstojníka správy; jeho povinnosti převzali náčelník OaOO a náčelník sekretariátu OŠ správy, kteří byli v pohotovosti na pracovišti;

- dnem 19. 8. 1989 počínaje v době od 22.00 hod. do 06.00 hod. prováděno zesílení výkonu služby v bydlištích chráněných osob;

- dne 20. 8. 1989 od 06.00 hod. vyhlášena 100% dosažitelnost příslušníků správy;

- dne 20. 8. 1989 od 07.00 hod. zesílen výkon stálé služby řidičů a vyhlášena pohotovost řidičům 3 autobusů (Veleslavín, Vinoř, Pražský hrad);

- dne 20. 8. 1989 od 07.00 hod. do 12.30 hod. provedena v objektu Pražský hrad II. varianta BA v souvislosti s církevními obřady v chrámu sv. Víta; k narušení klidu a veřejného pořádku nedošlo;

- dne 20. 8. 1989 zasedání OŠ správy (seznámení s bezpečnostní situací, kontrola a uložení úkolů, průběžné vyhodnocení BA na Pražském hradě);

- dne 20. 8. 1989 od 13.00 hod. zrušena pohotovost na pracovišti odpovědných funkcionářů OCS s výjimkou I. a II. odboru;

- dne 20. 8. 1989 od 13.00 hod. do odvolání rozšířena činnost operativních hlídek v denní době na přístupové trasy k Pražskému hradu;

- dne 21. 8. 1989 zasedání OŠ správy (seznámení s bezpečnostní situací, kontrola a uložení úkolů);

- dne 21. 8. 1989 v 18.05 hod. vyhlášena příprava k obraně objektů ÚPV ČSSR a k uzavření Pražského hradu z důvodu proniknutí části demonstrantů z nám. Krasnoarmějců na Klárov v Praze 1; zrušení přípravy provedeno v 18.40 hod. po rozptýlení davu pořádkovými jednotkami;

- dne 22. 8. 1989 zasedání OŠ správy (seznámení s bezpečnostní situací, kontrola a uložení úkolů);

- dne 22. 8. 1989 od 13.00 hod. stanovena 50% dosažitelnost příslušníků správy;

- dne 22. 8. 1989 do 08.00 hod. dne 23. 8. 1989 ponecháni v pohotovosti odpovědní funkcionáři I. a II. odboru, odpovědný důstojník správy, zesílení ochrany objektů ZD, operativní hlídky (do uzavření Pražského hradu), pohotovostní skupina správy a zásahová hlídka I. odboru;

- dne 23. 8. 1989 v 08.00 hod. ukončen 3. stupeň MBO a zrušena 50% dosažitelnost příslušníků správy.

V období přípravy a průběhu MBO bylo příslušníky V. správy SNB perlustrováno 42 osob. Předvedeno 9 osob, z toho předány orgánům VB celkem 3 osoby a 6 po vytěžení propuštěno. Blokových pokut, zejména za přestupky v dopravě, uloženo 18 v celkové částce Kčs 1 800,-. Byly zjištěny 4 případy výskytu závadových tiskovin a 3 případy závadových nápisů a vyobrazení. Evidovány byly 2 výhružné telefonáty do objektů ZD (hotel Praha, ÚV KSČ). Získáno a OŠ FMV svodkováno bylo 25 poznatků, z toho 19 všeobecného charakteru (ohlasy, názory atd.) a 6 týkajících se míst výskytu a popisu organizátorů protispolečenských akcí.


Celkový přehled o vývoji podává tabulka:


Období 9. 8. - 15. 8. 89
do 16.00 hod.
15. 8. od 16.00
do 08.00 23. 8. 89
CELKEM
 
perlustrováno osob 3 39 42
předvedeno osob - 9 9
- předáno VB - 3 3
- propuštěno - 6 6
uděleno blokových pokut ve výši 8/800 10/1 000 18/1 800
získáno a svodkováno poznatků 4 21 25
- stb charakteru - 6 6
- všeobec. charakteru 4 15 19
zjištěno závad. tiskovin 1 3 4
zjištěno závad. nápisů, vyobrazení - 3 3
zjištěno výhružných telefonátů 1 1 2

V přípravném období a samotném průběhu MBO byla prováděna intenzivní kontrolní činnost výkonu služby, zejména u I. a II. odboru. Prověrka průběhu MBO byla provedena inspekcí náčelníka správy dne 19. 8. 1989 u III. odboru v Bratislavě. Kontrolní a prověrkovou činností nebylo zjištěno závažných nedostatků.

Činnost OŠ správy včetně přijatých opatření byla průběžně dokumentována a o situaci byl pravidelně informován OŠ FMV. Uložené úkoly plnil bez podstatných nedostatků III. odbor V. správy SNB v Bratislavě.

Jednání OŠ Praha se zúčastňoval I. ZNS plk. RSDr. ČARNOTA a OŠ Bratislava ZNS plk. ORAVEC.

Za hlavní klady v hodnoceném období lze považovat:

- dodržování zásady jednotného velení - nedocházelo k přímému zasahování vyšších funkcionářů do opatření, zejména v průběhu BA dne 20. 8. a v době zhoršení bezpečnostní situace dne 21. 8. 1989;

- průběžné snižování počtů nasazených příslušníků podle vývoje bezpečnostní nebo operativní situace - pozitivně ovlivnilo fyzickou a psychickou zátěž, počty přesčasových hodin a s tím související finanční náklady;

- celkově dobrý tok informací v linii OŠ FMV - OŠ správy - OCS a zpět;

- racionální řízení činnosti OŠ správy vedením správy z hlediska času, kvality informací a ukládaných úkolů;

- průběžnou informovanost příslušníků správy o bezpečnostní situaci a vývoji operativní situace v okolí objektů chráněných správou.

Přes tyto klady se vyskytly nedostatky nebo problémy vyžadující řešení:

1. Funkčnost sekretariátu OŠ správy vytvářeného dle věstníku NS č. 2/1988 neodpovídá potřebám řízení. Důvodem je skutečnost, že jeho členy jsou převážně odborníci úzkého zaměření bez odpovídající znalosti systému služby u jiných OCS v době MBO nebo BA. Tento stav vede ke značnému přetížení několika jednotlivců a vytváří podmínky pro chybné rozhodnutí.

Návrh na opatření: v rámci OaOO vytvořit skupinu odborně připravených příslušníků, schopných plnit úkoly sekretariátu OŠ správy; v období MBO skupinu doplňovat příslušníky z dalších OCS, zejména kádrovými rezervami na řídící funkce; v tomto smyslu novelizovat věstník NS č. 2/1988.

zodpovídá: náčelník OaOO
termín: 30. 9. 1989

2. Správa nemá k dispozici pořádkovou jednotku, která by byla schopna pod jednotným velením k nasazení proti účastníkům masových protispolečenských vystoupení.

Návrh na opatření: vytvořit pořádkovou jednotku (50 - 80 příslušníků) schopnou nasazení v době MBO v rámci ochrany objektů ZD střežených V. správou SNB; výcvik provádět podle NMV ČSSR č. 15/1976.

zodpovídá: ZNS pplk. POUR
termín: 30. 9. 1989

3. V průběhu MBO se projevilo nedostatečné vybavení záznamovou technikou (fotoaparáty) u příslušníků IV. odboru, zásahové hlídky a směn ochrany objektů ZD.

Návrh na opatření: podle požadavků náčelníků OCS doplnit výstroj o požadované počty fotoaparátů a zajistit v rámci služební přípravy proškolení příslušníků o jejich použití, zejména v době vyhlášení MBO, MBA a BA.

zodpovídá: náčelník EO
termín: 30. 9. 1989

4. Po dobu přípravy a v průběhu MBO přetrvávala nízká úroveň a hodnota poznatků předávaných OŠ správy příslušníky IV. odboru.

Poznámka: náčelník správy přijal konkrétní opatření k odstranění nedostatku.

5. V průběhu BA prováděné dne 20. 8. 1989 na Pražském hradě docházelo ke zpožďování toku operativních informací do sekretariátu OŠ správy. Prodlení vzniklo snahou operativních pracovníků o jejich písemné zpracování.

Návrh na opatření: získané operativní informace předávat přímo sekretariátu OŠ správy; písemné zpracování provádět dodatečně.

6. V době vzniku protisocialistických vystoupení na Václavském náměstí dne 21. 8. 1989 nebyl OŠ správy informován o vývoji situace. Z tohoto důvodu nebyl schopen objektivně odpovídat na dotazy chráněných osob (ss. ADAMEC, KEMPNÝ a další).

Návrh na opatření: informační tok v linii OŠ Praha - OŠ správy posílit vysláním styčného důstojníka správy na pracoviště OŠ Praha v době mimo jeho zasedání; návrh projednat na úrovni náčelníka správ.

7. Dne 20. 8. 1989 při výjezdu pyrotechnika k podezřelému nálezu v objektu ÚPV ČSSR nebyl tento pracovník při delaboraci zajišťován ostatními členy pohotovostní skupiny. Nedostatek způsoben náčelníkem sekretariátu OŠ správy, který nevěnoval dostatečnou pozornost proškolení nově vzniklé pohotovostní skupiny.

Návrh na opatření: při organizaci nově vzniklých účelových skupin a hlídek určit funkcionáře odpovědného za proškolení jejich členů.

8. Dne 16. 8. 1989 při provádění kontroly dodržování dosažitelnosti bylo inspekcí NS zjištěno, že příslušník V. odboru npor. Josef JANOVEC se nezdržuje v místě bydliště.

Návrh na opatření: případ řešit kázeňsky udělením písemné důtky.


Přes výše uvedené nedostatky lze konstatovat, že V. správa SNB plnila úkoly uložené v RMV ČSSR č. 9/1989 a v plné míře zajistila bezpečnost chráněných osob ČSSR, ochranu jejich bydlišť a objektů ZD.

K úspěšnému plnění úkolů přispěl vysoký morálně politický stav příslušníků součásti i dobrá spolupráce mezi služebním vedením a stranickými i svazáckými orgány a organizacemi."

Tamtéž, č. l. 1684-1692.

Náčelník XII. správy plk. RSDr. Štefan Homola splnil zadaný úkol 4. 9. 1989 pod čj. KR-00230/OA-89:

"V náväznosti na R MV ČSSR č. 9/89 vydal náčelník XII. správy ZNB dňa 7. 8. 1989 rozkaz č. 15, v ktorom boli na podmienky útvaru rozpracované úlohy pre zabezpečenie kľudu a verejného poriadku v objektoch a problematikách vyčlenených ku kontrarozviednej ochrane a rozpracovávaniu XII. správy ZNB. Jednotlivé úlohy boli v zmysle vydaných rozkazov následne konkretizované vo vlastných plánoch odborov, pričom zohľadňovali najnovšie poznatky z vývoja operatívnej situácie a pokyny prijaté operačnými štábmi FMV, SSR, Bratislava a XII. S ZNB, resp. boli na základe ich záverov priebežne aktualizované a doplňované. Súčasťou týchto plánov boli úlohy obsiahnuté v Súčinnostnom pláne bezpečných opatrení S ZNB Bratislava a XII. S ZNB k výročiu 21. augusta schválenom náčelníkmi oboch útvarov 7. 7. 1989.

Prijaté a realizované opatrenia boli orientované do nasledovných oblastí:

1. organizačno-riadiacej

2. spravodajskej a spravodajsko-technickej

3. preventívno-výchovnej, preventívno-rozkladnej a represívnej

Ad 1/

V rámci organizačných opatrení bola vyhlásená od 15. 8. do 23. 8. 1989 50% dosiahnuteľnosť, ktorá v čase očakávaných akcií protisocialistických síl, t. j. 20. a 21. 8. 1989, bola upravená na 100% dosažiteľnosť, 50% pohotovosť radových príslušníkov (v závislosti na predpokladaných akciách) a 100% pohotovosť náčelníkov, ich zástupcov a VSRŠ.

V opatreniach prijímaných riadiacim štábom MBO na XII. S ZNB bol dôraz kladený na vytvorenie kádrových a materiálno - technických podmienok k uskutočneniu efektívnych preventívnych zásahov na zabránenie účasti potencionálnych iniciátorov a organizátorov protispoločenských akcií z radov osôb rozpracovávaných a kontrolovaných XII. S - ZNB na miestach predpokladaného uskutočnenia protispoločenských akcií (2. a 3. odbor plnil tieto úlohy aj k objektom S - ŠtB Bratislava). Do rámca týchto opatrení patrilo aj zostavenie skupín operatívcov a pracovníkov 2. odboru, ktorí vytvorili na prístupových cestách k miestam plánovaných akcií antisoc. síl CLONU pre zadržovanie možných účastníkov zhromaždenia. Účelnosť uvedeného opatrenia potvrdil záchyt J. KUSEJ (manželky objekta RENEGÁT) a Miroslava LEHKÉHO (záujmovej osoby S - ŠtB Bratislava) pred 14,00 hod. na Šafárikovom námestí, dôvodne podozrivých z účasti na zakázanom zhromaždení. Obaja boli predvedení k pohovorom, čím bol zmarený ich zámer.

Ad 2/

V rámci spravodajských opatrení bola aktivizovaná činnosť s agentúrnou a dôvernickou sieťou, prostredníctvom ktorej bola zabezpečovaná kontrola zámerov a pobytu rozpracovávaných osôb, najmä objektov ESER, RENEGÁT do odovzdania do väzby, ANTI, MLYN, PASKVIL, STAROSTA, OPONENT, CHEMIK, FOLK, LUKEŠ, ale i ďalších v poslednom období sa aktivizujúcich predstaviteľov pravice a ostatných antisocialistických síl.

Pozitívne je v tejto súvislosti možno hodnotiť skutočnosť, že informácie získané od týchto spravodajských prostriedkov významne prispeli k objektívnemu poznaniu zámerov objektov a oper. situácie vytvorenej okolo ich osôb.

Vhodná agentúra bola tiež využitá na ovplyvňovanie zámerov kontrolovaných osôb s cieľom odhovoriť ich od účasti na provokačných akciách. Požadovaný efekt týchto opatrení sa prejavil najmä u objekta ESER, ktorý 17. 8. 1989 vycestoval mimo Bratislavy a vrátil sa spät až 22. 8. 1989, čím bolo zabránené aj pokusom pracovníkov zahraničných HOP realizovať s ním interview, ktoré by mohlo byť zneužité.

Uspokojivé výsledky boli dosiahnuté v pripravenosti a využití spravodajsko - technických prostriedkov, ktoré za danej situácie (požiadavky operatívy z objekt. dôvodov nepresiahli existujúce kapacitné možnosti techniky) prispeli k zabezpečeniu efektívnej kontroly objektov a realizovaniu primeraných bezpečnostných opatrení.

Kladne je možno hodnotiť činnosť služby PK, prostredníctvom ktorej bolo v čase MBO zadržané 90 ks zásielok pamfletov 'strana v nebezpečenstve' rozoslaných na adresy straníckych orgánov v ČSSR tzv. skupinou BRATISLAVA a klamný anonymný list z Prievidze informujúci redakciu PRAVDY o prípravách na upálenie 3 osôb 21. 8. 1989 na Václavskom námestí v Prahe (po pisateľoch sa pátra).

Ad 3/

Najvýraznejší vplyv na dosiahnutie stanoveného cieľa MBO, t. j. zabezpečenie kľudu a verejného poriadku v Bratislave v čase 21. výročia internacionálnej pomoci vojsk VZ, mali však, ako je možné konštatovať z vývoja štb. situácie, represívne a preventívno - rozkladné opatrenia realizované voči potencionálnym organizátorom protispoločenských akcií a ďalším vytypovaným osobám.

K uvedenému faktu a to ako z hľadiska individuálnej, tak i generálnej prevencie prispelo najmä začatie trestného stíhania voči členom Slovenského výboru HOS Miroslavovi KUSÉMU (objekt RENEGÁT), Hane PONICKEJ (obj. MLYN), Vladimírovi MAŇÁKOVI a objektom S - ŠtB Bratislava rozpracovávaným v OS ADVOKÁT a KANÁL. Menovaným bolo takto ako autorom výzvy na kladenie kvetov pri Hlavnej pošte a na Šafárikovom námestí v Bratislave o 19,00 hod. dňa 20. 8. 1989 realizovanými vyšetrovacími úkonmi, resp. väzbou (M. KUSÝ a objekt ADVOKÁT), zabránené v priamej účasti a organizovaní plánovaných protispoločenských vystúpení. Účinok generálnej prevencie vyvolaný rozhodnosťou a nekompromisnosťou tohto aktu bol navyše umocnený jeho publicitou v dennej tlači, čím bolo dané jasne najavo, že štátne orgány sú rozhodnuté nepripustiť žiadne akcie na narušenie kľudu a verejného poriadku.

Na dosiahnutom konečnom výsledku sa pozitívne odrazili aj nasledovné preventívno - rozkladné a preventívno - výchovné opatrenia, realizované pred vyhlásením a počas platnosti MBO:

- od 7. 8. do 20. 8. 1989 boli podľa vopred spracovaného plánu vykonané preventívno - rozkladné pohovory so 7 osobami zapojenými do činnosti tzv. Slovenského fóra prestavby (v zmysle § 19 zák. o ZNB) a skupinou 4 osôb podieľajúcich sa na vydávaní samizdatu FRAGMENT-K, pri ktorých boli títo dôrazne upozornení, že ich prípadná účasť na protispoločenských akciach 20. a 21. 8. 1989 bude riešená represívnym postihom.

Cieľ PRO bol dosiahnutý a osoby, s ktorými boli pohovory vykonané, sa provokačných akcií nezúčastnili. Dňa 20. 8. 1989 bol však O - ŠtB Kroměříž signalizovaný príchod objekta FOLK do Bratislavy, na základe čoho bolo prikročené k jeho zadržaniu a predvedeniu na čas plánovanej protispoločenskej akcie (v súčinnosti s O ŠtB Kroměříž boli realizované opatrenia ku kontrole uvedeného objekta zdržujúceho sa v tom čase na ich teritóriu). Vzhľadom k uvedenej skutočnosti a dôvodnému podozreniu, že objekt sa mienil zúčastniť na provokačných akciách, bude nutné v budúcnosti pri realizácii podobných bezpečnostných opatrení uplatniť voči nemu iný, efektivnejší druh PRO.

- v súčinnosti s 2. odborom S ŠtB Brno bolo zabránené v účasti na protispoločenských akciách Milanovi ŠIMEČKOVI (obj. PASKVIL) vyhlásením mu zákazu vstupu na dni 20. a 21. 8. 1989 do Prahy a Bratislavy.

Objekt zákaz rešpektoval.

- v spolupráci so zamestnávateľom boli realizované účinné PVO voči Jozefovi JABLONICKÉMU (objekt ANTI), ktorému tým, že bol vyslaný v dňoch 17. - 22. 8. 1989 na služobnú cestu do Svidníka, bola tiež znemožnená prípadná účasť na protispoločenskom vystúpení.

Súčasťou realizovaných PVO boli i celoštátne OCHRANA a 'REŽIM 4' vykonané v zmysle pokynov II. S - ZNB.

Opatrenia boli realizované oper. pracovníkmi 1. odboru XII. S - ZNB z úseku ochrany čs. ekonomiky v dňoch 15. až 23. 8. 1989 celkom v 64 vytypovaných objektoch a inštitúciach, vyčlenených útvaru, pričom však neboli získané žiadne závadové poznatky.

Pracovníci 2. odboru XII. S - ZNB v dňoch 18. až 22. 8. 1989 vyčlenili tiež patričné prostriedky na celoštátnu akciu 'ZÁCHYT', v rámci ktorej však nasadenie síl na konkrétne akcie nebolo realizované."

Tamtéž, č. l. 1669-1674.

Vyhodnocení správy vyšetřování StB, signované náčelníkem pplk. JUDr. Ondrejem Tomkem, bylo také dokončeno 4. 9. 1989 (čj. VS-00212/1-89):

"Opatření náčelníka SV StB pro úsek státobezpečnostního vyšetřování k zajištění klidu a veřejného pořádku na území ČSSR v období srpna 1989 byla přijata na základě závěrů celostátní porady náčelníků správ a vedení FMV k bezpečnostní situaci v ČSSR a dalších úkolech v boji s vnitřním nepřítelem ze dne 20. 7. 1989 a dále v souladu s úkoly uloženými RMV ČSSR č. 9/89.

Rozkazem náčelníka správy vyšetřování StB č. 42/89 ze dne 11. 8. 1989 byla vyhlášena mimořádná bezpečnostní opatření pro útvary státobezpečnostního vyšetřování a určeny úkoly pro příslušníky SV StB i příslušníky odborů vyšetřování StB v krajích. Byla stanovena příslušná procenta dosažitelnosti, vyčlenění skupiny vyšetřovatelů /včetně jejich MTZ/ k případnému okamžitému nasazení, přijata opatření k zabezpečení činnosti vyšetřovatelů StB při event. vzniku MU v hl. městě Praze i opatření při vzniku MU kdekoliv na teritoriu ČSSR, včetně zabezpečení aktivizace operativní skupiny SV StB. Dále bylo přijato opatření k důslednému dodržování režimu hlásné služby a urychlenému průběhu informačního toku. V plné míře byly akceptovány stanovené úkoly týkající se MBO a vyplývající z NMV ČSSR č. 5/83, 9/82. Byla zabezpečena účast vyšetřovatelů StB ve speciálních realizačních skupinách v Praze, Brně a Bratislavě, kam byli vyšetřovatelé StB zařazováni rozkazy náčelníků krajských správ.

Při realizaci stanovených úkolů nebylo na úseku státobezpečnostního vyšetřování a v činnosti vyšetřovatelů StB zaznamenáno nedostatků. Náročnost práce vyšetřovatelů StB a jejich odpovědný přístup k plnění úkolů lze dokumentovat i na skutečnosti, že např. v Praze bylo 20 vyšetřovatelů StB zařazeno v šesti výkonných realizačních skupinách, které jenom v průběhu MBO řešily 445 osob /realizace pro tr. činy, přečiny, přestupky/. Vyšetřovatelé StB zde zabezpečovali zejména procesní náležitosti prováděných úkonů včetně potřebné dokumentace.

Rovněž vyšetřovatelé StB ve VKR aktivně plnili úkoly MBO stanovené rozkazem náčelníka SV StB a rozkazem náčelníka III. správy FMV. V součinnosti s operativou III. správy FMV se v období před srpnem 1989 podíleli na preventivně výchovných opatřeních, která velitelskými a politickými orgány ČSLA byla, na základě podnětu vyšetřovatele StB ve VKR, realizována ve 3 případech. K trestnímu postihu osob ani jiným dalším zásahům nemuseli vyšetřovatelé StB ve VKR v hodnoceném období přistupovat.

Opatření vyplývající z celostátní porady dne 20. 7. 1989 byla pro úsek StB vyšetřování konkretizována na poradě služebních funkcionářů StB vyšetřování v Praze dne 15. 8. 1989. Náčelníci OV StB v krajích obdrželi seznamy osob vyvíjejících na jejich teritoriu nepřátelskou činnost. Na tyto osoby byla, v součinnosti s S StB v krajích, v inkriminovaném období zaměřena pozornost. Vyšetřovatelé StB v daném období plnili součinnostní úkoly na úseku AOR - konzultace, zpracovávání stanovisek k rozpracovaným akcím, právní hlediska a doporučení dalšího postupu AOR. Značnou měrou se podíleli na dokumentaci přípravné fáze /DP atd./.

Na úseku spolupráce s prokuraturou přijala SV StB opatření k pravidelným součinnostním poradám s GP ČSR, SSR i GP ČSSR. Na těchto poradách byly řešeny všechny závažné problémy trestního řízení, možného trestního postihu či jiné represe osob vyvíjejících nepřátelskou aktivitu.

V rámci preventivních a rozkladných opatření byla operativními pracovníky i vyšetřovateli StB zaměřena pozornost na skupinu OBRODA /klub za socialistickou přestavbu/ - členové M. Hájek, V. Šilhan, J. Urban, J. Stehlík, V. Kabrna, V. Kolmister, L. Kohout, V. Kural a další, která připravovala protisocialisticky zaměřenou výzvu 'Všem členům KSČ' útočící na samu podstatu KSČ a chtěla vydat prohlášení k výročí srpnových událostí. Usnesením vyšetřovatele StB bylo dne 26. 7. 1989 zahájeno tr. stíhání ve věci pro tr. čin hanobení republiky a jejího představitele podle § 103 tr. zákona. Cílem zahájení tr. stíhání bylo procesními prostředky zajistit a zabrat uvedené písemnosti, objasnit podíl jednotlivých osob na jejich zhotovování a rozšiřování a zejména výslechy zainteresovaných konkrétních osob /vyslýchaných v postavení svědků/ přispět k účinnosti rozkladných opatření.

Na základě podnětu vyšetřovatele StB byl prokurátorem MP Praha v souladu s ust. § 2/3 zák. č. 60/65 Sb. ve znění vyhl. č. 20/70 Sb. uplatněn institut výstrahy proti členům výkonného výboru OBRODY - M. Hájkovi, V. Kolmistrovi a V. Šilhanovi, což v konečném důsledku vedlo k tomu, že OBRODA upustila od výzvy 'Všem členům KSČ' a její prohlášení k srpnu mělo daleko mírnější ráz. K trestnímu postihu jednotlivých osob /vznesení obvinění/ nebylo nutno přistoupit.

Další součinnostní akcí bylo trestní řízení ve věci výzvy 'Několik vět', kterou z iniciativy CH-77 a s podporou tzv. nezávislých iniciativ vypracovala a zveřejnila skupina osob soustředěných kolem Václava Havla /S. Devátý, A. Vondra, J. Křižan/. Dne 26. 7. 1989 bylo vyšetřovatelem StB zahájeno tr. stíhání ve věci pro tr. čin pobuřování podle § 100 tr. zákona. Byly provedeny domovní prohlídky, výslechy podezřelých osob, svědků a další procesní úkony. Vedení FMV byl předložen návrh na trestní postih všech čtyř pachatelů ke zvážení, zda jej uskutečnit před nebo po výročí 21. srpna. Otázku je třeba dořešit v souladu s trestně právními normami.

Pro tr. čin pobuřování podle § 100/1a tr. zákona je vyšetřovatelem StB od 14. 8. 1989 stíhána skupina osob v Bratislavě - J. Čarnogurský /stíhán dále pro tr. čin podvracení republiky podle § 98/1 tr. zákona/, M. Kusý, H. Ponická, A. Selecký, V. Maňák, kteří se společně podíleli na vypracování výzvy k 21. srpnu /odvysíláno ve stanici Radio Svobodná Evropa/ a zpracovávali a rozšiřovali další nepřátelsky zaměřené tiskoviny. S trestním stíháním jmenovaných byl ÚV KSS vysloven souhlas. Tato forma trestní represe účinně ovlivnila další činnost nelegálních aktivit na teritoriu Západoslovenského kraje v průběhu srpna 1989.

Na základě operativních poznatků bylo přistoupeno k přehodnocení jednání vytypovaných nepřátelsky zaměřených osob. Ve vztahu k S. Devátému byl KP Brno předložen návrh na vzetí jmenovaného do vazby s odůvodněním jeho pokračování v již dříve zadokumentované tr. činnosti. Návrh byl KP akceptován, ale po třech dnech byl jmenovaný rozhodnutím OS Brno z vazby propuštěn. Prostřednictvím MP Praha byl OS pro Prahu 2 předložen návrh k nařízení výkonu podmíněně odloženého trestu OS v délce 2 měsíců uloženého A. Vondrovi; bylo akceptováno.

Z celkového zhodnocení výsledků a průběhu MBO vyplývá, že příslušníci StB vyšetřování se svými specifickými prostředky podíleli na splnění vytýčených cílů, zejména pak na zabezpečení klidu a pořádku v období kolem 21. srpna 1989. Přijatá opatření na úseku prevence i trestní represe, realizovaná vyšetřovateli StB, přispěla k utlumení aktivity vnitřního protivníka, což v konečném důsledku ovlivnilo průběh připravovaných protisocialistických a protispolečenských vystoupení a napomohlo k úspěšnému zvládnutí úkolů stanovených MBO rozkazem MV ČSSR č. 9/89."

Tamtéž, č. l. 1664-1668.

Náčelník S-SNB hl. m. Bratislavy a Zsk. plk. JUDr. Štefan Mikula vyhodnotil výsledky a průběh MBO v hl. m. SSR a Zsk. již 31. srpna 1989 (čj. KS-00167/OV-89-40):

"Vývoj bezpečnostnej situácie v hl. meste Bratislave a v Zsl. kraji v období pred 21. výročím augustových udalostí bol charakterizovaný zvýšenou aktivitou vnútorného nepriateľa a nelegálnych štruktúr v snahe zneužiť toto výročie k vyvolaniu protispoločenských nálad a nepokojov. K tomu bola exponentami vnútorného nepriateľa spracovaná a rozširovaná 'Výzva' k výročiu augustových udalostí odvysielaná aj rádiom Slobodná Európa. Tato obsahovala útoky proti vedeniu strany a štátu a nabádala občanov k účasti na kladení kytíc v Bratislave ale aj v iných miestach Slovenska, kde v auguste 1968 došlo k usmrteniu čsl. občanov. Pokračovali snahy o rozširovanie a získavanie podpisov pod výzvu 'Niekoľko viet'. V okresoch Senica a Trnava bol zistený výskyt anketových lístkov tzv. nezávislej skupiny pre prieskum verejnej mienky s protisocialistickým obsahom. V Bratislave a v Nitre sa vyskytli závadové nápisy a výhražné anonymné telefonáty. Zaznamenané boli negatívné javy v maďarskom nacionalistickom duchu na priebiehajúcich letných táboroch maďarskej mládeže v okresoch Nové Zámky a Komárno.

K zmareniu akcií plánovaných vnútornym nepriateľom a k dôslednému zabezpečeniu pokoja a verejného poriadku v hl. meste Bratislave a v Zsl. kraji v súvislosti s výročím augustových udalostí boli S ZNB hl. m. Bratislavy a Zsl. kraja a jej podriadenými útvarmi prijímané a realizované opatrenia.

Na vykonanie rozkazov MV ČSSR č. 9/89, MVaŽP SSR č. 3/89, ktorými boli vyhlásené MBO k zabezpečeniu pokoja a verejného poriadku na území ČSSR pri príležitosti 21. výročia internacionálnej pomoci vojsk Varšavskej zmluvy ČSSR, bol vydaný Rozkaz náčelníka S ZNB č. 34/89, v ktorom bolo uložené spracovať po jednotlivých líniach vlastné plány bezpečnostných opatrení s konkretizáciou úloh a zodpovednosťou. Koordináciu a plnenie úloh zabezpečoval 'Operačný štáb Bratislava', ktorý zasadal podľa vývoja bezpečnostnej situácie. Dňa 17. 8. 1989 sa rokovania OŠ Bratislava zúčastnili náčelníci ObS ZNB Bratislava I až V, náčelník IV. fakulty VŠ ZNB Bratislava, veliteľ PÚ VB MVaŽP SSR. Na jeho rokovaní bol položený dôraz na kontrolu plnenia úloh prijatých k realizácii MBO. Bola zhodnotená situácia v oblasti pripravenosti síl a prostriedkov k prípadnému nasadeniu. Dohodli sa súčinnostné vzťahy so IV. fakultou VŠ ZNB a PÚ VB a konkrétne zabezpečenie jednotlivých úloh.

O vývoji bezpečnostnej situácie, vykonaných bezpečnostných opatreniach a ich výsledkoch boli priebežne informovaní vedúci tajomníci MV KSS, ZsKV KSS v Bratislave, vedúci oddelenia štátnej administratívy ÚV KSS, prvý tajomník ÚV KSS a minister vnútra a ŽP SSR.

K zabezpečeniu stanovených úloh bola realizovaná súčinnosť s XII. Správou ZNB, Ľudovými milíciami, 11. PS-brigádou, Zborom požiarnej ochrany, národnými výbormi, prokuratúrami a súdmi.

V dňoch 15. 8. až 23. 8. 1989 bol zabezpečený zvýšený výkon služby s dôrazom na hl. mesto Bratislavu. Od 18. 3. 1989 boli útvary S ZNB posilňované vyčlenenými silami IV. fakulty VŠ ZNB a PÚ VB MVaŽP SSR. Taktiež bola vyčlenená požadovaná špeciálna technika pre poriadkové jednotky S ZNB a MS VB.

Rozkazom N S ZNB č. 38/89 bola v dňoch 19. až 22. 8. 1989 vyhlásena 100% služobná dosiahnuteľnosť pre príslušníkov OS ZNB v Zsl. kraji a v dobe mimo pohotovosti aj pre útvary Správy ZNB, MS VB Bratislava a ObS ZNB Bratislava I. až V. V dňoch 20. a 21. 8. 1989 bola vyhlásená 100%-ná služobná pohotovosť príslušníkov Správy ZNB, MS VB Bratislava a ObS ZNB Bratislava I. až V. V tomto čase boli taktiež spohotovené poriadkové jednotky VB Správy ZNB a MS VB Bratislava.

V určených priestoroch pod vedením náčelníka oddelenia obrany S ZNB v súčinnosti s veliteľmi poriadkových jednotiek S ZNB a MS VB Bratislava bolo vykonané precvičenie činnosti poriadkových jednotiek pri ich nasadení. Pred spohotovením poriadkovej jednotky bola preskúšaná aj špeciálna technika.

V súlade s vypracovanými plánmi bezpečnostných opatrení boli pred 21. augustom vykonané po jednotlivých líniach preventívne i represívne opatrenia a bezpečnostné akcie.

K zamedzeniu prípravy organizovania protispoločenských akcií boli v 20 prípadoch vykonané preventívno-rozkladné opatrenia. Na útvary ZNB bolo predvedených 5 záujmových osôb, čím bolo zabránené pokladaniu kvetov na Námestí SNP a Šafárikovom námestí v Bratislave.

Dňa 14. 8. 1989 bolo po predchádzajúcom operatívnom rozpracovaní začaté tr. stíhanie hlavných organizátorov pripravovaných protispoločenských vystúpení na dni 20. a 21. 8. 1989 v Bratislave pre tr. činy podľa §-ov 98 a 100 Tr. zákona proti JUDr. Jánovi Čarnogurskému, PhDr. Miroslavovi Kusému, ktorí sú vyšetrovaní väzobne, ďalej Hana Ponická, Anton Selecký a MUDr. Vladimír Maňák sú stíhaní podľa §-u 100 Tr. zákona a vyšetrovanie je vedené na slobode. U všetkých obvinených boli vykonané domové prehliadky s kladným výsledkom, pri ktorých boli zaistení väčšie množstvá materiálov svedčiacich o nepriateľskej činnosti.

Pokračované bolo v opatreniach k zabráneniu rozširovania a podpisovania výzvy 'Niekoľko viet'. Jedna osoba bola riešená prokurátorským pohovorom a jedna preventívno-výchovnými opatreniami. K rozširovateľovi výzvy Ing. KOHUTIAROVI sú vykonávané operatívne opatrenia.

Na základe pokynu I. námestníka FMV boli vykonané opatrenia na ČSD k zabráneniu účasti príslušníkov opozíčnej mládežníckej organizácie FIDESZ z MĽR na protispoločenské vystúpenie v Prahe. Celkove bolo do MĽR vrátených 20 osôb a jeden francúzsky novinár, ktorý ich sprevádzal.

V súčinnosti s 11. PS-brigádou bola zabezpečená kontrola 285 vízových cudzincov z Talianska. S dvomi talianskymi štátnymi príslušníkmi bolo vykonané preventívno-výchovné opatrenie, nakoľko bolo podozrenie z účasti na akciách, organizovaných vnútorným protivníkom.

Bola zabezpečená operatívna kontrola osôb z radov Nelegálnej církvi a Laického apoštolátu a oficiálnej r. k. c. a vykonané opatrenia k zamedzeniu ich zneužitia k plánovaným akciám vnútorného protivníka.

Na všetkých závodoch ČSAD v teritóriu boli vykonané opatrenia k obmedzeniu hromadných zájazdov do Prahy. Zrušené boli tri zájazdy.

V objektoch vyčlenených ku kontrarozviednej ochrane boli vykonané akcie 'REŽIM', 'VÝBUŠNINY' (102 objektov). V súčinnosti s hospodárskym vedením boli prijaté opatrenia k predchádzaniu mimoriadnych udalostí a zvýšenie ochrany objektov počas MBO. Bol zabezpečený systém hlásnej služby s cieľom včas získavať informácie o negatívnych javoch. Útvarmi VB bolo na území hl. mesta SSR Bratislavy a Zsl. kraja vykonaných 22 preventívno-bezpečnostných, represívno-bezpečnostných a dopravno-bezpečnostných akcií. Do akcií bolo zaradených celkom 798 príslušníkov VB a 72 členov PS VB. Akcie boli zamerané na kontrolu stavu zabezpečenia výbušnín, zbraní a streliva, rozmnožovacej techniky, trestnú činnosť mládeže, požívanie alkoholu a omamných látok mládežou, zadržania kriminálnych živlov, osôb a vecí, po ktorých sa pátra, trestnú činnosť cigánov, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, kontrolu prepravovaných nákladov, kontrolu dovozu, vývozu, prepravu tovarov, omamných látok, závadových tlačovín a kontrola zásobovania maloobchodnej siete potravinami. Počas akcií bolo prekontrolovaných 1 432 objektov socialistických organizácií a iných objektov a prekontrolovaných bolo 533 bytov KZD. Bolo predvedených 178 osôb, z ktorých zadržaných a vypátraných bolo 60 osôb. Predvedeným osobám bolo preukázaných a zadokumentovaných celkom 56 trestných činov, 51 prečinov a 115 priestupkov.

Uvedené preventívne a represívne opatrenia mali pozitívny vplyv na vývoj bezpečnostnej situácie v hl. m. Bratislave a v Zsl. kraji, kde v dňoch 20. a 21. 8. 1989 nedošlo k žiadnym protispoločenským vystúpeniam a narušeniu pokoja a verejného poriadku.

Dňa 20. 8. 1989 boli predvedené dve osoby, ktoré položili kvety pred UK Bratislava (Mihálik Branislav z Bratislavy a Ing. Strýček Andrej z Košút, okr. Galanta). 21. 8. 1989 bolo predvedených 5 osôb, ktoré položili kyticu kvetov na schody UK Bratislava. Jedna z týchto osôb mala narodeniny a po spoločnej dohode išli položiť kyticu. Dňa 21. 8. 1989 boli zistené závadové nápisy v Trnave na dverách garáži v objekte OÚNZ 'KSČ má nový dom a my nemáme byty' a v Nitre - Predmostie v podchode '21. 8. 1989 - pamatuj'. Dňa 21. 8. 1989 bolo oznámené na MS VB, že na budove Aeroflotu, Leningradská ul. č. 13 v Bratislave, sú rozbité dve sklenené výplne. Doterajším šetrením sa zistilo, že tieto rozbil neznámy pachateľ kameňom. Aeroflotu vznikla škoda vo výške cca 2 000,- Kčs.

Na základe celkového vyhodnotenia a priebehu MBO na zabezpečenie pokoja a verejného poriadku realizovaných v súvislosti s výročím augustových udalostí v hl. meste Bratislave a v Zsl. kraji je možné konštatovať, že úlohy vytýčené v plánoch bezpečnostných opatrení boli splnené. Pozitívne je možné hodnotiť morálno-politický stav príslušníkov zapojených do opatrení a ich aktívny prístup pri plnení náročných úloh. V príprave i v priebehu bezpečnostných opatrení sa prejavila dobrá súčinnosť všetkých zainteresovaných zložiek.

Vyhodnotenie dielčích opatrení bolo vykonané i po jednotlivých služobných líniach. Skúsenosti a poznatky z realizovaných bezpečnostných opatrení k výročiu augustových udalostí budú využité v ďalšom období."

Tamtéž, č. l. 1612-1618.

Plk. ing. Jan Kavalíř, náčelník správy pro plán, rozpočet a sociální zabezpečení FMV, informoval o opatřeních své správy 6. 9. 1989 (čj. PR-0311/OR-89):

"K zajištění klidu a veřejného pořádku na území Československé socialistické republiky u příležitosti 21. výročí internacionální pomoci vojsk států Varšavské smlouvy Československé socialistické republice vydal ministr vnitra rozkaz č. 9 ze dne 31. července 1989, kterým vyhlásil 3. stupeň mimořádných bezpečnostních opatření.

Ve smyslu výše uvedeného rozkazu MV ČSSR byl náčelníkem SPRSZ FMV vydán rozkaz č. 26/1989, ve kterém byla stanovena 50% služební dosažitelnost pro příslušníky.

K zabezpečení MBO byla náčelníkem organizačního odboru SPRSZ FMV provedena kontrola dílčího plánu činnosti příslušníků SNB a zabezpečen bezchybný chod služby odpovědného důstojníka SPRSZ FMV. Náčelníkům ÚNsP SNB a VMV, Tiskárny FMV, II., III. a IV. odboru bylo uloženo věnovat zvýšenou pozornost ochraně odloučených pracovišť. Dále zpracován přehled služební dosažitelnosti podřízených příslušníků.

Ve prospěch správy SNB hl. m. Prahy a Středočeského kraje bylo vyčleněno celkem 34 příslušníků, 10 autobusů a 7 nákladních vozidel. Zde se projevily některé nedostatky v přijímání zadržených na vyčleněných teritoriích. Důsledkem těchto nedostatků bylo v řadě případů dlouhodobé čekání řidičů bez možnosti stravování a částečného odpočinku vzhledem k tomu, že řidiče nebylo možno střídat.

Materiálové odbory zabezpečily možnost případného vydávání výzbrojních a výstrojních materiálů ze skladů.

Po linii proviantní služby byl zajištěn provoz kantýny v objektu Thákurova a připraveno bylo rovněž zprovoznění některých závodních jídelen.

Ústřední nemocnice s poliklinikou SNB a vojsk MV vyčlenila 50 % lůžkové kapacity pro eventuální potřebu.

Na ochranu některých dalších objektů byli po toto období vyčleněni další příslušníci.

V působnosti SPRSZ FMV v uvedeném období nedošlo k žádným mimořádným událostem. Morálně-politický stav dle sdělení příslušných náčelníků byl na dobré úrovni. Rovněž na odloučených objektech nedošlo k žádnému narušení střeženého prostoru a nebyly zaznamenány žádné rušivé příhody, které by se vztahovaly k výročí srpnových dnů."

Tamtéž, č. l. 1535-1536.

Náčelník IMV ČSSR plk. Otakar Pilský reagoval již 23. 8. 1989 (čj. IM-0266/01-89):

"Inspekce ministra vnitra ČSSR plánované úkoly splnila. Byly provedeny kontrolní akce ke zjištění připravenosti sil a prostředků určených odborů II. S SNB, na III., IV., VI., VII., XIII. S SNB, S StB Brno a OStB MS SNB Brno, S StB České Budějovice, KS SNB Plzeň a S StB Praha a čtyřech OS SNB S SNB hl. m. Prahy a Střed. kraje. Výsledky kontrolních akcí byly předány OŠ FMV.

Pro příště je nutné, aby již v rozkazu MV ČSSR byl formulován úkol pro IMV ČSSR ke kontrolní činnosti. To se m. j. kladně promítne i do rozkazů náčelníků KS SNB, kteří ne vždy využívají svou inspekci ke kontrole svých rozhodnutí.

Z materiálů zpracovaných správou vojsk MV /č. j.: V-001299/89/ je známo, že pořádkové jednotky SNB plnící úkoly podle NMV ČSSR č. 32/1977 /Směrnice pro činnost SNB při likvidaci záškodnických, teroristických a jiných nebezpečných ozbrojených skupin/ mají nevyhovující vybavení např. ochrannými a spojovacími prostředky. Norma 6 ks neprůstřelných vest a 2 ks chráničů hlavy nenaplňuje potřeby PJ SNB, přičemž k dispozici jsou zpravidla jen 2 ks vest a 1 ks chrániče hlavy /v PJ SNB je zařazeno 37 příslušníků/. Ochranné vesty jsou většinou zastaralé a v bezpečnostní akci problematicky použitelné. Přidělené OT - 64 jsou značně opotřebované, a protože získání náhradních dílů je obtížné, některá OT - 64 jsou trvale nepojízdná."

Tamtéž, č. l. 1538.

Načelník správy spojení genmjr. ing. Miroslav Starosta poslal "vyhodnocení úkolů zabezpečených v průběhu MBO po linii spojení" (čj. SF-00181/01-89) až 7. 9. 1989:

"Na základě úkolu uloženého na jednání operačního štábu FMV ze dne 22. 8. 1989 - bod 3 předkládám vyhodnocení úkolů zabezpečených v době MBO.

Úkoly na úseku spojení v průběhu MBO byly zabezpečeny podle požadavků útvarů MV, SNB, PS a vojsk MV.

Na úseku řízení a velení bezpečnostní služby se zabezpečil tok informací z teritoria a realizovaly odpovídající činnosti spojovacích útvarů SNB a správy spojení SNB k nepřetržité pohotovosti stacionárních a mobilních spojovacích prostředků i sítí s hlavním zaměřením na utajovaný přenos informací. Zvláštní pozornost a nezbytná opatření byla věnována zvýšenému přenosu informací a zpráv v dálnopisné síti MV s hlavním důrazem na plynulé odesílání zpráv a příjem šifrovaných zpráv ve stanoveném informačním systému.

Zabezpečení spojení v průběhu bezpečnostních akcí v hlavním městě Praze, Bratislavě, Brně a v ostatních krajských městech se především soustředilo na operativní spojení připravovaných a realizovaných bezpečnostních opatření s důrazem na součinnostní spojení s vyčleněnými podpůrnými jednotkami a prostředky. V průběhu těchto akcí se toto spojení zabezpečilo bezporuchově a podle potřeb řídících štábů.

Organizačně technická opatření a vyplývající materiálně technické zabezpečení akceptované na úseku televizních dohledů, záznamové techniky i záchytů anonymních zlomyslných volání přispělo k potřebné dokumentaci zájmových prostorů i činnosti nezávislých skupin a osob.

Na základě zhodnocení zabezpečení úkolů správy spojení SNB i spojovacích útvarů v teritoriu ČSSR v průběhu MBO po linii výkonu a zabezpečení spojení lze konstatovat, že spojovací systémy a sítě v požadovaném rozsahu zabezpečily činnost operačního štábu FMV i jednotlivých útvarů KS SNB /S SNB/ a nedošlo k žádnému narušení řízení a velení výkonu bezpečnostní služby.

Na základě získaných zkušeností se doporučuje řešit následující problémy:

1/ S kompetentními orgány ČSLA projednat po linii automobilní a spojovací služby možnosti dodávek mobilních rozhlasových zařízení /typ BOUŘE/ prioritně pro potřeby útvarů SNB v Praze, Bratislavě, Brně a následně i pro ostatní KS SNB.

2/ Ve spolupráci s operativními součástmi StB, zejména IV., II., I. správy SNB, dořešit a stanovit metodiku a způsob vytěžování dokumentačních materiálů získaných v průběhu bezpečnostních akcí prostřednictvím videotechniky. V této souvislosti stanovit odpovídající provozní a technicko-ekonomická opatření k odpovídajícímu zabezpečení a využití videotechniky s příslušenstvím."

Tamtéž, č. l. 1563-1564.

Plk. RSDr. Václav Koníček, náčelník kádrové správy FMV, vyhodnotil MBO 4. 9. 1989 (čj. FK-00185/01-89):

"Na základě závěrů z jednání operačního štábu FMV ze dne 22. srpna 1989 provedla kádrová správa FMV vyhodnocení průběhu a výsledků MBO v působnosti KS FMV a podřízených školských zařízení s těmito závěry.

Na základě RMV ČSSR č. 9/1989 o vyhlášení MBO a jeho rozhodnutí ze dne 11. srpna 1989 (č. j. OV-0097/89) byly rozpracovány úkoly z obou těchto dokumentů do rozkazu náčelníka KS FMV č. 58/1989.

Plnění opatření stanovených tímto rozkazem bylo průběžně kontrolováno. Stavem a celkovým zabezpečením úkolů se zabýval rovněž štáb náčelníka KS FMV dne 18. srpna 1989.

Kromě stanovené dosažitelnosti a vzájemné zastupitelnosti náčelníků organizačních celků KS FMV, včetně náčelníků školských zařízení a jejich zástupců, bylo v určeném období uvedeno do služební pohotovosti 290 příslušníků SNB jako záloha Společného operačního štábu ČSSR.

Všechny úkoly uložené kádrové správě FMV byly splněny.

V průběhu vyhlášeného MBO prokázali příslušníci v působnosti kádrové správy FMV potřebný stupeň uvědomělosti, kázně a odpovědnosti ke všem přijímaným opatřením. V tomto směru se nevyskytly žádné negativní jevy.

Kladem byla i úzká součinnost s pracovníky sekretariátu operačního štábu FMV v celém období probíhajících opatření.

V zájmu zkvalitnění činnosti při plnění úkolů v rámci MBO doporučují zvážit uvedení příslušníků SNB v záloze Společného operačního štábu ČSSR do služební pohotovosti z hlediska délky trvání. Přitom posoudit zejména účelnost a hospodárnost tohoto opatření."

Tamtéž, č. l. 1570-1571.

Plk. JUDr. Jozef Tarčák hodnotil uplynulé MBO 5. 9. 1989 (čj. LS-0037/01-8-89):

"K zajištění předmětných událostí, na základě rozkazu MV ČSSR č. 9 ze dne 31. července 1989, byl vydán rozkaz náčelníka Letecké správy č. 44 ze dne 9. srpna 1989, který specifikoval přijatá opatření na vlastní konkrétní podmínky.

Realizace uvedených rozkazů byla projednána na mimořádném štábu náčelníka správy dne 9. srpna 1989. Zhodnocení a kontrola úkolů byla prováděna na poradách náčelníka správy a náčelníků organizačních celků, vždy v návaznosti na jednání operačního štábu FMV.

Vlastní opatření spočívala v:

- služební dosažitelnosti náčelníků organizačních celků,

- 50% služební dosažitelnosti příslušníků útvaru,

- v Praze dosažitelnosti smíšené posádky na vrtulník Mi-8/Mi-2   včetně technické obsluhy,

- v Bratislavě dosažitelnosti posádky na vrtulník Mi-2 včetně   technické obsluhy,

- posílení služby pohotovostního řidiče,

- dosažitelnosti šifrového orgánu,

- dosažitelnosti skupiny příslušníků určených do zálohy OŠ FMV,

- nad rámec opatření dosažitelnosti smíšené posádky na letounu TU-154/JAK-40 v Praze a JAK-40 v Bratislavě včetně technické obsluhy,

- trvalé kontrolní činnosti.

Všichni příslušníci útvaru byli poučeni o závažnosti situace, o maximální pozornosti k pohybu neznámých osob v blízkosti prostoru LS SNB, o předávání signálů a negativních jevů mimo útvar a v místě bydliště.

Z uvedeného vyplývá, že hlavní úkoly pro LS SNB lze shrnout na zajištění letecké přípravy a maximální ochranu objektů a používání letecké a zabezpečovací techniky.

V zájmu zpřísněného a bezchybného výkonu strážní služby byla uskutečněna pracovní porada s velitelem praporu HS ČSSR Dříň s cílem projednat přetrvávající závady a nedostatky výběru kádrového sestavu strážných a velitelů. Velitel objektu LS SNB prováděl při každém střídání vojenské stráže poučení velitele a zástupce k upřesnění konkrétních úkolů.

Lze konstatovat, že všechna přijatá opatření byla správná a neminula se účinkem. Bylo provedeno celkem 15 kontrolních akcí, při kterých byly většinou zjištěny nedostatky pouze nepodstatného významu a které byly řešeny kontrolním orgánem ihned na místě.

Závažným nedostatkem bylo zjištění dne 20. srpna 1989, že člen závodní stráže s. Brejcha nezabezpečil hlavní vchod do budovy LS SNB a sám spal. Z uvedeného případu byly vyvozeny závěry a případ byl oficiálně předán k dořešení příslušnému funkcionáři SPRSZ FMV.

Druhým nedostatkem bylo narušení režimu vstupu i slušného jednání s. Mikulovou po příletu pravidelné linky z Bratislavy dne 18. srpna 1989. O případu byl informován náměstek MV ČSSR soudruh plk. Otta Sedlák. V této souvislosti bylo odesláno upozornění s Fjačanovi ÚPV ČSSR.

Velmi pozitivně lze hodnotit činnost vojáků HS ČSSR, kteří prováděli ve sledovaném období příkladně strážní službu. V tomto poměrně krátkém časovém úseku zadrželi a předvedli čtyři osoby.

Závěrem lze uvést, že výkon stálých služeb operačního důstojníka, staršího referenta na vládním salonku a pohotovostního řidiče byl na požadované úrovni. Na dosaženém stavu se výrazně projevila jasná argumentace úkolů, zvýšená informovanost o bezpečnostní situaci i po stranické linii a projednání konkrétních opatření se spolupracujícími útvary."

Tamtéž, č. l. 1625-1627.

Gemjr. JUDr. Josef Šabata, náčelník správy vojsk MV, datoval vyhodnocení MBO v rámci své správy posledním dnem srpna 1989 (čj. V-009170/28):

"...V souladu s RMV ČSSR č. 009/1989, rozhodnutím ministra vnitra ČSSR č. j. OV-0097/S-89 a jednotlivými dílčími zasedáními operačního štábu FMV byly u správy vojsk MV a jí podřízených útvarů vydány rozkazy konkretizující uvedená rozhodnutí do podmínek vojsk MV a odboru zvláštního určení.

Síly a prostředky vyčleněné správou vojsk MV a jí podřízenými útvary k zabezpečení klidu a veřejného pořádku a ke splnění stanovených úkolů MBO byly po celou dobu trvání opatření ve 100% pohotovosti na určených základnách. K přímému nasazení vyčleněných sil a prostředků kromě dvou zásahových skupin odboru zvláštního určení nedošlo (vyhodnocení přímého nasazení - viz čj. OZU 0023/1989).

Kladně lze hodnotit zájem velitelů i vojáků o kvalitní plnění uložených úkolů včetně připravenosti techniky a materiálu. U vyčleněných sil a prostředků po celou dobu opatření probíhal výcvik se zaměřením na plnění konkrétních bezpečnostních úkolů. Političtí pracovníci průběžně objasňovali příčiny vzniklé situace.

Kromě vyčlenění stanovených sil byla připravena varianta přesunutí jednoho výcvikového praporu náhradní služby 5. výcvikového pluku vojsk MV po dobu trvání opatření do prostoru [?] a v případě nutnosti jeho využití k zásahu.

Úkoly v období provádění příprav na MBO i v období realizace byly správou vojsk MV a jí podřízenými útvary splněny."

Tamtéž, č. l. 1677-1678.

Téhož dne postoupil do Prahy závěrečné hodnocení MBO z provenience sekretariátu OŠ SSR i náměstek MVŽP SSR genmjr. JUDr. Ján Krajči (čj. VB-00141-54/02-89):

"Dôsledné plnenie úloh a zabezpečenie pokoja a verejného poriadku počas 21. výročia internacionálnej pomoci štátov Varšavskej zmluvy Českoskovenskej socialistickej republike, vyplývajúcich z rozkazu MV ČSSR č. 9/1989, ktorým vyhlásil 3. stupeň mimoriadnych bezpečnostných opatrení, bolo v podmienkach Ministerstva vnútra a životného prostredia SSR zabezpečené vydaním Rozkazu MVŽP SSR č. 3/1989.

S cieľom realizovať Republikový plán mimoriadnych bezpečnostných opatrení, riadiť a koordinovať činnosť ZNB v SSR bol aktivizovaný Operačný štáb SSR. Počas vyhlásených mimoriadnych bezpečnostných opatrení námestník ministra vnútra a životného prostredia SSR a náčelník Operačného štábu SSR genmjr. JUDr. Ján Krajči zvolal jeho zasadanie 3-krát. Na štvrtom zasadaní Operačného štábu SSR vykonal záverečné vyhodnotenie priebehu mimoriadnych bezpečnostných opatrení.

Na každom zasadaní Operačného štábu SSR bola podaná informácia zo zasadania Operačného štábu FMV a úlohy, ktoré z tohoto zasadania vyplynuli, boli premietnuté do záverov Operačného štábu SSR. Na všetkých zasadaniach Operačného štábu SSR bola vyhodnotená bezpečnostná situácia v SSR, členovia štábu dokladovali o situácii u ich útvarov a pripravenosti na plnenie úloh vyplývajúcich z mimoriadnych bezpečnostných opatrení a o plnení úloh, ktoré im boli uložené na zasadaniach štábu. Náčelník Operačného štábu SSR vo svojich záveroch prijal opatrenia na riešenie bezpečnostnej situácie, ktoré smerovali ku konkretizácii úloh plnených Zborom národnej bezpečnosti a súčinnostnými zložkami.

V rámci Zboru národnej bezpečnosti bol kladený dôraz na všestrannú pripravenosť príslušníkov ZNB, kvalitný a efektívny výkon služby a na rozhodný zákrok poriadkových síl v prípade vzniku hromadných protispoločenských vystúpení. Na dosiahnutie tohoto cieľa náčelník Operačného štábu SSR vyčlenil sily a prostriedky na posilnenie priameho výkonu služby z Pohotovostného útvaru VB pre SSR v prospech Správy ZNB hl. m. Bratislavy a Zs. kraja. Vytvoril zálohu Operačného štábu SSR z príslušníkov b. ú. MVŽP SSR, zabezpečil ju technickými prostriedkami a uložil úlohy na zabezpečenie pripravenosti tejto zálohy pre prípad nasadenia. Pre rýchlu a objektívnu rozhodovaciu činnosť vedenia ministerstva vydal pokyny na zabezpečenie plynulého toku informacií od útvarov ZNB v SSR a výkon služby na Operačnom stredisku MVŽP SSR posilnil zodpovedným funkcionárom. Do riadiacej skupiny na Mestskej správe VB Bratislava vyčlenil zástupcu náčelníka Hlavnej správy VB MVŽP SSR.

Na zabezpečenie úloh vyplývajúcich z mimoriadnych bezpečnostných opatrení pre súčinnostné zložky náčelník Operačného štábu SSR prijal rozhodnutia, ktoré smerovali k zabráneniu vzniku udalostí napomáhajúcich narušeniu verejného poriadku a na zabezpečenie úloh pre ochranu vlastných objektov súčinnostných zložiek.

V rámci súčinnosti náčelník Operačného štábu SSR rozhodol o potrebe vykonať opatrenia na Ministerstve spravodlivosti SSR k podmienečnému prepúšťaniu odsúdených z trestu odňatia slobody a opatrenia zabezpečujúce urýchlený nástup výkonu trestu odňatia slobody osôb právoplatne odsúdených, na Ministerstve zdravotníctva a sociálnych vecí SSR k urýchlenej izolácii psychopatov a inak psychicky narušených osôb, na Ministerstve kultúry SSR k zabezpečeniu zvonov proti možnému zneužitiu a obdobné opatrenia u Štábu Civilnej obrany SSR k zabezpečeniu sirén. Vykonanie týchto opatrení bolo v rámci súčinnosti s uvedenými inštitúciami zabezpečené.

Bezpečnostná situácia v SSR bola na zasadaniach Operačného štábu SSR hodnotená ako stabilizovaná. Vývoj štátobezpečnostnej situácie v SSR bol priaznivo ovplyvnený opatreniami vykonávanými StB voči vyčleneným objektom. Niektoré objekty boli väzobne realizované pre trestnú činnosť a s ďalšími boli vykonané preventívno-rozkladné pohovory, čo sa pozitívne prejavilo v ich postojoch k účasti na plánovaných provokačných akciách. Cieľ, ktorý sa sledoval týmito opatreniami, zabrániť im v účasti na pripravovaných akciách antisocialistických síl, bol dosiahnutý.

Taktiež opatrenia vykonávané Verejnou bezpečnosťou mali pozitívny vplyv na vývoj verejno bezpečnostnej situácie v SSR. Vývoj udalostí v národnom hospodárstve, ako aj v oblasti všeobecnej kriminality nevybočil z bežného rámca a bol v podstate na rovnakej úrovni ako počas celého obdobia roka 1989. Mierne sa zvýšil výskyt závadných písomností, nápisov a anonymných telefonátov, čo však v podstate neovplyvnilo vývoj bezpečnostnej situácie v SSR. Počas vyhlásených mimoriadnych bezpečnostných opatrení nedošlo v SSR k hromadnému narušeniu verejného poriadku, ktoré by si vyžiadalo zákrok poriadkovej jednotky. Ojedinelé prípady /2/ motivované snahou jednotlivcov /7 osôb/ položiť kvety na miesta, kde došlo k úmrtiu osôb v roku 1968, boli vyriešené v rámci bežného výkonu služby.

Úlohy vyplývajúce z vyhlásených mimoriadnych bezpečnostných opatrení, rozkazov ministrov a rozhodnutí náčelníka Operačného štábu SSR, boli dôsledne splnené. Pozitívne možno hodnotiť činnosť zástupcov súčinnostných zložiek zapojených do mimoriadnych bezpečnostných opatrení, a to ako z pohľadu pripravenosti ich útvarov na plnenie úloh, zabezpečenia informácií pre Operačný štáb SSR, tak i vo vzťahu k plneniu úloh, ktoré náčelník Operačného štábu SSR uložil na jednotlivých zasadaniach štábu vo svojich rozhodnutiach. Pri realizácii mimoriadnych bezpečnostnych opatrení sa nevyskytli také nedostatky, ktoré by nepriaznivo ovplyvnili plnenie stanovených úloh.

  Náčelník Sekretariátu Operačného štábu SSR
mjr. JUDr. Miroslav Gulíšek"

Tamtéž, č. l. 1619-1624.

4 Závěry tohoto jednání OŠ FMV byly distribuovány dálnopisem. Srovn. kopii dálnopisu přijatou pod čj. KS-0059-3/OV-89 KS SNB Ostrava, in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXIII., č. l. 3039-3041.


Copyright © 1999 Ministerstvo vnitra České republiky
| úvodní stránka |