NECENZUROVANÉ NOVINY
Občasník pro kontrolu moci zdola a shora
Číslo 1/1997
Naše zásada:
MINIMUM SLOV, MAXIMUM INFORMACÍ a MYŠLENEK...
Odkaz dublerského agenta Amese ukazuje nové cesty CIA?
Americká tajná služba CIA se dosud nevzpamatovala z aféry kolem špióna Aldriche Amese, která patří k největším špionážním skandálům v USA, a hodlá z ní pro svou budoucí činnost vyvodit rozsáhlé důsledky. Ředitel CIA John Deutch předložil komisi amerického Kongresu zprávu s bilancí škod, které americké tajné službě způsobila Amesova činnost. Aféru označil Deutch za jeden z mezníků v existenci CIA a přiznal, že tajná služba bude muset vynaložit léta, aby zlikvidovala zničující následky skandálu. Ames, dlouholetý důstojník kontrašpionáže CIA, pracoval současně pro KGB, sovětskou tajnou službu, a vysílal do Sovětského svazu dvojité agenty, kteří dodávali do USA falešné informace. Tyto informace byly pak předávány i vládním činitelům včetně prezidentů Reagana a Bushe. Na jejich základě USA možná vynaložily miliony dolarů na obranné zařízení a na to, aby svou výzbroj přizpůsobily imaginárním změnám v sovětských zbrojních systémech. Tím se pokusilo sovětské KGB působit jako ekonomicky vyčerpávající protiváha efektivnějším americkým technologiím. Dokazovalo tak svoji duchovní převahu postavenou na komunistické strategii a taktice.
Celkem dvanáct pracovníků CIA - nikoli však její ředitelé - přitom vědělo, že poskytované informace neodpovídají skutečnosti, příjemcům však o tom neřekli. Nejspíše pracovali i za jiné peníze, než od své vlasti. "To je základní a neomluvitelné selhání zpravodajské praxe," řekl Deutch. "Jednou z našich hlavních priorit musí proto nyní být snaha o obnovení důvěry ve spolehlivost naší zpravodajské sítě," dodal. CIA proto poprvé ve své historii umožní politikům USA přístup do svých složek, aby se tito politici mohli ujistit, že jim poskytuje informace, jimž mohou věřit. Podle Deutche se také zpřísní a zkvalitní nábor a výcvik agentů. I když zpráva o škodách způsobených Amesovou aférou hodnotí situaci v CIA v osmdesátých letech velmi kriticky, doporučuje, aby tři bývalí ředitelé agentury - William Webster, který po odhalení celé aféry rezignoval, Robert Gates a James Woolsey - nebyli stíháni. K sankcím proti nim není důvod, protože není dokázáno, že by věděli o tom, že materiál je dodáván sovětskými agenty, soudí zpráva. Senátor Arlen Specter po Deutcheově slyšení nicméně uvedl, že škody z Amesova případu jsou mnohem rozsáhlejší, než se původně předpokládalo. Ames byl v dubnu 1994 odsouzen k doživotnímu trestu poté, co přiznal, že osm let prodával tajné informace sovětské KGB. Podle hodnocení CIA vedla jeho činnost k popravě deseti západních agentů v různých částech světa a zkompromitovala desítky tajných operací.
Na blízký východ od západu?
Přestože doba studené války dávno minula, má americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) stále po celé zemi plné ruce práce s četnými případy zahraniční špionáže. "Na 200 případů špionáže je reálný odhad," přiznával šéf washingtonské sekce FBI Raymond A. Mislock a upozornil, že vzestup domácího terorismu, jako byl například výbuch velké nálože v budově federálních úřadů v Oklahoma City v roce 1995, donutil FBI rozšířit protiteroristické oddělení. To ovšem současně představuje i nárůst zpravodajské byrokracie. Kdo však vstupuje do jejích řad, když Amisova aféra potvrzuje její zkorumpovatelnost, stejně jako zkorumpovatelnost agentů amerických zpravodajských služeb? Zdá se, že je zcela namístě, že největší problém stále představují ruští agenti. "Rusové jsou stále tady," řekl Mislock, který byl hlavním vyšetřovatelem v loňském případu proruské špionáže, za niž byl i zatčeni bývalý šéf zahraniční pobočky Ústřední zpravodajské služby (CIA) Harold James Nicholson a bývalý zaměstnanec FBI Earl Edwin Pitts. "Není náhoda, že washingtonská sídla zahraniční výzvědné služby Ruské federace, která nahradila mýty opředenou sovětskou KGB, a ruské vojenské rozvědky GRU jsou největší na světě. A nejde jenom o Rusy, ohrožují nás i agenti jiných zemí," řekl Mislock. Mezi zeměmi podnikajícími špionážní akce na území USA je na předním místě i spojenecká Francie, kde síť KGB má již tradičně proruské sympatie, vedené především přes kontakty levicových intelektuálů. Mislockovi zaměstnanci se zabývají nejen kontrašpionáží a kontraterorismem ve Washingtonu a severní Virginii. Řeší rovněž případy teroristických útoků proti Američanům na Blízkém východě, v Africe a Evropě.Ještě před rokem stačila FBI jedna úřadovna pro antiteroristickou sekci. Nyní je rozdělena na úřad pro domácí a mezinárodní terorismus. Pracují tam vědečtí pracovníci a specialisté z CIA nebo ze Zpravodajské služby ministerstva obrany. Obrana zájmů je především vedena k loajálním šejkům, kterým se za jejich naftu dostává výhod a pohodlí západní civilizace.
Je potřeba proto šejky ochránit před působením zhoubného islámského fundamentalismu. Agenti USA byli vysláni do Saúdské Arábie. Za záminku jim posloužila pomoc tamním úřadům při vyšetřování loňského útoku na základnu v Zahránu, při němž zemřelo devatenáct Američanů. Zda všichni tito agenti bojují za zájmy USA a nikoliv dublersky za zájmy KGB, ukáže teprve budoucnost. Saúdové však americké agenty nenechali zapojit se do vyšetřování (mají o nich své informace, nebo skrytě sympatizují již se „zlými “fundamentalisty?) a FBI je nakonec odvolala.Ředitel FBI Louis Freeh a ministryně spravedlnosti Janet Renová veřejně Saúdskou Arábii kritizovali za to, že nedokázala Spojeným státům dodat požadované informace asi od tří desítek osob zatčených v souvislosti s atentátem. Saúdské úřady pouze sdělily, že zatčení spolupracovali sÍránem. Na otázku, zda kritika pohnula Saúďany k lepší spolupráci, řekl tajemník ředitele FBI Thomas J. Pickard, že vlády potřebují k tomu, aby začaly reagovat, delší dobu. Heslo agentů všech zemí: „I po ztroskotání světa, naděje neporušena!“
podpis
* * * * *
Zpět na
OBSAH 1/1997
Zpět na stránku
NECENZUROVANÝCH NOVIN
nebo
HLAVNÍ STRÁNKU
HTML design
Connected by