Laserové odposlechové zařízení

Laserové odposlechové zařízení se řadí do optoelektronických odposlechových zařízení


V následujícím oddílu je ukázáno, že vedle štěnicových instalací  existují také elegantnější cesty, jak odposlouchávat místnost. K odposlech na dálku je určen laserový vysílač, jehož laserový paprsek je zaměřen  na okno ,,horkého prostoru " a tento, okenním sklem odražený paprsek je zachycen laserovým přijímačem. Zvukové vlny vyvolané hovorem  uvnitř místnosti rozechvějí okenní tabule ke slabé vibraci. Laserový paprsek dopadající na tabuli skla je těmito vibracemi modulován  a po zachycení v přijímači je opět demodulován do srozumitelné řeči. Normálně je tato technika nasazena jen High-Tech - odposlechovými experty.

Odposlechová laserová technika může být smontována také s heliovým - neonovým paprskem, nebo polovodičovým laserem a levným laserovým přijímačem. Systém může být pro náročné uživatele doplněn puškohledem pro monitorování a nahrávání pohybujících se objektů.

Komunikace pomocí modulovaných světelných paprsků není žádná zvláštˇ nová myšlenka. Právě v 80. letech 19. století experimentoval Graham Bell s pokusným přístrojem s popisem ,,fotofonu". Tento přístroj se hodil k modulaci slunečního paprsku. K tomu má přístroj druh hubice s ozrcadlenou membránou. Při rozhovoru byl na membráně řízený sluneční paprsek vychýlen v rytmu řečové frekvence. Na místě příjmu reflektovaného paprsku může být udělán hlas pomocí solárního článku a citlivého sluchátka opět slyšitelným. Komerčnímu využití tohoto komunikačního způsobu bylo však zabráněno vzhledem k pohybu slunce a mračen.

Na základním principu Grahama Bella se i v moderní době nic nezměnilo. Úkol slunečního paprsku přebírá teď laserův paprsek s koherentním světlem. Při příjmu na okenní tabuli reflektujícího laserova paprsku mohou cizí světelné zdroje, jako např. neonové lampy, rtuťové plynové lampy, sodíkové plynové lampy, fototranzistor přeladit. Dále mohou proudění vzduchu ve větrných dnech vést k překrytí šumů, které se poslouchají, asi tak, jako když se fouká do mikrofonu. Nezávisle na těchto možných rušivých vlivech se mohou laserové odposlechové systémy používat na vzdálenost několika set metrů.

Profesionální laserové odposlechové přístroje obsahují infračervené laserové zdroje. Infračervené světlo nemůže být vnímáno lidským okem. Aby se docílilo také na velké vzdálenosti ještě dobrých odposlechových výsledků, pracuje se až s 35 mW zářivým zdrojem. Kdo se náhodně podívá při tomto zářivém zdroji z odposlechového okna do paprsku, může si odnést těžké poškození zraku. Laserové světlo, ať viditelné nebo neviditelné, se značně odlišuje od normálního světla.

Světlo žárovky nebo zářivky obsahuje široké spektrum různých vlnových délek , přičemž vyzařování se koná spontánně a náhodně ve všech možných směrech. U laserového zdroje jde záření jen jedním směrem a obsahuje jen jedinou vlnovou délku.Toto dává paprsku ostré svazkování a typickou barvu. Když se setkají dva laserové paprsky stejné vlnové délky, mohou buď zhasnout nebo zesílit. Tento vypínací nebo zesilovací efekt může být vyhodnocen při pohybu reflektujícího povrchu prostřednictvím interferometru.

Na polopropustném zrcadle (tzv. Beam- Splitter), je přeladěna část nastupujícího paprsku. V přijímači může být paprsek srovnán ze zdroje cílovým reflektorem přicházejícího paprsku fázově, popř. výchylkově. Hlavní problémy u tohoto interferenčního odposlechového postupu záleží na skutečnosti, že přes paprskovou štěpinu může být řízena na cíl jen část laserové energie. Toto vede k omezení dosahu. Dále reaguje interferometr nejen na okenní vibrace, ale i na vibrace zdroje laserového záření a samotného interferometru. Proto se u profesionálních přístrojů dává přednost přímé reflexi podle Graham Bellova fotofonního principu.

Zdroj laserova paprsku. Nezávisle na funkčním principu je nutný v každém případě zdroj laserova paprsku. Kvůli jednoduchosti se používá v této aplikaci heliovo-neonový laser typu ETS 4200 firmy Heathkit (při našem vývoji požíváme jiný). Podobné lasery mohou být cenově výhodně obstarány u firmy ELV. Výchozí výkon obsahuje asi 0,9 mW. Ve vzdálenosti 70 m promítá laser světelnou skvrnu 35 mm průměru na cílový objekt.

Také při nepatrném paprskovém výkonu 0,9 mW by se neměl paprsek dostat do oka. Toto platí také pro provozování reflektujícího paprsku prostřednictvím zaměřovače, nebo dalekohledu. Jen když paprsek nastoupí na reflektující plochu, např.bílý list papíru, může být provozován bez nebezpečí.

Bližší informace o průběhu vývoje laserového odposlechu budeme pravděpodobně zveřejňovat na této www stránce. Podrobné informace však zveřejňovat nebudeme. Cena tohoto odposlechu vzhledem k složitosti a době vývoje nejde odhadnout. Vývoj bude dokončen asi začátkem roku 2000 (pozn."pokud se zadaří")