ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY |
Securitas Imperii - sborník |
1989, 13. října, Praha. - Závěry z jednání operačního štábu FMV dne 12. října 1989.
Sekretariát operačního štábu FMV
V Praze dne 13. října 1989
P Ř Í S N Ě T A J N É !
č. j.: OV-00129/S-89
Výtisk č.: 35
Počet listů: 5
Přílohy: 1/8a
S c h v a l u j i : [...]b
genpor. ing. Alojz LORENC, CSc.
1. náměstek ministra vnitra ČSSR
a náčelník operačního štábu FMV
Jednání operačního štábu FMV řídil jeho náčelník, I. náměstek ministra vnitra ČSSR genpor. ing. Alojz LORENC, CSc.
Zasedání operačního štábu FMV se kromě jeho členů zúčastnili náměstek ministra vnitra ČSSR plk. Otto SEDLÁK a náčelníci KS SNB.1
Program jednání:
1. Informace o bezpečnostní situaci na území ČSSR a její doplnění přítomnými funkcionáři;
2. Návrhy ke zvýšení účinnosti opatření přijímaných operačním štábem FMV k omezování nepřátelské činnosti vnitřního a vnějšího protivníka;
3. Úkoly k zajištění klidu a veřejného pořádku v období mimořádných bezpečnostních opatření;
4. Různé.
K 1. bodu jednání:
Informaci o bezpečnostní situaci přednesl mjr. JUDr. Václav NOVOTNÝ. O další údaje ji doplnili náčelníci /nebo jejich zástupci/ v pořadí:
II. S SNB, I. S SNB, III. S SNB, IV. S SNB, XII. S SNB, HS PS OSH, inspekce MV ČSSR, S SNB hl. m. Prahy a Sčk., S SNB hl. m. Bratislavy a Zsk., KS SNB a HS VB ČSR.
Závěr k 1. bodu jednání:
1. náměstek ministra vnitra ČSSR a náčelník OŠ FMV genpor. ing. Alojz LORENC, CSc. na podkladě přednesené informace o bezpečnostní situaci a jejího doplnění konstatoval:
Vnitřní protivník, vědom si neúspěchu svého vystoupení v srpnu tohoto roku, pod tlakem zahraničních ideodiverzních center usiluje o zdokonalení svých organizačních struktur a společný koordinovaný postup při nepřátelské činnosti. Přes dosavadní nejednotnost v názorech na organizaci protispolečenských akcí lze očekávat jeho snahu vyvolat nepokoje, zejména v hl. m. Praze a Brně.
Podrobnosti k bezpečnostní situaci na území ČSSR jsou uvedeny v příloze závěrů z jednání OŠ FMV.
K 2. a 3. bodu jednání:
1. náměstek ministra vnitra ČSSR a náčelník OŠ FMV genpor. ing. Alojz LORENC, CSc. uložil následující okruhy úkolů:
1/ Vyhodnotit úroveň dokumentace trestné činnosti vytypovaných nejaktivnějších nepřátelských osob. Vyhodnocení předložit náčelníkovi OŠ FMV ve dvou termínech /23. října a 15. listopadu 1989/ podle naléhavosti a stupně nebezpečnosti jejich podvratné činnosti.
Odpovídají: | náčelník II. S SNB - plk. RSDr. Karel VYKYPĚL |
náčelník SV StB - pplk. JUDr. Ondrej TOMKO | |
náčelníci KS SNB |
2/ Vyhodnotit stav rozpracování úkolů, uložených na celostátní poradě po linii StB konané dne 20. 7. 1989. Vyhodnocení předložit náčelníkovi OŠ FMV do 15. 11. 1989.
Odpovídají: | náčelník II. S SNB - plk. RSDr. Karel VYKYPĚL |
náčelníci KS SNB |
3/ Zajistit všestrannou přípravu a plnění úkolů k zabezpečení ochrany veřejného pořádku a zmaření pokusů o protispolečenské vystoupení.2 K tomu v rámci republik zabezpečit zejména:
- všestrannou připravenost pořádkových sil a technických prostředků pro předpokládané zásahy včetně jejich materiálně technického zabezpečení;
- přípravu variant nasazení pořádkových sil, řízení a velení pořádkovým jednotkám, součinnostním silám a zálohám;
- připravenost požární techniky s obsluhou u útvarů požární ochrany k nasazení proti narušitelům veřejného pořádku.
Odpovídají: | I. náměstek MVŽP ČSR - genmjr. RSDr. Karel NOVÁK |
náměstek MVŽP SSR - genmjr. JUDr. Ján KRAJČI |
4/ Zabezpečit plnění nezbytných úkolů ke zvýšené ochraně objektů národního hospodářství před mimořádnými událostmi; k tomu zejména:
- aktivně vyhledávat signály k příčinám vzniku mimořádných událostí v národním hospodářství a ekologickým katastrofám; přijímat opatření k důslednému odstraňování zjištěných nedostatků;3
- případy mimořádných událostí neodkládat bez jednoznačného prokázání[,] zda nedošlo k úmyslnému zavinění.
Odpovídají: | členové OŠ FMV |
náčelníci KS SNB |
5/ Zajistit plynulý informační tok; kromě předávání informací stanovených resortními předpisy se zaměřit na:
- ohlasy občanů z různých prostředí na jednání a opatření stranických a státních orgánů včetně 15. zasedání ÚV KSČ;
- rušivé jevy v národním hospodářství a jejich vliv na nálady veřejnosti;
- pokusy o pronikání vnitřního protivníka do dělnického prostředí, na vysoké školy, do kulturní fronty.
K zajištění sledovaného cíle 1. náměstek ministra vnitra ČSSR a náčelník OŠ FMV genpor. ing. Alojz LORENC, CSc. uložil tyto další ukoly:
- mařit schůzky pravicových živlů a znemožnit jim organizování nepřátelské činnosti a koordinaci postupu;
- v zárodku rozkládat nebo likvidovat pokusy o narušení klidu a veřejného pořádku;
- znemožnit příjezd nepřátelských osob /včetně cizinců/ do Prahy a zabránit jejich účasti na provokacích. K tomu zejména zaměřit výkon služby na OPK, organizovat preventivně bezpečnostní akce v silniční dopravě, velet hlídky do vlaků apod.;
- přijmout příslušná opatření proti nepřátelské činnosti účastníků tzv. ekologických brigád;
- dokumentovat nepřátelskou činnost cizích státních příslušníků v příhraničních oblastech a důkazní materiál předávat k dalšímu opatření, které bude uskutečněno prostřednictvím FMZV;
- zmařit záměr tzv. OBRODY distribuovat nepřátelský dopis do organizací KSČ.
Odpovídají: | členové OŠ FMV |
náčelníci KS SNB |
V závěru jednání 1. náměstek ministra vnitra ČSSR a náčelník OŠ FMV genpor. ing. Alojz LORENC, CSc. uložil rozpracovat stanovené úkoly v plánech činnosti útvarů a zdůraznil, že důslednou realizací těchto úkolů je nezbytné dát protivníkovi najevo, že mu nebude uvolněn prostor pro jeho nepřátelské akce.
K 4. bodu jednání:
Termín příštího zasedání OŠ FMV, které se uskuteční bez přítomnosti náčelníků KS SNB, bude oznámen sekretariátem OŠ FMV dodatečně.
[...]c
A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XIX., obálka 1, č. l. 69-73 (také sv. XXI., č. l. 2265-2269). - Kopie strojopisu.
a K dokumentu existuje příloha (viz A. Lorenc, 8 T/91, sv. XV., obálka 1, č. l. 61-68) "Informace o bezpečnostní situaci v ČSSR v období před výročím 28. října (pro operační štáb FMV dne 12. 10. 1989)", kterou pro velkou podobnost s "Informací o bezpečnostní situaci v ČSSR" (Dokument 75) neuvádíme. O jednotlivých rozdílech mezi těmito dokumenty viz pozn. 1 Dok. 75.
b Vlastnoruční podpis "gen. Lorenc" (viz Dok. 3).
c Rozdělovník jako u Dok. 58: navíc je uveden "náměstek ministra vnitra a ŽP SSR s. KRAJČI", "náčelník XII. S SNB" a "náčelník správy SNB hl. m. Bratislavy a Zsk.", chybí "pro spis"; výtisk č. 7 (náčelník VOS FMV) je škrtnut a vpravo je k němu připsáno "vrácen dne 28. 10. a zničen mjr. Böhm"; v originálu je pod rozdělovníkem ještě přípis, na naší kopii je pouze jeho horní část. Prezenční listiny jako u Dok. 48 (všechny tři). V první je ve sloupci "Poznámka" u MVŽP ČSR a VI. správy SNB nečitelný přípis, u MVŽP SSR rukou připsáno "s. ŠAŠINKA", u III. správy SNB "Pejša", u XII. správy SNB "Budmáry Fr." (?) a u správy spojení SNB "pplk. ČASTORÁL". Podpis chybí u 13. oddělení ÚV KSČ. V prezenční listině KS SNB je ve sloupci "Poznámka" rukou připsáno u KS SNB Ostrava "pplk. JUDr. HAVLÍK" (?) a u KS SNB Banská Bystrica "KORBEL". U prezenční listiny sekretariátu OŠ FMV jsou všechna jména stejným rukopisem, oproti Dok. 48 je u AIO VOS FMV pouze jedno jméno, a to "Králka". Srovn. níže.
1 Podle zachované prezenční listiny se zasedání operačního štábu FMV dne 12. října 1989 zúčastnili Novák (MVŽP ČSR), Šašinka (MVŽP SSR), Novotný (VOS FMV), Pilský (IMV ČSSR), ? (KS FMV), Kavalíř (SPRSZ FMV), Kainar (I. správa SNB), Chovanec (II. správa SNB), Pejša (III. správa SNB), Mencl (IV. správa SNB), Kilián (V. správa SNB), Vodička (VI. správa SNB), Budaváry (XII. správa SNB), Klučinec (XIII. správa SNB), Tomko (SV StB), Vostárek (FS VB), Častorál (správa spojení SNB), Tarčák (LS SNB), ? (HS PS OSH), ? (SV MV), Bytčánek (S SNB hl. m. Prahy a Sčk.), Horák (S SNB hl. m. SSR Bratislavy a Zsk.), Tříska (KS SNB České Budějovice), Šarman (KS SNB Plzeň), Říha (KS SNB Ústí nad Labem), Hakl (KS SNB Hradec Králové), Naglík (KS SNB Ostrava), Šobáň ? (KS SNB Brno), Korbel (KS SNB Banská Bystrica), Katana (KS SNB Košice), Rozhoň, Böhm, Michna, Kuklík (ÚOS VOS FMV), Králka (AIO VOS FMV). Kopie strojopisu in: A. Lorenc a spol., T 8/91, sv. XXI., č. l. 2285.
2 V rámci této "přípravy" byly náčelníkem MS VB pplk. JUDr. Michalem Danišovičem dne 16. října 1989 vyhlášeny bezpečnostní akce "RAZIE" a "VĚCI" (čj. VB-0012-6/OK-10-89, přípis pravděpodobně podepsal Danišovičův zástupce):
"V souladu s NMV ČSSR č. 9/82 v y h l a š u j i na teritoriu hl. m. Prahy následující celoměstské akce:
1) BA 'RAZIE', varianta a), b)
2) BA 'VĚCI', varianta II
Cílem akcí je zvýšit ofenzivnost v odhalování pachatelů trestné činnosti, realizovat KZO a pozitivně ovlivnit veřejnobezpečnostní situaci na území hlavního města Prahy.
K zabezpečení bezpečnostních akcí 'RAZIE' a 'VĚCI'
u k l á d á m
a) náčelníkům O VB OS SNB Praha 1 - 10 zajistit odpovědnou přípravu a průběh bezpečnostních akcí;
b) náčelníkům OOK a OPS MS VB v rámci metodické a kontrolní činnosti prověřit úroveň přípravy a průběhu bezpečnostních akcí na jednotlivých OS SNB;
c) náčelníku OOK MS VB Praha zajistit ve dnech konání BA k provádění lustrací nepřetržitý provoz na OTE MS VB, na SAPO do 23.00 hod. a poznatkové evidence OOK MS VB do 23.00 hod.;
d) vyhodnocení výsledků dosažených v BA provést dle následujících kriterií:
BA 'RAZIE', varianta a), b)
BA 'VĚCI', varianta II
Dokument byl ÚDV postoupen A MV ČR Kanice v rámci složky čj. VB-0070/01-89 - MBO "ŘÍJEN 1989" pod čj. ASU-00829/AK-97.
3 Dne 18. října 1989 nařídil náčelník MS VB pplk. JUDr. Michal Danišovič podřízeným složkám provedení preventivně bezpečnostních akcí "OCHRANA" a "REŽIM" (čj. VB-00342/HK-1-89, přípis pravděpodobně podepsal Danišovičův zástupce):
"V rámci bezpečnostního opatření k zamezení protispolečenské činnosti nelegálních skupin v souvislosti s výročím vzniku Československa vydávám pokyn k provedení preventivně bezpečnostních akcí 'OCHRANA' a 'REŽIM'.
Akce proveďte v důležitých objektech národního hospodářství ve dnech 20. - 23. října 1989. Při typování objektů a provedení vlastních preventivně bezpečnostních akcí postupujte v souladu s typovými projekty uvedenými v přílohách č. 1 a č. 3 R N S SNB č. 5/1980.
Přehledy o výsledcích preventivně bezpečnostních akcí, zpracovaných ve smyslu kritérií uvedených příloh, zašlete na odboru HK MS VB do 12.00 hod. dne 27. 10. 1989."
Tamtéž.
Jako přílohu k denní svodce zaslal náčelník odboru hospodářské kriminality MS VB mjr. Ondrej Dojcsan (podepsán vz. mjr. Novák) "Vyhodnocení preventivně bezpečnostních akcí 'OCHRANA' a 'REŽIM' provedených na základě pokynu náčelníka MS VB Praha ve dnech 20. - 24. 10. 1989 ve vybraných objektech národního hospodářství na území hl. m. Prahy" (příloha k čj. VB-00342/HK-1-89):
"1. Na základě výše uvedeného pokynu bylo ve dnech 20. - 24. 10. 1989 ve smyslu typového projektu dle příl. č. 1 a 3 R N SNB č. 5/80 [provedeno] preventivně bezpečnostní opatření:
2. Při provedených opatřeních nebyly zjištěny závady:
3. Závady byly zjištěny v rámci akce:
ad a) OCHRANA:
- s. p. Restaurace a jídelny Praha 3 - neodpovídající zajištění objektu podnikového ředitelství, spočívající v ostraze pouze v pracovní době, klíče od vstupních dveří vlastní všichni zaměstnanci podniku, přičemž na neobsazené vrátnici jsou i po pracovní době uloženy klíče od kanceláří.
- Fakultní Thomayerova nemocnice Praha 4, Vídeňská ul. - porušené oplocení objektu v místě výstavby nového pavilonu IKEM.
- s. p. CEVA, závod Radotínské cementárny a vápenky se sídlem Praha 5, Radotín - zjištěno, že chybí kniha evidence skladování a výdeje trhaviny GELAMON, dále v objektu zjištěno celkem 22 protipožárních závad včetně nepojízdného požárního vozu.
- s. p. TECHNOMETRA Praha 5 - nepředpisové skladování hořlavin, závady v uložení zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek, neumožňující jejich okamžité použití v případě potřeby.
- s. p. IPS, závod 14, Praha 5 - neprováděné záznamy o školení protipožární ochrany.
- PAL Praha 9, Horní Počernice - po pracovní době není prováděno uzamykání objektů jednotlivých provozních budov uvnitř objektu.
- Propan-butan Praha 9, Satalice - zjištěny závady v nedostatečném oplocení objektu.
- k. ú. o. TESLA - Elstroj Praha 10, Sámova 8
- nejsou prováděny pravidelné požární prohlídky v souladu s vyhl. MV ČSR 37/86 a není vedena požární kniha podle této vyhl.
- nejsou vytypována požárně nebezpečná místa v objektu
- není veden doklad o prováděném školení PO.
ad b) REŽIM:
- VD INKLEMO Praha 3, Na Jarově 2 - není prováděno bezpečné zajištění kopírovacího stroje uzamykáním přívodní šňůry.
- s. p. RaJ Praha 3, Kalininova 55 - kopírovací stroj nevhodně umístěn vedle vrátnice, kde jsou bez dozoru po pracovní době uloženy klíče od místnosti, ve které je tento stroj uložen. Vlastní stroj mimo uzamčené místnosti není nijak zajištěn proti zneužití.
- s. p. CEVA, závod Radotínské cementárny a vápenky Praha 5, Radotín - není dostatečně zajištěna rozmnožovací technika proti zneužití.
4. Celkový počet zjištěných závad:
a) OCHRANA: 35 zjištených závad, z toto
b) REŽIM: 3 závady v zajištění rozmnožovací techniky
5. Počty zúčastněných příslušníků a pracovníků kontrolních orgánů a prověřovaných organizací:
a) OCHRANA: 58 příslušníků SNB
b) REŽIM: 63 příslušníků SNB
128 pracovníků podniků a závodů
6. Zjištěné nedostatky byly projednávány na místě a formou zápisů byla přijímána opatření k jejich odstranění. Ve dvou případech byla zaslána upozornění ředitelům organizací ve smyslu § 44 zák. č. 40/74 Sb. o SNB. V případě s. p. CEVA Praha 5, Radotín byly zjištěné nedostatky osobně projednány N OS SNB Praha 5 s vedoucím tajemníkem OV KSČ k zajištění jejich odstranění.
7. Zjištěn nebyl žádný trestný čin, přečin ani přestupek jak v rámci akce OCHRANA, tak i REŽIM.
8. Po zhodnocení celkového průběhu akce lze konstatovat, že preventivně bezpečnostní akce 'OCHRANA' a 'REŽIM' splnily účel. Odstranění zjištěných závad přispěje jak k zajištění majetku v socialistickém vlastnictví, a tím zvýší jeho ochranu, tak přispěje k zabránění vzniku mimořádných událostí, zejména na úseku protipožární ochrany. Počty kontrol, kterými nebyly zjištěny závady, zejména na úseku akce 'REŽIM', svědčí o pozornosti, která je ze strany organizací již dnes této problematice věnována."
Tamtéž.