Když peníze nestačí, musejí se natisknout

Snad každý sní o tom, že by si tiskl své vlastní peníze. Paul Glover (48) z Ithaky (stát New York) ale tento sen uskutečnil —a to zcela legálně. Jeho pestré bankovky už přijímá přes 1300 osob a firem — obchodníci s automobily, tesaři, elektrikáři, maséři, restaurace i kuželny. A ve spořitelně, jakési alternativní Federal Credit Union, se dají s penězi »hours« dokonce splácet hypotéky a úvěry, napsal Jens Wiegmann v německém listu Die Welt.

Když ležel před čtyřmi lety nemocen v posteli, dospěl grafik Glover k závěru: »Chceme-li mít v naší obci dostatek peněz, musíme si je sami natisknout!« Svou měnu nazval »hours« (hodiny), aby odrážela »skutečnou hodnotu práce«. Jedna »hour« odpovídá deseti dolarům, průměrné hodinové mzdě v městě Ithaca (30 tisíc obyvatel). Existují ovšem také »čtvrthodinové, půlhodinové a třičtvrtěhodinové« bankovky. Díky speciálnímu papíru a inkoustu, vyvinutému v Ithace, se dají »hours« obtížněji falšovat než dolarové bankovky, říká Glover.

 

Gloverův peněžní systém přináší velkou výhodu podnikům nebo osobám, které nabízejí služby, v tom, že hodina práce zaručuje minimální mzdu deset dolarů. Skutečný přínos »hours« pro obec tkví ovšem v tom, že tato měna může být utracena pouze v Ithace — a tak podporuje a oživuje místní hospodářství. Aby se nedostali do rozporu se zákonem, musejí Glover a jeho stoupenci podle daňových úřadů a centrální banky USA dbát pouze na dvě věci: jejich bankovky se nesmějí příliš podobat americkým dolarům a příjmy v »hours« musejí být normálně zdaněny. Dnes už funguje v Ithace »Hours-banka«, která na celý systém dohlíží. Místní politici Gloverovu ideu podporují: při posledních volbách starosty města akceptovali všichni tři kandidáti příspěvky na předvolební kampaň v nové měně.

 

Glover není ve Spojených státech jediným, kdo na takovou myšlenku přišel. Před sedmi lety vynalezl obchodník s lahůdkami Frank Tortoriello » Deli dolar«, protože mu žádná banka nechtěla poskytnout úvěr. Své bankovky prodával Tortoriello po devíti dolarech za kus, a to se zárukou, že za ně po roce vyplatí deset dolarů. Většina zákazníků už ale své deli dolary utratila za sendviče a jiné delikatesy.

 

V současné době existuje v USA zhruba 250 místních měn, které velmi často uvádějí do oběhu místní obchodní komory. Také Gloverových »hours« přichází do oběhu stále více. Každý, kdo prohlásí, že je ochoten tuto měnu akceptovat, dostane dvě hours, a každých osm měsíců pak za odměnu další »dvě hodiny«. Glover plánuje zřízení městského centra, v němž by mohl každý, kdo »hours« přijímá, prezentovat své služby nebo zboží. Centrum by neslo jméno Hour Town.

(ČTK/Die Welt)

Hospodářské noviny

5. dubna 1996