PO DESETI LETECH PRVNÍ POLICEJNÍ ÚSPĚCH…
(možná pouze proti nepohodlným konkurentům)
„Nedotknutelní“ bossové z Luhanské brigády zatčeni

V poslední době se často mluví o různých mafiích, které po roce 1989 začaly působit na území České republiky. Stejně tak mezi lidmi převládá názor, že podobné zločinecké organizace může jen těžko někdo zlikvidovat. Policie potvrzuje, že podobné skupiny jsou často lépe vybaveny než bezpečnostní složky. Přesto nyní potvrdila, že s takovými organizacemi je možno úspěšně bojovat. Speciální policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu při rozsáhlé akci v prosinci 2000 zadržel celé vedení jedné z nejnebezpečnějších mafiánských skupin.

Takto skončila činnost jedné z nejnebezpečnějších zločineckých organizací, které působí na území České republiky. Přesněji řečeno organizace známá jako Luhanská brigáda přišla o své vedení. (Nejedná se bohužel o ruskou organisaci, ale o ukrajinskou, vzhledem k těm ruským pravděpodobně konkurenční – pozn. NN). Na první pohled zásah jako každý druhý byl ve skutečnosti vrcholem téměř pětiletého vyšetřování. Luhaňskou brigádu její šéfové řídili z brněnského Boby centra (poz. NN: Bývalý majitel Lubomír Hrstka, viz seznam budovatelů mafiánského kapitalismu NN č. 13/2000. Lubomír „Boby“ Hrstka, nar. 28. 11. 1946, je nejznámější brněnský superpodnikatel z bolševických a estébáckých struktur. (Otec vysoký komunistický funkcionář). Původně hokejista Rudé hvězdy Brno, což byl sportovní oddíl komunistického Ministerstva vnitra. Naprostá většina jeho prvoligových hráčů sloužila v komunistické policii a StB. Podnikat začal s firmou BOBY-GROUP, a.s., IČO 60701528, v roce 1994 se základním jměním 4,654 156 miliard Kč... I ve vedení svých polistopadových firem měl evidované spolupracovníky StB. Dále existuje důvodné podezření na jeho napojení na ruský státní organisovaný zločin. Prostřednictvím JUDr. Karla Kuhnla a svých finančních možností má značný vliv v politické straně Unie svobody i v její brněnské organisaci (viz. NN 02/2001: „LEVICOVÝ PUČ VE ČTYŘKOALICI aneb PLES RUDÝCH UPÍRŮ“, strana 06 – 09). V současné době se jeho firmy nacházejí v těžké finanční krizi a banky, kterým není schopen splácet úvěry, hledají kupce na jeho majetek. Je v posici, kdy si nemůže vybírat... Viz. např. po sérii akciovek jeho poslední firma BOBY OIL spol. s r.o. (LTO?).

V Hrstkově BOBY CENTRU bylo celé vedení Luhanské brigády dlouhodobě ubytováno jako běžní hosté. Co je tak asi přivedlo právě k Hrstkovi??? Organizace měla podle policistů na svědomí vydírání, únosy, obchodování se zbraněmi, nájemné vraždy a řadu dalších činů.

 

Příslušník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie ČR: „V této akci jsme se zaměřili především na vedení této brigády s cílem, abychom zamezili vlastně podávání pokynů těm nižším článkům. Jedná se o to, že tato skupina se zaměřila především na takzvaný klientský systém, kdy podnikatelé museli odevzdávat za každého zaměstnaného člověka určitý obnos finanční. V podstatě se vybíralo každý měsíc.

Podobných zločineckých skupin jako je Luhanská brigáda samozřejmě působí v České republice více. Některé z nich si mezi sebou pravidelně rozdělují území a sféry svého působení. Občas se nedohodnou… Činnost většiny skupin se ale přesto často prolíná, proto je jejich odhalování dlouhodobou záležitostí. Jedná se například o ukrajinské organisace Lvovskou brigádu nebo Kyjevskou brigádu. Můžeme se zmínit i o tom, že v těchto brigádách působí nejenom Ukrajinci, ale třeba i Čečenci, Rusové, atd.„

 

Bývalý policista zabývající se organizovaným zločinem: „Objevily se tady samozřejmě počátkem 90. let, kdy i jinde na světě, nejenom u nás, došlo k tomu, že si nikdo neuvědomoval tu potenci a tu expanzi těch osob bývalého SSSR. Území našeho státu je pro ruskojazyčné skupiny velmi přitažlivé. Především využívají dlouholetou znalost našeho prostředí danou padesátiletým působením sovětských zpravodajských služeb (KGB - GRU poz. NN) na českém teritoriu. Těmi velkými změnami, které nastaly v Sovětském svazu, došlo k tomu, že ty peníze, které byly venku, začali obhospodařovat úplně jiní lidé než zpravodajské služby, nebo dohromady. Tím ten ruský organizovaný zločin dostal na síle hned od začátku, měl peníze, měl prostředky, měl kontakty, styky. (Viz. NN 02/2000: „TŘI INTERNACIONÁLY PROTI NAŠIM SVOBODÁM“ a „KGB KONEČNĚ PROMLUVIL: ZMĚNY EVROPY RUKAMA KGB“). Toto si nikdo neuvědomil v těch počátcích 90. let a i ve Spojených státech se tímto problémem začali zabývat až někdy v roce 1991, 1992. (Naštěstí v USA, na rozdíl od státních orgánů ČR, poměrně rychle zjistili, že se až na výjimky vůbec nejedná o klasický organisovaný zločin, ale o CENTRÁLNĚ ŘÍZENÝ RUSKÝ STÁTNÍ ORGANISOVANÝ ZLOČIN, což je ve všech směrech naprosto zásadní rozdíl. Viz. NN 13/2000: „RUSKÝ STÁTNÍ ORGANISOVANÝ ZLOČIN A SVĚTOVÉ FINANČNÍ A POLITICKÉ TRHY, strana 21 – 24, pozn. NN).

Pavel Nikoljuk, v podsvětí známý jako Paša. Po něm byla Luhanská brigáda pojmenována. Pochází totiž z ukrajinského města Luhansk. Právě on měl podle policie celou skupinu řídit z hotelu v brněnském Boby centru a byl také jedním z hlavních zadržených. Na akci která proběhla od 20. listopadu do 6. prosince 2000, a při které musela policie v jeden okamžik zasáhnout na několika místech republiky, pracovalo celkem 250 lidí. Pracovníci Boby centra neměli nejmenší tušení (poz. NN: To vzhledem k minulosti mnohanásobného bankrotujícího miliardáře Lubomíra Hrstky, minulosti rodinné i jeho vlastní a ke složení lidí, kterými se obklopuje, nepůsobí příliš věrohodně!!!), kdo je v jejich hotelu ubytován a koho už delší dobu obsluhují.

Příslušník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie ČR: „Dalším člověkem, který byl z této organizace, je takzvaný velký Andrej. Ten byl vlastně podřízený Paši a měl na starosti Prahu a okolí. Velký Andrej, přezdívaný také jako Krava, vlastním jménem Andrej Kravčenko, byl spolu s dalšími členy brigády zatčen přímo v centru Prahy mezi desítkami lidí na Václavském náměstí. Samozřejmě ty osoby jsou známé tím, že nosí u sebe krátké střelné zbraně, pistole, revolvery, to znamená, že akce musela být dlouhodobě připravována, plánována s promyšlením detailů tak, aby nedošlo k újmě na zdraví jak zadržovaných, tak i policistů zakročujících.“

Všichni zadržení šéfové Luhanské brigády byli policejní akcí zaskočeni. Byli si totiž absolutně jisti svou beztrestností. V poslední době se snažili působit dojmem ctihodných občanů a trestnou činnost za ně vykonávali jiní. ZADRŽENÍ SAMI SEBE POVAŽOVALI ZA „NEDEKTNUTELNÉ“, mimo jiné DÍKY MNOHA SVÝM KONTAKTŮM MEZI STÁTNÍMI ÚŘEDNÍKY. Jeden z nich měl na ruce hodinky s diamanty za 1 a půl milionu korun.

Materiál BIS: „Všichni zbohatli v období chaosu a rozpadu sovětského impéria, kdy dokázali využít ekonomické situace. Dnes se už viditelné trestné činnosti nedopouštějí a je proto obtížné jim zločinecké aktivity dokázat.“

Sehnat důkazy se ale v tomto případě podařilo. Policie je přesvědčena, že jich má proti členům Luhanské brigády dostatek. Zadržení lidé v České republice založili několik firem. Ty měly v Obchodním rejstříku většinou zapsaná fiktivní sídla, ubytovny pro ukrajinské dělníky. Jeden z hlavních zadržených měl dokonce na takové ubytovně zapsán fiktivní trvalý pobyt. Ve skutečnosti však bydleli, jednali a podnikali na zcela jiných místech. To potvrzují i skuteční obyvatelé ubytoven, kteří o firmách, ve kterých šéfové Luhanské brigády působili, nevědí vůbec nic. Luhanská brigáda se stejně jako většina podobných skupin zabývala mimo jiné také praním špinavých peněz. Kromě budování rozsáhlých struktur své organizace se ale snažila proniknout také do struktur již existujících, tedy MEZI STÁTNÍ ÚŘEDNÍKY A VÝZNAMNÉ PODNIKATELE. Zpočátku byl ale cíl působení těchto skupin trochu jiný.

 

Bývalý policista zabývající se organizovaným zločinem: „V těch prvopočátcích byli jasně nastaveni na to vybudovat teritorium, ovládnout ho, ovládnout kriminalitu, drogy, zbraně, prostituce, což byl klasický případ té Solncovské, která byla tolikrát zmiňovaná všude možně.“

Solncovská mafie je v České republice známá především díky policejnímu zásahu v pražské restauraci U Holubů. Tady měla skupina, ve světě považovaná za jednu z nejznámějších, své sídlo. Policejní jednotka na konci srpna 1995 vtrhla přímo na její večírek.

 

Příslušník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie ČR: „Nejednalo se přímo o výpalný, nedá se to takhle popsat, jednalo se o takzvanou Kríšu (střechu), jak je známo i z bývalého Sovětského svazu, je to jejich název. Jednalo se o to, že vlastně ta skupina podnikatelům „vytváří ochranu“. Ochranu pro to, aby mohli podnikat, v podstatě jim dodává i pracovníky a jak jsem říkal, za ty pracovníky si oni vybírají, za to, že pro toho podnikatele mohou pracovat.“

Také proto musela policie po zadržení šéfů Luhanské skupiny prohledat i řadu ubytoven zahraničních dělníků. Speciální jednotky během jednoho večera zkontrolovaly celkem 65 různých objektů, které s činností nějak souvisely.

 

Příslušník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie ČR: „Ti podnikatelé, kteří odmítli platit, byli různým způsobem trestáni. Jsou známy únosy, kdy vlastně při únosu je takové speciální komando, které toho podnikatele bije, někde ho drží a snaží se na něm vymoci podepsání směnek na doručitele, případně jim zabaví auto, ta jsou většinou na leasing, takže podnikatel musí doplácet leasing a organizace používá jeho vozidla a přebírá jeho majetek, jak movitý, tak nemovitý. „

Lidé, oběti, kterých se zmíněná činnost organizace týká, jsou stále v přísném utajení. Jejich ochrana bude zřejmě nutná do doby, kdy budou zadržení postaveni před soud. Svědectví mnoha lidí a aktérů některých případů je totiž natolik důležité, že by mohli být nezadrženými spolupracovníky zadrženi. K podobným obavám má policie důvod.

Příslušník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie ČR: „Asi tak čtyři dni po realizaci této skupiny jsme se operativní cestou dozvěděli, že nezadržení členové této skupiny byli schopní nashromáždit během několika dnů částku kolem 3,5 milionu korun. Ta částka měla sloužit k tomu, aby obhájci byli placení z této částky, aby mohli skládat kauci za případné propuštění z vazby a mohla sloužit k tomu, ABY MOHLA BÝT UPLÁCENA ŘADA OSOB, ŘADA PRACOVNÍKŮ, JAK OD POLICIE, SOUDU, STÁTNÍHO ZASTUPITELSTVÍ, atd.

Všichni zadržení šéfové skupiny jsou v současné době ve vazbě. Policie věří, že se jí podaří zlikvidovat i další podobné organizace. Také proto radí postiženým jediné, vše co nejrychleji oznámit, jinak se prý zločinců nikdo nezbaví. Přestože jsou tito lidé ve vězení, rozhodně to pro policii neznamená jednoznačnou výhru. Místo zatčených se totiž okamžitě pokusí zaplnit někdo jiný (možná právě někdo z konkurentů), poučený zkušenostmi svých neúspěšných předchůdců.

 

Název                           IČO          Založena Jmění  Ulice                 PSČ

BOBY-GROUP, a.s. 60701528 29.03.1994 4654156   Sportovní 2a 45330-Brno

BOBY-REVUE a.s. 60744545 25.04.1995 204366   Sportovní 2a 45330-Brno

FC BOBY-SPORT a.s. 63482622 29.12.1995 204160   Drobného 45a 45330-Brno

BOBY OIL spol. s r.o. 25320726 11.12.1996 0           Drobného 45 60200-Brno


Zpracováno podle reportáže České televize pořadu Fakta
František Červenka,
e-mail: cka@etf.cuni.cz